agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Enerji
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-03-2011, 23:50   #61
Ağaçsever

memoxenerji's Avatar

Giriş Tarihi: 16-02-2011
bunlarda başka çalışmalarımdan örnekler.

Eklenen Resimler

pria ve attar beğendi.
memoxenerji Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2011, 01:14   #62
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Rüzgar enerjisi o kadar da masum değil malesef. Türkiye kuşların göç yolları üzerinde. Çanakkale, İstanbul, Sakarya....

(Kardeşim Tübitakta Biyoloğ.) Müthiş bir kuş katliamı oluyor diyor. Pervanelerin çekimine kapılıp çoğu biçiliyormuş. Bir çok biyoloğ karşı çıkıyor.

En temizi güneş enerjisi.

pria beğendi.
agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2011, 10:37   #63
Ağaçsever

memoxenerji's Avatar

merhaba sayın agozce.

söz konusu olan türbinler ancak 250 kw üzeri üretim yapan üniteler olabilir.

küçük ve orta ölçekli türbinlerde çok ciddi türbülans meydana gelmez.

keza kurduğum hiçbir türbinin yakınında kuş cesedi ile karşılaşmadım.

bu durum benim de dikkatim dahilinde....

Eski 14-03-2011, 17:37   #64
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Sayın memoxenerji size bir kaç sorum olucak,

61. mesajınızda son 2 resimdeki çanakları (kanat) nerden buldunuz **** kendiniz mi döktürdünüz?

Kişisel olmazsa biraz bilgi verebilirmisiniz. Ben bunları mini hes kurmak için arıyorum, e bay de satışı var ama pahalı Türkiye de ise bulumadım (keza sizdekiler tam orjinali değil ama bana fikir verdi.

Sitede link vermek yasak mı bilmiyorum ama ekledim sizin de fikriniz olsun diye.

http://cgi.ebay.com/6-5-PELTON-WHEEL...item483f889ad1

gard84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2011, 23:28   #65
Ağaçsever

memoxenerji's Avatar

evet kalıbını kendim yaptım ve döktürdüm.

ben tüm çalışmalarımda herhangi bir konu hakkında teorinin eksik **** yetersiz olduğunu,belirli bir konu veya çalışmayı mutlaka deneylerle pekiştirmek gerektiğini gördüm.

su türbinleri benim branşım olmasada ilgilendiğim konuyla paralellik göstermesi itibariyle

su türbinleri ile ilgili yöneltilen sorulara kısmende olsa doyurucu bilgi verebilmek için tasarlamıştım.

Eski 15-03-2011, 00:19   #66
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Evet sayın memoxenerji, kastettiğim büyük ve yoğun tribünler,santraller içindi. Yine de duyarlığınız için teşekür ederim. Çalışmalarınızda başarılar.

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2011, 02:37   #67
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memoxenerji Mesajı Göster
evet kalıbını kendim yaptım ve döktürdüm.

ben tüm çalışmalarımda herhangi bir konu hakkında teorinin eksik **** yetersiz olduğunu,belirli bir konu veya çalışmayı mutlaka deneylerle pekiştirmek gerektiğini gördüm.

su türbinleri benim branşım olmasada ilgilendiğim konuyla paralellik göstermesi itibariyle

su türbinleri ile ilgili yöneltilen sorulara kısmende olsa doyurucu bilgi verebilmek için tasarlamıştım.
Benim bir arkadaşımın tarlası için elektrik üretmemiz lazım. Şu an daha çok araştırmakla geçiyor, rüzgar ve güneş enerjisi mantıklı gelmedi, hem pahalı hem de akü, inverter düzenli olmayan enerji akışı gibi problemler var. Sonuç olarak tarlasının yanından ufak bir dere akıyormuş biz de mini hes i düşündük. Yaptığınız sistemi deneme şansınız oldu mu?

gard84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2011, 09:18   #68
Ağaçsever

memoxenerji's Avatar

bu tip türbinler pelton türbin olarak değerlendiriliyor.pelton türbinlerde yüksek basınç la üretime geçiyor. elinizdeki su kaynagınızın en az 10 metre dikey düşü yapması lazım.eğer 10 metreden daz yükseklik var ise kaplan türbinuygun olacaktır.yok bizim bent dahada az 2 metre anca vardır diyorsanız ozamanda size banki türbin önerebilirim.

