agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Enerji Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni48Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-12-2008, 22:10   #61
Ağaç Dostu

Oyaman's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 12
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi deep78 Mesajı Göster
Yanılmıyorsam devlet 49 yıllığına arazi verip yetiştiricilere destek veriyor.
Evet 15 - 30 yıla kadar vadeli kredide var . Doğruysa !

Oyaman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2008, 22:15   #62
Ağaç Dostu

Oyaman's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 12
Sevgili Mahon67 , bu yazıyı bende dün akşam başka bir kaynaktan okudum ve okuduklarıma inanamadım . Muhteşem özellikleri olan bir bitki tohum kaynağı Fransadan .
Eğer varsa sizden tohum isterim , yoksa ve düşünüyorsanız benide unutmayın . Selamlar .

Oyaman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2008, 15:33   #63
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-12-2008
sevgili mahon jajoba ile ilgili bilgilerinizden yararlanmak isterim.manisanın merkeze bağlı yuntdağ mevkiinde atıl durumda işleyemediğimiz bir alanda jajoba ekimi yapabilirmiyiz.yaparsak ekonomik olurmu ve nasıl temin edebilirim ayrıca devlet bu üründe destekleme yapıyormu bu konularda beni bilgilendirirseniz mutlu olurum.

rhalat1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2008, 13:56   #64
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
25 - 26 Aralık sabahı klimamın dış derece göstergesi -2 dereceyi gösterdi. Soğuk Jojoba bitkilerinde taze filizleri kavurmuş apartmanın arkasındaki pet şişede olanlar ve 2. fotoğraftakiler az etkilenmiş. 1. fotoğraftaki jojobalar soğuk ve kırağının etkisinde kalmışlar.

Eklenen Resimler

Maviş beğendi.
copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2008, 10:35   #65
Ağaç Dostu

egetropical's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2007
arkadaşlar jojoba çöl bitkisidir. soğuk bölgelerde sağlıklı olmaz. mersin erdemli de denemeler yapılıyor. yüksek yerlerde pek önerilmiyor. bu sene koleksiyonumda olması için 10-15 adet arazimin (izmirde) bir bölümüne dikeceğim.

aydında copur 09 arkadaşımız ekmişti. olumlu sonuçlar aldı. ancak manisa da yüksek yerlerde olacağını tahmin etmiyorum. isteyen arkadaşlara yaptığım araştırma dosyalarını gönderebilirim. özelden mail adreslerinizi gönderin (word dosyası)

egetropical Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2009, 22:59   #66
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Soğuk jojoba bitkisinin taze yapraklarını kavuruyor. Birinci resimdeki jojoba açık alanda olduğundan; en az -2 derece ve kırağı sonucu hırpalanmış, eski yapraklarda hasar yok ama tüm filizler kurumuş. İkinci resimdeki jojoba da aynı bölgede ancak ağaç arasında kaldığından şanslı.Fotoğraflar bugün çekildi. Makinenin tarihi hatalı. Bitkilerin gelişimleri durmuş durumda.

Eklenen Resimler

Maviş beğendi.
Eski 25-01-2009, 00:00   #67
Ağaç Dostu

enginnaz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-06-2008
soğuklarda jojobaların üstünü naylon vb.şeylerle kapatmak daha uygun olur galiba.çukurova üniversitesinde bu bitkiyi yetiştiriyorlar.oradan aldığım bilgilerde ilk üç sene soğuktan korunmalı dediler.daha sonraki dönemlerde dalları kalınlaşacağından çok fazla etkilemez dediler.etkilensede alttan yeni filizler çıkar demişlerdi.sizde böyle yapsanız bitkilerin soğuktan etkilenmesini önlersiniz.şöyle bir şeyde söylediler.arazinin etrafına özellikle kuzey rüzgarlarının olduğu bölgeye leylandi ve ona benzer ağaç dikerseniz rüzgarda kesilir.saygılar..

enginnaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2009, 00:07   #68
Ağaç Dostu

enginnaz's Avatar

soru soracaktım unuttum sayın copur 09..

jojobaların erkek ve dişi olayını nasıl aşmayı düşünüyorsunuz?
biliyorsunuz heralde tohumlardan erkek ve dişide çıkabilir ve siz bunu en az üç sene sonrasına kadar öğrenemeyeceksiniz.tabi doku kültürü ile fide elde etmediyseniz.doku kültürü olduğunuda sanmıyorum.şu an bu bitkide doku kültürü çalışmaları halen devam ediyor ama daha gelişme yok diye biliyorum.
tozlanma için 1 oyuma 4 dişi 1 erkek olması gerekiyor.1 oyuma 6-8 tohumda konabiliyor.saygılar...

