agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Enerji Bitkileri (http://www.agaclar.net/forum/enerji-bitkileri/)
-   -   Tatlı Sorgum enerji bitkisi (http://www.agaclar.net/forum/enerji-bitkileri/18198.htm)

dinarman 25-11-2009 22:16

Tatlı Sorgum enerji bitkisi

Tatlı Sorgum enerji bitkisi
Sorgum, bitki olarak, Gramine Familyasına ait Monokotiledon sınıfındandır. 113 türü vardır ve 40000”den fazla genotip temsil etmektedir. Tatlı sorgum özel ismi ise Sorgum Vulgare var. Saccaratum Moench olup, dünya da çok yaygın olarak yetiştirilmekte olan yıllık tipik bir C4 bitkisidir. Türkiye”nin iklim koşullarına da uygun olan tatlısorgum geniş çapta yetiştirilmesi ile benzine alternatif olarak düşünülen ve özellikle Brezilya da çok kullanılan etil alkol ve veya türevleri üretiminin yanısıra, bitkinin doğrudan yakılması ile enerji elde etmek olanaklıdır.

Tatlı Sorgum, sahip olduğu yüksek fotosentez verimi her iklim koşullarında kolaylıkla yetiştirilebilmesi, fazla sulama ve gübreye gereksinim göstermemesi nedeni ile yeğlenmektedir. Örneğin, yağış gereksinimi 300-850mm olan mısır bitkisine karşılık tatlısorgum 150-300mm yağış yeterli olmaktadır. Gübreleme gereksinimine de diğer benzer türlerle karşılaştırıldığında oldukça düşüktür. Yine bir C4 bitkisi olan mısıra göre sıcaklık ve kuraklığa daha dayanıklıdır. Mısıra göre %50 daha az pestisit ve gübrelemeye gereksinim duyar. Farklı iklimlerde adaptasyon yeteneği yüksek olup, düşük nitelikli topraklarda da yetişebilmektedir. Tatlı sorgum un orta ve güney Avrupa nın değişik bölgelerinde 70 çeşidi üzerindeki denemelerden elde edilen sonuçlara göre, yıllık ortalama verim hektar başına 900 ton fazla taze maddedir.

Tatlı sorgum yaprakları

Bu bitkinin sap kısmında büyük oranda şeker depo etmesi etil alkol üretimi için üstünlük sağlamaktadır. Tatlı sorgum un sağladığı şeker, genellikle %70-80 oranında sakaroz ve geri kalanı früktoz ve glikozdan oluşmakta olup, şeker kamışına benzemektedir. Tatlı sorgum, konvansiyonel şeker rafinerilerine doğrudan işlenerek piyasaya verilebilir. Yapılan çalışmalara göre bir dekar tatlı sorgum dan 500 kg şeker üretilebilmektedir. Tatlı sorgum un besin maddesi olarak kullanımının dışındaki en büyük uygulama alanı,l bu maddenin mayalanması yolu ile etanola dönüşümüdür. Tatlı sorgumdan yılda hektar başına 2-3 ton petrol eşdeğeri etanol ve şekeri alınmış posa kısmından ise 6-9 ton petrol eşdeğeri yakıt elde edilmektedir. Bu ise yılda hektar başına 30-45 ton daha az CO2 nin havaya atılması demek oluyor. Etanol, taşıtların motorlarında yapılacak küçük bir değişiklikle rahatlıkla kullanılabilmektedir. Örneğin, Brezilya da etanola adapte edilmiş motorlarda %100 oranında yakıt olarak etanol kullanılmaktadır.

