agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Enerji Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni48Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-10-2014, 08:45   #151
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Tohumları hava sıcaklığının 28 - 30 derece olduğu dönemde ekin. Aralığını en az 50 cm. olarak düşünün. Çalı formunda gelişiyor. Ekim derinliği tohumun iki üç katı olsun. Ektiğiniz yere 4 tohum bırakın. Yerini bilmek için kazık çakın. İleride dik gelişmesi için etrafına çember gibi bir şey kullanırsanız kolaylık olur. Kolay gelsin.

Qwen beğendi.
copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2014, 10:48   #152
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-09-2014
Dediğiniz şekilde ektim
10-12 gün sonra çıkmaya başladılar
İlginç olan direk %100 deniz kumuna denk gelen kısımlar çok erken çıktı
Toprak ve deniz kumu karışık olanlar henüz çıkmamıştı
Son durum nedir bilemiyorum ( acilen son gün dönmem gerekti)
Kontrol için Mayıs 2015 i beklemem gerekecek
Daha erken gitme şansım olmayacak
Ben ektiğimde hiç su vermedim
Direk kuru toprağa ektim
Toprağın %%70 kum %30 toprak lı
Sonra şans eseri 2 gün sonra yağmur yağdı
Böylece can suyunu almış oldular
Hava sıcaklığı tam olarak 25-30 derece arası idi
Havayı ve toprağı seveceklerini düşünüyorum
Deneme amaçlı ekmiş oldum
Saygılar

Qwen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2015, 13:27   #153
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2015
jojoba yaşadığı sıcaklık kaç derce iç anadoluda ekile bilrmi

ahcan3 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2015, 21:42   #154
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-12-2009
çöl bitkisi yaşar korkma dikebilirsin.

Minarislim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2016, 14:56   #155
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Jojoba küçük bir zeytin ağacı görünümünde; dış ortamda donlardan etkileniyor. Ilık geçen sonbaharda yine tohum vermek için uğraşıyor. Bakalım sonuç ne olacak.

Eklenen Resimler

tekkir, hk50 ve Muda beğendi.
copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2018, 16:04   #156
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-08-2018
Bilgi veren arkadaşlardan Allah razı olsun. Hemen hemen bütün yazılanları okudum bende internetten bir dişi bir erkek fide sipariş edip büyük saksılara ektim önümüzdeki bahara kadar gözlemleyip mart ayının sonlarına doğru uygun bir yere ekmeyi düşünüyorum. Ayrıca 50 kadar da tohum sipariş ettim birkaç tanesini şimdiden çimlendirmeyi deneyeceğim uygun bir zaman değil ama maksat denemek eğer başarırsam onları da baharda uygun bir yere dikeceğim. Kalan tohumları da şubat-mart ayında ev ortamında çimlendirip araziye dikmeyi düşünüyorum. Fideleri Mersinden sipariş ettim şimdilik açık havada bol güneşli bir ortamda tutuyorum havalar soğuyunca cam balkonlu kapalı alana alacağım. Duruma göre ticari olarak yetiştirmeyi düşünüyorum. Bakalım bir yıllık tecrübelerim nasıl olacak.

aliosmankacar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2018, 07:51   #157
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aliosmankacar Mesajı Göster
Bilgi veren arkadaşlardan Allah razı olsun. Hemen hemen bütün yazılanları okudum bende internetten bir dişi bir erkek fide sipariş edip büyük saksılara ektim önümüzdeki bahara kadar gözlemleyip mart ayının sonlarına doğru uygun bir yere ekmeyi düşünüyorum. Ayrıca 50 kadar da tohum sipariş ettim birkaç tanesini şimdiden çimlendirmeyi deneyeceğim uygun bir zaman değil ama maksat denemek eğer başarırsam onları da baharda uygun bir yere dikeceğim. Kalan tohumları da şubat-mart ayında ev ortamında çimlendirip araziye dikmeyi düşünüyorum. Fideleri Mersinden sipariş ettim şimdilik açık havada bol güneşli bir ortamda tutuyorum havalar soğuyunca cam balkonlu kapalı alana alacağım. Duruma göre ticari olarak yetiştirmeyi düşünüyorum. Bakalım bir yıllık tecrübelerim nasıl olacak.
Tohumların çoğu 2-3 hafta içerisinde çimlendi. El yakmayacak sıcaklıktaki bir suyla termosun içinde 2-3 gün arası beklettiğim tohumlar şaşırtıcı bir şekilde daha ekmeden suda tohumu çatlatıp uç verdi ve yaklaşık iki haftada filizlendi(bu işlemleri uyguladığım saksıyı gece soğuklarından etkilenmemesi için evin içinde tutuyorum). Sıcaklıklar ortalama olarak gündüzleri 25-29 geceleri ise 20-14 derecelerinde seyretti. Bu derecelere rağmen balkonda saksılara ektiğim tohumlar yaklaşık 3 hafta sonra filizlenmeye başladı. Bu saksılara ektiğim tohumları normal suda 2 gün bekletip ektim, yalnız onlarda sıcak suda olduğu gibi herhangi bir çatlama görülmedi. İki saksıda da filiz vermeyen tohumlar var, onların da zamanla çıkacağını düşünüyorum, çıkan filizler şimdilik sağlıklı görünüyor.

tekkir beğendi.

