agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Mutfak > Hamurişleri, Tatlılar, Çerezler > Ekmek
(https)

Beğeni Düzeni623Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-02-2013, 23:20   #451
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Hamuru ekşi maya ile mayalamak

Ekmek hamurunu mayalamak için önceden hazırlanan ekşi hamur, su ve unun eşit miktarlarda karıştırılarak birkaç gün içerisinde mikroorganizmaların bu karışımda çoğalmasıyla hazırlanan ekmek mayasıdır. Ekmeği kabarık ve lezzetli hale getiren yani mayalandıran sinbiyotik bir kültürdür.

Ekşi maya ile mayalanmış bir ekmek hamuru, mayalanma sırasında faydalı bakteriler için besin cennetine dönüşmekte, patojen (zararlı) bakterileri baskılayıp, çoğalmasını engellemektedir.

Ekşi maya, mayalanma sırasında hamurda protein vb. büyük gıda bileşenlerini parçalayarak, küçük moleküllere ayrılır, faydalı besin öğelerinin açığa çıkmasını kolaylaştırır. Çözünür kepek liflerin parçalanması artar, faydalı tüm vitamin mineraller açığa çıkar, değişik aromatik ve lezzet bileşikleri oluşur.

Mayalanma esnasında sindirim sisteminde var olan faydalı dost bakterilerin yavaşça çoğalmasını sağlar, mide- bağırsak fonksiyonlarını iyileştirir. Nişastanın sindirilmesini yavaşlatır. Tüm bu reaksiyonlar, ekmeği probiyotik bir gıdaya dönüştürür.

Ekmek hamurunun elastikiyetini artırarak taze kalmasını sağlar. Dolayısıyla ekmeğin raf ömrünü artırır.

Ekşi hamurun intolerans hastalıklarla ilişkisi

Buğday ununda bulunan glüten proteini sindirim sisteminin parçalamada zorlandığı bir maddedir.
Buğday ununda doğal olarak bulunan glüten maddesine duyarlı olan çölyak hastaları ise hassasiyetlerinin derecesine bağlı olarak glüten içermeyen ürünler tüketmek zorundadır.

Hatta son yıllarda ADHD (dikkat eksikliği ve hiperaktivite rahatsızlığı), tirozin, otizm vb hastalıklarda da glüten diyeti önerilmektedir.
Günümüzdeki glütensiz ürünler, mısır veya glüten içermeyen tahıllardan elde edilen nişastaya çok sayıda gıda katkı maddesinin ilavesiyle hazırlanmaktadır.

Glüten içermeyen ama normal ürün görünümünde yapılmaya çalışılan bu ürünler, glütensiz olmakla birlikte hastanın metabolizmasına farklı bir stres yükleyebilir.

Hem katkısız hem de daha lezzetli glütensiz ekmek üretme amacıyla bazı bilim adamlarının yaptığı araştırmalarda, glüten içermeyen tahıl unlarına ekşi maya ilavesiyle hazırlanan ekmeklerin, hastalar tarafından daha çok beğenildiği ve hastaların genelinde bağırsak rahatsızlığı oluşturmadığı görülmüştür.

Dolayısıyla ekşi hamurla mayalama yönteminin bu hastalar için potansiyel bir umut taşıdığı söylenebilir.

Tarihten günümüze ekmeğin geçirdiği serüven - Gıda Hareketi

tiya ve ayazkentli beğendi.
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2013, 14:37   #452
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2013
Yapılan Mayanın Saklanıp Tekrar Kullanımı Hk.

Arkadaşlar, hemen hemen bütün sayfaları okudum, ancak kafam iyice karıştı. Bu nedenle, 3 sorum olacak cevaplarsanız menmun olurum.
Saygılarımla,

Elimde 7 gün sonunda tam buğday unundan elde edilmiş maya ile hazırlanan,ekmek yapmak üzere 1 kg tam buğday unu ile yoğrulmuş hamurum var.
1-Tekrar ekmek yapmak üzere bu hamurdan yumurta büyüklüğünde bir hamur ayırmam yeterli mi?
2-Bu hamuru nasıl ve en fazla ne kadar süre ile saklıyabilirim?
3-Tekrar ekmek yapmak istediğimde bu hamuru maya olarak hiç bir işleme tabi tutmadan direk unamı katacağım?
Teşekkürler...

