agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Enerji
(https)

Beğeni Düzeni200Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-01-2021, 04:40   #61
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Hesap yaptığınız ay yılın en kısa günlerine denk geliyor.
Meteoroloji Gen Md sitesinde bölgelere göre güneşlenme süresi dökümleri vardı. Şimdi bulamıyorum. Bölgenizin güneşlenme süresini bulursanız, öngörüde bulunabilirsiniz.

vosvos17 beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2021, 19:18   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-05-2012
2800 saat yıllık güneşlenme süresi veriyorlar.
ÇANAKKALE için.
Bu da günlük ortalama 7.5 saat kadar bir değere tekamül ediyor...

vosvos17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2021, 12:21   #63
Ağaç Dostu

Arkadaşlar projeye başlarken 2 adet paneli LEXTRON marka almıştım.
Diğer panellerim Gazioğlu markaydı.
Ben Gazioğlu markasını hiç duymamıştım. Mahmut bey kardeşim dedi ki
Türkiye de ilk 3 e girer Lexron markasından kat kat iyidir demişti.
İlk kar yağdığında Lextron panellerimin üzerine yığılan kar nedeniyle panel camları aliminyum çerçeveden ayrıldı.
Aynı eğimdeki Gazioğlu panellerde hiç bir sorun yaşamadım.
Hatta düz pozisyondaki Gazioğlu panellerde bile hiç bir sorun görmedim.
Bu arada panellerin üst yüksekliği 60cm den 5 cm ye düşecek şekilde son derece dik pozisyonda.
Özellikle kar birikimi olmasın diye fazla fazla pay vermiştim.
Paneli garantiye yollayıp uğraşmak istemedim.
Çekomastik çekererek yapıştırdım.
Ayrıca panellerin lehim yerlerine bakınca bile GAZİOĞLU markası çok daha iyi bir işçiliğe sahip.

Son olarak bu sistemle ikinci ayın içerisine giriyorum neredeyse.
Geçen ay % 35 ihtiyaç karşılayan panellerim bu ay % 50 gibi bir oranla ihtiyacımı karşılamaya devam ediyor.
Aküler % 30 desarj edilerek kullanıyorum.
Sorunsuz ilerliyoruz...

Eski 06-02-2021, 16:36   #64
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi umityesil Mesajı Göster
CW enerji güneş panellerini kullanan varmı? performansı yeterlimi acaba
Linkteki listeden size yakın veya iletişim kurması kolay olan kullanıcılara ulaşıp fikir sorabilirsiniz belki...

mister73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2021, 17:58   #65
Ağaç Dostu

Arkadaşlar merhaba.
Bu gün ikinci elektrik faturam geldi.
Şebeke sayacımdan
Son endex: 15404.651
İlk endex : 15334.520

70.131 Kw harcamışım.

Ges sayacımın son endeksi : 234.750
İlk endex : 101.000
Aradaki fark 134 kwh

134 kwh şebeke ve Güneş santrali toplamı
70 kwh şebeke tüketimini çıkarmamız gerekiyor.
134 - 70 : 64 kwh güneş enerji sisteminden kullanılmış.

64/134 : % 48 gibi bir değer eder.
Görüldüğü gibi neredeyse yarı yarıya karşılamış.
56TL elektrik faturası gelmiş 27 günlük.
Günlük ev tüketimim sadece şebekeden beslenirken 5 kwh
Panelleri ilk kurduğum ay bu 3.7 kwh
Bu ay ise 2.5kw gibi bir değere düştü.
Aslında tam yarı yarıya gidiyordu.Ancak bölgemizi etkisi altına alan kar yağışı 2 gün etkili olunca bu sürede üretim yapamadık.
Bu gün yağış kesildi hava yükseldi.
20 cm kadar kar olmasına ve güneş hiç çıkmadığı halde panelleri temizleyince 250 300 watt gibi bir enerji üretebildiler.
Gün ışığı ile % 15 gibi bir potansiyelle elektrik üretmeye devam ettiler.
Değerler umut verici.
Akü voltajı 24 v a düşünce sistem şebekeye bağlanıyor.Daha öncede dediğimiz gibi akülerimiz % 70 ve %80 oranında dolu bırakıldığından ihtiyacın % 50 si karşılanabilmekte.
Şayet bu aküler % 50 desarj edilmiş olsa tüketimin 3/2 sini güneş panelleri rahatlıkla karşılayabilecek.
Ama daha uzun ömür ve sağlıklı kullanım için bu şekilde çalışmak istemiyorum.
Aşağıda son fatura ve güneş panellerinin sayacını paylaşıyorum.

Eklenen Resimler

Düzenleyen vosvos17 : 15-02-2021 saat 21:38
Eski 15-02-2021, 18:18   #66
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

Desenize yazın ortalığın tozunu attıracak bu paneller ) Tebrikler, sizin adınıza sevindirici bir durum...

Panelleri niye iki farklı marka seçtiniz, belli bir sebebi var mı?

vosvos17 beğendi.
Eski 15-02-2021, 18:29   #67
Ağaç Dostu

yardimcierhan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2014
İyi ki bu başlıkta deneyimlerinizi paylaştınız. Bana kalırsa bu çok mühim bir konu. Hem maddi yükünüzü azaltmış hem de doğa için ne iyi bir şey yapmışsınız. Bunu yapmak gerekli. Keşke belediyeler büyük adımlar atsa... O zamana dek sizin yaptığınız bu bireysel eylem eminim forumdaki birçok arkadaşımı etkileyecektir. Ben müstakil bir eve geçtiğim vakit mutlaka yapmak istiyorum. Teşekkür ederim paylaşım için. Sevgiler. : ' )

vosvos17 beğendi.
yardimcierhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2021, 21:44   #68
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mister73 Mesajı Göster
Desenize yazın ortalığın tozunu attıracak bu paneller ) Tebrikler, sizin adınıza sevindirici bir durum...

