agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Enerji
(https)

Beğeni Düzeni53Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-01-2015, 10:13   #1
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Güneş Enerjisi ile Ev Isıtılarbilir mi?

Arkadaşlar güneş enerjisinin bir çok evde kullanma suyunu ısıtmada kullanıldığını bilmeyen ve ya görmeyen yoktur. apartmanlarda müstakil evlerde yaygın olarakta kullanılıyor.

Peki bu güneş kollektörleri, güneşli günlerde ev ısıtması için diğer ısıtma sistemlerine destek olarak kullanılabilir mi? Bu tip sistemi deneyen,bilen, gören ve ya fikri olan varmı?

Paylaşımlarınızı bekliyorum.

prıtt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2015, 10:23   #2
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Evet. Bildiğim kadarıyla bunun birden fazla metodu var. Biri kollektörde dolaşan havanın ısınarak evdeki hava ile sirkülasyona sokulması. Bunun için geliştirilmiş özel basit kollektörler var. Bir başkası, bildiğiniz usul suyu ısıtıp bu suyu evin kalorifer sisteminde dolaştırmak. Bu maksatla kurulan sistemlerde kazan çatıda değil, yerde. Kazanın içinde birden fazla ısı değiştiricisi (serpantin) bulunuyor. Serpantinlerden birisi güneş kollektörleriyle sirkülasyon halinde ve suyu ısıtıyor. Başka bir ısı kaynağı da diğer serpantinden aynı kazandaki suyu ısıtabilir. Basit kontrol mekanizmalarıyla güneş kollektörüne öncelik verilebiliyor. Kazandaki sıcak su ise yine basit bir kontrol sistemiyle ev içindeki kalorifer sisteminde sirküle ediliyor.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2015, 09:45   #3
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Güneş enerjisiyle ısınma bana elektrik üretmekten daha kolay gibi geliyor. Çok az güneşte dahi neredeyse kaynar derecede su bulunuyor.

Eski 07-01-2015, 10:38   #4
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Evet, bu doğru. Güneş enerjisinden elektrik üretilirken kullanılan fotovoltaik pillerin ve devamındaki cihazların verimliliği (şimdilik) çok düşük. Buna karşın doğrudan ısı elde edilmesi durumunda verimlilik defalarca kez yükseliyor. Enerjiye ısı olarak ihtiyaç duyulması durumunda en mantıklı şey güneş enerjisinden doğrudan ısı elde edilmesi olur. Elektrik üretilmesi, ısı dışındaki enerji ihtiyaçları için anlamlı.

prıtt beğendi.
Eski 20-01-2015, 14:40   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-04-2014
Havayı ısıtanlarını yazlık için biraz araştırdım. Alarko' nun bile modelleri var.
Günlerin kısa ve az güneşli olduğu aralık ortası - mart başı dönemde çok etkili olmayabilir ama özellikle kasım, mart ve nisan aylarında ciddi anlamda performans alınabileceğini düşünüyorum. Benim en hoşuma giden özelliği istenirse dışarıdaki havayı ısıtıp içeriye verebilmesi, bu sayede camı açıp evi havalandırma ihityacının ortadan kalkması.

İpekböcegi beğendi.
kerkenez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2015, 14:51   #6
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Evet, mevsim geçişlerinde güneşli saatlerde işe yarar. Ancak ısıtılan havanın depolanma imkanı olmadığı için faydalı süresi göreceli olarak çok düşük kalır. Bu yüzden su ısıtmalının maliyet/fayda oranının çok daha yüksek olacağını düşünüyorum. Su ısıtmalı bir sistem yaz ortasında bile kullanma suyunu ısıtarak faydalı olmaya devam eder.

prıtt beğendi.
Eski 21-01-2015, 11:06   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Elektrikli kombi (kalorifer) ile iki aydır ısındık ve ilk faturası geldi. 569 TL.
Kalınan gün sayısı 15 anca deyebilirim. Aydınlanma vs. ihtiyaçlar için 69 TL. yaklaşık düşersem ısınmaya 500 TL. kalır. Gün başına 35 TL. demek lazım.

Düşünüyorum sisteme güneş enerjisi ile su ısıtmayı eklemelimiyim diye. Bahçe de yer müsait, güneş bol ancak bu ilave için toplu bir ödeme yapacağım ve ısıtılan suyun depolanması olmazsa sadece güneşli günlerde ve gündüz vakti faydasını göreceğiz. Bunun yanında bahçede fabrikamsı görüntüler yaratılacak. Sağlayacağı faydanın parasal karşılığı da pek öyle mühim miktarlar olmaz herhalde diyorum kendi kendime.

Araştırmakta fayda var genede...

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2015, 13:38   #8
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Sayın Hosseda;

Bu konuda faydalı bilgilerin yer aldığı bu siteye bir göz atabilirsiniz. Bende internette araştırırken buldum. İsterseniz iletişim bilgilerinden arayıp firnayla görüşebilir bu sayede bizide bilgilendirebilirsiniz. Hem firmada izmirdeymiş.

KONERJI | Termik Gne Enerjisi ile Istma , Yerden stma ve gne enerjisi kullanm

Eski 21-01-2015, 13:49   #9
Ağaç Dostu

Sayın prıtt,
Siteye baktım ancak tek destekleri yerden ısıtma sistemi olan binalaraymış ( üstelik bitmişlere de hizmet vermiyorlarmış...bunlar sitenin ilk sahifesinde yazılı bilgiler).

Bizde yerden ısıtma yok duvar tipi radyatörler bağlı sisteme.

prıtt beğendi.
Eski 21-01-2015, 18:46   #10
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Elektrikli kombi (kalorifer) ile iki aydır ısındık ve ilk faturası geldi. 569 TL.
Kalınan gün sayısı 15 anca deyebilirim. Aydınlanma vs. ihtiyaçlar için 69 TL. yaklaşık düşersem ısınmaya 500 TL. kalır. Gün başına 35 TL. demek lazım.

