agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Etobur Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-09-2006, 14:00   #91
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Aziz bey,
gerçi tam deneyiminiz nedir ne değildir bilemiyorum ancak bunlar mevsimlik droseralar zaten sonbahara girmemiz ile köklerine geri çekilecekler evde bakılmaz soğukda dinlenmesi gerek tüm kış.
rica etsem Droseraları çevre bilincine sahip bir vatandaş olarak kopartmasanız 2 adetine sahip olmasanız...????
oldukları yerde kalsa derim?
ben size drosera capensis vereyim siz yeterki onları tabiyattan koparmayın
tabii bu arada atladığımız bir konu var Türkiye'nin de altına imza atığı bir antlaşma gereği CITIES'e göre korunması gerekenlerdeki kırmızı listedeler bu droseralar vede sphagnumların tabiyattdan toplanması yasak olup suç unsuru teşkil eder. iki sene hapis cezası gereğidir... paraya çevrilemez... en azından almanyada bu böle... hoş bu kadar başkaca derdimiz varken kim sever sphagnumu diyenler olsa da... Lütfen duyarlı olalaım...

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2006, 14:05   #92
Kaybettik...

praecox's Avatar

mesajlarımız çakışdı görüyorum... bende bunla ilgili alel acela paniklemiş olarak mesaj yazıyordum ki siz yazmışsınız benim burda bir diğer takıldığım konu ki bunu uzun uzadıya sanırım birazını bu forumdaki bir bilene soralım tradeinde birazı da akvaryum kulübünün forumunda.. o da Orchis militaris başda olmak üzere O. macalatum vs.. gibi bir yabani vede tabii ve bir o kadar değerli olan Orchis sınıfı salep Orkideleri. bunu memleketimizde doğadan söken biz dışarı satan da biz asıl suçlu aramızda...
bir göz gezdirin ordaki orchideler hakkında yazdıklarımı.. isterseniz.

Eski 23-09-2006, 14:15   #93
Yeni Üye

L'ErableduJapon's Avatar

Giriş Tarihi: 18-09-2006
Erkan hocam nazik teklifiniz ve cömertliğiniz için teşekkür ederim.
emek vererek bakımını yaptığınız bitkinin güvenli ellerde kalmasından yanayım. bu ve benzeri bitkilerin resimleri ile kanaatkar bir tatmin yaşamaya devam edebilirim.
bu arada evim bahçelidir. buna rağmen 2 adet drosera rotundifoliayı yerinden sökmeyeceğime sizi temin ederim. belki tohum verdiği bir dönemde tohumlarını alma gayreti içine girebilirim.
bir önceki yazımda da bahsettiğim gibi konu ile ilgili bilgisizliğim ortada olduğundan en kısa sürede kendimi yetiştirmem gerektiği açıkca ortadadır.
Saygılar...

L'ErableduJapon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2006, 14:51   #94
Yeni Üye

L'ErableduJapon's Avatar

Giriş Tarihi: 18-09-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox
Size dahasını da ucundan çıtlatayım bare...
drosera rotundifolia ki resimdeki de bu. istanbulda bile var...
onun da yeri bende saklı olsun...
korkarım en geç 5-10 senede o da istanbulun betonlaşması sürecinde buralardan silinecek... :'(
Erkan hocam bugün bu konuda çok mesaj yazarak dilerim herhangibir rahatsızlık vermedim.
yanlız mesajlarınızın birinde farkettimki birileri birşey yapmalı.
kanaatimce bahsettiğiniz yokoluş süreci ile ilgili olarak birilerinin birşeyler yapmaması birgün gelipte ahh ahh dememizle sonuçlanabilir.
mevcut türlerden birisine ya da yeni bir türe olan ilgi alakanın yoğunlaşması,özel hayatımız, işlerimiz ve diğer konulardaki hobilerimiz arasında gözden uzak kalabilme ihtimali olan bu tür için, bu kayboluş süreci ile ilgili ciddi duruma siz başta olmak üzere birileri önlem almalı hocam.
kaçak olarak ağaç kesimleri,bataklıkların kurutulup sebze vs üretim alanları haline getirilmesi ve kaçak yapılaşma sürecinin ne hızda olduğu ve mevcut kontrollerin yeterince yapılmadığını düşünürsek durum daha da vahim.
açıkcası istanbulda soyları tükensede ülkemizin başka illerinde olması umurumda değil. neden derseniz ben yaşadığım şehirin sahip oldukları ile kendimi zengin hisseden birisiyim. diğer illerdeki türlerin mevcudiyeti o illerde yaşayan insanların zenginliğidir. kahramanmaraş dondurma üreticilerinin yabani orkide türlerine gösterdikleri özensizlik birgün torunlarının resimlerde göreceği bir türü tehlike altına sokmuştur.
yukarıdaki yazdığım yazının içinde okurken görebileceğiniz konular ile ilgili cehaletim sözkonusu ise şimdiden özür dilerim.
heyecanımı bağışlayın. bu arada 2 adet drocerayı yerinden söküp bahçemde yetiştirme düşüncesimin bu yazım ile çeliştiği ortadadır. fakat erkan hocamında uyarısı ile hata yapılmadan vazgeçmiş olduğumu birkez daha paylaşmak isterim.
Bir konu hakkında hiçbirşey bilmemek doğru ile yanlışı ayırt etmeme engel değildir.
Saygılar