Panelleri niye iki farklı marka seçtiniz, belli bir sebebi var mı?
Aslında iki panelle hobi olarak başlamaktı niyetim.
Bu sebeble ilk iki paneli internet üzerinden aldım.
Daha sonraları her defasında sisteme ilave yapmaktansa ilgili arkadaşla istişaremiz sonucunda farklı bir yerden diğer panelleri aldım.
Panellerin farklı marka olmasının sebebi budur.
Kış aylarındaki bu performansın yaz aylarında en az % 75 lere karar yükseleceğini tahmin ediyorum.
Bakalım ilerleyen zamanlarda sonuçları paylaşmak istiyorum.
Konuya yorum yazma zahmetinde bulunan herkese de teşekkürlerimi iletiyorum...

yardimcierhan ve ebd beğendi.
Eski 24-02-2021, 14:43   #69
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vosvos17 Mesajı Göster
Evimin çatı katına hobi amaçlı düşündüğüm güneş panellerinin temini için büyük bir site üzerinden irtibata geçtiğim
ARGEFEN ELEKTRONİK (İSTANBUL) firmasından Sn MAHMUT ERGÜNÖZ beyefendi ile irtibata geçtim.

Planladığım güç 1.5 kw lık projenin ilk ayağı olan 6ad 190 watt monokristal güneş paneli,1 ad 3 KVA Mppt li sarj devresi olan tam sinüs inverter,
2 ad 12V 200 A Ritar marka karbon kurşun akü alarak projeme başladım.
İnşallah ileriki günlerde resimli ve detaylı olarak burada paylaşacağım.
Halen montaj aşamasında bulunmaktayım.
Bu yazıyı kaleme alma sebebimiz ise diyalog kurulan firma ve personeli hakkındaki izlenimlerim olacak.
Malum burası büyük bir site ve burada bir çok kişinin bağ,bahçe evleri,hobi bahçeleri ,arazileri mevcut.
Ve hepimizin tarla ,**** arazilerinde elektrik mevcut olmuyor.
Kimimize ,su pompaları için ,kimimize elektrikli aletler için elektrik gerekli olabiliyor.

Mahmut beye whatsap üzerinden düşündüğüm sistemi anlattım.
Ben 12 v /220 V bir sistem düşünürken,Mahmut bey sistemi 24v/220 v kurmamın daha az kayıplar yaratacağını hatırlatarak daha sistem kurulmadan tecrübesini bizlere aktardı.
Daha sonra gerekli diğe r ekipmanların seçilmesi ,kurulması ile ilgili epey istişare ettik.
Kendisi İzmir tarafına geçeceğini gerekli malzemeleri yol üzerindeki rotasını bile değiştirerek bana bırakabileceğini söyledi.
Malzemeler konusunda anlaştık.
Dün sabah sağolsun 09 gibi geldi.Malzemelerimi getirip teslim etti.
İnternet üzerinde bir çok firma olmasına rağmen bu firma ile alışveriş yaparak memnun olmayan ,**** olumsuz yorum yapan neredeyse hiç görmedim.
Mahmut bey konusuna hakim,iletişim diyaloğu gerçekten ćok iyi,müşterisine hitap ederken son derece kibar,elinden gelen yardımı en son birikimine kadar müşterisine aktarmaya çalışan bence bu sektördeki en ilgili ve alakalı arkadaşlardan birisi.
Kaldı ki fiyat olarakta hem uygun hemde elinden geldiğince yardımcı olmaya gayret eden bir arkadaş.
Vallahi bu zamanda ben malımı satayım da ne olursa olsun diyen tiplerden asla değil.

Ben memnun olduğum ,her alışveriş yaptığım bu tarz değerli insanları paylaşarak bir çok arkadaşımızın ya da dostlarımızın istifade etmesini istiyorum.
Bu konuyu da bu sebeble açmış bulunuyorum.
İşini iyi yapan insanları her zaman takdir ederim.Ve bu tarz insanlara sahip çıkılması gerektiğini düşünürüm.
Bu vesile ile bu konuyu açmış bulunuyorum.
Huzurunuzda tekrar yakın ilgi ve müşteri memnuniyetini üst seviyede tutarak,bitmek tükenmek bilmeyen enerjisini müsterisine aktarmaya çalışan Mahmut ERGÜNÖZ arkadaşımıza teşekkürlerimi bir borç biliyorum.
Allah işlerini rast getirsin.
Bu tarz bir proje düşünen arkadaşlarında en azından projelerini hayata geçirmeden önce Mahmut beye mutlaka danışmasını tavsiye ediyorum.
Birkaç gündür Ankara'da hava güneşli gidiyor ve şiddetli soğuklar sırasında kapalı terasımdaki bitkilerimin bir kısmını kaybettim maalesef. Bundan mıdır bilmiyorum ama sizin sistemin bir benzerini müstakil evimin çatısına kurma fikri ağırlık kazanmaya başladı. Hem evin elektrik faturasına katkı sağlamak hem de kurmayı düşündüğüm bahçe havuzu filtre ve pompası ile kapalı terasın ısıtması gibi daha önce faturamda yer almayan kalemlere yer açabilmek gibi bir niyetim var. Tabi Çanakkale/Biga'ya göre büyük bir dezavantajım var güneşlenme periyotları açısından ama bu zararlı bir yatırım olacağı anlamına gelmiyor bence; en fazla sistemin kendini amorti etme süresi uzayabilir diye düşünüyorum.

