agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   El Yapımı Ürünler, Hobilerimiz (http://www.agaclar.net/forum/el-yapimi-urunler-hobilerimiz/)
-   -   Rölyef Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/el-yapimi-urunler-hobilerimiz/29081.htm)

loveforlife 24-11-2012 20:02

Rölyef Çalışmaları

5 Eklenti(ler)
Sanat, her daim vazgeçilmezlerimden olmuştur. Kendimi bildim bileli el sanatlarını sevmişimdir. Ancak iş hayatının yoğunluğu kendimi bu anlamda geliştirmeme pek de imkan vermemişti.

Ama ben küçük fırsatları kazanmaya çalışmışımdır bu hususta daima. Öğretmenlik yaptığım dönemlerde, el sanatları öğretmenlerine yönelik yapılan seminerlere katılabilmek için dokuz takla atar, bir şekilde katılmayı da becerirdim. Belki çok iddialı olacak ama el sanatları öğretmenleri baştan savma yaparken gösterilen işleri, ben ince ayrıntısına kadar dikkat ederdim.

Bu seminerlerden birinde rölyefin temel teknikleri anlatılmıştı. Gerisi doğadan toplanacak malzemeler ve hayal gücüne kalmıştı. Bunun için dağ bayır dolaştım. Çeşitli dallar, minik taşlar, yosunlar, bulgur, talaş, tuvalet kağıdı, mukavvalar, tahta parçaları, ahşap kaplama malzemeleri, minik kumaşlar...

O seminerde öğrendiklerimi uzun uğraşlar sonunda hayallerimdeki evi yaptım. Şimdi oturduğum odada, hemen karşı duvarımı süslüyor. Keşke gerçeğine sahip olabilmek de bu kadar kolay olsa. Başı dumanlı dağlara bakan, doğanın kucağında bir ev. Görülmeyen tarafında kocaman bahçesi var. İstediğin her bitkiyi yetiştirecek kadar verimli topraklar. Sevimli perdelerini, cam önü çiçeklerini, kapısındaki işlemeleri ve nazar boncuğunu da ihmal etmiş değilim. Fark, ayrıntılarda gizli.

Bakalım siz beğenecek misiniz, hayallerimin evini?

nevsune 24-11-2012 20:36

Önünde bir de verandası olsa benim de hayallerimin evi olurmuş:)

Perdelere bayıldım, tam o eve uygun olmuş. Çatı katını da, önündeki çiçekleri de pek sevdim. Ellerine sağlık sevgili loveforlife.

Yaşamın insana nasıl sürprizler getireceği hiç belli olmaz. Belli mi olur, bir gün belki de o çatı katından çiçeklerini suluyor olursun;)

Halil Balaban 25-11-2012 01:16

Hoşgeldiniz

Hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Çatı katı penceresi çiçekli eviniz ne kadar hoş olmuş. Perdelerinden, kapısındaki sarı zımbalara kadar (Yanlış görmedim onlar zımba değil mi?) İnşaAllah gerçeği de nasip olur.

milaca2010 25-11-2012 01:53

Sn. loveforlife, hobiler sayfanız hayırlı olsun, rölyef çalışmanız çok güzel olmuş, çok emek verilen sabır gerektiren ve sonuçta tüm emeklerinizin karşılığını seyrederken sizi hayal aleminde gezintiye çıkaran mükemmel bir üç boyutlu çalışma.
Emeklerinize ellerinize sağlık.

Benimde bu tür çalışmalarım var, her tür materyalden faydalanmak mümkün, mesela rölyefe başladığımızda,bazı bölümlerin alçı ile yapılmasından dolayı tablo çok ağır oluyordu, biz arkadaşlarla zamanla olayı çözdük,ağaç kökleriyle yapılan ağaçlar gerçeğini aratmıyor.
İşin garibi bu tür işlerbiraz çöpçülük gerektiriyor, gözlerim çöplerde yerlerde bu şu işe yarar, bunu şurada kullanırım gibi, yani baya baya çöpçü olmuştum...:)
Arkadaşım Çanakkale'den, ben Antalya'dan İstanbul'a ağaç kökleri taşımıştık...

Tekrar kutlarım sevgili loveforlife; çok güzel çalışmalar yapmışsınız.
Sevgiler selamlar...

mandalinci 25-11-2012 07:07

Ellerinize sağlık,

Siz çok isterseniz bir gün gerçekleşecektir mutlaka.