Amasra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2013, 08:33   #453
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Sn. Amasra,

Mayam hamur halinde değil, sıvı halde. Ekmek için bir bardak maya alıp, 2-3 kaşık maya bırakıyorum. Her gün az un ve su ilavesi ile, bir sonraki ekmek yapımına kadar yeterli miktara ulaştırıyorum. Haftada bir- iki kere kullandığım için ayrıca saklamıyorum, saklamam gerekirse buzdoladında bir hafta kalabiliyor. Buzdolabında saklansa bile haftada bir biraz un ve su ilavesi yapmak gerekiyor. Buzdolabındaki mayayı kullanmam gerektiğinde bir gün öncesinden çıkarıp, yine un ve su ilavesi yapıp aktifleşmesini bekliyorum.

Mayanın hamur halinde kullanımını ben de bilmiyorum, sanırım aynı yöntem kullanılıyordur.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2013, 17:47   #454
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2013
Yapılan Mayanın Saklanıp Tekrar Kullanımı Hk.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kiraz Mesajı Göster
Sn. Amasra,

Mayam hamur halinde değil, sıvı halde. Ekmek için bir bardak maya alıp, 2-3 kaşık maya bırakıyorum. Her gün az un ve su ilavesi ile, bir sonraki ekmek yapımına kadar yeterli miktara ulaştırıyorum. Haftada bir- iki kere kullandığım için ayrıca saklamıyorum, saklamam gerekirse buzdoladında bir hafta kalabiliyor. Buzdolabında saklansa bile haftada bir biraz un ve su ilavesi yapmak gerekiyor. Buzdolabındaki mayayı kullanmam gerektiğinde bir gün öncesinden çıkarıp, yine un ve su ilavesi yapıp aktifleşmesini bekliyorum.

Mayanın hamur halinde kullanımını ben de bilmiyorum, sanırım aynı yöntem kullanılıyordur.
Öncelikle vermiş olduğunuz cevap için teşekkür ederim. Siz bu kadar sık kullandığınız için yönteminiz oldukça mantıklı, ancak ben bu işi ilk defa yaptım ve bundan sonrada ancak 10 günde bir yapabileceğim. Yine yapmış olduğum araştırmalar neticesinde şöyle bir sonuca ulaştım. Sizlerle paylaşmak istiyorum.

Hazılamış olduğum maya ile yaptığım hamurdan elma büyüklüğünde bir hamur ayırmamın yeterli olduğunu ve haftada bir iki kere bir ölçü un, bir ölçü su ile besleyip gerektiğinde fazlasını atarak bir sonraki ekmek yapımında bunu kullanıp, yine elma büyüklüğünde bir hamur ayırıp besliyerek bu işe yıllarca devam edebileceğimi ve sizinde bahsettiğiniz gibi buzdolabında muhafaza edebileceğimi öğrendim.
Bu arada hazılamış olduğum maya ile yaptığım ekmeğin bir harika olduğunu belirtmek isterim. Elma büyüklüğünde ayırmış olduğum hamuru da yukarıda bahsettiğim şekilde besleyip yeniden deniyeceğim.
Saygılarımla,

Kiraz beğendi.
Amasra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2013, 08:09   #455
Ağaç Dostu

elta's Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2008
Ben de bir aydır evde ekşi mayalı ekmek yapıyorum.
Mayayı organik unla hazırladım. Ekmek yapımında da organik ekmek unu (arpa,buğday,çavdar,mısır unu karışımı) ve biraz da tam buğday unu karışımı kullanıyorum.
Mayayı buzdolabında bir kavanozda saklıyorum. Haftada 1-2 defa ekmek yapıyorum. Ekşi mayayı ( yaklaşık 1 elma büyüklüğünde) ılık suda eriterek un ilave edip ekmek hamuru karışımını hazırlamaya başlıyorum. Henüz hamur oldukça cıvık iken maya için yine 1 elma büyüklüğünde ayırıp her defasında temiz, unlanmış kavanoza ayırıp tekrar buzdolabına koyuyorum.