Eski 25-01-2009, 11:03   #69
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Sayın enginnaz Nazilli ortamında bitki gelişmesini incelemek için toprağa 3 gurup fidan diktim. Her guruba 4 tohum dikip çimlendirdim. 1 nci gurubu açık alana, 2 nci grubu ağaç arasına ve 3 ncü gurubu da ağaç arasına diktim. Sonuçlar ortada 3 ncü gurup az suladığım fakat sonradan bol su verdiğim fidan bitkiyi tanımayan ve ot sanan insan zararlısından kurtulamadı. Sadece tek bir gövdesi çubuk şeklinde duruyor.

Eski 30-01-2009, 15:25   #70
Yeni Üye

oosmanoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Arkadaşlar selamlar,

02.11.2008 de sera ortamında diktiğim jojobalarımın resimlerini yüklüyorum
resimler 29.01.2009 da çekildi
yaklaşık 95 adet 3 tohumlu ve yaklaşık 320 adet 2 tohumlu torbam var.
100 adet 3 tohumlu, 350 adet 2 tohumlu torbaya dikim yapmıştım ancak patlamayan tohumları alarak ev ortamında torf içerisine pet şişeye diktim.
ev ortamında 10-12 günde filiz veriyorlar.
Ocak ayının ilk 2 haftası oldukça soğuk geçti ( 0 ile 5 derece arası ) ancak sadece 2 veya 3 filizde hafif zarar meydana geldi
Bugüne kadar yaşanan diğer bir sıkıntı ise yaprak biti oldu.
Seranın uzun süre (10 gün) kapalı kalması ve nemin artması yüzünden yaprak bitleri oluştu ancak hafif bir ilaçlama ile sorun çözüldü.
Seranın sık sık havalandırılması kararını aldım.

Eklenen Resimler

Osmaniyeli ve Maviş beğendi.
oosmanoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2009, 11:37   #71
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-03-2009
Bir dış ticaret şirketinde kordinatör olarak çalışıyorum. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi 1996 girişli ve 1998 terk bir işletme mezunuyum. Ziraat'e olan ilgim bu noktada oldukça derin. Keşke okulu bitirseydim...

Uzun zamandır üzerinde düşündüğüm ve internet aracılığı ile forumunuzu bulmama sebep JOJOBA bitkisi konusunda araştırıma içerisindeyim. Söylemeliyim ki en geniş (Türkçe) bilgi paylaşımının olduğu platform burası diyebilirim.

Jojoba bitkisi ve tohumları hakında yurt dışı kaynaklardan ve oldukça eski 1985 - 2002 yılları arasında yayınlanmış istatistiki verilere ulaştım.

Öyle görünüyorki JOJOBA TARIMI ve JOJOBA YAĞI ticareti oldukça havada kalmış, Türk çiftçisi tarafından yeterince ciddiye alınmamış bir konu. Ulaştığım veriler 2001 yılında 3192 nihai ürünün ya üretiminde yahut bil fiil hammadesi olarak JOJOBA YAĞI kullanıldığını ortaya koyuyor. Tabi son zamanlarda ikame olabileceği endüstriyel ürünleri düşününce bu rakamın çok daha yüksek olarak gerçekleşeceği aşikar.

Konunun ticari boyutu oldukça karmaşık. Tarımının yapılması (verimli ve endüstriyel hacimler için) oldukça yüklü bir finansman gerektirmekte. Bununla birlikte yağ tesisinide hayata geçirerek üretim döngüsünü tamamlamak gerekiyor. Tabi konu bununlada bitmiyor, yatırımın geri dönüşü açısından ürünlere talebi olan alıcıların olduğu pazarlara ulaşmak gerek. Gözle görülmeyen ve üretici ile sanayicinin elini kolunu bağlayan bu ve benzeri maliyetler yatırımcılarda cekince yratan katlanılması zor malyetlerdir. Çünki somut sonuçları zamana yayılmış ve ağır ağır gerçekleşen gelirlerdir. Örneğin bu gün 500 dönümlük, ilk etap yatırıma ikna edilecek bir yatırımcı için gerekli fidanları nereden bulacağız? Bu fidanların verimliliği konusunda garantör kim olacak? Bahçelerde çalışacak bu konuyla ilgili Ziraat teknikerleri ve yetkili Ziraat Mühendislerini kolay bulabiecek miyiz? %85'ten fazlası alakası olmayan işlerle meşgul ve tarımın içinde olmak hoşlarına gitmiyor.

Neyse, şu an, bu konuda yatırım yapacak firmalarla görüşmeler yapmak üzere, çeşitli araştırmalarıma devam ediyorum. Herkese merhaba....