Düşünüyorum sisteme güneş enerjisi ile su ısıtmayı eklemelimiyim diye. Bahçe de yer müsait, güneş bol ancak bu ilave için toplu bir ödeme yapacağım ve ısıtılan suyun depolanması olmazsa sadece güneşli günlerde ve gündüz vakti faydasını göreceğiz. Bunun yanında bahçede fabrikamsı görüntüler yaratılacak. Sağlayacağı faydanın parasal karşılığı da pek öyle mühim miktarlar olmaz herhalde diyorum kendi kendime.

Araştırmakta fayda var genede...
Demek ki evde devamlı otursanız ayda 1100 TL ödeyeceksiniz. Yılda 5500-6000 TL civarı eder. Genelde bu gibi yatırımlarda 5 yılda kendini ödeyen bir sistem yapılabilir (feasible) olarak nitelenir. Yani 5 yıllık işletme masrafları + yatırım 30 bin TL civarında tutacak bir sistem, 5 yıl sonrasında düşük işletme maliyeti sebebiyle avantaj olacaktır. Buna konfor beklentisini de ilave etmek gerekir tabii.

Sizin probleminiz evde devamlı oturmayışınız. Bu yüzden yapacağınız her yatırımın geri dönüş süresi katlanarak uzuyor. Aynı durumda olsaydım güzel bir döküm kuzineyi tercih ederdim sanırım.

Eski 21-01-2015, 20:42   #11
Ağaç Dostu

İlk kışımızda soğuk bir hafta sonunda şömine yeterli gelmemişti evi ısıtmaya. Elektrikli cihazlarıda devreye soktum ama nafile. ev halkı sıcak evi bırakıp niye bu soğuk eve geliyoruz diye söylenmişlerdi, haklıydılar. Odunların tamamını meşe almıştım. Meşe canlı yanan bir odun değil daha çok dayanaklı odun gerektiği zaman kullanmak lazım. Yani gece yatmadan önce ocağa atılan bir meşe kütük sabahı rahatlıkla ediyor. Canlı ateş için uygun odun zeytin. Şömineyi yapanı aradım ısınamadık biz bununla diye, abi zeytin odunu yakmadıkça ısınamazsın demişti. Lafı kuzineye getireceğim ama dolandırdım durdum. Köydeki evin taş olması ilk hayalim ise ikincisi kuzineydi ama evden şömine keyfi olmadan köyde evmi olur diye çeldiler önümü. Ancak bir diğer hususta ,soğuk yörede olan evin ısınmasını istiyorsan her gözünde bir soba şart demekte köylüler. Yani kuzine de olsaydı hiç değilse yatak odamızda da ikinci bir kaynak gerekecekti. İlerlemiş yaşlarda odunla külle uğraşmak zor. Her hafta sonu kucak kucak odun taşımaktan helak olmaktayım şömineye, buna birde soba ilave etmem zordu.

Şu haliyle kaloriferin masrafı büyük yük sayılmaz ama yazdığınız gibi devamlı oturmaya kalkılsa katlanılacak bir yük değil. Neticede sanırım bizde havadan suya bir ısı pompası ile işletme masrafımızı katlanılabilen düzeye indirmek zorunda kalacağız. Böyle biraz gidelim, kalorifer çok büyük rahatlık, bir yazmadığım avantajıda şöminede yanan odunda oluşan azalma yani odundan epeyce tasarruf olmakta.

Eski 30-01-2015, 15:01   #12
Ağaç Dostu

Isınması duvar tipi radyatörle olan evde ısı kaynağı kuvvetli olmalı ki radyatörler iş yapsın ve evi ısıtsın. Güneş enerjisinin gündüz sisteme katkısı olacaktır ancak çare olması mümkün değil. Bizdeki elektrikli kombi bu işi çok iyi hallediyor. Mükemmel bir sistem ama para kısmına gelince el yakar. Böyle evlerde başka bir ısı kaynağı mutlaka oluyor. Bizde hiç sönmeden yanan bir şömine var. Isı odası olursa şömine evi tek başına ısıtır söylemleri ne yazıkki geçerli değil. Isınan yer şöminenin olduğu bölüm. Diğer taraflara ısı yayılması yeterli düzeyde değil. Ancak ev iki katlı ise üst kata yararı olabilir mutlaka. Şömine kombi ile birlikte hiç sönmeden yanıyor ve aslında kullanılabilecek bir ısı kaynağından hakkı ile yararlanılamıyor. Yapılması gereken şey, şöminenin sulu sistem tarzında yaptırılması ve orada yanan odunlarla ısınacak suyun sisteme verilerek kombiye olan ihtiyacı en aza indirmek.

Ben bunu anladım ama ne yazıkki geç kaldım. Şu noktada oraya dönmem bana çok pahalıya patlar ama yeni ev yapanların bu konuyu iyice araştırması lazım, hiç değilse tesisatını ona göre döşetmesinde büyük fayda söz konusu.

sinbas beğendi.
Eski 03-02-2015, 10:03   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-04-2014
Sayın Hoşseda katılıyorum.

