agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Enerji
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen hosseda
  • 1 Gönderen hosseda

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-03-2015, 03:44   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Sulu soba yöntemi

Bahçeli küçükçe bir evin kış aylarında ısıtılmasında en pratik ve hesaplı sistemin sulu soba denilen teşkilat olduğunu düşünmeye başladım. Bu tür evlerde ama ısınma için ama keyf için mutlaka ya şömine ya da kuzine veya soba yanıyor kış boyunca. Bu ısı kaynakları vasıtasıyla ısıtılacak suyun kurulacak kalorifer tesisatıyla ev içinde peteklere ulaştırılabilmesi evin ısınma sorununu çözecektir.

Arama motoruna sulu soba yazınca bu konuda çok sayıda yazılı ve görsel bilgiye ulaşılabilmekte. Bunların çoğu ısınan suyu elektrikli pompa ile sistemde dolaştırmakta ancak suyun pompa olmaksızın da sistemde dolaşabileceği ve basınç artmasının getireceği tehlikeleride açık genleşme deposuyla çözülebileceğini ciddi üretici firmaların şemalarıyla görmek mümkün.

Ben evimizde bu tür bir sistemin alt yapısını inşaat aşamasında hazırlamamış olmanın pişmanlığını duymaktayım. Ancak mevcut şömineyi bu hale nasıl dönüştürürüm diye de uzun uzun düşünmeye başladım. Gönlümden geçen sistemi elektrikle çalışan pompa türü cihazlara ihtiyaç duymayacak şekilde (kışın elektrik çok sık kesiliyor ve uzun saatler boyu gelmediği oluyor) yaratabilirsem ısınma işini kökten halletmiş olurum demekteyim...

bahtiyar02 beğendi.
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2016, 21:09   #2
Ağaç Dostu

Khan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2005
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Gönlümden geçen sistemi elektrikle çalışan pompa türü cihazlara ihtiyaç duymayacak şekilde (kışın elektrik çok sık kesiliyor ve uzun saatler boyu gelmediği oluyor) yaratabilirsem ısınma işini kökten halletmiş olurum demekteyim...
Çözebildiniz mi Sn hoşseda?

Khan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2016, 21:52   #3
Ağaç Dostu

Burada gönlümden geçtiğini yazdığım sisteme geçemedim ama ısınma sorunumuz yok denecek duruma geldi evde. Şömine yanında elektrikli kombi enerji kaynağı olan petekli kalorifer sistemi kullanmak suretiyle ısınıyoruz. Evin inşaatından bu güne çok şeyde fikir değişiyor ama yukarıda yazdıklarım benim için hala aynen geçerli. Bu tür evlerde şömine veya kuzine-soba gibi ısınmaya dönük enerji kaynağı neredeyse olmazsa olmaz şart durumunda. Ancak bu ısı kaynakları çok soğuk zamanlarda tüm evi ısıtmaya kafi gelmiyor. Bu defa ilave sistem veya techizat ihtiyacı doğuyor. Halbuki eve en başta kurulacak petekli veya yerden ısıtmalı kalorifer sistemininde dolaşan sıcak su, zaten yakılmakta olan bu kaynaklardan yararlanılarak elde edilebilse bir taşla iki kuş vurulmuş olacak. İnsanın tüm evi ısınırken yanan ısı kaynağında yemek- çay ve keyf yapma imkanı olacak.

Bu ay başlarında basında çokça yer aldı Manisanın bazı kazalarına bağlı orman köylerinde devlet teşviği ile sobalı kalorifer sistemleri kurulmuş. O sistemleri kurduranlara ulaşıp bilgi sahibi olmak çok yararlı olacaktır.

Khan beğendi.
Eski 25-02-2016, 22:06   #4
Ağaç Dostu

Khan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2005
Elektrik ihtiyacı olmayan sisteme denk gelebildiniz mi hiç?

Khan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2016, 22:28   #5
Ağaç Dostu

Sobalı kalorifer veya sulu sistem şömineler diye nette aradığınızda avrupa menşeli üreticilerin teknik açıklama bölümlerinde bulabileceksiniz sistemleri.

Eski 28-11-2019, 22:58   #6
Ağaç Dostu

Sulu soba ile ısıtılan suyu, kurulan radyatörlü kalorifer sistemine herhangi bir pompa olmaksızın verebilen sistemi kuran bir imalatçı ile telefon görüşmesi yaptım. Sistemi evimize kurmak zor onu anladım ancak henüz evini inşa etmemiş olanlara faydalı olacaktır diye öğrendiklerimi yazacağım.

Isınan suyun borularda yükselerek evi dolaşması mümkün oluyormuş. Bunun için gerekli olan şey boruların tek katlı bir evde tavandan dolaşarak tabana inmesi bu arada radyatörlere uğratılmak suretiyle bir gözde yanan soba ile tüm evin ısıtılabilmesi. Sistemin emniyeti ise borulara bağlanan açık imbisat deposuyla sağlanmakta. Yani su kaynama noktasına gelse dahi açık depodan tahliyesi ile patlama tehlikesi yok edilmekte. Bu sistemi yapan firmanın nette videoları var, sulu soba veya sobalifer diye aratılırsa Bursanın yakınında bir yerde bulunan firmayı bulmak mümkün.

Bizim tesisatımız tabanda gizli ona mudahale etmek neredeyse imkansız. Elektrikli kombiye mahkum olarak ısınmaya devam edeceğiz mecburen. Ama yolun başında olsaydık hiç tereddüt etmeden bu sistemi kurardım. Tek derdiniz odun veya kömür temini, elektrik kesildi ne yaparız şimdi demek yok, salona kurdunuz deyelim sobayı, yemeğini çayını da yap üzerinde hemde tüm ev ısınsın.