Özhan Kürkçü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2009, 22:14   #72
Ağaç Dostu

enginnaz's Avatar

jojoba yağı hk

Sayın özhan kürkçü bildiğim kadarıyla yurddışından gelen jojoba yağında %110 vergi alınıyor.Bu yüzden jojobanın türkiye içinde yetişmesi lazım.Aslında tarımı için çok yüklü bir maliyet gerekmemektedir.atıl durumda verimsiz arazilerimiz jojoba ile değerlendirilebilir.hem altenatif ürün hemde ülke ekonomisine katkı olacaktır.yağ tesisi çok maliyetli değil basit bir zeytin yağı sıkma makinesi bu işi görebiliyor.sanayicimiz için yurdiçinden yağ almak daha avantajlı olacaktır.ben şu an bir arazimi bu iş için ayırdım olsada olmasada bekliyeceğim.ama çok umutluyum.birde çiftçimiz bilinçli değil.çiftçinin bilinçlenmesi lazım.bu konudada sizin gibi kişilerin bu işin çok önemli olduğunu resmi kanallardan anlatılması lazım.malum çiftçimiz dededen kalma yöntemlerden veya ürünlerden dönüş yapmak istemiyor.3-5 sene bekliyeceğim daha sonra satamazsam diye endişe ediyor.ama benim konuştuğum Çukurova üniversitesinden biri 10 sene içinde aranıpta bulunmayacak ürün diyor.değeri ileride anlaşılacak diyor.bunun için şimdiden önçalışma yapmak yani o dönemde tohum verecek ağaçlarımız olması lazım.sanayicimiz çiftçimize garantör olmalıdır.siz ekin ben alacam demesi lazım.çünkü daha az maliyetli hammadde sağlıyacak.belkide bazı kişilerin birleşip kooperatif kurmaları lazım.bunlar hayal gibi gelebilir ama olmayacak şeyler değil.israil bu bitkiyle 30 seneden beri uğraşıyorsa düşünün ülke olarak halimizi.siz değerli kişilerinde desteğiyle bu işlerin yavaş yavaş çözüleceğini düşünüyorum.saygılar..

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Özhan Kürkçü Mesajı Göster
Bir dış ticaret şirketinde kordinatör olarak çalışıyorum. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi 1996 girişli ve 1998 terk bir işletme mezunuyum. Ziraat'e olan ilgim bu noktada oldukça derin. Keşke okulu bitirseydim...

Uzun zamandır üzerinde düşündüğüm ve internet aracılığı ile forumunuzu bulmama sebep JOJOBA bitkisi konusunda araştırıma içerisindeyim. Söylemeliyim ki en geniş (Türkçe) bilgi paylaşımının olduğu platform burası diyebilirim.

Jojoba bitkisi ve tohumları hakında yurt dışı kaynaklardan ve oldukça eski 1985 - 2002 yılları arasında yayınlanmış istatistiki verilere ulaştım.

Öyle görünüyorki JOJOBA TARIMI ve JOJOBA YAĞI ticareti oldukça havada kalmış, Türk çiftçisi tarafından yeterince ciddiye alınmamış bir konu. Ulaştığım veriler 2001 yılında 3192 nihai ürünün ya üretiminde yahut bil fiil hammadesi olarak JOJOBA YAĞI kullanıldığını ortaya koyuyor. Tabi son zamanlarda ikame olabileceği endüstriyel ürünleri düşününce bu rakamın çok daha yüksek olarak gerçekleşeceği aşikar.

Konunun ticari boyutu oldukça karmaşık. Tarımının yapılması (verimli ve endüstriyel hacimler için) oldukça yüklü bir finansman gerektirmekte. Bununla birlikte yağ tesisinide hayata geçirerek üretim döngüsünü tamamlamak gerekiyor. Tabi konu bununlada bitmiyor, yatırımın geri dönüşü açısından ürünlere talebi olan alıcıların olduğu pazarlara ulaşmak gerek. Gözle görülmeyen ve üretici ile sanayicinin elini kolunu bağlayan bu ve benzeri maliyetler yatırımcılarda cekince yratan katlanılması zor malyetlerdir. Çünki somut sonuçları zamana yayılmış ve ağır ağır gerçekleşen gelirlerdir. Örneğin bu gün 500 dönümlük, ilk etap yatırıma ikna edilecek bir yatırımcı için gerekli fidanları nereden bulacağız? Bu fidanların verimliliği konusunda garantör kim olacak? Bahçelerde çalışacak bu konuyla ilgili Ziraat teknikerleri ve yetkili Ziraat Mühendislerini kolay bulabiecek miyiz? %85'ten fazlası alakası olmayan işlerle meşgul ve tarımın içinde olmak hoşlarına gitmiyor.

Neyse, şu an, bu konuda yatırım yapacak firmalarla görüşmeler yapmak üzere, çeşitli araştırmalarıma devam ediyorum. Herkese merhaba....

