agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Enerji
(https)

Beğeni Düzeni200Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-12-2020, 11:48   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Açı meselesini çok detaylı verimlilik hesapları yaptığınız için yazdım.

Anladığım kadarıyla panellerin mevcut haliyle yatayla kaç derecelik açı yaptığını tam olarak bilmiyorsunuz. Bu Hesaplanabilir tabii, fakat eğimi belli bir hesaba dayalı yapmamışsınız. Daha çok kar yükünü düşünmüşsünüz.

Siz panelleri zaten kaynattığınız için yapacak bir şey yok gibi görünüyor. Fakat benzeri bir sistemi ileride yapmayı düşünenler için yazayım.

Panellerin sabit yönleri bakımından bir problem yok. Kuzey yarıkürede güneye, güney yarıkürede kuzeye bakacak.

Güneş ışınımlarından maksimum yararlanmak için panellerin yatayla açıları bulunulan enleme ve mevsime göre değişiyor.

Sabit panellerde ortalama bir açı da alınabilir. Ancak bunu yaparken hem yazın hem de kışın pek de küçümsenmemesi gereken verim kaybı olacağını hesaba katmak gerekir.

Ortalama açı ise, bulunulan enleme göre hesaplanıyor. Örneğin enlem 40 derece ise yatayla panel açısı 38 derece olduğunda ışınımların yakalanmasında %70 verimlilik elde edilebiliyor.

Kışın güneşin yatması, yazın kalkmasına paralel olarak panellerin de buna göre yılda iki veya daha fazla defa belli tarihlerde yatırılıp kaldırılması bahsedilen verimliliği %5 civarında arttırıyor.

Panellerin gün içinde de güneşi takip etmesi mümkün. Bu durumda ışınım yakalama oranı %100'e çıkıyor fakat bu kolay değil. Hayli karmaşık ve pahalı bir altyapı gerektiriyor. Buna karşın mevsime göre yatırılıp dikleştirilmesi çoğu zaman ek maliyet getirmeden en baştan tasarlanarak yapılabilir bir şey.

Buna karar verirken elbette ayar için panellere erişimin kolay ve pratik olup olmadığı da önemli bir faktör. Yılda en az iki defa düşme tehlikesi olmadan panellere kolayca erişilebiliniyorsa düşünülmeli.

Yılda iki defa ayarlanabilir panel eğimi için, yine 40 derece enlemde, yaz açısı 16,2 derece iken kış açısı 54,2 derece. Arada ciddi fark var. Bu fark da elde edilen kW miktarına yansıyor tabii.

https://www.solarpaneltilt.com/
Gônül istiyor her zaman en iyisini ama bazen inanın olmuyor.
Gönlümüzün istediğine bazen cebimizdeki yetmiyebiliyor.
Benim projem profesyonel bir proje değil.Vakit ve imkanlar doğrultusunda malesef bu kadar ilerleyebiliyorum.
Bol zaman ve aylak olsam daha iyi bir proje yapabilirdim.
Ancak bir yandan elimizdeki cevizleri satmaya,bir yandan bu projeye,bir yandan önümüzdeki sene için ilaçlama ve tarla bakımları ,bir yandan da karnımızı doyuracak bir iş için mücadele ederken şu kış günleri inanın yetmiyor.
Bazen inanın kahvehanelerde boş boş oturan aylak insanları görünce şaşırıyorum.
Ya biz gereğinden fazla kendimizi hırpalıyoruz ya da insanlar çok gamsız.
Olduğu kadar olmadığı kader der gibi...

vosvos17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2020, 10:03   #32
Ağaç Dostu

Değerli arkadaşlar akşam bir kaç adet ölçüm yapabildim.

Eklenen Resimler

Eski 04-12-2020, 10:09   #33
Ağaç Dostu

Kullanılan cihazlara göre saatlik tüketimler ve akülerden çekilecek tahmini güç hesaplamaları mevcut.
Gerilim 210 v olarak ölçüldü.

Eklenen Resimler

Eski 04-12-2020, 10:13   #34
Ağaç Dostu

Bazı yüklerin pensampermetre ile ölçülen akım değerleri.

Eklenen Resimler

Eski 04-12-2020, 10:24   #35
Ağaç Dostu

Bulasık makinesi 1saat 25dakika da yıkamayı bitirdi.Bunun karşılığı yaklaşık olarak 2.2kw.
Çamasır ve bulaşık makinesi gündüz çalıştırılıp sistem yükü gece komple akülere bindirilip sabah 09 a kadar çalışırsa aküler % 36 boşalacak.
Bu değerin içinde % 20hata payı da var.
Şayet iyi bir güneşlenmeyle aküler akşama kadar dolup sistem kendi yükünü karşılayabilir.
Gündüz süpürge,bulaşık makinesi ve çamaşır makinesi calıştırılabilir.
İmkansız gibi görünmüyor arkadaşlar.
Demir aksamdaki boyama işleri bitmek üzere .
İki adet daha gelecek panelim var.Onlar gelene kadar bekleyip 8 paneli komple çatıya mantaj yapmak istiyorum.
Muhtemelen haftaya da sistemi devreye almış olurum diye hesap ediyorum....

Eski 11-12-2020, 01:28   #36
Ağaç Dostu

Evimin sayacından günlük tüketimimin 5.5 kwh olduğunu tespit ettim.
Akülerimin yerini hazırladım.
İnverteriminde montajı tamam.
İki adet panelim var gelecek.
Birde kablo bağlantıları kaldı.
Montajdan bir iki resim daha atayım.

Eklenen Resimler

ihsaniye beğendi.
Eski 11-12-2020, 01:34   #37
Ağaç Dostu

Boyutlandırmada sıkıntı oldu. Birkaç kare daha paylaşalım.

Eklenen Resimler

ihsaniye beğendi.
Eski 14-12-2020, 00:17   #38
Ağaç Dostu

Bu gün tüm bağlantıları yaptım. Ve aküleri sarj etmek için invertere start verdim.
Hava 14 derece civarı ve kapalı.
Sürekli yağmur yağıyordu.
Şiddetli olmasada yağmurluydu.
Daha önce internette izlediğim bir video da
28.5 kw lık bir sistemin 3.4 kw ürettiğini gôrdüm.
Bu da kurulu gücün % 13 ü kadar üretim demekti.

