agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Et Yemekleri (http://www.agaclar.net/forum/et-yemekleri/)
-   -   işkembe en kolay nasıl temizlenir? (http://www.agaclar.net/forum/et-yemekleri/28775.htm)

attar 22-10-2012 11:30

işkembe en kolay nasıl temizlenir?

1 Eklenti(ler)
Bildiğimiz gibi kurban geliyor, kesilen hayvanların işkembeleri genelde çöpe gidiyor,

nedeni görünümü itibariyle itici olması ve temizleme zorlukları, et market reyonlarında tertemiz işkembeleri görünce iştahımız kabarıyor,

bu hale kimyasal kullanmadan temizleyip getirmek mümkün mü acaba?, eminim bunu temizlemenin birçok pratik yolu vardır,

bilen arkadaşların bilgilerini paylaşmaya davet ediyorum, niçin çöpe gitsin sonuçta milli servet ve etrafta bu kadar

işkembe çorbacısı varken çok da çöpe atılacak bir atık olmasa gerek diye düşünüyorum,

bir hayvana epeyce bir miktar para ödenirken en azından israfın önüne geçilmiş olur

Eklenti 341523

limon_sever 22-10-2012 11:37

Haşlandıktan sonra küçük küçük doğrayıp baharat karışımıyla çok güzel sote yapılabilir. Kokoreçe alternatif olarak tüketebilirsiniz. Ketçapla daha bir güzel gidiyor.

selis 22-10-2012 11:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi attar (Mesaj 1035919)
bu hale kimyasal kullanmadan temizleyip getirmek mümkün mü acaba?

İğrenç bir yöntem gibi gelse de %100 etkilidir..

Şöyle ki; kesim işleminden sonra işkembe hayvandan ayrılır ayrılmaz hiç içini boşaltmadan olduğu gibi bırakıp üzerine nemli bir bez ya da poşet sarıp ertesi güne kadar bekletiyoruz..
Yarın içini boşaltıp bir bıçakla sıyırınca, o çok zorlandığınız temizleme işleminin tereyağından kıl çeker gibi basitçe yapıldığını göreceksiniz..

attar 22-10-2012 12:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi selis (Mesaj 1035924)

Şöyle ki; kesim işleminden sonra işkembe hayvandan ayrılır ayrılmaz hiç içini boşaltmadan olduğu gibi bırakıp üzerine nemli bir bez ya da poşet sarıp ertesi güne kadar bekletiyoruz..
Yarın içini boşaltıp bir bıçakla sıyırınca, o çok zorlandığınız temizleme işleminin tereyağından kıl çeker gibi basitçe yapıldığını göreceksiniz..

ben de şöyle duymuştum; işkembe içi dolu olarak güneşte bırakılır 2-3 saat sonra içi boşaltılır böylelikle kolayca içi temizlenir, tabi yaza denk kelip de güneş olursa

Ayşe Yıldız 22-10-2012 12:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi selis (Mesaj 1035924)

Koku oranı ikiye katlanmıyor mu bu şekilde. Nasıl olursa olsun pis iş...:D Ama zahmetsiz de yemak olmuyor. Arzu eden kolları sıvasın.

Tura 22-10-2012 12:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ayşe Yıldız (Mesaj 1035964)
Koku oranı ikiye katlanmıyor mu bu şekilde. Nasıl olursa olsun pis iş...:D Ama zahmetsiz de yamak olmuyor. Arzu eden kolları sıvasın.

Sizin kurbanın işkembesini kaynananız temizler artık.:p

Hazıra konarsınız.

Ayşe Yıldız 22-10-2012 12:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tura (Mesaj 1035981)
Sizinkini kaynananız temizler artık.:p

Hazıra konarsınız.

Yok o ucundan tutturmadan yapmaz. İlle beni bulaştıracak ya ellerimde eldivenler, ağzımda tülbentler, hava soğuk, bahçede bir tüp, üzerinde sulu tencere, işkembe elimde, batır çıkart kazı...:mad: Sinir oldum şimdiden. Bir de beğense bari... Laf aramızda hijyen olsun diye işkembeyi sabunluyor. (Benim için işkembe bitiyor o saatten sonra)

Tura 22-10-2012 12:50

Anladığım kadarı ile sizin işkembe, işkenceye dönüyor.

Sabun yeşil mi...beyaz mı?

selis 22-10-2012 12:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi attar (Mesaj 1035959)
işkembe içi dolu olarak güneşte bırakılır 2-3 saat sonra içi boşaltılır

Şöyle bir deneme yapalım.. İşkembenin yarısını güneşte 3 saat bekletelim, diğer yarısını da sarıp yarına kadar.. Bakalım hangisi daha kolay temizlenecek..

