agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Mutfak > Et, Tavuk, Balık Yemekleri > Et Yemekleri
(https)

Beğeni Düzeni31Beğeniler
  • 11 Gönderen hosseda
  • 1 Gönderen Ozlem A
  • 6 Gönderen hosseda
  • 4 Gönderen MeyveliTepe
  • 2 Gönderen hosseda
  • 1 Gönderen MeyveliTepe
  • 6 Gönderen hosseda

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-09-2016, 00:32   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
fırında tandır

Fırını tava getirdikten sonra ( yaklaşık 3 saat kadar odun yanıyor içinde) közleri dışarıya alıyorum. Büyük bir toprak kabı suyla doldurarak tandır kabının yanına koyuyorum ve en az 12 saat kapağı kapalı fırında unutuyorum. Fırının sıcağıyla et pişiyor. Bu fotoğraftakini 24 saat sonra çıkardım. Eti kemiğiyle kaldıramadım sıyrıldı kendiliğinden kemikten..

Eklenen Resimler

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2016, 21:50   #2
Moderatör

Giriş Tarihi: 08-05-2012
Sayın hoşseda, su dolu olan kabın fonksiyonu nedir acaba burada?

Sevgi Durul beğendi.
Ozlem A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2016, 23:40   #3
Ağaç Dostu

Fırının içinde çengeller var. Onlara eti asarak tandır yaptığımda su koymak şart. Aksi halde asılan etler ( fırının çok yüksek olan ilk harareti sebebiyle) kavruluveriyor. Zaten asarak yaptığımda tek su kabı yeterli olmuyor iki adet dolu kap bırakıyorum ve etin altına koyduğum tepside su dolu oluyor. Tek damla su kalmıyor tüm kaplarda pişme sonrası.

Eti toprak kap içinde fırına koyduğumda et yağlıysa ( 2,5 kg üstü butlar genellikle yağla çevrelenmiş oluyor ve öylesini bulamazsam almıyorum) eriyen yağlar gene eti ilk hararetin etkisinden koruyor. Ancak fırın içine bırakılan su dolu bir kap her zaman için ilave tedbir oluyor. Hiç bir zararı söz konusu olmadı şimdiye kadar.

Hep deneme yanılma ile bir yerlere varılıyor. Fırından közü çektikten sonra yaklaşık yarım saat bekleyip eti öyle sürmeyi deneyeceğim. İlk yüksek hararetin bir miktar azalmasının pişmeye aleyhte etkisi olacağını sanmıyorum.

Eklenen Resimler

Eski 21-09-2016, 00:43   #4
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Fırınınızın ısı tutma kaabiliyeti ile çok ilgili bir durum olmakla birlikte, 3 saat yandıktan sonra fırın içi ısısı 300 dereceleri bulmuş olmalı. Bu ısıya eti koyduğunuzda ilk etapta yakar.

Söylediğim gibi, tamamen fırınınızın huyu suyu ile alakalı bir durum ve bu bakımdan hiç bir fırın bir diğerine benzemez.

Fırında tandır yapmak için biz şöyle yapıyoruz;
Bir gece önce fırını yakıyoruz. 3 saat kadar yanıp odunlar köz haline gelip hafifce geçer gibi olduklarında fırın ağzını kapatıp bırakıyoruz. Eti, ertesi gün öğle civarı kapalı olarak (tepside üzeri yağlı kağıt ve folyo kaplanmış olarak veya güveçte) fırına verip 5 saat piştikten sonra alıyoruz. Pişirme esnasında da fırın ağzı kapalı kalıyor. Ayrıca su vb. bir şey ile nemlendirme yapmıyoruz.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2016, 18:18   #5
Ağaç Dostu

Etin kap içinde fırına konması halinde yanma tehlikesi hiç yok denebilir ancak etin çevresindeki yağın erimesi ve etin o yağ içinde pişmesi bazı damaklara ağır gelebiliyor. Eti asarak pişirdiğinizde ise en küçük bir tenkit söz konusu olmuyor.

Aydın- Muğla-Denizli-Isparta yöresindeki tandırda usul budur. Et ama fırında ama kuyuda yağıyla temas etmez, asılı veya şişe geçirilerek fırına dik yerleşen et pişerken yağı altta bulunan kaba damlar. Ancak Fethiye tarafında ise tandırı, kaba konulan etleri fırına sürerek yapıyorlar.

Asarak pişirmede eti kurutmadan, hakkıyla pişirebilmek marifet istiyor. Fırını sık sık açıp kontrol etmekte iyi değil. Arzulanan şey eti asayım kapatayım fırın kapağını açtığımda hamur gibi olmuş ama kızarması da yerinde bir tandırla karşılaşayım. Bunu yapabilecek hale gelmek de tecrübe ile mümkün. Fırının tava geldiğini nasıl anlayacağımı köylüden öğrendim. Onu hallettim ama eti ne zaman asacağım konusu netleşmedi. Akşam 21.00 gibi yaktım fırını. Saat 24.00 de tava geldi. Közleri ve külleri boşalttım fırından, eti askıya taktım kapattım fırını yattım uyudum ( kapak kilitli ). Sabah uyandım baktım fırına et marsık gibi...veyahutta pişmemiş...Yandık öğlene misafir tandır yemeğe geliyor...Sizin yaklaşık 300 derece tahmin ettiğiniz ısının bir miktar azalmasını ( asılan eti anında kavurmayacak ama pişmesine de yetecek dereceye düşürmeyi) sağlayacak süreyi bulmak önemli olmakta..

Tek yol denemeye devam etmek.

MeyveliTepe ve TCM beğendi.
Eski 21-09-2016, 20:04   #6
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Söylediğim gibi, her fırın farklı Fırın sahibinin fırınının huyunu keşfetmesi ve ona göre davranması daima iyi sonuç verir.

TCM beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2019, 23:45   #7
Ağaç Dostu

Epeydir fotoğraf yüklememişim.

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024