Bende çok araştırdım. Doğalgaz yok ise ve çok aşırı bir harcama yapılması istenmiyor ise en mantıklısının sulu sistem kuzine olduğuna karar verdim. Ancak evdekileri gerekliliği konusunda ikna edemediğim için gerçekleştirme imkanım olmadı. Burada tek dikkat edilmesi gereken olay elektrik kesildiğinde su devir daiminin devam etmesi için sisteme kesintisiz güç kaynağı ilave edilmesi gerekliliği. Onun dışında güzel bir seçenek gibi duruyor.

kerkenez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2015, 11:57   #14
Ağaç Dostu

Bende son zamanlarda çok kafa yoruyorum sulu sistem şömine veya kuzine/ sobalara. Tek sakıncalı tarafı sayın kerkenez'in yazdığı gibi, devridaimi sağlayan pompanın cereyan kesintisi, vb sebeplerle devre dışı kalması halinde sistemde aşırı basınç oluşmasının yaratacağı tehlikeler. Ama onu da evin tavanına konacak bir dış açık imbisat deposu ile aşmak mümkün görünmekte. Avantajı ise halen boşa yanmakta olan odunlardan elde edilecek ısının kalorifer sistemi ile tüm eve yayılabilmesi.

Şöminenin ömrü dolarsa yerine konacak şey mutlaka sulu sisteme sahip odun yakılan bir ısı kaynağı olacak.

Eski 09-02-2015, 09:11   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-02-2015
Güneş kollektörü ile ısınma sağlamak verimlidir ancak elektrik üreten güneş panelleri ile elde edilen elektriği ısınma için kullanmak çok verimsiz olur. En iyisi kollektörü evin ısınma tesisatına dahil etmek olur sanıyorum.

ezg.com.tr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2015, 14:03   #16
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-09-2008
en basit yöntemi yerden ısıtma sistemi kurmak ve gerçekten de etkili sıcaklık farkı rahatlıkla hissedilebilir.

ozancolak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2015, 05:37   #17
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-07-2014
Bir makine mühendisi olarak şunu söyleyeyim eger ısıtılacak bir eviniz varsa(arabistanda yaşamıyorsanız :P ); güneş enerjisi evi ısıtmanız için yetersiz kalacaktır.Şimdi çatıdaki paneller gündelik kullanım suyunuzu gayet verimli ısıtıyor ama bu gözünüzü boyamasın hesap kitap işine girdiğiniz zaman göreceksiniz ki bir evi ısıtmak için çok çok daha fazlası gerekecektir Siz evi çok iyi izole etmiş olsanız bile evinizde pencere duvar çatı bulunduğu sürece hatta camlarınızdan ışıma yoluyla ısı kaybı yaşanacaktır.üstelik ısı kaybı 7/24 devam edecektir oysa güneş kışın 3-4 saat kendini gösterip kaybolacaktır.Ancak param çok derseniz ve türkiyenin ılıman ve soğuk bölgeleri arasında yaşıyorsanız onunda çözümü mevcut ) güneş destekli toprak kaynaklı ısı pompası (Solar assissted ground source heat pump) taktırabilirsiniz bu sistemi basitçe yaz boyunca güneş enerjisini göreceli olarak iyi bir yalıtkan olan toprağın altına depolayıp kışın bu depoladığınız enerjiyi evinizde kullanmak üzere geri çekmek olarak özetleyebiliriz sizi bilmem ama bu sistemi taktırınca kazanan mühendis olacaktır artık evinizin ömrü kaç yıl bilemiyorum ama pahalı bir sistem taktırarak evinizin fiyatını şişirmiş olacaksınız...ve metrelerce borular cihazlar vs evinizde monte edilecek.Bana sen olsan ne yaptırırsın diye sorarsanız güneş işine hiç girmem çok zengin olsam bile sadece iyi bir izolasyon yaptırır birde belki (uzun yıllar oturacaksam) ısı pompası taktır otururum.inşallah bu samimi tavsiyelerim ukalalık gibi gelmez ama bu işi biraz bilen birisiyim saygılarımla...

bahceseven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2015, 10:07   #18
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Sn Bahçeseven bu kadar karamsar olmayın lütfen.

Bilgisayarda ilk bulunduğunda bir ev büyüklüğündeydi. Ama şimdi cebimizde...

FikretBulut beğendi.
Eski 08-03-2015, 09:20   #19
Ağaçsever

Sn pritt üzgünüm ama enerji konusunda durum biraz farklı izin verirseniz açıklayım bilgisayarların ilk bulundugunda ev büyüklüğünde olmasının sebebi devre elemanlarının o günün imal tekniklerine yapılmasıydı mühendisliğin gelişimiyle beraber iletken ve yarı-iletken malzemelerde önce milimetre sonra mikron hatta şimdi nano seviyelere inilmiş durumda o yüzden herşeyin boyutu küçüldü ve dediğiniz gibi cebimize sığar hale geldi ancak karıştırmamamız gereken bir nokta var güneşten gelen metrekare başına yüzeye düşen enerji/saat belli bir değeri aşmadığı surece siz ne kadar verimli malzeme kullanırsanız kullanın (şu anda panellerde kullanılan malzemelerin emmissivity değerleri gayet iyi ama hadi daha daha iyisi olsun) güneşin vereceği enerji evinizi ısıtmaya hesaben yetmesi mümkün gözükmemektedir...güneş enerjisi için ABD de olduğu gibi çok geniş tarlalarınız yoksa temin edebileceğiniz ısı veya elektrik enerji dişe dokunmaz, o enerjiyi depolamaya (akü vs) hiç girmek bile istemiyorum yani verimsiz. bunu şuna benzetebiliriz siz nekadar etkili para harcama kabiliyetine sahib olursanız olun patronunuzun verdiği maas hayat sartlarınızı belirler Tüm dünya temiz enerji için kafa patlatıyor bende çok yakından takip ediyorum kaldıki ben evlerin izolasyon için ısı kaybı hesabını veya güneş paneli tasarımı hesaplarını çok yaptım... Son söz olarak inşallah doğanın korunması için beni ve meslektaşlarımı bir gün birileri çıkıp hatalı olduğumuzu ispatlarıyla gösterip pişman eder doğa korunsun varsın öğrendiğim herşey yalan olsun.....Saygılarla....