Ne dersiniz sayın vosvos17 ve diğer tecrübeli forumdaşlar, Ankara'da böyle bir maceraya girmeye değer mi?

Eski 24-02-2021, 18:53   #70
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
29.04.2019 da bende sistemi kurmuşum, 24v 3kw, başlangıç 2x100 amper derin döngü jel lexron akü, 2x320w lexron monokristal panel, 3kw akllı tam sinüs tommatech inverter ile başladım. Pprc borukaynağındann 1600w süpürgeye kadarsıkıntı olmadı. Geçen yl 2x100 aynı marka jelakü 1x320w aynı marka panel ekledim. Bu sene 2x100 aynı marka akü ve 1x320 w aynı marka panel daha ekledim. Güneş olduğunda sıkıntı yok, ancak 3,4 gün bulutlu giderse sıkıntı. o yüzden 1 adet 1250kw rüzgar tribünü ve 6000watt tam sinüs akıllı inverter siparişi verdim.

chelik26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2021, 19:24   #71
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
Alıntı:
Görüldüğü üzere 24.4V gibi bir gerilim değeri yaklaşık olarak akülerimizin % 75 gibi bir oranla dolu olduğunu göstermektedir.
Panel gücümüzün % 5 ila % 10 u arasındaki sarj etme gücü ile bile akülerimizin 9 saat sonunda son derece güçlü kaldığını görebiliyoruz.
Ben % 30 desarj sınırını aşmadan kullanmak istediğimi söylediğimde Mahmut bey bu şartlarda bu akülerin 15 seneyi rahatlıkla bulabileceğini söyledi.
Bakalım hep birlikte izleyeceğiz.
Ne kadar dayanacaklar,bende merak ediyorum.
Keşke hiç akü almsaydınız, o kadar para verip, aküsüz sistem kursaydınız,şebeke varken aküye ne gerek var, hemde akünün %30 unu kullanacaksanız..
İnverter/şarj cihazı zaten akülerinizi sizin adınıza koruyor. Ben bahçeye bırakıp geliyorum, bazen gittiğimde sistem kapanmış oluyor çünkü aküler minmuma gelmiş oluyor ve inverter kapatıyor.

chelik26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2021, 20:38   #72
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chelik26 Mesajı Göster
Keşke hiç akü almsaydınız, o kadar para verip, aküsüz sistem kursaydınız,şebeke varken aküye ne gerek var, hemde akünün %30 unu kullanacaksanız..
İnverter/şarj cihazı zaten akülerinizi sizin adınıza koruyor. Ben bahçeye bırakıp geliyorum, bazen gittiğimde sistem kapanmış oluyor çünkü aküler minmuma gelmiş oluyor ve inverter kapatıyor.
Mesleğim Elektrik oprt lüğü.
Enerji üreten bir firmada calışıyorum.
Çalıştığımız sistemde RİTAR marka jell aküleri 10 senedir kullanıyoruz.
Dünyadaki saygın akü üreticilerinden birisi.
Aldığım aküler Karbon kurşun özel aküdür.
Normal Gell akülerden ömür olarak en az 2 kat daha fazla dayanıklı ve çevrime sahiptir.
% 30 desaj ile beklenen tahmini ömür minimum 12 ila 15 sene aralığındadır.
Zaten 5 yıl garantileri mevcut.
Simdi neden akülü bir sistem.
1 Şebeke olmasa bile enerjisiz kalmıyorsunuz.
2 Bu aküler hurdaya çıksa bile o günün hurda parası ile bile neredeyse kendilerini amorti edecekler.
3 Aküler kullanım ömrünü bitirse bile sistem zaten aküsüz gibi çalışacak diye tahmin ediyorum.
(Yani aküler az şarj tutsa bile sadece gündüz yine panellerden direk beslenecek ,aküler boşaldığı anda zaten yine aküsüz sistem gibi inverterden beslenecektir)
Şimdi 300 Watt lık bir dikey rüzgar türbini de ilave edeceğim.
Onu da nasipse paylaşırım.

Eski 24-02-2021, 20:45   #73
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chelik26 Mesajı Göster
29.04.2019 da bende sistemi kurmuşum, 24v 3kw, başlangıç 2x100 amper derin döngü jel lexron akü, 2x320w lexron monokristal panel, 3kw akllı tam sinüs tommatech inverter ile başladım. Pprc borukaynağındann 1600w süpürgeye kadarsıkıntı olmadı. Geçen yl 2x100 aynı marka jelakü 1x320w aynı marka panel ekledim. Bu sene 2x100 aynı marka akü ve 1x320 w aynı marka panel daha ekledim. Güneş olduğunda sıkıntı yok, ancak 3,4 gün bulutlu giderse sıkıntı. o yüzden 1 adet 1250kw rüzgar tribünü ve 6000watt tam sinüs akıllı inverter siparişi verdim.
Ben sırf bu yüzden 10 x 190 watt monokristal panel ve 3kw Mppt li sarj inverter kullandım.
Mppt li inverterler diğerlerine göre çok daha fazla verimli.
Birde Monokristal paneller bulutlu havalarda kat ve kat daha iyi performans veriyor.
Benim inverterim 24 v ve panellerden maximum 50 A sarj gönderebiliyor.
Halbuki benim panellerim 1.9 kw gücünde.Gücümün yarısını sarj etmekte kullanamıyorum.
Bir tane daha sarj regülatörü alıp bu gücü kullanabilirim ama aküleri 30 A den daha büyük bir sarj akımıyla doldurmak istemiyorum.
Panellerimin bu kadar fazla güçlü olması kapalı ve bulutlu havalarda büyük avantaj sağlıyor.
Son olarak iki adet daha aküm olsaydı ya da sistemi 48 v tan bağlamış olsaydım daha iyi olurdu.

