agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Etobur Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-06-2007, 20:20   #61
-

Giriş Tarihi: 26-09-2005
Galeri: 18
Sevgili Avukat,

Galiba benden gençsiniz. Hoş artık herkes benden genç...
Sağlam gözlerinize, taze gri hücrelere sahip beyninize ve gözlem yeteneğinize güveniyorum. Nerede bu cevap?

noreks Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2007, 20:22   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Gerek spathula olsun gerekse drosera olsun , tek bir tane değil de saksıyı dolduracak şekilde birden fazla olmaları, görüntü açısından muhteşem oluyor.

Bence başka bir saksıya aktarmayın.

.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2007, 20:22   #63
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Ayırmadan evvel bir müddet bekleyin. ele gelir gibi olursa ki en az 4-5 minik yapraklı olsun o zaman ayırırsınız. bazen spathulata bir halı misali sık çimlenir. ben kısmen tabii bir seleksyon olsun diye bir müddet böyle bakıyorum sonradan baskın çıkan gelişimi iyi olanları içinden ayırıyorum.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2007, 22:20   #64
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2006
anlaşılmıştır konu benim tereddütüm birbirlerinin gelişimini engellemeleri idi.. dediğiniz gibiyse sorun yok.. beselemeye devam

avukatkemal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2007, 18:16   #65
hfz
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2006
Galeri: 5
Nasıl Drosera Capensis sahibi olabilirim? (Bu tabii ki bir talep)

hfz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2007, 19:19   #66
Kaybettik...

praecox's Avatar

Kargolıyalım...

Eski 05-07-2007, 19:25   #67
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Ben hala çimlendiremedim. Elinde fazla olup benle paylaşmak isteyen var mıdır?

Saf su ve güneş var.
Bakım koşulları Ademi Hocanını anlattıkları doğrultusunda uygun.

Ophrys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2007, 19:30   #68
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Biz tekrar gidelim ademi hocaya, orada çimlendirmeyi deneyelim. Hem EB konusunda çalışmaya da başlamış oluruz.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2007, 19:42   #69
hfz
Ağaç Dostu

Sevgili Praecox,

Koçtaş kısmında gözünüze çarptı ise bir Venus Fly Trap da aldım. Doğal olarak hem onun hem de Drosera Capensis'in koruma ve bakımlarını doğru yapmam gerek. Bu yüzden sevgili Unalceleb'ten veya siz yardımcı olabilirseniz sizden ikisine yetecek miktarda Baltık Torfu da almam gerek. Koruma için de (Özellikle VFT için sirke sineği konusunda) yardım almam gerekecek, saksı değişimini sormam gerek vb.

Tüm bunların hepsini kendi başlıklarında mı sorayım? Mesela mantar ve böcek için ilaçları internet ortamında pek bulamadım. Bizim forumlarımızda da sadece isimler var. Bilgiler çok az geldi bana.

Eski 05-07-2007, 19:45   #70
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

VFT Koçtaşta var mı?

Eski 05-07-2007, 19:53   #71
hfz
Ağaç Dostu

Evet.. Ben bugün aldım. İnanılmaz da zorlandım alırken. Çok hırpalanmışlar. Zaten iki cins var. Diğeri de sevgili avukatkemal'in deyimiyle papağan kafalı...

Eski 05-07-2007, 20:02   #72
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Başka var mıydı? Ne kadara aldın?

Eski 05-07-2007, 20:18   #73
hfz
Ağaç Dostu

Var var.. 17.90.- YTL.

Eski 05-07-2007, 20:58   #74
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

bilimsel adı o parrot pitcherplant olarak geçiyor.. kafa kısmını ben uydurmuş ılabilirimm

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hfz Mesajı Göster
Evet.. Ben bugün aldım. İnanılmaz da zorlandım alırken. Çok hırpalanmışlar. Zaten iki cins var. Diğeri de sevgili avukatkemal'in deyimiyle papağan kafalı...

Eski 05-07-2007, 20:59   #75
Ağaç Dostu

unalceleb's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Bende görmüştüm aynı markette vft leri, fakat iyiki almamışım, çok küçük ve bakımsızlardı, üstad praecox tan aldım, hem çok bakımlıydı, hemde baya iri kapanlara sahipti, şu anda ise tamamen çoştu, 12 adet açık kocoman kapan var ve açılmayı bekleyen yaklaşık 8 adet daha var. Çektiğim resimler diğer başlıkta var, şimdi çok daha büyükler.

unalceleb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2007, 21:34   #76
Kaybettik...

praecox's Avatar

sadece sorun sirke sineği ise böcek ilacını tarifindeki miktarlarında bir çözelti yapıp saksı harcına emdirmeniz yetiyor. ertesi günü saksıyı yeniden temiz bir su içine oturtmadan evvel saf su ile üsten sulıyarak biraz yıkamakta fayda var.

Eski 05-07-2007, 23:22   #77
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

sirke sineği nasıl anlaşılır..gözden kaçmaz değilmi..sık sık bakıyorum toprağa birşey yok görünürde ama..

