agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Egzotik Meyveler (http://www.agaclar.net/forum/egzotik-meyveler/)
-   -   Ananas (http://www.agaclar.net/forum/egzotik-meyveler/9398.htm)

Kemal Kutlu 29-06-2008 20:38

Ananas

1 Eklenti(ler)
ANANAS

Kökeni Orta Amerika ve Karaipler'e uzanan ananasın adı, Orta Amerika yerlileri tarafından, parfüm anlamına gelen nanaödan türetilmiş. Ananas, parfümlerin parfümü anlamına geliyor. Kendine has güzel bir kokusu olan bu sulu meyve aynı zamanda, konukseverliğin de simgesiymiş. Christophe Colomb,te gemileri Guadalup kıyılarına yanaştırdığında, yerliler tarafından bu meyveyle karşılanmış. Notlarına Guadalup yerlilerinin, adını bilmediği bu meyvenin suyundan şarap yaptıklarını da yazmış.

Eklenti 41960

Geçmişten bugüne, tropik bölgelerde yetişen bu meyvenin pek çok iyileştirici özelliğinden faydalanılmış. Sert kabuğu nedeniyle rahatlıkla ithal edilebilmesi de, 15. yüzyıldan sonra Avrupa'dan Uzakdoğu'ya uzanan bir yolculuk yapmasını sağlamış. Ananas, özellikle Polinezya mutfağında bolca kullanılıyor.

Antiseptik (mikrop öldürücü) ve iltihap kurutucu özelliği olduğu bilinen meyvenin içerdiği bromelin adı verilen madde de kas ağrılarını gideriyor. Yapılan araştırmalar özellikle atletizm sporlarıyla uğraşanların kaslarında meydana gelen ağrılarda ve iltihaplanmalarda ananasın iyileştirici bir etki yarattığını ortaya koymuş.

Ananas aynı zamanda selülite karşı da etkili bir meyve. Hazmı kolaylaştırıyor ve yine içerdiği bromelin sayesinde etten alınan proteinlerin vücutta kullanılabilir hale gelmesini sağlıyor. Beslenme uzmanları, patates, ekmek, et gibi yiyecekleri sindirmekte güçlük çekenlerin, bu yiyecekleri pişirirken yemeklerine bir bardak taze ananas suyu eklemelerini tavsiye ediyorlar. Ananas aynı zamanda mide yanmasına karşı da etkili. İdrar söktürücü, bağırsak yumuşatıcı, kan temizleyici özellikleri de unutulmamalı. 100 gram ananasın besin değerleri şöyle: 100 mg bromelin, 0.4 g yağ, 0.4 g protein, 50-52 kalori. Aynı zamanda kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor ve potasyum, A, B, C ve E vitaminlerinden yana da zengin.

Ananas satın aldıktan sonra, ortam ısısında olgunlaşıncaya kadar bekletebilirsiniz. Ancak olgun bir ananası fazla bekletmeden tüketmek gerekiyor. Olgunlaşıp olgunlaşmadığını anlamak için meyveye parmağınızı hafifçe bastırın. Hafifçe içe gömülüyorsa ve özgün kokusu algılanabiliyorsa olgunlaşmış demektir. Meyvenin kabuklarının çabuk soyulması da bir başka göstergedir. Ananas etli yemeklerle uyum sağlıyor. Yemeklerin jelatinlenmesini önleyici etkisi var. Salata ve yoğurtla karıştırılarak tüketilebilir. Çiğ ya da ızgara olarak yenebilir. Dünyanın çeşitli bölgelerinde beyaz etle ve baharatlarla karıştırılarak yapılan ananas yemeklerine rastlamak mümkün.

YETİŞTİRİLMESİ:

Güneşli veya yarım güneş gören -4 dercenin altına düşmeyen bahçelerde, 17 litrelik saksılarda ev içlerinde güneş gören pencere önlerinde yetiştirilir, saksıda bitki sıkışması olmaması için, 20 cm boyuna gelmiş yavrularının başka saksılara kökten ayrılması gereklidir.

kuzen38 29-06-2008 21:02

Tropiksera ananasların yapragına, özellikle birkinin ortadaki boşluk kısmına su gelmemeli deniyor. Gelirse cürüme oluşuyormuş, peki anans tarlarına yagmur yagınca ne oluyor? baska bir deyişle saksıda büyütmeye çalışan arkadaslar saksıyı bahcelerine aldı ve üzerine yagmur yagdı, o aman ne olacak?

