agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   El Yapımı Ürünler, Hobilerimiz (http://www.agaclar.net/forum/el-yapimi-urunler-hobilerimiz/)
-   -   El yapımı örgüler ve el işleri (http://www.agaclar.net/forum/el-yapimi-urunler-hobilerimiz/36217.htm)

akçabardak 27-12-2014 20:28

El yapımı örgüler ve el işleri

5 Eklenti(ler)
Yazın bahçe ve bitkiler,
Kışın el işleri ve örgüler.

15 Aralık en küçük (kız) torunumun doğum günü için örmüş olduğum örgü bebek, yelek ve şapkası.
Eklenti 530725

Eşim ve ben arabaya atladığımız gibi kızımın doğum günü partisi için soluğu Ankara'da aldık.
Doğum günü bir pastahanede kutlandı
Eklenti 530727

Eklenti 530726

Sıra hediyelere gelince, çocuk şaşkın şaşkın ördüğüm bebeğe bakakaldı, bir anlam veremedi,
e ne de olsa çağın çocukları parayla satılan oyuncaklar daha cazip onlar için.

Paralara ise hiç bakmadı bile, şimdilik...
Parayla ilgilenmesi için biraz daha büyümesi gerekecek :)
Eklenti 530728

Ankara'da 10 gün kaldık, 10 gün boyunca bol bol vaktim oldu
ben de vaktimi bol bol patik örerek geçirdim.
Eklenti 530730
Patik desenlerimin örnekleri yanımda olmadığı için attım kafadan.

Milla 28-12-2014 08:44

Sayın Akçabardak,
Torununuzun doğum günü kutlu olsun. Belli ki güzel bir gün olmuş. Ne mutlu size.
Bu arada ördükleriniz çok güzel. Özellikle bebek nefis. Bere ve yelek de çok tatlı olmuş. Mümkünse berenin tarifini paylaşabilir misiniz? Ellerinize sağlık.

Sûz-i Dilârâ 28-12-2014 10:49

Maşallah o minik prensese;) Allah hayırlı ve uzun bir ömür versin, ömrü güzelliklerle, iyiliklerle, başarılarla dolu olsun. ;)

Darısı ecişimle böcüşümün sonra da bütün o masum meleklerin başına olsun. ;)
Allah bütün çocuklarımızı kötülüklerden ve kötülerin şerrinden korusun.

Sevgili akçabardak;

Elinize sağlık özellikle örgü bebeğinize bayıldım. Torununuz için çok harika bir hediye olmuş, tabii minik prenses kıymetini büyüdüğünde takdir edecektir muhakkak.;)

Ben örgü özürlüsü biri olarak böyle on parmağında on marifet kadınları hep çok takdir ve gıpta etmişimdir.

Bu arada o örgü bebekten yapıp sitede satmayı düşünmez misiniz? Çocuklarımın uyduruk barbilerle ya da silah sıkıp duran, vahşi sesler çıkaran robot oyuncaklarla oynamalarını istemiyorum. Alternatif oyuncaklar araştırırken sizin ördüğünüz bebeği gördüm. Hem el emeği hem sağlıklı bir oyuncak olurdu.

akçabardak 28-12-2014 15:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Milla (Mesaj 1343330)
Sayın Akçabardak,
Torununuzun doğum günü kutlu olsun. Belli ki güzel bir gün olmuş. Ne mutlu size.
Bu arada ördükleriniz çok güzel. Özellikle bebek nefis. Bere ve yelek de çok tatlı olmuş. Mümkünse berenin tarifini paylaşabilir misiniz? Ellerinize sağlık.

Teşekkür ederim sevgili Milla, güzel bir gündü kızım çok eylendi yeni oyuncaklarını görünce.

Örgülerimi beğendiğiniz için de ayrıca teşekkür ediyorum.