Dün pazarda toprak bir tepsi görünce hemen aldım. Dün yağladım fırınladım. Bugün ilk kez toprak kapta ekmek pişiriyorum. Hala fırında, sonucu merakla bekliyorum.

Kiraz beğendi.
elta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2013, 10:08   #456
Ağaç Dostu

livadi's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Sonucunu bizimle de paylaşın lütfen, ben de hep denemek istiyordum ...

Ekşi mayalı ekmek, yoğururken bir başka koku, mayalanırken bir başka, pişerken bambaşka...
Harika bir deneyim....

Kiraz beğendi.
livadi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2013, 12:05   #457
Ağaç Dostu

elta's Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2008
Ekmeğim pişti. İçi iyi pişmiş.
Fırın mini olunca ekmeğin üstü biraz fazla kızarabiliyor.
Hamuru akşam yoğurmuştum. Bütün gece fırının içinde bekledi. Gece ancak 2 katlama yapabildim. Sanırım bu nedenle ekmek büyük gözenekli olmadı.
Denemelerim devam edecek...

Eklenen Resimler

Kiraz ve pria beğendi.
elta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2013, 16:21   #458
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Ekşi mayadan çok gözenekli ekmek beklemeyin, sizinkinin içi iyi pişmiş.

Dışının çok pişmesini, kalın kabuk olmasını istemiyorsanız, daha düşük ısı ile uzun zamanda pişirebilirsiniz (örneğin 160 derecede 50/60 dakika -fırına ve ekmeğe göre süre değişir-), böylece içi de iyice pişer.

elta beğendi.
Eski 20-04-2013, 16:45   #459
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TigerX Mesajı Göster
Rica etsem yaptığınız ekmeklerin tadını ve ekşilik durumunu biraz anlatabilir misiniz?

En önemlisi de ekşi mayalı ekmeğin olması gereken tadı nasıl?

Teşekkürler...

Ekmeğin mayalanması ve pişmesinin normal olduğunu, ayrıca tuz oranının'da dengeli olduğunu varsayalım;

Bu ekmek ne çok ekşi ne tuzlu ne de tatsız'dır diyebiliriz. Hatta, yediğiniz yemeye göre tad alır da diyebiliriz.

Eğer farklı bir lezzet istiyorsanız;

Hamurun içine birkaç parça Damla sakızı ve birkaç tane karanfil ezerek, ekleyebilir, çok daha farklı bir tad alabilirsiniz.

Ayrıca, ekmekleri yaptıktan sonra en son aşamada fırına verirken, üzerine bol susam serperseniz, çok daha da farklı bir lezzet oluyor.

Bizim ve civar köylerde bu şekilde yapılıyor ve çok güzel bir aroma oluyor ekmeklerde.

(Tam tarifini (yani, her bir ekmek için kaç tane damla sakızı ve kaç tane karanfil konur) öğrenip buraya eklerim).

Aslında bu sayıyı bir iki defa da, deneme-yanılma yolu ile sizlerde kendi damak zevkinize göre uygun oranını yakalayabilirsiniz.

Kiraz, elta ve pria beğendi.
ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2013, 11:53   #460
Ağaç Dostu

TigerX's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2006
Son yazımdan bu yana değişik formüller deneyerek ekşi olmayan ekşi mayayı nihayet yapmayı başarabildim. Cevap veren vermeyen herkese teşekkür ediyorum...

%100 Ekşi Mayalı uygulamalarımdan bazılarının resimlerini sizlerle paylaşmak istiyorum...

%60 Ekmeklik Un + %40 Tam Buğday Unlu Ekmekler...

