agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Enerji
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-02-2012, 20:53   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-02-2012
izolasyon
temel tasarruf metodları
ihtiyacımız olan enerjiyi ihtiyacımız oldugu fazda toplama ve iyi muhafaza etme (ısıtma sogutma)
idareli kullanma
çok gerekirse pv
izlenmesi gereken adımlardır.
sorularınız olursa lütfen sorunuz

cavhaw Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2012, 16:16   #32
Ağaçsever

Etrim's Avatar

Giriş Tarihi: 04-08-2010
Güneş desteği

Ben bu konuya farklı bir yönden bakmak istiyorum. Güneş enerjisi ile elektrik üretebiliriz ama bırakın teşviği çift yönlü sayaç uygulaması olmadığı için henüz yatırım çok mantıklı değil. Su ısıtmakta zaten kullanıyoruz burada da bir sorun yok. Biz Bodrum'da elektrikli kombi kullanıyoruz. Bulunduğumuz bölge Boldrum sayılmasına karşın sıcaklık terselmesinin sıkça yaşandığı ve gece sıcaklığının -4 -6 derecelere kadar düşebilidiği bir ova. Gündüz güneşli günlerde kapalı devre kalorifer sisteminin dönüş tarafına bir güneş ısıtıcısı nasıl bağlayabilirim, şöyleki bu ısıtıcı suyu ısıtamadığı zamanlarda (gece, kapalı havalar) aksine ısı kaybına neden olacağından yalnızca suyu ısıtabildiği zamanlarda çalışmalıdır. Bunun için bu devrenin paralel bir devre olarak kurulması ve güneş yeterli olduğunda devreye girmesi gerekir. Hangi ekipmanlar ile bir güneş enerjili ısıtıcı bir kalorifer sistemine bağlanabilir. Bu konuda bilgisi olan varsa ve yazabilirse çok sevinirim...

Etrim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2012, 18:20   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Güneş enerjisi ile sulama sistemi kuran yok mu aramızda

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2012, 20:22   #34
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Sayın etrim, arabalardaki radyatör termostatının düşük ısılı olanından faydalanabilirsiniz. Su sıcaklığı belli düzeye gelince kendiliğinden su akışını sağlarsınız.

copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2012, 21:20   #35
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-01-2011
merhaba,
benim merak edipte öğrenemediğim bir şeyi sizlere sormak istiyorum.okuduğum birçok yazıda mümkün olmadığı yazıyor.
güneş enerji panelinde ürettiğimiz elektriği,elektrik motoruna verip jeneratörün dizel veya benzinli motoru yerine bağlayıp elektrik üretip üretemeyeceğim hakkında bilgilerinizden faydalanmak istiyorum.
rüzgar türbünü ve su türbünüyle döndürülünce oluyorda elektrik motoruyla neden olmuyor acaba?

a.akıncı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2012, 22:10   #36
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi a.akıncı Mesajı Göster
güneş enerji panelinde ürettiğimiz elektriği,elektrik motoruna verip jeneratörün dizel veya benzinli motoru yerine bağlayıp elektrik üretip üretemeyeceğim hakkında bilgilerinizden faydalanmak istiyorum.
rüzgar türbünü ve su türbünüyle döndürülünce oluyorda elektrik motoruyla neden olmuyor acaba?
Gerçekten anlayamadım Sn. Akıncı, daha net yazabilir misiniz?

Güneş enerji panelinde ürettiğiniz elektriği bir elektrik motorunu çalıştırmak için kullanıp, bu motorun ürettiği dönme enerjisi ile başka bir dinamoyu döndürüp elektrik mi elde etmek istiyorsunuz?