Kemal Kutlu 29-06-2008 22:28

Yagmur çürütmez Gökhan abi Önemli Olan Don vurmamasıdır o resimler Dısarı ortamda çekildi.Ve cok güzel Kemerde 3 anac ananas Verdik birisine Ve meyve Tuttu En kısa zamanda Atıcam resimleri

Kemal Kutlu 23-08-2008 19:58

Ananasda Meyve Tutumu

4 Eklenti(ler)
Kemer'de Bir Müşteriye 3 adet 3 yaşında Fidan Satmıstım ve Meyve Tutmuşlar.Meyveler Bu senenin Belkide Sahibi Afiyetle Yedi :)

YeşilSeven 11-06-2009 10:29

Tohumdan üreyenler

1 Eklenti(ler)
Meyvenin üst kısmındaki taze sürgünden çoğaltmayı bir türlü başaramadım ancak meyvelerin içinden çıkan tohumları yaklaşık 2 ay kilitli poşet içinde nemli olarak beklettikten çimlendirebildim. Biraz tekerleğin icadı gibi oldu ancak bunlar da benim ananascıklarım :)

tolgahann 11-06-2009 10:39

Sevgili YeşilSeven hayırlı olsun.Güle güle büyütün.Bende hep ananasın içindki tohumlardan ananas üretip üretemeyeceğimizi düşünüyordum.Bu çok iyi bir yanıt oldu.Ne yaptıysam ananasın sap kısmından üretemedim.Hep çürüdü.Umarım meyve verdiğini görürsünüz.:):):)

YeşilSeven 11-06-2009 11:15

Sayın tolgahan umarım görürüz, şu anda bahçede 42 tür meyve var bakalım bu yaz sonuna kada kaç çeşit daha fide ekleyebileceğiz görücez?

Ali İnan 25-06-2009 17:13

Ben yaklaşık 6 ay boyunca meyvedeki filizden üretmeye çalıştım. Ama hepsinin ortasına ben almadan önce su kaçmiş ki hepsi çürüdü. Büyük bir şans eseri, yeni açılan Yalova Kipa' da çok taze, filizi çok sağlıklı ve yeşil, meyvesi olgunlaşmış, yani anlayacağınız mühteşem ve süper bir ananas buldum, anında satın aldım. Filizini hemen toprağa ektim. Bir haftada köklendi ve şimdi de çok sağlıklı. Devamlı büyüyor. En yakın zamanda resimlerini aktarıcam.
NOT: Geçen sene bir tane tutturmuştum. Ama azcıkta olsa soğuğu ve cereyanı hiç sevmediğini anladığımda çok geçtı.

isolet 25-09-2009 18:25

Benim ananasım da büyüyor. Ortası kök olmayınca çürüyor ıslanırsa. Benim ki ilk ektiğimde çürüdü ama ben o yaprakları dipten keserek diğer yaprakların çürümesini engelledim. Başarılı oldum. O kestiklerim alttan tekrar büyüyor şuan.

Lun@tiC 12-11-2009 08:55

marketten aldığımız ananaslarda tohum mu var içinde ?

obay 12-11-2009 17:01

üstünü keserek köklendirildiğini okumuştum. şimdi de tohum olduğunu öğrendim.
nerede bulunuyor ananasın tohumları.
(yiyip attığımız onca ananası düşündükçe içim sızlıyor. :( )

Mutlu Kutlu 13-11-2009 09:59

Ben anasın içerisinde tohum olacağını düşünmüyorum, sonuçta tohum oluşabilmesi için erkek ve dişi organların gelişip tozlamanın gerçekleşmesi gerekirdi. Oysa ananas çiçek açmaz, tepede meyve geliştirir.

Tohum olarak satılan tohumlarda ananas değil, ananasa benzeyen fakat çiçek açan bir türden elde edilen tohumlar olmalı.

YeşilSeven 13-11-2009 16:54

1 Eklenti(ler)
Mutlu abi meyvenin üstündeki gözler içeriye doğru boşluk oluşturuyor, dikkatli incelenirse tohum oluşumu için gerekli olan çiçek yapısına benzer (dişicik borusu ve polen oluşturan yapılar gibi organeller) yapı rahatlıkla görünüyor. Benim satın aldığım ananasların 10 tanesinden sadece 2 tane meyvede 60 kadar tohum çıktı diyebilirim. Üstelik bu tohumlar 30-60 gün gibi sürede çimlendiler. Profesyonel şekilde ilgilenmediğimiz için fidecikleri yaşatamadık malesef. Bu arada tohumlar susam tanesi büyüklüğünde.