Düzenleyen aliosmankacar : 06-08-2019 saat 22:12
Eski 11-06-2019, 10:32   #158
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2019
Arkadaşlar herkese iyi günler jojoba bitkisini İzmir **** Manisa da yetiştiren varmı acaba

Recepdistek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2019, 22:10   #159
Yeni Üye

Alıntı:
Tohumların çoğu 2-3 hafta içerisinde çimlendi. El yakmayacak sıcaklıktaki bir suyla termosun içinde 2-3 gün arası beklettiğim tohumlar şaşırtıcı bir şekilde daha ekmeden suda tohumu çatlatıp uç verdi ve yaklaşık iki haftada filizlendi(bu işlemleri uyguladığım saksıyı gece soğuklarından etkilenmemesi için evin içinde tutuyorum). Sıcaklıklar ortalama olarak gündüzleri 25-29 geceleri ise 20-14 derecelerinde seyretti. Bu derecelere rağmen balkonda saksılara ektiğim tohumlar yaklaşık 3 hafta sonra filizlenmeye başladı. Bu saksılara ektiğim tohumları normal suda 2 gün bekletip ektim, yalnız onlarda sıcak suda olduğu gibi herhangi bir çatlama görülmedi. İki saksıda da filiz vermeyen tohumlar var, onların da zamanla çıkacağını düşünüyorum, çıkan filizler şimdilik sağlıklı görünüyor.
Filizler çeşitli boyutlara ulaştı. Kimisi 10 cm kimisi 40 cm oldu, kimisi dipten iki üç filiz verdi kimisi tek gövde verdi. Mart ayında araziye dikmeyi düşünüyorum.

Eski 03-12-2019, 11:30   #160
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oosmanoglu Mesajı Göster
konu ile ilgili forum sayfasını takip eden arkadaslar bilirler,
kasım 2008 de 1000 adet tohumla baslayan maceram halen devam ediyor ama sona yaklaşmış bulunuyorum.
sahip olduğum 4.500 m2 civarı araziyi tel çit ile çevirme işleminden sonra
yaklaşık 400 ocakta 800 kadar jojobayı 28.06.2009 tarihi itibarı ile toprağa diktim.
2 haftadır haftada bir olmak üzere bol bol suladım ve yaz boyunca haftada bir sulamaya devam etmeyi planlıyorum.
dün akşam tek tek fidanları gözden geçirdim ve yaklaşık 5 firenin dışındakiler fidan torbasındaki (15 gün önceki) hallerinden çok daha canlı duruyorlar.
su açısından riskli bir dönemde olmamıza rağmen fidanları dikmek zorunda hisettim kendimi,çünkü havaların aşırı ısınmasından dolayı fidan torbalarının içinde sararmalar başlamıştı,
tarladaki her aşamayı fotoğrafladım ve bir kaç güne kadar burada sizlerle paylaşacağım.
4500 m2 lik arazimin yaklaşık yarısı doldu ve diğer yarısınada eylül ayı gibi toprağa direk tohum dikerek çimlendirme yapmayı planlıyorum.
tohum isteyen arkadaşlar benimle irtibata geçebilir.
şu an mevcutta çok tohumum yok ama önümüzdeki 2 yıl içinde kendi hasadımı sizlerle paylaşabilirim.
şahsi düşüncem; jojoba yetiştiriciliğini ticari olarak yapmayı planlıyorsanız min.1000 tohum ile başlangıç yapmalı ve her ocağa (sera içinde fidan torbasına) 2 şer tohum dikmelisiniz.
Sayın Osman Osmanoğlu Bey;

Sizden tohum almak istiyorum. Kg ı kaça?

muammerbiskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2019, 11:33   #161
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-08-2008
Alıntı:
Filizler çeşitli boyutlara ulaştı. Kimisi 10 cm kimisi 40 cm oldu, kimisi dipten iki üç filiz verdi kimisi tek gövde verdi. Mart ayında araziye dikmeyi düşünüyorum.
Sizden tohumun kg ını kaçtan alabiliriz? 5kg falan lazım.

muammerbiskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2021, 14:22   #162
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-10-2020
Gerçekten çok ilginç ve etkileyici. Ben de yakın zamanda başlamayı düşünüyorum. Artık hayırlısı

evandevan5 beğendi.
umityesil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024