TigerX Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2013, 13:03   #461
Moderatör

Giriş Tarihi: 08-05-2012
Ben de kendi mayamdan ekşi mayalı ekmek yapıyorum. Yaklaşık 4 su bardağı tam una 1,5 su bardağı ekşi maya koyuyorum, 2 su bardağı kadar su 1 çorba kaşığı pekmez ve 1 çay kaşığı da kaya ya da deniz tuzu ilave ediyorum.

Eğer vakit varsa bu karışıma bir orta boy haşlanıp ezilmiş bir adet patates eklemek tadına doyulmayan bir ekmek ortaya çıkarıyor.

Ekşi mayalı ekmeği odun fırınında tadında yapmak için büyük kapaklı güveç ya da kapaklı döküm tencerede pişirmek çok işe yarıyor.

Pizza taşı olmayanlar da toprak güveçlerini fırına ters çevirip ısıtabilir, sıcak güveç üzerine hamurlarını hızlıca aktarabilirler.

Kiraz, pria ve bahcedenn beğendi.
Ozlem A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2013, 09:43   #462
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Herkese selamlar,
Ben de forumdan ilham alarak kendi mayamla ekmek yapmaya başladım yaklaşık 3 ay önce.

Arçelik K-2715 ekmek makinesi kullanıyorum. Makinenin 11. programı tamamen kişiselleştirilebiliyor.

knead-1 süresi standart (12 dk)
rise-1 en düşük süre
knead-2 en düşük süre
rise-2 ve rise-3 en yüksek süreler, 60 ve 120şer dk sanırım
pişirme 60 dakika 200 derece. Toplam 4 saat 43 dakikada ekmeğim oluyor.

Söke Un'un 7 tahıllı karışımına su ve kendi yaptığım mayayı koyup kullanıyorum.
Bu da resmi

Unu ve suyu göz kararı kullanıyorum. Mesela 4 ölçü una, 2 ölçük su koyuyorum. ilk 5 dk başında durup duruma göre bir miktar su daha ilave ediyorum.

Forumda satış yapan birisinden taş değirmen unu aldım ama henüz kullanmadım.

Umarım birilerine faydalı olur.

Kiraz, pria ve Ozlem A beğendi.
tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2014, 12:12   #463
Moderatör

Ekşi maya ile yapılmış ekmek ve gluten entoleransı hakkında ilgi çekici bir makale.

Beslenmebulteni.com – Ekşi mayalı ekmek çölyak ve gluten entoleransı olan hastalara çare olabilir

Yukarıda verdiğim tarifle yaptığım ekmeğin de fotoğrafı ile beraber konuyu canlandırmak istedim.

Eklenen Resimler

Eski 19-12-2014, 11:14   #464
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ozlem A Mesajı Göster
Ekşi maya ile yapılmış ekmek ve gluten entoleransı hakkında ilgi çekici bir makale.

Beslenmebulteni.com – Ekşi mayalı ekmek çölyak ve gluten entoleransı olan hastalara çare olabilir

Yukarıda verdiğim tarifle yaptığım ekmeğin de fotoğrafı ile beraber konuyu canlandırmak istedim.
Yazı ilgimi çekti. Uzun yıllar yaşadığım şişkinlikler bir senedir yok oldu. İyileşmenin farkındaydım ama ekmeğe, tuza, tarhanaya,... neye bağlayacağımı bilememiştim, sorunlar yok olduğu için test yaptırmaktan da vazgeçmiştim. Belki de ekşi mayalı ekmek sayesinde iyi hissediyorum Elim de düzenim de alıştı, aksatmadan yapmaya devam ediyorum.

Kabak çekirdekli
Name:  IMG_20140629_091112.jpg
Views: 1142
Size:  54.8 KB

Eski 31-12-2014, 14:57   #465
Ağaç Dostu

neşecan's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2014
Bunlarda benim yapmış olduğum (ekşi mayalı) ekmeklerim Eşim ve çocuklar sıcak ekmeğe bayılıyor köy fırınında pişince tadı da bir başka.