Eski 06-07-2007, 12:43   #78
hfz
Ağaç Dostu

Yeni aldığımdan henüz sirke sineği sorunum oluşmadı Venus'ümde. Ama okuduğum kadarıyla en önemli zararlısı bu ve benim evimde diğer çiçeklerimden dolayı sirke sineği var. Sorun oluşmadan önlem almak istiyorum. Drosera Capensis zaten istiyordum, hatta Venus Fly Trap'tan daha çok.. Ama şimdi VFT'ı korumak için daha acil edinmem gerek.

Bu arada sözü edilen böcek ilacı aşağıda adresini belirttiğim yerde satılan böcek ilacı mıdır?

http://urun.gittigidiyor.com/Decis-E...0QQidZZ5183005

Eski 06-07-2007, 13:24   #79
Kaybettik...

praecox's Avatar

Şu etapda gereksiz pahalı bu sizin işinizi daha iyi görür hem de sistematik.
Provado arıyan arkadaşlara da duyrulur.

http://urun.gittigidiyor.com/Confido...0QQidZZ5201800

Eski 06-07-2007, 13:33   #80
hfz
Ağaç Dostu

Hakikaten çok daha uygun.

Siz olmasanız benim bulmam imkansızdı bu ilacı. Venus Fly Trap'ımın korumaları artık sayenizde hazır.

Çok çok teşekkür ederim..

Eski 08-07-2007, 18:19   #81
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Memet'i ve beni kimse duymadı galiba!

Eski 13-07-2007, 17:51   #82
hfz
Ağaç Dostu

Sevgili Praecox,

Teşekkürüm biraz geç oldu, özür dilerim..

DC'lerimi dün kargodan alıp hemen evden çıkmak zorunda kaldım. Hasta bir misafirim vardı. Bugün hastahaneden sonra onu yolcu edip hemen eve onlara koştum.

Öncelikle, inanılmaz güzeller.. Hiç bu kadar güzel ve büyük-yetişmiş bir DC de beklemiyordum açıkçası, yapı marketlerde satılanları gördükten sonra. Hayran oldum. Hele o çiçeğinin rengi, zerafeti... Sanırım pek çok çiçeğimde yaşamadığım bir hayranlık uyandırdılar bende.

Eve gelir gelmez hemen gözümü karartıp saksılarına kavuşturdum onları. Ama elim ayağıma dolandı, ter içinde kaldım dersem hiç abartı yapmamış olurum. Anladığım kadarıyla stres yaşıyorlar, yaprakların tamamı geri doğru kıvrılmış durumda. Umarım sorunsuz kendilerini toplarlar.

Bugün dışarı almadım onları, balkon kapısına yakın (kapı sürekli açık) güneş olmayan ama çok aydınlık cam kenarında dinlenmeye aldım. Bu doğru mudur? Değilse yarın hemen balkona güneşe koyabilirim. Bir de çiçeklerin Drosera Capensis'i yorduğunu öğrenmiştim ama öyle güzeller ki hiç kesmek gelmiyor içimden. Yine de tavsiyenize uyarım. Çiçeğini keseyim mi?

Bana bu güzelliği yaşattığınız için, onları gerçekten çok kaliteli yetiştirdiğiniz için, ufacık değil gerçekten tam boyutunda bitkiler verdiğiniz için, onları sevip bizlere de sevdirdiğiniz için ve çok değerli bilgilerinizi paylaştığınız için binlerce kez teşekkür ederim..

Eski 13-07-2007, 18:09   #83
Kaybettik...

praecox's Avatar

Rica ederim sayın hfz,

evet sizle kamera ile görüşürken onu anlatmıya çalıştım ancak geç kaldım siz odadan ayrılmıştınız. altaki eski yapraklarından temizleyin. çiçeği kesmenize gerek yok ben üzerindeki falzla çiçekleri aldım zaten. çiçekler ve tohum DC yi yormuyor en azından elinizdeki bitki onları kaldıracak olgunlukta.
bu halleri ile birden güneşe koymamak iyi olmuş alıştırarak güneşe alın. EB leri paketlemek çok zor bir iş esasen. sanırım yapraklarındaki tüm sekretler bulaşmıştır ancak güneşte yenidn oluşur o damlacıklar. bir de ana bitkide stolon oluşumları var umarım onlardan da yavru DC ler oluşur.

sizi menun ettiğime bende sevindim...
iyi büyütmeler...

Eski 13-07-2007, 18:31   #84
hfz
Ağaç Dostu

Paketleme inanılmaz güzeldi.. Kargoda hırpalasalar bile bir şey olmayacak şekilde yapmışsınız, bunun için ayrıca tebrik ederim.

Sekretlerde biraz zaiyat var tabii ki ama yeniden oluşacaksa sorun yok. Stolonları kökü açtığımda gördüm ve hatta ayırabilir miyim, ayırmaya değer bir oluşum var mı diye epey inceledim ama bulamadım, daha yeni oluşuyor...

Bu cevabı yazmadan önce Sekret nedir?, Stolon nedir? diye epey araştırdım.. Yeni bir dil de öğreniyorum bu arada.

