agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Enerji
(https)

Beğeni Düzeni110Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-09-2013, 19:25   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Evimiz bahçemiz için güneş ve rüzgar enerjisinden yararlanmak

Evimizin,damımızın ve bahçemizdeki su pompaların elektrik ihtiyacını kendimiz güneş ve rüzgar enerjisinden sağlayabiliriz. Güneş ve rüzgar enerjisi üretim ünitelerini kombine kurarak hem güneşli havalarda hemde bulutlu havalarda kesintisiz elektrik üretebiliriz.

Kozçeşme/Biga'da doğup halen Balıklıçeşme/Biga'da ikamet eden emekli ilahiyatçı arkadaşım Basri Davuça'nın kurduğu sistemi burada görseller ile izah etmeye çalışacağım.

Evinin çatı katına monte edilmiş 4 adet her biri 250 watt kapasiteli güneş panelleri
Name:  SAM_0262.jpg
Views: 6710
Size:  39.4 KB

Yine çatı katında 1000 wattlık rüzgar jenaretörü (türbünü )
Name:  SAM_0263.jpg
Views: 5762
Size:  21.5 KB

Manuel ve otomatik kontrol paneli, hem manuel hemde otomatik şehir cereyanına geçebiliyor
Name:  SAM_0260.jpg
Views: 5693
Size:  39.2 KB

4 adet her biri 250 watt kapasiteli akü ve doğru akımı 220 volta dönüştüren invertör ve kesiçisi
Name:  SAM_0261.jpg
Views: 6715
Size:  45.3 KB

Traktörün arkasına takılabilen 2 tekerlekli römorka monte edilmiş 4 adet akü ve invertör.
Name:  SAM_0264.jpg
Views: 5228
Size:  59.5 KB

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2013, 19:34   #2
Ağaç Dostu

Name:  SAM_0265.jpg
Views: 5916
Size:  63.0 KB

Bu ünite ile 100 mt derinlikteki kuyudan 10 saat su çekebiliyor. Aküler boşaldığında römorku traktör ile evine getirip yalnızca fişe takarak şarj ediyor.Tarlada sulama işi olmadığı aylarda bu yaklaşık 8 ay olabiliyor aküleri evdeki akülere seri bağlayarak kapasiteyi 2 kw ta yükseltiyor.

Eski 18-09-2013, 22:15   #3
Ağaç Dostu

Kayahann's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2013
hep düşündüğüm bi şeydi bu , yapana ve paylaşana helal olsun

Kayahann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2013, 03:36   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Unhappy

Orantısız zeka.

Tebrikler...

Nilüferce beğendi.
s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2013, 09:15   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
Sayın ykaya 194, öncelik ile paylaşımınız için teşekkürler. Merak ettim, bu sistemin maliyeti nedir?
Bu ünite ile 100 mt derinlikteki kuyudan 10 saat su çekebiliyor diyorsunuz. pompanın gücü nedir ve kaç metrededir.
Bilgi verirseniz çok sevinirim. Benimde böyle bir sisteme ihtiyacım var. Sağlıkla kalın.

Melih Bakırlıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2013, 10:42   #6
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Melih Bakırlıoğlu Mesajı Göster
Sayın ykaya 194, öncelik ile paylaşımınız için teşekkürler. Merak ettim, bu sistemin maliyeti nedir?
Bu ünite ile 100 mt derinlikteki kuyudan 10 saat su çekebiliyor diyorsunuz. pompanın gücü nedir ve kaç metrededir.
Bilgi verirseniz çok sevinirim. Benimde böyle bir sisteme ihtiyacım var. Sağlıkla kalın.
Sistemde maliyeti en fazla artıran ekipman aküler oluyor. 250 wattlık akü 400 dolar = 800 tl., 4 ü seyyar römarka monte edilen ve 4 ü ev için sabit toplam 8 akü var.Sulama yapılmadığı aylarda bu seyyar 4 aküyü evdeki akülere seri bağlayıp gücü 2 katına çıkarabiliyorsunuz.