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2012, 18:45   #37
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-01-2011
merhaba sn,çamtepe
tamda anladığınız gibi söylemek istedim.fakat amacım bu enerjiden biraz farklı faydalanabilmek.düşüncem 2hp'lik motoru çalıştıracak enerjiyi güneş enerjisi panellerinden elde edip;uygun bir rediktörle (jeneratörün çıkışından)8-10 kva'lık bir elektrik enerjisi elde edebilmek.
fakat problem elektrik motorunu(yükte-boşta)1500 d/dk hızda döndürebilmek.dizel veya diğer yakıtlarda yükte, düşük yükte ve boşta motorun hızını ayarlayan sistem; elektrik motorunda neden uygulanamıyor.değişik devirlerde çalışan elektrik motorumu yok veya bunu ayarlayan bir elektronik devremi yok.
ben çokmu hayalci düşünüyorum.8-10 kva'lık jeneratörü döndürebilmek için ne kadar(kaç hp) güç lazım?

a.akıncı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2012, 15:46   #38
-

Giriş Tarihi: 17-08-2010
Galeri: 4
Böyle bir şey olanaksız... Yoktan var etmeye çalışıyorsunuz.

Teorik olarak en mükemmel koşulları oluşturup düzeneği sıfır sürtünme ve sıfır ısınma ile çalıştırsanız dahi panellerden elde edeceğiniz enerjiden zerre fazlasını elde edemezsiniz.

Odeh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2012, 23:44   #39
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Sn. Odeh'in dediğini biraz daha anlaşılır hale getirirsek

2 hp yaklaşık 1.5 kW eder. Yani 1.5 kW verip 8-10kW güç almanın bir yolunu bulursanız (bir koyup 6 almanın) zaten insanoğlunun enerji problemini çözmüş olursunuz

Biliyorsunuz, enerji yoktan var edilemez Sadece şekil değiştirir (potansiyel, kinetik, kimyasal, nükleer, vs. vs.)

Bu arada bilimsel bir cevap olarak:
Motorların devirleri uygulanan güç değiştirilerek sabitlenebilir. Zaten (enterkonnekte sistemimizi besleyen) jeneratörlerin (ufak bir hata payıyla da olsa) 50Hz sabit frekansında güç üretebilmeleri için bu hız sabitlemesine ihtiyaç vardır. Mekanik ve elektronik yöntemlerle hız sabitlenebilir. Nasıl demeyin, bir dönem boyunca bunun dersini görmüştük, anlatması epey uzun sürer

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2012, 01:43   #40
Ağaç Dostu

MeTePe's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2012
Fotosentez yapabilseydik iyi olurdu.

Şu an için ne kadar güneş enerjisi potansiyelimiz olursa olsun, elektrik üretmek çok pahalı. Daha zamanı var.

MeTePe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2013, 00:21   #41
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Galeri: 1
Dünya güneş enerjisi kapasitesi 100 GW'ı aştı

Dünya güneş enerjisi kapasitesi 100 gigawatt'ı (GW) aşıp Avrupa Fotovoltaik Endüstrisi Birliği'ne göre ilk defa 101 GW'a ulaştı.

Bu ulaşılan küresel enerji kapasitesi, her biri 1 GW'lık nükleer reaktörlerin veya kömürle çalışan 16 elektrik santralinin, bir yıl içinde üreteceği elektrik enerjisi kadar enerjinin Güneş'ten sağlandığı anlamına geliyor.

Avrupa Fotovoltaik Endüstrisi Birliği başkanı Winfried Hoffmann, 2012 yılı ile dünyadaki fotovoltaik kapasitesinin 100 GW'tan fazla olacağını 10 yıl önce kimsenin öngöremediği bir gelişme olduğunu söylemiş.

Haberin kaynağı:

World solar power capacity exceeds 100 gigawatts

Konu ile ilgili olarak da 20-30 Eylül 2013 tarihlerinde düzenlenecek olan İkinci Avrupa Yenilenebilir Enerji Sistemleri Konferansı ve Çalıştayı haberimizi de hatırlatmak isterim,

İkinci Avrupa Yenilenebilir Enerji Sistemleri Konferansı ve Çalıştayı | KBT Bilim

ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2014, 10:27   #42
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2008
Benzer bir sistemi kendi yapmak isteyenler için youtube'da birçok video mevcut
https://www.youtube.com/watch?v=IvEfmDH_Y2o

tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2014, 12:02   #43
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Name:  lilium güneş paneli.JPG
Views: 1025
Size:  69.6 KB

Sayın Lilium'un kendi imalatı olan su ısıtmak için basit güneş paneli.

