agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Etobur Bitkiler
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-02-2007, 08:32   #31
Ağaç Dostu

dortyuz's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2006
Kemal Bey,

Utricularia'larda gördüğüm ortak bir özellik var; o da ektiğiniz saksıyı/alanı tamamen doldurmadan çiçek açmamaları. Bu davranış büyük ihtimalle ana hedefleri olan etobur köklerinin substrat altında iyice yayılmasına öncelik vermelerinden kaynaklanıyor. 15x15cm'lik bir kare saksının ortasına diktiğim küçük bir Utricularia Sandersonii kolonisi 3 ay sonra tamamen yayıldıktan sonra ancak çiçek vermeye başladı.

Size tavsiyem önce küçük kaplara ekip bitki taşmaya başladıkça kabını dereceli olarak büyütmeniz; böylece kısa zamanda sıkı bir kök yapısına sahip olacaksınız ve ayrıca çiçek de görebileceksiniz.

Kolay gelsin,

dortyuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2007, 17:11   #32
Ağaç Dostu

saka's Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2006
Galeri: 3
Teşekkürler, bütün bu önerileri dikkate alacağım.

saygılar,

saka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2007, 22:44   #33
Ağaç Dostu

saka's Avatar

Erkan Bey,
Ben bir hata yaptım!.. İki üç günlüğüne ben yokken akvaryum kapağına yarı vaziyette suya batar (ancak su alamaz şekilde yüzer durumda) halde bıraktığım saksı bantından kurtulmuş... Metallerin altına kadar yüzerek gelmiş...

Bütün gönderdiğiniz torflardaa, bitkideee vs takır takır kurumuş! Hatta pişmiş!. Halbuki herşey çok iyi gidiyordu.

Çok canım sıkıldı çook. Nasıl o dandirik banta güvendim, hala şaşıyorum.

Eski 22-02-2007, 23:16   #34
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
geçmiş olsun,üzüldüm...

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2007, 12:58   #35
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Sayın saka,

üzülmenize değmez kurıyan bir Utri.gramini. olsa sadece. benimkiler kendilerine geldi biraz yayılınca ayırıp yollarım. tekrardan getirtelim diyeceğim ancak astarı yüzünden pahalıya mal olduğunu gördük.
zaten benim de seyahat özgürlüğümü kısıtlıyan şeyin bu tarz olaylar olduğu çok aşikar değil mi

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2007, 19:21   #36
Ağaç Dostu

saka's Avatar

Sağolun, her ikinizede teşekkür ederim. Bu utri işi artık gurur meselesi oldu, ne yapıp edip (hatta benim ahmaklığıma bile galip gelip) eninde sonunda bu etoburu akvaryumun tabanına kavuşturacağız... Yeter ki, etobur pınarı bu kuruyan tali dereleri beslemeye devam etsin.

selamlar,

Eski 04-07-2007, 12:11   #37
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-04-2006
utricularia sp.

merhaba arkadaşlar, deneyimlerinizi taktirle inceledim. sizlerle utriculia sp. hakkında paylaşımda bulunmak istiyorum.fakat ağaçlar net sitesine üye olamadığımdan bir arkadaşın hesabını geçici olarak kullanarak yazıyorum şu an.
utricularia sp hakkında İSAK forumlarında bir konu açtım.bu bitkiyi bir doğa gezisi sırasında sakaryada bataklık bir bölgede keşfettim.kesecikleriyle görünümü çok güzel olduğundan tamamen su içinde yaşayan bu bitkiyi alıp akvaryumda denemek istedim.fakat tahmin edeceğiniz üzre sıfır bilgiyle bu deneme hüsran oldu.bu konuda araştırma yapmak isteyen arkadaşlara elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.sayın saka nın dediği gibi artemiayla beslenmesi muhtemel gözüküyor lakin su değerleri konusunda titiz ölçümler yapmak gerekmekte.
velhasılı bu tür adına özel olarak tartışmak için isak forumlarında paludaryumlar baslığı altında "utcirularia sp sucul karnivor bitki" konusunu açtım.benim burada sürekli yazabilmem mümkün olmayacağından orada konuyu paylaşabilirsek sevinirim...tüm alakadar arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim...

metaozbaer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2007, 12:31   #38
Kaybettik...

praecox's Avatar

Bence siz sayın saka aracılığı ile bu foruma da üye olun. zira her tür Utricularia sucul değildir. üçe ayırsak ta ( aquatic, terestric, epiphit) sayın saka ile bugün de görüştüğümüz gibi bazı utriler terestrik başlayıp emers -> submers yolundan gelişimi sağlanabilse de U.graminifoliada submers den emerse gitmek en iyi gelişimi sağladığını gördük.
zaten epiphit olanlar da bir ucu bromeladların içinde başlıyor onlar da kendi başlarına bir uğraş.
sanırım sizin elinizdeki utricularia vulgaris veya alpina türünden sarı çiçekli olan cinsi...