evet ben deneme yaptım.yukarıdada yazdığım gibi deneme yapmak için ürettim zaten

kolay gelsin

Eski 23-03-2011, 10:20   #69
Ağaçsever

memoxenerji's Avatar

DC VEYA STEP MOTORU ALTERNATÖR OLARAK DEĞERLENDİRME

Dc motoru alternatör olarak kullanmak istediğinmizde motorun kw cinsinden kapasitesi önemini yitirecektir,nasıl ?

Elimizde 200 volt 3000 devir 10 amper bir motorumuz varsa biz ne kadar üretim yapabiliriz ?

Burada üretimi sınırlayan 2 unsur var. 1. akım kapasitesi 2. devir( üretim dışında başka unsurlarda var.)

1. akım unsuru motorun sarıldığı bobin telinin,akım taşıma kapasitesi ile sınırlıdır.Fazla akım çekildiğinde ısınır,çok fazla akım çekildiğinde yanar.

Bu durum kafamızda şu soru işaretini uyandırır!Soğutulursa fazla akım geçmez mi?''Kesinlikle evet. Bu durum oto alternatörleri gözlenerek teyit edilebilir !

Bu nedenle bir motorun üzerinde 5 amper yazsada bir süre 10 hatta 15 amper verebilir !

2 .unsur devir dedim çünkü kanatları motora direk bağladığınız sürece 3000 devri bulmanız imkansızdır ! Bu nedenle ulaşabileceğiniz devri referans almanız gerekiyor.

Bence sizin motor için (zaman zaman üzerine çıkabilsede) üst sınır 750 devir makul olabilir.

böylece şu hesap ortaya çıkıyor.

3000 d\d-200 volt
750 d\d- 50 volt
50 volt x 10 amper = 500 watt gibi görünsede öylede de değil malesef. Neden?

Biz 12 volt akü sarz edeceksek gerilimimiz ne yazıkki 14.5 voltu geçemez(geçerse akü bozulur)

O zaman hesap değişti,ne oldu ?

14.5 volt x 10 amper = 145 watt oldu malesef. eee bende daha fazla watt alabilmek için sistemimi 24 volt yaparım 2 kat fazla alternatör kapasitem olur diyebilirsiniz,

O zaman da karşınıza şarz devrini yakalama sıkıntısı çıkacaktır ki bu da

3000 devir\200 volt=15 devir 1volt

24 volt şarj başlangıcı için de

15 devir x 24 volt =360 devir'e ulaşmak zor olacaktır !

Sonuç olarak bizim 2 kw olarak aldığımız motor sandığımızın aksine sadece 150 watt verebildi !!!!!

Sizinde gördüğünüz gibi internette işten anlamayan kimseleri kazıklamak için cirit atan kimselerce allayıp pullayıp şukadar üretir diyenlere aldanmamak

gerektiğini beraberce gördük ! Bu enerjiyi vermesi teorik olarak mümkün olsada pratikte çok zordur.

Nette en çok yine bu tipte koşu bantlarından sökülmüş,4000 devir 180 volt 10-12 amperlik motorlardan çoook miktarda var.

Bölgenize göre performanslarda değişiklik olsa bile ortalama olarak günlük bir türbin max gücünün 3 katını verebilmektedir.

Yani elimizde ki
100 watlık bir türbin günlük 300 watt
500 watlık......................1500 watt
2000 watlık.......................6000 watt üretim yapabilir.

Buna göre sizde yukarıdaki kriterleri dikkate alarak kendi motorlarınızdan ne kadar performans alabileceğinizi hesaplayabilirsiniz.

Kolay gelsin....

attar beğendi.

