agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Enerji
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-07-2006, 00:06   #1
Ağaç Dostu

hasan42's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2005
Galeri: 112
Güneş Enerjisi'nin elektrik üretiminde kullanımı

Alıntı:
Pahalı elektrik, güneş enerjisini akla getirdi
Konya Büyükşehir Belediyesi, kentteki en büyük mesire yerine elektrik getirilmesi için 300 bin YTL istenince, ihtiyaç duyulan enerjiyi, 80 bin YTL’ye mal ettiği güneş enerjisinden elektrik üreten sistemle karşılamaya başladı.

Konya Büyükşehir Belediyesi,nüfusu hızla artan Konya’da yeşil alan miktarını artırmaya yönelik çalışmalar kapsamında, Beyşehir yolu üzerindeki çam ağaçlarıyla kaplı eski bir parkı, yeni düzenlemeler yaparak “Kent Ormanı Parkı” adıyla hizmete sundu.

Kente yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki parkın aydınlatması başta olmak üzere tüm elektrik ihtiyacını karşılamak için Meram Elektrik Dağıtım A.Ş’ye müracaatta bulunan belediye, şirketin iletim hattı için300 bin YTL maliyet çıkarması üzerine, daha ucuz enerji arayışına girdi.

Doğal yöntemlerle enerji üreten sistemler kuran firmalardan, parkın enerji ihtiyacını karşılayacak bir sistem için teklif alan belediye, açılan ihaleyi kazanan bir firmaya, parka, 80 bin YTL’ye güneş ışığından, parktaki ihtiyacı karşılayacak miktarda elektrik üreten bir sistem
kurdurdu.

Türkiye’de, park aydınlatmasında çevreci bir projeyi gerçekleştiren belediye, aynı zamanda 300 bin YTL’lik iletim hattı maliyetinden de kurtulmuş oldu. Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı ve parka elektrik sistemini kuran şirketin sahibi Hasan Hüseyin Motuk, uzun güneşlenme süresine sahip olan Türkiye’de güneş enerjisinden yeterince yararlanılamadığını söyledi.

25 YIL BOYUNCA BEDAVA
Konya Kent Ormanı’na kurdukları sistemin son derece çevreci olduğunu ve kurulum maliyeti dışından elektrik enerjisini 25 yıl boyunca bedavaya getirdiğini belirten Motuk, şunları kaydetti:
“Belediyeye 80 bin YTL’ye mal olan bu sistemle güneş enerjisi panelleriyle elde edilen elektrik, 48 aküde toplanıyor. 2 adet elektrik üreten rüzgar gülüyle desteklenen güneş enerjisi sistemi, parkın yaz-kış kesintisiz elektrik ihtiyacını karşılıyor.

Sistem, gündüzleri, televizyon, buzdolabı gibi elektrikli eşyaların ihtiyacını doğrudan karşılıyor. Akülerde toplanan elektrikle ise geceleri parkın sokak lambalarıyla aydınlatması, parkın içindeki sosyal tesis ve bekçikulübelerindeki elektronik eşyalar çalıştırılıyor.”

Motuk, bu sistemin, 3,2 kilovatlık gücüyle Konya’nın en büyük parkının enerji ihtiyacını, başka bir kaynağa ihtiyaç duyulmaksızın karşıladığını belirterek, “Türkiye’nin enerji açığı, güneş ışığıyla elektrik üreten sistemlerin yaygınlaşmasıyla ciddi oranda kapatılabilir. Bu sistemin yaygınlaşması için ise güneş enerjisi sistemlerine teşvik uygulanması zorunludur” diye konuştu.

(Konya, aa)
Acaba daha ucuz sistemler yayla, çiftlik ve tarla gibi elektriğin ulaşamadığı yerlere kurulamaz mı?

hasan42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2006, 15:09   #2
Ağaç Dostu

qitted's Avatar

Giriş Tarihi: 30-08-2004
Galeri: 1
Hakkari ilinin çığlı beldesinin yolu, dar ve dik bir vadiden geçiyor. Başka ulaşım yok. Elektrik hatları da ancak bu yol kenarından geçebilir.

Ancak bu yola kasım ayı gibi çığ düşer ve yol kapanır. Zaman zaman açılsa bile birkaç gün içinde yeniden çığ yolları kapatıyor. Elektrik direkleri de çığ sebebiyle yıkıldığından beldeye 8 ay elektrik verilemiyor.

Bu yüzden, beldeden geçen çayı bir kanala alıp bildiğimiz su değirmenine benzer bir tekerleği döndürmede kullanıyorlar. Ancak bu tekerleğin çevirdiği dinamo beldeye sürekli elektrik sağlıyor.

Kendi içinde bağımsız, yeterli, ucuz bir çözüm.

Bu tür özelliklere sahip beldeler, köyler, büyük çiftlikler vs. için benzer çözümler zaten üretilebiliyor. Ancak yurdum insanının genelde bunlardan haberi bile yok.

Birileri yok gösterse, danışmanlık yapsa, hatta uzun vadeli finansman sağlasa km.lerce elektrik hattı ve direklerden yapılacak tasarrufla bu yatırımlar zaten finanse edilmiş olacak.

Bu konuda en enteresan gelişme rüzgar enerjisi kullanımında yaşanıyor. Rantabl hale gelen rüzgar teknolojisi hızla yaygınlaşıyor. Bazı fabrikaların kendi ihtiyacını karşılamak için fabrika bahçesine direk dikme müracaatları olduğunu biliyorum. Ankara'da direk diken bir fabrika var ama faalmi bilmiyorum.