Rtanyel beğendi.
ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2014, 21:32   #44
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Güneş enerjisi ile elektrik üretimi son iki yıldır ilgimi çekiyor. Güneş enerjisi panel fiyatları daha önceleri çok uçuk rakamlarda olunca biogaz üzerinde durmuştum. Ama bioagazın rantabl olmadığını öğrenince rüzgar ve güneş enerjisine yöneldim. Şimdi panel fiyatları alınabilir rakamlara gelince sadece güneş enerjisiyle ilgiliyim.

Broiler kümesimiz (1540 metrekare-27.000 adet/dönem) ve Büyükbaş çiftliğimiz (1450 metrekare-120 baş) için Beş yıl içinde ödemiş olduğumuz toplam elektrik faturası 101.353 tl. Bu da bizi geneş enerjisi yatırımına zorlamakta. Temiz enerji kısmını hiç hesaba katmıyorum.

Konu hakkında bilgisi olan paylaşımcı dostların paylaşımlarını dört gözle bekliyor olacağım.

Selamlar... Saygılar...

vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2014, 19:35   #45
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Merhaba,

Fazla bir yorum yazmayacağım. Gerçekten böyle bir şey olabilir mi bilmiyorum çünkü. Eğer izlediklerim gerçekse...

Kendi Kendine Elektrik Üreten Makine - YouTube

vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2014, 23:57   #46
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vetman996 Mesajı Göster
Merhaba,

Fazla bir yorum yazmayacağım. Gerçekten böyle bir şey olabilir mi bilmiyorum çünkü. Eğer izlediklerim gerçekse...

Dinamo içinde elektrik üreten 2 ana parçadan biri statör (sabit) ve diğeri ise statörün ortasında döner hareketli rotordur. Start verildikten sonra rotorun dönme esnasında sürtünme kuvveti sıfırlanabilirse olabilir ancak sıfırlamak mümkün olamayacağına göre inandırıcılığı yok diyebiliriz..

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2015, 22:55   #47
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-06-2013
merhaba
1000 m2 lik bir sera yapma planım var. tek dez avantajım ankarada olmam . sera ısıtması için solar enerji ile su ısıtma sistemini kullanmak istiyorum. sera içini 10-15 derece arasında tutabiliirmiyim. akan su kültürü olduğundan dolayı sistemde gezen suyun maksimum 24 derece olması lazım. eğer bir bilgisi olan varsa bana yardımcı olabilirmi.

ozerengin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2015, 19:26   #48
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vetman996 Mesajı Göster
Merhaba,

Kendi Kendine Elektrik Üreten Makine - YouTube
Makinenin içinde bir çember ve bu çemberin içinde koşturan fareler var. Onların çarkı döndürmesi sayesinde elektrik üretiyor. Arada fareleri beslemezseniz, makine arıza yapıyor.
Yahu bu Türk milleti kadar absürt bir millet daha yoktur. Destek olmadığı için patent alamamışmış. Biri adamı elinden tutup patent enstitüsüne mi götürmeliydi? Yakıt olmadan enerji üreten makine yapacaksın, patent almayı beceremeyeceksin. Yuh artık. He birde tehdit alıyormuş. Muhtemelen tehdit eden araplardır, petrol gelirleri düşecek diye adamı öldürürler mi?

kiziltan beğendi.
tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2016, 18:57   #49
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Fas’tan güneş enerjisi alanında büyük atılım

https://gaiadergi.com/fastan-gunes-e...-buyuk-atilim/

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2016, 20:10   #50
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Güzel bir görüntü

Eklenen Resimler

ahmeter Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bedava elektrik, güneş, güneş enerjisi, solar enerji

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024