agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Enerji
(https)

Beğeni Düzeni89Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-12-2012, 09:42   #31
Ağaçsever

selmansahin's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2012
yatırım maliyeti olarak yüksek bu doğru ama... geri dönüşüm süreci amorti süresinide hesaba katmak gerekir. ve tabi bakım masrafı yok. yakıt masrafı yok. bir de fa kuruyorsun ve kesintisiz 10-15 yıl kullanabiliyorsun.

selmansahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2012, 09:43   #32
Ağaçsever

selmansahin's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2012
ah birde şu elektriğin depolanma sorununa çözüm bulunsa. o zaman birçok sorun ortadan kalkacak.

YeniBON beğendi.
selmansahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2012, 11:05   #33
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mutlu Kutlu Mesajı Göster
1,1kw lık 74 metre/yükseklik dalgıç pompa kullanıyorum, bunun için 3,5 kw lık benzinli jeneratörü LPG li olarak kullanıyorum. Mevcut solar enerjimle bu motoru günlük 1 saat kullanabiliyorum, akşamları da 2 saat tv seyrediyorum.

İşin en iyi ve keyifli tarafı tedaş'tan gelip sayaç okumuyorlar, fatura yok. Elektriğe zam gelmiş felan, beni teğet geçti diye düşünüyorsunuz.
Çok güzel olmuş Sn. Mutlu Kutlu. Elinize sağlık, güle güle sorunsuz kullanın.

LPG'li jeneratörle evinizdeki sistem biribirine bağlı mı? Yani jeneratörle ev elektrik sisteminizi beslerken bir yandan da akülerinizi bağlayıp şarj etmeyi düşündünüz mü? Acil durumda işe yarayabilir..

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2012, 19:32   #34
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Teşekkür ederim sn. Çamtepe,

Jeneratörden aküleri şarz etmek için black decker 10 Amperlik makina aldım ama memnun değilim, çok geç şarj ediyor 60 ah bir aküyü bile. Birde 630 ah bir akü grubundan hiç işe yaramaz.

30 amperlik black decker alacağım yine. Neden black decker? Çünki Şarz bittikten sonra otomatik kesiyor. 30 amperlik bir şarz makinesi 560 amperlik akülere bile kullanılabiliyor.

Arabanızın aküsü bittiğinde akücüye şarz ettirmeye götürdüğünüzde, çöpe atmak için gidiyormuş gibi oluyorsunuz. Adamlar bütün kapaklarını çıkarıp sonra fokur fokur saatlerce şarzda tutuyorlar, böylece kurşun arası dolgu maddesi dökülüyor ve akü bir daha şarz tutmuyor. Kaç tane aküm bu yüzden heba oldu gitti, sonradan anladım. Birdaha akücüye şarz, tövbeliyim yaptırmam. Mecbur kalırsanız 1 saat sonra akünüzü dolmasa bile geri alın.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe Mesajı Göster
Çok güzel olmuş Sn. Mutlu Kutlu. Elinize sağlık, güle güle sorunsuz kullanın

LPG'li jeneratörle evinizdeki sistem biribirine bağlı mı? Yani jeneratörle ev elektrik sisteminizi beslerken bir yandan da akülerinizi bağlayıp şarj etmeyi düşündünüz mü? Acil durumda işe yarayabilir..

teksavasci ve YeniBON beğendi.
Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2013, 16:01   #35
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-01-2013
bende 3hp trifaze dalgıç motor var saatte 7 ton su alıyorum çektiği amper 6,5 ila 7 amper çekiyor ben bunu güneş panelleriyle çalıştırmak istiyorum sulama yapmak için günde ortalama
6-7 saat çalışsın istiyorum bana bu sistemi kurmak kaça mal olur.cevap verirseniz sevinirim

savaşş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2013, 18:10   #36
Ağaç Dostu.

Hiç tavsiye etmem, en az 30 bin tl paranız gider. 50 bin tl ye yakında olabilir toplam maliyet.