Bu ünitenin komple maliyeti 18-20000 tl civarı.

Pompa debisini bilmiyorum ancak gücü 0,75 kw, basıncı 2-3 bar gibi olmalı, pompa yaklaşık 70-80 metrede.
Pompa sizin ihtiyacınıza göre seçilir, düşük debi ve düşük basınçlı pompa ( havuza su basacaksanız ) seçersiniz o zaman akü adedi azalır.
Direk sulama sistemine basacaksanız daha yüksek debi ve basınç gerekir o zaman mevcut akülere akü ilave ederek bunu sağlarsınız.

Bu ünite ile direk sulama sistemine su basılıyor ve 10 saat çalışabiliyor.

Eski 19-09-2013, 13:33   #7
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Sn Ykaya,

Konuya ortadan dalmış gibi oldu kusuruma bakmayın, akü konusu konuşulurken birkaç bilgi de ben paylaşayım istedim.

Siz 250 watt akü 800 tl demişsiniz fiyatı bana biraz fazla geldi, zannımca 250 watt değilde 250 Ah

İnternete girip araştırdığımda bu tip kullanıma uygun olan olabilecek ürünlere baktım. Bir tanesini aşağıda paylaşıyorum.

12 V. 100 Ah. SOLAR KULLANIMA UYGUN JEL AK 380 TL Sanalpazar.com'da 8510767

12 volt 100 Ah demek 12v x 100A=1200 watt depolama gücüne işaret ediyor.

0.75 kw=750 watt bir cihaz bu aküler ile 10 saat çalıştırılacak ise toplamda 7.5 kw enerjiye ihtiyaç var demektir.

Şöyle de bir konu var, akülerin içindeki enerjiyi ne kadar fazla tüketir isek her şarj da ömürlerinden biraz daha fazla gider. Akünüzü sonuna kadar boşaltıp tekrar şarj ederseniz , yarısına kadar boşaltıp doldurmaya göre ömrü daha çabuk biter.

Yukarıdaki akü için fabrikanın açıkladığı bu grafiği paylaşayım.

%100 boşaltırsak akü 200 defa
%50 boşaltırsak akü 500 defa
%30 boşaltırsak akü 1200 defa şarj etmeye izin veriyor.

biz %50 boşaltıp şarj edeceğimizi düşünürsek akünün 1200 watt ın %50 si 600 watını kullanırız. 7.5 kw =7500watt/600=12.5 akü

tahmini 12 adet bu aküden alsanız ve %50 boşaltıp şarj etseniz aküyü 500 defa şarj edebilirsiniz.

Saygılarımla.

Eklenen Resimler

smnvrl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2013, 14:30   #8
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn Ykaya,

Yapılan sitemi çok beğendim.Bu tür uygulamalar görmek beni sevindiriyor. Bu işlerde kurulum maliyetleri biraz yüksek olsa da uzun vadede kişiye kazandıracaktır.

Saygılarımla.

Resulgur beğendi.
Eski 19-09-2013, 15:15   #9
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smnvrl Mesajı Göster
Sn Ykaya,

Konuya ortadan dalmış gibi oldu kusuruma bakmayın, akü konusu konuşulurken birkaç bilgi de ben paylaşayım istedim.

Siz 250 watt akü 800 tl demişsiniz fiyatı bana biraz fazla geldi, zannımca 250 watt değilde 250 Ah
Sayın smnvrl,
Teşekkür ederim, ben paylaşımımı haber içerikli olarak yazmıştım, ekipmanların teknik bilgilerinin detayına girmedim. Ünite hakkında arkadaşımın bana verdiği bilgilere göre yazdım, kendisi bu konunun uzmanı değil hatta verdiği bazı teknik terimleri düzeltim. Söylediğiniz gibi akü kapasitesi watt değil Ah. olarak tanımlanır, atlamışım.
Bir akünün fiyatı 400 dolar olduğuna göre kapasitede 250 Ah. tan daha büyük olması gerekir.

