agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > El Yapımı Ürünler, Hobilerimiz
(https)

Beğeni Düzeni44Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-10-2016, 14:03   #1
Ağaç Dostu

NesliSezgin's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2016
Kendim Yaptım (marangozluk çalışmaları)

Forumda tam olarak uygun bir yer bulamadım o yüzden de yaptıklarımı bu başlık altında paylaşmak istedim. Umarım doğru bir karar olmuştur. Ben kendi imkanlarımla tuhaf işlerle uğraşmaya neden bu kadar meraklıyım bilmiyorum ama boş oturduğumda kafam da uçuşmaya başlayan garip projeler olur hep. Genelde bunu deneme yapamazsın diye yaklaşımlarda bulunanlar sabırsızlığım sonucunda ortaya hemencecik çıkan sonuçları görünce güzel eleştirilerde bulunurlar. Tabi bu süreçte ben sanırım bin kez sinir ve yorgunluk savaşından çıkmış olurum Velhasıl fotoğrafları belki benim gibi internette arayıp çok da bulamayıp acaba yapsam mı? diye düşünen ama kararsız kalanlar vardır diye ekliyorum. Belki bir yardımım dokunur. Fotoğraflar boyadığım mutfak dolaplarına ait. Yorucu oldu evet ama sonuç önceki halinden çok daha iyi oldu. Öncesine ait fotoğrafları bulabilirsem onları da yükleyeceğim. İlgilenenler için de tecrübemi seve seve paylaşırım. Sevgilerimle.

Eklenen Resimler

NesliSezgin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2016, 11:52   #2
Ağaç Dostu

NesliSezgin's Avatar

Kendin Yap

Dolapların orjinal halinin fotoğrafları..

Eklenen Resimler

makovad ve sevgihoca beğendi.
Eski 05-11-2016, 11:53   #3
Ağaç Dostu

NesliSezgin's Avatar

Kendin Yap

Kulplarını daha sonra yeniledik porselen kulp taktım.

Eski 05-11-2016, 13:40   #4
Ağaç Dostu

ParlakYıldızlar's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2015
Boyama aşamalarını anlatirmisiniz,chalk paint denilen şekildemi boyadiniz,zımpara yaptınız mi ve üzerinden zaman geçtikçe boyada kabarma kalkma oluyormu? Bende yapmak istiyorum ama çok uzun sürer veya olumsuz sonuç alırım diye cesaret edemiyorum doğrusu. Sizi tebrik ederim güzel olmuş Güle güle kullanın.

sevgihoca beğendi.

Düzenleyen ParlakYıldızlar : 05-11-2016 saat 13:43 Neden: Yazım hatasi
ParlakYıldızlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2016, 14:26   #5
Ağaç Dostu

NesliSezgin's Avatar

Kendin Yap

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ParlakYıldızlar Mesajı Göster
Boyama aşamalarını anlatirmisiniz,chalk paint denilen şekildemi boyadiniz,zımpara yaptınız mi ve üzerinden zaman geçtikçe boyada kabarma kalkma oluyormu? Bende yapmak istiyorum ama çok uzun sürer veya olumsuz sonuç alırım diye cesaret edemiyorum doğrusu. Sizi tebrik ederim güzel olmuş Güle güle kullanın.
Merhaba Sayın Parlak Yıldızlar;

Öncelikle çok teşekkür ederim yorumunuz için. Boyama ile ilgili aşamalar aslında benim de uzun süre internetten araştırdığım ve bir türlü tatmin edici sonuç alamadığım ve bu yüzden çok ertelememe neden olan bir konuydu. Ancak bir gün denemeye karar verip başladım. Dolapların eski halini muhakkak bir yerlerde görmüşsünüzdür diye düşünüyorum bir çok eski evde bu dolaplardan kullanılmış çok pürüzlü olmayan kaygan bir malzemesi var. Hatta iç kısımlarında ki malzeme kalın bir mukavva gibi. Yapı marketten küçük bir rulo ve (marka yazmanın sakıncası var mı bilemiyorum ) bilindik bir markanın x1 ürünü ile bir zımpara aldım. Oradaki görevli önce zımpara yapıp boyayı hiç su katmadan kullanın demişti. Ancak ben bir dolap kapağını zımpara yaparken bunun hiç gerekli olmadığını düşündüm. Zaten önceden verniklenmiş ya da boyanmış bir malzeme ve pürüzlü olmadığı için hemen boyamaya başladım. İlk katı attığımda neredeyse şeffaf bir görüntü hatta alt renk görünüyordu. Biraz endişelendim ama sonra üstten sanırım 6 tekrar yapınca sonuç süt gibi bembeyaz oldu. Çünkü boya siz bir taraftan başlayıp tüm yerleri boyayana kadar hemen kuruyor. Bir gün içinde kullanıma hazır haldeydi ki ben aslında 4.kattan sonrasını keyfi olarak yaptım.

