agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Mutfak > Hamurişleri, Tatlılar, Çerezler > Ekmek
(https)

Beğeni Düzeni623Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-01-2015, 20:34   #571
Moderatör

Giriş Tarihi: 08-05-2012
Hayirli olsun siteniz. Sitenize link vererek bu forumda ayri bir baslik acarak yapalim, erisim ve kullanim acisindan kolay olur katilimcilara.

Ben katilim listesi icin bu baslik altinda sormaya basliyorum.

Bu arada aktivite kurallarini da belirlemekte fayda var. Ortak bir aktivite olacagindan duzeni saglamis oluruz.

Ozlem A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2015, 20:49   #572
Ağaç Dostu

TigerX's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2006
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ozlem A Mesajı Göster
Hayirli olsun siteniz. Sitenize link vererek bu forumda ayri bir baslik acarak yapalim, erisim ve kullanim acisindan kolay olur katilimcilara.

Ben katilim listesi icin bu baslik altinda sormaya basliyorum.

Bu arada aktivite kurallarini da belirlemekte fayda var. Ortak bir aktivite olacagindan duzeni saglamis oluruz.
Çok teşekkür ederim...

İşin teknik yönü ile sizin ilgilenmeniz daha doğru olacaktır...

Ozlem A beğendi.
TigerX Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2015, 14:08   #573
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2004
Galeri: 30
Ben de 4 yıl önce oluşturduğum ancak 5-6 aydır ihmal ettiğim mayamla ilgileneyim.

Muhtemelen bozuldu, buzluğun altındaki rafta bir kavanozda aktive edilmeyi bekliyor. Deneyle hala işe yarayıp yaramadığı belli olacaktır

Müjgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2015, 14:51   #574
Moderatör

Merhaba,

Bir süredir burada izlediğiniz gibi, ekşi maya yapımına Sayın TigerX'in rehberliğinde aşağıdaki başlıkta 14 Şubat Cumartesi günü başlıyoruz.

Ekşi Maya Yapımları Etkinliği

Katılmak isteyenleri bekliyoruz.

Ben ilk katılımcıyım bu arada

Eski 15-02-2015, 20:26   #575
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2004
Galeri: 30
Name:  ekmek.jpg
Views: 1080
Size:  38.4 KB

Bu gün uzun süredir dolapta uyuyan ekşi ekmek mayasını uyandırdım. Fena olmadı gibi...

Müjgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2015, 11:57   #576
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-01-2014
Ekşi maya hakkında bilgi edinmek için aramaya başlayınca ağaçlar netinde (ki üyeyim) içinde olduğunuu görünce sevindim, başlık çok eskiden açılmış, zaman zaman konu duraksamaya uğramış, ve en son şubat ayında yazılmış en son mesaj.
Bende ekşi maya yapımına başladım, bugün 3. günü, her akşam besledim mayayı, ilk önce tam buğday unundan yapmaya başladım, beslemelerimde beyaz un kullandım. fakat her akşam eve gittiğimde suyun hamurun üzerinde 1 cm kadar ayrıştığını görüyorum rengi hafif koyulaşmış, bu durumda ne yapmam gerektiğini sormak istiyorum, hemde konu belki yine canlanır diye ümid ediyorum.

hatice p. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2015, 12:13   #577
Ağaç Dostu

s.toprak's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2009
Hava çok sıcak, ''O suyu dökün, rengi koyulaşmış tabakayı çöpe atın, altta kalan, kokusu kötü olmayan, beyaz kısmı; un ve çok az su ile beslemeye devam edebilirsiniz'' diyeceğim; ancak bu mayayı üretmenin en uygun zamanı Mart ayından yaza kadar olabilir. Ege'de eskiler Mart Hamuru derlermiş. İlk nisan yağmuru suyu ile yapıldığına veya Hıdrellez de yapıldığına dair söylenceler olsa da her mevsimde içme suyu un, olmazsa içine bir iki kuru üzüm yeterli olabiliyor.
Ben mayanın üzeri köpük köpük olduğu zaman onu ekmek yapmakta kullanmaya başlayabiliyorum. Hamura bir tatlı kaşığından az karbonat ekliyorum hata yapıyor olabilirim