Bende elimdeki 6 adet 190watt , toplam 1140 watt panelle % 13 gibi bir üretim görsem 140 150watt üretim bekliyordum.
Ancak benim ürettiğim hava izlediğim videodan daha da kötüydü.
Ve inverterin ekranı da 6 panelden 54watt alabildiğimizi gôrdüm.
Bu değer beklentimin çok altında oldu.
125 ekran TV yi bile zor çalıştıracak bir değer bu.
Fakat güzel olan şu ki
İnverterin ayarı yapılırken ilk ônce panelden gelen enerjiyi kullan, yetmezse akülerden takviye et, akülerde belirli bir voltaja kadar düşerse şebekeden kesintisiz bypass beslemesine geç seçeneği mevcut.
Yani kesinti olmadan beslemeye devam edilebilecek bir sistem kurmuş oldum.
Bu günki testi referans almıyorum.Ancak yine de bu koşullarda bile az da olsa üretim mevcut.

Eklenen Resimler

Eski 15-12-2020, 18:32   #39
Ağaç Dostu

Nihayet bu gün tüm sistemi bitirip enerji vererek testini yaptım.
Akülerimin tam sarj da olmaması ve havaların yağışıklı olması nedeniyle 10 dk kadar yük akışı gerçekleştirebildim.
Sistemin arkasına bir adet monefaze sayaç bağladım.
Sadece aküler üzerinden bir besleme yapacağım.şebekeden bağımsız olarak üretilen ve tüketilen enerji sayaçta ölçülecek
Bu gün yine yağmur aralarında 120 130 watt gibi değerler görebildim.
Güneşin yüzünü ilk göstermesiyle üretim ciddi anlamda artacak.
Sistemimin son halini paylaşıyorum.

Eklenen Resimler

Eski 18-12-2020, 19:26   #40
Ağaç Dostu

Evet bu gün saat 11 gibi sistemi devreye alıp
12:17 ile 14:17 arası 2 saatlik değerleri aldım.
Sayacım yaklaşık saatlik 200 watt gibi bir değer okudu.
İnverteriminde saatlik yaklaşık 45 watt gibi bir tüketimi çıktı.

Akülerimi tam şarj ettim.Ve saat 13 gibi güneşin az bir yüzünü bile göstermesiyle 1140 Watt kurulu gücü olan santralim 575 Watt üretimi gördü.
Ben akülerimi çok hırpalamamak adıma gündüz full doldurup gece 24 e kadar sadece aküler üzerinden kullanmaya devam edeceğim.
Akülerimin kapasitesi sabaha kadar yetecek durumda olsada. % 50 deşarj ın altına inmeyi düşünmüyorum.
Ancak sistemin harika bir şekilde çalıştığını belirtmek istiyorum.
Son olarak buradan bu tarz bir projeye başlarken çok iyi hesaplar yapmanızı tavsiye ediyorum.

Eklenen Resimler

Düzenleyen vosvos17 : 19-12-2020 saat 11:32
Eski 20-12-2020, 17:45   #41
Ağaç Dostu

Arkadaşlar tekrardan merhaba.
Yine analiz ve gözlemlerimize ilaveten bazı teknik kaynaklardan ulaşabildiğim özellikle KARBON KURŞUN AKÜ lerle ilgili bilgileri paylaşmak istiyorum.
İnternette sin derece profesyonel dsnışmanlık veren güneş enerji santralleri kurulumu ve danışmanlığı veren bir firma sahibiyle görüştüm.
Kendisi artık mesaj ve telefonlara üçretsiz danışmanlık hizmeti vermek istemediğini belitrmesine rağmen ufak bir iki noktayı işaret ederek yine de yardımcı olmaya gayret etti.
Sağolsun varolsun.Eksik olmasın.
O da bu konularda çok kişinin eksik ve bilgisiz olduğunu ancak her önüne gelenin bu işten ekmek yemek istediğini ve kendilerine bu tip kişilerin maddi manevi zarar verdiğini,kendisinin ve şirketinin bu sebeble ayakta kalması adına bazı bilgileri ücret karşılığında vermek zorunda kaldığını belirtti.
O da haklı tabii.
Bilgi, emek,tecrübe bedava olmamalı.
Bu kadar popüler birisinin benim mesajlarıma cevap vermedi bile gerçekten takdire şayan bir davranıştı.
Kendisine tekrar teşekkür ediyorum.

Sorumuz şuydu KARBON JEL AKÜLER KAÇ VOLTTA ŞARJ edilmelidir ?
Genel anlamda GELL aküler 14 14.1 V gibi sarj edilmeli diye genel bir paylaşım mevcut.
Ancak KURŞUN KARBON JELL farklı bir teknoloji.Bazı cihazlar fabrika menülerinde 12 V Gell aküler için 14.1 Volt
24 v aküler için 28.2V sarj voltajı setlenerek yollanmakta.
Bu değerleri istediğiniz gibi ayarlamak size kalmış.
Bende eksiklerimi tamamlamak ve kalan siparişlerim için ARGEFEN firmasından MAHMUT ERGÜNÖZ kardeşimi aradım.
Biraz sistem ,biraz sohbetten sonra Kurşun Karbon bataryaların şarj edilmedi gereken voltajı ona sordum.
Sağolsun kendisi hiç tereddüt etmeden bu akülerle ilgili fabrikanın tavsiye ettiği önemli bilgileri hemen gönderiyorum dedi.
Ben biraz utanarak ,sıkılarak meraklı birisi olduğumu ve kendisini sık boğaz etmek istemediğimi söyledim.

Kendisi şu cevabı vererek beni bir kez daha şaşırttı.
Olur mu öyle şey.Siz benim kardeşim sayılırsınız,hemen ilgili mesajı size atıyorum diyerek yardımını esirgemedi.
2 dk içerisinde de ilgili mesaji attı.

ihsaniye beğendi.
Eski 20-12-2020, 18:51   #42
Ağaç Dostu

9 saat test sonucunda akülerin doluluk oranı,voltaj bilgisi ve inverter ekranındaki şarj gösrergesindeki değerlerin hangi değerlere karşılık geldiğini hesapladım.
Testte 500lt No frost büyük boy buzdolabı+125 ekran led tv+harici uydu alıcısı ve ufak sarj aletleri kullanıldı.
Teste başlarken batarya voltajına bakmadım malesef.
9 saat sonunda aküler yükte 24.1 V boşta 24.4 V gerilim değerinde kaldı.
Bu değerler kapalı günlerde ve saatte 50Watt ile 100Watt arası panel gücü ile sarj edebilirken kaydedildi.
İlk resimimizde batarya voltajı ve akülerimizin kalan kapasiteleri görünmekte.