Eski 04-07-2007, 13:04   #39
Yeni Üye

Shot at 2007-07-04

Benim tespit ettiğim tür bu.İnternette uzun süre araştırdıktan sonra Utricularia sp. olarak adlandırıldığını gördüm.Fakat bazı kaynaklarda da utricularia australis olarak da geçiyor. Yerinde gözlemlediğim kadarıyla bu bitki tamamen sucul. Ancak ve ancak çiçek açacak gövdeyi su üzerine çıkarması ihtimali yüksek.çiçekli olarak gözlemleyemediğimden ve su içi gövdesi cok narin bir yapıya sahip olduğundan bu yönde fikir yürütüyorum..

Eski 04-07-2007, 14:16   #40
Ağaç Dostu

saka's Avatar

Gördüğünüz anda tamamen su içinde bulunması sucul olup olmadığını belirlemeye yetmez. Bildiğim kadarı ile Su-basar kıyı kesimlerinde Utrilerin bir bölümü adaptasyon kabiliyetleri ile yeni duruma "bir süre" uyum sağlayabiliyorlar.
Sizin kendi çektiğiniz fotoğrafları olursa, görmeyi arzu ederim.

Sakarya'da Doğançay civarlarında mı, yoksa Sapanca civarlarında mı rastladınız? Özelden tam olarak yerini bildirirseniz, 1-2 hafta sonra yerinde bakabilirim.

saygılarımla,

Eski 04-07-2007, 14:48   #41
Yeni Üye

merhaba Kemal bey.maalesef fotograflarını cekemedim.akvaryumumda da 2 3 hafta kadar dayanabildiler.öncelikle keselerini kaybettiler daha sonra gövdede kopmalar meydana geldi.açıkcası bitki özelliğini kaybetti.
doğal ortamında çekilmiş birerbir fotografını ekliyorum..
Shot with EX-P505 at 2007-07-04

benim gözlemlediğimde çiçekleri olmadığından böyleydi ve tamamıyla su içinde gözlemledim.söylediklerinizde doğruluk payı olması yüksekle muhtemeldir.
ayrıca (tahminimce) çiçekli halinin anatomik resmini de ekliyorum

Shot at 2007-07-04
utriculia australis olma ihtimali çok daha fazla.emin olamammın nedeni aynı resimlerin webte hem utriculia sp. hem de utriculia australis isimleriyle yayınlaanıyor olmasıydı.yoksa bitkinin yapısı tam olarak doğal ortamında cekilmiş olan fotograftaki gibi...

Eski 04-07-2007, 14:59   #42
Ağaç Dostu

saka's Avatar

O halde sizin gözlem ve tespitlerinize yaslanarak biraz Erkan Hoca'yı dinleyelim, ondan gelecek bilgiler ve öneriler doğrultusunda bu bitkiyi sürdürülebilir akvaryum koşullamalarına dahil edip edemeyeceğimizi öğreniriz.

Sağlıklı denek temin edebilirseniz ortak düşüncelerimiz doğrultusunda, bu çerçevede belki denemelerinize benim akvaryumlarıda katarız. Bende şu sıralar, bu tür bitkilerin tedariği ile uğraşıyordum, denk geldi gerçekten.

kolay gelsin,

Eski 04-07-2007, 15:21   #43
Yeni Üye

denk gelmedi aslında ben özellikle geldim kendim sizin kadar profesyonel yaklaşamayacağım için sizin bu konuda ön ayak olmanızı arzuladım.neticede ülkemizde yetişen bir tür ve nadide bir bitki.tanınmasını kullanılmasını istedim.

Eski 04-07-2007, 15:54   #44
Ağaç Dostu

saka's Avatar

"Ülkemizde yetişen Nadide bitki", "kullanılmak" gibi gelimeleri aynı
cümle içinde duyunca Erkan Hoca' da benim gibi biraz zıplayıveriyor, bunu
biliyorum.