Eski 09-03-2015, 13:13   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahceseven Mesajı Göster
güneşten gelen metrekare başına yüzeye düşen enerji/saat belli bir değeri aşmadığı surece siz ne kadar verimli malzeme kullanırsanız kullanın (şu anda panellerde kullanılan malzemelerin emmissivity değerleri gayet iyi ama hadi daha daha iyisi olsun) güneşin vereceği enerji evinizi ısıtmaya hesaben yetmesi mümkün gözükmemektedir...güneş enerjisi için ABD de olduğu gibi çok geniş tarlalarınız yoksa temin edebileceğiniz ısı veya elektrik enerji dişe dokunmaz, o enerjiyi depolamaya (akü vs) hiç girmek bile istemiyorum yani verimsiz. ....
Sayın bahceseven,
Mevcut güneş ışınımının hesaben bir evi ısıtmaya yetmeyeceği
düşüncesindesiniz.Bir önceki mesajınızdada benzer ifadeleriniz var.Daha önce tersini düşünsemde şu anda ikilemde kalmış durumdayım.Konuyu biraz açarsanız özellikle nasıl hesapladığınızı belirtirseniz sevinirim.Saygılarımla.

pitaneli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2015, 13:55   #21
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
...Ancak param çok derseniz ve türkiyenin ılıman ve soğuk bölgeleri arasında yaşıyorsanız onunda çözümü mevcut ) güneş destekli toprak kaynaklı ısı pompası (Solar assissted ground source heat pump) taktırabilirsiniz bu sistemi basitçe yaz boyunca güneş enerjisini göreceli olarak iyi bir yalıtkan olan toprağın altına depolayıp kışın bu depoladığınız enerjiyi evinizde kullanmak üzere geri çekmek olarak özetleyebiliriz sizi bilmem ama bu sistemi taktırınca kazanan mühendis olacaktır artık evinizin ömrü kaç yıl bilemiyorum ama pahalı bir sistem taktırarak evinizin fiyatını şişirmiş olacaksınız...ve metrelerce borular cihazlar vs evinizde monte edilecek.Bana sen olsan ne yaptırırsın diye sorarsanız güneş işine hiç girmem çok zengin olsam bile sadece iyi bir izolasyon yaptırır birde belki (uzun yıllar oturacaksam) ısı pompası taktır otururum.inşallah bu samimi tavsiyelerim ukalalık gibi gelmez ama bu işi biraz bilen birisiyim saygılarımla...
Burada bahsettiğiniz "Solar assisted ground source heat pump" dediğiniz nedir? Yazınızdan sanki güneş panelleriyle toprak ısıtılacakmış gibi anlaşılıyor.

Yok öyle değil de, toprak kaynaklı ısı pompasının ısıttığı suyun güneş panelleriyle de desteklenmesi ise bunun mahzuru nedir? Ben böyle bir evde yaşıyorum ve çok amaçlı bu güneş panellerinin mevcudiyetinden de fonksiyonelliğinden de son derece memnunum. Maliyeti ise toplam maliyetin %15'ini geçmemişti.

Eski 10-03-2015, 21:46   #22
Ağaçsever

Sn pitaneli hesaplama işi için öncelikle ısı transferi dersiyle ve en azından ilgili mahalin mimari projesiyle aşikar olmanız gerekmektedir Bir binanın ısı kaybını hesaplamak için dünyada çeşitli standartlar mevcut TS825 bizim türkiyede yalıtım hesabını yaparken kullandığımız standartdır ayrıntılı bilgi için İZODER 'in sitesine bakabilirsiniz ...

Sn myvelitepe size hemen bahsettiğim sistemin resmini görmeniz için gönderiyorum.
toprağın ısıtılması kısmını doğru anlamışsınız bu sistem cok bilinmeyen bir sistem değil her ne kadar ülkemizde pek bilinmesede..Sizin sistem hakkında fikir yürütebilmem için ise önce nasıl bir proje yapılmış ona bakmam lazım ancak anlattıklarınızdan yola çıkarak söyleyebileceklerime gelince Isı pompasının ısıttıgı suyun güneş panelleriyle desteklenmesinin bir mahsuru vardır diye birşey demedim öyle bir sistem mümkündür ancak ben verimsiz ve gereksiz buluyorum sebebine gelince %15 maliyete etki etti demişsiniz ısı pompası kurdurmuşsanız %15 oran fazla daha az olması lazım hadi dediğiniz gibi diyelim yinede verimlilik ve ilk yatırım maliyetlerini göz önüne aldığınızda attığınız taşın ürküttüğünüz kurbaya değmeyeceğini söylüyorum yoksa kışın 3 saat güneş panelinden gelen ısıyı kullanırsınız muhtemelen bir boyler ve/veya eşanjör vasıtasıyla dönüş suyunun sıcaklığını max 1-2 derece ısıtmış oluyorsunuz (ki dönüş suyu da olsa 40-50 dereceden aşağı olamaz ve güneste kısın 50 yi görürseniz iyidir aradaki sıcaklık farkının az oluşu verimsizliğin ayrı bir göstergesidir) evi 3 saat daha ucuza ısıttığınıza sevinebilirsiniz ancak gün 24 saattir ve yakıt tüketiminin en çok gerçekleştiği saatler gece zamanlarıdır lafın kısası ısı pompası yaptırmışsanız güneş için vereceğiniz paranın kendini uzun uzun yıllar içerisinde amorti edeceğini söylüyorum ha şuda var her projenin kendi özgünlüğü vardır eger sisteminizin projesi varsa onunda çizimini gönderirseniz daha sayısal ve net sekilde konuşabiliriz belki bişeyler varsa bilmediğimiz öğreniriz ancak güneşten birim metrekareye düşen ısı miktarları sizin memlekette çok standart dışı olacak şekilde yüksek değilse az çok benim söylediğime gelir Sonuçta...Bu kurulumlarda para bir firmanın cebine giriyor size fatura edilecek bir tane gereksiz vana bile firmalar için önemlidir, kazançtır lütfen yorumlarımı okurken bu durumuda bir düşünün Saygılarla...