Önce güneş panellerinden akülere şarz edeceksiniz, sonra 5 kw trifaze inverter ile alternatif akıma çevireceksiniz.

Birde günlük 6-7 saat hiç durmadan çalışacaksa 30-50 adet 210 ah aküleriniz olmalı, tabi ki 20-30 adet güneş paneli.

En iyisi lpg li 6,5 kw trifaze jenaratör. 6-7 saat de 30 tl civarı yakarsınız.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi savaşş Mesajı Göster
bende 3hp trifaze dalgıç motor var saatte 7 ton su alıyorum çektiği amper 6,5 ila 7 amper çekiyor ben bunu güneş panelleriyle çalıştırmak istiyorum sulama yapmak için günde ortalama
6-7 saat çalışsın istiyorum bana bu sistemi kurmak kaça mal olur.cevap verirseniz sevinirim

Baykoca beğendi.
Eski 11-03-2013, 15:34   #37
Yeni Üye

Rahşan Yıldırım's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2005
bu sene 5 dönümlük bir bahçe aldık. tam ortasından bir akarsu geçiyor. geçen yaz pek kurak değildi ve yazın bile oldukça su akıyordu. fazla gitmedik ama her gittiğimizde bir esinti de mevcuttu. niyetimi anlamışsınızdır. suyun rüzgarın ve güneşin güçlerinden voltranı oluşturmak istiyorum. bir konteynır koyup sadece hafta sonları kalacağımız bir yer haline getirme niyetindeyiz. ama buzdolabı ve pompa da çalıştırmayı istiyoruz. sulama için yükseltilmiş depo ve damla sulama yapmak amacındayım. jeneratör mü alsak yoksa akülü bir sistem mi oluştursak ya da voltran yapabilir miyiz diye düşünmekteyiz. Enerji kaynakları mevcut ama ne yapabiliriz hiçbir fikrim yok. Fikir verebilirseniz sevinirim.

cnrtkt beğendi.
Rahşan Yıldırım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2013, 16:52   #38
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi savaşş Mesajı Göster
şefim
günde 10 ton su veren güneş enerjisiile sulama sistemini geçen yıl 4 milyara mal ettim
böyle bir şey düşünebilirsin
sürekli bedava
keyfine bak

Baykoca beğendi.
Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2013, 12:44   #39
Ağaçsever

teksavasci's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
selamlar
önceki yıllara bakarak solar panellerdeki fiyat düşüşü bağ evi,yayla evi,tarlasında elektriği olmayanlar için çok cazip hale geldi.evinizin ihtiyacı olan akşamları 3-4 adet tasarruflu ampul, akşamları 4 saat tv ve uydu cihazı, laptop,telefon şarjı, matkap, küçük ev aletlerini çalıstırabilecek bir sistemin maliyeti 1500tl kadar geriledi. bir zamanlar 2500-3000tl gibi fiyatlara kurulabiliyordu. istenilirse kurulumu yapılan,istenirsede hazır paket şeklinde satılan ve montaj bilgileri içinde hazır bulunan sistemlereulaşmak artık çok kolay.konu ile ilgili istenilirse yardımcı olabilirim
Saygılarımla

smnvrl ve TZKOPARAN beğendi.
teksavasci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2013, 13:22   #40
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Sn teksavasci,

Şu an solar panellerin watt fiyatı ne kadar? ayrıca solar panellerin fabrika çıkış verimleri % kaçtır. Biraz bilgi verebilir misiniz?

Saygılarımla.

smnvrl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2013, 13:50   #41
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2013
Solar sistemlerin evlerde kullanimi ne kadar makul? Mesela Istanbul'da catiya konumladirilabilebilecek paneller ve aku v.s. masraflari yillik ne kadar TL'lik enerji saglar ve sistem kendini ne kadar surede amorti eder. Boyle bir optimum hesap var mi? Tabii oncelikle boyle bir sistemi bedas'la koordineli calistirmak mumkun mu?

nkutsay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2013, 14:43   #42
Ağaçsever

teksavasci's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smnvrl Mesajı Göster
Sn teksavasci,

Şu an solar panellerin watt fiyatı ne kadar? ayrıca solar panellerin fabrika çıkış verimleri % kaçtır. Biraz bilgi verebilir misiniz?