Malumunuz keşfedilmemiş bakir güzellikler bizim memlekette aynı zamanda bir
talan ve yağma hasan böreği konusu da olabiliyor. Bu sebeple bir önceki
mesajımda yerini özelden göndermenizi istirham etmiştim, sizde beni kırmayıp
özelden göndermişsiniz teşekkür ederim. Tanınıp, kullanılması kadar üreticilerin
ilgi göstermesi önemli. Üreticiler ve tedarikçiler ilgi gösterirde, yaygın tüketim
kanalları doğadan toplamak yerine bu yolla beslenirse elbette doğa üzerindeki
insan baskısı azaltılmış oluyor. Mesala benim de bildiğim su altı likenleri,
yosunlar var umuma ve piyasaya güvenemediğimden fotoğraflarını bile
ortaya çıkartmaya cesaret edemiyorum. İnsan kaş yapacağım derken, göz
çıkartır konuma düşebiliyor bu hususta dikkatli olmak lazımdır. Nadide
olduğunu düşündüğünüz hiç bir canlıyı, ya uluorta deşifre etmeyin veya asla kimseye yerini söylemeyin.

Hala yeri gelir, gider ticari üretilmiş java moss'a para verir alırım. Bizimkisi belki
histerik bir fiksasyon (saplantı) ama doğada çok dolaşan birisi olarak diyebilirim
ki; insan boşluğa ok atıyor gibi bile olsa, bazen doğanın sırdaşı olabilmektende mutluluk duyuyor.

saygılarımla,

Eski 04-07-2007, 16:27   #45
Yeni Üye

çok haklısınız Kemal bey.forumlarda yazışmalarınızı okumamış olsam size de yerini söyleme konusunda çekince içinde olurdum.ama yazılarınızdan paylaşımlarınızdan hassasiyetleriniz ve profesyonelliginiz hissedilir olduğundan güven konusunda bir şüpheye düşmedim.kullanılma kelimesine gelince.kullanmaktan kasıt sadece yolup akvaryuma dikmek ya da talan edercesine toplayarak satışa sunmaya calışmak değil.bilgi de bir kullanım aracıdır.ben zaten daha çok bitki hakkında bigi edinebilmek adına buradayım ve paylaşım amacımda bu.belki ve umarım ki bu sayede başkaları da bilgi edinmiş olacaktır.bilgiyi kullanma iradesi de bize kalmış birşey.bazı türlerin biotop olarak değerlendirilmesine gelince şahsen ben sizin kadar hassas değilim ama özel türlerin talan edilmesine karşı çıkmak hepimizin asli görevi.

Eski 04-07-2007, 16:28   #46
Kaybettik...

praecox's Avatar

U. austalis konusunda haklı olabilirsiniz. bende son gezimde sarı çiçekli bu aquatic Utri.ye rastlamıştım. avrupa asya afrika üzerinden australiaya kadar yaygın olduğu bilinen şimdi kitaplardan da teşhis ettiğim türkiyede bulunan 3 türden en yaygın olan biri.
Ancak bakımı itibarı ile bu bitkilerin neden etobur bir beslenme faliyetine girme gereksinimi duyduklarını bilirseniz isteklerini karşılıya bakabilirsiniz. bu konuda ege üniv.den ademi bey veya memet bey bize yardımcı olabilir onların bahçesindeki havuzda var. (bildiğim kadarı ile...)

bu nebatat sudaki azot, çözünmüş tuzlar asidiklik, kireç miktarı gibi faktörlerde sizin de istemeden de dolaylı olarak edindiğiniz negatif bir deneyimle... görülebileceği gibi... çok hassaslar vede çok çabuk ölebilirler. bazı türler adaptasyon gösterselerde....
bir yerde bulunan fazlaca miktar dahi olsa ordaki su şartları ve diğer çevre etmenleri iyi ölçülüp değerlendirmeli.
bu yukarda sayılan faktörlerdn biri istenen değerde olmazsa gördüğünüz gibi "olmaz".

Eski 04-07-2007, 17:01   #47
Ağaç Dostu

saka's Avatar

Halis Bey'in bahsettiği U. australisi -bir kaç hafta sonra- yerinde görebilmeyi ümit ediyorum. Umarım ki, ben vardığımda hayatta olurlarda bu fırsatı yakalarım.