Berenin tarifini dilimin döndüğünce paylaşmaya çalışayım:

Bere 3 parçadan oluşuyor:
1- Önce ortadaki parçayı ördüm, toplam 22 ilmekle başladdım,
2. sırasında 7 ilmek ters, 8 ilmek düz, 7 ilmek ters, sıra bitti
Örgünün arka kısmı bütün ilmekler ters örülecek.
Bu şekilde 5 sıra örüldükten sonra, örgünün ortasında düz olan 8 ilmeği
burgu yapıyoruz (saç örgüsü gibi) örgünün arkası hep ters örülecek.

- 2 burgu arasında 8-9 sıra örülerek 2. burguyu oluşturuyoruz, bu şekilde toplam 9 burgu ile ilk parçayı tamamlamış oluyoruz. (9. burgudan sonra başta yaptığımız gibi 5 sıra örüp ilmekleri keserek bitiriyoruz ve ipi koparmadan...
(Yaklaşık yarım metre kadar bir parça elde etmiş oluyoruz)

2- ipi koparmadan dönüyoruz ve parçanın eninden ilmek çıkara çıkara şişlere
diziyoruz (kaç ilmek çıkardım şu an aklımda değil) bütün ilmekler
düzgün bir şekilde sıralandıktan sonra, örmeye başlıyoruz.

Yine berenin ön kısmı bütün ilmekler düz olarak örülürken, örgünün arkasını ters örüyoruz.
Bu şekilde 10-15 sıra (berenin büyüklüğüne göre değişiyor) ördükten sonra tepesi oluşması için her 9 ilmekte bir(10.ve 11. ilmekleri bir alarak)
ilmek sayısını azalttım ve sıra tamamlanmış oldu.
Arka sıraya döndüğümde ponpon ipi geçecek şekilde örerken delikler oluşturdum, bu sıra da tamamlandıktan sonra 7-8 sıra hem önden hem arkadan ters örmeye devam ettim, en son sırasında ilmekleri keserek, örgünün 2. kısmı da tamamlanmış oldu.

3- İpi kopartıp geçtik orta parçanın diğer tarafına, tekrar eninden ilmek çıkartarak şişlere sıraladım ve düz olarak 8-10 sıra ördükten sonra alın kısmı kıvrılmasın diye 2-3 sıra hem arkadan hem önden ters ördüm ve bere tamamlandı.
Oluşan tek parçayı yanlardan birleştirerek dktim.

Tepesinde bırakmış olduğumuz deliklerden ponpon ipini geçirerek sım sıkı
büzüp düğüm attım, ipin iki ucuna ponponlarını bağladım
Çiçeğini de kafadan attım.

Çok uzunca bir tarif ortaya çıktı, umarım anlaşılabilecek şekilde yazabilmişimdir.
Okadar çok örgü örmeme rağmen ilk defa örgü tarifi veriyorum, yemek tarifi vermek daha kolaymış :D :D :D

Not: Örgü, ipin kalınlığına, berenin büyüklüğüne ve örme (sıkı, gevşek) şekline göre ilmek sayı ve sıralar değişebilir.

Örmek isteyenlere şimdiden kolay gelsin, anlaşılmayan yerde yardımcı olmaya hazırım.

Milla 28-12-2014 15:32

Çok teşekkür ederim, ben de ip alıp deneyeceğim. Acaba şiş numaranızı ve ip cinsinizi de öğrenebilir miyim?

akçabardak 28-12-2014 16:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Milla (Mesaj 1343367)
Çok teşekkür ederim, ben de ip alıp deneyeceğim. Acaba şiş numaranızı ve ip cinsinizi de öğrenebilir miyim?

Rica ederim, önemli olan tarifi anlatabilmem, anlatabildiysem ne mutlu bana.

Şişlerim 3.5 numara
ipim ise lif ipi ince iki katlısı olan yumaklardan iki yumaktan yürüttüm, yani 4 kat oldu biraz daha tok durdu.
Elimde olanları değerlendirdim açıkçası, ama tüysüz bebe yünlerinden de olabilir. Kolay gelsin.

