agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Enerji Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni48Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-07-2009, 14:45   #91
Yeni Üye

oosmanoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
haa bu arada,
bugun ziraat bankasına ugradım teşvik falan diyorsunuzya, hepsi hikaye. mülke ipotek koyuyorlar ve jojobadan 5-7 yıl sonra gelir elde edilebileceği için ayrı bir gelir belgesi istiyorlar.
yani, faizi biraz düşük ipotekli krediden farkı yok.
Türkiye'de iş yapmak isteyene destek yok arkadaşlar, risk alınmalı bence.

oosmanoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2009, 20:38   #92
Ağaç Dostu

enginnaz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-06-2008
sayın oosmanoglu,
bende 2 dekar kadar bir alanı bu işe ayırdım.tarla tam anlamıyla uygun hale geldiğinde fotoğrafları buradan yayınlayacağım.bu iş için 2 seneden beri gitmediğim yer kalmadı üniversiteler bakanlıklar daha bir çok yer.internette yazılan bir sürü yalan yanlış şeyler var.baştan herkese çok cazip geliyor ama işin içine girince çokta kolay olmadığı ve uzun yıllar sonra emeğinizin karşılığı alınacak bir ürün olduğunu anlıyorsunuz.konu içinde yazdığım mesajları okursanız daha net bilgilere ulaşırsınız.yazdığım yazılar kendimin bizzat gidip araştıdığım yazılardır.bu bitkiyle alakalı bir kaç üniversite çalışıyor.çukurova üniversitesi bunlardan bir tanesi.buradan teknik bilgi almanız mümkün.
herşey için teşekkür ediyorum.saygılar..

Düzenleyen enginnaz : 14-07-2009 saat 20:39 Neden: yazım hatası
enginnaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2009, 18:11   #93
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-07-2009
Merhaba arkadaşlar,
Buraya yeni kaydoldum...
Bende belli bir süredir jojoba'yı araştırıyorum, işlerden vakit ayırıp fırsat bulduğumuzda biz birkaç arkadaş urfa'da deneme ekimi yapmayı düşünüyoruz...eğer uygunsa orada yetiştirmeyi düşünüyoruz....Ama çok teknik bilgimiz yok...sadece burdaki birçok arkadaş gibi araştırmalarımız var....

Bu konuyla ilgili, Sanırım bir kaç arkadaş dikim yaptı, sonuçları devamlı bizlerle paylaşırlarsa seviniriz...
Özellikle mümkün olursa istanbuldaki arkadaşlarla görüşmek isterim...

İlk tohum dikimi ile ilgili bir şey sormak istiyorum...Yardımcı olursanız sevinirim...

1- Sıralama nedir...yani tohumu aldık, toprağa ekene kadar ne yapıyoruz (yani suda bekletme, dezenfekte falan) - Dezenfekte edilmeden toprağa gömülürse hiç şansı yok diyorlar....Kurtlar bunun kökünü çok severmiş....Toprağa ektikten sonra hemen suluyor muyuz vs...
Bir arkadaşımız kısaca madde madde yazabilirse sevinirim....
2- Tohumlar arasında kalite farkı var mı, en kalitelisi hangisi...ve nerden temin edebiliriz...Vista diyorlar (windows vista değildir umarım...o piyasadan toplatılıyor biliyorsunuz )
3- Direkt toprağa dikmek mi daha iyidir, yoksa daha önce bir yerde fide olarak yetiştirmek mi...

4- Birbirinden çok farklı rakamlar telaffuz ediliyor...yani getiri ile ilgili...bunun gerçek ortalamasını bilen var mı...hiç satış yapan var mı....

Biliyorum bu bilgilerin bir bölümü forumda daha önce geçmiştir ama inanın o kadar çok farklı bilgiler varki, aradan gerçek bilgileri çıkartıp bulmak zor oluyor,...kimi su istemez diyor kimi ister diyor falan filan....

Direkt pratiğe uygulayabileceğimiz denemesi yapılmış kısa bilgiler çok faydalı olacaktır arkadaşlar...