Eski 24-02-2021, 20:58   #74
Ağaç Dostu

Alıntı:
Birkaç gündür Ankara'da hava güneşli gidiyor ve şiddetli soğuklar sırasında kapalı terasımdaki bitkilerimin bir kısmını kaybettim maalesef. Bundan mıdır bilmiyorum ama sizin sistemin bir benzerini müstakil evimin çatısına kurma fikri ağırlık kazanmaya başladı. Hem evin elektrik faturasına katkı sağlamak hem de kurmayı düşündüğüm bahçe havuzu filtre ve pompası ile kapalı terasın ısıtması gibi daha önce faturamda yer almayan kalemlere yer açabilmek gibi bir niyetim var. Tabi Çanakkale/Biga'ya göre büyük bir dezavantajım var güneşlenme periyotları açısından ama bu zararlı bir yatırım olacağı anlamına gelmiyor bence; en fazla sistemin kendini amorti etme süresi uzayabilir diye düşünüyorum.

Ne dersiniz sayın vosvos17 ve diğer tecrübeli forumdaşlar, Ankara'da böyle bir maceraya girmeye değer mi?
Size tek tavsiyem ekipman seçimi çok önemli.
Birde ısıtma işi 24 saat olacaksa sıkıntılı olabilir.Onun haricinde 3 kw tam sinüs inverterli bir sistem evinizdeki bir çok ekipmanı çalıştıracaktır.
Ama benimki gibi bir sistem size neredeyse 20.000 TL civarlarına malolacaktır.
Karar sizin efendim.Hakkınızda hayırlısı olsun...

Eski 03-03-2021, 23:28   #75
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

Alıntı:
Mesleğim Elektrik oprt lüğü.
Enerji üreten bir firmada calışıyorum.
Çalıştığımız sistemde RİTAR marka jell aküleri 10 senedir kullanıyoruz.
Dünyadaki saygın akü üreticilerinden birisi.
Aldığım aküler Karbon kurşun özel aküdür.
Normal Gell akülerden ömür olarak en az 2 kat daha fazla dayanıklı ve çevrime sahiptir.
% 30 desaj ile beklenen tahmini ömür minimum 12 ila 15 sene aralığındadır.
Zaten 5 yıl garantileri mevcut.
Simdi neden akülü bir sistem.
1 Şebeke olmasa bile enerjisiz kalmıyorsunuz.
2 Bu aküler hurdaya çıksa bile o günün hurda parası ile bile neredeyse kendilerini amorti edecekler.
3 Aküler kullanım ömrünü bitirse bile sistem zaten aküsüz gibi çalışacak diye tahmin ediyorum.
(Yani aküler az şarj tutsa bile sadece gündüz yine panellerden direk beslenecek ,aküler boşaldığı anda zaten yine aküsüz sistem gibi inverterden beslenecektir)
Şimdi 300 Watt lık bir dikey rüzgar türbini de ilave edeceğim.
Onu da nasipse paylaşırım.
Ankara'da güneş ve rüzgar hibrit sistem kurulumu yapan iki firma ile görüştüm, bu sistemlerle ilgilenen arkadaşlara da faydası olabileceğini düşündüğüm izlenimlerim şöyle:

* rüzgar türbini tavsiye edilmiyor (kurulacaksa 1000 Watt'ın altına düşmemeli, verim elde edebilmek için gerekli minimum rüzgar hızına ulaşmak kolay değil, sağlamlık açısından çatıya değil yere kurulmalı, hem gürültülü çalışmasından dolayı komşuları rahatsız etmesi yönüyle hem de olası bir kaza durumunda etrafta yol açabileceği zarar nedeniyle yoğun yerleşim bölgelerinde kurulması daha riskli),
* güneş enerjisi tedaş ile mahsuplaşmalı olacak şekilde projelendirilmeli (dilekçe yazıp çağrı mektubu almak gerekiyormuş, bu da bir ay civarında sürüyormuş, aslında çok daha kısa sürebilirmiş ama mevzuata hakim personel olmadığından gecikiyormuş),
* 48 voltlık bir sistem tercih edilmeli,
* lextron markasından uzak durmalı (hem performans hem satış sonrası destek açısından),
* şebeke elektriği varsa aküsüz olmasında fayda var.

Bu bilgiler ışığında bana çıkartılan maliyet şöyle (sadece güneş enerjisi):

* 1 adet 7200W 48V mppt hibrit akıllı inverter (Mexxsun)
* 8 adet 330W monokristal panel (Tomatech)
* 4 adet 12V 200Ah akü (Outdo solar jel; bu markayı TR'ye getiren İnci akünün sahibi İncitaş holdingmiş)
* konstrüksiyon, kablolama, montaj, kdv ve sayamadığım diğer her şey dahil

36 bin TL akülü,
23 bin TL aküsüz.

Burada daha önce yapılan yazışmalardan anladığım tedaş ile mahsuplaşmalı sistemlerden uzak durulması yönündeydi. Ancak şimdi tekrar düşünmeye başladım. Mesela bu başlıkta da paylaşılan videolara benzer durumların bir kısmının kullanıcının tedaş prosedürlerine uymaması veya aceleci davranarak izin onaylanmadan üretime geçmesi gibi sebeplerin olduğu söylendi. Tabi bu yola girilecekse kurulu gücü olabildiğince yüksek tutmak gerekiyor ki üretilen fazla elektrik amorti süresini kısaltsın; mesela benim evimde tedaş'ın mevcut anl. gücü 8,55kW dolayısıyla ben 7,5kW civarında bir sistem için rahatlıkla izin alabiliyorum, tabi bu durumda kurulum maliyeti de artmış oluyor.