sevgihoca beğendi.
Eski 05-11-2016, 14:40   #6
Ağaç Dostu

NesliSezgin's Avatar

Bu boya vernik istemiyor ama siz eğer daha parlak bir görüntü ve ekstra mukavemet isterseniz vernikleyebilirsiniz. Ben bu dolapları geçen sene ekim ayında boyamıştım. Bir yıldır hiç bir sorun yaşamadım. Yağlı boya gibi zamanla sararma yapmıyor. Ocak üstüne denk gelen dolaplar haliyle çok kirleniyor ama ben tüm deterjanları kullandım ve hatta telledim bile soyulma ya da çizilme olmadı yeter ki tam olarak kurumadan zede almasın sonrası taş gibi sağlam oluyor. Evi ilk tuttuğumuz zaman badana yapan ustalara dolapların boyanmasını istediğimi söylediğimde olmaz demişlerdi o zamandan beri o kötü eski halleri ile hep kafamı meşgul etmiş mutfağımı karartmış ve bana dert olmuştu. Şimdi hem o kötü uyumsuz renklerden kurtuldum hem de bembeyaz tertemiz aydınlık mutfağıma bir şekilde kavuşmuş oldum. Deneyin inşallah yaparsınız. Aklıma gelenleri yazdım umarım yardımcı olabilmişimdir.
Kolaylıklar dilerim.
Sevgiler.

Eski 05-11-2016, 14:50   #7
Ağaç Dostu

NesliSezgin's Avatar

Kendin Yap

Üstteki taç ve alt bazalarını da aynı şekilde 10 cm'lik küçük rulo ile boyadım. Spotları söküp geri takmak daha mantıklı ben sökmeye ve üstünü bantlamaya üşenmiştim. Ama sonra boya değen yerleri temizlemek için mecburen hepsini söküp geri taktım.

Eklenen Resimler

Eski 05-11-2016, 16:19   #8
Ağaçsever

hamseey's Avatar

Giriş Tarihi: 08-10-2016
Gerçek geri dönüşüm diye buna denir

sevgihoca beğendi.
hamseey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2016, 16:33   #9
Ağaç Dostu

NesliSezgin's Avatar

Kendin Yap

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hamseey Mesajı Göster
Gerçek geri dönüşüm diye buna denir
Çok teşekkür ederim Sayın Hamseey

Eski 05-11-2016, 17:16   #10
Ağaçsever

hamseey's Avatar

Sizden kopya çekip bende bir deneyeceğim bakalım

Eski 05-11-2016, 17:29   #11
Ağaç Dostu

NesliSezgin's Avatar

Kendin Yap

Alıntı:
Sizden kopya çekip bende bir deneyeceğim bakalım
Estağfurullah bu aslında herkesin yapabileceği bir şey. Sadece yapılmış işi görmek öğrenmek ya da detaylı bilgiye ulaşmak ne yazık ki internet ortamında biraz zor oldu benim için. Sağolsun eşim itiraz etmedi gidip malzemeyi aldık fakat eğer olmazsa olmamış halini kullanmam ve yenilenmesini istememem konusunda benden söz aldı. Hal böyle olunca oldurana kadar başka yolum yoktu

Eski 05-11-2016, 20:28   #12
Ağaç Dostu

ParlakYıldızlar's Avatar

Teşekkürler açıklama için Syn;NesliSezgin bende çok araştırdım, zımpara kısmı zor geliyordu,ben zimparanin puruzsuzlestirmek için değil aksine boyanacak zemine ince bir pürüz kazandırip boyaninda vernik li veya kaplama mobilya ya daha iyi tutunmak açısından yapıldığını sanıyordum.Dolap içlerini de boyadiniz mi?Boyanin markası Polisan mi ?