Ayşe Yıldız 22-10-2012 13:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tura (Mesaj 1035985)
Anladığım kadarı ile sizin işkembe, işkenceye dönüyor.

Sabun yeşil mi...beyaz mı?

Sağlıklı olsun diye zeytin yağlı dermişim şmdi. :D Titiz kadın ne yapayım. Beyaz sabunla sabunluyor. Temizlendikten sonra kokusu gidiyormuş. ( Dedi-kodu yapıyormuşum gibi bir hisse kapıldım valla)
Ben sevmiyorum bu şekilde tabi. İşkembe bu kokacak tabi.

bahcedenn 22-10-2012 14:22

Sizin ki gene iyimiş, halis muhlis zeytin yağlı sabun. Valla ben çamaşır suyu ile yıkayanını bile duydum :))

attar 22-10-2012 14:51

enteresan temizleme tarifleri ile karşılaşıyoruz, sabun, çamaşır suyu... yok mu artıran kostik felan... :)

Ali_askn 22-10-2012 15:02

Bizde işkembe tazeyken içi boşaltılır hiç bekletilmez( eğer beklerse koku siner çıkmaz der anneannem ) tüpte sürekli su kaynatılır kaynayan suya batırılıp kazınır iyice önlü arkalı bembeyaz olana kadar, sonra bir leğende bol iri tuzla ovularak yıkanılır ve durulanır doldurulup yenmeye hazır :D

adacık 22-10-2012 15:26

İçi boşaltılmadan 1 gün bekletilirse bakteri mikrop bayram etmez mi

Tura 22-10-2012 15:27

EM-A ile temizleyin...demedi demeyin.
Su ile temizlediğiniz işkembeyi 1/ 200 oranında EM-A su içerisinde 2 saat bekletin.
Sonra bol su ile durulayın.

KAPTANzst 22-10-2012 15:48

Oldu olacak hiç uğraşmayın çamaşır makinesine atın:p

KAPTANzst 22-10-2012 15:48

Hee yumuşatıcı koymayı unutmayın:D:D

Ayşe Yıldız 22-10-2012 17:19

İlahi Sayın Kaptan güldürdünüz beni. Çamaşır ipleri işkembe dolar artık. Temizlendikten sonra daha beyaz görünmesi için karbonatlı suda bekletenler de var. Kireçli suda bir gün bekletip temizliyor yanılmıyorsam ikembe çorbası yapılan yerlerde.

Halil Önen 22-10-2012 17:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ayşe Yıldız (Mesaj 1036172)
İlahi Sayın Kaptan güldürdünüz beni. Çamaşır ipleri işkembe dolar artık. Temizlendikten sonra daha beyaz görünmesi için karbonatlı suda bekletenler de var. Kireçli suda bir gün bekletip temizliyor yanılmıyorsam ikembe çorbası yapılan yerlerde.

Büyük baş işkembesi kireçli suda bekletiliyor ama küçük baş işkembesi bekletenler de oluyor...

ama gerek yok diye düşünüyorum çünkü küçük baş için kaynamış suda biraz bekletmek _ çok bekletilirse temizlemek zorlaşıyor_ yeterli kalıyor...

Kireçli su ile temizleme biraz tadını azaltıyor gibi...;)

selis 22-10-2012 18:02

Kireçli su, başka bir yöntem..
Hattâ tavuğun tüylerini yolmadan kireçte bekletirseniz de hemen yolunuyor..

kaknus 22-10-2012 20:51

Annem hayvan kesilip işkembesi kenara ayrılınıca içini hiç patlatmadan, deri yüzer gibi eliyle çekip soyuyor. Fazla uğraşmaya da gerek kalmıyor.

Ayşe Yıldız 22-10-2012 20:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kaknus (Mesaj 1036313)
Annem hayvan kesilip işkembesi kenara ayrılınıca içini hiç patlatmadan, deri yüzer gibi eliyle çekip soyuyor. Fazla uğraşmaya da gerek kalmıyor.