Saygılarımla.
merhabalar

solar panel fiyatları önceki yıllarda 3- 3,5 dolarda iken şuanki fiyatları 1.8-2 dolar civarlarındadır. yani 100w lık bir paneli 300 dolar alırken şu an 180 dolarlara kadar düştü ****** bu fiyata KDV dahil panellerin verimlilik oranı %85 %90 oranlarında ilk beş yıl, 20 yılda verim %70 %75 lere kadar düşmektedir. öngörülen kullanım ömrü bazı panellerde 30yıl,bazılarında da 50 yıla kadar cıkmaktadır. bunlar panellede kullanılan malzeme işçilik ile dogru orantıda yükselmektedir.
Saygılarımla

smnvrl beğendi.
Eski 20-03-2013, 14:55   #43
Ağaçsever

teksavasci's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nkutsay Mesajı Göster
Solar sistemlerin evlerde kullanimi ne kadar makul? Mesela Istanbul'da catiya konumladirilabilebilecek paneller ve aku v.s. masraflari yillik ne kadar TL'lik enerji saglar ve sistem kendini ne kadar surede amorti eder. Boyle bir optimum hesap var mi? Tabii oncelikle boyle bir sistemi bedas'la koordineli calistirmak mumkun mu?
solar sistemler elektrik olan yerlerde senkronize şekilde on grid sistem olarak çalıştırılabiliyor.kurulacak sistemde gündüzleri ihtiyacınız olmayan elektrik enerjisini şebekeye basarak Türk elektrik kurumunun belirlediği ücretten satabiliyorsunuz.enerji ihtiyacınız olduğu zamanda da şebekeden enerji çekebiliyorsunuz.bu sistemler yatırım maliyetlerini ****** çok yüksek ama 6-7 yılda kendini amorti ediyorlar.iç anadolu ve güney anadolu da devlet teşvik primleri ile güneş tarları kuruluyor. ürettikleri elektrik enerjisini şebekeye basıyorlar. umarım açıklayıcı olmuştur.
Saygılarımla

nkutsay beğendi.
Eski 20-10-2013, 09:50   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-10-2013
sayın teksavaşçı 20 m2 lik bir bağ evi yaptırdım içerde 2 lamba televizyon ve uydu kullanacağım güncel bir fiyat vermeniz mümkün mü. şimdiden teşekkür ederim

yakupidis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2013, 19:46   #45
Ağaçsever

teksavasci's Avatar

merhabalar

hazır paketlerimiz içinde en ufak olan solar bağ evi seti , bütün bileşenleri hazır kurulumunu kendiniz yapabileceginiz bir settir. bu set icinde 1 adet 130w güneş paneli, 30A solar şarj kesici,600w invertör,100A akü,2 adet 12v 5watt led lamba baglantı panosu, kablolar dahil 1250 tl dir bu sistemle 2 adet lamba 8 saat , televizyon uydu 4 saat calıstırabilirsiniz. ileride güneş paneli ve akü ekleyerek kullanma sürelerinizi u zatabilirsiniz. 600 watta kadar tüm cihazları calıştırabilirsiniz.( matkap, bilgisayar cep tel şarjı gibi)
Saygılar

aviator34 ve TZKOPARAN beğendi.
Eski 16-04-2014, 19:40   #46
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-04-2014
Merhaba, 4 ad. tasarruflu lamba, büro tipi buz dolabı, küçük bir tv ve zaman zaman matkap, su pompası gibi araçların rahatlıkla kullanılabilmesini sağlayacak güneş paneli ,akü, şarj regülatörü ve inverter gibi malzemelerde sorunsuz sayılacak marka/model/verimlilik adına tecrübe ve memnuniyetiniz doğrultusunda öğrenebilirmiyim? Kullanılacak bölge Balıkesir Edremit, cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim

bsarigul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2014, 00:04   #47
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
İzmir'de güneş enerjili eşek! - Çevre - T24

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2014, 20:25   #48
Ağaç Dostu.

