agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > El Yapımı Ürünler, Hobilerimiz
(https)

Beğeni Düzeni43Beğeniler
  • 18 Gönderen typist
  • 2 Gönderen TCM
  • 1 Gönderen AkisSoftware
  • 2 Gönderen typist
  • 6 Gönderen TCM
  • 3 Gönderen typist
  • 10 Gönderen typist
  • 1 Gönderen Portakal Rengi

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-02-2019, 15:31   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-01-2019
El yapımı balkon mobilyam

Arkadaşlar hepsini kendim yaptım. ölçülerini isteyen arkadaşlarla paylaşabilirim.

Eklenen Resimler

malina, abk, Zekoş ve 15 kişi beğendi.
typist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2019, 15:47   #2
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Ölçülerini yazın lütfen

Bazan sormaktansa okuyup uygulamak daha kolay geliyor kimi kişilere...
Elinize sağlık

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2019, 16:26   #3
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Ellerinize sağlık. Orjinal bir çalışma olmuş.

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2019, 16:34   #4
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Pek güzel olmuş elinize sağlık. Sadece ölçüleri değil bence tüm aşamaları yazın. Hangi ağacı kullandınız, neyle yapıştırdınız veya çivi/vida mı kullandınız, sünger-kumaşta mı sizden, cila/vernik, maliyet vs... Hanım gördü şimdi, 'yaylada balkona güzel olur' dedi. Görmesi iyi mi oldu, kötü mü oldu şimdilik karar veremedim.

malina ve blick beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2019, 16:52   #5
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Gormesi iyi olmus sayin TCM ama size is cikacak. Arkadas bilgileri paylasmazsa gitti 1000 pangonot sizden Artik bir mobilya firmasina yanasirsiniz mecburen

TCM beğendi.
Eski 26-02-2019, 17:11   #6
Yeni Üye

Arkadaşlar pc basina gecince hepsini detayli olarak paylasacagim. Telefonla cok zor olur

malina ve TCM beğendi.
Eski 26-02-2019, 17:19   #7
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Gormesi iyi olmus sayin TCM ama size is cikacak. Arkadas bilgileri paylasmazsa gitti 1000 pangonot sizden Artik bir mobilya firmasina yanasirsiniz mecburen
1.000 le kurtulsak iyi, yeni fiyatlardan sizin de haberiniz yok herhal. Geçen hanımla bir hafta sonu gidecek yer bulamadık öyle mobilyacıları dolaşalım dedik. Orta sehpalara baktık, 5.000 e orta sehpa var, orta kararlar bile 1,5-2 bin civarıydı. Yürü dedim yürü, kaçalım buralardan. Şimdi odun topluyorum, epoksi ile birleştirip orta sehpa yapacam, tabi önce bilen arkadaşlardan ön bilgi almam gerekecek.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2019, 17:25   #8
Yeni Üye

Bu takimi 2018 temmuzda 400 tl ye yaptim. Aslinda daha ucuzada mal olabilirdi ama sungerini kumasini en kalitelisinden yaptim. Tabi iscilik yok

Turgay78, Zekoş ve OSMAN45 beğendi.
Eski 26-02-2019, 17:34   #9
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Harika olmuş, elinize sağlık. Mobilya kısmı da minder kısmı da çok profesyonelce yapılmış gibi duruyor.

abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2019, 21:05   #10
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-08-2008
Bu kadar güzel bahçe,veranda takımı olurda istenmez mi hiç gerekli bilgileri ? Ellerinize,emeklerinize sağlık,detayları merakla bekliyoruz...

Turgay78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2019, 11:11   #11
Yeni Üye

Detaylı anlatıyorum

Arkadaşlar öncelikle mobilyacı değilim, hiç mobilyacılık yapmadım. o yüzden yanlış birşey telaffuz edersem kusura bakmayın.

Dediğim gibi hiç ahşap ile uğraşmadım. Ama eskiden beridir ahşap ile uğraşmayı çok istiyordum. Bir gün hem ihtiyaçtan hemde hevesimden dolayı yapmaya karar verdim.

Öncelikle inşaatlık kereste firmalarına gittim. Kullandığım ağaç ülkemizin çam ağacı, sibirya çamı da vardı ancak doğal yapısı olarak yerel çam daha güzel duruyor, sibirya çamında dokusu daha düz. Ahşabın kalınlığı size kalmış, istediğiniz kalınlıkta yapabilirsiniz. ben kendi yaptığım 5x5 olanını anlatıyorum. Ancak buradaki önemli husus siz keresteciden 5x5 ahşap kesiver dediğiniz de **** hazırlardan alacaksanız ölçüler tam olarak 5x5 olmayacaktır. 4,6 x 4,6 civarı olacaktır bunun nedeni ise keresteciler testere kalınlık payını sizden keseceklerdir. ben 6x6 kestirdim.

6x6 lık keresteleri keresteciden kestirdikten sonra, planyası olan mobilyacıları gezmeye başladım. Artık mdf ve suntalem daha çok kullanıldığından, zar zor bir tane buldum. (bir kaç tane daha buldum ama kaça yaparsınız diye sorduğumda pahalı söyledikleri için yaptırmadım). 6x6 lık keresteleri planya ile hem zımpara yaptırdım. hemde kalınlığından 1 cm aldırdım ve tam ölçü olarak 5x5 olarak ayarlattım. Hemde ölçülerine göre kestirdim. Ben düzgün durması için gözönünde olan yerleri 45 derece açıyla kestirdim. onlarda şemada var. Planya hem kalınlık alıyor hemde yüzeyi düzleştiriyor. Ahşaplar tertemiz oldu. zımpara bile atmadım.