Akülerin boşalıncaya kadar kullanılması ömrünü azaltığı malüm dolayısıyla kendiside dediğiniz gibi 30-40-% kadarını kullanıyor (3-4 saat sulama yapıyor ve tekrar evine götürüp sarja bağlıyor).
Akülerin ne kadar sürede boşaldığını öğrenmek için bir defaya mahsus boşalıncaya kadar çalıştırıp denemiş.
Ben seyyar ünitenin kapasitesi hakkında arkadaşların ön bilgileri olsun diye 4 akünün 10 saat süre ile bir pompayı çalıştırdığını yazdım.

smnvrl beğendi.
Eski 19-09-2013, 17:39   #10
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn ykaya,

Verdiğiniz bilgiler böyle bir kurulum yapacak kişiler için çok aydınlatıcı. Benimkisi aküler üzerine biraz daha detay vermek, kullanım ömrü konusunda bilgilendirmek. Yanlış anlaşılmaya sebebiyet verdi isem kusuruma bakmayın.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür eder, paylaşımlarınızın devamını beklerim.

Saygılarımla.

Eski 19-09-2013, 18:15   #11
Ağaç Dostu

Güneş enerjisi elektrik üretim ünitesi akış şeması ( rüzgar enerjisinde aynı şema geçerli, güneş panelleri yerine rüzgar türbini kullanılır)

Açıklamalar

Güneş paneli: güneş ışınlarını elektrik akımına dönüştürür
Rüzgar türbini: Kanatların dönmesiyle arkasına monte edilen jeneratörü (dinamoyı) döndürerek elektrik üretir
Şarj kontrol aleti: Aküler dolduğunda şarjı keser
Akü grubu: elektiriği depolar
İnvertör: Akülerden gelen doğru akımı dalgalı akıma çevirir ( 220 veya 380 volta dönüştürür)
Kontrol paneli: Elektriği manuel veya otomatik olarak açıp-kapar ( tedaş'a elektrik satış ve alış olan sistemlerde gerekli

Name:  gneş enerjisi.jpg
Views: 8271
Size:  28.8 KB

smnvrl, attar ve evdeçiçek beğendi.
Eski 19-09-2013, 18:38   #12
Ağaç Dostu

evdeçiçek's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Sistem çok güzel. Keşke kullanımı çok yaygınlaşabilse. Doğaya olan zararlarımızı dahada aza indirgemiş oluruz.

evdeçiçek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2013, 09:49   #13
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Güneş enerjili elektrik sisteminde Şehir şebekesine elektrik satma durumunuz yoksa , şehir şebekesi kullanırken edindiğimiz alışkanlıkların biraz dışına çıkmamız gerekmektedir. Düşünceniz anlık güç tüketimi düşük ve verimli cihazlar kullanmak üzerine olmalıdır.

Örneğin evinizde elektirikli ani su ısıtıcısı kullanıyorsanız bunu bir daha düşünmeniz gerekir. Çünkü elektrikli ani su ısıtıcıların bir çoğunda 1. kademesi 3000 watt 2. kademesi 4000 watt 3. kademesi 7000 watt dır. Yani siz 3. kademeyi kullanacak iseniz anlık olarak 7000 watt enerjiye ihtiyacınız olacaktır.

Aküden aldığı elektriği evde kullanacağınız şehir elektriğine çeviren inverter denilen cihazın size 7000 watt verebilmesi gerekmektedir . Güç arttıkça inverter in fiyatıda artmaktadır.

Evdeki diğer cihazların anlık çektikleri güçler ,

Tv 150-250 watt
buzdolabı 250-500 watt
Çamaşır-bulaşık makinası 2000-3000 watt

gibi anlık güçlere sahiptir.

Eski 20-09-2013, 09:57   #14
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Rezistans a sahip (çamaşır, bulaşık , saç kurutma makinesi) cihazları kullanırken sırayla çalıştırır iseniz , anlık güç tüketimi küçük olanları tercih ederseniz

* inverter ü daha küçük değerde seçebilir,
*kullanılacak akü adetini azaltabilir,
*bağlantılarda kullanılacak kablo kesitlerini küçültebilirsiniz
*Güneş panellerini daha küçük güçte seçebilirsiniz

sonuç olarak bunlarda sizin sisteminizin daha küçük olmasına dolayısıyla fiyat olarak daha uyguna gelmesini sağlayacaktır.

