agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   El Yapımı Ürünler, Hobilerimiz (http://www.agaclar.net/forum/el-yapimi-urunler-hobilerimiz/)
-   -   ikinci el ahşap ya da paletlerden yapılan geridönüşüm (http://www.agaclar.net/forum/el-yapimi-urunler-hobilerimiz/29965.htm)

ciroz 24-01-2013 12:28

ikinci el ahşap ya da paletlerden yapılan geridönüşüm

5 Eklenti(ler)
Bahçe kışın güzel günlerini yaşarken, bahçe fotoğrafları değil farklı bir şeyi paylaşmak istedik.

Çevredeki inşaatlardan topladığımız ahşap paletleri kullanarak, uzun zamandır düşündüğümüz duvar rafının yapım aşamalarını fotoğrafladık.

Eklenti 363942
Tek tek elle taşıdığımız Ahşap Paletler.

Eklenti 363943
Elimizden geldiğince kırmadan parçaları söküldü

Eklenti 363944
Çivilerinden ayıklandı

Eklenti 363945
En düzgün ve amaca uygun olanlar ayrıldı

Eklenti 363946
Palet tahtalarının eni dar olduğundan, ikişerli olarak lamine yapıldı.
Elimizde uzun işkence olmadığı için, youtube açık universitesinde rastladığımız çok kullanışlı bir teknikten faydalandık.
Bir tarafını daire yapmak için uygun makinemiz olmadığı için / ( boğat açmak için kullanılan matkap uçları işimize yarayabilirdi ) daha basit bir yöntem uyguladık. İnanılmaz basit, sıfır maliyetli, çok kullanışlı ve istediğimiz uzunlukta işkencelerimiz oldu :) Youtube videolarından rastladığımız

ciroz 24-01-2013 12:41

Geri Dönüşüm Merakı / Duvar Rafı 2

5 Eklenti(ler)
Bu duvar rafında, herşeyde olduğu gibi yeni merak saldığımız, Ahşap işinde,
marangozluk tekniğimizi geliştirmek ve denemek için, hiç vida ve çivi kullanmadan, tamamen birbirine geçme ve yapıştırma yapmak üzere bir planla hareket etmeye çalışıyoruz. Plan da tamamen kendimizin oluşturduğu bir plan.

Eklenti 363953
El yapımı İşkenceler işe yaramış görünüyor.

Eklenti 363954
Kuruma bittikten sonra, parçaların tamamı el rendesi / Planya ile düzeltiliyor.

Eklenti 363956
Gerekli birleştirme oyukları açılıyor.

Eklenti 363957
Plana uygun gerekli detaylar yavaş yavaş tahtaya işleniyor.

Eklenti 363959
El rendesinden geçmiş ve geçmemiş tahta arasındaki fark inanılmaz,
Emekler kendini gösterip, mutlu etmeye başlıyor.

ciroz 24-01-2013 12:54

Geri Dönüşüm Merakı / Duvar Rafı 3

4 Eklenti(ler)
Arada yapılanları fotoğraflayamamışız ama,
plana uygun şekilde, hareket edip yavaş yavaş şekillenmeye başlayan duvar rafı bitme aşamasına geliyor.

Eklenti 363966
Daha tutkal sürülmeden bütün parçalar monte edilip son hali kontrol ediliyor.

Eklenti 363967
çerçeve elemenlarının birbirine yapıştırılıp kuruduktan sonraki hali.
Yapıştırırken, işkence yerine koli bantı ile yeterli kuvveti uygulayıp cercevenin yapışma noktalarını sıkıştırdık. O sırada fotoğraflamayı unutmuşuz.

Eklenti 363968
Son aşaması, Renkli ( CEVİZ ) ahşap koruyucu ile boyamak.

Eklenti 363971
Önceden kafamızda belirleyip oluşturduğumuz plan bu şekildeydi.
Ortaya çıkan şeyden çok büyük keyif aldık.