Eklenen Resimler

neşecan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2014, 15:12   #466
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Hiç pakmaya kullanıyor musunuz, Sn. neşecan?

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2015, 11:41   #467
Ağaç Dostu

neşecan's Avatar

evet biraz pakmaya koyuyorum

bahcedenn beğendi.
Eski 01-01-2015, 12:21   #468
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi neşecan Mesajı Göster
evet biraz pakmaya koyuyorum
Aynı ekmekten anneannem de yapardı. Aklımda o kullanıyordu diye kalmış çünkü. Bu yüzden size de sordum.

Ben de Kırklareli'liyim Sn. neşecan. Çocukluğumun tüm tatilleri köyde geçti. Haftanın bir günü anneannem tarlaya gelmezdi bizimle. Sırf ekmek yapmak için evde kalırdı. Daha büyük fırında 5-6 tepsi ekmek yapar, bir haftalık ekmek ihtiyacı karşılanırdı. Yoğurduğu ekmeğin hamurundan bi top ayırır, onu un dolu bir kasenin içine koyup, una gömer ve ağzını da kapatıp buzdolabında uykuya bırakırdı. Sonraki ekmek yapımında dolaptan bu eski mayasını alır, aktif hale getirir ve maya niyetine kullanırdı. Ammaaaaa işte aklımdaki tüm çelişki burada başlıyor. Bu eski mayasına ilaveten pakmaya da kullanırdı. Onu hangi aşamada kullanıyordu bilmiyorum ama.

Şimdi ben de evde ekşi mayalı ekmek yapmaya başladım. 2 aydır sanayi tipi mayalı, sanayi tipli ekmekler girmiyor eve. Kıyaslama yaptığım zaman benim ekmeğim anneannemin o eski ekmeklerinden daha ekşi. Hatta o ekmeklerde hiç ekşi tat yoktu nerdeyse. Şimdi düşünüyorum da pakmaya acaba o ekşiliği kırsın diye mi kullanılıyordu.

pria, Ozlem A ve Milla beğendi.
Eski 01-01-2015, 13:23   #469
Moderatör

Sayin bahcedenn normal mayali hamuru çoğaltma ve bir kısmı ile ekmek yapıp maya için her seferinde bir miktar saklama yöntemi de var. Buna ESKİ maya yöntemi deniyor. Maya zayiflamasin diye her yoğurma öncesinde biraz da hazır maya ekliyorlardir.

bahcedenn beğendi.
Eski 01-01-2015, 13:30   #470
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Alıntı:
Sayin bahcedenn normal mayali hamuru çoğaltma ve bir kısmı ile ekmek yapıp maya için her seferinde bir miktar saklama yöntemi de var. Buna ESKİ maya yöntemi deniyor. Maya zayiflamasin diye her yoğurma öncesinde biraz da hazır maya ekliyorlardir.
O zaman 2 yöntem mi var?

1 ekşi mayayı çoğaltma
2 mayalı hamuru çoğaltma

O zaman pakmaya neden icap ediyor?

Eski 01-01-2015, 14:58   #471
Moderatör

Mayalama isini hızlandırmak için ilave ediliyor. Ekşi mayayı kullanılır hale getirmek için en az 5-6 gün boyunca her gün ilgilenerek ön hazırlık yapmak gerek. Sonra aynı şekilde günlük olarak besleyerek yaşatmak lazım. Pakmaya takviyesi ile isler daha pratiklesiyor yani.

Eski 01-01-2015, 15:12   #472
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Alıntı:
Mayalama isini hızlandırmak için ilave ediliyor. Ekşi mayayı kullanılır hale getirmek için en az 5-6 gün boyunca her gün ilgilenerek ön hazırlık yapmak gerek. Sonra aynı şekilde günlük olarak besleyerek yaşatmak lazım. Pakmaya takviyesi ile isler daha pratiklesiyor yani.
O zaman hiç ekşi maya ya da hamur kullanılmasın. Beni sarmadı bu iş.