Kurulum maliyeti düşerse kendini amorti etmesi daha kısa sürede olacak ve daha çabuk kar a geçmenizi sağlayacaktır.

Saygılarımla.

Eski 20-09-2013, 18:00   #15
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-03-2013
Güneş panelli elektrik üretim sistemi bahçe komşumun , bahçesine yaptırdığı evde var. Komşum zaruriyetten bu sistemi yaptırdı , elektrik olmadığı için. Su çekmekte kullanmıyor, evi aydınlatma ve tv izleme için .

Maliyeti 3000 (üçbin) tl ye varmış. Memnuniyet ise eh işte. Zaruri kalınmadığı sürece tavsiye etmiyorum

smnvrl beğendi.
Ahmet Çetinkaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2013, 17:17   #16
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn Ahmet Çetinkaya,

Görüşünüze saygı duymakla beraber ,size katılmıyorum. Teknolojini gelişmesiyle güneş paneli ve akü fiyatlarının düşmesiyle uygulanabilirliği daha da artmaktadır. Ayrıca elektrik fiyatlarına gelen zamlarda teşvik niteliğinde olmaktadır.

Aslında bu işin en can alıcı noktası bu sistemi kurarken beraberinde şehir şebekesinin de olmasıdır. Güneşin veya rüzgarın olmadığı zaman şehir şebekesi kullanılır ise enerjide kesinti diye bir şey söz konusu olmaz. Bu yöntem gelen faturayı düşürür.

Eğer kurduğunuz sistem evin ihtiyacı olan enerjiden fazla ise gerekli şartlar sağlanıp enerji satılır. Üretilen ve tüketilen enerji ayrı ayrı hesaplanır üretim fazlaysa para kazanılır , tüketim fazlaysa tüketilen miktarın parası ödenir.

Aslında düşünüldüğünde her ev kendi elektiriğin bir kısmını kendi güneş veya rüzgar sisteminden sağlasa

*devlet fazla baraj kurmak zorunda kalmaz
*nükleer muhabbeti yapılmaz
*hidroelektrik barajlar kurulup kıymetli alanlar su altında bırakılmaz zorunda kalınmaz,
vs...
mevcut şebeke ile halkın ihtiyaçlarına yetmeye devam edebilir.

Saygılarımla.

Eski 22-09-2013, 01:13   #17
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smnvrl Mesajı Göster

Alıntı:
Aslında bu işin en can alıcı noktası bu sistemi kurarken beraberinde şehir şebekesinin de olmasıdır. Güneşin veya rüzgarın olmadığı zaman şehir şebekesi kullanılır ise enerjide kesinti diye bir şey söz konusu olmaz. Bu yöntem gelen faturayı düşürür.

Eğer kurduğunuz sistem evin ihtiyacı olan enerjiden fazla ise gerekli şartlar sağlanıp enerji satılır. Üretilen ve tüketilen enerji ayrı ayrı hesaplanır üretim fazlaysa para kazanılır , tüketim fazlaysa tüketilen miktarın parası ödenir.
Söyleminiz çok güzel, bu uygulama başka ülkelerde uygulanıyor, türkiyede de var mı?

Alıntı:
Aslında düşünüldüğünde her ev kendi elektiriğin bir kısmını kendi güneş veya rüzgar sisteminden sağlasa

*devlet fazla baraj kurmak zorunda kalmaz
*nükleer muhabbeti yapılmaz
Böyle güzel bir şey olursa bu devlet kendi halkını yabancı şirketlere nasıl peşkeş çekecek ya da nasıl vergi alacak, iki gün faturasını ödemeyenin elektiriğini kesip, kesme açma bedelini nasıl alacak.