L'ErableduJapon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2006, 17:08   #95
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Etoburlar, yakalama metodlarına göre ikiyi ayrılır:

1. Aktif kapanlılar
Dionea muscipula (Venüs Sinek Kapanı)
Utricularia (Su içi bitkisi)

2. Pasif kapanlılar
A. Yapraklarında yapışkan bir sıvı üretenler
Drosera

B. sürahi biçimli olanlar
Nepenthes

Bunların hangi kategoriye girdiğini bulamadım

Pinguicula balcanica
Pinguicula crystallina
Utricularia
Adrovanda vesiculosa

Başka neler var bilmiyorum...

Hiç bilmeyenlerin konuyu kolay algılaması için çok önce buna benzer bir sistem yazmanızı rica etmiştim, ya yazılmadı ya ben gözden kaçırdım

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2006, 17:59   #96
Kaybettik...

praecox's Avatar

Pinguiculalar da droseralar gibi yarı aktif kapanlardır aldrovanda resmi koyabilecek biri olasılığı pek zayıf görünüyor
utricularialar kendi başına genlisealarla beraber bir kategori de olabilir burda genlise a da zayıf bir olasılık ancak hep de şaşırtılmayı severim bu arada iki adet de ananasgillerden (bomeliad) etoburumuz var...
Heliamphoralarda....
şurdaki sıralamam bir göz atın isterseniz.
Türler...
bu sıralama şahsi keyfi bir listemdir taxonomik bir bütünlük veya botaniksel bir ilmi sınıflandırma değildir asla... şimdilik bilmek adına bir liste yaptım kendimce.

Eski 16-10-2006, 18:16   #97
agaclar.net

malina's Avatar

Aktif kapanlılar
Yarı aktif kapanlılar
Pasif kapanlılar

En azından bu kısım netleşti mi?

Eski 16-10-2006, 19:17   #98
Kaybettik...

praecox's Avatar

Uygundur.

Eski 16-10-2006, 20:18   #99
agaclar.net

malina's Avatar

Etobur Bitki Türleri

Dionaea muscipula
Aldrovanda
Heliamphora
Sarracenia
Darlingtonia californica
Nepenthes
Lowland
highland
Cephalotus follicularis
Drosera
Sezonluk ılıman iklim
Rotundifollia
Anglica
Tropikal iklim türleri
Capensis
Binata
Alicaea
Spatulata
Pinguicula
Sezonluk ılıman iklim
Alpina
Balcanica
Meksika tropikal türleri
Sethos
Macrophyla
Utricularia
Terrestrik
Aquatic
Ephiphytik
Byblis
Roridula
Genlisea
Bromelia’lardan
Catopsis berteroniana
Brocchinia reducta

Bunları verdiğin linkten kopyaladım. Aktiflik pasiflik durumlarına göre nasıl dizebiliriz?