Eski 01-01-2015, 17:45   #473
Ağaç Dostu

neşecan's Avatar

Ekşi mayanın içine pakmaya karıştırmıyoruz. Özelliği bozulmasın diye dolaptan kullanacağımız ekşi mayayı çıkarıp, biraz un ve ılık su ile çoğaltıp, ılık bir yerde kabartıyoruz. Bu karışımdan biraz ayırıp, un karıştırarak bir dahaki ekmek yapımı için dolaba kaldırıyoruz .Daha sonra pakmayayı ılık suda eritip, tuz ve az şeker ile kabaran ekşi mayaya ilave ederek ekmeğimizi yoğuruyoruz.Pakmaya koymadan yoğurursak ekmek biraz sert oluyor.

pria ve bahcedenn beğendi.
Eski 02-01-2015, 14:46   #474
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Hazır mayalarda ne varsa ekmeği çok daha yumuşak yapıyor, mayalanma süresini çok azaltıyor, kısa zamanda çok kabarıyor, pişince kokusu da güzel oluyor.

Ekşi mayada mayanın çalışmasına göre ekşilik değişebiliyor. İlk zamanlar ekmeğim zor kabardığı için mayalanma süresini uzun tutuyordum ve ekşi oluyordu. Mayalanma süresi kısaldıkça ekşilik azalıyor, şimdi neredeyse fark edilmez hale geldi.

Ekşi mayada sürekli olarak mayayı beslemek zorunda değilsiniz, ilk hafta maya iyi çalışmadığında bunu yapıyorsunuz. Mayanız iyice olgunlaşınca, hiç ellemeden 1 hafta- on gün buzdolabında kalabiliyor. Benimkinin içine hazır maya katmadan hacmi iki-üç katına kadar çıkabiliyor artık ama hazır mayalardaki gibi bir-iki saatte değil, 6-8 saatte mayalanıyor.

Ekşi maya ile yapılan ekmekler sünger gibi boş ve hafif olmadığından küçük bir dilim gayet doyurucu olabiliyor. 4 kişilik bir aileyiz, 5 veya 7 günde bir yapılan ekmek ( 700-900 gr un ile) yeterli oluyor.

Eski 02-01-2015, 15:54   #475
Moderatör

Haklısınız sayın Kiraz, olgunlaştıktan sonra her gün beslemek gerekmiyor, doğru anlatmamışım her gün demekle.

Ama mutlaka haftada bir gibi mayayı aktive olması için çalıştırmak lazım. Ben iki üç kez mayayı öldürdüm beslemeyi unuttuğum ya da kullanmadığım için.

Bana kalsa ev ekmeğindeki ekşiliği sevdiğim için az maya koyup uzun süre mayalamayı tercih ederim. Ama evdekiler bazen hoşlanmıyorlar.

Hazır mayaları işin içine karıştırmamakta fayda var diye düşünüyorum, kesin olarak bilmiyorum ama maya üretiminde GDO kullanıldığını duymuştum. GDO olmasa bile emülgatörler kullanılıyor.

pria ve bahcedenn beğendi.
Eski 02-01-2015, 22:25   #476
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Alıntı:
Ekşi mayada mayanın çalışmasına göre ekşilik değişebiliyor. İlk zamanlar ekmeğim zor kabardığı için mayalanma süresini uzun tutuyordum ve ekşi oluyordu. Mayalanma süresi kısaldıkça ekşilik azalıyor, şimdi neredeyse fark edilmez hale geldi.
Sn. Kiraz, mayalanmayı buzdolabında mı yapıyorsunuz yoksa oda sıcaklığında mı?
Alıntı:
Ekşi mayada sürekli olarak mayayı beslemek zorunda değilsiniz, ilk hafta maya iyi çalışmadığında bunu yapıyorsunuz. Mayanız iyice olgunlaşınca, hiç ellemeden 1 hafta- on gün buzdolabında kalabiliyor. Benimkinin içine hazır maya katmadan hacmi iki-üç katına kadar çıkabiliyor artık ama hazır mayalardaki gibi bir-iki saatte değil, 6-8 saatte mayalanıyor.
Ekşi mayanızı nerede saklıyorsunuz? Ben her gün besliyorum. Çünkü besleyip mayayı çoğaltmam gerekiyor. Gün aşırı ekmek yapıyorum. Ama beslemediğim gün mayanın üzeri sanki bi tabaka kaplayacakmış gibi değişmeye başlıyor. Bir iki karıştırınca hemen düzeliyor. Tahmin ediyorum o gün ve ertesinde de beslemezsem maya bozulma eğiliminde olacak.