Eklenen Resimler

Eski 11-03-2015, 00:16   #23
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Güneş panelleriyle toprağın ısıtılması yoluyla toprak kaynaklı ısı pompası modeli ne gördüm, ne de duydum. Şayet yapan varsa da boşa yatırımdan başka bir şey olmaz. Yer kabuğunu bir kaç panel ile ısıtmaya kalkışmak ile eşdeğer bir şey.

Toprağın ısısı belirli bir derinlikten sonra zaten stabildir. Toprak kaynaklı bir sistemin ısı değiştiricisinin ısı pompasında kaybettiği ısıyı yerkabuğu hemen tamamlar. Toprak tarafı ısı değiştiricisinin hesapları iyi yapıldı ise bunda bir problem olmaz. Güneş paneli ile buna müdahale etmeye çalışmanın bence hiç bir anlamı yok.

Bizdeki uygulamada güneş panellerinin temel işlevi sıcak su temini. Kışın güneş alma imkanı kısıtlı olmasına rağmen yılın 8 ayı hiç problemsiz sıcak su sağlar. Dönüş suyu sıcaklığı 42 dereceye ayarlı ısı pompasının ısıttığı akümülasyon tankı ile güneş panellerinin ısıttığı sıcak su tankının entegre olması ise Ekim ortasından Kasım sonuna kadar, Mart sonundan Mayıs ortasına kadar mevsim geçişlerinde toplam üç ay boyunca ısı pompasının çok daha az devreye girmesini sağlıyor. Bu aylarda 350 litrelik sıcak su tankındaki 50-60 derecelik suyun aynı hacimdeki akümülasyon tankındaki suyu 40 derecenin üzerinde tutması çok zor değil. Fazla ısı kaybı olmayan bir binanın kalorifer sistemi soğuk aylarda bile günde en fazla 3-4 kez binaya ısı istediğinde, mevsim geçişlerinde hazır sıcak su küçümsenemeyecek bir fark yapıyor. Zaten Mayıs ortasında ısı pompası devreden çıkıyor. Çok sıcak aylarda yaz konumuna geçip sıcak su tankından ayrılarak gerekirse tekrar devreye alabiliyoruz.

Eski 11-03-2015, 13:00   #24
Ağaçsever

Sn meyvelitepe muhtemelen kullanıcı olarak tecrübelerinizi bizimle paylaşıyorsunuz Ancak gel gelelim söyledikleriniz tamamen kendi şahsi düşünceleriniz.Toprağa gayet güzel şekilde ısı depolayabilirsiniz çünkü toprağın ısı iletim katsayısı 0.5 W/(m K) dir ve göreceli olarak iyi bir yalıtkandır hemde öyle bir depolanıyorki sizin sistemden çok daha verimli çalışır(ben bunu da parası fazla gelen yaptırsın diyorum zaten o ayrı ).Sizin sistem üzerinden çok düz mantık devam edelim kışın havanın soğuk olması zaten güneşin olmaması yüzünden değilmi sizinde yapmaya çalıştığınız şey adeta sinekten yağ çıkarmaya benzemekte hiçbir zaman yapılamaz demedim sistem verimliliği açısından attığınız taşın ürküttüğü kurbaya değmediğini söyledim.Daha önce yazdığımı tekrar yazmam gerekirse "Bana sen olsan ne yaptırırsın diye sorarsanız güneş işine hiç girmem çok zengin olsam bile sadece iyi bir izolasyon yaptırır birde belki (uzun yıllar oturacaksam) ısı pompası taktır otururum" saygılar

Robin Oskay beğendi.
Eski 11-03-2015, 14:49   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-02-2008
Sayın bahceseven,"agaclar.net/forum" büyük çoğunluğu mühendis olmayan,ısı transferi dersi okumamış,TS 825
yalıtım kurallarını bilmek zorunda olmayan 150 Bin kişinin üye olduğu bir bilgi
paylaşım platformudur.
Israrla birim alana düşen güneş enerjisinin bir evi ısıtmaya yetmeyeceğini yazıyorsunuz.
Ben ve benim gibi ısı transferi dersi okumamış,yalıtımı bilmeyen arkadaşlara bu savınızın
doğru olduğunu izah edebilmeniz lazım.Yok bunu yapamam bilimsel yolla bunu yapmam gerekir derseniz
onuda anlayabilecek birçok mühendis arkadaşımızın bu forumda bulunduğunu tahmin ediyorum.
Türkiye gibi enerjsinin %70 ini dışarıdan sağlayan bir ülkenin güneş enerjisine mutlaka
yönelmesi gerektiğine inanıyorum.Şöyle yaparsanız mühendis,böyle yaparsanız firmalar kazanır
diyorsunuz.Enerji temini için diğer ülkelere para kaptıracağımıza mühendislerimiz ve firmalarımız
kazansın.AR-Ge ve inovasyon için finansmanlar sağlansın.Güneş ışınım değerini artıramayacağımıza göre verimi
artmış ürünler geliştirilsin.