İkinci resimimizde KURŞUN KARBON GELL bataryanın ve sıradan Gell bataryaların şarj voltajlarının olması gereken değerleri mevcuttur.
Mesaj başlığına ve icerisindeki bilgilere bakılırsa gell ve kurşun karbon bataryaların farklı değerleri olduğu görülmekte.

Bu arada ARGEFEN firmasından Mahmut bey ile görüşerek bir paylaşım platformu olan burada bu bilgileri paylaşmamın bir sorun olup olmadığını görüştüm.
Kendisi bu bilgileri paylaşmam konusunda sorun olmadığını ,insanların istifade edebilmelerinin güzel bir durum olduğunu belirtti.
Kendisine tekrardan teşekkürlerimi iletiyorum.Sağolsun varolsun.

Eklenen Resimler

Dutlubahçe ve ihsaniye beğendi.
Eski 20-12-2020, 19:04   #43
Ağaç Dostu

Görüldüğü üzere 24.4V gibi bir gerilim değeri yaklaşık olarak akülerimizin % 75 gibi bir oranla dolu olduğunu göstermektedir.
Panel gücümüzün % 5 ila % 10 u arasındaki sarj etme gücü ile bile akülerimizin 9 saat sonunda son derece güçlü kaldığını görebiliyoruz.
Ben % 30 desarj sınırını aşmadan kullanmak istediğimi söylediğimde Mahmut bey bu şartlarda bu akülerin 15 seneyi rahatlıkla bulabileceğini söyledi.
Bakalım hep birlikte izleyeceğiz.
Ne kadar dayanacaklar,bende merak ediyorum.

Eski 01-01-2021, 00:40   #44
Ağaç Dostu

Arkadaşlar tekrardan merhaba.
10 ad 190 watt monokristal güneş panelinin montajını yaptım.
Bu gün güneşli bir hava ve akülerim Full dolu olunca bir test yapmaya karar verdim.
125 ekran tv + harici uydu alıcısı+ buzdolabı (no frost 500lt ) + çamaşır makinesini çalıştırdım.
Aküler 27 V civarından ilk etepta 25.5 V a kadar gelip tekrar 27 V a kadar yükseldi.
Sistem üzerinden dün 920 watt üretimi görmüştüm.
Paneller önce yükü besliyor daha sonra artan üretimi aküler boşşa oraya yönlendiriyor.
Şayet paneller tüketimi karşılamıyorsa ,akülerden takviye yapıyor.
Yukarıda yazılan yükler devredeyken 3 kw lık inverterimde anlık % 50 kadar tüketim görebildim.
Sorunsuz su gibi akıyor sistem.
Ayın 18 inden beri 17 kw gibi bir üretim aldım.
Ancak kapalı günlerde sistemi aküleri korumak adına çok zorlamıyorum.
Bir sonraki faturaya kadar hedefim 70 kw kadar kullanabilmek.
Bir gece de sabaha kadar komple denedim.Sorunsuz şekilde sabaha kadar sistem çalıştı.
Ancak akü voltajım kritik değer olarak görülen 21.6V a yakın bir değere geldi.
23V a kadar düşen bataryaları görünce kış aylarında çok zorlamamak gerektiğini düşündüm.
23 v çok kötü bir değer değil aslında.Ben 23.5V tan daha düşük voltajda kullanmayacağım.
Bu şekilde daha verimli olacak.
İnvertere yarın şebekeden 220V u da bağlayıp akü gerilimi 23.5V un altına düşünce otomatik olarak Bypass a geçecek ve ve şebekeden beslenmeye devam edecek.
Bu gün çamaşır makinesinin üzerine bir de yarım saat kadar davul fırın çalıştırdık.
Tabi aynı anda değil.
Kişisel düşüncem bu sistem 24 v 400A batarya gücü ve 3 kw tamsinüs inverterle bir evdeki her şeyi çok rahatlıkla 24 saaat kesintisiz besleyecektir.
Ya da 48V 200A akü ve 5 kw lık bir inverterle muazzam güzel olacak her talebe cevap verecektir.
Havaların güzel gittiği şu günlerde benim 1.9kw lık sistemim günde ćok rahat 5/6 kw tan fazla üretebiliyor .
Gündüzleri full güneşten akşam saat 24 civarına kadarda akülerden besleyebilirsem bu benim için yeterli olacak.
24 ten sonra sistem şebekeden de beslenebilir.
Bir sonraki faturaya kadar takipteyim.Sonuçları hep beraber göreceğiz...

Eski 03-01-2021, 14:21   #45
Ağaç Dostu

Son yapılan ayarlardan sonra kurmuş olduğumuz sistem tam otomatik olarak çalışmakta.
Çamaşır ,bulaşık makineleri ,süpürge gündüzleri aktif kullanılıyor.
Panellerden saatlik 975Watt üretimi gördüm.
Sistem gündüzleri panellerden evi besliyor.Aküler full sarj da bekliyor.
Hava kararınca full olan aküler uzun dayanım amacıyla 23.5 volt a gelene kadar çalışıyor.
23.5 V a gelen aküler inverter üzerinden bypass a geçerek şebekeden kesintisiz beslemeye geçiyor.
Sabah güneşin doğmasıyla birlikte aküler 24 V a gelince sistem otomatik olarak yükü bypass tan panellere ve akülere aktarıyor.
Kesintisiz otomatik olarak çalışıyor.
Bu şekilde yaptığım iki günlük analizde
5 kw olan 24 saatluk tüketimin maximum 1.3 kw ı şebekeden
3.7 kw ı paneller ve akü üzerinden besleniyor.
Bu şekilde aküler her daim % 70 75 dolu kalırken paneller ve akülerden gelen elektrik üretimi günlük ihtiyacın % 75 ini karşılayabiliyor.
Harika bir şekilde ilerliyoruz.Dün iki adet 100 watlık ısıtıcı da devreye aldım.
Isıtma için 1 saat kadar devrede kaldılar.
Bu ısıtıcılarda 4/5 tane kadar güneşli havalarda kullanıp ısıtmaya katkıda bulunabiliriz.
Takiplerim ve izlenimler devam ediyor.
Bu arada akülerimiz hiç bir ısınmaya maruz kalmıyor.Gayet iyi duruyorlar.