Epey emeğimizin geçtiği "Bandırma RES" projesi bitti ve yarın başbakan tarafından açılacak. 20 direkli bir projeydi ve orta ölçekli bir organize sanayi bölgesini çalıştıracak kadar elektrik üretebiliyor. Bandırmaya (ve feribotla istanbula) gidenler, bandırmaya 20 km. kala direkler görülmeye başlanıyor.

Tesis sahibinin esprisi güzeldi. Rüzgar estikçe "bizim paralar yine boşa esiyor" diyordu

Türkiye, sadece rüzgar enerjisi ile oldukça fazla enerji sağlayabilir. Ülkemizde sürekli ve yeterli şiddette rüzgar alan bölge sayısı oldukça fazla.

qitted Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2006, 15:38   #3
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Köy yerleri için en ideal sistemler biyogaz tesislerinden geçiyor diye düşünüyorum. Üstelik işi bilen birileriyle çok daha ekonomik bir sistem olabiliyor.

Biyogaz Hakkında 1
Biyogaz Hakkında 2

Düzenleyen Selahattin Yılmaz : 17-07-2006 saat 16:25
Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2006, 21:47   #4
Ağaç Dostu

hasan42's Avatar

Yazdıklarınız umut verici ve kırsal yerleşim yerlerinin büyük çoğunluğu bence bu seçeneklerden en az birine sahiptir. Örneğin, biyogaz üretim kapasiteleri ile ilgili tabloda gördüğüm kadarıyla 10 adet büyükbaş hayvana sahip bir işletme dahi biyogaz potansiyeline sahip.
Acaba bu alternatif enerji kaynaklarının yaygınlaştırılması konusunda Türkiye'de ciddi, planlı bir çalışma var mı? Sekizinci beş yıllık kalkınma planında biyogaz konusunun yeraldığını okudum ama Dokuzuncu (yedi) yıllık plana geçtiğimiz halde çarpıcı bir gelişme yok görebildiğim kadarıyla.

Eski 27-07-2006, 14:02   #5
Yalnız Çınar

Giriş Tarihi: 22-05-2006
Sevgili klimanjaro;
Alternatif ve temiz enerji kaynakları çok kimsenin olduğu gibi benim de gündemimi dolduruyor. Çok fazla araştırıyorum. Diğer yazdıklarından da zaman zaman senin bu konular ile yoğunlaştığını tahmin ediyorum.Temiz enerji kaynaklarından Bioenerji çalışmak istediğim dal. Bu konuda seninle yazışmak isterim. Sormak istediklerimi e-mail yolu ile yazabilir miyim? Bioenerjiler konusunda çalışmaların var mı? Sadece araştırıyor musun?

Yalnız Çınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2006, 10:15   #6
Ağaç Dostu

hasan42's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yalnız Çınar
Temiz enerji kaynaklarından Bioenerji çalışmak istediğim dal. Bu konuda seninle yazışmak isterim. Sormak istediklerimi e-mail yolu ile yazabilir miyim?
Bilgilerinizi bizimle de paylaşmanız bizi sevindirir.

Eski 08-08-2006, 11:53   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Aslında biogaz konusunun ayrı bir başlık olması gerekirdi diye düşünüyorum. Hatta şerbet konusunda biraz değinsem mi diye düşünmüştüm, sonra vaz geçmiştim.Ama madem burda konu açılmış. Bende derlediklerimi paylaşayım

pratik biogaz tesisi

Bu linkte herkesin kendi başına yapabileceği bir biogaz tesisi bulunmakta. Oldukça kolay gibi gözüküyo. Resimlerele aşama aşama gösterilmiş

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2006, 12:26   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Gübrenin cinsi Bir kilo gübrenin Ürettiği gaz miktarı (m3)
Sığır 0,030
Domuz 0,050
tavuk 0,090
İnsan 0,025

Bileşenler % olarak hacim
Metan(CH4) 40-80
Karbon di Oksit (CO2) 20-50
Hidrojen Sülfür (H2S) 0.0005-0.0002
Amonyak (NH3) 0.0005-0.0001
Azot (N2) 0-3
Hidrojen (H2) 0-5

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2006, 14:46   #9
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yalnız Çınar
Sevgili klimanjaro;
Alternatif ve temiz enerji kaynakları çok kimsenin olduğu gibi benim de gündemimi dolduruyor. Çok fazla araştırıyorum. Diğer yazdıklarından da zaman zaman senin bu konular ile yoğunlaştığını tahmin ediyorum.Temiz enerji kaynaklarından Bioenerji çalışmak istediğim dal. Bu konuda seninle yazışmak isterim. Sormak istediklerimi e-mail yolu ile yazabilir miyim? Bioenerjiler konusunda çalışmaların var mı? Sadece araştırıyor musun?

Üzülerek söylemeliyim ki bu konudaki bilgim daha çok eski Bursa Tarım İl Müdür olan bir arkadaşımın bu konuda ticari faaliyet gösteriyor olmasından öte gitmiyor. Ancak konunun maliyetin oldukça düşürülmüş olması ve alternatif enerji kaynalarından biri ve en güçlüsü olması dolayısyla dikkat çekmek istedim. Bu konuyla ilgili daha sağlıklı bilgiler Ziraat fakültelerinden elde edilebilir diye düşünüyorum. Şu an o eski müdür Bodrum'da 1000 başlık bir süt sığırı işletmesinin başında. Eğer irtibat kurma olasılığım olursa ayrıntılı bilgi alır ve buraya ilgili irtibatları yazabilirim. Yine de yardımcı olamadığım için üzgünüm.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024