Tatlı sorgumun şekeri çıkarıldıktan sonra kalan kısmı posa enerji temininde ve endüstri alanında kullanılabilmektedir. Bunun kalori değeri yaklaşık olarak 3800-4300 kcal/kg dır ve doğrudan seramik gaz türbinlerinde %40 gibi yüksek dönüşüm verimi ile yakılarak elektrik üretmekte kullanılır. Bu tür elektrik üretiminde yakıtın negativ çevresel etkileri ve üretim masrafları çok düşüktür. CO2 etkisi sıfır, kükürt salımları ise yok denecek kadar az dır. Olağan koşullarda kuru ağırlık cinsinden yılda hektar başına 25-35 ton ligno-sellülozik madde üretilmekte olup, bu da tatlı sorgumun posasının değerlendirilmesi açısından büyük üstünlük sağlamaktadır.

kaynak: youth for habitat

msubeydullah 18-12-2010 01:21

bilgiler için teşekkürler.

egetropical 16-01-2012 23:16

Tatlı sorgun bitkisi yetiştiren veya üzerinde çalışan var mı?
sorgun tohumu siparişi verdim. sebze meyve kurutma makinasında ısı amaçlı biyokütle olarak kullanmayı düşünüyorum. (Biyoetanol üretimide olabilir.)
ikinci ürün olarak ege bölgesinde ekilebilir olması dikkatimi çekti. Bu bitki hakında çalışma yababilirsek petrole bağımlılığımızı azaltabiliriz.
etanol bacasız sobalarda yakıt olarak evlerde ısınma amaçlı kullanılıyor. Benzin ve mazotla karıştılıp kullanma imkanıda var.

yssahin 18-01-2012 14:19

Sayın egetropikal 2 sorum var:
1)Biyokütle olarak kullanmaktan kastınız katı yakıt olarak kullanacaksınız sanırım. Yetiştirip yakmak zaman ve arazi kaybı gibi geldi bana. Başka bir biyokütle kaynağı tercih etseniz daha iyi olmaz mı?
2)Biyoetanol üretimini nasıl yapacaksınız? Rafineri veya genel anlamda tesis gerektiren bir işlem değil mi?

egetropical 18-01-2012 15:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yssahin (Mesaj 900937)
Sayın egetropikal 2 sorum var:
1)Biyokütle olarak kullanmaktan kastınız katı yakıt olarak kullanacaksınız sanırım. Yetiştirip yakmak zaman ve arazi kaybı gibi geldi bana. Başka bir biyokütle kaynağı tercih etseniz daha iyi olmaz mı?
2)Biyoetanol üretimini nasıl yapacaksınız? Rafineri veya genel anlamda tesis gerektiren bir işlem değil mi?

sayın yssahin, merhaba
katı yakıt olarak düşünüyorum. yakma tekniği biraz farklı. kendi yaptığım deney sobasında kullanacağım. piyasada pelet adıyla satılıyor. benim amacım çok ucuz maliyetli sistem kurmak. kendi veya kiralayacağım arazide sorhgum ekimi yapıp basit düzeneklerle (disitilasyon imbikleri ile) etanol üretip kalan posayıda pelet üretimi yapacağım. atık malzemeri fırında etanolüde bahçe aletleri, jenaratör ve traktörde kullancağım. Petrole bağımlığımızı azaltacak bir proje. (şu anki yakıtlar kömür ve orman ürünleri) küçük çiftlikleride , kendi enerjisini kendi üretecek çevre sorunu yaratmayacak temiz enerji kulanmanıda teşvik etmek.
şu andaki meyve kurutma makinam güneş enerjili. tek sıkıntı yaz dönemimde gündüzleri çalışıyor. temiz enerji kullanarak kışın ve geceleride kurutma yapmak. hedefim bu.

yssahin 18-01-2012 17:31

Teşekkür ediyorum cevabınız için. Bu işe giriştiğinizde inşallah takip etmek istediğim bir kısım olacak eğer paylaşımlarda bulunursanız.

Güneş enerjiisi sürdürülebilir olmadığından sıkıntı olabiliyor zaten. Rüzgar durumunuz eğer uygunsa Hibrit bir sitem önerebilir miyim müsadenizle :). Gündüz güneş+rüzgar akşamları ise sadece rüzgar olur böylece.

Saygılar.