Eski 16-10-2006, 22:12   #100
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina
Etobur Bitki Türleri

Dionaea muscipula Aktif
Aldrovanda Aktif
Heliamphora Pasif
Sarracenia Pasif
Darlingtonia californica Pasif
Nepenthes Pasif
Lowland
highland
Cephalotus follicularis Pasif
Drosera Yarıaktif
[INDENT]Sezonluk ılıman iklim
Rotundifollia
Anglica
Tropikal iklim türleri
Capensis
Binata (var multifada)
Alicaea
Spatulata
Pinguicula Yarıaktif
Sezonluk ılıman iklim
Alpina
Balcanica
Meksika tropikal türleri
Sethos
Macrophyla
Utricularia Aktif
Terrestrik
Aquatic
Ephiphytik
Byblis Pasif
Roridula Pasif Dolaylı karnivor Avlarını Drosera gibi yapışkan kılları ile yakalmış gibi de görünse, bu bitki,Drosera gibi sindirme özeliğinden uzak bir ilkel yapısı vardır. Bitki üzerinde yakalanmış avları yiyerek geçinen asalak etçil bir böceğin dışkısı Roridulanın asıl besin kaynağıdır. Roridula bu böcekle yaptığı symbiose ile bir tür dolaylı etçil bitki sayılmakda.
Genlisea Pasif
Byblis Pasif
Bromelia’lardan Pasif
Catopsis berteroniana
Brocchinia reducta

Bunları verdiğin linkten kopyaladım. Aktiflik pasiflik durumlarına göre nasıl dizebiliriz?
İzninize Alıntıyı düzeltmeye kalkıştım

Eski 17-10-2006, 07:51   #101
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Bu arada konuyu bozmuş olmayayım ama yukarda Aziz Bey in düşüncelerine katılıyorum.
Eğer hiçbir şey yapılmazsa İstanbul a özgü etobur bitkiler yok olabilir.Bu bitkiler için de aynı erguvanlar gibi önlemler alınarak, yaşadığı yer koruma altına alınmalıdır.
Sayın Malina bu konuda öncülük yaparsanız etobur bitki severler adına çok memnun olurum.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2006, 09:34   #102
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-10-2006
Merhabalar ;

Dün Erkan abi ile uzun uzun sohbet ettik msn üzerinden.Sağolsun tüm bildiklerini karşılıksız paylaşma gayretinde.Benim hem bir sorum hemde teorim olarak adlandırabileceğim bir konum mevcut.

Şimdi genel olarak tüm bitkiler/ağaçlarda bu torf karışımı tutturma vs vs çabamız,aslında herkezin bildiği gibi doğayı taklit etme uğraşımızdır.Şimdi yazıcaklarım terraryum tarzında bir ortamınız varsa sağlıklı olucaktır kanaatimce.

Carnivor bitkilerin bir kısmı (çoğunluğu) bataklık tarzında yerlerde yaşıyorsa ve bizde eğer Türkiyede gerekli olaran torf ve maddeleri bulamıyorsak.Belkide göl/gölet etrafındaki bataklıklardan toprak alıp kullanabiliriz.Tamam,kabul steril değil ama bu bitkiler doğada ne kadar steril yerlerde yaşıyorki ? Evet börtü böcek,solcan,zararlılarda olcak ama bunlarında ilaçları,tedavileri var.Bunlara ek olarak terraryumunuz varsa çok dert edilecek bir şeyde değil(bence).Bu bir öneri , olurunu olmazını bilmiyorum denemekten zarar gelmez bence.

Bir diğer konuda google.com da "torf" diğe aratınca,bolca firma var ve onlarca torf türleri mevcut.Mesela bir firmanın sitesinde mantar torfu adı altında bir torf var,özellikleri şöle ;

Kültür mantar üretiminde kullanılan bir torftur,hava geçirgenliği özelliği olup su tutma kapasitesi yüksektir.Olgunlaşmamış torfların karışımından hazırlanan ph ı ve ec si ayarlanıp özel karışımlarla desteklenmiştir.

İşte bunun gibi aslında onlarca türde değişik torflar var türkiyede üretilen,sadece biraz bakınmak araştırmak lazım.İlla carnivor ve orkide türlerinin nispeten diğer torflara göre daha rahat edebileceği karışımlar bulmak mümkündür diğe düşünüyorum.Bilmiyorum sizin görüşleriniz nedir ?

Birde mesela bonsai severlerin kullandığı akvaryumculardan alabileceğimiz volkanik kırık vs vs lerde belki bu bitkilerde kullanılabilir veya kedi kumu vs ?
Burda amaç ph ı nötr seviye düzeylerinde tutmak ve hava drenajı sağlamak ise,bence hava drenajı nispeten sağlamak için yeterli materyal Türkiyede bulunmakta.Ph işine gelince bilmiyorum belki bazı tarımsal ilaçlar ürünler ph olayında bize yardımcı olabilir ?