Düzenleyen memoxenerji : 27-03-2011 saat 23:11
Eski 03-04-2011, 16:17   #70
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-02-2010
genel olarak bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkürler memox, çalışmalarınızı zaman içerisinde buradan bizimle paylaşırsanız seviniriz,kolay gelsin.

nec5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2011, 01:59   #71
Ağaçsever

memoxenerji's Avatar

merhaba nec5

zaman buldukça gerek buradan gerek diğer forumlarda hem toplumu bilgilendirmek hemde kendi adıma konuya dahada hakim olabilmek adına paylaşımlar yapmaya çalışıyorum.sizin de uzun zamandır konuya vakıf olduğunuzun farkındayım zamanında aynı konu başlığı altında yazmıştık.ben mehmet turhan.

görüşmek üzere

Eski 28-09-2011, 10:30   #72
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-09-2011
Güzel Ülkemiz'in sizin gibi güzel düşünen ve hareket alanı sağlayan proje insanlarına çok ihtiyacı var bu anlamda sizi tebrik ediyor ve teşekkürlerimi sunuyorum.

''Türkiyem için şimdilik ben araştırdım Sözde değil akamdemik personellede konuştuğum görüştüğüm için söylüyorum. Üniveristelerimizde bile yapabilecek çıkmadı finansı tarafımdan sağlanacağı halde. ''
Bu ifadeniz üzerine zaman kaybı olmadan hemen yazmak istedim. Bu alanda yıllardır faaliyet gösteren, prototipler üreten ancak finans yetersizliğinden ve şahsi çıkarcılar yüzünden bir türlü üretime geçilemeyen projeler var. Sadece milli çıkarlarımız için ; finans desteği sağlayacak,gerek bilgi birikimiyle gerekse bizzat işin içine girerek destek olacak mühendis,araştırmacı,finansör arkadaşlara ihtiyacımız var. Bu konuda her türlü bilgi için ;
http://www.facebook.com/#!/davutisiklar]

tlf : Davut ışıklar ....Işıklar motor ve denge teorisi

*
5063897760 Cep
*
5076627334 Cep

Türkiye'miz için elele tüm Ağabeylerimize,kardeşlerimize duyrulur... Saygı ve sevgilerimle...

Düzenleyen can34 : 28-09-2011 saat 10:33 Neden: Eksik ifade...
can34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2011, 10:45   #73
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Rüzgardan doğrudan ve en basit şekliyle ısı üretmek üzere model alternatiflerini araştırıyorum. Hali hazırda iki model var. Biri, sistemin ürettiği düzensiz elektrik ile bir resistans vasıtasıyla ısı elde ederek enerjiyi ısı olarak suda depolamak (ki, bu benim için yeterli). Diğer model ise, resistans için dahi elektrik üretmeden, shaftın dönüşünü kullanarak sürtünme sebebiyle doğrudan ısı elde etmek.

Fikirlerinizi ve olursa katkılarınızı bekliyorum. Ortaya çıkan makul ve mantıklı modeli birebir uygulayacağım.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2011, 18:01   #74
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-06-2010
uretilen duzensiz elektrigi bir resistansla suya vermek oldukca kolay ve ucuz olacaktir ama sizin amaciniz termal enerji uretmek olacagindan ruzgar enerjisi en verimsiz haliyle kullanilmis olacaktir, surtunme yoluyla isi uretmek cok etkili olacaktir ama asinmalari mutlaka uzun vadede sorun cikaracaktir.

kazanlik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2011, 19:43   #75
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bu firma ile irtibat halindeyim. Geliştirdikleri çok basit ama görünüşe göre mükemmel bir düzenekle aşınma sorununu da halletmişler. Alternatif olsun diye başka seçenekler de arıyorum. Bu yöntem herhangi bir motor gerektirmiyor. Dönen bir şaft, rotasyon sayısını düzenleyecek bir dişli kutusuyla iş halloluyor.

Başka firma, geliştirdikleri özel bir elektronik devre ve yine özel bir resistans ile "wild AC" den kayıpsız ısı üretebildiğini iddia ediyor.