Sömür babam sömür doymayacaklar ne mide var bee her şeyi öğütüyor, Yani artık şu aklıma geliyor bunların dışkılarında her şey vardır bahçelere gübre yapmak için istesek yine para isterler.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2013, 10:49   #18
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn Lilium,

Bu bahsettiğim üretilen enerjinin satışı ülkemizde de var. Sistem yeni geldi yeni yeni kurulumlar yapılıyor.

Lisanssız elektrik üretiminden bahsedersem. Kişi elektrik üretmek isterse 500 kW sınırı vardır. Bu güç değerine kadar kişi üretim yapabilir. Ürettiği elektirik i bölgede perakende satış lisansı olan dağıtım şirketine satacaktır. Devlet tarafından elektriğin bu şirketler tarafından alınmasına 10 yıl garanti verilmiştir. Üretim yapacak kişinin aynı zamanda tüketim yapması da şart koşulmuştur. Yani bir abonelik üzerinden elektrik tüketimi yapmayan kişilere elektrik üretip satma hakkı verilmemiştir.Fiyat olarak ,

Rüzgar da 7.3 cent /kwh (Yerli üretim olma durumuna göre 3.7 cent daha eklenmektedir )
Güneş de 13.3 cent/kwh (Yerli üretim olma durumuna göre 6.7 cent daha eklenmektedir)

Belirlenmiştir.Daha detaylı bilgiyi EPDK dan edinilebilir.

Lisanssz projede retilen elektrik ilk defa satld - Hrriyet EKONOM

Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelik

Lilium ve Resulgur beğendi.
Eski 22-09-2013, 11:46   #19
Ağaç Dostu

Name:  SAM_0262_Edited.jpg
Views: 5039
Size:  37.9 KB

Name:  SAM_0265_Edited.jpg
Views: 5083
Size:  60.3 KB

Bağı bahçesi olanlar. Evlerinin çatısına kurdukları bu sistem ile hem evindeki çamaşır, bulaşık makinesi ve ısıtma cihazları haricindeki cihazlara ve aydınlatmaya elektrik temin edebilir, ayrıca yukarıdaki resimdeki gibi seyyar akülü römork ile bahçesine elektrik götürebilir. Hem bahçesindeki küçük dalgıç pompa ile sulama suyu ihtiyacını karşılar hemde bağ evini aydınlatabilir.

Bağ bahçe paketi (24 volt 5,5 kw günlük) Toplam: 5500 tl
*120*6 w 1.kalite mono kristal güneş paneli(20-25 yıl verim garantili)
*3000 w inverter (2 yıl garanti)
*4 adet 100 amper eurostar jel akü (7 yıl garanti)
*30 amper 24 volt dijital göstergeli solar kontrol
*3 adet led lamba
*akü parelelleme
*sistemi kuracağınız yere göre istenilen ölçüde kablo

Eski 22-09-2013, 13:15   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-12-2009
Galeri: 4
Sayın smnvrl ve sayın ykaya194 çok değerli bilgiler paylaşıyorsunuz. Teşekkür ederiz.

Sanırım paylaştığınız lisanssız üretim ve dağıtım şirketlerine satış konusu ülkemiz için çok yeni ve uygulaması gerçek kişilerde henüz başlayan bir uygulama değil. Bu yönetmeliği ve anlaşmaları belediye, diğer kurum ve şirketler daha kolay halledebilirler ama küçük üreticiler için yardımcı olan, yol gösteren resmi veya yarı resmi kuruluşlara ihtiyaç var sanırım.

Örneğin ben kır evimde 6-8 kw gücünde bir güneş enerji sistemi kurmayı çoktandır düşünüyorum. Elektrik mevcut, iki indiriciye de yaklaşık 100 metre uzaklıktayız. Yönetmelikte yazılanlara göre çok uğraşacağım anlaşılıyor.

Ne dersiniz buna değer mi? Satamadığım takdirde bu yatırım bana pahalıya gelir.