Hem öneri hemde sorular içeren bir msj oldu.Bakalım işi bilenler nediycek

Tanus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2006, 10:17   #103
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Tanus mantar torfu öyle özel bir torf filan değildir. Firma bu şekilde beyan etmiş olabilir.Mantar torfu mantar yetiştiriciliğinde kullanılan torftur ki, zaten tek başına asla kullanılmaz. Mantar kompostta yetiştirilir. Ayarlanan değerler ise torfun değil kompostun değeridir. Uzman olmayan ağızlar tarafından hazırlanan komposta kısaca mantar torfu denmektedir. İçerisinde taze at- tavuk gübresinden alçı taşına azotlu gübreden samana pirinç kavuzuna pek çok organik malzeme torfla bereber bir formülasyonla konur ve kompostlanıp pastörize edilir.

Ayrıca pH asla tarımsal ilaçlarla ayarlanmaz. Forumda kısaca bir arama yaparsan pH ayarlamakta neler kullanılır görebilirsiniz. Amacın pH yı nötr seviyede tutmak olmadığını ise forumu dikkatlice okursanız hemen görürsünüz.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2006, 10:33   #104
Ağaçsever

Bir msj da hatırlamıorum nötr un 3 derece altı gibi bişey okumuştum tam hatırlamıyorum.Zaten ondan "seviye düzeylerinde" dedim,nötr demedim.
Peki bu cevaplandı ama şu doğadan toprak alıp yapma olayının oluru nedir acaba ? ve bu arada aramaya "ph" yazınca bır sonuc alamıyorum sanırsam kelimenin kısalığından.

Eski 25-10-2006, 10:42   #105
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tanus
...Burda amaç ph ı nötr seviye düzeylerinde tutmak...
Burada pH yı nötr seviye düzeyinde tutmak diyorsun. Bu oynanabilir bir kavram değil. ph 7 iken nötrdür bir barem artması ve eksilmesi asitliğe veya bazikliğe yöneltir.

Eski 25-10-2006, 10:49   #106
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tanus
Peki bu cevaplandı ama şu doğadan toprak alıp yapma olayının oluru nedir acaba ? ve bu arada aramaya "ph" yazınca bır sonuc alamıyorum sanırsam kelimenin kısalığından.
Konuyu açarken teorim var dediğine göre, belki deneme de kurar ve olumlu olumsuz sonuçlarını bizimle paylaşırsın. Olurunu biz de öğrenmiş oluruz.

pH konusuna gelince pek çok yerde bu anlatıldı. (hımmm, bütün başlıkları takip etmediğini gördük böylece )

http://www.agaclar.net/forum/showthr...6828#post46828 bu başlığı bir oku bakalım.

Eski 25-10-2006, 10:53   #107
Ağaçsever

Bonsai ile ilgilileri okumayı daha yeni bitirdim o kadar çok konu varki , şimdide bunları okuyım.Oh valla ne güzel ya her bilgi elimizin altında sayenizde , umarım bir gün bizde birşeyler katıcak seviyeye geliriz.Teşekkürler

Eski 26-10-2006, 09:04   #108
Ağaç Dostu

Etobur bitkilerde ph konusunda Erkan Hocam ın çalışmaları var... ancak Dünya da sphagnum yosunu ve peat (bataklık) yosunundan başka bir çare üretilmiş değil.

Eski 26-10-2006, 09:48   #109
Ağaçsever

Bataklılardan materyal toplayacağız desenize. =)

Düzenleyen Mine Pakkaner : 26-10-2006 saat 11:15 Neden: yazım hataları
Eski 26-10-2006, 11:02   #110
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-09-2006
Galeri: 2
Buradan alıntıdır.

10-Dionaea'nın en sık rastlanan ölüm olaylarına sebep soğanın yanlış sulanmasından dolayı, havasız, fazlaca ıslak bir ortamda tutulması sonrası, üreyen bakteri ve mantarların bitkinin dibinden, soğancığın çürümesi ile olmaktadır.

Bu çürüme ile ölümü hızlandıran bir diğer ek faktör ise Drosophyla melanogaster'in, (sirke sineği) larvalarının bu çürümeye yüz tutmuş soğancıkları çok lezzetli bulması ve onu larvaların istilasına uğratıp yenmesidir.