Eski 28-09-2011, 22:36   #76
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-06-2010
yukarida bahsettiginiz urun gercekten benzersiz gorunuyor, ancak yeterli bilgi yok, mesela suyun nasil hareket edecegi yazmiyor, pompa kullaniliyor olmali, ayrica su debiside verilmemis. 600rpm icin 55C isitilan su denmis ama su miktari verilmemis. guc hesabi icin Q=m . c .Dt formulu geregi sicaklik ve kutle gerekiyor,
umarim dendigi gibi %90 verimlidir, ve umarim ucuzdur (-;
baska teknik bilgiler ve fiyat bilgisi varsa paylasir misiniz?

kazanlik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2011, 23:25   #77
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Firmanın sahibi ile iki gündür yazışıyorum. Fiyat vb. bilgi geldi. İlave başka bilgiler istedim.

Silindirin ve kapalı devre borulardaki sıvının toplam hacmi 15-20 litreyi geçmiyor (boruların uzunluğuna bağlı olarak). Silindirdeki santrifüj ile doğal sirkülasyon olacağını düşünüyorum. Yeterli olmasa bile düşük devirli çok küçük bir pompa yeterlidir. Kapalı devre sıvı sistemi bizim halihazırdaki güneş enerjisi kapalı devresinin aynı. Devrede 1,5 - 2 bar basınçla sıvı olacak. Bir hava pürjörü, bir basınç dengeleme balonu vs. yeterlidir.

Isıtma, devredeki toplam sıvı için yapılacağından çok hızlı olmamak kaydıyla dönüş hızı çok önemli değil. Devrenin diğer ucu akümülasyon tankının içindeki serpantinden dolaşacak.

Devredeki sıvı 80 dereceye çıktıktan sonra tanktaki serpantinden 5-10 dereceyi bırakıp tekrar silindire dönse yeterli süreklilik elde edilmiş olur, tankı da fazlasıyla ısıtır. 350 litrelik tank da kendi içinde bir kapalı devre zaten. Onun da ısı değiştiricisi evdeki döşeme altı ısı değiştiricileri. Tankta depolanan ısı, ev ısı istediği zaman eve verilmiş oluyor.

Bu sistem zaten çalışıyor. Mevcut durumda yer kaynaklı ısı pompası tanktaki suyu sabit ısıda tutuyor. Güneş panelleri dolaylı olarak ayrı bir tanktaki kullanma sıcak suyunu ısıtırken, bu suyun akümülasyon tankından daha sıcak olması durumunda ters etki ile serpantininden geçen kalorifer suyunu ısıtmaya yardımcı oluyor.

Rüzgar sistemi işe yarar ise, ısı pompasında uygun geri dönüş sıcaklığı ayarı ile, ısı pompasının neredeyse hiç devreye girme ihtiyacı olmamasını sağlayabilirim.

Eski 29-09-2011, 21:11   #78
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Sn. Meyvelitepe,

Verdiğiniz link'e göz attım.

Salınımlı (dişli kutucuğu olan) bir ayaklı vantilatör ile prototip yapılabilir.

-Vantilatör pervanesi rüzgar vasıtasıyla dönme hareketini temin eder.
-Vantilatör motoru rotor milinin ucunda sonsuz vida (paso) vardır.
-Dişli kutucuğu içerisinde sonsuz vida ile eş çalışan çark dişlisi vardır. Bu dişli, rotor milinin yere paralel dönme hareketini dikey dönen hakete çevirir.
-Bu çarka takılacak mil üzerine skotch bright tarzı sürtme yaratacak döner eleman (rotor) takılabilir.
-Mil ucuna da su devir daimini yapacak pompa çarkı tarzı pervane monte edilebilir.

Böylece hareketini rüzgardan alan, sürtünme ile ısı elde edilen ve su devrini kendi yapan proto yapılmış olur.

Eski bir ayaklı ve salınımlı vantilatör işin büyük bölümünü halleder. Size ısı üreten silindir (tüp), mil, mil üzerine takılan sürtünme rotoru ve ucuna takılacak bir su devridaim çarkı yapılması kalır.

Aynı şeyi düşünmüş olabilirsiniz. Kolay gelsin.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2011, 21:35   #79
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Teşekkürler. Yapılacak herhangi bir prototipin ısı üreteceğinden kuşkum yok. Burada önemli olan mühendisliği ona göre yapılmış olan silindirin belli bir rotasyonda yarattığı sürtünme miktarıyla açığa çıkardığı ısı.