Teşekkürler, selamlar,

Düzenleyen beyinsel : 27-07-2009 saat 19:25
beyinsel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2009, 21:12   #94
Yeni Üye

Bir şey daha sormak istiyorum....
-Tohum ile çekirdek aynı şey mi...yani bitki büyüdüğü zaman elde edilen ürün aynı zamanda tohum olarak da kullanılıyor mu?

Eski 27-07-2009, 16:23   #95
Ağaç Dostu

Volare's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi beyinsel Mesajı Göster
Bir şey daha sormak istiyorum....
-Tohum ile çekirdek aynı şey mi...yani bitki büyüdüğü zaman elde edilen ürün aynı zamanda tohum olarak da kullanılıyor mu?

Doğru ,aynen fındık büyüklüğünde .
Aynı zamanda onu presleyince jojoba yağı çıkıyor , ekerseniz de jojoba bitkisi çıkıyor .

Volare Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2009, 19:21   #96
Yeni Üye

Volare, teşekkür ederim bilgilendirmen için...
Yurtdışında tohumun kilosu ne kadar bilen var mı?

Eski 05-08-2009, 11:53   #97
Yeni Üye

oosmanoglu's Avatar

sayın beyinsel,

tohumu bulmak cidden zor.tanesi için 2 tl falan fiyat verenler var.ben yurtdışından vista tohumunu getirttim.1 kg (1002 adet çıktı) yaklaşık 70 usd falan tuttu.tabii kargo ödemedim.kuzenim getirdi.
şimdi, 3mt ve 1,5 mt aralıklarla her oyuma 4 tohum dikilmeli diyorlar.en iyi sonuç direk toprağa dikmek ve damla sulama yapmak. ancak tohum temin etmek sıkıntılı olduğu için ben fidan torbalarında sera ortamında filizlendirmeyi tercih ettim.dezenfekte falan olayına hiç gerek yok.tohumları hiç kurt yemedi sadece 15-20 tanesi çürüdü.
torbaların 100 tanesine 3 er tohum diğer torbalara 2 şer tohum diktim.serayı kasım ayında yapmama rağmen izmir ikliminde 2 ayda filizlendiler.yalnız her hafta suladım.
yaklaşık 1,5 ay öncede tüm filizlerimi tarlaya diktim ve her hafta bolbol suladım.360 oyum var yaklaşık 10 fire dışında sıkıntı yok.hatta ciddi anlamda yeni filiz veren çok bitki var.
bundan sonra önümdeki bir diğer sıkıntı ise erkek-dişi olayı.arazim büyük ve ben ancak yarısını doldurabildim.arada çıkan istemediğim erkekleri kökünden çıkartacağım ve yerlerine yeni tohumlar dikeceğim.istediğim düzeni yakalayana kadar bitkileri söküp yerlerine yeni tohumlar dikmeye devam edeceğim.tohum temin etmenin ne kadar zor olduğu düşünülürse hiç bir tohumu heba etmemek lazım. serada çıkmayan tohumları toplayarak eve götürdüm ve pet şişelerin içine torf koyarak ev ortamında filizlendirdim.ev ortamında yaklaşık 2 haftada filizlendiler.ancak dış ortama yavaş yavaş alıştırmak gerek.direk olarak dışarıya çıkartınca yaprakları soluyor.ayrıca ev ortamındakiler çabuk boy atmasına rağmen belleri kalınlaşmıyor.evde filizlenince hemen dışarıya çıkartmakta fayda görüyorum.
fiziksel olarak ciddi anlamda çaba gösterdiğimi söylemeliyim.

Eski 05-08-2009, 13:00   #98
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Jojoba bitkisinin yapraklarını bir şey yiyor ama ne olduğunu bulamadım.