Eski 27-03-2009, 02:45   #73
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-09-2007
Jojobanın Türkiye'de pazarı ne durumda, alıcısı var mıdır? Ayrıca sertifikalı jojoba fidanı satışı yapan yer var mı?

sokak lambası Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2009, 19:48   #74
Ağaç Dostu

enginnaz's Avatar

Jojoba türkiyede satışı yapılabilir bir bitki.sertifikalı fidan işi şu an zor neden derseniz ülkemiz daha yeni ege ve akdenize jojoba ekimine izin verdi.diğer bölgelere destek yok.gel gör ki israilde 30 seneden beri ekiliyor.üzerine enstitiü kuruluyor.sertifikalı fidan üretmek bu bitki için çok zor satan varsada uygun değil.çünkü bitki tohumdan yetişiyor.üstte 2cm çıksa kökleri 10-15cm gidiyor.uygun saksı yoksa kökler sarmal yapıyor daha sonra toprağa aktarıldığında gelişme olmuyor.sonra aşılama işide var.çünkü tohumdan erkek ve dişi çıkma ihtimali var.bir oyuma 4 dişi 1 erkek dikiliyor.yani bu iş için uzman ülkemizde çok az.teşvik olsa belki bu işide yapan olur.şu an için tohumdan kendiniz yetiştirmekten başka çareniz yok.saygılar..

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sokak lambası Mesajı Göster
Jojobanın Türkiye'de pazarı ne durumda, alıcısı var mıdır? Ayrıca sertifikalı jojoba fidanı satışı yapan yer var mı?

Eski 20-05-2009, 19:25   #75
Ağaç Dostu

Volare's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2006
Galeri: 2
Merhaba,
böyle bir haber okudum :
,,Bakanlık, jojoba üretimi yapmak isteyen üretici ve çifçilere 49 yıllığına ücretsiz arazi tahsis ederken, Ziraat Bankası aracılığıyla da 15 ve 30 yıl sonra başlayan ödemelerle düşük faizli kredi imkanı sağlıyor''
http://h2.haberturk.com/01Detay.aspx...&dt=2008/01/31

Düzenleyen Volare : 20-05-2009 saat 19:26 Neden: ekleme
Volare Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2009, 20:33   #76
Ağaç Dostu

enginnaz's Avatar

evet volare dediğiniz doğru fakat ayrıntıları bilmek lazım.insanlar nasıl olsa teşvik var diye bu işe girmek isteyebilir.avantajları çok ama dezavantajlarınıda düşünmek lazım.mesela yazdığınız yazıya istinaden benim öğrendiğim bilgileri paylaşmalıyım.

bakanlığa sorduğunuzda şu yanıtı alacaksınız araziyi bulun gerekli çalışmaları başlatalım aksi halde size arazi bulamayız.arazi bulmaya gelince çevreyi iyi bilmeniz gerekiyor.arazinin koordinatları gerekli.bunun için gps cihazı gerekli.ondan önce bulduğunuz arazi köy arazisi ise köy muhtarıyla diyaloğa geçmeniz lazım.orman köylüsüne bu iş için öncelik tanınıyor.şimdi düşünün sizin köyünüzün yanında mera olsa hayvan otlatsanız bu araziyi dışarıdan gelen birine verirmiydiniz?doğal olarak sorun çıkarırsınız o yüzden köylüye öncelik veriliyor.köylüye teşvik açısından.diyelim köy falan yok bunun içinde helikopter kiralayıp araziyi havadan görmeniz ve arazi bulmanız gerekiyor.kaç dekar olduğunu hesaplatmanız dolayısıyla bir uzmandan destek almanız lazım.bunlar işin zor taraflarıdır.
işin kolay tarafı diyelim kendi araziniz var kendi imkanımla yapacağım derseniz arazinizin tapusu ile ziraat bankasından kredi alabilirsiniz.bence iyice araştırmadan bu işe girmeyin artıları var ama biraz uğraşmak lazım.zahmet çekmedende para kazanılmaz.size ziraat bankasının faiz oranlarını yolluyorum.belki lazım olur....saygılar...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Volare Mesajı Göster
Merhaba,
böyle bir haber okudum :
,,Bakanlık, jojoba üretimi yapmak isteyen üretici ve çifçilere 49 yıllığına ücretsiz arazi tahsis ederken, Ziraat Bankası aracılığıyla da 15 ve 30 yıl sonra başlayan ödemelerle düşük faizli kredi imkanı sağlıyor''
http://h2.haberturk.com/01Detay.aspx...&dt=2008/01/31

Eklenen Resimler

Eski 20-05-2009, 23:44   #77
Ağaç Dostu

Volare's Avatar

Sayin enginnaz,
ben devlet memuruyum , zaten boyle bir girisimim olamaz .
Bu haberi jojoba bitkisini ve yaginin arastirirken tesaduf eseri gordum .
Belki ilgi duyan olur diye ilgili baslikta yayinladim.
Cok haklisiniz , biraz zor bu tesviki almak.
Faiz de pek dusuk degil .
Yatirimin geri donusu de belki 20 yil sonra olacak , fidan satan tek bir kisi var ,tohumdan uretmek kara gecmesini geciktirmis olur ...
Orta Anadoluda yetismez sanirim ?
Cesaret ister , veya para ...