Ben anlayamadım. İçini nasıl boşaltıyor? Patlatmadan üstelik, yöntemi anlayamadım üzgünüm.

attar 23-10-2012 11:31

geçen yıl işkembenin kaba temizliği yapıldıktan sonra duyduğum bir yönteme göre karbonatlı suya yatırın deniliyordu, denedim daha zor oldu nerdeyse hiç temizlenmedi, bir yanlışlık mı yaptık bilmiyorum

selis 23-10-2012 11:42

Bayramda kısa bir video çekip tescillemek farz oldu..
Mideniz kaldırırsa tabii :(

Ayşe Yıldız 23-10-2012 11:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi attar (Mesaj 1036671)
geçen yıl işkembenin kaba temizliği yapıldıktan sonra duyduğum bir yönteme göre karbonatlı suya yatırın deniliyordu, denedim daha zor oldu nerdeyse hiç temizlenmedi, bir yanlışlık mı yaptık bilmiyorum

Karbonatlı suya tamamen temizlendikten sonra atıyorlar. Beyaz görünsün diye sanırım. Bir de kokusunu azalttığı için. Ben de denemiştim ama pek te etkili değil gibi. Güzelce temizlendikten sonra gerek yok bence.

attar 23-10-2012 12:09

eski kurban resimlerine baktım ama işkembe bölümü hep atlanmış resim yok malesef:(

attar 23-10-2012 12:10

kireç kaymağı ile temizleyenleri duydum bu konuda bilgisi olan var mı?

mmanager 23-10-2012 15:06

İşkembenin en kolay yolla temizlenmesi kirece yatırılarak oluyor.İç tarafa gelen havlu gibi olan kısmı sönmemiş kireci alıp üstüne dökerseniz 15 dakika sonra yıkayın tertemiz olur.Bıçakla saatlerce kazınarak çıkan kısımın elinizle bile temizlendiğini göreceksiniz.Bıçakla daha da kolay olacaktır.Daha sonra temizlemek için de sirke kullanabilirsiniz bembeyaz olur hem de sirke antiseptiktik dir bildiğimiz gibi...Üstüne de limonlu suyla da yıkadınız mı tertemiz olur kokusu da gider.Bir defasında kardeşimle bu şekilde yıkamızştık bu havluları niye böyle k ıslattınız dedi beyaz havlu zannetmişti.Yine mumbar dolması da yapacaksanız içini dışına çevirip sirkeyle ıslatıp tuzla yıkarsanız temiz ve beyaz olur....Saygılar afiyet olsun....

limon_sever 23-10-2012 15:14

Kolay İşkembe Temizlemenin Püf Noktası

İşkembeyi öyle kirli haliyle iyice tuzlayın katlayın.
Bir poşete koyun ve ağzını sıkca bağlayın.
Soğuk bir ortamda 3-4 gün bekletin.
Ben kış olduğu için balkonda beklettim.
Sonra açtığınızda kirli yüzeyin kendiliğinden sıyrıldığını görecekseniz.
Daha sonra Karbonatlı ve sirkeli suda biraz kaynatın.
Sonra kabuklu limon dilimleriyle ovun.
Kötü kokusundan kurtulacaksınız.
Sonra haşlayıp ince ince kıydıktan sonra işkembe çorbanızı hazırlayabilirsiniz.

Kaynak: Kolay İşkembe Temizlemenin Püf Noktası - Yemek Tarifleri, Sağlık Bilgileri, Bebek Bakımı Sağlığı, Zayıflama, Kadın Sağlığı, Beslenme Diyet, Örgü , Elişi , Dantel Modelleri

attar 23-10-2012 15:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mmanager (Mesaj 1036799)
İşkembenin en kolay yolla temizlenmesi kirece yatırılarak oluyor.İç tarafa gelen havlu gibi olan kısmı sönmemiş kireci alıp üstüne dökerseniz 15 dakika sonra yıkayın tertemiz olur.Bıçakla saatlerce kazınarak çıkan kısımın elinizle bile temizlendiğini göreceksiniz.Bıçakla daha da kolay olacaktır.Daha sonra temizlemek için de sirke kullanabilirsiniz bembeyaz olur hem de sirke antiseptiktik dir bildiğimiz gibi...Üstüne de limonlu suyla da yıkadınız mı tertemiz olur kokusu da gider.Bir defasında kardeşimle bu şekilde yıkamızştık bu havluları niye böyle k ıslattınız dedi beyaz havlu zannetmişti.Yine mumbar dolması da yapacaksanız içini dışına çevirip sirkeyle ıslatıp tuzla yıkarsanız temiz ve beyaz olur....Saygılar afiyet olsun....

gayet pratik ve kısa bir yol gibi görünüyor, fakat büyük şehirlerde sönmemiş kireç bulabilirmiyiz bilmiyorum, toz kireçle de olur mu acaba?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024