pitaneli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2015, 16:22   #26
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Sn meyvelitepe muhtemelen kullanıcı olarak tecrübelerinizi bizimle paylaşıyorsunuz Ancak gel gelelim söyledikleriniz tamamen kendi şahsi düşünceleriniz.Toprağa gayet güzel şekilde ısı depolayabilirsiniz çünkü toprağın ısı iletim katsayısı 0.5 W/(m K) dir ve göreceli olarak iyi bir yalıtkandır hemde öyle bir depolanıyorki sizin sistemden çok daha verimli çalışır(ben bunu da parası fazla gelen yaptırsın diyorum zaten o ayrı ).Sizin sistem üzerinden çok düz mantık devam edelim kışın havanın soğuk olması zaten güneşin olmaması yüzünden değilmi sizinde yapmaya çalıştığınız şey adeta sinekten yağ çıkarmaya benzemekte hiçbir zaman yapılamaz demedim sistem verimliliği açısından attığınız taşın ürküttüğü kurbaya değmediğini söyledim.Daha önce yazdığımı tekrar yazmam gerekirse "Bana sen olsan ne yaptırırsın diye sorarsanız güneş işine hiç girmem çok zengin olsam bile sadece iyi bir izolasyon yaptırır birde belki (uzun yıllar oturacaksam) ısı pompası taktır otururum" saygılar
Sn.Bahceseven,

Paylaştığınız fotoğraftan böyle bir sistem kuran olup olmadığını anlamaya çalıştım.

Resimin güneş panelleri olmadan toprak kaynaklı ısı pompası modeli bir çok site tarafından yüzlerce defa kullanılmış. Güneş panelli olan resmi sadece bir do-it-yourself forumunda bir de ispanyolca (veya portekizce) bir blogda açıklama olmadan gördüm.

Resmi daha iyi incelediğimde ise, güneş panellerinin toprağı ısıtmadığını, sadece kendi sıcak su tankı ile toprak tarafında dolaşımda olan su ile entegre olduğunu gördüm.

Buna göre, güneş panellerinin ısıttığı tanktan gelen su ısı pompasının evaporatör'ündeki ısı değiştiriciye giriyor ve buradan toprağa devam ediyor. Toprakta turunu tamamladığında da tekrar güneş panellerinin sıcak su tankına dönüyor.

Bu tasarımda ısı pompasının kaynak tarafındaki sudan aldığı enerjinin tamamlanmasında destek olarak düşünüldüğü anlaşılıyor.

Pratikte ne kadar faydalı, fazlasıyla tartışılabilir. Sıcak su tankındaki suyun derecesi ile toprağın ısı farkı fazla ise toprak tarafındaki borular ekzotermik bir ısı değiştiricisi rolü oynayabilir ve verdiği enerjiyi tekrar alamayabilir.

Toprak tarafındaki derinlik, boru uzunluğu vs. iyi hesap edilmiş ise buna hiç gerek yok. Burada esas önemli olan toprağın ısı pompasının ısı değiştiricisinde kaybedilmiş olan enerji geri sağlayıp sağlayamadığı. Bu sağlanıyor ise zaten sorun yok.

Paylaştığınız resimdeki sistem ile birebir aynı sistemi kuran veya kullanan bildiğiniz bir yer varsa ve paylaşırsanız sevinirim. İncelemek, gerekirse haberleşmek isterim.

Siz olsanız ne yapardınız sorusuna yanıt olarak sadece ısı pompası taktırır otururdum, güneşe hiç bulaşmazdım demişsiniz.

Bundan şu anda ısı pompası kullanmadığınızı anlıyorum. Belki bir iş olarak kuruyorsunuzdur, bilmiyorum.

Kendinize sorduğunuz soruyu biraz genişleteyim. Siz olsaydınız, evde ısıtma yapma ihtiyacı olmayan dönemde (Mayıs - Ekim arası gibi) sıcak suyunuzu nasıl elde ederdiniz? Yazın da ısıtma maksadıyla ısı pompasını mı çalıştırırdınız. Ya da çift fonksiyonlu (aynı anda hem ısıtma hem soğutma) makineler var, onlardan mı kullanırdınız? Veya resistans, gaz vb. bir şey mi kullanırdınız?

Eski 11-03-2015, 18:20   #27
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pitaneli Mesajı Göster
Sayın bahceseven,"agaclar.net/forum" büyük çoğunluğu mühendis olmayan,ısı transferi dersi okumamış,TS 825
yalıtım kurallarını bilmek zorunda olmayan 150 Bin kişinin üye olduğu bir bilgi
paylaşım platformudur.
Israrla birim alana düşen güneş enerjisinin bir evi ısıtmaya yetmeyeceğini yazıyorsunuz.
Ben ve benim gibi ısı transferi dersi okumamış,yalıtımı bilmeyen arkadaşlara bu savınızın
doğru olduğunu izah edebilmeniz lazım.Yok bunu yapamam bilimsel yolla bunu yapmam gerekir derseniz
onuda anlayabilecek birçok mühendis arkadaşımızın bu forumda bulunduğunu tahmin ediyorum.
Türkiye gibi enerjsinin %70 ini dışarıdan sağlayan bir ülkenin güneş enerjisine mutlaka
yönelmesi gerektiğine inanıyorum.Şöyle yaparsanız mühendis,böyle yaparsanız firmalar kazanır
diyorsunuz.Enerji temini için diğer ülkelere para kaptıracağımıza mühendislerimiz ve firmalarımız
kazansın.AR-Ge ve inovasyon için finansmanlar sağlansın.Güneş ışınım değerini artıramayacağımıza göre verimi
artmış ürünler geliştirilsin.
Enerji ile ilgili konular her nekadar liselerde genel hatları ile fizik dersinde okutulmuş olsada ancak güneş enerjisi konusunda detaya girilmemiştir. Üniversitelerin enerji mühendisliği bölümlerinde asıl konu detayları ile uygulamalı olarak okutulmaktadır. Isı yalıtım gibi konular ise makine mühendislerin direk ilgi alanına girmekte olsada birçok mühendislik dalında indirekte olsa bu konu işlenir.