UtkuMun 17-02-2012 09:51

Etanölle ilgili bir dipnot, etanöl benzin veya mazotla karıştırılmadan elektrik üretiminde kullanılmaya müsait bir yakıttır, saf etanölle çalışan jeneratörleri Brezilya'dan getirttirebilirsiniz mazotlu jeneratörlerden yüksek değil fiyatları. Yüksek performanslı pil teknolojileri hızla ilerliyor kısa zamanda sadece güneş enerjisi işinizi görücektir umarım. Müsait olursanız bir gün tanışmak isterim sizinle hazır hem tarıma hem güneş enerjisine meraklı bir üye bulmuşken :)

hanimağa 05-03-2012 12:17

tatlı sorgum

merhaba,
bu bitkiye nerde ulaşabilirim? fiyat hakkında bilginiz varmı?

egetropical 05-03-2012 19:10

Ben, ebay dan almıştım. Türkiyede ot türü sorgum tohumları var. tatlı sorghum tohumunu bulamadım.

sweet sorghum | eBay

egetropical 24-03-2012 19:57

Sorgum pekmezi oldukça yüksek miktarda seker içermekte ve bu sekerin de yaklasık olarak % 91.4 ü invert sekerden (glikoz ve früktoz) olustuğu rapor edilmistir. Bu invert sekerin neredeyse tamamını olusturması tatlı sorgum pekmezini de beslenme açısından daha önemli kılmaktadır. Çünkü invert seker daha kolay hazmedilebilen ve kana kolay geçmesinden dolayı da hazır kullanılabilir bir enerji olusturması onu önemli kılmaktadır. Bununla birlikte bu pekmez dut ve üzüm pekmezlerine göre daha fazla sakaroz ve protein ihtiva ettiği belirtilmistir .

Tatlı sorgum pekmezinin fiziksel ve kimyasal özellikleri

Özellikler Değerler

Toplam kuru madde (%) 78.18±1.65
Suda çözünür kuru madde (oBrix) 72.56 ± 0.42

Toplam seker (%) 71.12± 1.39
Dnvert seker (%) 65.02± 2.41
Sakaroz (%) 5.82± 0.56
Ham selüloz (%) 1.28±0.08
Ham protein * (%) 2.14±0.17
Toplam yağ (%) 0.91±0.09
Kül (%) 4.42±0.16
Hidroksimetillfurfural(HMF) (mg/l) 16.03±0.94
pH 5.94±0.02
Titrasyon asitliği (sitrik asit) (% 0.62±0.02
Renk parlaklık L 18.12±0.15
Özgül ağırlık (kg/m3) 1.3916×103±2.2
Elektriksel Dletkenlik (mS/cm) 14.63±0.22

Tatlı sorgum pekmezinin mineral madde dağılımı

Mineraller ppm Mineraller ppm
Al 4.2±0.7 Li 0.60±0.08
B 97.0±6.6 Mg 402.5±79.5
Ba 1.2±0.0 Mn 6.7±0.3
Ca 682.9±124.3 Na 69.5±7.7
Co 0.35±0.04 Ni 0.15±0.08
Cr 0.11±0.01 P 30.9±1.8
Cu 0.82±0.15 S 140.3±34.5
Fe 19.1±2.5 Sr 2.02±0.37
K 13933±716 Zn 70.6±18.5

kaynak:
http://www.teknolojikarastirmalar.co...akbulut_tr.pdfo

zooteknist 28-03-2012 12:15

Merhaba
Tatlı sorgum tohumunu nereden alabilirim?

Mete Tiren 18-06-2012 20:00

Sorghum ile alakalı mesajları bu başlıkta mı orada mı paylaşayım şaşırdım daha öncede bahçemde yayınlamıştım en iyisi mesaj numaralarını vermek ;)

http://www.agaclar.net/forum/986690-post218.htm
http://www.agaclar.net/forum/983190-post191.htm

Mete Tiren 05-07-2012 09:23

1 Eklenti(ler)
Sorghumların son durumu şöyle benim boyumu 170 olduğuna göre eh bitkileri üç aşşağı beş yukarı tahmin edebilirsiniz.