OSMAN45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2013, 14:49   #21
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi OSMAN45 Mesajı Göster
Sayın smnvrl ve sayın ykaya194 çok değerli bilgiler paylaşıyorsunuz. Teşekkür ederiz.

Örneğin ben kır evimde 6-8 kw gücünde bir güneş enerji sistemi kurmayı çoktandır düşünüyorum. Elektrik mevcut, iki indiriciye de yaklaşık 100 metre uzaklıktayız. Yönetmelikte yazılanlara göre çok uğraşacağım anlaşılıyor.

Ne dersiniz buna değer mi? Satamadığım takdirde bu yatırım bana pahalıya gelir.
Sayın OSMAN45,
Teşekkür ederim, paylaştığım bilgilerin izlenmesi beni mutlu etmektedir.

Düşündüğünüz kapasitede olmasa da 3-4 kw gücünde bir hibrit sistem (güneş+ rüzgar enerjisi) fiyatı: anahtar teslim 25.000 tl civarı

-13 adet her biri 240 watt solar panel = 2,8 kw
- 2 adet her biri 500 watt rüzgar türbini= 1 kw
- Diğer ekipmanlar + montaj

Tam kapasite ile çalıştığında saatte 3.8 kw enerji üretir.
Bu durumda kabaca şöyle hesap yapalım.

Bulunduğu bölgeye göre değişebilir.
Bulutlu ve rüzgarsız havalarda ve gece az üretim olduğunu varsayalım bu durumda % 60 kapasite ile üretim yapabiliriz.

365 x 24x 2,8 = 8760 x %60 = 14728 kw/yıl

Sayın smnvrl'nin verdiği rakamlara göre elektriği o.26 tl fiyattan satarsak

14728 x 0.26 = 3828 tl/yıl gelir getirir.

25000 / 3828 = 6.5 yılda yaptığımız yatırımı geri alırız. Biz buna işletme ve bakım giderlerini ilave edersek 8-10 yıla yükselebilir.

Kapasite kullanım yüzdesi artıkça daha kısa zamanda, düştükçe ise daha uzun zamanda yaptığınız yatırımı amorti eder.

Sanırım yardımcı oldum. Arkadaşlar hatalı hesaplama varsa lütfen düzeltiniz.

OSMAN45 ve smnvrl beğendi.
Eski 22-09-2013, 15:08   #22
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Bildiğim kadarı ile rüzgar enerjisinde ticari amaçla bilinçli kurulmuş santrallerde dahi senelik ortalama verim %15 seviyesinde değişiyor.

Yani eğer 1000 W'lık turbininiz varsa saatte ortalama 0.150 kW-h üreteceğinizi varsayabilirsiniz. Bu da senelik 438kwH'lık bir üretime denk gelir. Bu da 7.3 Euro-cent üzerinden senelik 32 Euro'luk bir elektrik üretimine bedeldir.

Ticari amaçla kurulan santraller rüzgâr haritalarının detaylı incelenmesi, data logger cihazları ile 1-2 senelik veri toplanması sonucu kurulurlar.

MIT kampusüne kurulmuş bir sistemin bilgilerini örnek olarak veriyorum
http://web.mit.edu/windenergy/windwe...ergy%20101.pdf

ciroz ve ALİZ beğendi.
Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2013, 16:15   #23
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe Mesajı Göster
Bildiğim kadarı ile rüzgar enerjisinde ticari amaçla bilinçli kurulmuş santrallerde dahi senelik ortalama verim %15 seviyesinde değişiyor.

]
Benim kabaca fizibiletisini yaptığım sistem, % 70 i güneş enerjisi, geri kalanı rüzgar enerjisinden faydalanmak ve sistemi tamamlayıcı bir güç. ( rüzgarlı havalarda ) ayrıca kapasiteyi düşük almamın sebebi bu zaten.

Eski 22-09-2013, 20:12   #24
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Uzun vadede geri dönüşümü olan bir yatırım. Güneş panellerinin ömrünün 25-30 (kaliteli) sene olduğu düşünülür ise en kötü ihtimalle 15 sene de kendini amorti etse 15 sene kişiye çalışır.