Eski 29-11-2019, 08:41   #7
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Hayali hoş ama ?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Sulu soba ile ısıtılan suyu, kurulan radyatörlü kalorifer sistemine herhangi bir pompa olmaksızın verebilen sistemi kuran bir imalatçı ile telefon görüşmesi yaptım. Sistemi evimize kurmak zor onu anladım ancak henüz evini inşa etmemiş olanlara faydalı olacaktır diye öğrendiklerimi yazacağım.

Isınan suyun borularda yükselerek evi dolaşması mümkün oluyormuş. Bunun için gerekli olan şey boruların tek katlı bir evde tavandan dolaşarak tabana inmesi bu arada radyatörlere uğratılmak suretiyle bir gözde yanan soba ile tüm evin ısıtılabilmesi. Sistemin emniyeti ise borulara bağlanan açık imbisat deposuyla sağlanmakta. Yani su kaynama noktasına gelse dahi açık depodan tahliyesi ile patlama tehlikesi yok edilmekte. Bu sistemi yapan firmanın nette videoları var, sulu soba veya sobalifer diye aratılırsa Bursanın yakınında bir yerde bulunan firmayı bulmak mümkün.

Bizim tesisatımız tabanda gizli ona mudahale etmek neredeyse imkansız. Elektrikli kombiye mahkum olarak ısınmaya devam edeceğiz mecburen. Ama yolun başında olsaydık hiç tereddüt etmeden bu sistemi kurardım. Tek derdiniz odun veya kömür temini, elektrik kesildi ne yaparız şimdi demek yok, salona kurdunuz deyelim sobayı, yemeğini çayını da yap üzerinde hemde tüm ev ısınsın.
Hayallerinizi yıkmak istemem ama mühendislik yanınızda yer almıyor.
Soba-Şömine gibi ısınma kaynakları bilinen en verimsiz sistemlerdir. Yanma hızını kontrol edemediğimiz için enerji bacadan uçup gider. Külü dumanı yanınıza kar kalır. Verim çok düşüktür. Bu neden ile en pahallı ve çevre kirliliği yaratan ısınma yöntemlerindendir.
Termik santrallerden daha kötü sonuçlanır. Soba duvarlarında bakır boru kullanan düzeneklerden şömine bacasının ısısını kullanan düzeneklere kadar, tüm seçenekler için geçerlidir. Termik santraller yanma verimini de en iyi durumda tutar, baca gazının atık ısısını da geri kazanırlar. Baca filtresi takılırsa çevreye kül de saçmaz. Ancak atık yığınları oluşturmaktan kaçınamazlar. Ulaşabileceğimiz çevre felaketi yaratmaktan kurtulup, çevre kirliliği yaratan işletmeler. Evlerde bunu bile başaramayız.
Satıcılar gerçekleri söylemiyor ülkemizde. Akla, bilime kapalı bir toplum olduğumuz için önemsenmiyor da. Apartmanların merkezi ısıtmadan bireysele dönüştürülmesi de korkunç sonuçları olan hataydı. Ama yenilik diye peşine düşüldü. Hem verimsiz hem de pahallı bir ısınma anlayışı yerleşti.
Ne çabuk unutuyoruz. Büyük kentlerdeki hava kirliliğini azaltmak için doğalgaza gömdük paralarımızı. % 100 dışa bağımlıyız.
Yaşadığınız bölge için, döşemeden ısıtma ile ısı pompası kullanmak sorunlarınıza çözüm olabilir. (İyi yalıtım ön koşul.)
Döşemeden ısıtmada, döşemedeki şap gibi büyük bir kütle ısıtıldığından, birkaç saatlik kesintilerden etkilenmezsiniz. Isınma maliyeti olarak, en düşük düzeylere ulaşırsınız. (Makina mühendisi ve kullanıcı olarak yazıyorum.)
Şömine - sobanızı da keyfiniz için kullanırsınız.
Not: Satıcının anlattığı ısınma tesisatı tipinin adı şemsiye tipi dağıtım. 50 yıl kadar önce terk edildi. Yeni borular döşenip, eskileri iptal edilerek hala yapılabilir. (Eski boruların gömülü olması sorun değil. ) Uygularsanız dramatik hata yapmış olursunuz.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2019, 11:01   #8
Ağaç Dostu

Şu anda kış günleri evimizde şöminede 24 saat odun zaten yanıyor, düşünün ki şömine en başta sulu sistem yapılmış olsun. Üstelik sisteminde 50 yıldır kullanılmıyor diye yazdığınız şemsiyeli sistem yani elektriğe muhtaç olmayan, suyun ısınma sonrası doğal yolla devirdaim yaptığı sistemde kurulduğunu. Bundan daha güzel ne olabilir hele ki şömine değil de o köşede bir kuzine olduğunu ama sulu sistem çalıştığını varsayın. Evin ısınma sorunu kalmamış tüm gözler peteklerle ısıtılmakta, odun yanan ocak karşısında keyif imkanı var üstelik ocak üzerinde yemek pişiyor, fırınında börek olmakta, gece kestane kebap yap çay demle...Günümüzde elektriğin korkunç fiyatlanması sebebiyle kombiyi tam kapasite yakıyoruz bakalım ne gelecek fatura demek yok.

Ben bu fırsatı kaçıran biri olarak yeni ev yapacakları uyarmaya çalışıyorum herhalde...

Yerden ısıtmanın en iyi çözüm olduğu konusunda haklısınız ancak biz onu uygulama imkanını bulamadık vaktinde.

http://www.prity.com.tr/Uygulama-Semalari

Düzenleyen hosseda : 29-11-2019 saat 14:32 Neden: kelime hatası

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024