hatice p. beğendi.
s.toprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2015, 12:32   #578
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hatice p. Mesajı Göster
Ekşi maya hakkında bilgi edinmek için aramaya başlayınca ağaçlar netinde (ki üyeyim) içinde olduğunuu görünce sevindim, başlık çok eskiden açılmış, zaman zaman konu duraksamaya uğramış, ve en son şubat ayında yazılmış en son mesaj.
Bende ekşi maya yapımına başladım, bugün 3. günü, her akşam besledim mayayı, ilk önce tam buğday unundan yapmaya başladım, beslemelerimde beyaz un kullandım. fakat her akşam eve gittiğimde suyun hamurun üzerinde 1 cm kadar ayrıştığını görüyorum rengi hafif koyulaşmış, bu durumda ne yapmam gerektiğini sormak istiyorum, hemde konu belki yine canlanır diye ümid ediyorum.
Merhaba Hatice Hanım,

Sabırla beslemeye devam edin. Gerçekten kabarmaya başlaması 9.-10. günü bulacaktır. Mayanızın gerçek tadını bulması da 3-4 haftayı bulacaktır. Önümüzdeki sene mayanızın doğum gününü kutlamayı unutmayın bu arada

hatice p. beğendi.
Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2015, 13:10   #579
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi s.toprak Mesajı Göster
Hava çok sıcak, ''O suyu dökün, rengi koyulaşmış tabakayı çöpe atın, altta kalan, kokusu kötü olmayan, beyaz kısmı; un ve çok az su ile beslemeye devam edebilirsiniz'' diyeceğim; ancak bu mayayı üretmenin en uygun zamanı Mart ayından yaza kadar olabilir. Ege'de eskiler Mart Hamuru derlermiş. İlk nisan yağmuru suyu ile yapıldığına veya Hıdrellez de yapıldığına dair söylenceler olsa da her mevsimde içme suyu un, olmazsa içine bir iki kuru üzüm yeterli olabiliyor.
Ben mayanın üzeri köpük köpük olduğu zaman onu ekmek yapmakta kullanmaya başlayabiliyorum. Hamura bir tatlı kaşığından az karbonat ekliyorum hata yapıyor olabilirim
Evet evin içi 30 derece hala, oda etken. Ekşi mayalı ekmeği, diğer normal mayalı ekmeklerin midemde yaptığı ağrı nedeniyle araştırmaya başladım, ısparta ekmeğinin mideme dokunmadığını görüncede kendim mayalı ekmek yapmaya karar verdim, bundan önce neredeyse 2 aydır karbonat veya kabartma tozuyla glutensiz ekmek yapıyordum, çünkü gluteninde zararlarını biliyordum, fakat ekşi mayanın gluten miktarınıda düşürdüğünü öğreninde ekşi mayada karar kıldım.

Eski 17-09-2015, 13:16   #580
Ağaç Dostu

Araştırmalarım içindeki şu makaleyi okuyuncada ekşi ekmekte karar kıldım.
Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta » EKŞİ MAYALI EKMEK VE SAĞLIK

Makale
Ekşi Mayalı Ekmek ve Sağlık
Marc Sircus Ac. OMD
Uluslararası Veritas Tıp Derneği

Çamtepe beğendi.
Eski 18-09-2015, 13:49   #581
Moderatör

Merhaba Sayın hatice p. Gerçekten de forumumuz ekşi maya yapımı ve ekşi mayalı ekmek konusunda iyi bir kaynak haline geldi. Profesyonel seviyede ekmek yapmakta olan üyelerimiz var.

Sayelerinde geçtiğimiz kış, ekşi maya yapım etkinliği gerçekleştirdik. Bu etkinlikte yaptığım mayam 8 aylık oldu, oysa daha önce 2-3 kez maya yapıp birkaç sefer ekmek yaptıktan sonra yaşatmayı başaramamıştım.

Aşağıdaki linklere gözatmanızı tavsiye ederim, maya ve ekmek yapımının tüm aşamalarını görebilirsiniz ve üyemiz Sayın TigerX tarafından hazırlanan videolardan da destek alabilirisiniz.