Boşuna gün gelir devran döner dememişler. İşte sineklerin intikamı .

kürekçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2006, 11:11   #111
Ağaç Dostu

Valla Captan ı ve DDVk uyguluyorsunuz ne mantar kalıyor ne sinek

Eski 09-01-2007, 20:08   #112
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-12-2006
Sayın praecox Hocam
İnternetten Gitti gidiyor.com dan 5.00 YTL,ye 15 Adet Venus Fly Trap tohumları aldım.Tohumlar bana Yurtiçi Kargo vasıtası ile İzmir Bostanlı Şubesi Mario VALLERİ isimli bir şahıstan geldi. Tohumlarla birlikte birde tohumların nasıl dikileceği ve bakımı hakkında bir broşür geldi.Öğrendiklerimi ve broşürde yazanları uyguladım.Ama anladığım kadarıyla bunlar Venus fly Trap tohumu değilmiş.ben size bir resmini gönderiyorum.ve bu konuda diğer arkadaşların da mağdur olmaması için yorumlarınızı rica ediyorum.

Saygılar sunuyorum.

Eklenen Resimler

omurkuscu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2007, 20:36   #113
Kaybettik...

praecox's Avatar

Ekde Dionaea'nın tohum resimlerini koyuyorum. sizin resimlerde torfun üzerinde gittigidiyor.com Mario Valleri isimli şahısdan aldığınızı söylediğiniz bezelye büyüklüğündekilerle hiçbir benzerlik taşımadıkları ortada. sanırım bu kişi bir dolandırıcı. bence gerekli yerlere şikayetinizi yapmanızı öneririm.
Bunları burada yazmamın sebebi ise diğer arkadaşları bu tohumlarla olası dolanırıcılıklar adına uyarmış olmaktır.
Name:  dionsamen4.jpg
Views: 1551
Size:  52.3 KB

Name:  Diosamen2rs.jpg
Views: 1433
Size:  34.8 KB Name:  Diosamen1.jpg
Views: 1226
Size:  18.4 KB
Bundan evvel de belirtiğim gibi tohumların büyüklükleri bildik çörek otununkinden az daha ufak ve parlaktır. cam gibi de kırılgandır küçük bir basınç uygulaması ile kırılıp hasar görebilecek kadar da hassastırlar. çok iyi yastıklı balonlu zarflarla gönderilerin korunması gereklidir.

Eski 09-01-2007, 20:48   #114
Ağaçsever

kupresus's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2006
Galeri: 1
Arkadaşlar İlla Tohum Almak İsteyen Arkadşlara Duyuru G.G sitesinden Sadece Bu ismin verddiğim arkadaştan tohum alın ben aldım tohumlar erkan hocanın dediği gibi. ve çok iyi bir paketleme ile elinize ulaşıyor adamlar hava yastığı ve pamuğasarıp yolluyorlar isim: msahin33

kupresus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2007, 22:53   #115
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2006
ben siteye gerekli şikayette bulundum.. bu sitedeki tartışmalardan bahsettim, artık gerisi siteye kalmış, ama belki bi kaç kişinin daha uyarıda bulunması faydalı olabilir, erkan beyin mesla uzman görüşü önemli olabilir, sonuçta insanlar kandırılıyor anladığım kadarıyla..epey bir satış yapmış bu kişi.. gerçekten öyleyse çok yazık, kim bilir ne tohumudur sattığı

avukatkemal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2007, 07:42   #116
Ağaç Dostu

bu tür sitelerde satış yapan kişinin sattığı ürünlerle ilgili olarak ,ürünü satın alanların yorumları oluyor...

Ürün satın alacaklar ;mutlaka bu yorumları okumalı ve bu yorumların eski tarihli olmasına dikkat etmeli..yorum sayısı da önemli....

Benim düşüncem ;EB forumundan,yani bu bölümden konuyla ilgili referans almadan, başka yerlerden EB alışı yapmamak

.

Eski 10-01-2007, 10:17   #117
Kaybettik...

praecox's Avatar

Zaten alım-satım geçmişini araştırılırsa bazı sorulara cevap bulunabiliyor veya kafada yeni sorular da oluşabiliyor. Örneğin izmirpazarı nickli bir zat mcsahin33 den VFT tohumu almış sonrada bir dizi kişiye VFT tohumu satmış. bu bir sürü şey demek. ....
Sonuçda bu bir antika parça değil alımı satımı yapılabilen. Taze olmaları gerekli bu gibi dubios (şüpheli) durumlarda en iyisi teklif dahi vermeden bunlara bulaşmamak...