Eski 04-01-2021, 10:56   #46
Ağaç Dostu

bnymnblr's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2009
Ruhi Çenet'in bu konuda bir araştırma ve uygulaması var.
Seyretmek isteyenlere

bnymnblr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2021, 10:59   #47
Ağaç Dostu

bnymnblr's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2009
Bu da izlenmesi gereken bir video

bnymnblr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2021, 13:28   #48
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bnymnblr Mesajı Göster
https://www.youtube.com/watch?v=B4JpmFv35tk
Bu videoyu izledim.
Burada sorun şu.
Bu vatandaşlar şabekeye enerji satmayı da düşünmüşler.
Kendim de bir enerji üretim tesisinde çalışıyorum.Siz sayet şebekeye elektrik satacaksanız hatları kullanmanında bir bedeli var.
Bu zaten bizim bildiğimiz ancak bu arkadaşların bilmediği bir durum.
Benim kurduğum sistem tek yönlü bir sistem. Şebekeye enerji satabileceğim bir sistem değil.
Sadece mevcut şebekeyi cihaza bağlayıp akülerim zayıflayınca şebekeden normal bir müşteri gibi kullanacağım.
Siz şebeke sayacına girmeden ya da şebeke sayacında usülsüz işler yapmadıktan sonra size bir yaptırım söz konusu olamaz.
Ben şebekeyi ister kullanırım ister kullanmam.
Bu benim tasarrufumda bununla ilgili de hiç bir yaptırım yapabileceklerini zannetmiyorum....

Eski 05-01-2021, 09:35   #49
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vosvos17 Mesajı Göster
Bu videoyu izledim.
Burada sorun şu.
Bu vatandaşlar şabekeye enerji satmayı da düşünmüşler.
Kendim de bir enerji üretim tesisinde çalışıyorum.Siz sayet şebekeye elektrik satacaksanız hatları kullanmanında bir bedeli var.
Bu zaten bizim bildiğimiz ancak bu arkadaşların bilmediği bir durum.
Benim kurduğum sistem tek yönlü bir sistem. Şebekeye enerji satabileceğim bir sistem değil.
Sadece mevcut şebekeyi cihaza bağlayıp akülerim zayıflayınca şebekeden normal bir müşteri gibi kullanacağım.
Siz şebeke sayacına girmeden ya da şebeke sayacında usülsüz işler yapmadıktan sonra size bir yaptırım söz konusu olamaz.
Ben şebekeyi ister kullanırım ister kullanmam.
Bu benim tasarrufumda bununla ilgili de hiç bir yaptırım yapabileceklerini zannetmiyorum....
Yönetmelikte belirtiliyor. Her hane için, şebekeden bağımsız sisteme izin veriliyor. Komşunuzla paylaşmadığınız sürece, yasal olarak serbest.

vosvos17 beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2021, 17:57   #50
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bnymnblr Mesajı Göster
https://www.youtube.com/watch?v=B4JpmFv35tk
Buradan anlaşılan, üretilen elektriğin fazlasını şebekeye satmak zararlı bir şey.

Dağıtım bedeli faturasını hiç anlamadım. Dağıtım bedelini elektriği kullanan öder, üreten değil. Bu arkadaşlar ne miktarda enerji üretip ne kadarını şebekeye satmışlar, satmışlar derken nasıl değerlendirilmiş vs. pek belli değil. Fakat kıssadan hissesi, ülkenin enerji politikalarında dağıtık yenilenebilir enerji üretimi desteklenen değil de cezalandırılan bir şey olmuş.

Sonuçta, bireysel sistem kuranlar kendi tüketimlerine yönelik bir tasarım yapacaklar. Buna rağmen, tüketebileceğinden fazlasını ürettiği dönemler de olacak. Enerjiyi depolamak akülerle sınırlı. Bu durumda, elde edilen fazla 12/24 veya 48V DC muhtelif amperlerdeki enerji başka ne şekillerde değerlendirilebilir, onu düşünmek lazım.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2021, 21:14   #51
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Buradan anlaşılan, üretilen elektriğin fazlasını şebekeye satmak zararlı bir şey.

Dağıtım bedeli faturasını hiç anlamadım. Dağıtım bedelini elektriği kullanan öder, üreten değil. Bu arkadaşlar ne miktarda enerji üretip ne kadarını şebekeye satmışlar, satmışlar derken nasıl değerlendirilmiş vs. pek belli değil. Fakat kıssadan hissesi, ülkenin enerji politikalarında dağıtık yenilenebilir enerji üretimi desteklenen değil de cezalandırılan bir şey olmuş.

