agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Mutfak > Hamurişleri, Tatlılar, Çerezler > Ekmek
(https)

Beğeni Düzeni623Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-02-2011, 12:03   #61
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
HECHA MINI COOK

Bu bence ekmek için çok küçük... 19 cm çapında... Kalınlığı da hesapalarsanız iç genişlik 17.5 cm gibi oluyor...

23 cm uygun görünüyor. 26 cm ve 28 cm çaplı kapaklı ürünlerden biri de tercihiniz olabilir...

İnternet üzerinden siparişler için www.gurmenet.com.tr adresini önerebilirim. Gerekirse telefon ettiğinizde karşınızda sizi dinleyen ve sorununuzla düşünebileceğiniz en kısa sürede ilgilenen bir muhatap buluyorsunuz.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2011, 12:08   #62
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2004
Galeri: 30
Mutfağınızdaki mayalanmaya neden olan bakteriler oldukça velûd davranıyorlar.
Kayınvalidemin mutfağında da böyle bir flora hakimdi sanırım. Bir yaz günü onu ziyaretimde, akşamdan bardakta kalan sütün, yoğurt mayası olmadan yoğurda dönüştüğüne gözümle şahit olmuştum. Ama o kadar çok yoğurt ve ekmek mayası kullanılıyor ki, o tür bakteriler mutfağı ele geçirmişler ) Bir süre sonra darısı başıma diyorumm )

Tencerelere Ankara'da bana yakın ve ulaşabileceğim noktalardan baktım. "Eskiden satıyorduk, şimdi getirmiyoruz" cevabı aldım. Hecha'nın kendi websitesinden sipariş vericez böyle giderse.

Müjgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2011, 12:13   #63
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
HECHA MINI COOK

Bu bence ekmek için çok küçük... 19 cm çapında... Kalınlığı da hesapalarsanız iç genişlik 17.5 cm gibi oluyor...

23 cm uygun görünüyor. 26 cm ve 28 cm çaplı kapaklı ürünlerden biri de tercihiniz olabilir...

İnternet üzerinden siparişler için www.gurmenet.com.tr adresini önerebilirim. Gerekirse telefon ettiğinizde karşınızda sizi dinleyen ve sorununuzla düşünebileceğiniz en kısa sürede ilgilenen bir muhatap buluyorsunuz.
Evet çapları büyük olmalı, hem ekmek, hem göveçte pişiririr gibi, düşük ısıda yemek de yapıcaz.
Tencerelere bakarken nette ismini hatırlamadığım bir sitede, tencereleri o site üzerinden sipariş ederseniz indirim yapılacağına dair bir ibare gördüğümü anımsıyorum. Ekmek yapımı ile ilgili bir site diye aklımda kalmış sanki...

Eski 18-02-2011, 12:27   #64
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Burada

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2011, 12:37   #65
Ağaç Dostu

livadi's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Müjgan Hanım , galiba benim mutfağımda da kayınvalidenizin mutfağındaki flora hakim

Ekşi mayayı 4. güne zor beklettim, bu öğlen ekmeğimi mayaladım.Nur topu gibi iki hamurum oldu.

Umarım sevgili fermantasyon bakterileri hamur içinde de çalışkan davranırlar

livadi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2011, 12:42   #66
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Hiç şüphem yok Livadi

Eski 18-02-2011, 14:54   #67
Ağaçsever

erguva_N's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2007
benim lisede okuduğum dönemlerde biz de ekşi mayalı ekmek yapardık,
mutfağımızda bir tel bir dolabımız vardı, en üst gözünde bir yoğurt kutusunda sürekli bu mayadan biraz olurdu. geçen hafta sonu anneme elimizde hiç ekşi hamur yoksa elde edebilirmiyiz diye sordum... aldığım cevabı sizlerle de paylaşmak istiyorum...

herhangi bir ekmek fırına gidip ekşi maya almak istediğinizi söylerseniz veriyorlar. parayla satılıyor yani. çok az oluyor zaten, o ekşi mayayla akşamdan hamur kaldırıp, kaldırdığımız hamurla da ertesi günü ekmek hamuru hazırlayabilirsiniz. hazırladığınız hamurdan bir kaba biraz ayırsanız bir sonraki, ekşi hamur kaldırmada onu kullanabilirsiz. böylece ekşi hamurunuz sürekli bulunmuş olur.