Bu duvar rafı, neredeyse sıfır maliyet ( tutkal, ahşap koruyucu ) ile yapıldı.
Yakılacak ya da çöpe atılacak bir şeyi, İnsanın kendi eliyle uğraşarak, faydalı ve göze hoş görünen bir şeye dönüştürmesinin verdiği zevk gerçekten inanılmaz.

almira 24-01-2013 12:57

Çook güzel olmuş. Ellerinize sağlık. Güle güle kullanın.

ciroz 24-01-2013 13:14

Sn almira,

çok teşekkürler,
Henüz duvara montajını yapmadık. Yerindeki halini bizde merak ediyoruz.

sibelim 24-01-2013 13:42

gerçekten çok güzel olmuş ortaya çıkan dahiyane ürün :) bu arada sunumu da çok beğendiğimi söylemeliyim böyle güzel güzel anlatınca insanın çok kolay olduğuna inanıp yapası geliyor ama biliyorum orada hem matematik hemde bolca emek var. ellerinize sağlık çok beğendim duvar rafınızı ...

ciroz 24-01-2013 13:48

Sn sibelim,

öncelikle teşekkürler,
Bizde fotoğraflara bakınca aynı şeyi düşündük, aslında doğru planlama ve programla hareket edince yavaş ilerlese de sonuca her gün adım adım yaklaşmak çokta zor değil.

Ama esas olan sabır, sabrı da bize toprak ve bitkiler öğretiyor bir yandan.

Belki 15-20 fotoğrafla anlattığımız şeyin gerçek zamanı 10-15 güne yayılıyor. Burada belki söylemekte fayda var, matkap hariç bu duvar rafı projesinde hiç bir elektrikli alet kullanmadık, herşey elektriksiz el aletleriyle yapıldı.

ciroz 25-01-2013 12:42

Bahçe sayfamızda yayınladığımız bu fotograflar ilgili başlığa taşınmış,
Ben ce güzelde olmuş.

Aslında aramıştık böyle bir konu var mi diye ama bulamamıştık.

Sn sabah' a teşekkürler.

aybala 25-01-2013 13:08

Çok başarılı bir çalışma olmuş. Güle güle kullanın. Sizin de gözünüze çarpmıştır, internette paletlerden yapılmış çok değişik uygulamalar var. Onları görünce ben de yapmak istemiştim ama henüz fırsat bulamadım. Demek ki yapınca oluyor. Yavaş yavaş harekete geçmek lazım.

Pinterest / Search results for palets

ciroz 25-01-2013 13:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aybala (Mesaj 1091396)
Çok başarılı bir çalışma olmuş. Güle güle kullanın. Sizin de gözünüze çarpmıştır, internette paletlerden yapılmış çok değişik uygulamalar var. Onları görünce ben de yapmak istemiştim ama henüz fırsat bulamadım. Demek ki yapınca oluyor. Yavaş yavaş harekete geçmek lazım.

Pinterest / Search results for palets

Evet Sn Aybala, biz de epeyce araştırdık internet ortamında. Gerçekten inanılmaz şeyler var.

Palet le daha farkli uygulamalarımız da var.

Yapım aşaması fotoğraflarını cekemedik ama, ortaya çıkan ürünleri fotoğraflayıp paylaşırız.

teşekkürler.

Tura 25-01-2013 14:18

3 Eklenti(ler)
Sayın ciroz...

Sizi tebrik ediyorum...
Çok güzel bir raf yapmışsınız.
Ahşap ile uğraşmak insanı dinlendirir.
Keyif alarak yaptığınız her bir şey hem sizin ihtiyacınızı görür, hem de kendinize güzel bir zaman geçirtmiş olursunuz.
Elinize sağlık.

Hurda ahşaptan yaptığım bir şezlong- sandalya.

Eklenti 364245

Eklenti 364246

Eklenti 364247

ciroz 25-01-2013 14:39

Sn Tura,

Cesaretlendirici sözleriniz için teşekkürler. Daha yolun çok başındayız. 6 ay öncesine kadar ıskarpela görmemiş birisi olarak hem eğlence hem dinlence hem de faydalı bir şeyler yapma hevesindeyim.

Sizin koltuk harika bir çalışma gerçekten, bizimkinin yanında ne kadar usta işi olduğu hemen belli oluyor.

Özellikle bacakların altındaki gecmelerdeki kavale mantığınıza bayıldım. Eski ustaların kullandığı bir teknik. Bizim rafta da benzer bir uygulama var. detayını fotoğraflayıp paylaşmak isteriz bir ara.