Milla 28-12-2014 16:58

Çok teşekkür ederim. İlk fırsatta ip alıp deneyeceğim. O zaman anlamadığım yer olursa yine sorarım :))

akçabardak 28-12-2014 17:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ (Mesaj 1343342)
Maşallah o minik prensese;) Allah hayırlı ve uzun bir ömür versin, ömrü güzelliklerle, iyiliklerle, başarılarla dolu olsun. ;)

Darısı ecişimle böcüşümün sonra da bütün o masum meleklerin başına olsun. ;)
Allah bütün çocuklarımızı kötülüklerden ve kötülerin şerrinden korusun.

Sevgili akçabardak;

Elinize sağlık özellikle örgü bebeğinize bayıldım. Torununuz için çok harika bir hediye olmuş, tabii minik prenses kıymetini büyüdüğünde takdir edecektir muhakkak.;)

Ben örgü özürlüsü biri olarak böyle on parmağında on marifet kadınları hep çok takdir ve gıpta etmişimdir.

Bu arada o örgü bebekten yapıp sitede satmayı düşünmez misiniz? Çocuklarımın uyduruk barbilerle ya da silah sıkıp duran, vahşi sesler çıkaran robot oyuncaklarla oynamalarını istemiyorum. Alternatif oyuncaklar araştırırken sizin ördüğünüz bebeği gördüm. Hem el emeği hem sağlıklı bir oyuncak olurdu.

Sevgili Sûz-i Dilârâ öncelikle torunum için kıymetli temenni ve dilekleriniz için yürekten teşekkürler ediyorum, Allah cümlemizin çocuklarına ve torunlarına böyle bir ömür boyu sağlıklı yaşam biçimi nasip etsin, kötülüklerden uzak tutsun. Amiin.

Örgülerimi beğenmenize sevindim, dediğiniz gibi prensesim de bir gün babaannesinin örmüş olduğu bebeğe kıymet verir...

En zor sorunuza da nasıl cevap vereceğimi bilemedim, şimdiye kadar hiç böyle bir şey aklımdan geçmedi doğrusu, seneler evvel bir kaç kez dantel örüp satmıştım ama, bu tür örgülerde hiç deneyimim yok, ilk defa bu bebeği ördüm, becerebilirmiyim bilemedim.

Çevreme şöyle bir göz attığımda bir çok kişi oyuncaklar konusunda sizin gibi düşünmekteler, dediğiniz gibi hem doğal hem de sağlıklı oluyor.

Sitede satıp satmama konusunda ise hiç bir fikrim yok, nasıl olur ne biter, aslında iyi olur ama biraz düşünmem gerekecek sanırım, biraz araştırıp incelemem lazım.
Yaşım epey ilerlediği için kendimde o gücü bulamıyorum, sorumluluklar gerektiren bir yükün altına girebileceğimi düşünemiyorum.
Belki hatır için bir iki tane olabilir. Sevgilerimle.

akçabardak 31-12-2014 17:48

3 Eklenti(ler)
Tığ ile örülen kız çocuğu elbisesi.

Geçen sene örmüştüm bu iki elbiseyi
Kızım bu sene giymeye başladı.

Eklenti 531156

Eklenti 531160

Eklenti 531157

akçabardak 18-01-2015 14:29

1 Eklenti(ler)
Torunlara çeyiz.

Seneler çok çabuk geçiyor, torunlar büyüyor.
Bizler de Anneanne, Babaanne olarak ta onlara elimizden
geldiğince çeyiz için bir şeyler yapmamız gerekiyor, öyle değil mi?
Ben de ufaktan ufaktan torunlarıma havlu kenarlarından başladım.
Nasıl becere bilmişmiyim arkadaşlar?

Eklenti 533245

münevver48 18-01-2015 19:47

sevgili akçabardak,elinizde sihirli asa mı var? dokunduğunuz her iş maşallah bu kadar güzel olur.bu dantel modelinin bir adı yok mu?bir isim verelim yelpaze çiçeği olsun mu?bir bakış da yelpazeyi andırıyor görüntüsü.ellerine sağlık devamını da bekleriz.belki modelde isteriz canım. sevgiler.

hira 18-01-2015 19:59

Çok güzel olmuşlar maşallah ablacığım. Allah nazardan korusun seni.