Eski 10-01-2007, 10:57   #118
Ağaç Dostu

Bir de olayın diğer bir yönü var....
Bu sitelerde alıcı malı alıyor,kontrol ediyor ve onay verirse para karşı tarafa transfer oluyor...

Sonuçda malı kontrol etmiş oluyorsunuz aksi halde para karşı tarafa ödenmez..
Yani burada alıcıların da hatası var..eğer tohumdan şüphelendi ise

http://images.google.com.tr/images?s...+seed&btnG=Ara

basit bir aratma ile bu tohumun nasıl bir şekle benzediğini öğrenebilirdi...
Ancak burdaki önemli olan tohum gerçek olsa bile taze olup olmadığı ki bu da etobur tohumları için önemli...

Bir de merak ettiğim bu sitelere baktığımda özellikle vft tohumunun nerdeyse yüzlerce kişi tarafından satın alındığı..
ama ne bu forumda ne de başka bir yerde bu kişiler bilgi almak için yoklar..

EB sever arkadaşlar gelin eylül ayının ilk cumartesi EB 1.Etkinliğini yapalım..

Ve bu etkinlikte elimizde olan EB leri ,tohumları ,satalım ...böylece mercimek tohumu satan dolandırıcıları önleyelim derim.(ne ısrarcıyım ama )

.

Eski 12-01-2007, 16:40   #119
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-01-2007
tohumlar hakkında

arkadaşlar tohumları izmirde bir seradan aldım bende kazık yedim öğrendiyim anda satışları durdurdum bilginize

izmirpazari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2007, 18:23   #120
agaclar.net

malina's Avatar

Etobur Mantarlar

Bu mantar türleri genellikle ormanlarda yaşarlar. Asıl ilginç yanları, avlarını yakalamak için akla gelmeyecek tuzaklar kurmalarıdır.
Bir beyaz küf olan "Entomophtorales", toprağın altındaki sularda yaşayan amiplerle beslenir. Çevresinde dolaşan bir amip gördöğü zaman, dokunaçlarıyla onu yakalayarak tüm hücrelerini emer, geriye sadece zarını bırakır. Aynı şekilde, "Zoophagus insidans" adı verilen mantar da, "rotifer" denilen küçük yaratıkları mideye indirerek beslenir.

Toprakta yaşayan ve uzunlukları bir milimetreye ulaşan solucanlar ve ipliksolucanlarıyla beslenen mantar türü sayısının 50 dolayında olduğu tahmin ediliyor.

Bu mantar türlerinin bazıları, ipliksolucanlarını yakalamak için çok gelişmiş tuzaklar kuruyorlar, çok çeşitli stratejiler deniyorlar. Örneğin, "Dactylaria" grubu mantarlar, hücrelerinin üç tanesiyle çember biçiminde bir tuzak hazırlıyor ve büyük bir sabırla avlarının onun içine düşmesini bekliyorlar.

"Dactylaria gracilis" biraz daha ileriye gidiyor; bu hücrelerini tuzağa düşen ipeksolucanının etrafına bir yüzük gibi sarıyor ve onu iyice hareketsiz hale getiriyor. Daha sonra saniyenin onda biri bir süre içinde, tuzak olarak kullandığı hücrelerini suyla doldurarak iyice şişiriyor ve böylece avının ezilip ölmesine neden oluyor.

"Dactylaria candida" daha da acımasız bir mantar... Tuzağına düşen ipliksolucanının en küçük bir şansı bile yok. Örneğin, solucan son bir gayretle kendisini çembere alan hücrelerden vücudunun yarısını feda edip kurtulsa bile, hücrelerin bir bölümü solucanın kurtulan vıcut parçasında kalıyor ve daha sonra burada gelişip yeni bir mantara dönüşüyor ve ipliksolucanına saldırıyı sürdürüyor.

"Arthrobotrys oligospora" isimli etobur mantarın halk arasındaki adı ise "örümcek mantarı"... Tıpkı bir örümcek gibi minik bir ağ ören bu mantar, ağa takılıp hareketsiz kalan avını büyük bir iştahla yiyor.

ogm.gov.tr

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024