Sayın vosvos17'nin kullandığı kurşun-karbon jel akülerin performanslarının gerçekten yüksek olduğuna ilişkin bilgilere ulaşabiliyorum ancak bu akülerin hurdalarının bile ciddi bir bedele geri satılabildiğine ilişkin pek bir şeye rastlamadım; biraz daha açabilirseniz bu konuyu çok sevinirim.

Yukarıda bahsettiğim markalar ve maliyetler hakkında varsa yorumlarınızı öğrenmek isterim.

saleri beğendi.
Eski 04-03-2021, 23:48   #76
Ağaç Dostu

Alıntı:
Ankara'da güneş ve rüzgar hibrit sistem kurulumu yapan iki firma ile görüştüm, bu sistemlerle ilgilenen arkadaşlara da faydası olabileceğini düşündüğüm izlenimlerim şöyle:

* rüzgar türbini tavsiye edilmiyor (kurulacaksa 1000 Watt'ın altına düşmemeli, verim elde edebilmek için gerekli minimum rüzgar hızına ulaşmak kolay değil, sağlamlık açısından çatıya değil yere kurulmalı, hem gürültülü çalışmasından dolayı komşuları rahatsız etmesi yönüyle hem de olası bir kaza durumunda etrafta yol açabileceği zarar nedeniyle yoğun yerleşim bölgelerinde kurulması daha riskli),
* güneş enerjisi tedaş ile mahsuplaşmalı olacak şekilde projelendirilmeli (dilekçe yazıp çağrı mektubu almak gerekiyormuş, bu da bir ay civarında sürüyormuş, aslında çok daha kısa sürebilirmiş ama mevzuata hakim personel olmadığından gecikiyormuş),
* 48 voltlık bir sistem tercih edilmeli,
* lextron markasından uzak durmalı (hem performans hem satış sonrası destek açısından),
* şebeke elektriği varsa aküsüz olmasında fayda var.

Bu bilgiler ışığında bana çıkartılan maliyet şöyle (sadece güneş enerjisi):

* 1 adet 7200W 48V mppt hibrit akıllı inverter (Mexxsun)
* 8 adet 330W monokristal panel (Tomatech)
* 4 adet 12V 200Ah akü (Outdo solar jel; bu markayı TR'ye getiren İnci akünün sahibi İncitaş holdingmiş)
* konstrüksiyon, kablolama, montaj, kdv ve sayamadığım diğer her şey dahil

36 bin TL akülü,
23 bin TL aküsüz.

Burada daha önce yapılan yazışmalardan anladığım tedaş ile mahsuplaşmalı sistemlerden uzak durulması yönündeydi. Ancak şimdi tekrar düşünmeye başladım. Mesela bu başlıkta da paylaşılan videolara benzer durumların bir kısmının kullanıcının tedaş prosedürlerine uymaması veya aceleci davranarak izin onaylanmadan üretime geçmesi gibi sebeplerin olduğu söylendi. Tabi bu yola girilecekse kurulu gücü olabildiğince yüksek tutmak gerekiyor ki üretilen fazla elektrik amorti süresini kısaltsın; mesela benim evimde tedaş'ın mevcut anl. gücü 8,55kW dolayısıyla ben 7,5kW civarında bir sistem için rahatlıkla izin alabiliyorum, tabi bu durumda kurulum maliyeti de artmış oluyor.

Sayın vosvos17'nin kullandığı kurşun-karbon jel akülerin performanslarının gerçekten yüksek olduğuna ilişkin bilgilere ulaşabiliyorum ancak bu akülerin hurdalarının bile ciddi bir bedele geri satılabildiğine ilişkin pek bir şeye rastlamadım; biraz daha açabilirseniz bu konuyu çok sevinirim.

Yukarıda bahsettiğim markalar ve maliyetler hakkında varsa yorumlarınızı öğrenmek isterim.
Sn mister 73
Benim çok yakın bir arkadaşım Eas akü bölge bayii.
Şu an sıradan bir hurda akünün kg fiyatı 5-6TL gibi bir fiyata alınıyor.
Benim kullandığım 200 A kurşun karbon akülerin her biri 63 kg ağırlığında.
Yani iki akü hurdaya verilirken bile neredeyse 750 1000 TL gibi bir fiyat elde edebiliyor.
Bu hurda bedeli bile 1 MW enerjinin (1000 kw ) ın biz abonelere maliyetine denk geliyor.

Panellere gelince :Kesinlikle ve kesinlikle Monokristal paneller olmalı.
Lexron markasının panellerinin 60 derece eğimde ilk kar yağdığında açıldığını yazmıştım.
Bence uzak durulmalı.
Akülere gelince ben 12v 200 A Ritar marka Kurşun karbon akülerin tanesini 3750 TL ye almıştım.
Piyasada 4500 TL idi bu aküler.

Piyasada 12 V 200 A Gell aküler 2000 2500 TL bandında .
Ancak bunlarda döngü ömrü 1500 2000 dolum bandında.
% 30 desarj durumunda.

Halbuki aynı şartlarda kurşun karbon akülerde bu rakam 5500 doluma kadar rahatlıkla çıkabiliyor.

Akü markası çok önemli ben çalıştığım işyerinde Ritar markasının normal gell akülerinin 10 sene gittiğini biliyorum.
Bizzatta gördüm.
Saygın bir akü üreticisi.
Akülü sistem düşünüyorsanız Ritar ı sakın göz ardı etmeyin.

