agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Enerji Bitkileri (http://www.agaclar.net/forum/enerji-bitkileri/)
-   -   jatropha (hint fıstığı) (http://www.agaclar.net/forum/enerji-bitkileri/22482.htm)

egetropical 31-10-2010 18:55

jatropha (hint fıstığı)

3 Eklenti(ler)
Eklenti 177882Jatropha, akdeniz ve kıyı egede yetiştirebileceğimiz enerji agacı. jatropha özellikle verimsiz arazide bile yetişmesi bu agacın kır ve meyilli arazilerde kolayca yetiştirebiliriz. zeytin yetişen her bölgede yetişebilir. Ülkemizdede bu bitki hakkında araştırma ve deneme çalışmaları başlamıştır.

Eklenti 177879

Jatropha ağaç ile çalı arası yeşil yapraklı 2-3 mt.boylanabilen normal ömru 50 yıla varan ve yaşadığı müddetçe meyve veren bodur bir ağaçtır.Meyvesinin içinde bulunan 2cm.boyundaki çekirdeğinde %35-%40 oranında yağ bulundurur.Yağı sofralık olarak kullanılmaz,zehirlidir,yağı hiç bir proses gerektirmeden bioyakıt olarak kullanılabilir olması günümüzde Jatropha’ya ŞAHANE BİTKİ sıfatını kazandırmıştır.

1.Tuzlu veya taşlı topraklar da dahil olmak üzre her türlü toprakta yetişebilmektedir.Kuraklığa dayanıklı olup çöl şartlarına dahi tolere edebilir.

2.Tropikal ılıman iklimleri sever Ülkemizde kıyı Ege ve Kıyı Akdeniz yörelerimiz Jatropha tarımı için elverişlidir. Uzun süreli olmayan hafif dona dayaniklıdır.Yağış rejimi 200-2000mm./yıl olan bölgelerde yetişir.

3.Fide,daldırma(çelikten üretim)ve doğrudan tohumlama suretiyle üretilir.İzmir Torbalı’da konu edilen her 3 çeşit ekim şeklide denenmiş ve başarılı olduğu görülmüştür.

4.Bitkide verimi arttırmak için 2 yıl üst üste 2 kere budama tavsiye edilir.Birinci budama ekimden 7-8 ay sonra bitki 120 cm boya eriştiği zaman yapılır ikinci budama birinci budamadan 12 ay sonra dal adedinin artmasını sağlamak amacıyla yapılır.Her budamada dalların 2/3 ü budanır.Budanan dallar çelik haline getirilir ve gübreli toprağa 20-30 cm.gömülerek 45 gün köklenmesi sağlanır ve daha sonra yerlerine ekilir.

5.Jatropha ekiminden 1 yıl sonra çiçeklenir ve meyve verir ancak birinci yıl budama yapılacağından ilerki yıllarda iyi verim almak isteyen üretici bundan vazgeçer.Jatropha 4 yaşına girdiğinde olgunluğa erişir ve verimi doruğa ulaşıp bunu 45 yıl tekrarlar.

6.Meyveler çiçek evresinden sonra yeşil erik büyüklüğüne erişir ve pempeleşerek olgunluğa ulaşır.Hasat bu dönemde elle yapılır hasatı yapılan meyvelerden çekirdekler ayrılır ve güneşte kurutulur.

7.Jatropha tarlaya 2X2mt.mesafe ile dekara 250 adet isabet edecek şekilde dikilmelidir,tohumdan direkt ekimlerde tarla pulluk ile sürülür ve bitki çukurları hayvan gübresi ile zenginleştirilir ekim derinliği 2-3cm.dir.Genellikle her çukura 3-4 adet tohum bırakılır. Normal olarak toprak ısısının 15-16 C dereceyi bulduğu zamanlarda bitki çimlenmeyi 7-8 gün içinde yapar.Ekim tavlı toprağa yapılmalır ve 20 gün sonra eğer yağmur yağmamış ise sulanır.

8.Jatropha naylon fide torbalarında yine aynı şekilde her torbaya 3-4 adet tohum isabet edecek şekilde ekilir sera koşullarında saklanır ve 40-45 gün içinde fide kıvamına gelir toprak ısısı 15 C dereceyi bulduğunda tarladaki yerlerine alınır.Daldırmada ise çeliklerin köklenmesi beklenmelidir.

9.Orman Bakanlığımız Jatropha üretimini teşvik amacıyla girişimcilere 49 yıllığına parasız orman alanı tahsis etmektedir.

10.Jatropha meyvesini ve çekirdeğini hayvanlar ve kuşlar yemez acımsı bir tadı vardır ve zehirlidir.

11.Jatropha’nın yağı alındıktan sonra kalan küspesi azot açısından çok zengindir dolayısıyla bulunmaz bir gübredir.

12.Genelde ağaç başına verim 2kg.çekirdektir.Dekar başına verim 400-700kg.olarak hesaplanabilir.