Potansiyel enerji (durağan yani depolanmış) ve kınetik enerji (hareket halindeki enerji ) bu iki enerji birbirleri ile dönüştürülebilir. Hareket halindeki enerjiyi bir yerde dopalayarak potansiyel enerjiye çevirebilirsiniz ( barajlarda su tutmak gibi), tam tersi yüksekte depolanan bir suyu aşağıya bırakarak kınetik enerjiye dönüştürebilirsiniz (hidroelekrik santrallerinde elektrik üretimi gibi). Enerji dönüşümlerinde ve enerjiyi bir yerden bir yere nakil esnasında mutlaka kayıplar oluşacaktır. Şunuda söylemek işterim; Enerji yoktan var edilmediği gibi yokta edilemez. Dolayısıyla dönüşüm esnasında oluşacak kayıpları bir şekilde geri kazanabilirsek bizim eksra kazancımız olur.

Güneş enerjiside bir potansiyel enerjidir ve bu enerjinin ne kadarı dünyaya yansır dersek bu mevsimsel ve meteorolojik şartlara bağlı. Yansımanın en az olduğu dönemler ise evimizi ısıtmak için iktiyaç duyduğumuz kış aylarıdır. Dolayısıyla biz bu enerjiyi bir şekilde bir yerlerde depolayabilirsek o kadar çok güneş enerjisinden faydalanmış oluruz. Ancak bu depolama miliyeti hiçte o kadar ucuz değil. Güneşten en az faydanılan dönemde m2 ye ne kadar ısı yansıttığını bilemem ancak hidroelektrik santrallerinde elektrik üretimi için nasıl büyük barajlar gerekiyorsa güneş enerjisinin depolanması için de aynı şekilde büyük enstrumanlar gerekiyor ( elektrik enerjisine dönüştürüp akü sarj edilmesi, paneller vasıtasıyla güneşten yansıyan ısıyı yer altında depolama vs gibi).

Bugün güneş enerjisinden faydanılarak bir evi ısıtmak amaçlı yapılacak yatırım maliyetini hesapladığımızda geri dönüşümü bize kayda değer bir getiri sağlamadığı anlaşılmaktadır ancak ileride teknoloji gelişirde küçük ve ucuz akü geliştirerek bu enerjiyi elektrik enerjisine cevirerek hem elektrik üretir hemde evimizi ısıtmış oluruz. Hem daha ucuz hemde daha uzun ömürlü yeni güneş panelleri ve akü araştırmalarında, teknolojik gelişmeler bu yönde umut verici olduğunuda söyleyebiliriz.

Güneşten tam olarak faydalanabilmek için uzayda kurulacak bir elektrik santralde üretilen enerjiyi bir şekilde dünyaya transfer edebilirsek, işte o zaman teknolojinin varacağı ileri nokta bu olmalı.

pitaneli ve bahceseven beğendi.

Düzenleyen ykaya194 : 11-03-2015 saat 18:56
ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2015, 21:59   #28
Ağaçsever

İyi akşamlar sn meyvelitepe öncelikle toprağın ısı deposu olarak kullanılması sorunsalını bi çözelim derim farklı uygulalamardan hemde türkçe olarak örnekler vereceğim NOT: göstermek istediğim yazıların resimlerini çekip koydum ancak dökümanları yükleyemedim orjinallerini isteyene de gönderirim... ayrıca bknz;
Isı depolama materyali olarak toprak kullanan sistemler
Eğer burada anlaşabildiysek devam edeyim bu sistem basta yerli üniversiteler tarafından enerji verimliliğinde önemli alternatif olarak sunulmakla birlikte 1990 lı yıllardan beri türkiyede mevcut çalışmalarının yapıldığını biliyorum ancak ticari amaçlı olarak bir evin ısıtılmasında kullanılmışmı o konu hakkında hiçbir veri yok. Isı pompası kullanımına gelince ben şahsen kombili bir apartman dairesinde yaşıyorum ne ısı pompası kullanmıyorum nede bu işle (şu anda) iştigal ediyorum kimseyi temsil etmiyorum kimseninde reklamını yapmayacağım Yerinizde Ben olsam (ısı pompası kurdurmuşsam eğer) bir kere kullanım suyu temini için çok gerekliyse tamamen bağımsız bir iki panelden oluşan solar sistem kurardım ancak burada hesabımı da yapardım eger kurulacak sistem maliyeti birkaç yılda kendini amorti etmiyorsa şofben tarzı cihazlara yönlenirdim ısınma içinse ısı pompasını kullanırdım mart nisan ayında bile kurdurmuşsam kullanırım benim falsefem budur... çift taraflı çalışan makinelere gelince onlarda ısı pompasının tıpkısının aynıdır sadece ısıtırken bir tarafa soğuturken dğer tarafa çevrim yapılması gerekir ancak soğutma yükü genel olarak ısıtma yükünden fazla çıktığından sıcak suyun dolaşması gereken boru çapıyla soğuğunki bir değil birde soğuk suyun dolaşması gereken boruların yalıtımı gibi extra maliyetler sözkonusu olduğundan ısı pompasını sadece tek taraflı çalıştırıyorlar. herkese iyi geceler verimli sistemler dilerklerimle

Eklenen Resimler

Düzenleyen bahceseven : 11-03-2015 saat 22:43
Eski 11-03-2015, 23:02   #29
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sn.Bahceseven,
Son paylaştığınız Türkçe yazıdaki resim ilginç. Sondaj tipi bir kuyuya ayrıca güneş panellerinden boru indirip ısı pompası borularında dolaşan su borularına enerji kazandırmaya çalışmışlar. Bu yazı nerede yayınlanmış acaba, yazının görünen bölümünden anladığım bir tez çalışmasına benziyor.