Her türlü sorunuzu foruma yazmaya devam edin

Tartine Ekşi Mayası yapımı

Tartine Orjinal Tarif Ekmek

A_NOMAD beğendi.
Eski 18-05-2016, 22:27   #582
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-06-2011
Ekşi mayayla evde yapılan ekmeğin tadını hiç bir ekmeğe değişmem. Hele iki gün sonra ince dilimleyip kızartılınca süper oluyor.
Ekmeği için emek verenlerin ellerine sağlık...

Ben döküm tencere kullanmıyorum. 10 lt hacimli bir tencerem var, içersine fotoğraftaki ızgara telini yerleştirip üzerine yuvarlak tepsiyle ekmeği yerleştiriyorum. İki adet buz parçasını da tencerenin dibine atıp kapağını kapatıyorum. 45 dakika sonra tencereden çıkan ekmeği birkaç dakika daha yüksek sıcaklıktaki fırında bekleterek daha fazla kızarmasını sağlıyorum.

Döküm tencereye göre daha ince kabuklu bir ekmek oluyor.

Name:  image.jpg
Views: 892
Size:  67.5 KB

selimkuntay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2016, 18:50   #583
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Eskiden iyi hatırlarım biz tandırda ekmek yaparken bir mayamız vardı hamur yoğuracağımız zaman bu bezeyi suda eritir hamuru bununla yoğururduk. Hamur mayalanınca ekmeğimizi yapar son kalan bezeyi unun içinde bir daha ki ekmeğe kadar saklardık. Tabi eskiden derin dondurucular yoktu az ekmek yapılırdı hafta da iki defa tandırda ekmek yapardık. Daha sonra ne oldu bilmiyorum mayayı kaybettik. Sonra normal yaş maya ile ekmeğimizi yapmaya başladık. Ama o eski mayanın ekmeği daha lezzetli ve daha dayanıklı olduğunu biliyorum sadece o değil o maya ile şalgam turşusu ve her türlü (biber, salatalık, acur gibi ) turşu yapılırdı. Onuda mayayı irmik dediğimiz bulgurla yoğurup yaparlardı işte bende bu yüzden bu ekşi maya olayına merak sardım çünkü o maya ile yapılan ekmeğin ve turşunun tadına doyum olmaz. Buradan okuduğum kadarıyla bizim eskiden kullanılan mayaya çok benziyor, mayayı arttırmak için bir kaşık mayayı biraz una yoğurup mayalanmaya bırakılırdı yalnız o maya unun içinde saklanırdı. Burada daha saklama tekniklerine bakmadım ama anladığım kadarıyla sürekli besleyerek saklanıyor. Bu da o maya ile farkı mı oluyor yaksa yeni bir saklama tekniği mi öğrettim size bilemiyorum çünkü şimdilerde de bu mayayı dondurucuda saklayıp kullanmak istenildiğinde dondurucudan çıkarılıp aktif hale yani uyandırıldığını biliyorum. Ama nasıl yapıldığını bilmiyorum.

eceyıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2016, 16:57   #584
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emre Kuzu Mesajı Göster
Afyon Patatesli Köy Ekmeği bu ekmekte ekşi mayayla yapılır benim herzaman severk yediğim bir ekmektir
Merhaba Emre bey, bende Afyonluyum.
Her memlekete gittiğimizde merkezden satın almadan dönmediklerimiz arasında.
Sucuk ( benim baharat yoğunluğunu çok sevdigim altinay lokumcuyu gecince sol tarafa koseye donunce oradaki mazlumogullari sucuklari aksama kalmiyor cok cabuk bitiyor kac kere yakalayamamisimdir , gerçi en kötü afyon sucuğu en iyi istanbul sucuğundan bile kac kat daha lezzetli ve hijyeniktir bence ) ,altınay lokumları (özellikle kaymaklisi buradaki lokumları beğenip yemeyen biriyimdir.)
Tabii ki kaymağı, tereyağı, peyniri, ekmek kadayifi,
pastirmasi(yine mazlumogullari ve tazesi burada yiyene kadar hic begenmezdim) vs. vs.
Daldım konuyu unuttum herşeyin doğalı ve yöreseli daha bir güzel.

Afyon hamur işleri hala bizde devam etmekle birlikte bizimkiler ekşi mayayla ekmek yapmadıkları için tarifi yok ve bir bilgim de yok tecrübe açısından.