13.Jatropha yağı hiçbir prosese ihtiyaç olmaksızın yakıt olarak kullanılır,kokusu ve dumanının olamayışı onu çevreci yakıtların başına koyar.

Eklenti 177884

egetropical 31-10-2010 19:02

1 Eklenti(ler)
Eklenti 177887

Jezebel 13-09-2011 06:00

1 Eklenti(ler)
Jatropha podagrica
Bu tohumları Bayramdan önce sipariş etmiştim. Gelmişler.

Eklenti 245397

Yeni bir tohumdan yeni macera.
Sevgili Günüm'de bu bitkinin gelişmişi var, yol göstermesini bekliyorum;)

egetropical 14-09-2011 21:51

jatropha curcas

1 Eklenti(ler)
Eklenti 245726

Bunlarda benim jatropha curcas lar. baharda hindistandan getirdiğim 100 tohumdan 33 adet cimlendiler.
Güz döneminde foça cevresinde yüksek asitli tarıma uygun olmayan bölgelere dikilip doğaya hediye edilmelerini bekliyorlar.

aslında amacım yüksek asitli bu tip arazileri değerlendirmek, yeşillendirmek ve menfeat sağlamak. tabi orman bölge müdürlüklerinden uygun yerler hakkında agaçlandırmaya açık arazilerin haritasını vermeleri. iki değişik şekildeki görüşmemizde cevap aynı " Siz araziyi bulun. getirin uygunsa izin veririz." oluyor. nedense.
bu tip bölgelerin değerlendirilmesini için kanunlar çıkarılıyor. krediler veriliyor. benim kafamdaki proje için ; bu tarıma uyğun olmayan araziden bize pay çıkmaz diyenlerin sayısı çok gibi geliyor.

benim gibi doga ve bitki delilerine çöl vasfındaki bu arazilerin aslında devlet zorla vermeleri gerekli. :p :D

agozce 14-09-2011 22:07

Jatropha podagrica nın gövde yapısı çok güzelmiş. Dilerim rahat büyütürsün.

Jezebel 18-09-2011 12:46

2 Eklenti(ler)
İkisi hızlı çıktı.

Umarım bu hızla devam edip kış bastırana kadar güçlenip kuvvetlenirler.

Eklenti 246398

,

Eklenti 246399

:rolleyes:

Jezebel 19-09-2011 20:20

2 Eklenti(ler)
Fıstıklardaki yeni gelişmeler:p

Eklenti 246575

Eklenti 246576

Şuanda çimlenme oranı 7:3 , sadece şimdilik , 6 cı gün:rolleyes:

Jezebel 20-09-2011 19:12

3 Eklenti(ler)
Sabahtan

Eklenti 246703

,

akşama

Eklenti 246704

,

Eklenti 246705

hayırlısı:p

Jezebel 21-09-2011 19:11

2 Eklenti(ler)
Oran 5:7 oldu. İki tohum henüz çimlenmedi.

Eklenti 246915

,

Eklenti 246916

beş bitki de fena bir sonuç sayılmaz:p

Jezebel 25-09-2011 17:26

2 Eklenti(ler)
Jatropha podagrica (Buddha Belly )

Üç kafadar saksıya terfi etti,;)
Diğer dördü biraz yavaş da olsa peşlerinden geliyor.

Eklenti 247947

Eklenti 247948

.

Jezebel 09-10-2011 08:05

2 Eklenti(ler)
Üç kafadar üçüncü (aslında ilk) yapraklarını veriyorlar.
Görür görmez sıvı gübreyle ödüllendirdim kendilerini:p

Eklenti 250221

Eklenti 250222

.

Jezebel 15-10-2011 15:50

2 Eklenti(ler)
Fıstıklarda son durum 7 : 6.
Tek fireyle elimde altı bitki oldu.
Sonuncusunun kotiledonları çürümüştü, ben de olur gözüyle bakmıyordum ama çürüyen kotiledonların arasından bu minik yaprak çıktı

Eklenti 251275

Abiler de bu durumda

Eklenti 251276

gülenmelek 15-10-2011 16:59

Elinizden her şey yeşilleniyor sevgili jezebel. Güle güle büyütün hepsini ;)

copur 09 15-10-2011 17:17

Al benden de o kadar. Sayın Jezebel'in elinden su içmek gerek. Ektiğim tohumlarımı bir türlü çimlendiremiyorum.