Sonuçta, bireysel sistem kuranlar kendi tüketimlerine yönelik bir tasarım yapacaklar. Buna rağmen, tüketebileceğinden fazlasını ürettiği dönemler de olacak. Enerjiyi depolamak akülerle sınırlı. Bu durumda, elde edilen fazla 12/24 veya 48V DC muhtelif amperlerdeki enerji başka ne şekillerde değerlendirilebilir, onu düşünmek lazım.
Sn MeyveliTepe
Enerji üretirken üretilen enerjinin nakledilmesi için kullanılan , hatlarında bir kapasiteleri bulunur.
Ve bu kapasiteleri kullanan ,hattı işgal eden hem üretici hemde tüketici bu bedeli öderler.
Ve son zamanlarda bu iletim bedeli üretim merkezleri için bile son derece önem arzetmekte.
Yüksek gerilimle taşınan trafo,hat,direkler ve bilimum iletim ekipmanlarınında yıllık bakım masrafları mevcut.
Ve bu masraflar inanın çok büyük meblağlara tekamül etmekte.
Ve bu masraflar bir şekilde karşılanmak zorunda.Enerjiyi kullananda,üretende bu faturaya katkıda bulunmak zorunda.
Durum bundan ibarettir.
Şimdi şebekeden bağımsız of grid bir sistem kurarsanız yani (akülü ve sadece tüketim amaçlı) burada bir sorun bulunmuyor.
Siz çift taraflı bir sayaç ve şebekeye enerji satıp buradanda bir gelir elde etmek isterseniz bu iletim ve dağıtım bedelini ödemek zorunda kalırsınız.
Mahkemeye bile verseniz hiç bir şey kazanabileceklerini zannetmiyorum.
Yenilenebilir enerjide ilk hedef kullanıma dayalı tüketim olmalı.
Yoksa bürokratik engellerle iş satışa gelince çekilmez bir hale gelir.
Devlet desteğiyle ,sulama ve ufak işletmelerde günlük depolanmadan üretileni tüketmek,hobi bahçelerinde enerji olmayan yerlerde böyle bir sistem kurmak daha mantıklı.
Bu benim için bir hedefti.
Yıllardır içimi kemirip yiyen bir yaraydı.Bir çok kişi yahu ne gerek var kaç senede amorti edecek,hatta eder mi diye soruyor ?
İnanın benim için hiç bir hükmü yok şu anda bu sistemin fiyatının.
Doğal yollardan bir enerji kaynağını kullanmak ve bu sistemi her gün bıkmadan usanmadan izlemekten çok keyif alıyorum.
Şu kış günlerinde bile muazzam çalışarak neredeyse tüketimimin yarısını karşılıyor.
Şu an sayacımdan 15 günde yaklaşık 40 kw kullanmışım.
Şebekedende 60 kw enerji almışım.
Her şey iyi gidiyor.
Tahminim kişisel tüketimimin % 80 civarında olanını rahatlıkla karşılayacak.
Ekipmanlar hiç hırpalanmadan üzülmeden.Sadece gerekli bakımları yapmam gerekiyor.
Panel temizlikleri,inverter temizliği gibi....

ihsaniye beğendi.
Eski 05-01-2021, 22:01   #52
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Video'da, ciddi yatırım yapıp şebekeye verdiği elektriğe karşılık sadece dağıtım bedeli altında bir fatura ile karşılaşan vatandaşın durumunu, bu yatırımı yapmakla aptal yerine konduğunu hiç tartışmıyorum.

Başka ülkelerde, enerji dağıtım şirketlerinin, her türlü yatırım bedeli şirkete ait olmak üzere evlerin çatılarına sistem kurup, üretilen elektriğin tümünü almaları, bunun karşılığında evine sistem kurulan kişilere normal bedelin yarısı kadar bir bedelle elektrik verilmesi gibi uygulamaları da hiç tartışmıyorum.

Gündeme getirmek istediğim, bu gibi kurulu sistemlerde, üretilen enerjinin (akülerin şarz edilmesi dahil) tüketimden arta kalan enerjinin kullanım şekillerinin neler olabileceği.

Bir tanesini ben söyleyeyim. Özellikle suyun kıt olduğu yerlerde, fazla enerji özel olarak tasarlanmış yoğunlaştırıcılarla havadan su üretilmesinde kullanılabilir.

Başka ne gibi kullanımları olabilir?

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2021, 13:55   #53
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2016
Burası Türkiye!

Sayın vosvos17 öncelikle çalışmalarınızdan dolayı sizi tebrik ediyorum, kolaylıklar diliyorum. Güzel bir proje olmuş ve meyvelerini de şimdiden (kış aylarında) toplamaya başlamış olmanız umut verici. Paylaşımlarınızı takip ediyor olacağım...

Diğer taraftan şebeke bağlantılı sistemlerle ilgili aktardığınız bilgileri, yaşanmış acı tecrübeleri üzülerek ve biraz da hayret içinde takip ettim. Zira geçtiğimiz yıl bir yüksek lisans öğrencisinin ödevine profesyonel anlamda yardımcı olmak adına epey bir araştırmanın sonucunda bir makale hazırlamıştım ve durum hiç de olumsuz görünmemişti bana. Ancak maalesef güzel ülkemde uygulama safhasında beklenmedik sürprizlerle karşılaşmak artık neredeyse olağan bir durum haline geldi.

Bahsettiğim makaleden konuyla ilgili küçük bir alıntı:

" Türkiye’de güneş enerjisinden elektrik üretiminde iki ayrı model uygulanmaktadır:
• Elektrik enerjisi üreten gerçek ve tüzel kişilerin, ihtiyaçları üzerinde ürettikleri elektrik enerjisinin sisteme verilmesi olarak uygulanan ve kurulu güç üst sınırı 5 MW veya Kanun’un 14’üncü maddesi çerçevesinde Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlenmiş kurulu güç üst sınırına kadar olan şebeke bağlantılı lisanssız üretim modeli veya şebekeye ihtiyaç duymadan izole üretim modeli;
• Şebeke bağlantılı daha büyük ölçekli lisanslı üretim modelidir.

Ülkemizde lisanssız elektrik üretimi yapan santrallar; küçük ölçekli, şebekeye ihtiyaç duyulmadan, sahibinin kendi öz tüketimini karşılayan veya şebekeye bağlantılı olup üretiminin ihtiyaç fazlasını şebekeye veren sistemler olarak kurgulanmıştır. Lisanssız elektrik üretimi için TEİAŞ güncel trafo kapasitelerini açıklamaktadır. 2019 yılı Mart ayı verilerine göre; Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelik kapsamında, güneş ve rüzgâr enerjisinden lisanssız elektrik üretimine toplam 6,35 GW kapasite tahsis edilmiştir (Özgür, 2020).