Ama gene de önüne veranda ekleyin, manzaraya karşı keyif yaparsınız, belki de arkadadır veranda biz göremedik.

loveforlife 25-11-2012 09:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nevsune (Mesaj 1053746)
Önünde bir de verandası olsa benim de hayallerimin evi olurmuş:)
Yaşamın insana nasıl sürprizler getireceği hiç belli olmaz. Belli mi olur, bir gün belki de o çatı katından çiçeklerini suluyor olursun;)

Veranda arkada Sevgili Nevsune:) Arka bahçede neler neler var bir bilseniz... Mis gibi bakir bir doğanın en güzel renkleri, dallarından sarkan meyveleriyle çeşit çeşit ağaçlar, sebze bahçesinde yetişen organik ürünler, ve tabii illa ki hayvanlarım... Unutmadan hemen yan tarafta, patika yolun başında bir de değirmen var...

Hayal etmek güzel şey... O sürprizi tüm kalbimle çağırıyorum...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Halil Balaban (Mesaj 1053874)
Hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Çatı katı penceresi çiçekli eviniz ne kadar hoş olmuş. Perdelerinden, kapısındaki sarı zımbalara kadar (Yanlış görmedim onlar zımba değil mi?)

Böylesine güzel karşılandıysam ne mutlu bana Sevgili Halil Balaban... Dostlar hoş geldine gelmiş ya, teşekkür etmek düşer bana bu güzel karşılama karşısında.

Emek vermeden güzellik olmuyor. Yaptığım her işi titiz yapmayı severim. Ah gözüm daha iyi olsa neler neler yapardım ama... Tek gözle bu kadarı oluyor, buna da şükür.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi milaca2010 (Mesaj 1053877)
Hayal aleminde gezintiye çıkaran mükemmel bir üç boyutlu çalışma.
Benim de bu tür çalışmalarım var, her tür materyalden faydalanmak mümkün, mesela rölyefe başladığımızda, bazı bölümlerin alçı ile yapılmasından dolayı tablo çok ağır oluyordu, biz arkadaşlarla zamanla olayı çözdük,ağaç kökleriyle yapılan ağaçlar gerçeğini aratmıyor.
İşin garibi bu tür işler biraz çöpçülük gerektiriyor, gözlerim çöplerde yerlerde bu şu işe yarar, bunu şurada kullanırım gibi, yani baya baya çöpçü olmuştum...:)
Tekrar kutlarım sevgili loveforlife; çok güzel çalışmalar yapmışsınız.
Sevgiler selamlar...

Sevgili milaca2010,
İnsan hayal ettiği müddetçe yaşar... Sizin hayallerinizden kim bilir neler çıkmıştır? Paylaşımınız mutlu eder bizi de. Güzellikler paylaşıldıkça çoğalır.

Ben hiç alçı kullanmadım bu çalışmada. Tuvalet kağıtlarını tutkalla hamur haline getirdim. Marangozdan iri kıyılmış talaşlardan alıp bazı yerlerde tutkalla talaşı, bazı yerlerde ise bulguru karıştırdım. Doğadan topladığım kuru yosunlar, mantar parçacıkları ve ağaç kabuklarını a kullandım. Çok fazla ağır olmadı.

Çöpçülük kısmına gerçekten katılıyorum. O işime yarar, bu lazım olur derken her yer atamadığım ıvır zıvırla dolu. Ama gerçekten de gün geliyor, işe yarıyor...

Beğeniniz için teşekkür ederim...
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mandalinci (Mesaj 1053884)
Siz çok isterseniz bir gün gerçekleşecektir mutlaka.
Ama gene de önüne veranda ekleyin, manzaraya karşı keyif yaparsınız, belki de arkadadır veranda biz göremedik.

Ellerimle yaptım o menekşeleri... Hem de ne emek sevgili mandalinci!
Ütünüzü mutlaka değerlendirin. Benim ütü öylesine paslı bir haldeydi ki, onu adam ettimse mutlaka sizinki de çok güzel olacaktır...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ben fakir (Mesaj 1053887)
Ütülü kompozisyona bayıldım doğrusu...
İçindeki çiçeklerin diriliğine hayran oldum.
(Geceleri ütünün kapağını kapayın da üşümesinler!!!)

Sevgili Ben Fakir,
Çiçeklerim çok güzel oldu gerçekten de. Baktım evdeki menekşelerim çok fazla açmıyor, çaresini böyle buldum ben de...