erguva_N Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2011, 15:54   #68
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erguva_N Mesajı Göster
herhangi bir ekmek fırına gidip ekşi maya almak istediğinizi söylerseniz veriyorlar. parayla satılıyor yani. çok az oluyor zaten, o ekşi mayayla akşamdan hamur kaldırıp, kaldırdığımız hamurla da ertesi günü ekmek hamuru hazırlayabilirsiniz. hazırladığınız hamurdan bir kaba biraz ayırsanız bir sonraki, ekşi hamur kaldırmada onu kullanabilirsiz. böylece ekşi hamurunuz sürekli bulunmuş olur.
Sevgili Erguvan bu kısa alışveriş de bir yol tabii... ama kendi emeğimizle yaptığımız, ekşimesini beklediğimiz mayamızın, her gün başına koşup durumunu kontrol etmek ve onun verdiği heyecanı yaşamak da ayrı bir keyif. Zaten bütün bunları yapmaya bu kadar gönüllü olmasak, fırından gidip ekşi maya alacağımıza direkt pişmiş ekmek almayı seçmez miydik
Kısacası işin tadı tüm aşamaları kendi elceğizimizle yapmakta... Mümkün olsa odun yakıp fırını ısıtmak ve orada pişirmek de isterdim.

Benim istikbalim belli şimdidenn. Metrodaki yaşamım bir gün sona erecek. Ege'nin modern bir köyünde, kendi evimin bahçesindeki fırında ekmeğimi pişireceğim. Tarhanamı, salçamı, bulgurumu yapacağım. Hatta yemesini sevmediğim halde pastırma bile yapasım var.

Eski 18-02-2011, 16:02   #69
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Ekşi hamura cesaretim yok. Çünkü elimden turşu bile olmuyor. Sebzeleri hazırlayıp kavanoza yerleştiriyorum, tuzunu, sirkesini eşim atıyor. Öiçüsü aynı, nedense benim ki olmuyor.

Ege'ye bekliyoruz Müjgan hanım. Yapmak istedikleriniz çok uzak değil.

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2011, 16:17   #70
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Sevgili Erguva_N, sormadım ama İstanbul'da çoğu fırında bu mayadan bulabileceğimi sanmıyorum. Kaldıysa bir kaç özel yerin dışında, onlar da mayalarını belli firmalardan satın alıyordur.

Dün ekmeği sıcak sıcak yerken anlamadım ama bugün soğuk yediğimde uzun zamandır aradığım tadın bu olduğunu anladım Bazı özel ekmeklerde bu ekşi tadı alıyordum ama içindeki hangi maddeden olduğunu çıkaramıyordum, ruşeym mi dedim onu da denedim ama keramet mayadaymış.

Sevgili Müjgan, ben de hep aynı cümleleri sayıklıyorum ve bir Ege köyü olmalı Darısı sizin de bizim de başımıza...

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2011, 16:19   #71
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
Ekşi hamura cesaretim yok. Çünkü elimden turşu bile olmuyor. Sebzeleri hazırlayıp kavanoza yerleştiriyorum, tuzunu, sirkesini eşim atıyor. Öiçüsü aynı, nedense benim ki olmuyor.

Ege'ye bekliyoruz Müjgan hanım. Yapmak istedikleriniz çok uzak değil.
Sevgili SDurul, "Ekşi hamura cesaretim yok. Çünkü elimden turşu bile olmuyor. Sebzeleri hazırlayıp kavanoza yerleştiriyorum, tuzunu, sirkesini eşim atıyor. Öiçüsü aynı, nedense benim ki olmuyor." derseniz bakteriler duyar ve çalışmaz. Onlara daha güzel şeyler söylemelisiniz

Eski 18-02-2011, 16:25   #72
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Ama gerçekten öyle, sevgili Kiraz. Bütün cesaretimi toplayıp, en kısa zamanda denemeliyim. Tabii eşimin diline düşmeden. Ege'ye sizi de bekliyoruz. Burada köy fırını çok. Hatta evinizin bahçesine, terasına da yaptırabilirsiniz.