2018 yılının ilk günlerinde Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından, lisanssız elektrik üretimi yapacak ve kurulu gücü 10 kW’ı geçmeyecek güneş santrallarının kurulmasını kolaylaştıran bir düzenleme yayımlanmıştır. ‘Çatı Mevzuatı’ olarak anılan “Elektrik Piyasasında Tüketim Tesisi İle Aynı Ölçüm Noktasından Bağlı ve Güneş Enerjisine Dayalı Üretim Tesisleri İçin Lisanssız Üretim Başvurularına ve İhtiyaç Fazlası Enerjinin Değerlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar” ile üretim kapasitesi 10 kW’ı geçmeyen ve tüketim tesisiyle aynı yerde kurulacak sistemlerin başvuru aşaması ve sonrası düzenlenmiştir. Bununla birlikte Elektrik Piyasasında Lisanssız Yürütülebilecek Faaliyetlere İlişkin Yönetmelik Taslağı 12.05.2019 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Söz konusu yönetmelik ile tüketicilerin ihtiyaç duyduğu elektriği kendilerinin üretmesi, arz güvenliğine katkı sağlaması yönünde küçük ölçekli tesislerinin yaygınlaştırılması ve bu şekilde şebeke kayıplarının azaltılması amaçlanmıştır. Yönetmelik değişikliği ile birlikte tek ölçüm noktasından şebekeye elektrik veriş ve çekişi olan üretim birimleri için saatlik bazda yapılan mahsuplaşmanın aylık bazda yapılacak olması, gün içerisinde üretimi tüketimden fazla olup şebekeye enerji veren tesisler için ödenecek sistem kullanım bedelini düşürecek ve güneş enerjisinde kendi tüketimini karşılama amaçlı çatı ve cephe tipi uygulamaları hızlandırıcı etki yapacaktır. Ancak mahsuplaşma yıllık olarak yapılırsa çatı tipi uygulamalar daha da yaygınlaşacaktır. Çünkü bazı bölgelerde yazın üretimin fazla tüketimin az olduğu, kışın da tüketimin fazla üretimin az olduğu düşünülürse, yazın üretilen elektriğin kışın elektrik üretimine sayılması, yatırımcılar için kazanç olacaktır.

Bu düzenlemeyle herkesin kendi kullandığı elektriği çatısında üretmesi kolaylaştırılmıştır. Yapılan düzenleme sadece çatıya kurulacak sistemleri değil, cephe uygulamalarını da kapsamaktadır; ancak ülkemizde cephe uygulaması çok yaygın değildir. Üretim tesisinin kurulu gücü azami 10 kW olup, başvuru ile ilişkilendirilecek tüketim tesisinin bağlantı anlaşmasındaki tüketim gücünden fazla olamayacaktır. Buna ek olarak, düzenlemeye göre tüketim gücü 3 kW’ı geçmeyen tesisler için direkt bağlantı görüşü oluşturulacaktır ve tesis kısa sürede elektrik üretmeye başlayabilecektir. Bunun yanında, üretim tesisinin işletmeye geçtiği andan itibaren 10 yıl süreyle ihtiyaç fazlası üretime alım garantisi uygulanacaktır. Şebekeye verilen ihtiyaç fazlası üretim için görevli tedarik şirketi tarafından ödenecek bedel, tüketicinin kendi abone grubundaki tek zamanlı perakende satış bedeli olacaktır. 2019 yıl sonu verilerine göre çatı ve cephe uygulamalarına yapılan başvuruların toplam kapasitesi 622 MW’a ulaşmıştır. Bunlardan 610 MW’lık kısmı toplam 775 adet başvuru ile sanayi tesisleri için, 12 MW’lık kısmı ise 1.188 başvuru ile konutlar için yapılmıştır (Altuntaş, 2019).
Ayrıca 09.05.2019 tarihli Cumhurbaşkanı Kararıyla 6446 kapsamındaki lisanssız faaliyet gösteren tesisler için kurulu güç üst sınırı 1 MW’tan 5 MW’a çıkartılmış ve söz konusu yönetmelikte de yer almıştır. Bununla birlikte 5 MW’a kadar olan tesisler için lisans alma ve şirket kurma zorunluluğu da ortadan kalkmıştır.
"

ihsaniye beğendi.
mister73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2021, 22:19   #54
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mister73 Mesajı Göster
Sayın vosvos17 öncelikle çalışmalarınızdan dolayı sizi tebrik ediyorum, kolaylıklar diliyorum. Güzel bir proje olmuş ve meyvelerini de şimdiden (kış aylarında) toplamaya başlamış olmanız umut verici. Paylaşımlarınızı takip ediyor olacağım...

Diğer taraftan şebeke bağlantılı sistemlerle ilgili aktardığınız bilgileri, yaşanmış acı tecrübeleri üzülerek ve biraz da hayret içinde takip ettim. Zira geçtiğimiz yıl bir yüksek lisans öğrencisinin ödevine profesyonel anlamda yardımcı olmak adına epey bir araştırmanın sonucunda bir makale hazırlamıştım ve durum hiç de olumsuz görünmemişti bana. Ancak maalesef güzel ülkemde uygulama safhasında beklenmedik sürprizlerle karşılaşmak artık neredeyse olağan bir durum haline geldi.

" Türkiye’de güneş enerjisinden elektrik üretiminde iki ayrı model uygulanmaktadır:
• Elektrik enerjisi üreten gerçek ve tüzel kişilerin, ihtiyaçları üzerinde ürettikleri elektrik enerjisinin sisteme verilmesi olarak uygulanan ve kurulu güç üst sınırı 5 MW veya Kanun’un 14’üncü maddesi çerçevesinde Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlenmiş kurulu güç üst sınırına kadar olan şebeke bağlantılı lisanssız üretim modeli veya şebekeye ihtiyaç duymadan izole üretim modeli;

Ülkemizde lisanssız elektrik üretimi yapan santrallar; küçük ölçekli, şebekeye ihtiyaç duyulmadan, sahibinin kendi öz tüketimini karşılayan veya şebekeye bağlantılı olup üretiminin ihtiyaç fazlasını şebekeye veren sistemler olarak kurgulanmıştır. Lisanssız elektrik üretimi için TEİAŞ güncel trafo kapasitelerini açıklamaktadır. 2019 yılı Mart ayı verilerine göre; Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelik kapsamında, güneş ve rüzgâr enerjisinden lisanssız elektrik üretimine toplam 6,35 GW kapasite tahsis edilmiştir (Özgür, 2020).