Esasında toprak kaynaklı ısı pompası sistemleri sıcak mevsimde yer kabuğuna depolanan ısı enerjisinin varlığı ve stabil olması gerçeğine dayanıyor zaten. Burada bence tartışmalı taraf güneş panelleriyle yerkabuğuna katkıda bulunma düşüncesi olsa gerek.

Türkçe olması şart değil. Gerek uluslararası literatürde, gerek yurt dışı uygulamacı firmalarda böyle bir uygulama var ise ve paylaşırsanız makbule geçer. Ben bakındığımda göremedim.

Gerek bu düşüncedeki ısı pompası borularının yakınından güneş paneli borularını geçirmek, gerek önceki mesajınızdaki resimde bulunan toprak tarafı borularını güneş panelinin ısıttığı tanktan devri daim ettirmek bana pek mantıklı gelmedi. Şayet güneş paneli ile sıcak su elde edilebiliyor ise bu sudaki ısıyı doğrudan ısı pompasının akümülasyon tankına vermek daha doğru olsa gerek. Bu mantık sadece nisbeten düşük sıcaklıklaki su eldesinin değerlendirilmesinde bir anlam kazanabilir.

Toprak tarafındaki borularda ısı pompasındaki ısı değiştiricide kaybedilen enerjiyi tamamlayabilmek için ille de ek bir desteğe ihtiyaç duyuluyorsa zaten bir şeyler yanlış hesaplanmış demektir.

Siz olsaydınız sıcak su temini için solar sistem (güneş paneliyle su ısıtma sistemi) kurardım demişsiniz. Aklın yolu bir ben de öyle yaptım ve maalesef Ağustos ortasında bile sıcak gerekli. Isı pompası ve güneş paneliyle su ısıtma sistemlerini kuralı sekiz yıl oldu. Aslında, dağ başında bir arazide yaptığım ev inşaatının da proje bütünlüğü içindeki birer parçası idiler. Projenin bir diğer parçası ise sizin de de söz ettiğiniz bina izolasyonu idi.

Hem ısı pompası hem de güneş panellerine yapılan yatırımın şimdiye kadar kendini birden fazla kere amorti ettiğini söyleyebilirim (lpg ile kıyaslayarak).

Bu bakımdan kullanıcı deneyiminin de bir parça önemi olsa gerek. Mevsim geçişlerinde (yılda 3 ay) çoğu gün sabahın erken saatlerinden akşama kadar sıcak su tankında 50-60 derece su dolu (ve gün içinde kolayca tazelenebilir durumda) iken, hemen yanında ısı pompasının kendi tankındaki suyu 42 dereceye çıkarmak için debelenmesi, en azından kullanıcı deneyimi açısından pek mantıklı değil. Zaten yan yana duran tanklar arasındaki basit tesisat ve çok basit otomasyon ile akümülasyon tankına ısı transferi yapmak mümkün. Bunun sineğin yağını çıkartmaktan biraz da fazla faturaya yansıdığından emin olabilirsiniz. Bu zamanlarda ısı pompası 20 dakikada bir tanktaki ısıyı kontrol ediyor, ısının kendi ayarındaki 42 derecenin üzerinde, bazen 45-46 derece olduğunu görünce devreye girmek yerine bana iş yok deyip yan gelip yatıyor

Linkini verdiğiniz forum mesajındaki sistemi 4 yıl kadar önce serada kurmayı düşündüm. Seradaki sebze yataklarında 40-50 santim derinlikte oksijen bariyerli borular döşeli. Düşüncem, erken ilkbaharda sebze köklerinin istediği ısıyı bu borularda ılık su dolaştırarak elde etmekti. Nitekim böyle uygulamalar var. Fakat hala fırsat bulup 2 panel, bir tank, bir pompa ve bir otomasyon kutusu edinip monte edecek zamanı bulamadım.

Eski 12-03-2015, 01:08   #30
Yeni Üye

Robin Oskay's Avatar

Giriş Tarihi: 17-06-2014
Arkadaslar konuyu takip ediyorum zira benimde ilgi alanim icine girdi , son zamanlarda asiri soguklar evi isitmada zorlaniyorum her ne kadar cok iyi yalitim yapilmis olsada -6 dereceyi gorduk bu sene ve eletrik isiticilarini devreye sokmak zorunda kaldim.
Yurt disinda son zamanlarda en cok ragbet goren sistem olan gunes panallerini geride biraktik sanirim artik cok kullanan yok.Simdi sizlerinde yukarda belirttginiz gibi bahceye (topragin 1 metre altina ) dosenen borular kullaniliyor ve icinden bana soylenen gaz dolastigi yonunde , yine bana soylenen en basit sekliyle anlamam icin buzdolabini ornek verdiler.
Sistemin ayni oldugunu yazin sogutma amacli kisin isitma amacli kullanabilecegim yonunde bilmiyorum bir faydasi olacakmi taktirmayi dusunuyorum acikcasi cok pahali da degilmis anladigim..Bu arada ben akdeniz bolgesinde oturdugumu da belirtmis olayim zira bolgeye gore mutlaka degiskenlik gosterecektir topragin isisi..%75 oraninda daha az yakit kulanacagimi da yaptigim arastirmalarda ogrenmis bulunuyorum.Sonucta temiz bir enerji arti sizlerin yazdiklarinizi okurken dikkatimi cekti burda stoklama olayi da yok bilmiyorum ayni seyden mi bahsediyoruz . Okudugum sitlerden birini ornek olarak lingini buraya koyuyorum belki bir faydasi olur..
ECO-HABITAT et ECO-CONSOMMATION, ECOGESTES, ECO-ATTITUDE, ENERGIES RENOUVELABLES et ENVIRONNEMENT

Düzenleyen Robin Oskay : 12-03-2015 saat 01:12 Neden: Eksik harf .
Robin Oskay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024