48 volttan şebekeye bağlanmak 24 v tan daha az kayıplara sebeb olacaktır.
Siz Tedaş a elektrik satacaksanız sistemi ona göre kurmak zorundasınız.
Orasını bilemiyorum.
Ancak benim 4 adet 200A aküm 3 kw tam sinüs inverterim
2 kw ta panelim olsa
Neredeyse şebeke elektriğini hiç kullanmam.

Bakınız bu gün bir deneme daha yaptım.
İnverterden çekilen yük 2 kw.
900 watt panellerden gelen enerji ve akülerden takviye ile
Buzdolabı 500lt nofrost,bulaşık makinesi,42 inc led tv devrede sistem neredeyse sorunsuz çalışabiliyor.
Sorun burada benim aküleri hırpalamamak adına 24 v a düşük voltaj korumasını aktif etmem.
Bu voltajı görünce sistem direk aküleri korumak adına şebekeye bypass oluyor.
Set değeri 23 v a çeksem sistem sorunsuz çalışacak.
Ya da 4Ad 200 A aküm olsa daha az gerilim düşümü olacak ve sistem yine sorunsuz çalışacaktır.
Kendinizi 7 ya da 5 kw invertere şartlandırmayın.
Ufo ya da elektrikli şohbeniniz yoksa geri kalan kullanımlar için 3 kw inverter neredeyse fazlasıyla yeterli olacaktır.
Mümkünse son ay kullandığınız elektrik faturasının meblağını bilsek daha da yardımcı olabiliriz.
Tedaşa elektrik satma işi başlı başına prosedür.Siz bilirsiniz yinede.
3kw inverterin tek sorunu 1000watt panel ve 50A sarj akımı gönderebilmesi.
Yani 2kw paneliniz olsa bile 1 kw enerji ve 24V luk sistemde 50A sarj akımı verebiliyor.

saleri ve ihsaniye beğendi.

Düzenleyen vosvos17 : 05-03-2021 saat 01:42
Eski 05-03-2021, 00:07   #77
Ağaç Dostu

Bu arada 8.5 kw günlük elektrik tüketimi aylık yaklaşık 220TL elektrik faturasına denk gelir neredeyse.
Benim ortalamam yaklaşık 5 kw günlük. 24 V ve 3kw inverter şu sıralar % 50 tasarrufla muazzam çalışıyor..
4ad 200A akülerim olsa şebekeye elveda derim.
Kaldıki benim maliyetim 20.000 TL gibi tuttu.
36.000 gibi bir rakama 6x200 Amper batarya grubu koyar,güneşide hiç aylak bırakmadan sömürür dururdum.
��

mister73 beğendi.
Eski 06-03-2021, 23:58   #78
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

Monokristal panel ve kurşun karbon akü konusunda mutabıkız.

Son üç faturam 185, 209 ve 173TL. Hem 2019 hem de 2020 yılında günlük ortalama tüketimim 6,5kW civarında.

İşin prosedür kısmı beni de biraz ürkütüyor ama 4 akü veya 6 akü bile olsa havanın kapalı olduğu günlerde özellikle gece yeterli olmayacaktır, bunun yanında bol güneşli günlerde ise bu kadar elektriği nasıl harcarım diye düşünmek hatta belki eve yeni elektrikli cihazlar (klima vb) almak gibi durumlar ortaya çıkabilir. Yok mudur acaba bu forumda TEDAŞ'a elektrik satan ve memnun olan kullanıcılar?

Eski 18-03-2021, 19:11   #79
Ağaç Dostu

Bu gün son faturam geldi. 73TL
160 Kw tüketimim olmuş.
Şebeke sayacından 92 Kw
Ges sayacından 68 kw tüketimim olmuş.
68/160 : % 43 gibi bir oranı güneş enerji santralinden amorti etmişim.
Güzel beklentimi karşılıyorlar....

ihsaniye beğendi.
Eski 18-03-2021, 19:28   #80
Ağaç Dostu

Son Ges sayacı 395
İlk Ges sayacı 234.7

160.3 kw tüketim gerçekleşmiş.

Son şebeke sayacı 15497.021
İlk şebeke sayacı. 15404.651

Fark 92.370 kw

160.3 -92.370 = 68 kw Güneş panellerinden elde edilen enerji.
Sistemde iki adet sayaç mevcut.
Birisi sadece şebekeden geleni ölçüyor ,digeri hem şebeke hemde Güneş panellerinden kullanılan gücü ölçüyor.
İki sayacın ilk ve son değerlerini alıp hesaplama yapıyorum.

Eklenen Resimler

Eski 21-04-2021, 03:36   #81
Ağaç Dostu

Son faturamızda geldi.
Ges sayacının son değeri 465kw
Ges sayacının ilk sayacı. 395kw
Tüketim 170 kw

Şebeke sayacımız 69 kw ile faturalandırıldı.

170 -69 :101 kw (Güneş panellerinden karsılanan elektrik )

101 /170 : % 59.4 e tekamül ediyor.

%59 güneş panellerinden % 41 şebeketen tüketilmiş.

Eklenen Resimler

ihsaniye beğendi.
Eski 21-04-2021, 04:06   #82
Ağaç Dostu

Faturanın sağ alt köşesinde yıl bazında günlük ortalama mevcut.
5.442 den
2.707 ye düşen bir değer var.
Günlük tüketimimiz panellerimizi koyduktan sonra yılbaşından 18 Nisandaki son faturaya kadar % 50 azalmış.
548kw olan (sebeke+ ges sayacının)
279 kw ı şebekeden harcanırken
269 kw ı da güneş panellerinden karşılanmış.
Hesaplarım % 51 şebeke tüketimini %49 da güneş panellerinden kullanım olduğunu gösteriyor.
Nisan ayı itibariyle yeni hedefimiz Güneş panellerinden % 70 gibi tüketim değerlerine ulaşmak.
Bakalım sonuç nasıl olacak bende merak ediyorum.