2018 yılının ilk günlerinde Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından, lisanssız elektrik üretimi yapacak ve kurulu gücü 10 kW’ı geçmeyecek güneş santrallarının kurulmasını kolaylaştıran bir düzenleme yayımlanmıştır. ‘Çatı Mevzuatı’ olarak anılan “Elektrik Piyasasında Tüketim Tesisi İle Aynı Ölçüm Noktasından Bağlı ve Güneş Enerjisine Dayalı Üretim Tesisleri İçin Lisanssız Üretim Başvurularına ve İhtiyaç Fazlası Enerjinin Değerlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar” ile üretim kapasitesi 10 kW’ı geçmeyen ve tüketim tesisiyle aynı yerde kurulacak sistemlerin başvuru aşaması ve sonrası düzenlenmiştir. Bununla birlikte Elektrik Piyasasında Lisanssız Yürütülebilecek Faaliyetlere İlişkin Yönetmelik Taslağı 12.05.2019 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Söz konusu yönetmelik ile tüketicilerin ihtiyaç duyduğu elektriği kendilerinin üretmesi, arz güvenliğine katkı sağlaması yönünde küçük ölçekli tesislerinin yaygınlaştırılması ve bu şekilde şebeke kayıplarının azaltılması amaçlanmıştır. Yönetmelik değişikliği ile birlikte tek ölçüm noktasından şebekeye elektrik veriş ve çekişi olan üretim birimleri için saatlik bazda yapılan mahsuplaşmanın aylık bazda yapılacak olması, gün içerisinde üretimi tüketimden fazla olup şebekeye enerji veren tesisler için ödenecek sistem kullanım bedelini düşürecek ve güneş enerjisinde kendi tüketimini karşılama amaçlı çatı ve cephe tipi uygulamaları hızlandırıcı etki yapacaktır. Ancak mahsuplaşma yıllık olarak yapılırsa çatı tipi uygulamalar daha da yaygınlaşacaktır. Çünkü bazı bölgelerde yazın üretimin fazla tüketimin az olduğu, kışın da tüketimin fazla üretimin az olduğu düşünülürse, yazın üretilen elektriğin kışın elektrik üretimine sayılması, yatırımcılar için kazanç olacaktır.

Bu düzenlemeyle herkesin kendi kullandığı elektriği çatısında üretmesi kolaylaştırılmıştır. Yapılan düzenleme sadece çatıya kurulacak sistemleri değil, cephe uygulamalarını da kapsamaktadır; ancak ülkemizde cephe uygulaması çok yaygın değildir. Üretim tesisinin kurulu gücü azami 10 kW olup, başvuru ile ilişkilendirilecek tüketim tesisinin bağlantı anlaşmasındaki tüketim gücünden fazla olamayacaktır. Buna ek olarak, düzenlemeye göre tüketim gücü 3 kW’ı geçmeyen tesisler için direkt bağlantı görüşü oluşturulacaktır ve tesis kısa sürede elektrik üretmeye başlayabilecektir. Bunun yanında, üretim tesisinin işletmeye geçtiği andan itibaren 10 yıl süreyle ihtiyaç fazlası üretime alım garantisi uygulanacaktır. Şebekeye verilen ihtiyaç fazlası üretim için görevli tedarik şirketi tarafından ödenecek bedel, tüketicinin kendi abone grubundaki tek zamanlı perakende satış bedeli olacaktır. 2019 yıl sonu verilerine göre çatı ve cephe uygulamalarına yapılan başvuruların toplam kapasitesi 622 MW’a ulaşmıştır. Bunlardan 610 MW’lık kısmı toplam 775 adet başvuru ile sanayi tesisleri için, 12 MW’lık kısmı ise 1.188 başvuru ile konutlar için yapılmıştır (Altuntaş, 2019).
Ayrıca 09.05.2019 tarihli Cumhurbaşkanı Kararıyla 6446 kapsamındaki lisanssız faaliyet gösteren tesisler için kurulu güç üst sınırı 1 MW’tan 5 MW’a çıkartılmış ve söz konusu yönetmelikte de yer almıştır. Bununla birlikte 5 MW’a kadar olan tesisler için lisans alma ve şirket kurma zorunluluğu da ortadan kalkmıştır.
"
Sn Mister 73
Şebekeye enerji vermediğimiz için benim açımdan dağıtım firmasıyla bir problem sözkonusu olmayacaktır diye düşünüyorum.
Ama inanın bir sorun teşkil edip etmeyeceğini bilmiyorum.
Mevcut sistemde şebeke yönüne bir enerji aktarımı söz konusu olmadığından ,yasal bir sorun olacağını zannetmiyorum.

Ancak üretim fazlalığı ve satış sözkonusu olunca hatlardaki kullanım bedelleri gibi sorunlar ortaya çıkıyor.
Ufak üreticiler için yasal prosedürler çok can sıkıcı.

Ufak üreticilere bazı toleranslar tanınmalı.Mesela hat kullanım bedeli uygulanmaması gibi.
Teşvik edici başka projeler de olabilir.Ama malesef bu ülkenin sorunu teşvik hep büyüklere veriliyor.
Ya da teşvik verilecek bir sektör olunca büyüklerin hemen o sektöre yöneldiklerini görüyoruz.
Güzel memleketimde bu işler hep böyle oluyor.
Bu ülkede inanın üretici olmak her alanda zor.Heleki ufak üreticiyseniz daha da zor.
Kime bu projemi anlattıysam herkes ne gerek var dedi.Saçma bulanların sayısı oldukça fazla.
Mesela bu sistemde kullanılan KURŞUN KARBON JELL AKÜ lerin kullanım döngüsü ve çevrim sayısı.
Bu aküler hakkında nasıl sonuçlar çıkacak,kaç kez çevrim yapabilecekler,vaat edildiği gibi uzun dayanabilecekler mi bilmiyorum ?
Şu an itibariyle %70 doluluk oranının altına hiç inmeden 50kwh kadar üretim elde ettim.
Ancak sadece aküleri amorti etmem için 8MW gibi bir değer görmem gerekiyor.

Kış aylarında olmamız havaların ekseriye kapalı ve günlerin kısa olması günlük 2.5 3.5kwh gibi değerleri görmemizi sağlıyor.

Aslında 24 v 400 watt birde rüzgar türbini hedefim vardı.Ancak izlediğim kadarıyla rüzgar türbini için bizim rüzgar potansiyelimiz yetersiz.

Yinede sistem güzel çalışıyor. Kış aylarında % 50 tüketimi bile karşılasalar yeterli olacak.

Gelişmeleri ve sonuçları burada paylaşacağım elimden geldiğince.

Son olarak hiç bir tespit,deneme ,ölçüm,gözlem ve mukayese etmeden fikir beyan etmeyi hem doğru bulmam ,hemde paylaşmam.

Sonuç iyi ya da kötü olmuş hiç önemli değil.Gerçek ne olursa olsun burada bütün analizleriyle paylaşacağım....

