agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Ekmek (http://www.agaclar.net/forum/ekmek/)
-   -   Ramazan Pidesi (http://www.agaclar.net/forum/ekmek/28126.htm)

Güler 20-07-2012 14:51

Ramazan Pidesi

Biraz evvel Oğuz'a dedim ki " Sıcak pideyi Manyas'dan sen mi alırsın?"

Bana, saat 3-4 arası köye pide gelecekmiş, Manyas'da fırıncı söylüyordu, dedi.

" Aaaa o pide buz gibi olur, ben akşam çıkanından istiyorum." dedim. Yüzüme baktı, " Peki, alırım" dedi. Ama bu sefer de benim içime yatmadı. 9 km gidecek 9 km gelecek bir pide almak için. Hadi bugün aldı diyelim.

Burada Pide tarifini verecek var mı? Ama pastane pidesi istemiyorum, hani şu bizim eksi pidelerden yapanlar varsa. Ekmek fırınlarının çıkarttıklarından.

Sevgi Durul 20-07-2012 14:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Güler (Mesaj 1000477)
Burada Pide tarifini verecek var mı? Ama pastane pidesi istemiyorum, hani şu bizim eksi pidelerden yapanlar varsa. Ekmek fırınlarının çıkarttıklarından.

Ekşi mayalı ekmek hamuru ile güzel olur. Kayınvalidem ekmek yaptığında, ille de pideyi eksik etmezdi. Ama köy fırınında pişecek.;)

Güler 20-07-2012 15:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi SDurul (Mesaj 1000479)
Ekşi mayalı ekmek hamuru ile güzel olur. Kayınvalidem ekmek yaptığında, ille de pideyi eksik etmezdi. Ama köy fırınında pişecek.;)

Teşekkür ederim, Ekşi mayalı ekmek hamurunun tarifi var sitemizde.
Bahçemde köy fırınımda var ama bu sıcakta 2-3 pide için yakmak çok zor gelecek.
Belki ilerleyen günlerde yakar ve köy halkına da çağrıda bulunurum; "millet fırını yakıyorum, pide-ekmek-börek pişirmek isteyenler gelsinler." :D

smnunal 20-07-2012 15:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Güler (Mesaj 1000477)
Biraz evvel Oğuz'a dedim ki " Sıcak pideyi Manyas'dan sen mi alırsın?"

Bana, saat 3-4 arası köye pide gelecekmiş, Manyas'da fırıncı söylüyordu, dedi.

" Aaaa o pide buz gibi olur, ben akşam çıkanından istiyorum." dedim. Yüzüme baktı, " Peki, alırım" dedi. Ama bu sefer de benim içime yatmadı. 9 km gidecek 9 km gelecek bir pide almak için. Hadi bugün aldı diyelim.

Sayın Güler hanım,

bu sıcaklarda bir pide için 9 + 9 =18 KM yol, bizde bir söz vardır deveyi yardan attıran bir tutam otmuş derler. Oğuz beye yazık değilmi ne güzel söylemiş köye gelecek diye gelen pide bu sıcaklarda akşama kadar soğumaz 1 pide içinde insan sevdiğine bu eziyeti çektirmez diye düşünüyorum tercih sizin.

Pide tarifine gelince hiç uğraşmayın pide getirecek olanlara söyleyin nasılsa köye geleceklermiş sizede pişmeye hazır hamur getirsinler sizde istediğiniz şekilde pişirir sıcak sıcak yersiniz.

Size ve eşinize hayırlı ramazanlar temennisiyle muğladan selamlarımla.

Güler 20-07-2012 19:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi smnunal (Mesaj 1000485)
Sayın Güler hanım,

bu sıcaklarda bir pide için 9 + 9 =18 KM yol, bizde bir söz vardır deveyi yardan attıran bir tutam otmuş derler. Oğuz beye yazık değilmi ne güzel söylemiş köye gelecek diye gelen pide bu sıcaklarda akşama kadar soğumaz 1 pide içinde insan sevdiğine bu eziyeti çektirmez diye düşünüyorum tercih sizin.

Pide tarifine gelince hiç uğraşmayın pide getirecek olanlara söyleyin nasılsa köye geleceklermiş sizede pişmeye hazır hamur getirsinler sizde istediğiniz şekilde pişirir sıcak sıcak yersiniz.

Size ve eşinize hayırlı ramazanlar temennisiyle muğladan selamlarımla.

Çok haklısınız, ben de söyledikten sonra pişman oldum ama yok alır gelirim diyor.
Ben hiç ona eziyet etmek ister miyim.... o bambaşkadır. Şimdi ne desem dinlemez, artık bu akşam alır da yarın için başka formül buluruz. :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024