Eklenen Resimler

kasap.94 ve Maviş beğendi.
copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2009, 13:44   #99
Yeni Üye

oosmanoglu's Avatar

sayın copur 09
kaçtane dikili jojoban var,?
ve sanırım yaprakları çekirgeler yiyor, 1-2 tanede bende aynı şeyle karşılaştım.havalar biraz serinleyince kurtulacağız inşallah

Eski 05-08-2009, 17:37   #100
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Sayın oosmanoglu, 8 pet şişede denedim. Toprağa aldığım 3 tanesinden 2 tanesi sulama yaptığım için ( haftada **** 2 haftada bir ) toprakta yaşıyor. 1 tanesini susuz yerde bahçesi olan bir arkadaşa verdim. Diktiği aylar içinde ölmüş ( sanırım susuzluktan). 4 tanesi halen pet şişeler içinde apartman arkasında bekliyor. Üzerinde yaprak biti görmüştüm. Demek çekirgeler de yiyor.

Eski 05-08-2009, 20:16   #101
Ağaç Dostu

Volare's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2006
Galeri: 2
İşin kötüsü bitkiler erkek ve dişi oluyor elinizdekilerin hepsi dişi ,veya erkek de çıkabilir .
Bu durumda üretim olmaz .
Benim de tohumdan yetiştirdiğim iki fideciğim var . Dşisi ,erkeği nasıl ayırt edilir
Bence elinizdeki fideleri dağıtmayın , tek erkek fideyi vermiş olma ihtimali de var . Yazık olur , elinizdekiler de verim vermez

Volare Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2009, 22:21   #102
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Haklısınız sayın Volare, öncelikle tohum üretmeyi düşünüyorum. Arazi bulamadığım için de toprağa dikemiyorum. Resimdeki jojoba korunmasız olarak dış ortamda kışı çıkardı ama çok yıprandı. Üstelik üst dalları onu faydasız ot sanan kişilerce tırpanlandı. Birinci yılını doldurdular. Bakalım seneye çiçeklenecekler mi?

Eski 09-08-2009, 21:44   #103
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oosmanoglu Mesajı Göster
konu ile ilgili forum sayfasını takip eden arkadaslar bilirler,
kasım 2008 de 1000 adet tohumla baslayan maceram halen devam ediyor ama sona yaklaşmış bulunuyorum.
sahip olduğum 4.500 m2 civarı araziyi tel çit ile çevirme işleminden sonra
yaklaşık 400 ocakta 800 kadar jojobayı 28.06.2009 tarihi itibarı ile toprağa diktim.
2 haftadır haftada bir olmak üzere bol bol suladım ve yaz boyunca haftada bir sulamaya devam etmeyi planlıyorum.
dün akşam tek tek fidanları gözden geçirdim ve yaklaşık 5 firenin dışındakiler fidan torbasındaki (15 gün önceki) hallerinden çok daha canlı duruyorlar.
su açısından riskli bir dönemde olmamıza rağmen fidanları dikmek zorunda hisettim kendimi,çünkü havaların aşırı ısınmasından dolayı fidan torbalarının içinde sararmalar başlamıştı,
tarladaki her aşamayı fotoğrafladım ve bir kaç güne kadar burada sizlerle paylaşacağım.
4500 m2 lik arazimin yaklaşık yarısı doldu ve diğer yarısınada eylül ayı gibi toprağa direk tohum dikerek çimlendirme yapmayı planlıyorum.
tohum isteyen arkadaşlar benimle irtibata geçebilir.
şu an mevcutta çok tohumum yok ama önümüzdeki 2 yıl içinde kendi hasadımı sizlerle paylaşabilirim.
şahsi düşüncem; jojoba yetiştiriciliğini ticari olarak yapmayı planlıyorsanız min.1000 tohum ile başlangıç yapmalı ve her ocağa (sera içinde fidan torbasına) 2 şer tohum dikmelisiniz.
sayın oosmanoglu jojobadakı son durum nedir
Bilgilendirirseniz sevinirim.
teşekkür edrim.