Bu başlığı çok sevdim, mutlaka katkım olur. Elişlerini çok severim, son zamanlarda pek ilgilenmesemde.

akçabardak 18-01-2015 20:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi münevver48 (Mesaj 1348879)
sevgili akçabardak,elinizde sihirli asa mı var? dokunduğunuz her iş maşallah bu kadar güzel olur.bu dantel modelinin bir adı yok mu?bir isim verelim yelpaze çiçeği olsun mu?bir bakış da yelpazeyi andırıyor görüntüsü.ellerine sağlık devamını da bekleriz.belki modelde isteriz canım. sevgiler.

Sevgili münevver, ellerimde sihirli asa mı var ne var ben de bilemedim valla, dantel örmesini seviyorum, bitmesine çok az kaldı bitsin bir güzel ütülensin model kendini daha güzel gösterecek o zaman, yelpazeye de benziyor aslında Yelpaze örneği diyebiliriz adını siz koymuş olursunuz, belki adı vardır ama ben bilmiyorum, bu dantel aslında iğne oyasıyla yapılmış ben onu tığ örgüsüne çevirdim.

Devamı elbette gelecek bundan sonra malum 3 tane torun, hepsine azar azar yapmak gerekir Allah ömür verirse. Sevgilerimle

samur 18-01-2015 20:22

Ellerine saglik pek guzeller.Prensese de masallah barekallah

akçabardak 18-01-2015 20:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hira (Mesaj 1348880)

Bu başlığı çok sevdim, mutlaka katkım olur, elişlerini çok severim, son zamanlarda pek ilgilenmesemde.

Teşekkür ederim hiracığım, başlığı sevmeniz beni mutlu etti.

akçabardak 18-01-2015 20:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi samur (Mesaj 1348882)
Ellerine saglik pek guzeller.Prensese de masallah barekallah

Teşekkürler sevgili samur.

münevver48 18-01-2015 21:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hira (Mesaj 1348880)

Bu başlığı çok sevdim, mutlaka katkım olur, elişlerini çok severim, son zamanlarda pek ilgilenmesemde.

sevgili hira,ben sizin elinizin de çok marifetli olduğunu biliyorum. bir ara sizinkileri de görsek ne güzel olur.

münevver48 18-01-2015 21:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi akçabardak (Mesaj 1348881)
Sevgili münevver, ellerimde sihirli asa mı var ne var ben de bilemedim valla, dantel örmesini seviyorum, bitmesine çok az kaldı bitsin bir güzel ütülensin model kendini daha güzel gösterecek o zaman, yelpazeye de benziyor aslında Yelpaze örneği diyebiliriz adını siz koymuş olursunuz, belki adı vardır ama ben bilmiyorum, bu dantel aslında iğne oyasıyla yapılmış ben onu tığ örgüsüne çevirdim.

Devamı elbette gelecek bundan sonra malum 3 tane torun, hepsine azar azar yapmak gerekir Allah ömür verirse. Sevgilerimle

sevgili akçabardak, evet modelin iğne oyasından yapıldığını görmüştüm. o ellerde sihir olmazsa, bir teknikten diğer bir tekniğe, bu kadar muntazam uygulama yapılır mı? üstelik ütüsüz olduğunu söylüyorsunuz.birde ütü yapıldı mı, aman onu ören eller, gören gözler dert görmesin;)sevgiler..

uzman16 26-01-2015 00:09

Elinize sağlık. Bu aralar ben de örgü örmeye ve tığ işine başladım.Özlemişim uzun zaman ara vermiştim, nasıl da keyif veriyor... :cool:

akçabardak 26-01-2015 08:33

Teşekkür ederim sevgili uzman16, sizin de ellerinize sağlık ördüklerinizi biz de görmek isteriz burada :)

akçabardak 26-01-2015 12:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi münevver48 (Mesaj 1348901)

sevgili akçabardak, evet modelin iğne oyasından yapıldığını görmüştüm. o ellerde sihir olmazsa, bir teknikten diğer bir tekniğe, bu kadar muntazam uygulama yapılır mı? üstelik ütüsüz olduğunu söylüyorsunuz.birde ütü yapıldı mı, aman onu ören eller, gören gözler dert görmesin;)sevgiler..