Yeni ahşaplara kıyamıyoruz. Hurda ya da paletlerden elde ettiğimiz parçalar bizim daha çok içimize siniyor.

Ben fakir 25-01-2013 14:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tura (Mesaj 1091435)
Sayın ciroz...

Sizi tebrik ediyorum...
Çok güzel bir raf yapmışsınız.
Ahşap ile uğraşmak insanı dinlendirir.
Keyif alarak yaptığınız her bir şey hem sizin ihtiyacınızı görür, hem de kendinize güzel bir zaman geçirtmiş olursunuz.
Elinize sağlık.

Hurda ahşaptan yaptığım bir şezlong- sandalye

Sevgili Çiroz'u da kutlarım.

Ama sevgili Tura, on parmakta on marifet bu olmalı. Şaşırmadım!..
Elinize sağlık.

ciroz 26-01-2013 14:27

Geri Dönüşüm Merakı / Duvar Rafı Montaj

5 Eklenti(ler)
Bugün raf' ın montajını yaptık.

Eklenti 364449
Rafı yapma nedenimiz buradaki dağınıklığı toparlamaktı,
Aynı zamanda daha önce yaptığımız telli dolaba yakışan bir şey olsun istemiştik.

Eklenti 364450

Eklenti 364451

Eklenti 364452

Eklenti 364453

Sonuçtan memnunuz : )

ciroz 26-01-2013 14:30

Geri Dönüşüm Merakı / Raf - Telli Dolap

4 Eklenti(ler)
Eklenti 364457
Raf' ta Sn. Tura' nın ustalık işinde olduğu gibi bir kama mekanizmasını bizde denemiştik. Detayı...

Eklenti 364454
Daha önce yaptığımız telli dolap.

Eklenti 364455

Eklenti 364456

Tura 26-01-2013 14:46

Sayın ciroz,

Yaptıklarınızı çok güzel şeyler.
Raf tam yerine olmuş...güle güle kullanın.
Ben de sizin gibi meraklıyım sadece...mesleğim değil.
Keşke ahşap işinde ustalık yapabilsem.
Ama sizin bu yapış olduklarınıza hayranlıkla bakıyorum.
Elinize sağlık...

ciroz 26-01-2013 14:53

Sn. Tura,

yüzümüzü kızartıyorsunuz.

Ustalık derken, kelimeyi meslek anlamında değil, işçilikteki detay ve uygulamadaki güzellik anlamında kullanmıştım.
Ellerinize sağlık gerçekten. Detaycılığınıza hayran kalmıştım.

Ben de ahşaba öyle merak saldım ki, Bu gidişle, sanırım Eylül ayında İSMEK' in ahşap şekillendirme kursuna gideceğim :)

Siz de çok iyi bilirsiniz, bir kere bulaşınca rüyalarınıza kadar sizi kovalıyor :)

Tura 26-01-2013 15:33

Yaptığınız iş gerçeken çok güzel.
Yapıyorsunuz ve kullanacaksınız.

Ben de sizin detaya verdiğiniz önemi, sandalyedeki sıkıştırma zıvanasına bakmanızdan hemen anladım...ve kendi kendime dedim ki...oğlum Tura; detaya önem veren, Sayın ciroz beğeniye ve takibe değer bir takım işler yapıyor...bir adım geriye çekil ve bu yaptıkları güzel şeyleri takip et.

Öyle yapıyorum. Merakla diğer işlerinizi bekliyeceğim.

ciroz 26-01-2013 15:54

Sn Tura, Ben de sizin farklı işlerinizi görmekten çok mutluluk duyarım.
İnsanın farklı şeylere baktıkça görüşleri gelişiyor.

Aslında,
Belki sayfa başlığını değiştirip, bu sayfayı hurda, ikinci el ahşap ya da paletlerden yapılan geridönüşüm projeleri içinde kullanabiliriz.