Eski 21-05-2009, 11:29   #78
Ağaç Dostu

Musti's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2008
Sn Volare, Sn enginnaz yatırım yapacakların dikkat etmeleri gereken çok güzel bilgiler vermişsiniz.Enerji bitki çeşidi olsun diye iki tür tohum getirttim.En azından tohumluk bitkilerimiz olur.
Birincisi Euphorbia lathyris,petrol bitkisi (kauçuk ağacı ile aynı bitki ailesindendir).Türkiyede Damla Sütleğeni diye bilinir.Fideler büyümekte.Büyüme aşamalarını fotoğraflıyorum.
İkincisi Jatropha Curcas (Bio Dizel yağ bitkisi).Tohumlar çimlenmekle meşguller onlarında büyüme aşamalarını fotoğraflıyacağım.
Bu bitkilerle ilgili duruma göre yeni bir başlık açabilirim.Saygılar.

Musti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2009, 13:38   #79
Ağaç Dostu

Volare's Avatar

Sayin Musti ,
koylulerimizin durumu cok vahim , cok calisip urunu nerdeyse bedavaya veriyorlar .
Farkli denenmemis bitkiler gerek , ulkemiz tarimini canlandirmak lazim .
Keske elimizden daha fazla bir seyler gelse ...

Eski 21-05-2009, 16:34   #80
Ağaç Dostu

Musti's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2008
Sayın Volare,
Elbette her türlü yeni ürünler araştırlıp hayata geçirilmesi gerekir.Sadece tarımda değil diğer sanayi dallarıda aynı durumda nereye elimi atsam şaşırıp kalıyorum.
Köyde bacanağıma biogaz için bir çukur açtıramadım(kendisi inşaat ustasıdır) gerisini düşünün artık.

Musti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2009, 21:34   #81
Ağaç Dostu

Volare's Avatar

Yenliklere bu kadar kapali olmalari cok inanilmaz.
Komsusu ne ekiyorsa o da onu ekiyor .
Cok SIG bir mantalite .Herkesin ayni urunu ureterek
kazanc saglamasi mumkun degil .
Burada bizim koylerde herkes zeytin ve bamya uretiyor.
Zeytin yaginin litresi 7 lira. Bunun yerine jojoba yagi olsa...
Bu gun bir aileyi bu konuda bilgilendirdim , bakalim...

Eski 21-05-2009, 22:02   #82
Ağaç Dostu

otugay's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2008
Trakya'da kanola ekimi artmaktadır. Bunun sebebi talep sahiplerinin köylü ile anlaşarak ekim yaptırmasıdır. Dolayısı ile köylü açısından önce talep oluşmaktadır. Bugün talebi oluşmamış ürün riskine sanayiciler giremezken köylü nasıl girsin. Ayrıca tuhumdan üretse para geri dönüşü çok uzun sürecektir. Fidan için ise yatırım maliyeti fazladır. Dolayısı ile jojoba üretimi küçük üreticilere göre değildir.

otugay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2009, 22:10   #83
Ağaç Dostu

Volare's Avatar

Sabit geliri olan kimseler deneyebilir bence .
Risk almdan kazanmak mumkun mu ?

Eski 01-07-2009, 17:57   #84
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-06-2009
Selam;

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mahon67 Mesajı Göster
JOJOBA

Jojoba, çok yıllık, çalımsı ve kurağa dayanıklı bir çöl bitkisidir. Arizona, Kalifornia ve Meksika’dan Sonoran çöllerine kadar olan yerlerde doğal olarak yetişmektedir. Jojobanın son yıllarda çok popüler olmasına karşın kullanımı yeni değildir. Çok eski zamanlarda dini törenlerde kullanılmak üzere parfüm ve boya yapımında jojoba yağından faydalanılmıştır.

Kaliforniya ve Sonara çölü yerlileri tarafından deri kanseri ve yaraların tedavisinde kullanılmış, 1933 yılında da Jojoba tohumundan elde edilen yağın diğer bitkilerden elde edilen yağlardan farklı olduğunu ve bu yağın balinalardan elde edilen yağla benzer özelliğe sahip olduğu keşfedilmiştir.