Eski 08-01-2021, 12:00   #55
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mister73 Mesajı Göster

"
"Burası Türkiye" sözüne katılıyorum. O yönetmeliğe dayanarak AYDEM ile epey uğraştım. Anladığım, yönetmelik yayınlanmakla kalmış ve uygulamaya geçilememiş. Dağıtım kurumlarının direnci aşılmak istenmemiş görüşündeyim. Sonuçta henüz kendi enerjimizi üretme hakkına sahip değiliz.
Bir dayanak noktası biliyorsanız ve paylaşırsanız sevinirim.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2021, 18:51   #56
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
"Burası Türkiye" sözüne katılıyorum. O yönetmeliğe dayanarak AYDEM ile epey uğraştım. Anladığım, yönetmelik yayınlanmakla kalmış ve uygulamaya geçilememiş. Dağıtım kurumlarının direnci aşılmak istenmemiş görüşündeyim. Sonuçta henüz kendi enerjimizi üretme hakkına sahip değiliz.
Bir dayanak noktası biliyorsanız ve paylaşırsanız sevinirim.
Bence karşılaştığınız sorunları enerji bakanlığı, cimer gibi birimlere yazın. Yönetmeliğin hangi maddelerine aykırılık varsa tek tek belirtin. Sonuçta yönetmelik dediğimiz şey "kanun"un nasıl uygulanacağını açıklayan resmi bir belge; yönetmeliğe aykırılık kanuna aykırılık gibi değerlendirilmeli diye düşünüyorum.

mister73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2021, 19:43   #57
Ağaç Dostu

Bu gün itibariyle 23 günlük tüketim 111kwh olarak tespit edildi.
73 kwh şebeke sayacından 38 kwh da güneş panellerinden karşılanmış.
% 35 gibi bir miktarını karşılamış .
Tahminim fatura kesilene kadar bu rakam 60 kwh e yakın olur.
Bu gün hava yağmurlu olmasına rağmet 220 watt civarları bir üretim vardı.
Kapalı ve yağışlı havalarda kurulu güç olan 1.9 kwh in % 10 u kadar üretebiliyor.
Ancak bu üretim tam evimin ihtiyacını karşılayamıyor.Sadece kış aylarında ve kapalı havalar için 4 ad daha ilave etmeyi düşünmüyor değilim.
Saatlik minimum 300 watt üretim evi komple beslemek için daha da güzel bir güç olacaktır.

Eski 11-01-2021, 18:25   #58
Ağaç Dostu

Arkadaşlar ağır yükler devreye girince aküleri korumak adına inverter kendini otomatik olarak Bypass modundan şebekeye bağlıyor.
Çamaşır makinesi,buzdolabı ve diğer yüklerde hiç bir sorun yaşamadım.
Ancak bulaşık makinesi devreye girince 2 kw gibi bir gücü epey uzun süreli olarak çektiğinden aküleri çok yoruyor.
Buna izin vermemek için aküleri 24V u görünce sistem akülerden direk Bypas a moduna geçiyor.
Yani bulaşık makinesi çalışabilir ancak ben riske girmiyorum.Panellerden 800 watt gelirken bile akülerle birlikte test ettiğim bulaşık makinesi çalıştırmak gerçekten zor.
Çalıştırmaz mı çalıştırabilir ancak akü ömrünü bariz derecede kısaltmamak adına ben tercih etmiyorum.
Bu da burada bir kenarda yazılı dursun.
Ya akü kapasitesi arttırılmalı,ya da en az invertere 1.5 kw gibi bir güç gelmeli.
Benim inverterime maximum 1 kwh kadar enerji gelebiliyor.
Aküleri full şarjlı tutarak ve 1 kwh panel gücüyle bulaşık makinesi çalıştırılabilir.
Ya da programlanır hiç riske girmeden bypass moduna atılıp risksiz bir şekilde kullanılabilir.
Benim şebeke alternatifim olduğundan sorunum yok.Ancak şebekenin olmadığı yerlerde mağdur olmamak için bu uyarıyı göz önünde bulundurmakta fayda var.

ihsaniye ve ebd beğendi.
Eski 16-01-2021, 13:44   #59
Ağaç Dostu

Bu gün hava kar yağışlı.
Ve az önce panellerden gelen güce baktım.
80 Watt güç gelmekte.Bu benim kurulu gücümün
% 4 üne tekamül ediyor.
Hala akülerimi 3/4 Amper ile şarj edebiliyor.Artık bu saatten sonra olana bereket..

Eski 19-01-2021, 19:43   #60
Ağaç Dostu

Arkadaşlar tekrardan merhabalar.
Bu gün elektrik faturam nihayet geldi.
Geçen ay 29 günde 138 kw gibi bir tüketimim olmuş.Bu tüketim yaklaşık 104 TL fatura getirdi.1kwh enerfi geçen ay 0.75 krş a denk geliyordu.
Bu gün son faturam geldi.Şebekeden 102 kwh harcamışım.
1 kwh enerji bu faturada yaklaşık % 4 zamlanarak 0.785krş artmış.

Bu fatura kesildikten sonra devreye aldığım güneş panellerimin sayacından 101 kwh enerji beslemiş.

Şebeke ve güneş enerjisini ayrıştırdığımda Güneşten 51 kw güç elde etmişim.
102+51= 153kwh toplam tüketimim.
51/153 =% 33 gibi bir orana ulaşmış bulunuyorum.
Aşağıda faturaların resimlerini atıyorum.Günlük 4.78 kw olan geçen ay ki faturanın bu ay 3.09 kw gibi bir değere düştüğünü net olarak görebiliyoruz.

3.09+4.78 = 7.87
3.09 / 7.87 =% 39 gibi ortalama bir azalma mevcut.

Yaklaşık % 35 ile % 40 arasında bir tasarruf sözkonusu.
Havalar malum kış.Güneşli saatler kısıtlı.Yagmur,kar,güneş bu ay içerisinde çok karışık geçti.
Ve akülerimi 1 kez tam şarj olmuş olarak görebildim.aküler %90 ila %70 aralığında bir performansla çalışıyor.
Verdiğim değerlere göre ve bu havalara göre sistem şimdilik tatminkar.
Günlerin uzadığı ve akülerin tam şarj olduğu zamanlarda daha da iyi rakamlar göreceğime inanıyorum.

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024