Bu konuda en büyük sıkıntı devletin 10 sene alım ve fiyat garantisi vermesi. 10 yıl sonra ya dağıtım şirketleri, biz satın almıyoruz **** alırız ama bu fiyattan derlese diye insanların kafasında bir şüphe var.

Alım garantisi biraz daha uzun olsaydı bence çok daha iyi olurdu. Sistemin kurulumu mevcut danışmanlık şirketleri vasıtasıyla yapılabilir veya sistemi kuracak olan danışmanlıkta yapabilir.

Saygılarımla.

Eski 23-09-2013, 18:32   #25
Ağaçsever

Sayın smnvrl , ben işin teknik kısımlarını hiç bilmem ve anlamam. Benimkisi bizzat kullanan kişinin memnuniyetsizliği.

Sistem belki birkaç yıl sonra daha sağlam ve ucuz bir şekle dönüşürse bende olumsuz düşüncemden vazgeçebilirim.

Sıkıntılarından bahsedeyim. Bu komşum kurduralı 2 veya 3 yıllık olmasına karşılık, panellerden birisi kırıldı. O paneli söktürdü takılı değil .El kadar elektronik bir bir parçası vardı bozuldu , garantisi bitmiş(iki yıllık garanti) sadece tamiri 125 tl. Ustanın gelip takma ve sökme gibi işçilik kısımları hariç.Aküyü bitirdi ona ne kadar ödedi bilmiyorum.

Açıkçası yanımda bu sistemi kullanan birisi var ve kanaatim şu ki.

Atılan taş ürkütülen koyuna değmez

smnvrl beğendi.
Eski 23-09-2013, 19:27   #26
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn Ahmet Çetinkaya,

Bu yaşananlar neticesinde söylediklerinize katılıyorum.Kullanılan malzeme ve montaj kalitesi çok önemli. Sistemin uzunca bir süre kullanılacağı düşünülürse iyi bir projelendirme ve montaj gerekli. Şu da bir gerçek, kişi bu işlerden anlıyorsa sistemin bakımlarını daha iyi yapar / yaptırabilir.Teknik detaya girmeyeceğim ama hassas bir iş. İşin ehli firmalardan yardım almakta fayda var.

Ben güneş paneli veya kurulu işi yapmıyorum. benim bilgilerim Elektrikli araba yarışlarına katılan üniversite öğrencilerine yardım ederek edinildi. İş doğru yapılmadığı zaman yanan paneller , bozulan aküler kömür olan elektronik devreler vs.... gördüm ve görmeye de devam ediyorum.

Şöyle bir örnek vereyim , sistemin kurulduğu yerdeki sıcaklık ve havalandırma çok önemlidir.Isınan bir cihaz varsa ve kendini bulunduğu ortamdan dolayı soğutamıyorsa bir süre sonra yanar.besleme kabloları çekilirken metale sürtüneceği bir yüzeyden geçerse sürtünme sebebiyle kablo izolasyonu bozulur ve kablolar kısa devre yapar bu durumda sisteminizdeki bir grup çalışamaz hale gelir. vs....

Problem yaşayan arkadaşınızda burada kendisinde kurulu olan sistemi paylaşırsa elimden geldiğince yardım etmeye çalışırım.

Saygılarımla.

Eski 23-09-2013, 20:50   #27
Ağaçsever

bahçesine yaptırdığı evde kurulu , 1-2 güne kadar bende bahçeye gideceğim. Fotoğraflandırmaya çalışayım inşallah.

smnvrl beğendi.
Eski 23-09-2013, 21:58   #28
mst
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-10-2010
Elbette, elektrik olmayan veya yakından çekilebilme imkanı bulunmayan yerler için 2-3 Kw.lık sistemler kurulabilir, maddi imkanlarınız varsa ve başkaca bir çare kalmamışsa. Daha büyük sistemlerin hem kurulum ve hem de işletme maliyetleri fazladır, neredeyse 10-15 yıllık elektrik faturasını peşin ödemeniz anlamına gelecek maliyetlerle karşılaşabiliriz.