Son durum,

4 adet 140 watt 12 volt güneş paneli,
4 adet 120 watt 12 volt güneş paneli,
8 adet 240 watt 24 volt güneş paneli,

Toplam kurulu güç: 3000 watt/saat, normalde 6 saat güneş gördüğünde 18 kw güç elde etmek gerekiyor.

Ama kazın ayağı öyle değil, en güçlü öğlen sıcağında 2,200 watt/saat enerji elde ediyorum.

1100 watt su motoru, buzdolabı ve tv hepsi aynı anda çalışıyor, saat 11,00 den 16,00 kadar, toplam harcadığım 220 volt olarak enerji 1500 watt/saat x 5 = 7,500 watt.

Hesaplama yaparken lazım olan enerji toplamının 2 katı güç üretici paneller kullanılmalı.

500 watt dan daha fazla enerji harcayacak cihazlar kullanılacaksa invertör 48 volt olmalı. 1500 watt/saat enerji harcadığınızda, 12 volt luk invertör 125 amper akım çeker akülerden. 125 amper akım geçen kablolar feci bir şekilde ısınıyor ve ek yerlerinden yanmalar başlıyor. 48 volt ile çalışan invertör 31,25 amper çekerek size 1500watt/ saat enerji sağlar ve kabloları ısınmaz, daha sağlıklı çalışır.

invertörü 6,000 watt olanından aldım bu sayede elektrikli kaynak bile yapabiliyorum. Artık jeneratörleri iptal ettim geçen yıldan beri kulllanmıyorum, yakıt paraları cebime kalıyor.

Gündüz buzdolabı çalışsın arada elektrikli motor çalıştırayım, akşamları lambalarım yansın rahat rahat tv seyredebilecek bir sistem kurdurayım 3-5 bin lira ödeyip kurtulayım diye düşünüyorsanız hata edersiniz.

Ya 3-5 bin tl nin üzerine 10-15 bin tl lik sistem ilavesi yaptırmak zorunda kalırsınız veya 3-5 bin tl lik sistem ne verebiliyorsa ona razı olursunuz.

Eklenen Resimler

polemos ve chndlr beğendi.
Eski 26-08-2014, 07:39   #49
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Alıntı:
4 adet 140 watt 12 volt güneş paneli,
4 adet 120 watt 12 volt güneş paneli,
8 adet 240 watt 24 volt güneş paneli,
Artık jeneratörleri iptal ettim geçen yıldan beri kulllanmıyorum, yakıt paraları cebime kalıyor.
Jeneratör tecrübeniz ve işletim maliyeti hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2014, 07:50   #50
Ağaç Dostu.

5 kw lık dizel jeneratör 8 saatte 30 tl mazot yakıyor, lpg liye çevrilmiş jeneratör 35 tl yakıyor 8 saatte, benzinli 8 saatte sanırım 50 tl yakar. Sürekli kullanımlarda yağ değişimini periyotik yapmak lazım ve 1 jeneratör 1 yıl sonunda mutlaka arızalanıyor sık kullanımlarda. Üzerinde yazan 5 kw gibi rakamlara inanmamak lazım, 2,2 kw su motoru çalıştırıyor ve 500 watt ev gerçleri toplam 2,7 kw= 5 kw yani. Daha fazla yüklenirseniz elektronik bir parça var o yanıyor sürekli, fiyatı 50-150 tl arası piyasada.