sevgihoca beğendi.
Eski 05-11-2016, 20:48   #13
Ağaç Dostu

NesliSezgin's Avatar

Kendin Yap

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ParlakYıldızlar Mesajı Göster
Teşekkürler açıklama için Syn;NesliSezgin bende çok araştırdım, zımpara kısmı zor geliyordu,ben zimparanin puruzsuzlestirmek için değil aksine boyanacak zemine ince bir pürüz kazandırip boyaninda vernik li veya kaplama mobilya ya daha iyi tutunmak açısından yapıldığını sanıyordum.Dolap içlerini de boyadiniz mi?Boyanin markası Polisan mi ?
Siz doğru söylüyorsunuz evet zımpara pürüz kazandırıp boyanın tutunmasını sağlar ama benim dolaplar çok pürüzsüz kaygan bir plaka yani ne kadar zımpara yapsam da pek anlamlı olmayacaktı ayrıca yapmadan bu hali ile denemek istedim zaten gerçekten de dediğiniz gibi en yorucu kısmı zımpara işi. Markası Polisan evet tüm yapı marketlerde bu tarz boyalar mevcut sanırım. Sizin dolaplarınızı merak ettim resim eklerseniz ben de sonuç nasıl olur fikir oluştururum belki. Hem sizin adınıza ben heyecanlandım sanki
Yaparsanız beni de bilgilendirir misiniz

Eski 05-11-2016, 20:52   #14
Ağaç Dostu

NesliSezgin's Avatar

Bir de içlerini boyamadım yani aslında o kısma biraz üşendim

sevgihoca beğendi.
Eski 05-11-2016, 22:41   #15
Ağaçsever

hamseey's Avatar

Nesli hanımın işi "içi seni dışı beni yakar" tarzı olmuş. Ama bembeyaz olunca sanki "eski usül ingiliz mobilyası" gibi olmuş. Ha gayret içlerine de başlar gibi duruyorsunuz

Eski 05-11-2016, 23:06   #16
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Alıntı:
Nesli hanımın işi "içi seni dışı beni yakar" tarzı olmuş. Ama bembeyaz olunca sanki "eski usül ingiliz mobilyası" gibi olmuş. Ha gayret içlerine de başlar gibi duruyorsunuz
Dolaplar eskisinden daha iyi göründüğüne ve bizim de İngiliz olmadığımıza göre güzel olmuş bence...

Hangi renge boyansa "yeni usül Türk mobilyası" gibi olurdu sizce?

Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2016, 23:12   #17
Ağaçsever

hamseey's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı Mesajı Göster
Dolaplar eskisinden daha iyi göründüğüne ve bizim de İngiliz olmadığımıza göre güzel olmuş bence...

Hangi renge boyansa "yeni usül Türk mobilyası" gibi olurdu sizce?
Yalnış birşey mi söyledim anlayamadım? Belkide mesleğim icabı bende öyle bir intiba uyandırdığı için ingiliz usülü demiştim. Hatta "metro fayans" diye bir model vardır. 1940'lı yıllara ait olmasına rağmen eski yıkılmak üzere olan ve ya restore edilen binalarda bu tür fayans bulunuyorsa dikkatle sökülüp yüksek fiyatlarda satıldığını görmüştüm. Fayansların örneklerine baklıdığında mobilyaların da beyaz olduğunu ve daha çok İngilterede kullanıldığından Nesli hanımın muftağında da böyle bir intiba uyandırdı bende. Şaşırdım doğrusu...

Eski 05-11-2016, 23:17   #18
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Niçin şaşırdınız ki? Burası Türkiye, İngiltere değil

Eski 05-11-2016, 23:19   #19
Ağaçsever

hamseey's Avatar

Şaşırdım çünki ben kötü bir benzetme ya da eleştiri de bulunmadığımı düşündüm. Sizin açısınızdan iyi bir şey mi dedim ya da yalnış anlaşılıp başka bir yere mi gitti yorumum onu anlayamadım. Sadece bu.