Sanayide kullanım alanları öğrenildikten sonra yetişmesi uygun ülkelerde ticari amaçla yetiştirilmeye başlanmıştır. Şu anda ise A.B.D, İsrail, Mısır, Avustralya, Arjantin, Brezilya, Paraguay, Venezuela, Libya, Sudan, Kenya, Kuveyt, Hindistan, Nijerya, Japonya ve Avrupa Birliği üye ülkeleri Jojoba yetiştiriciliği konusunda her türlü imkanı değerlendirmektedirler.

Türkiye’de yapılan çalışmalar sonucunda jojoba ekiminin yaygınlaşması ile birlikte ekonomiye büyük katkı sağlanacağı beklenmektedir.

Antalya ve Adana’dan olumlu sonuçlar alınması sonucunda ise İzmir, Denizli, Konya, Ağrı, Elazığ, Ankara, Malatya, Afyon, Yalova, Mersin, Aksaray, Adıyaman, Nevşehir ve Kayseri’de de jojoba ekimine başlanmıştır. Bitkiden elde edilen yağa firmalardan özellikle Amerika ve İsrail’den talep gelmektedir. Jojoba bitkisi geleceğin en karlı yatırımları arasında yer almaktadır.

Kullanım Alanları:

Jojoba,yağı üstün bir yağlayıcı olması nedeni ile yüksek devirli makinelerde, alet ve metal kesme işlerinde kullanılmaktadır. Değişik sıcaklıklarda stabil bir sıcaklık göstermektedir. Bu özelliği ve süper nemliliği nedeniyle Jojoba yağı sürtünmeyi önemli ölçüde azaltmakta ve bu da çalışan makine parçalarının aşınmasını önlemektedir.

Penisilin üretiminde köpürmeyi önlemektedir. Jojoba yağı diğer bilinen yağlardan çok üstündür. Anlaşılması güç fakat gerçek olarak jojoba yağı bu işlemde önemli bir etkiye sahiptir. Penisilin üretimi için jojoba yağı kullanılırsa yerfıstığından 6 kat daha az yağ tüketilmektedir. Bu da %15-20 daha fazla üretim demektir.

Jojoba yağı E vitamince zengindir. ve tıpta, küçük çizik, kesik, sivilce, püstül, saç ve deri bozukluklarında yenileyici ve %100 saflığı nedeniyle yapay kalplerde yağlayıcı olarak ta kullanılmaktadır.

Olağanüstü deri yumuşatıcı özelliği bulunmaktadır. Ayrıca güneş yanıklarına karşı kullanılmaktadır.

Jojoba asla soğutma ve buna benzer özel muamele olmadan bozulmadan ekşimeden kalabilmektedir. Bu çok uzun süreli raf ömrü besin endüstrisinde kekten pişirme yağına kadar her şey için besin endüstrisinde önemli bir şeydir.

Yağsız, kalorisiz, kolesterolsüz pişirme ve salata yağı olarak kullanılması hayal edilmektedir. Günümüzde çok sayıda uluslararası şirket böyle bir yağı piyasaya sürmek için uğraşmaktadır.

Jojoba yağının ekşimediğini ve sonsuza kadar bozulmadığını gösteren araştırmaları Kalifornia Üniversitesi yapmıştır. 27 parti cin mısırını aynı jojoba yağı ile pişirmişler ve 27. mısırın ilk mısır kadar taze olduğunu görmüşlerdir. Bu fastfoodlar da her zaman için taze yağla patates kızartma imkanı tanımaktadır.

Jojoba ayrıca doğal bir iştah bastırıcı olan simmondsini içermektedir. Diyetlere yardım olarak şekerli çubuklardan, çikolata, tatlı, içeceklere kadar her şeyin içerisine katılabilmektedir.

Hidrojenle doyurulmuş formunda Jojoba bir ciladır. Sertlik ve parlaklık kalitesi ile mobilya, yer, otomobil cilası ve uzun süre yanan mumlar gibi direk kullanım alanları sağlamaktadır.

Kozmetiklerde göz ve deri enfeksiyonlarını önlemek amacıyla bakteri ve mantarlara karşı koruyucu özelliği bulunmaktadır. Kısaca Jojoba bu mükemmel yapısı ile eşsiz bir bitkidir.

Bitkisel Özellikleri:

İki evcikli bir bitkidir. Erkek ve dişi çiçekler ayrı ayrı bitkilerdedir. Dişi çiçekler küçük, kokusuz veya güzel koku guddeli, nektarsızdır. Erkek çiçekler sarı renkli ve polen keselidir. Küçük salkım halinde bitkide bulunurlar. Döllenme ilkbahardaki kuvvetli rüzgarlarla olmaktadır.