Eklenti 315751

Halil Önen 21-07-2012 01:56

4 Eklenti(ler)
Sevgili Mete,

yetiştirdiğin sorguların büyüdü...

Eklenti 320117

konuştuğun gibi; arkadaşın Saim ( organik besici, daha doğrusu çoban_ gelip kesti...

Eklenti 320118

garanti tohum olsun diye bir kaç tane bıraktırdım; siz ikici verime kalktığında alacaktınız...

Eklenti 320119

Ancak bu gün nedense birden sorgunlara güçlü bir serçe saldırısı yaşadım...

Eklenti 320120

sanırım tohumlar oldukca tatlandılar...:)

Kesilen sorgunlara azotlu gübre verdim ve suladım...

adembaba1 16-03-2013 20:56

Tatlı sorgum un orta ve güney Avrupa nın değişik bölgelerinde 70 çeşidi üzerindeki denemelerden elde edilen sonuçlara göre, yıllık ortalama verim hektar başına 900 ton fazla taze maddedir. 1 hektar 10 dekar olduguna gore dekarda 90 ton urun elde edilirki bir yanlislik olmali,tahminim hektarda 9 ton denilmek istendi..

Serdar 17-03-2013 01:37

Merhaba

Sorun; bilginin alındığı kaynaktaki birimle çeviri sonrası birimin algılanışından kaynaklanıyor olabilir.

1 hektometrekare = 100 dekametrekare ye eşittir.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi adembaba1 (Mesaj 1121812)
Tatlı sorgum un orta ve güney Avrupa nın değişik bölgelerinde 70 çeşidi üzerindeki denemelerden elde edilen sonuçlara göre, yıllık ortalama verim hektar başına 900 ton fazla taze maddedir. 1 hektar 10 dekar olduguna gore dekarda 90 ton urun elde edilirki bir yanlislik olmali,tahminim hektarda 9 ton denilmek istendi..

patipatya 06-05-2013 14:34

merhaba arkadaşlar... bir tarım televizyonunu izlerken şeker sorgum ile ilgili bir programa rastladım. Yaklaşık olarak 5 dönüm arazide sorgum sudan otu yetiştirmekteyiz hayvan kaba yemi olarak. ancak bu şeker sorgumu tanıtılırken bir de sarımsı renkli fasulyenin bitkisini andıran bir bitkiyi sunucu elinde tutuyordu ve şeker sorgumu anlatıyordu. Malum ülkemize ithal saman geliyor, bu şekilde kaba yem ihtiyacımızı daha fazla oranda kendimiz karşılayabiliriz. Bilgisi olan varsa ve linkler de paylaşırsa sevinirim :)

patipatya 07-05-2013 22:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi egetropical (Mesaj 921060)
Ben, ebay dan almıştım. Türkiyede ot türü sorgum tohumları var. tatlı sorghum tohumunu bulamadım.

sweet sorghum | eBay

merhaba egetropikal acaba şeker sorgumu temini hakkında ülkemizde faydalanabileceğimiz bir yer var mı? bilgilendirirseniz sevinirim.. Lütfen diğer arkadaşların da yardımlarını bekliyorum... Şimdiden sağolun

egetropical 08-05-2013 21:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi patipatya (Mesaj 1150989)
merhaba egetropikal acaba şeker sorgumu temini hakkında ülkemizde faydalanabileceğimiz bir yer var mı? bilgilendirirseniz sevinirim.. Lütfen diğer arkadaşların da yardımlarını bekliyorum... Şimdiden sağolun

SN. PATİPATYA; ege üniversitesi enerji bitkileri hakkında araştırmaları var.
şeker sorgumu ticari boyutta üretilmiyor.
bu günlerde çok yoğunum 20-25 günlük işim var daha sonra tohum konusunda araştırma yapayım.

patipatya 10-05-2013 04:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi egetropical (Mesaj 1151490)
SN. PATİPATYA; ege üniversitesi enerji bitkileri hakkında araştırmaları var.
şeker sorgumu ticari boyutta üretilmiyor.
bu günlerde çok yoğunum 20-25 günlük işim var daha sonra tohum konusunda araştırma yapayım.