Eski 04-07-2007, 17:02   #48
Kaybettik...

praecox's Avatar

Utri.nizin anlatığınız gibi 2-3 haftada "özeliğini" kaybetmesi bana şunları getirdi aklıma.

sanırım bitkiyi saf suya değil de bildik bir akvaryuma normal şebeke suyuna koydunuz. sonrası da keselerini kaybetmesi vs. tam bir çürüme göstergesi.

her ne kadar topladığınız yerdeki su size normal su gibi görünsede sizde iyi bilirsiniz ki bir akvaryumda biotop dengeyi sağlamak için bir dizi gübre kimyasal ışıklandırma vs. gerekir. tamda işte bu noktada utriler hayttan istifa ederler.
bazen bana gelişmeleri için alglerde gerekmiş gibi geliyor gerçi bu bana symbiotikmiş gibi gelen ilişki tam bir rekabet ortamı ancak utriler algleri bastırıp benim gözlemlerrime göre bugünden yarına kontrolü ele aldıkları noktada gelişiyorlar. benim bir balona ektiğim utriler bir kaç gün içinde alglerin birden yokolmasna verebildiğim cevap bu.
algler yok olmuş bastırılmış olduğu noktada utriler canlandı.
bir de sanırım olmazsa olmazlardan biri tabanda asidik ortamı sağlıyan kireci de absorbe den bir torf tabakasına gerek var ( tabii katkısız sarışın torf. saz çürüntüsü vs değil)

Eski 04-07-2007, 17:07   #49
Ağaç Dostu

saka's Avatar

Algler belkide azot fikse etme özellikleri ile Utrilere elverişli ortamı dolaylı yoldan sağlıyor olabilir. Azot fikse edildikçe, Utri. benliğine kavuşuyordur kim bilir! Benimde merak ettiğim alglerin kadavraları, bir süre sonra etoburlar için besin teşkil ediyor mu? Burada garip bir besin süreci söz konusu sanırım. Şöyleki, Mesala mavi yeşil alglerin kuru kütle analizlerinde epey bir protein yoğunluğu ortaya çıkıyor. Şimdi siz söyleyince madem utriler tutununca algler geriliyor, o vakit acaba ölü alglerle beslenebiliyor mu gibi bir soru aklıma geldi.

saygılarımla,

Eski 04-07-2007, 17:15   #50
Ağaç Dostu

saka's Avatar

Tabii besleniyorsa peşinden, "yeşil su" da utrileri akuakültür etmek başlangıçta daha anlamlı olabilir mi gibi bir soru aklıma geldi. Hemen hemen mavi yeşil alglerin pek çoğu iyi azot fiksasyonu sağlıyabilir çünkü.

Eski 04-07-2007, 17:23   #51
Kaybettik...

praecox's Avatar

Öncelikle şunu belirteyim ki... hiçbir EB'nin yaşaması için dışardan ek bir canlı börtü böcek vs. verilmesi gerekmez.
bunu şimdi İSAK forumunu da okuyunca yazmak gereğini duydum. evet zaman zaman bazı EB.ler için süt osmocote vs gibi gübrelemler veya cricket de denen ağustos böcekleri ile besleme yöntemleri bu forumda VFT başlığında tartışıldı ise de bu tür ek besinler ancak sağlıklı bir bitkiye uygulanabilir. bir fayda sağlandığı ise de tartışılır.
bu bağlamda utriniz kendine gelmeden ek olarak artemia salina vs. gibi planktonlar v.b. şimidlik düşünmeyin derim. zira fazlası yakalanmadığı için ölülerind oluşacak bakteriler bitkiye çok zrarlı olabilir.