Eminim bir çok değerli iş çıkacaktır ortaya.

pomodoro 25-02-2013 20:17

Şurda da gene ahşap paletten yapılmış bir bahçe barı var. Çok şık!

http://sphotos-f.ak.fbcdn.net/hphoto...88559717_n.jpg

pomodoro 05-03-2013 17:37

Palet kullanımı için başka bir örnek:
http://sphotos-c.ak.fbcdn.net/hphoto...08933146_n.jpg

pomodoro 07-03-2013 21:14

Dayanamadım, şunu da ekleyeyim mi :)
http://sphotos-g.ak.fbcdn.net/hphoto...35186959_n.jpg

ciroz 07-03-2013 21:32

Sn pomodoro,

Sn aybala yukarıda güzel bir link vermişti, isterseniz oraya davet edelim sizi :)

ya da buraya ...

O kadar çok örnek var ki, lütfen yanlış anlamayın, harika örnekler paylaşıyorsunuz ve paylaşmaya da devam ediniz, belki dikkat etmeniz gereken fotoğrafların dışarıdan linklerini paylaşmamaya özen göstermek olabilir. Fotoğrafları direk olarak foruma yüklemek gerekiyor biliyorsunuz.

Mantıklı da bir sebebi var. Fotoğrafın kaynağında bir değişiklik ya da silinme olursa, sizin yüklediğiniz fotolar burada kırık link olarak gözükecek ve gönderdiğiniz güzellikler manasını kaybedecek..

pomodoro 07-03-2013 21:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ciroz (Mesaj 1115576)
Sn pomodoro,

Sn aybala yukarıda güzel bir link vermişti, isterseniz oraya davet edelim sizi :)

ya da buraya ...

Haklısınız, çok özür... Sayın aybala'nın linkini kaçırmışım. Evet, gerçekten pek çok örnek varmış. Fotoğraf linki konusunda da uyarınızı dikkate alacağım, teşekkür ederim :)

ciroz 07-03-2013 21:39

1 Eklenti(ler)
Benim de bu çok hoşuma gitmişti...

Belli mi olur belki de bir benzerini yapmayı deneyebilirim...
Eklenti 376065

günebakan 07-03-2013 21:40

Duvar rafı da telli dolapta harika olmuş sn Çiroz ellerinize sağlık devamını bekliyoruz:)

ciroz 07-03-2013 21:50

3 Eklenti(ler)
Sn günebakan, teşekkürler.

Ufak tefek bir iki çalışma var aslında.

Testere, matkap ve zımpara 3 lüsüyle bir sabunluk yapmıştım. Iskarpela elimde yoktu daha o zamanlar.

Eklenti 376066

Eklenti 376067

Eklenti 376068

zencefil cicegi 07-03-2013 22:36

2 Eklenti(ler)
Ellerinize saglik.
Bunu görünce eski mutfak terekleri ve tel dolaplarimiz vardi
bilmem hatirlayanlariniz varmi?
Simdilerdeki gibi dolaplarimizda 82 parca yemek takimlari,kahvalti setleri,tencere setleri neredeydi :)
toplasan 10 tane etmez emaye cinko **** bakir tabaklar sergilenirdi hele birde ciceklileri vardiysa en ön siraya onlar dizilirdi.
Artik bize bu takimlar bile yetmez oldu
gereksiz ayrintilar cogaldikca samimiyetimizi,hosgörümüzü,kücük seylerle mutlu olmayi unutur olduk malesef:(

Hatirlamak adina;)

ciroz 07-03-2013 23:07

Sn zencefilçiçeği,

Biz de klasik dolap yapma fikriyle yola çıkmıştık.
Daha sonra enzim ve sirkeler için karanlık kapalı bir yer de olsun düşüncesiyle, tasarımı revize etmiştik.

Babaannemin annesi, ben daha küçükken 104 yaşında hayata gözlerini yumdu. Onun Şehzadebaşı' ndaki 3 katlı ahşap evi ve içindeki bu tür hazinelerin hepsi de çıkan ya da çıkarılan bir yangında maalesef yanarak kül oldu.

O sokaktan geçerken ( ki artık çok nadir gidebiliyoruz ) halen içimiz sızlar.

zencefil cicegi 07-03-2013 23:38

Sayin Ciroz
Basiniz sagolsun.Büyük babaanneniz yattikca Allah c.c.size ömür versin.
Üzücü olay icin gecmisler olsun.
Malesef böyle kiymetli yapilar pamuklara sarilip saklanmasi gerekirken
nedense hep böyle kazalar bizim ülkemizde oluveriyor iste :S

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024