Yesiller Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2009, 16:56   #104
Yeni Üye

oosmanoglu's Avatar

sayın yeşiller,

jojobaların son durumu ile ilgili resimler elimde mevcut ancak şu sıralar bi taşınma telaşım var.en kısa zamanda burada yayınlayacağım.haftada bir sulama yaptım ve yeni filizl veren çok fidan var. yani bundan sonraki olay tamamen sulama ile ilgili.
en kısa zamanda tekrar görüşmek üzere, şu taşınma telaşımı bi atlatayım.

Eski 23-09-2009, 18:39   #105
Yeni Üye

oosmanoglu's Avatar

jojobalar çok iyi durumda kanımca

sevgili forum arkadaşlarım,

bayramda jojobalarımı ziyeret ettim.
birkaçtane resim ekliyorum şu an çok zamanım yok en kısa zamanda gün ve gün detayları sizinle paylaşacağım.
yalnız söylemek isterimki gelişmeleri beni çok sevindirici seviyede.

Eklenen Resimler

Eski 30-09-2009, 21:41   #106
Ağaçsever

obay's Avatar

Giriş Tarihi: 27-08-2009
Arkadaşlar, jojoba acaba badem ağacının altına ekilebilir mi?
Antalya'da, damla sulama ile her ikisinin de gelişimleri dikkate alınırsa, jojobanın boyu ağacı geçer gibi geliyor bana.
Fikir ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

obay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2009, 11:14   #107
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Jojoba bir çalı veya ağaçcık olduğundan badem ağacını geçmez sanırım. Yalnız ışık isteği çok olan bir tür.

Eski 09-12-2009, 16:19   #108
Ağaç Dostu

siniroluyorum's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2009
Galeri: 1
Ben edirne'de oturoyorum(Uzunköprü) internetten 25 adet jojoba tohumu sipariş ettim.Acaba edirne jojoba yetiştirmek için uygun mu ve her saksıya 4er tane koymamızdaki amaç nedir?Bir de tohum filizlendirmek için en iyi yöntem sizce hangisi?

siniroluyorum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2009, 18:47   #109
Ağaç Dostu

enginnaz's Avatar

forumu pek takip etmiyorsunuz galiba?bu başlıkta istediğiniz bilgiler mevcut.saksıya dikmeniz önerilmez.erkek ve dişi olduğundan 5 tane diye satmışlar.koruma altına almazsanız edirne soğuğuna pek dayanacağını sanmıyorum.
saygılar.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi siniroluyorum Mesajı Göster
Ben edirne'de oturoyorum(Uzunköprü) internetten 25 adet jojoba tohumu sipariş ettim.Acaba edirne jojoba yetiştirmek için uygun mu ve her saksıya 4er tane koymamızdaki amaç nedir?Bir de tohum filizlendirmek için en iyi yöntem sizce hangisi?

Eski 10-12-2009, 16:58   #110
Ağaç Dostu

siniroluyorum's Avatar

Kusura bakmayın yazıların tamamını okudum ancak erkek ve ya dişi çıkma olasılığı %50 olduğu için 4 tohum ekildiğini yazmışsınız.Farklı saksılara eksem fark olmaz herhalde diye düşündüm çünkü ileride bahçeye geçireceğim ve erkek-dişi durumu tohum tutması için gerekli(sanırım)

Eski 10-12-2009, 18:52   #111
Ağaç Dostu

enginnaz's Avatar

kökleri çok uzadığından saksıda sarmal olacağından önerilmiyor.direk toprağa dikmelisiniz.ama kış döneminde olması imkansız gibi.forumda bazı arkadaşlar seraya büyük çöp poşetlerine dikmişti.saksıya ekerseniz bahara toprağa geçirseniz bile büyüme yavaş olacaktır.bence acele etmeyin bahara direk toprağa ekin derim.tabi ki topraktaki haşereleri bertaraf ederek.saygılar..