Kısaca sürekli jeneratör kullanmak akıl karı değil, geçici kullanmaya bir şey demiyorum.

alimallah ve Çamtepe beğendi.
Eski 26-08-2014, 08:22   #51
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Alıntı:
5 kw lık dizel jeneratör 8 saatte 30 tl mazot yakıyor, lpg liye çevrilmiş jeneratör 35 tl yakıyor 8 saatte, benzinli 8 saatte sanırım 50 tl yakar. Sürekli kullanımlarda yağ değişimini periyotik yapmak lazım ve 1 jeneratör 1 yıl sonunda mutlaka arızalanıyor sık kullanımlarda. Üzerinde yazan 5 kw gibi rakamlara inanmamak lazım, 2,2 kw su motoru çalıştırıyor ve 500 watt ev gerçleri toplam 2,7 kw= 5 kw yani. Daha fazla yüklenirseniz elektronik bir parça var o yanıyor sürekli, fiyatı 50-150 tl arası piyasada.

Kısaca sürekli jeneratör kullanmak akıl karı değil, geçici kullanmaya bir şey demiyorum.
11 dakikada açık cevap. Teşekkür ederim.

Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2014, 20:37   #52
Ağaçsever

sapinuva's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Galeri: 2
Sevgili dostlar, buradaki paylaşımlar bizleri cesaretlendiriyor.Sizlerden aldığımız cesaretle güzel şeyler yapmaya çalışıyoruz.Yeni yeni şeyler öğreniyoruz.Ben de atıl durumdaki bir tarlamızı buradaki paylaşımlardan etkilenerek güzel bir fidanlığa dönüştürmeyi başardım.Buraya ufak ta olsa bir bağ evi yaptık.Şimdi elektrik sorununu çözmek istiyorum.Bana sadece 3-4 tane lambayı ortalama 3-4 saat yakabilecek uygun maliyetli bir güneş enerji sistemi tavsiye etmenizi rica ediyorum.

sapinuva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2014, 10:29   #53
Ağaç Dostu.

12 volt luk alabileceğiniz 60-90-120 veya daha yüksek amperli bir jel akü.
12 volt 150 watt güneş paneli,
12 volt şarz kesici.

Aydınlatma için 12 volt değişik wattlarda güçlü led lambalar var. Böyle daha ucuza ve kullanışlı bir sistem elde edersiniz. hiç bir problem olmadan çok uzun yıllar kullanırsınız.

İnvertörlü sistemlere girerseniz (220 volt kullanmak için) maliyet çok fazla artar.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sapinuva Mesajı Göster
Sevgili dostlar, buradaki paylaşımlar bizleri cesaretlendiriyor.Sizlerden aldığımız cesaretle güzel şeyler yapmaya çalışıyoruz.Yeni yeni şeyler öğreniyoruz.Ben de atıl durumdaki bir tarlamızı buradaki paylaşımlardan etkilenerek güzel bir fidanlığa dönüştürmeyi başardım.Buraya ufak ta olsa bir bağ evi yaptık.Şimdi elektrik sorununu çözmek istiyorum.Bana sadece 3-4 tane lambayı ortalama 3-4 saat yakabilecek uygun maliyetli bir güneş enerji sistemi tavsiye etmenizi rica ediyorum.

Eski 15-12-2014, 21:48   #54
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-03-2013
Alıntı:

Sayın Mutlu Kutlu,
Dizel jeneratörünüzde, ürettiğiniz biyodizeli kullanırsanız maliyeti çok çok düşecektir. Ama zaten denediğinize eminim, İyi çalışmalar...

perseus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2014, 07:15   #55
Ağaç Dostu.

Dizel jeneratör çin malı olduğu için mefta oldu, şimdilik akü ve panel sayım günlük harcamamı karşılıyor.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi perseus Mesajı Göster
Sayın Mutlu Kutlu,
Dizel jeneratörünüzde, ürettiğiniz biyodizeli kullanırsanız maliyeti çok çok düşecektir. Ama zaten denediğinize eminim, İyi çalışmalar...