Benzeri başka bir prototipin videosunu izledim. Şaftı motor ile döndürüp anında buhar elde ediyorlardı Üstelik kapalı devre de değil. Bir taraf direk musluğa bağlı, diğer uçtan basınçlı buhar püskürüyor.

Bu arada başka bir alternatif daha var. "Permanent Magnet Eddy Current Heat Generator" denilen, normalde enerji kaybı sayılan manyetik bir olayın ısı üretilmesi için kullanımı.

Eski 03-10-2011, 21:07   #80
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

İhtiyaç duyduğunuz ısıtma enerjisi miktarından hareketle, hareket (kinetik) enerjisi formülünü kullanarak sürtünme döner elemanı çapı ve pervane büyüklüğüne ulaşılabilir sanıyorum.

Konu fazla teknik olduğu için forum amacının dışına çıkıyor olabilir. Diğer yönden konu hepimizi ilgilendiriyor.

P.M.E.C.H.G hususu ilginç olmalı.

Eski 03-10-2011, 22:46   #81
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bu ara kullanım deneyimi elde etmeye çalışıyorum. Devamında gereken rotasyonu sağlayabilmek için ne yapmak gerekir diye dikey tribün üreten bir firma ile bakacağız. Yapılabilir ve mantıklı bir şey çıkıyorsa devam edeceğim.

Eski 04-10-2011, 09:25   #82
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Sayın MeyveliTepe,

Okuduklarımdan hatırladığım ısıtmanızı ısı pompası ile (yerden) halletmekteydiniz. Yeni araştırmalarınız rüzgar enerjisinin daha da ekonomik olmasındanmı yoksa mevcut sisteminizden memnun olmamanızdan mı kaynaklanıyor... Tabii yaratıcı/ araştırıcı tabiatınızında bunda etken olması söz konusu.

Bunu öğrenmek istememin sebebi, henüz evde kış yaşamadık. Şömine yeterli olmazsa benimde ısınma için tesisatı döşeli bekleyen kalorifer düzenini devreye sokmam gerekecek. Isı pompası da alternatiflerden bir tanesi o sebepten sordum.

Teşekkürler.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2011, 09:48   #83
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Isı pompası çok verimli bir enerji kullanma şekli. Kullanmaktan da çok memnunum. 2010 Mayısında taşınarak sürekli oturduğumuz evimizde geçen kış belki de şimdiye kadar hiç olmadığı kadar güzel ve konforlu ısındık. Maliyeti de doğalgaza göre (ki bize doğalgaz gelmesi mümkün değil - önceki benzeri ev ile kıyaslıyorum) %40 daha ucuz oldu. LPG'ye göre ise %100-150 civarında daha ucuz oldu.

Ancak ısı pompası da kondansatör, evaparatör ve toprak tarafı ısı değiştiricisi için pompa çalıştırıyor. Yani enerji kullanıyor. 1 birim enerji kullanıp 4 - 4,5 birim enerji üretiyor.

Rüzgar enerjisinden doğrudan ısı üretip, ısı pompasının akümülasyon tankını beslemeyi becerebilirsem, ısı pompasının kullandığı enerjiyi de çok azaltmak mümkün, onun peşindeyim. Rüzgar enerjisi tribününün ilk yatırımdan sonra herhangi bir işletme maliyeti yok ve rüzgar sürekli esip duruyor

Rüzgardan doğrudan ısı elde etmenin bir cazibesi, sistemde esas maliyeti oluşturan pahalı motor ve diğer elektrik aksama ihtiyaç olmayacak. Bu sebeple de yatırımın geri ödeme süresi en fazla 2 yıl olabilir.

Evinizde ısı pompasını kuvvetle tavsiye ederim. Şimdilerde COP değeri 5'lere yaklaşan hava kaynaklı cihazlar çıktı. Hava kaynaklı olduğu için yatırım tutarları da düştü.