Eski 04-07-2007, 18:48   #52
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Utri.nizin anlatığınız gibi 2-3 haftada "özeliğini" kaybetmesi bana şunları getirdi aklıma.

sanırım bitkiyi saf suya değil de bildik bir akvaryuma normal şebeke suyuna koydunuz. sonrası da keselerini kaybetmesi vs. tam bir çürüme göstergesi.

her ne kadar topladığınız yerdeki su size normal su gibi görünsede sizde iyi bilirsiniz ki bir akvaryumda biotop dengeyi sağlamak için bir dizi gübre kimyasal ışıklandırma vs. gerekir. tamda işte bu noktada utriler hayttan istifa ederler.
bazen bana gelişmeleri için alglerde gerekmiş gibi geliyor gerçi bu bana symbiotikmiş gibi gelen ilişki tam bir rekabet ortamı ancak utriler algleri bastırıp benim gözlemlerrime göre bugünden yarına kontrolü ele aldıkları noktada gelişiyorlar. benim bir balona ektiğim utriler bir kaç gün içinde alglerin birden yokolmasna verebildiğim cevap bu.
algler yok olmuş bastırılmış olduğu noktada utriler canlandı.
bir de sanırım olmazsa olmazlardan biri tabanda asidik ortamı sağlıyan kireci de absorbe den bir torf tabakasına gerek var ( tabii katkısız sarışın torf. saz çürüntüsü vs değil)
topladığım utri leri su dengesi olan bir akvaryuma aldım.kitlerim olmadığından akvaryum suyunun değerlerini veremeyeceğim ama bitkiler parçalanmaya ugradıysa da hala bi kaç parça bulunmakta.fakat ****** törf vs kullanma imkanım yoktu çunki zaten bitki hakkında bir bilgim yoktu.ilk iki günden sonra yukarı dogruı bakan püsküllü dallar aşağı doğru küsmeye başladı bunun nedenini doğada yüzey yatayında bulunan bitkiyi akvaryumda dikey kullanmamdan kaynaklanıyor olabilri diye düşünürken yaklaşık 10 gün sonra keselerini yitirmeye başladı.bilgisizliğimden keselerini tohumcuk sanıyordum o yüzden o durumda dahi çok endişelenmedim.fakat bir hafta 10 gün daha geçtikten sonra bitkilerin geneli dağalmaya başladı.bu konuda ki tartışmalarınızın evvelini de okuduğumdan şimdi sayenizde çok daha bilgiliyim.utri ler için ayrı bir akvaryum kurmak gerekliğinin farkına vardım ve 5 akvaryumumda halı hazırda kullanılmakta olduğundan, utri besleme macerasını ileriki bir tarihe ertelemiştim bile.paylaşım amacım sizin tartışmalarınızda bu bitkinin ismini göremememden ötürü idi.ve de konuşmalarınızda yurt dışından getirmeye varcak kadar zahmetli yolara başvurduğunuzu okuduğumda sizin gibi profesyonel araştırmacılara eğer imkan dahilindeyse belki yardım edebilirim düşüncesiydi.öğrenmek her ne vesileyle olursa olsun güzel birşey.tüm paylaşımlarınız için teşekkür ederim..

Eski 04-07-2007, 18:50   #53
Yeni Üye

umarım bunu sahada tecrube ederiz Kemal bey.Sizinle safariye çıkmak zevkli ve öğretici olur kanısındayım..saygılarımla...

Eski 04-07-2007, 19:49   #54
Ağaç Dostu

saka's Avatar

Bende sayenizde civarlarında dolaştığım yerlerde (tabiri caizse burnumun ucunda) sucul bir Utri. olduğunu öğrendim. Benim sucul etoburlarla ilgili bilgilerimin büyük çoğunluğu Erkan Bey sayesinde oluyor. Kendisinden devamlı istifade edebiliyoruz sağ olsun. Daha donanımlı oldukça insan daha çok ilgi duyuyor bu bitkilere gerçekten.

Şimdide özetle, başlangıçtaki bir kontaminasyon riskinden bahsetmiş. Bunlar çok önemli ipuçları zira hem doğada gezerken daha donanımlı oluyorsunuz hem de denemelerinizde adeta fener gibi ışık tutuyor bu bilgiler. Bende sizlere paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Maksat hasıl oluyor, hepimiz birşeyler öğreniyoruz (En azından ben öğreniyorum).

Bölgeyi ve tespitlerinizi yerinde görmek benim içinde büyük zevk olur.

görüşmek üzere,

Eski 04-07-2007, 21:42   #55
Kaybettik...

praecox's Avatar

Şayet imkanınız olur ise utrilerin bulunduğu göl veya göletin pH'ını, sertliğini ve iletkenliğini ölçme imkanınız var mı?
veya bana o gölden su numunesi alıp bir pet şişede yollıyabilirmiydiniz. (su numunesi yerinde mümkünse bir kağıt filitreden veya pamuktan filitreleyin) doğal ortam değerlerini merak ediyorum bende...
bitkiden numune alırsanız size tafsiyem ilk etapta ro veya saf suya aktarmanız. akvaryumda herhangi bir tuzlanma gübre kimyasal v.b. kontaminasyon olmamasına özen göstermenizidr.