Eski 18-02-2011, 16:31   #73
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Sevgili Sdurul, bence herşeyin bir ilki var. Turşuyu mayalayan bakteriler laf dinlemiyorlardır da, ekmekçiler öyle değildir... Siz başlayın, eğer her şey yolunda gitmez ve maya ekşimezse, eşiniz parmağını kavanoza sokup, şöyle bi karıştırsa işi düzeltecektir. Şaka bi yana deneyin, bence olmaması mümkün değil.
Benim Manisalı olduğum bilinmiyor ama benim memleketim orası. Sevgili Manisa... Yılda bir kere anne baba ziyaretine gittiğim şehrim... SDurul da düpedüz hemşehrimm )

Kiraz Hanım'cım, akl-ı selim bir ya... herkesin bunu sayıklaması çok normal.
Gideceğim köy deniz kenarında olmalı, insanları çağdaş, kafa dengi olmalı. Böyle köyler olduğunu biliyorum. Bir gün oraya gideceğim )

Eski 18-02-2011, 17:04   #74
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Eşimin diline düşmeden deneyeyim demiştim ama mecburen duyacak. Bunu neden düşünemedim? İyi ki hatırlattınız, Müjgan hanım. Denemek için, bir kap kendi adıma bir kap da eşim adına. Tabii onun kabını, o hazırlayacak. Ama önce kepekli un alınacak. Sonuçlar burada paylaşılacak.

Düzenleyen Sevgi Durul : 18-02-2011 saat 23:32
Eski 18-02-2011, 19:40   #75
Ağaç Dostu

livadi's Avatar

Mmmmm, ekmeklerimin kokusu oralara geliyor muuuuu?
Saat 13.00 da mayaladığım ekmeklerim, saat 16.00 itibari ile kabarmış, üzeri çatlak çatlak olmuş beni bekliyordu.Pişirdim; kokusu, ekşi tadı harika...
Şu anda fotoğraf koyamıyorum, ama en kısa zamanda ekmeklerimin fotolarını paylaşmak istiyorum...

Düzenleyen livadi : 18-02-2011 saat 22:03
Eski 18-02-2011, 22:55   #76
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Hadi Livadi! Nerde kaldı bu ekmek? Yoksa fotoğraf çekemeden bitirdiniz mi... ))

Eski 19-02-2011, 12:25   #77
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Bence Sevgili Livadi fotoğraf çekemeden ekmek bitti.

Geçen hafta ilk mayada oluşan, hoşuma gitmeyen koku şimdiki mayamda yok, aksine çok güzel ekşi kokuyor. İki gündür radyatörün üzerinden aldım, 22-23 C dereceli loş ışıklı ortamda duruyor, üzerinde bol miktarda minik hava kabarcıkları var, beni ekmek yap diyor.

Eski 19-02-2011, 15:58   #78
Ağaç Dostu

livadi's Avatar

Yok yok, bitirmeden hemen önce fotoğraflarını çektim, ama fotoları bilgisayara atamıyorum, işyerimde kaldı kablosu

Eski 19-02-2011, 16:06   #79
Ağaçsever

erguva_N's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2007
sayın müjgan sizi anlıyorum, duygularınızı paylaşıyorum. ****** en güzeli kendi el emeğinizdir. umarım ilerde egenin şirin bir köyüne yerleşrsiniz de bakarsınız komşu oluruz. ekmeler için afiyet olsun...

erguva_N Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2011, 22:28   #80
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Sağolun Erguvan, umarım bir gün bu isteğim gereçekleşir

Eski 20-02-2011, 14:56   #81
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Bugün itibariyle, kepekli un ve su, cam kavanozda bir araya getirilerek, radyatörün üzerine yerleştirildi. Bakalım sonuç ne olacak? Merakla ve sabırla bekliyorum.

Eski 21-02-2011, 11:38   #82
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Alıntı:
Bugün itibariyle, kepekli un ve su, cam kavanozda bir araya getirilerek, radyatörün üzerine yerleştirildi. Bakalım sonuç ne olacak? Merakla ve sabırla bekliyorum.
İyi şanslar.

Pazar günü 2. denemeyi yaptım ama fotoğraf makinasında kart yokken çekim yapmışım

Bezi çok unlamama rağmen, mayalanan hamur yine beze yapışmıştı, tencereye koyana kadar ellerime yapıştı, yeniden unlayıp yoğurmak zorunda kaldım. İlk yapılana göre daha fazla ama beklentime göre az kabardı. 3. denemeyi hafta ortası yapacağım, bu sefer doğrudan pişireceğim kapta mayalayacağım.

Not: Hecha tencereler önceden ısıtılır diye biliyorum, bu tencerelerde pişirilecekse başka yerde mayalamak gerekir. Ben ise neyde pişireceğime karar vermedim ama hamurun yarısını denediğim beyaz tencere (Müjgan Hanım da kullanmıştı) ısıyı iyi iletmediği için kullanmayacağım. Metal kapta daha iyi olacağını sanıyorum. Toprak güveç kabımın ise ağzı, tabanına göre dar, ekmeğe uygun değil.