Alıntı:
Ekşi maya ile yapılan ekmekler sünger gibi boş ve hafif olmadığından küçük bir dilim gayet doyurucu olabiliyor. 4 kişilik bir aileyiz, 5 veya 7 günde bir yapılan ekmek ( 700-900 gr un ile) yeterli oluyor.
Yalnız bu fikre hiç katılmıyorum. Ya ben burda hata yapıyorum ya da çok kişi farklı düşünüyor. Aslına bakarsanız ekşi maya ile yapılan sünger gibi boş ve hafif olmayan ekmeklerin doyuruculuğu içeriğinden kaynaklanıyor. Aşağı yukarı aynı ebattaki fırından satın aldığımız ekmeğin ağırlığı yanlış hatırlamıyorsam 250-300 gr civarında olmalı. Benim yaptığım ekmeğin aynı ebattaki ağırlığı ise 900 gr.. İşte sanayi tipi mayanın fonksiyonu burda meydana çıkıyor. Nerdeyse 3-4 katına yakın içeriği olan ekşi mayalı ekmeğin daha doyurucu olması çok normal. 3-4 dilim satın alınan ekmek yerine 1 dilim ekşi mayalı ekmek yemek aynı işi görüyor ve daha doyurucu oluyor.

Ama ne var ki sadece gerçek ekmek yemiş oluyoruz. İçeriği sadece %100 un, su ve tuzdan oluşan gerçek ekmek.

Eski 04-01-2015, 00:13   #477
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Ekşi maya dondurucuda daha uzun süre aktifleştirmeden korunabilir mi?

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2015, 09:28   #478
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Ben buzdolabında 2 ay tuttuğum mayayı tekrar aktive ettim bir sıkıntı olmadı, dondurucuda da daha uzun süre saklanabilir. Bir belgeselde bira fabrikasının kendi özel üretim mayasını (ki ekmek mayasıyla aynı soydan) cryogenic yöntemle sakladıklarını izlemiştim.

Ben çok ara verirsem ana maya yapımına sıfırdan başlıyorum, ev yapımı biramın dibindeki tortudan biraz ekleyince herşey daha hızlı oluyor.

Bu arada kircocuklari sitesinde karakılçık buğdayı unu buldum, ekmeklerimi artık bu undan yapmaya başladım, bizim marketten aldığımız tam buğday unları unsa bu nedir bilmiyorum.
tavsiye ederim.

maki01 ve Ozlem A beğendi.
tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2015, 12:06   #479
Ağaç Dostu

TigerX's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2006
Merhaba,

Uzun zamandır aradığım, hemen hemen her soruya, aradığım cevaplarımı buldum. Çalışmalarım da halen devam ediyor.

Şu aralar yine bu konuda aktif yazılar yazıldığını görünce katkım olması açısından birşeyler yazmak istedim.

Ekşi Mayalı Ekmekler de piyasadan aldığımız ekmekler gibi kabarabiliyorlar ve lezzetleri daha yoğun olmakla birlikte kesinlikle ekşi olmuyor.

"Ekşi Maya ile yapılan ekmekler ekşi olmalıdır" diye yanlış bir algı var ve bu algıdan dolayıda birçok insan (ilk başlarda ben de) ekşi mayalı ekmek işinden vazgeçiyorlar. Özellikle bu nedenden ötürü yazmak ihtiyacı hissettim...