Tamamen olgunlaşma ağustos ve ekim aylarında gerçekleşir. Meyve tek tohumludur. Tohumlar tam olgunlaştığında maun ağacı renginde koyu kahverengi rengindedir. Yetiştiği çevre koşullarına ve bitkilere göre değişmekle birlikte tohumun hacimce %50’si yağdır.

Yetiştirilmesi:

Jojoba yetişmesi için güneş ve ışık istemektedir. Genellikle tohumla üretilmektedir. Çimlenme sıcaklığı 30 C’dir. Çimlenmesi çevre koşullarına bağlı olarak birkaç günden birkaç haftaya kadar sürmektedir.

Bitkilerin çiçeklenmesi ekimden 2-4 yıl sonra gerçekleşmektedir. Bu süreye kadar bitkilerin cinsiyetlerini tespit etmek mümkün değildir. Tohumdan üretimde erkek bitki çıkma ihtimali dişi bitki çıkma ihtimaline göre daha fazla olmaktadır. Bu nedenle bazı özellikleri bilinen tohum verimi yüksek klonların üretilmesi önem arz etmektedir. Bu da ancak vejetatif yolla mümkün olmaktadır. Tohum verimleri bitki başına 138 - 578 gramdır.

Bitki ekim yapıldıktan sonra özel bir sulama veya bakım istemiyor. Gerekli yıllık yağış miktarı 500 mm civarında Türkiye’nin doğal yağışı bitkinin su ihtiyacını karşılamaktadır. Bitki hiç susuz uzun yıllar yaşayabilme özelliğini göstermektedir.

Bitki Türkiye’de zeytinin yetiştiği her yerde yetişebiliyor. Tohumları yaklaşık 25 yıl özelliğini kaybetmeden koruyabiliyor. 600-1200 metre yüksekliklerde yetişen bitkinin toprak seçiciliği yoktur. Jojobanın kökleri ortalama 9-10 metre derine inmektedir. Bu da ona kurağa dayanıklılık kazandırmaktadır. 100-200 yıllık ömrü vardır. Jojobanın tohum ekiminde her çukura 4 tohum atılması önerilmektedir.

Kaynak:http://www.alata.gov.tr/yayinlar/bro...ojoba_yet.html
İyi günler diliyorum bu jojobayla ilgili bir bilgim yok ancak Marmaris'te doğanın göbeğinde arazim var ve bu bitkiyi ekmeyi düşünüyorum burada biliyorsunuz bayağı bir sıcak var. Burası uygun bir yermidir konusunda bilginiz varsa paylaşmanızı rica ederim. Kolay gelsin.

Marmaris Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2009, 19:05   #85
Ağaç Dostu

enginnaz's Avatar

sayın marmaris,

yukarıdaki bilgileri okuduysanız aradığınız bilgileri bulabilirsiniz..avantajlarını ve dezavantajlarını düşünmeden hareket etmeyin.fırsatçı tohumcu veya fidancıların tuzağına düşmeyiniz.mutlaka teknik birinden destek alın. türkiyede benim sorduğum bazı kişler 1 dönümü için 1000 tl istiyorlar.bence çok yüksek fiyat..iyice düşünmeden başlamayın derim.saygılar...

Eski 08-07-2009, 01:06   #86
Ağaçsever

fatih_ibo's Avatar

Giriş Tarihi: 14-06-2009
ben yeni üyeyim jajoba yı ekmek istiyorum tohumlarını nereden bulabilirim saygılar.

fatih_ibo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2009, 07:20   #87
Ağaç Dostu

Volare's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatih_ibo Mesajı Göster
ben yeni üyeyim jajoba yı ekmek istiyorum tohumlarını nereden bulabilirim saygılar.

Sn. fatih_ibo ,
ben tohumlar.net adinda bir siteden aldim.
Ancak ya tohumlar bayatti ya da ben beceriksizim
2 paket tohumdan 3 bitki cimlendi.
Halen 2 tane olarak buyumeye devam ediyorlar.
Ticari olarak dusunuyorsaniz bilemiyorum,
sertifikali fidan bakin bence
tohumdan fidana, ordan da urun almaya yol cok uzun.
Kolay gelsin .