UtkuMun 17-02-2012 09:16

Bu bitki Hint yağı bitkisiyle aynı aileden sanırsam özellikle Jathropa Curcas. Bende şu an yen edindiğim hint yağı bitkisi ve tohumlarıyla uğraşıyorum. Jathropayı ilk Alphan Manas'ın blogunda görmüştüm, Tanzanya ve Etiyopya da bu bitkiyi inanılmaz boyutlarda yetiştirmeye başladı Hindistanlı yatırımcılar zahmetsiz dayanıklı bir bitki diye duydum. Alphan manas'ın blogundan öğrendiğim kadarıyla Orman bakanlığı bu bitkiyi de ağaçlandırma kapsamına almış, bilginize, yarım orman ağacı sınıfında mıydı yoksa ticari ağaç olarak mı geçiyordu tam hatırlamıyorum ama yarım orman sınıfında sanırsam. Konuyla ilgili yatırımı olan varsa deneyimlerini paylaşmasını ilgiyle bekliyorum.(Düzeltme: yukarıda belitmişsin zaten kusura bakma gözümden kaçmış)

UtkuMun 17-02-2012 09:22

Tanzanya'da büyük çaplı Jathropa üretimi yapan üreticiden bir not: jathropa dayanıklılığı ile pazarlanıyor ancak pek çok yatırımcı düşük kalite ucuz arazileri değerlendirmek adına diktiği bu bitkiden zarar etti, evet Jathropa dayanıklı bir bitki ama ticari randıman elde etmek için belirli şartların sağlanması gereklidir, topraktaki organik madde miktarı ve su gibi temel ihtiyaçlardan yapılan kısıntı ürünün miktarına ve yağ oranına oğrudan yansır.

cesar1 05-04-2012 19:12

jatropha adlı bitkinin tohumunu **** fidanını alabilecegim birileri **** şirket felan varmı acaba

anteparts 07-04-2012 20:57

Jatropha

Sizi bilmem ama, ben bu agaci cok sevdim. Her ne kadar BP bu konuda yatirimdan vazgecti felan diyorlarsa da, hala yatirim icin uygun bir bitki diye dusunuyorum.

uygun yer bakimina basladim, bakalim Orman bakanligindan ne cikarabilecegim..
Selamlar,

anteparts
:p

agozce 28-07-2012 17:07

Buda çok sevimli görünüyor.

O arsızın tohumları ne oldu?...:))

JatrophaT 18-09-2012 15:08

Jatropha Türkiyede başarıyla yetişiyor mu?

Jatropha Türkiyede başarıyla yetişiyor mu?Ciddi miktarlarda.

JatrophaT 18-09-2012 15:08

Jatropha icin Orman Bakanlığının verdiği destek bilgilerine nerden ulaşabilirim?

JatrophaT 18-09-2012 15:09

Jatropha halen Türkiyede hangi ilde ilcede en fazla yetişiyor?

JatrophaT 18-09-2012 15:10

Jatropha Türkiye konusunda bilgi paylaşımına ihtiyacım var, bu konuda ayrıntılı bilgisi olan paylaşırsa sevinirim.

gmburge 25-01-2013 16:41

Ben bu konuda yeniyim, elimde jatropha tohumları var,bunları geliştirmek için ne tip bir toprak kullandınız acaba rica etsem bana bilgi verir misiniz?

iyibirinsan 29-09-2013 16:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel (Mesaj 870096)
Fıstıklarda son durum 7 : 6.
Tek fireyle elimde altı bitki oldu.
Sonuncusunun kotiledonları çürümüştü, ben de olur gözüyle bakmıyordum ama çürüyen kotiledonların arasından bu minik yaprak çıktı

Eklenti 251275

Abiler de bu durumda

Eklenti 251276

Bende bunu yetiştirmek istiyorum budama yapınca çeliğinden veya tohumundan nasıl temin edebilirim yardımcı olabilirmisiniz Mehmet SARI Burç şahinbey Gaziantep 0542 242 77 51 iyi-birinsan@hotmail.com
mesajınızı beklerim çalışmanızı tebrik ederim.

iyibirinsan 29-09-2013 16:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gmburge (Mesaj 1091502)
Ben bu konuda yeniyim, elimde jatropha tohumları var,bunları geliştirmek için ne tip bir toprak kullandınız acaba rica etsem bana bilgi verir misiniz?

Yarı yarıya gübreli toprak kullanmanız faydalı olabilir diye düşünüyorum.
elinizdeki tohumlardan bir kaç tane de bize gönderebilirmisisiniz.
mehmet sarı 542 242 77 51 Gaziantep

Jezebel 29-09-2013 19:01

Buradan bitiki veya tohum temin etmek mümkün değil.
Bizler amatörüz, gerçekte başka meslekten geçimimizi sağlıyoruz.
Jatropha ile ilgili Devlet desteği bildiğim kadarıyla yok.
Destek Jojoba ile ilgili.
Jojoba Desteklemesi - Tarmsal Destekleme

http://batem.gov.tr/yayinlar/derim/2...y%C4%B1-21.pdf

Jojoba Fidanı :: Tohumu, Üretim, Çelik Satışı, Fidan Satışı, endüstriyel Jojoba Bitkisi Yetiştiriciliği - Ana Sayfa

Jatropha ya gelince tohumları turkish.alibaba.com'da bol miktarda var.

Jatropha Tohumları - Alibaba.com'daki Jatropha Tohumları Üreticiler, Tedarikçiler ve İhracatçılar

Hadi kolay gelsin.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024