Eski 04-10-2011, 11:12   #84
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
enerji verımlılıgı ıle ılgılı çalışmalarınızı merakla takıp edıyouz
sonuçları beklıyoruz

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2011, 16:50   #85
Ağaç Dostu

ankstel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-11-2009
güzel bilgilerdi yararlı oldu teşşekür ederim

ankstel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2011, 21:46   #86
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Hava kaynaklı (dış ünitesi dışarıda ve havada) ısı pompalı klimalar Izmir gibi iklime sahip yerler için ideal.
Dışarıdaki havadan enerji (bedava) topluyor. Kendisi ise, şebekeden fanları ve gazının dolaşımı (pompa) için enerji harcıyor. Bu yüzden ekonomik.

Eski 12-10-2011, 21:51   #87
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Havadan havaya ısı pompaları biraz rahatsız edici olabilir. Evin her yerine fan sistemi kurulmadıysa, ya da her odada iç ünite gibi bir şey yoksa konfor bakımından da problemli olabilir. Mümkünse havadan suya bir sistem hem ekonomik hem de konforlu olur.

Eski 04-11-2011, 00:10   #88
Ağaçsever

memoxenerji's Avatar

Sevgili Meyvelitepe

75.mesajda paylaştığınız enerji dönüştürücü örneği oldukça ilginç.
Deneme veya pratik yapma şansınız oldu mu? Birde mekanik enerjiyi ısı enerjisine çevirmek için kavitasyon sistemleri kullanıldığını görmüştüm.Örnek olarak bu videoyu paylaşıyorum.
FUELLESS HEATER NO FUEL NO GAS NO WOOD NO GREEN HOUSE GASES - YouTube
Gerçi videodaki örnekte oldukça yüksek kapasiteli bir elektrik motoru(muhtemelen 15 kw dan büyük)kullanılmış.
Bunun haricinde rüzgar jeneratörlerinde kullanılan alternatörler genelde güçlü kalıcı mıknatıslar kullanıldığı için pahalı.Dışarıdan uyartımlı alternatörler çok daha ucuzdur.Bunlarda kullanılabilir.
Yukarıda ifade ettiğiniz gibi edy akımları kullanılarak ısıtma yapmakta mantıklı.Fakat burada atlanılmaması gereken nokta,eğer yatay eksenli türibün tasarlanacaksa dişliler üzerindeki kayıplarda göz ardı edilmemeli.

Alternatörlerdeki kayıplar akım yükseldikçe artar.Örnek olarak 24 volt 40 amper kapasiteli alternatör, 24 volt 1 amper verirken %98 verimle çalışabilirken,aynı alternatör 24 volt 40 amper verirken %60 verimle çalışacaktır.(Bu örnek piyasadaki daimi mıknatıslı alternatörler
gözlenerek verilmiştir.)
Elbette marka , kalite farkı ile bu verimler + - değişebilir.
Fakat alternatörlerin en güzel özelliği devir arttıkça geriliminde artması.Siz 100 devirde 24 volt alıyorsanız 1000 devirde 240 volt alabilirsiniz.Sizin ihtiyacınız olan 500 watt ise böyle bir alternatörü, doğru devirde %90 verimle çalıştırmanız mümkün.
Saygılarımla

Düzenleyen memoxenerji : 30-11-2011 saat 00:15
Eski 16-01-2012, 03:01   #89
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-01-2012
Rüzgar Enerjisi üzerine ödevim için araştırma yapıyorum. Faydalı bilgi veren herkese çok teşekkür ederim. Rüzgar Enerjisi Rüzgar Enerjisi sitesinden de çok faydalı bilgiler edindim, ben de sizlere orayı önerebilirim.

woque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2012, 21:25   #90
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Sevgili Woque,

Internet ve araştırma isteği ile aradığın birçok şeye ulaşabilirsin.
Burada arkadaşların varsa kullandıkları sistemler veya yaptıkları deneyler sana uygulama örneği olarak faydalı olabilir.

Meyvelitepe'nin araştırmaları ve/veya yaptığı/yapacağı uygulama ilgimi çekiyor.

Yukarıda verilen linklere tekrar baktığımda;
- ısınan suyun dolaşımını kendisinin yapacağını,
- metal metale sürtünmeye dayalı aşınma olamayacağını,
anlayabiliyorum.

Kısaca rüzgarın varsa enerji elde edebilirsin ve enerjiyi faydalanacağın enerjiye dönüştürebilirsin.

Rüzgarın olsun da isterse çamurdan olsun

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024