Eski 23-05-2021, 10:02   #83
Ağaç Dostu

Arkadaşlar merhaba.
Bu gün sizlere bir önceki mesajımda bu ay ki beklentilerimi yazmıstım.
Son elektrik faturamız da nihayet geldi.
Mayıs 15 itibariyle akülü sistemimiz neredeyse 24 saat sistemimizi çevirmeyi başardı.
Akülerimiz % 75 dolu kalmak şartıyla bu ay Güneş enerji santralimizin çıkışındaki sayacımız 206 Kw enerji tüketimi ölçmüş.
Bu 206 kw hem şebeke hemde güneş panellerinden tüketilen toplam tüketim.
Asağıda sadece Tedaş tarafından yazılan şebeke sayacınında resimlerini atıyorum.
Şebeke sayacı 62.5 Kw tüketim karşılığında 50TL fatura bedeli biçmiş.
Bu 33 günlük tüketim arkadaşlar.
206 - 62.5 = 143.5 kw güneş panellerinden kullanılan enerji.
143.5 / 206 : % 69.6
Görüldüğü üzere bir önceki mesajımızda bir sonraki ay ićin hedefimi % 70 olarak belirtmiştim.
Hesap ve beklentilerim birebir gerçekleşti neredeyse.

2020 yılı 12 aylık döneminde toplam 1979 kw enerji tüketmek karşılığında günlük tüketim ortalamam 5.4kw gibi belirtilmiş.(Tedaş faturasında)
Aynı fatura da 2021 yılı 5 aylık tüketimim 396 kw günlük tüketimim ise 2.5 kw olarak gerçekleşmiştir.
2020 yılı aylık elektirik tüketimim ortalama 164.5 kw tır.
2021 1 ocak itibariyle son fatura tarihi olan 22.05.2021 tarihinde olan tüketim değeri ise 396 kw tır.
Normal şartlarda 164.5 x (5ay 22 gün) : 858.6 Kw saat kullanımım olacaktı.
Şimdi elimizdeki ortalama kullanmamız gereken 858.6 kw olması gerekirken
396 kw tüketmişiz.
Yani % 115 gibi bir tasarruf sözkonusu bu 5 ay 22 günlük süreçte.
Aşağıya son fatura bilgilerini atıyorum.Ve bu sene için Güneş panellerinden tüketim beklentimi 1 MW olacağını düşünüyorum.

ihsaniye beğendi.
Eski 23-05-2021, 10:14   #84
Ağaç Dostu

Son gelen faturamızda 206kw tüketimimizin 144kw ı güneş panellerimizden karşılanmıştır.
Hedef rakamımız olan % 70 güneş enerjisi tüketimimiz gerçekleşmiştir.
Günlük ortalama 5.4 kw olan 24 saatlik şebeke tüketimimiz de 2.5 kw günlük değere düşmüştür.(Yıl bazında)
(Ay bazında kıyaslama yaparsak 5.4 kw dan 1.9 kw ya düsmüştür.)
Ocak ayı itibariyle 22.05.2021 tarihine kadar olan süreçte geçen seneki şebeke tüketiminin % 115 i gibi bir tasarruf mevcuttur.
Geçen seneki 22.05.2021 tarihine denk gelen 5 ay 22 günlük tüketim miktarı 858kw tir.
Bu seneki aynı süreçte panellerimiz devreye alındıktan sonra bu rakam 396kw e düşmüştür.
Veriler Tedaş tarafından fatura edilen bilgilerden alınmıştır.

Eklenen Resimler

ihsaniye beğendi.
Eski 18-06-2021, 20:51   #85
Ağaç Dostu

22 Mayıs 15 Haziran arası 25 günlük son faturam kesildi arkadaşlar.
Bu 25 gün süre zarfında toplam kullanılan 138 ke enerjinin 112 kw ı panellerden
26 kw şebekeden çekilmiş.
26 kw az bir güç olduğundan yaklaşık 20 TL civarı tuttuğundan faturalandırılmamış.

Bu süreçte Güneş enerjisi sistemimiz % 81
Şebeke kullanımımız % 19 olmuş.
Yılbaşı itibariyle de oranlarımız 6 ay için
%57 Güneş panelleri
% 43 şebeke kullanımı olarak gerçekleşmiş.
Sene sonu a kadar en az % 65 Güneş panellerinden ortalama tüketim bekliyorum.

Eklenen Resimler

Eski 18-07-2021, 18:39   #86
Ağaç Dostu

Son faturamızda bir kaç gün önce geldi.
Haziran 15 ile Temmuz 15 arası 203 kw toplam tüketim olmuş.
Bu degerin % 76 sını güneş panelleri ve aküden 155kw kullanabilmişim.
48 kw ta şehir şebekesinden kullanılmış.
01.01.2021 ile 15 Temmuz 2021 arasında güneş panellerinden 740 TL tasarruf edebilmişim.
Haziran ayı için 143TL tasarruf söz konusu....