Artık mobilyacı ve kerestecilerde işim bitti. Buraya kadar yaptığım masraf 150 TL civarıydı. ahşapları eve getirdim, ancak nerede yapacağıma karar veremedim, aslında karar vermiştim (mutfakta yapmaya karar vermiştim. balkonda yanaşmak zor ve rahat çalışılmayacaktı. Bodrumu komşularımız biraz sıkıntılı olduğu için düşünmedim. Ses olarak değil başka sebepler, ses olarak sadece şarjlı matkap sesi oda zaten fazla ses çıkarmıyor). Eşim gezmeye çıkınca bende mutfağa yere örtüyü sererek atölyeyi oluşturdum , buradan sonra ihtiyacınız olanları yazayım. 8-9 Cm lik yeteri kadar ağaç vidası, tutkal (tutkal mutlaka olsun), şarjlı matkap oldumu herşeyi yapabilirsiniz. Ölçüleri ve yerleri zaten belli olan yerleri vida ile birleştirmek kalıyor. Birleştirmeyi yaparken yani vida ile sabitlerken önce birleşim yerlerine tutkal sürün ve vidanın kalınlığından daha ince bir matkap ucu ile vidayı takacağınız yeri delin, nedeni ise bazen vida kalınlığından ahşap çatlayabiliyor. Vidayı takarken ayrıca ahşapları sabit tutmaya çalışın. Bende ahşap mengenesi olmadığı için birleştirmeden önce duvar kenarına ahşabı sıkıştırarak sabitledim. hem ikili koltuğu hemde tekli koltuğu birleştirmem toplam olarak bir günümü aldı diyebilirim.

Birleştirme bittikten iskelet oluştuktan sonra boya işine gelelim. Ben yine inşaat malzemecisinden 14 TL ye aldığım vernikli ceviz rengi ahşap boyası aldım. bir tane de boyamak için rulo aldım. boyada dikkat edilmesi gereken ise, elinizde kullanmadığınız bir bez olsun ve boyayı sürdükten sonra bezle ahşapta kalan boyayı silerek temizleyin. Benim tavsiyem verniksiz ahşap koruma boyası alırsanız ahşap dokusu kaybolmadan boyarsınız, ben keşke öyle yapsaymışım dedim kendime. boyayı sürdükten sonra 2 hiç kullanmayın boya iyice kurusun ve ahşabın içine kadar işlesin.

İskelet ve boyası bittikten sonra sünger ve minderlerine gelecek olursak; Kütahya bu konuda biraz sıkıntılı ve pahalı, sunger olarak 10 cmlik sert sünger aldım, fiyat yumuşak süngere göre baya pahalıydı. yumuşak sünger almamamın nedeni, zamanla oturula oturula basık izi çıkıyor ve kumaşı sündürerek görüntü kirliliğine neden oluyor. Süngerleri de istediğim ölçülerdekestirdim. Kumaş olarak ise spor döşemelik kumaş olarak geçeninden aldım. Burada size bir terzi **** az çok terzilikten anlayacak biri gerekiyor. benim eşim terzi olduğu için dikimini yaptırdım. Siz çevrenizde bu işin yapan birisine çok ucuza yaptırabilirsiniz. Hem onlarda kazanmış olur. , sırt dayama minderlerine gelince ben elyaf alacaksınız, ben duruşu ve kaliteesinden dolayı boncuk elyaf aldım, tabi biraz pahalı ama kendim için yaptığımdan onu tercih ettim. normal elyaf, kırpık sünger var onları da zevkinize göre tercih edebilirsiniz.

Benim anlatacaklarım bu kadar; şemayı buldum ama ölçülerini şemayı çıktı alınca üzerine el ile yazmışım, ölçülerini akşam bire bir ölçüp, sizlerle paylaşacağım, kusuruma bakmayın, yine aklınıza takılan birşey olursa seve seve cevaplarım. Balkondaki hali ve kol dayama minderleri ile de resimlerini koydum. sağlıcakla kalın

Eklenen Resimler

Eski 27-02-2019, 11:17   #12
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Bilgiler ve paylaşımınız için teşekkürler. Kaliteli ve profesyonel bir ürün çıkmış ortaya. Görüşünü çok hoş. Elinize sağlık.

Eski 27-02-2019, 11:39   #13
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Yastıkların içi biraz daha doldurulabilirmiş
Malzemeden kısmışsınız

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2019, 13:42   #14
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Yastıkların içi biraz daha doldurulabilirmiş
Malzemeden kısmışsınız

Sıkıştırılmış boncuk elyaf olduğu için çok fazla esnemiyo, daha kalın olsa oturma alanı azalacaktı.

Eski 01-03-2019, 19:55   #15
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Elinize sağlık çok güzel olmuşlar. ikili koltuk esneme yapar mı diye düşündüm ortasına destek mi yapsaydınız...

serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2019, 22:55   #16
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serkan_istanbul Mesajı Göster
Elinize sağlık çok güzel olmuşlar. ikili koltuk esneme yapar mı diye düşündüm ortasına destek mi yapsaydınız...
Hiç sorun olmaz. Kenarlara doğru oturuyorsunuz
Üçlü için haklı olursunuz.

HipnoTc beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2019, 13:51   #17
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Tebrik ederim. Çok güzel olmuş.

Plastik sandalyelerde hiç rahat edemem. Koltuklarınız tam benlik, bayıldım.

Elinize, kolunuza sağlık. İyi günlerde kullanın.

derin35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024