Ekşi Maya ile hiçbir ticari maya kullanmaya ihtiyaç yoktur. Kullanılması halinde yapılan bu ekmeğe zaten Ekşi Mayalı Ekmek denmez. Ekşi Maya ilaveli ekmek olur...

Ticari mayalar GDO 'lu olduğu için sağlıklı ekmek yiyelim derken, dolaylı olarak zararlı veya helal olmayan ekmek yemiş olabiliyoruz. Bu nedenle %100 Ekşi Mayalı ekmekleri tercih etmeliyiz. Biraz alışınca çok kolay olduğu görülecektir...

Yaptığım ekmeklerden "Tartine Bread" olarak bilinen ekmeğin resimlerini ekliyorum. Hazır maya ile bu düzeyde bir ekmek yapmak mümkün değil. İşin sırrı ekşi mayada...

Selamlar...

Eklenen Resimler

TigerX Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2015, 16:26   #480
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TigerX Mesajı Göster
Merhaba,

Uzun zamandır aradığım, hemen hemen her soruya, aradığım cevaplarımı buldum. Çalışmalarım da halen devam ediyor.

Şu aralar yine bu konuda aktif yazılar yazıldığını görünce katkım olması açısından birşeyler yazmak istedim.

Ekşi Mayalı Ekmekler de piyasadan aldığımız ekmekler gibi kabarabiliyorlar ve lezzetleri daha yoğun olmakla birlikte kesinlikle ekşi olmuyor.

"Ekşi Maya ile yapılan ekmekler ekşi olmalıdır" diye yanlış bir algı var ve bu algıdan dolayıda birçok insan (ilk başlarda ben de) ekşi mayalı ekmek işinden vazgeçiyorlar. Özellikle bu nedenden ötürü yazmak ihtiyacı hissettim...

Ekşi Maya ile hiçbir ticari maya kullanmaya ihtiyaç yoktur. Kullanılması halinde yapılan bu ekmeğe zaten Ekşi Mayalı Ekmek denmez. Ekşi Maya ilaveli ekmek olur...

Ticari mayalar GDO 'lu olduğu için sağlıklı ekmek yiyelim derken, dolaylı olarak zararlı veya helal olmayan ekmek yemiş olabiliyoruz. Bu nedenle %100 Ekşi Mayalı ekmekleri tercih etmeliyiz. Biraz alışınca çok kolay olduğu görülecektir...

Yaptığım ekmeklerden "Tartine Bread" olarak bilinen ekmeğin resimlerini ekliyorum. Hazır maya ile bu düzeyde bir ekmek yapmak mümkün değil. İşin sırrı ekşi mayada...

Selamlar...
Her ne kadar başlık 2007 yılında açılmış olsa da asıl paylaşımlar 2011 yılında yapılıp 2013 yılında neredeyse uykuya geçmiş. Bu başlık çok canlı durmayı hak ediyor.

Ben de ilk ekmeğimi 2 sene evvel yaptığımda ekşiliğinden yiyememiştim ve yapmayı bırakmıştım. Ya o zaman bana verilen tarif yanlıştı ya da ben yanlış anlamıştım.

Sizin yaptığınız bu ekmek ile son yaptığınız Tartine Bread arasında maşallah dağlar kadar fark var. Çok güzel ekmek yapmışsınız. Muhtemelen tarifleri de farklıdır. Mümkünse bu ekmeğin yapımını görselleri ile birlikte paylaşabilir misiniz?

Sizin iki sene önce geçtiğiniz yoldan şu anda ben geçiyorum. Bu sayfaya yazılan her kelimenin yeni ekmek yapmaya başlayanlara mutlaka katkısı olacaktır.

Bir de değişik formüller deneyerek ekşi olmayan ekşi mayayı yapmayı başardığınızı yazmıştınız. Kimse merak edip te sormamış. Onu nasıl yaptığınızı da paylaşabilir misiniz?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024