Alıntı:
Kusura bakmayın yazıların tamamını okudum ancak erkek ve ya dişi çıkma olasılığı %50 olduğu için 4 tohum ekildiğini yazmışsınız.Farklı saksılara eksem fark olmaz herhalde diye düşündüm çünkü ileride bahçeye geçireceğim ve erkek-dişi durumu tohum tutması için gerekli(sanırım)

Düzenleyen enginnaz : 15-12-2009 saat 19:51 Neden: imla hatası
Eski 15-12-2009, 16:06   #112
Ağaç Dostu

siniroluyorum's Avatar

Ben zaten şimdi ekmeyi düşünmüyordum elimde tohum olduğu için bilgi toplamaya başlayayım dedim.Topraktaki haşereler için ne yapabilirim acaba?

Eski 15-12-2009, 19:53   #113
Ağaç Dostu

enginnaz's Avatar

çeşitli yöntemler var.tohumları ekmeden önce ilaçlama.toprağı ilaçlama vb.
eğer toprakta haşere yoksa hiçbir şey yapmanıza gerek yok.ama şunu da belirteyim.bu tohumu topraktaki kurtlar çok seviyor.

Alıntı:
Ben zaten şimdi ekmeyi düşünmüyordum elimde tohum olduğu için bilgi toplamaya başlayayım dedim.Topraktaki haşereler için ne yapabilirim acaba?

Eski 15-12-2009, 20:12   #114
Ağaç Dostu

siniroluyorum's Avatar

Uzun süredir köstebekten başka zararlı yok bahçede onun içinde göztaşı koy dediler...

Eski 10-01-2010, 11:00   #115
Yeni Üye

kerim07's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2009
sayın oosmanoğlu ve çopur 09 yurt dışından tohum getirteceğim ve jojoba yetiştirmek istiyorum bize deneyimlerinizi anlatmaya devam edebilirmisiniz... selamlar

kerim07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2010, 12:57   #116
Ağaç Dostu

merakli's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Galeri: 3
Jojoba yetiştirme konusu ile ilgilenen arkadaşlar, Mersin Erdemlide Alata Bahçe kültürleri araştırma enstitüsü ile görüşebilirler. Yaklaşık 3 yıl kadar önce oradan jojoba fidanı almıştım. Aşağıda merkezin jojoba yetiştiriciliği ile ilgili broşürün linkini veriyorum.

http://www.alata.gov.tr/turkce/yayin...ojoba_yet.html

merakli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2010, 13:48   #117
Ağaçsever

Yusuf AYCAN's Avatar

Giriş Tarihi: 10-02-2009
böyle bir linke çok ihtiyacım vardı. çanakkalede olursa yetiştirmeyi düşünüyorum

Yusuf AYCAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2010, 22:46   #118
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Jojoba bitkisinin ve sonbaharda oluşan çiçek tomurcuk salkımının, Nazilli' de açık havada kışı çıkarması

Eklenen Resimler

Maviş beğendi.
Eski 08-09-2010, 02:53   #119
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-07-2008
arkadaslar ilgiyle izliyoruz. devamını bekliyoruz.

aslında nazilli iklimi en uygun iklimlerden olması gerekirken soguktan baya etkilenmiş gibi.
aydınla çok fazla iklim farkı varmıdır acaba?
sanırım bunu aydın **** antalyada dikmek gerekiyor.
antalya daha uygun belki de donlu gün sayısı daha azdır heralde.
ben yeni tohum getirttim.900 gr kadar 1200 adeti geçiyor. içine küçüklerdende atmişlar.kargoyla falan 125 euro.
aydında tarım il müdürlüğüne basvuracağim arazi için.
bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi?
4 hafta önce getirdiğim 3 numuneyi çimlendirdim 10 cm oldular.
tohumları bu sene dikmek olmaz mayıs ayını bekleyeceğiz.
ama 1-2 haftada arazi işini halledersem 50* 60 tanesini dikeceğim

Eklenen Resimler

Maviş beğendi.
natho2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2010, 19:09   #120
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Jojoba bitkisi önümüzdeki bahar için çiçek tomurcuklarını hazırladı. Bakalım kışı atlatıp çiçek açabilecek mi?

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024