Herkese tüm iyi dilekleri için çok teşekkür ederim... İyi ki varsınız...

milaca2010 19-12-2012 20:27

"Ağaç Kökleri"

1 Eklenti(ler)
Ağaç Kökleri, ağaç kaplamaları ve değişik malzemeler ile yaptığım rölyef tablo
kim baktıysa kendi köyüne benzetiyor:)))

Halil Balaban 19-12-2012 21:52

Sayın Milaca2010,
Çok güzel çiçek yetiştiriyorsunuz, bahçe düzenliyorsunuz. Fotoğraf çekiyorsunuz, resim yapıyorsunuz. Kimbilir daha neler yapıyorsunuz? Bari rölyef yapmayın, ya da bir şeyide güzel yapmayın demi? Benim gibi yapamıyan olur, çatlayan, patlayan olur demi?
Elinize sağlık. Muhteşem. Hakikaten her görenin söylediği gibi, her yere benziyen bir yer. İnsanın köyü, nahiyesi yoksa bile, o cıvarlardan mutlaka yolu geçmiştir.
Eliniz, emeğiniz, göznurunuz var olsun. Sevgiyle mutlu kalın.
Halil Balaban

Pusarık 20-12-2012 21:23

Sayın loveforlife, başlık hayırlı olsun. Uzun bir zaman diliminde ortaya çıkan bu çalışmalar çok sabır ve emek istiyor. Sevgiyi demeye gerek yok, zaten sevilmese yapılamazlar.

Göznuru olan çalışma için sizi 2 kat tebrik ediyorum.

İyi akşamlar.....

epifani 21-12-2012 04:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi milaca2010 (Mesaj 1071369)
kim baktıysa kendi köyüne benzetiyor:)))

Ahaaaa. Benim köyün resmi ne arıyor burada. :mad:

gürcan_keskin 21-01-2014 23:03

Sayın loveforlife;
Çok güzel bir çalışma olmuş.Emeklerinize sağlık.

avşarkızı 22-01-2014 10:45

sayın loveforlife elinize sağlık ahşap rölyefiniz güzel olmuş unutmayın insan hayalleri olduğu müddetçe yaşar derler

tanerege 19-03-2015 22:39

5 Eklenti(ler)
Ağaca olan sevgimi anlatan.. elimden geldiğince uğrastığım çalışmam..

Gül Batur 21-03-2015 21:12

Elinize sağlık çok güzel olmuş çok çok güzel.

tanerege 21-03-2015 22:29

Teşekkür ederim

turunckokusu 26-03-2015 11:16

MUHTEŞEM! Bravo!

turunckokusu 26-03-2015 11:20

valla gerçekten bayıldım :) yaşamak istediğim yer :) elinize sağlık.

tanerege 29-03-2015 15:39

Teşekkür ederim hanfendi ...

SecretGarden.. 18-11-2020 17:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi loveforlife (Mesaj 1053730)
Sanat, her daim vazgeçilmezlerimden olmuştur. Kendimi bildim bileli el sanatlarını sevmişimdir. Ancak iş hayatının yoğunluğu kendimi bu anlamda geliştirmeme pek de imkan vermemişti.

Ama ben küçük fırsatları kazanmaya çalışmışımdır bu hususta daima. Öğretmenlik yaptığım dönemlerde, el sanatları öğretmenlerine yönelik yapılan seminerlere katılabilmek için dokuz takla atar, bir şekilde katılmayı da becerirdim. Belki çok iddialı olacak ama el sanatları öğretmenleri baştan savma yaparken gösterilen işleri, ben ince ayrıntısına kadar dikkat ederdim.

Bu seminerlerden birinde rölyefin temel teknikleri anlatılmıştı. Gerisi doğadan toplanacak malzemeler ve hayal gücüne kalmıştı. Bunun için dağ bayır dolaştım. Çeşitli dallar, minik taşlar, yosunlar, bulgur, talaş, tuvalet kağıdı, mukavvalar, tahta parçaları, ahşap kaplama malzemeleri, minik kumaşlar...

O seminerde öğrendiklerimi uzun uğraşlar sonunda hayallerimdeki evi yaptım. Şimdi oturduğum odada, hemen karşı duvarımı süslüyor. Keşke gerçeğine sahip olabilmek de bu kadar kolay olsa. Başı dumanlı dağlara bakan, doğanın kucağında bir ev. Görülmeyen tarafında kocaman bahçesi var. İstediğin her bitkiyi yetiştirecek kadar verimli topraklar. Sevimli perdelerini, cam önü çiçeklerini, kapısındaki işlemeleri ve nazar boncuğunu da ihmal etmiş değilim. Fark, ayrıntılarda gizli.

Bakalım siz beğenecek misiniz, hayallerimin evini?

muhteşemsınız ellerınıze saglık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024