SN. EGETROPİCAL ilginize çok teşekkür ederim... Araştırmalarınızın sonucunu beklemekteyim... Bu arada ben de konuyu takip edip araştırıyorum.

patipatya 14-05-2013 21:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi patipatya (Mesaj 1149995)
merhaba arkadaşlar... bir tarım televizyonunu izlerken şeker sorgum ile ilgili bir programa rastladım. Yaklaşık olarak 5 dönüm arazide sorgum sudan otu yetiştirmekteyiz hayvan kaba yemi olarak. ancak bu şeker sorgumu tanıtılırken bir de sarımsı renkli fasulyenin bitkisini andıran bir bitkiyi sunucu elinde tutuyordu ve şeker sorgumu anlatıyordu. Malum ülkemize ithal saman geliyor, bu şekilde kaba yem ihtiyacımızı daha fazla oranda kendimiz karşılayabiliriz. Bilgisi olan varsa ve linkler de paylaşırsa sevinirim :)

Gördüğüm sarımsı renkli bitki "yemlik soya" imiş en sonunda buldum;) hayvancılıkla ilgili kaba yem üretiminde tatlı sorgumla birlikte üretildiğinde yüksek kaliteli kaba yem elde edilebiliyormuş. Ayrıca sorgumun enerji için kullanıldığını bilmiyordum bu konuya eğilmeyi düşünüyorum. İYİKİ AĞAÇLAR. NET teyim daha neler öğreneceğim kimbilir :confused:

CilekFidesi 09-11-2023 13:34

Birkaç yıl önce hayvancılıkta kaba yem olarak maralfalfa, odot ve şeker sorgumu tanıma fırsatı buldum. Bunların tohum veya çeliklerini satan belli kişiler var.
Şu anda bahçemde yetiştirdiğim şeker sorgumu fidelerim 50cm boya ulaştı. Kışın umarım yokolmazlar.

1. Yapraklarında, tıpkı ayrık otunda olduğu gibi siyanür bulunur diyorlar. Acaba insan veye hayvana zararı dokunur mu? Ne yapmak gerekir?

2. Bireysel olarak bunları işleyip pekmez veya şeker üreten var mı? Burada her konu okuduğumda yeni şeyler öğreniyorum. Her detay önemli. Kendimiz tecrübe ederken yıllar geçiyor.

3. Geçen yıl tohumdan şeker sorgumu, çelikten maralfalfa, tüplü fideden odot diktim. Ağustos eylül arası, hepsi gayet iyiydi. Birkaç ay sonra hepsi çürüyüp gitti.

Maralfalfa mutlaka baharda dikilmeli. Toprağa iyice yerleşmemişse kışın soğukta çürüyüp gidiyor.
Şeker sorgumu tohumları rsatgele toprağa atınca 10 cm kadar fide oluyor. Ancak ondan sonra çok hassas olduğu için gelişemiyor, kaybolup gidiyor. Bu sene tohumları saksıya ektim. Biraz büyüyünce seyreltip kola şişesi vb tüplere topraklı dikim yaptım. 10 fideyi denemek için toprağa diktim. Geri kalanları bahara kadarserada bekleyecek.

Odot fidelerim toprağa dikince başta tutmuştu. Kışa doğru hepsi çürüyüp gitti..

Ben Zonguldaktayım. Geçen yıl bu hatalar yüzünden 5 kilo şeker sorgumu tohumu, yaklaşık 50 maralfalfa çeliği ve 50 odot fidesi çöp oldu.

Satıcılar bol bol reklam videosu çekiyor ama bu acı tecrübeler hakkında hiç bilgi yoktu.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024