Eski 08-07-2009, 12:30   #88
Yeni Üye

oosmanoglu's Avatar

arkadaslar, jojobalarımı topraga verdim çok şükür

konu ile ilgili forum sayfasını takip eden arkadaslar bilirler,
kasım 2008 de 1000 adet tohumla baslayan maceram halen devam ediyor ama sona yaklaşmış bulunuyorum.
sahip olduğum 4.500 m2 civarı araziyi tel çit ile çevirme işleminden sonra
yaklaşık 400 ocakta 800 kadar jojobayı 28.06.2009 tarihi itibarı ile toprağa diktim.
2 haftadır haftada bir olmak üzere bol bol suladım ve yaz boyunca haftada bir sulamaya devam etmeyi planlıyorum.
dün akşam tek tek fidanları gözden geçirdim ve yaklaşık 5 firenin dışındakiler fidan torbasındaki (15 gün önceki) hallerinden çok daha canlı duruyorlar.
su açısından riskli bir dönemde olmamıza rağmen fidanları dikmek zorunda hisettim kendimi,çünkü havaların aşırı ısınmasından dolayı fidan torbalarının içinde sararmalar başlamıştı,
tarladaki her aşamayı fotoğrafladım ve bir kaç güne kadar burada sizlerle paylaşacağım.
4500 m2 lik arazimin yaklaşık yarısı doldu ve diğer yarısınada eylül ayı gibi toprağa direk tohum dikerek çimlendirme yapmayı planlıyorum.
tohum isteyen arkadaşlar benimle irtibata geçebilir.
şu an mevcutta çok tohumum yok ama önümüzdeki 2 yıl içinde kendi hasadımı sizlerle paylaşabilirim.
şahsi düşüncem; jojoba yetiştiriciliğini ticari olarak yapmayı planlıyorsanız min.1000 tohum ile başlangıç yapmalı ve her ocağa (sera içinde fidan torbasına) 2 şer tohum dikmelisiniz.

Eski 08-07-2009, 22:54   #89
Ağaç Dostu

enginnaz's Avatar

sayın oosmanoglu,

çalışmalarınızı izliyorum.bir kaç noktada yanlışlarınız var.belirtmek istedim.
bu işe başlayacak arkadaşlara önerileriniz var ama siz bile tam olarak nasıl yapılacağını bilmiyorsunuz.mesela bir oyuma 2 tohum dikin diyorsunuz ama bu bitkiden verim almanız için 7-8 en az 5 kök olması gerekir.bunlardan 1 i erkek 4 ü dişi olabilir.yoksa tarlaya yazık olur.verim düşük olur. dölleme olayını aştığınızda.bu erkek dişi olayını kimi tarlalarda sıra halinde rüzgarın eseceği bölgeye ekiliyor.kimi yerlerde ise 5 dişiye 1 erkek.yukarıda bununla ilgili yazı yazmıştım.teknik birinden destek almıyorsunuz galiba.uzun zamandır bu bitki üzerinde araştırma yapıyorum.bir sürü deneyim edindim.poşete dikmişsiniz ama bu bitkinin kökleri çok uzuyor ve poşette sarmal oluyor.daha sonra toprağa geçirdiğinizde büyüme yavaş oluyor.direk tohumu dikmeniz gerekiyor.bu tohumu kurtlar çok seviyor.delik deşik etme ihtimali var.o yüzden ilaçlamanız ve daha sonra dikmeniz uygun olabilir.erkeği ve dişisi en erken 3 sene sonra çiçeğinden belli olur.tohumlardan % 50 erkek çıkma oranı yüksek.dolayısıyla erkekleri temizlemeniz gerekecek.arılar bu bitkinin sadece erkek olanına konuyor.dişiye konmuyor.dişide arılar çekecek koku yokmuş.arı ile döllenme imkanıda zor.doğal yollara mecbursunuz.neyse uzun yazdım sizi rencide etmek için değil bilgilendirme ve yaptığınız emekler boşa gitmesin diye yazıyorum.kusura bakmayın.saygılar..

Düzenleyen enginnaz : 08-07-2009 saat 22:56 Neden: yazım hatası
Eski 14-07-2009, 15:24   #90
Yeni Üye

oosmanoglu's Avatar

sayın enginnaz,

paylaştığınız bilgiler için teşekkür ederim. bahsettiğiniz konuların tamamının farkında ve bilincindeyim. her torbaya 2 tane diktim, hatta 1 er tane dahi dikmeyi düşündüm çünkü elimdeki tohum sayısı düşünüldüğünde feda edecek tek tohumum bile yoktu.
arazim 4.500 m2 civarında ve benim elimdeki bitkiler ancak yarısına yetti.
boş yer çok yani.erkek çıkanları topraktan çıkarıcam ve kendi üretimim tohumları boş yerlere dikicem.
sizin benimle paylaştığınız bu bilgiler kulaktan dolma veya netten okuduğunuz şeylermi ?
bu bitki ile ilgili herhangi birşey tecrübe ettinizmi veya ettiyseniz
ne aşamada ?
forum siteleri fikir paylaşımı içindir. bu site ile tanıştığımdan beri fidanlarım 40cm boy yaptı(tohumdan)
bence artık konuşmayı bırakıp icraata başlamak gerek
kendimce çok büyük adımlar attım ve bu forumdaki arkadaşlardan da aynı şeyleri bekliyorum.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024