Eski 16-12-2014, 19:57   #56
Ağaçsever

sapinuva's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Galeri: 2
Alıntı:
12 volt luk alabileceğiniz 60-90-120 veya daha yüksek amperli bir jel akü.
12 volt 150 watt güneş paneli,
12 volt şarz kesici.

Aydınlatma için 12 volt değişik wattlarda güçlü led lambalar var. Böyle daha ucuza ve kullanışlı bir sistem elde edersiniz. hiç bir problem olmadan çok uzun yıllar kullanırsınız.

İnvertörlü sistemlere girerseniz (220 volt kullanmak için) maliyet çok fazla artar.
Peki 45 veya 60 watt lık paneller kullansam.Şerit led lambalar kullansam bu şekilde olabilir mi?

Tv de güneş aküsü diye bir ürün tanıtıyorlar.Belki görmüşsünüzdür.Ufak bir panel ile 3 lamba yakabildiklerini söylüyorlar.Avcılar ve kampçılar için diye reklamını yapıyorlar.

45-60 watt lık panelleri bu yüzden sordum.

sapinuva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2014, 20:27   #57
Ağaç Dostu.

45-60 wattlık paneller ileride bir işinize yaramayabilir, bu yüzden normal bir tesisin en az maliyetli parçalarıyla işe başlayın.

Maliyeti ucuz diye alacağınız malzemeler bir zaman sonra çöp olduklarında üzülürsünüz. Sağda solda gördüğünüz sistemler çok kullanışlıysa ve emin olduğunuzda alır denersiniz.

aydemiraydın beğendi.
Eski 21-01-2015, 15:29   #58
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-01-2015
SELAMÜN ALEYKÜM ARKADAŞLAR,
Ben forumunuza yeni üye oldum.forumu çok beğendim.ben yeşillik ile uğraşmayı çok seviyorum.Bu yüzden ANKARA KAZAN ilçesi İÇÖREN köyünde 2 dönüm bir yer aldım.etrafını tel örgü ile çevirdim.Geçen yıl 15 nisan 2014 de almıştım.10 mayıs 2014 de kalp krizi geçirdim. by pss ameliyatı oldum bütün işlerim kalmıştı şimdi iyiyim.Bahçeme su kuyusu yaptırdım. konteyner koydum bahçemi yeni yeni faaliyete geçireceğim.şubat ayında bahçeye 50-60 adet ağaç dikeceğim.Bahçeme elma ,armut. kiraz ,vişne, şeftali, erik,ayva. ıhlamur ceviz badem ağaçları ve üzüm asmaları dikeceğim . bahçem 45*40 metre ölçülerinde dikeceğim ağaçları dikerken nasıl bir sıra ile dikmeliyim.Bu arada benim bahçemde elektrik yok. güneş enerjisi ile elektrik elde etmek istiyorum .bu konuda forumdaki arkadaşların görüşlerini rica edeceğim. sizlerden yardım istiyorum.şimdiden teşekkürler.

TZKOPARAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2015, 19:03   #59
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-01-2015
SAYIN TEKSAVAŞÇI,
benim bahçemdeki konteynere akşam 3-4 saat 3-4 lamba tv uydu 3 saat
ve buzdolabı tam gün çalışaçak bir sistemin parçaları ve parasal maliyeti ve temini hakkında bilgilendirirseniz memnun olurum .teşekkür ederim.

TZKOPARAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2015, 09:45   #60
Ağaçsever

teksavasci's Avatar

herkese merhabalar

işlerimin yoğunluğu dolayısıyla forumdan biraz uzak kaldım fakat elektrik sıkıntısı tüm bitki sevenlerin başlıca sorunlarından biri oldugundan dolayı, internetteki kirli bilgi paylaşımının engellemek amacı ile buradan tüm sorularınıza cevap vermeye çalışacagım.
bol güneşli günler sizlerinle olsun. Saygılarımla

Sonul ve uskudarim beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024