Bir de kök paketini açtığımda nemden kaynaklanan bir küfe benzer tabaka oluşmuştu bir tanesinde. Ve bazı alt yapraklara da bulaşmıştı. O yaprakları temizlemeyi düşündüm ama hava aldıktan ve güneş gördükten sonra düzelebilir diye temizlemedim. Tabi bir de yapraklar çok yoğun bir şekilde geriye dönük olduklarından aralarına girmeye cesaret edemedim. Zarar verir mi bu küfümsü oluşum? Yoksa düşündüğüm gibi kurur mu?

Eski 13-07-2007, 19:08   #85
Kaybettik...

praecox's Avatar

Biraz su ile yıkasaydınız o kısmı. bir de yaprakların geriye yatma sebei o şişeye sokarken oluyor. boğum kısmına kökleri sıkıştırdığım yosun sphagnum değil bu yosunu o ekim işinde kullanmadığınızı umarım bir de bir miktar ıslak kağıt sarmıştım onların kalıntısı da olabilir. ancak olası bir küf sizin de dediğiniz gibi güneşde geçer. eski kuru kara yaprakları temizlemenizde iyi olmuş. ben bu işlemi bitkiye çifte eziyet olmasın diye dikim sonrasına bırakmak istedim.
yaprakları biraz elle tarar gibi yukarıya doğru düzeltmeyi deneyin nasılsa sekretler bulaşmış... anlaşılan...

kapalı kalma sonucu oluşan bir küf o... ben DC lerde pek bu şekilde kökboğazı mantarı veya küfü çökerten gibi hastalıkları çok nadir gördüm. ancak gözetmekte fayda var...
stolonlara dikkat ederek o eski kararan yapraklardan temizlemenizi öneririm.
bir sorun doğarsa bana bildirin yine.

saygılar

Eski 13-07-2007, 19:45   #86
hfz
Ağaç Dostu

Yok, paketlemede kullanılan yosunu attım, bulaşanları da elimle temizledim. Ama su ile yıkamadım açıkçası. Küf de kapalı kalmaktan oluşmuş, hava ile temas ettiğinde geçecek bir küf oluşumu gibi göründü bana.

Şu an çok yorgun olduklarını hissediyorum. O yüzden dokunmak istemiyorum. Bir süre izlemeye alarak kendi doğasına bırakacağım. Sekretlerdeki zaiyat da genelinde %50 civarında. Yapraklar kendi kendine düzelip keyifli bir görünüm aldıktan sonra (inşallah) kararan yaprakları temizleyeceğim.

Bu arada (görebildiğim) 3 adet sirke sineği kendi kendine gidip yapraklara yapıştı.

Çok teşekkür ederim.

Eski 27-07-2007, 14:49   #87
hfz
Ağaç Dostu

Ben yarışmaya hazırlayamayacağım sanırım DC'lerimi.

Bir tanesi güneşe alıştı ama diğeri güneşe çıkardığımda sarsılma yaşıyor. İki kez denedim ve vazgeçtim. O yüzden biri içeride, diğeri dışarıda yaşıyor. Her ikisi de fena hırpalandı. Sanırım dikerken hırpaladım onları.

Her ikisinde de yaprak uçlarında sararma ve kararıp kuruma var. Mümkün olduğunca kararan uçları ve ölecek gibi olan yaprakları keserek temizliyorum. Sevindirici olan yeni çıkan yapraklar sağlıklı. Daha sağlıklı olabilmeleri için yapabileceğim başka bir şey olabilir mi?

Bir tanesinin çiçeklerinin açması bitmek üzere. Tohum alabilmek için ne şekilde gözlemlemem gerekir? Zamanını nasıl anlarım, ne zaman tohum alabilirim?

Eklenen Resimler

Eski 28-07-2007, 13:23   #88
Kaybettik...

praecox's Avatar

DC'nize zaman tanıyın. yeni yapraklar tam gelişme gösteriyor ise, vede kıl uçlarında nektarlı yapışkan damlacıklar görüyorsanız sorun yok demektir.
tohumları ise diğer normal bitkilerdeki gibidir. sapı kararana dek bekleyin. tohumlar olgunlaşınca dikkatlice alın. ilk açan çiçeklerin tohumları daha olgun olacaktır. uçlara doğru oluşum o oranda geç olacak. bu bağlamda isterseniz tohumları olgunlaşan kapsüllerden dökülmesin diye bir hafif kağıt torba geçirin.
bu kılıflar konusunda belki Ademi bey size yardımcı olabilir.

Eski 28-07-2007, 13:41   #89
hfz
Ağaç Dostu

Yeni yapraklar sağlıklı ve kıl uçlarında damlacıklar muhteşem. Sorun yok demektir. Tohum için daha beklemem gerekecek..

Çok teşekkür ederim.

Eski 01-08-2007, 00:31   #90
Ağaçsever

gundam's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
sayın hfz,
tohumlarınız olgunlaşınca spathulata ya karşı capensis tohumu takası yaparız ne dersiniz?

Düzenleyen praecox : 01-08-2007 saat 09:33 Neden: imla, mana
gundam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024