Eski 04-07-2007, 22:02   #56
Ağaç Dostu

saka's Avatar

pH(dijital okuma noktadan sonra iki hane), GH, KH, NO3, NO2, Amonyak, Fe, O2, Fosfat (inorganik ölçümü yapabiliyor malesef) gibi testleri yerinde yapabiliriz.
Ben aslında o yere yakın yerlerde su değerlerini tahmin edebiliyorumda (gerçi mevsimsellik çok değiştirebiliyor) sediment nasıl onu merak ediyorum.

Kontaminasyon riskini başlangıçta azaltmak için kendi suyunda nakil ve intibak ile sonradan Erkan Bey'in önerdiği gibi su değişimleri en uygun yol gibi görünüyor. Malesef nitrat tuzları benim akvaryumlarda yoğun olarak bulunabiliyor, demek ki getirirsek cumburlomp diye akvaryuma atmayacağız.

Erkan Bey, potasyum permanganat veya başka bir dezenfektan küründen geçirebilir miyiz yoksa direk ayrı bir karantinaya mı almayı tavsiye edersiniz.
Siz genellikle bu taşıyıcı olabilecek endişelere karşı nasıl bir yöntem izliyorsunuz?

saygılarımla,

Eski 05-07-2007, 21:05   #57
Yeni Üye

merhaba Erkan bey.Kemal bey'le beraber bölgeye gittiğimiz de sizin için su numunesi alırız.Kemal bey'den önce ben gidersem ben de tarif ettiğiniz şekilde numuneyi size yollarım.tavsiyeleriniz için teşekkür ederiz...

Eski 06-07-2007, 01:00   #58
Yeni Üye

merhaba.net olmasa da bir fotoğrafını buldum.bu fotoğrafı tamamen unutmuştum diğerlerine bakarken bulunca sevindim.akvaryumumda çekildi.fakat fotograf makinesi profesyonel ben amatör fotografçı olunca net bir fotoğraf çekemedim.yine de size web ten alıp yolladığım fotoğraflarla kıyaslayabilirsiniz belki.yanılma payım vardıysa diye yoluyorum.

Shot with E-300 at 2007-07-05

Eski 06-07-2007, 09:32   #59
Kaybettik...

praecox's Avatar

Göründüğü kadarı ile U.australis'e çok benziyor. Ancak anlamadığım konu neden dibe diktiğiniz. bu bitkinin kökü yok ki o tamamen serbest yüzen ve kendini torbacıkları ile taşıyan bir EB.

Aldığınız yerde dipten çıkıyormuş gibi bir durum mu vardı?
gerçi aquatic Utrilerde hatta aldrovanda da deneyimsizim ancak okuduğum duyduğum kadarı ile serbest yüzerler vede bazıları turion denen soğanlarını yavrularını gelecek kışı geçirmek için döker. ordan filizlenen yeni bitki tekrardan su yüzünde yakın bir seviyede yüzer.
burda elodea gibi bir dikim söz konusu... doğru olduğunu söyleyemem...

Eski 06-07-2007, 10:21   #60
Yeni Üye

haklısınız Erkan bey.doğada yüzeyde serbest halde bulunuyorlardı.fakat önceden de belirttiğim gibi bitkiyi tanımadığımdan bu şekilde amatörce yaklaşmış bulundum.bir de bitkiyi sınıflandırabilmek için internette araştırırken akvaryum sitelerinde gördüğüm benzer örnekler de bu şekilde dikim söz konusuydu.onlar da yanılttı.bu fotoğraf bitki kendini kaybetmeden önce çekilmişti.şu an keselerini kaybetmiş fakat dağalmamış sadece bir bitkim var.o da uç sürgününü kaybetmişti ama uca yakın bir yerden yan sürgün çıkardı.ama yeni çıkan sürgünde de kesecik tespit edemedim ve sürgün bitkinin orginal haline göre çok daha minyatür bir şekilde gelişmekte.tahminimce bitki için gerekli değerler akvaryumumda sağlanamadığından bu şekilde bir başkalaşma oluşuyor.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024