Kendim daha önce 40 fırın ekmek sitesinin kuru üzümle yapılan , fakat benim sadece un ve su ile yaptigim eksi maya ile sonuclanan ekmek çok güzel oldu.Bu arada sitenin sahibi çok güzek ekmek tarifleri paylaşmış.Buradan teşekkür etmeli.Bakmak isteyenlere :

Eksi maya tarifi
Eksi Maya

Denedigim ekmek tarifi
Eksi Maya Ekmegi

Ekmeği denedim ve cok güzel bir sonuc cikti ortaya.
Bana göre aynı ölçüyle daha fazla ekmek çıkar düşüncesiyle , anneme göre de mayayi taze taze yap kullan ya da 1 gunde olusmusu olmaz mi gibi pratik yaklasimlardan sonra,

mayanin saklanmasiyla alakali ise ekmekten kalan ve 1 gun dısarida bekleyen mayam fazla aktiflenince annem de ne o oyle bozulmus falan diye acayip bir tepki gosterince mayayi atmistim.

Bence maya da bir sorun yoktu bozuk bir koku degil de bakterilerin calismasiyla ortaya cikan mayalanma kokusu vardi ama goruntu de mayalar tam aktiflesmis olunca anneme oyle geldi bende gaza geldim boylece eksi maya macerasi ilk denemede guzel bir ekmek elde etmekle ve mayanin saklanmamasiyla sona erdi.

Simdi tekrar eksi maya yapmaya basladim maya olupta hamuru elde edince hamurdan parca kopararak saklayip daha sonra kullanip ekmek yapildiginda sonuc ne olacak ona bakacagim.

Bunun yaninda gecen sefer ki gibi 40 firin ekmekten yaptigim ekmek olcusunu deneyip daha sonra ayni olcu mayayla daha fazla un ve suyla miktar artirilinca da maya yeterli gelecek mi nasil olacak onu deneyecegim.

Bunlarin sonucunda ortaya cikan en iyi tariften sonra
asıl yapmak istedigim patatesli afyon somununu deneyip ,
daha sonra da diger hamur isi tariflerine gececeğim.

Suan ki eksi mayaya bir seferlik 1 tatlı kaşığı pekmez ekledim.Daha sonraları eklemeyi düşünmüyorum.
Onun kaynağı da burada

Siz afyon ekmeği nasıl yapılıyor biliyor musunuz?
Yakınlarınızda ekşi maya ve afyon patatesli somunu yapan tarif alabileceğiniz biri var mı?
Çeşit çeşit ekşi maya yapımı var.
Yaptığım maya ne kadar güzel tutsa da ben o bildigim ekmekteki ekşi maya lezzetini ve tarifini öğrenmek istiyorum.
Hem eksi maya nasil ve kac gunde yapiliyor?
Hem de afyon ekmeginin daha ev tarzi kucuk olculere indirgenmis halinin tarifini öğrenmek istiyorum.
Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Muda ve faltuntas1 beğendi.
N.Akdas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2016, 17:02   #585
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TigerX Mesajı Göster
Çok teşekkür ederim...

İşin teknik yönü ile sizin ilgilenmeniz daha doğru olacaktır...
Merhaba siz ekmeksanatindaki Tigerx misiniz?
Eğer oysanız denediğiniz afyon ekmeği ne aşamada acaba?
Az önce ekmeksanati sitesindeydim denediginiz diger ekmeklerin resimleri acilmakla birlikte afyon ekmeklerinin resimleri bende hata veriyor acilmiyor.
Uye degildim az once uye oldum ve aktivasyon kodunu bekliyorum.
Sizin kullandiginiz eksi mayanin tarifinin oldugu ve paylastiginiz adres varsa linki paylasir misiniz rica etsem.

Eski 06-08-2016, 17:22   #586
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi almanyalı Mesajı Göster
Merhaba,
Benim annem'de ekşi ekmek yapıyor,her yıl bir kere maya tazeler,
ilk yağan bahar yağmurunun suyunu biriktirip dinlendirir ve sabah namazını kılıp,
dinlendirdigi yağmur suyu ile hamur yoğurur,
içine maya koymaz yedi çeşit un ekler,
bütün yıl her yoğurduğu hamurdan bir avuç alıp üstüne zeytinyağı sürüp kullanır,
o da anneannemden öğrenmiş..
Şimdi ablamda yapıyor aynı şekilde,
bu arada bizim köyde yağmur suyundan tutulmayan,abdestsiz yoğurulmayan hamur ekmek olmaz,olsada bereketi olmaz..diye bir inanç var...doğrumu bilemem köydeki bütün kadınlar inanıyor..bi bildikleri vardır herhalde...