Eski 21-02-2011, 12:02   #83
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kiraz Mesajı Göster
İyi şanslar.

Teşekkür ederim, sevgili Kiraz. Şimdilik iyi gidiyor. Mayanın üstünde, hava kabarcıkları görünmeye başladı ve güzel kokuyor.

Okuduklarımdan yanlış anlamadıysam, her gün birer fincan un ve su ilave edeceğim. Doğru mu?

Eski 21-02-2011, 12:28   #84
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Kural yok SDurul, normalde dediğiniz gibi ama, işler yolunda gitmedi mi, mesela üstte su toplanıp, un dibe çöktüğünde, duruma göre ekstradan un ilavesi yapabilirsiniz. Çok katı olduysa ılık su ilave edebilirsiniz. Kavanozun ağzı hava almalı, temiz bir tülbent ya da benim yaptığım gibi selpak havlu ve bir lastik yardımı ile kapatabilirsiniz.

Eski 21-02-2011, 12:39   #85
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Bu Pazar günü ben Hecha tenceremde ilk denememi yaptım. Hamuru az yoğurduğum için minik bir ekmeğim oldu.
Ama çok başarılı bir ekmek oldu. Neden mi? Soğusun diye yün battaniye içinde demlenmeye bıraktığım ekmeğimi açtığımda, yarısını yenmiş buldum ))
Fotoğraf çekeceğimi çocuklara hatırlatmaya unuttuğum için, ekmek fotoğrafı çekilemeden yarılandı. Normalde ekşi mayalı ekmeği sevmeyen küçük oğlum meth'ede, ede bitiremedi. Başarının sırrı sanırım önceden 20 dk. ısıttığım tencerede... Hamuru ağzı kapalı olan tencerede 25 dk fırında tuttuğum için, tencerenin buharı ile ekmek kabuk yapamadı ve yumuşacık oldu. Yine de bir kusurum vardı ama... üstünü çizmeden fırına koyduğum için çatlamaları kafasına göre yaptı ekmekcaaz

Dün gece mayamı süt ve şeker ilavesi ile farklı bir yapıya sokma girişimini başlattım. Sabah baktığımda köpürme başlamıştı. Bu kez biraz daha yumuşak bir hamur yoğurup, üzerini çizmeyi de unutmuycam.

Eski 21-02-2011, 12:48   #86
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Müjgan Mesajı Göster
Kural yok SDurul, normalde dediğiniz gibi ama, işler yolunda gitmedi mi, mesela üstte su toplanıp, un dibe çöktüğünde, duruma göre ekstradan un ilavesi yapabilirsiniz. Çok katı olduysa ılık su ilave edebilirsiniz. Kavanozun ağzı hava almalı, temiz bir tülbent ya da benim yaptığım gibi selpak havlu ve bir lastik yardımı ile kapatabilirsiniz.
Üstte su toplanma, un dibe çökme şimdilik yok Müjgan hanım. Aklıma geldikçe bakıyorum. Son durum; maya köpürmeye başlamış ve tarif edemeyeceğim bir ses vardı kavanozun içinde. Suyun içine atılan sandozun çıkardığı ses gibi. Fotoğrafını çektim. Ben bu işi başaracağım galiba.

Eski 21-02-2011, 12:56   #87
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Alıntı:
Üstte su toplanma, un dibe çökme şimdilik yok Müjgan hanım. Aklıma geldikçe bakıyorum. Son durum; maya köpürmeye başlamış ve tarif edemeyeceğim bir ses vardı kavanozun içinde. Suyun içine atılan sandozun çıkardığı ses gibi. Fotoğrafını çektim. Ben bu işi başaracağım galiba.
Başaracağınız kesin, tebrikler şimdiden

Eski 21-02-2011, 13:10   #88
Ağaç Dostu

livadi's Avatar

Hımm, benim de küçük oğlum ekşi mayadan pek hoşlanmadı, belki de keramet tencerededir...

Eski 22-02-2011, 12:23   #90
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Dün gece Kibele sanat merkezindeki hocam, bir proje üzerinde konuşmak için beni çağırmıştı. Eşi de oradaydı ve sohbet ekmeğe kadar geldi. Öyle bi ballandırıp, anlatmışım ki, kadın önümüzdeki günlerde bir tencere siparişi vereceğini söyledi. Ama aklın yolu bir...

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024