Eski 05-11-2016, 23:24   #20
Ağaç Dostu

NesliSezgin's Avatar

Alıntı:
İç kısımlar benim için çok gerekli değil aslında zira aynı dolaplardan antrede de var onları boyamayı tercih etmiştim yine sadece dış yüzeylerini. Ev sahibinin bizden sonra evi komple tadilata alıp her şeyi kendi zevkine göre yenileyip oturacak olmasından dolayı ben sadece gözüme hoş gelsin yeter dedim. Daha uzun vadede olsaydı daha detaylı düşünürdüm ama çok gerekli değil sanki

Eski 05-11-2016, 23:35   #21
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Alıntı:
"Eski usul" ve "ha gayret" kelime grupları bende yanlış intiba uyandırmış olmalı kusuruma bakmayın. Bana göre emek verilip güzel bir iş çıkarılmış. Mesleğiniz bu konularda ise (bilmiyorum, bakmalıyım sanırım) önerileriniz faydalı olacaktır eminim. Saygılar...

Eski 05-11-2016, 23:38   #22
Ağaçsever

hamseey's Avatar

Yani demem şuydu... Ha gayret devam edin içini de güzelleştirin, eskilere şu sıralarda rağbet var onlara işaret etmek istemiştim

Eski 06-11-2016, 00:03   #23
Ağaç Dostu

NesliSezgin's Avatar

Bazen yazılanlar mimik ve jestlerimiz olmadan tam neyi ifade ediyor anlaşılamayabiliyor sorun çözülmüş sevindim

Eski 06-11-2016, 00:04   #24
Ağaçsever

hamseey's Avatar

Yok yok sorun yok devam

Eski 06-11-2016, 02:18   #25
Ağaç Dostu

ParlakYıldızlar's Avatar

Evet bende değiştirmeyi çok istiyorum fakat bu gelecek yaz olucak tabiiki,bizim dolaplar aynı sizin eski dolaplarina renginde, sadece çerçeve şekli biraz farklı, niyeyse Ülkedeki tüm mutfak Mobilyacılari butun mutfaklarda aynı rengi ve modeli kullanmışlar,eğer yaz mevsimini bekleyemezsem şimdi yapiskanli folyo ile ayni sonuca gitmeyi düşünüyorum

Eski 06-11-2016, 13:40   #26
Ağaç Dostu

NesliSezgin's Avatar

Bence o folyoyu düzgünce yapıştırma işi boyamaktan daha zor ama siz bilirsiniz o da başka bir yöntem inşallah güzel olur ve paylaşırsanız sevinirim. Sevgiler

Eski 06-11-2016, 23:45   #27
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-07-2015
Sevgili NesliSezgin,elinize sağlık çok güzel olmuş.Ben de düşünüyor,cesaret edemiyordum.Polisanın hangı boyası acaba?

sevgihoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2016, 00:44   #28
Ağaç Dostu

ParlakYıldızlar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi NesliSezgin Mesajı Göster
Bence o folyoyu düzgünce yapıştırma işi boyamaktan daha zor ama siz bilirsiniz o da başka bir yöntem inşallah güzel olur ve paylaşırsanız sevinirim. Sevgiler
Teşekkür ederim,yapiskanli folyo uygulama yardımsız olmaz gibi ve daha masraflı olmasınin yanında begenmezseniz sökülebilir olması avantajı var,bende biraz daha bekleyip yaza dolaplarin dışını boyar, içinde folyo yapatım diye düşündüm,son kararım buradan paylasirim.Sevgiyle kalın.

NesliSezgin beğendi.
Eski 07-11-2016, 00:57   #29
Ağaç Dostu

NesliSezgin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevgihoca Mesajı Göster
Sevgili NesliSezgin,elinize sağlık çok güzel olmuş.Ben de düşünüyor,cesaret edemiyordum.Polisanın hangı boyası acaba?
Teşekkür ederim Sayın Sevgihoca;
İlk başta insan acaba olur mu diye endişeleniyor ama başlayınca uygulama kolay aslında Polisan x1 su bazlı boya resmini eklerim. Siz de yaparsanız sonucu paylaşır mısınız merak ederim
Sevgilerimle.

sevgihoca beğendi.
Eski 07-11-2016, 11:12   #30
Ağaç Dostu

NesliSezgin's Avatar

Başlık düzeltilmiş ama ben bu sayfayı sadece dolap boyama olarak değil evde kendi kendime yaptığım ve başka fikirleri de içine alan daha kapsamlı bir sayfa olarak düşünmüştüm.

sevgihoca beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024