Ispartalı bir teyze nohut unu ile yapıyordu,yedim ama pek beğenmediğim için tarifini almadım...
Anneciğimin ekşi ekmeğini kimsenin ekmeğine değişemem...
İlk yağan bahar yağmuru demişsiniz.Takvimlere göre 21 martla ilkbahar başlar.Bana göre ise hala kıştır.
Nisan 1 olmadan bahar geldiğini anlamayan biri olarak.
İlk yağan bahar yağmuru derken neyi kastediyorsunuz?

Eski 06-08-2016, 18:58   #587
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi N.Akdas Mesajı Göster
...Sizin kullandiginiz eksi mayanin tarifinin oldugu ve paylastiginiz adres varsa linki paylasir misiniz rica etsem.
Ekşi Maya Yapımları Etkinliği başlığı sorunuza cevap olacaktır diye düşündüm.

Ozlem A ve N.Akdas beğendi.
A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2016, 20:41   #588
Ağaç Dostu

Burada ise ekşi ayran maya olarak kullanilmis.Gayette güzel ve lezzetli gözüküyor.
Evde nohuttan yoğurt yapanlar deneyebilirler belki.

https://cahidesultan.net/2009/11/24/...-mayali-ekmek/

Eski 07-08-2016, 00:20   #589
Ağaç Dostu

Bu da benim ilk ve şuan ki hazırladığım maya dışındaki tek ekmek.
Bu sefer un miktarını biraz daha arttırayım diyorum.
Uç kısmı yok çıkar çıkmaz nasıl oldu diye yemiştim.

Eklenen Resimler

bahcedenn beğendi.
Eski 14-12-2016, 19:34   #590
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi A_NOMAD Mesajı Göster
Ekşi Maya Yapımları Etkinliği başlığı sorunuza cevap olacaktır diye düşündüm.
585. Mesajda ekşi maya tarifi olarak linkini paylaşmıştım.Biraz geç oldu ama.

Siteye meyve ve sebzelerle maya suyu hazırlayıp bunun ekmek yapmak için yine un ve bu maya suyuyla ya da içme suyuyla beslemeye devam ederek yapılan doğal mayalar bundan bahsetmek için siteye girmiştim.
Örneğin kuru üzümle,limonla,çilek,patates,yeşil otlar vs ile bir sürü çeşiti yapılıyor.

Bu videoda kuru üzümle yapılanı var izlemek isteyenler için
https://m.youtube.com/watch?v=vcfuUtbnteY

Bu üzüm suyu mayasını yapınca ön ekmek mayası yapımı için yine aynı kişinin devam videosu
https://m.youtube.com/watch?v=UCa1zRXjITE

Bu da ekmek yapımı videosu
https://m.youtube.com/watch?v=G4iOTavi-ec

Eski 14-12-2016, 19:37   #591
Ağaç Dostu

Mesela bu sitede ise mandalina ile yapılanı var
https://washoku.guide/recipe/303529

Eski 14-12-2016, 19:38   #592
Ağaç Dostu

Birkaç çesit daha
https://washoku.guide/categories/how...-natural-yeast

Ozlem A beğendi.
Eski 03-01-2017, 21:53   #593
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2013
8 gunluk eksi maya ile tam bugday ve cavdar unu ekmegim )

Eklenen Resimler

nkutsay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2017, 22:46   #594
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2013
Eksi mayali ekmek probiyotiktir dediler. Fermente yiyecekler faydalidir dediler. Kanima girdiler. 10 gundur ekmek dememeleri yaptiktan sonra geldi aklima. 200 derecede pisen ekmekte hangi yararli bakteri kalir ki gitsin yerlessin barsaklara.