Sevgili münevver48 şimdi fark ettim mesajını kusura bakma nasıl da gözümden kaçmış, geç cevap verdiğim için çok özür dilerim.
Övgü dolu sözlerin beni çok mutlu etti çok teşekkür ediyorum sağ olasın, örgüyü bitirdim ama daha ütüsü yapılacak ve havlusuyla buluşturulacak, araya başka işler girdi. Selamlar

akçabardak 26-01-2015 20:21

3 Eklenti(ler)
Kıyıda köşede arta kalmış yünleri değerlendirerek işe koyuldum. Mavinin tonlarını birleştirerek
koyu renkle açık rengi birleştirip günlük evde, bağda bahçede giymek için bir yelek örmeye başladım.
Örgü koyu renkten başlayarak giderek açık renklerle tamamlanmış olacak.

Örgünün örneği:
Eklenti 534628

Örgü aşağıdan başlayarak misinalı şişlerle yanlardan dikiş olmadan tüm örülecektir
Cepsiz yelek olur mu? ... olmaz tabi ki, günlük evde, bağda bahçede giyileceği için
her an her yerde karşına çıkan tohumları koymak için cep şart :D
Eklenti 534629

Örgünün dikişsiz ve açık hali, bu şekilde kol altına kadar örülecek.
Eklenti 534630

sumeyra47 26-01-2015 22:24

Maşallah on parmağınızda on mağrifet.. Bende örgü örmeyi çok severim şimdi yeğenim için yelek örüyorum. Sizin kadar başarılı değilim idare eder işte. Pembe elbiseye bayıldım çok yakışmış prensese.

akçabardak 27-01-2015 12:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sumeyra47 (Mesaj 1351417)
Maşallah on parmağınızda on mağrifet.. Bende örgü örmeyi çok severim şimdi yeğenim için yelek örüyorum. Sizin kadar başarılı değilim idare eder işte. Pembe elbiseye bayıldım çok yakışmış prensese.

Sevgili sumeyra47 güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Ben sizin kadar başarılı değilim idare eder sözünüze katılmıyorum, yeğeninize yelek ördüğünüzü yazmışsınız bence bu da bir başarı sayılır ellerinize sağlık, yapılan her iş güzeldir. Paylaşırsanız seviniriz. Sevgiler

gülenmelek 04-02-2015 13:30

Anne; ben de ördüklerimin paylaşımını yapsam olur mu :p

akçabardak 04-02-2015 16:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gülenmelek (Mesaj 1353424)
Anne; ben de ördüklerimin paylaşımını yapsam olur mu :p

Bu başlık herkese açık olduğuna göre neden olmasın ki? memnun oluruz.

gülenmelek 04-02-2015 22:56

Paylaştım.
Ama maalesef bu sayfaya kısmet olmadı :( Anne (akçabardak ;) )
Çünkü benim yaptığım örgünün teknik bir adı var ; Amigurumi.
Ve forumda konusu olduğu için orada paylaştım ;)

akçabardak 05-02-2015 10:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gülenmelek (Mesaj 1353564)
Paylaştım.
Ama maalesef bu sayfaya kısmet olmadı :( Anne (akçabardak ;) )
Çünkü benim yaptığım örgünün teknik bir adı var ; Amigurumi.
Ve forumda konusu olduğu için orada paylaştım ;)

Kediyle kalbi hangi ara yaptın? yılbaşı ağacını da tamamlamış bitirmişsin o da ayrı bir güzel olmuş
maşallah diyeyim de ellerine nazar değmesin, çok güzel olmuşlar ellerine emeklerine ve gözlerine sağlık :cool: gülenmelek (kızım)
Ben bu kadarını beceremem çok ince ve sabırlı iş, seni tebrik ediyorum.

hira 14-03-2015 02:53

hira

5 Eklenti(ler)
:confused::confused:

hira 15-03-2015 02:56

5 Eklenti(ler)
:confused::confused:

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024