Dağıtım şirketine elektrik satma olayı ilk başta kulağa hoş gelse de, araştırabildiğim kadarıyla görünmeyen hususlar var. İlgili yönetmelikte anlam olarak deniyor ki: "Arkadaş, bir kısmını kendin kullanacaksın, kalanı ben alırım. Tamamını almam. Sonra, kuracağın sistemin şebekeye bağlantı yerini ben gösteririm. Bağlantı için gereken ekipmanlar dahil, bu yere kadar olan tüm masraflar sana aittir."

Size 500 m. ilerde bir bağlantı yeri gösterirlerse ve yeraltı kablosu çekmenizi isterlerse ne olacak? Ben şahsen bu tür masrafların altından kalkamam ve bu sistemin kendini amorti edeceğini hiç sanmıyorum. İşin bürokratik yanlarından hiç bahsetmiyorum bile...Oturduğum yerin rüzgarı bol olmasına ve yakınlarda bir sürü rüzgar santralı bulunmasına rağmen, dikey eksenli 3 kw.lık bir rüzgar türbini bile benim boyumu aşıyor.

Böyle bir sistem için birkaç yıl önce yaptığım araştırmada anlamsız rakamlar çıkmıştı karşıma, yaklaşık onbin TL. civarında. İnternette rastlayabileceğiniz fiyatlar, gerçek anlamda "anahtar teslimi" fiyatlar değil, sadece malzeme fiyatları. Nakliye, kurulum için gerekli diğer malzeme, işçilik vs. girdiği zaman olay değişiyor. Adama "günısı teşkilatı kuruver" diyorsun, "destek demirlerini sen yaptırırsan olur" diyor. Sıkıntı var. İş bununla bitmiyor. Zaman içinde arızalanacak parçalar yenileriyle değiştirilecek ve bu da ilave maliyet getirecektir.

Bütün bu sistemin bakımını ve gerekirse arızalanan parçaların değişimini kim-ne zaman-nasıl yapacak? Birkaç yıl sonra, sistemi kuran firmayı/elemanı nereden bulacağız? Köyde-bağ evinde camınız kırılınca 20 km. öteden takmaya bile gelmiyorlar. "Arkadaş, ne kadar para istersen vereceğim" diyorsun, ölçüyü al gel, camı keser sana veririm takarsın diyorlar. Bana uyar ama yapabilen var, yapamayan var. Herkes bu işlerden anlamak zorunda değil.

Yani özetle, ülkemizde bu işler emekleme aşamasında ve profesyonel destek yok. Ha, şunu diyebilirsiniz:"Arkadaş, benim param var, yaptırırım". Elbette olabilir. Ama elektrik bulunan bir yere, sırf elektrik faturasından tasarruf edebilmek için bu tür sistemler düşünüyorsanız "hemen vazgeçin" derim.

mst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2013, 22:02   #29
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn Ahmet Çetinkaya,

Merakla bekleyeceğim, İmkanınız olursa cihazların üzerinde yazan teknik detayları da tespit edebilir misiniz. Örnek bir kurulum, yorumlamak için faydalı olacaktır.

Saygılarımla.

Eski 24-09-2013, 20:15   #30
Ağaçsever

Anladığım kadarıyla sistem
güneş panelleri
Akü
invertür
ismini bilmediğim ve tamir için izmire gittiğini söylediği bir parça
birde akünün fazla şarj olarak yanmaması için bir parça

Özellikle Ali Amcaya memnuniyetini sordum. Randıman alamadığını belirtti. Şebeke elektriği olsaydı keşke diyede ekledi.

Bu sistemi kullanan bir başka kişi ise kullandığı alan ve durum içinse memnun. Dağ başında elektrik olmayan bir yerde hayvanları var . Sağım için bu sistemi kullanıyor.

Zaruri durumlarda ve ihtiyaca göre kullanılabilir ama beklentileriniz fazla olmasın

smnvrl beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024