Eski 09-01-2022, 10:21   #87
Ağaç Dostu

01.01.2021 tarihinde devreye aldığım Güneş enerji santralimin kurulumunun üzerinden tam bir sene geçti.
01.01.2022 tarine kadar geçen bir senelik sürede evimizin toplam 2161kwh enerji ihtiyacı olmuş.
Bu ihtiyacımızın 925 kwh i ( % 43 ü) şebekeden
1236 kwh ise (57 si )Güneş panelleri ve aküler üzerinden karşılanmış.
Aküler sürekli % 70 dolu bırakılıp %30 deşarj edilerek kullanılmıştır.
Günlük 5.42kwh olan evimizin tüketimi kurulan güneş enerji sistemi sayesinde 2.5 kwh e düsmüştür.
Geçen sene 0.92 krş olan 1 kwh enerji karşılığında şebekeden 0.92x925 =851TL yıllık elektrik faturası ödedim.
1261kwh üretimim için ise 1160TL lik amorti söz konusudur.
Sistem kurulum maliyetimiz 17.000TL idi.
10.10.2022 itibari yeni tarifeyle hesaplanınca
150kwh e kadar olan kullanımlar 1.37TL
150kwh in üzerindeki her bir kullanım ise 2.06TL dir
Dolayısıyla 150x12 =1800kwh i 1.37 TL den 2466TL
2161-1800 =361kwh ise 2.06TL den 743TL tutuyor.
Toplam 743+2466 =3209TL toplam fatura tutarı olacaktır.
Bu tutarın günümüz fiyatı ve bizim kullanımımızla 925x1.37 = 1267TL sini ödemek zorunda kalacağız.
Geri kalan 3209-1267 =1942TL si ise yeni tarifedeki yıllık amorti miktarıdır....

ihsaniye beğendi.
Eski 09-01-2022, 14:08   #88
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Yukarıdaki hesaplama yönteminde temel hatalar yapılmış. TL tabanlı hesaplama yöntemi kullanılmak istenirse, tüm değerlerin "net bugünkü değer" şekline dönüştürülmesi gerekir. Enflasyon ve faizler yıllara göre değişken olduğu için kullanılır. Excel formüllerinde var.
Örneğin, 1942 TL tasarruf ürettiğiniz yılda yatırımınız kaç TL olurdu ? Bu yatırım yıl içinde ne kadar getiri oluştururdu? (Yatırım yapmayıp değerlendirse idiniz getirisi ne olurdu?) Getiriyi yatırımın üzerine ekleyerek kazancınızla karşılaştırmanız, buna göre amortisman oranını belirlemeniz gerek.
Kullanması karışık gelirse döviz tabanlı hesap yapmak gerçeğe yakın sonuç verir. Kestirme olarak, her ödemeyi ve kazancı o günkü kurdan yatırımda kullanılan malzemelerin fiyatını belirleyen dövize çevirerek karşılaştırmak daha doğru olur. (Dövizlerde enflasyon ve faiz çok düşük olduğu için gerçeğe yakınsar. )

kamil35 beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2022, 07:33   #89
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Yukarıdaki hesaplama yönteminde temel hatalar yapılmış. TL tabanlı hesaplama yöntemi kullanılmak istenirse, tüm değerlerin "net bugünkü değer" şekline dönüştürülmesi gerekir. Enflasyon ve faizler yıllara göre değişken olduğu için kullanılır. Excel formüllerinde var.
Örneğin, 1942 TL tasarruf ürettiğiniz yılda yatırımınız kaç TL olurdu ? Bu yatırım yıl içinde ne kadar getiri oluştururdu? (Yatırım yapmayıp değerlendirse idiniz getirisi ne olurdu?) Getiriyi yatırımın üzerine ekleyerek kazancınızla karşılaştırmanız, buna göre amortisman oranını belirlemeniz gerek.
Kullanması karışık gelirse döviz tabanlı hesap yapmak gerçeğe yakın sonuç verir. Kestirme olarak, her ödemeyi ve kazancı o günkü kurdan yatırımda kullanılan malzemelerin fiyatını belirleyen dövize çevirerek karşılaştırmak daha doğru olur. (Dövizlerde enflasyon ve faiz çok düşük olduğu için gerçeğe yakınsar. )
Kurulan sistem 17000TL dir.Geven seneki dolar kuruyla 2000 USD dir.
Geçen sene 1160TL amorti etmiştir.
1160/17000 = %. 7
Sistem bir senede kendini % 7 amorti etmistir
Bu günkü kurlada 14x2000usd = 28000TL eder
Aynı tüketimi yeni fiyatlar üzerinden yaparsak senede
1942TL amorti ederiz.
1942/28000 = % 7 çıkar.
Her sekilde kendini senelik olarak % 7 amorti ediyor....

ihsaniye beğendi.
Eski 10-01-2022, 10:47   #90
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Kurulan sistem 17000TL dir.Geven seneki dolar kuruyla 2000 USD dir.
Geçen sene 1160TL amorti etmiştir.
1160/17000 = %. 7
Sistem bir senede kendini % 7 amorti etmistir
Bu günkü kurlada 14x2000usd = 28000TL eder
Aynı tüketimi yeni fiyatlar üzerinden yaparsak senede
1942TL amorti ederiz.
1942/28000 = % 7 çıkar.
Her sekilde kendini senelik olarak % 7 amorti ediyor....
Bu şu demek. Hiç bir bakım, değişmesi gereken parça vs. harcama olmaz ise, aküler ve paneller verimliliklerinden bir şey kaybetmezlerse sistem kendini 14,2 yılda amorti edecek. Ondan sonraki yıllar size kâr olacak. Bu zaman zarfında olabilecek ilave harcamalar sistemin amortisman süresini süresini uzatacak ya da imkansız duruma getirecek.

Bu gibi yatırımlar için, size ayrıca değeri ölçülebilir bir imkan vermedikçe, amortisman süresinin 4 yılı aşması durumunda feasible değil şeklinde değerlendirilir.

ihsaniye ve CornusMas beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024