Eksi mayali ekmegin hazir mayali ekmege kiyasla ne faydaları var guvenilir kaynagi olan varsa okumak isterim. Eksi mayadaki bakterilerin tahila on sindirme yapmalarindan bajsedilmis kaynaklarda. Hazir maya da bu isi yapmiyor mu?

Gerci her halukarda sardi bu ekmek isi. Her seferinde surpriz tat surpriz doku. Lezzet her daim ustun hazir mayalilardan.

nkutsay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2017, 22:48   #595
Ağaç Dostu

kaknus's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2012
Bir hafta kadar önce yoğurt ve biraz un ile hamur yaptım. İçine de birkaç tane nohut attım. Resimdeki gibi mayalandı. Bu gün bu mayayla ilk ekmeği yaptım. Oldukça lezzetli oldu.
Name:  20170505_221730.jpg
Views: 572
Size:  24.3 KB

Ozlem A beğendi.
kaknus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2017, 11:38   #596
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
agaclar.net Ekşi mayalı ekmek denilince aklımıza hemen

malina, Müjgan, bahcedenn, kiraz, s.toprak, n kutsay ve Ozlem A geliyor. Daha bir sürü arkadaşımız da var ama benim aklıma ilk gelenler bu arkadaşlarımız oluyor.

agaclar.net'in bir toplantısında sevgili bahcedenn'in getirdiği nefis ekmek hâlâ konuşulmakta.
Sevgili Ozlem A ile bu konuda ne zaman konuşsak benim sevgili eşim hep ona takılır, sağ olsun Ozlem de onu kırmaz ekmeği yapar ve gönderir.

Bu sefer de bizi mahçubetti; hazırladığı ekmekleri koli ile Manyas'a gönderdi.
Sevgili Ozlem, dün seninle telefonlaştık ya " ekmekler Gönen'e geliyor, ancak pazartesi Manyas'a ulaşırmış" dedin.
Oğuz " ben bekler miyim gider Gönen'den alırım" dedi ve sabah ekmeklerin henüz geldiğini öğrenince hemen atlayıp Gönen'e gitti.
Bu güzel koli için Oğuz da ben de çok teşekkür ederiz. Çok zarif ve ince düşünceli bir arkadaş kazanmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Sağ ol.

Name:  IMG_0652 (600 x 450).jpg
Views: 537
Size:  43.3 KB

Name:  IMG_0654 (600 x 450).jpg
Views: 564
Size:  44.3 KB

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2017, 12:39   #597
Moderatör

Sevgili Güler abla, güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim, beni çok mutlu ettiniz. Oğuz Ağabey ve sizin gibi saygı duyduğum ve takdir ettiğim büyüklerime az bile

Incitmek ve kırmanın cok kolay, dost kazanmak ve sürdürmenin ise bir hazine olduğu zamanlarda yaşıyoruz, birbirimizi düşündüğümüzü ve kıymet verdiğimizi göstermek adına birşeyler yapabilmek benim için zahmet değil bir zevk. Afiyetler olsun..

Eski 06-05-2017, 14:07   #598
Ağaç Dostu

kaknus's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2012
Maya ile bu akşam da bir ekmek yaptım. Oldukça lezzetli olmakla berber hiç ekşilik yok.
Name:  IMG_3779.jpg
Views: 539
Size:  24.0 KB

Name:  IMG_3782.jpg
Views: 525
Size:  28.2 KB

Güler beğendi.
kaknus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2017, 18:43   #599
Moderatör

Bu arada kendi ekşi mayasını yapmak isteyenler için bu konuda gerçekten değerli bilgiler içeren etkinliğimizin linkini yeniden vereyim. Geçmiş mesajlar arasında göze çarpmıyor.

Ekşi Maya Yapımları Etkinliği

Tartine Ekşi Mayası yapımı

Ayrıca ünlü Tartine ekmek tarifi ile ilgili link...

Tartine Orjinal Tarif Ekmek

Güler ve bahcedenn beğendi.
Eski 06-05-2017, 20:53   #600
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2017
Bu foruma balkondaki sebzelerim için üye oldum ama karşıma ekşi maya konusu çıkınca evde yaptığım ekşi mayalı çavdarlı ekmeğimi yükleyim dedim.Yaklaşık 7-8 aydır yapıyorum ekmek arada yüklerim artık.

ozanguneri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024