Mutlu Kutlu 13-11-2009 17:35

Ben hiç dikkat etmemiştim doğrusu. Onca bitki türü içerisinde tepesinde çiçek, polen felan bakmışım demekki.

Sayenizde birşey daha öğrenmiş oldum. Teşekkür ederim.
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi YeşilSeven (Mesaj 532386)
Mutlu abi meyvenin üstündeki gözler içeriye doğru boşluk oluşturuyor, dikkatli incelenirse tohum oluşumu için gerekli olan çiçek yapısına benzer (dişicik borusu ve polen oluşturan yapılar gibi organeller) yapı rahatlıkla görünüyor. Benim satın aldığım ananasların 10 tanesinden sadece 2 tane meyvede 60 kadar tohum çıktı diyebilirim. Üstelik bu tohumlar 30-60 gün gibi sürede çimlendiler. Profesyonel şekilde ilgilenmediğimiz için fidecikleri yaşatamadık malesef. Bu arada tohumlar susam tanesi büyüklüğünde.

amatör hobici 26-11-2009 18:03

Bugün bende BİM mağazasından üretmek üzere ananas almak istedim, fakat tepesindeki yaprakların ortasını oymuşlar. Her halde tekrar üretilmesini önlemek için. meyvenin üst kısmından 3 Cm. kadar aşağıdan kesip meyvesi oyulup yaprakları ile beraber 3 Cm kadar suya oturtulunca çimleniyormuş Sizinle paylaşmak istedim.Selamlar

Not:Acaba bu şekilde çimlenirmi

ercan48 10-12-2009 16:24

ananas hakkında

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Kemal Kutlu (Mesaj 270986)
Kemer'de Bir Müşteriye 3 adet 3 yaşında Fidan Satmıstım ve Meyve Tutmuşlar.Meyveler Bu senenin Belkide Sahibi Afiyetle Yedi :)

fethiye den selamlar.ananas hakkında fazla bilgim yok.ancak buranın iklimine uygun zannediyorum,bende böyle şeylerle uğraşmaktan çok keyif alıyorum.fidan için 3 yaşında demişsiniz.bu meyveyi ben enginar türüne benzetiğim için hemen bir yılda gelişip meyve verir sanıyordum.bir açıklama yazarsanız sevinirim,ayrıca fidanı nerden ve kaça temin edebilirim.iletişim kurarsak antalyada yeğenlerim var.onlarla görüşürüm veya ben gelirim.küçük bahçemde ananas olmasını çok isterim.saygılar

Mutlu Kutlu 11-12-2009 00:57

Sn. ercan48,

Aşağıdaki satış ilanı linkinden sipariş verebilir, iletişim kurabilirizsiniz. Antalya'ya geldiğinizde seramızada bekleriz, bir çok çeşitimizi yakından görüp yeni fikirler edinebilirsiniz.

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=16683

Saygılar
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ercan48 (Mesaj 544008)
fethiye den selamlar.ananas hakkında fazla bilgim yok.ancak buranın iklimine uygun zannediyorum,bende böyle şeylerle uğraşmaktan çok keyif alıyorum.fidan için 3 yaşında demişsiniz.bu meyveyi ben enginar türüne benzetiğim için hemen bir yılda gelişip meyve verir sanıyordum.bir açıklama yazarsanız sevinirim,ayrıca fidanı nerden ve kaça temin edebilirim.iletişim kurarsak antalyada yeğenlerim var.onlarla görüşürüm veya ben gelirim.küçük bahçemde ananas olmasını çok isterim.saygılar

ercan48 11-12-2009 08:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mutlu Kutlu (Mesaj 544200)
Sn. ercan48,

Aşağıdaki satış ilanı linkinden sipariş verebilir, iletişim kurabilirizsiniz. Antalya'ya geldiğinizde seramızada bekleriz, bir çok çeşitimizi yakından görüp yeni fikirler edinebilirsiniz.

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=16683

Saygılar

mutlu bey ilginize teşekkür ederim.en kısa zamanda görüşmek dileğiyle saygılar.

MagicLife 24-03-2010 00:42

En kısa zamanda temin etmeyi planlıyorum. Umarım satışlar hala devam ediyordur.

simal 28-04-2010 00:13

internetten tohum getirtip ektim ama henüz çimlenmedi. meyvedende denemek istiyorum inşeallah başarılı olurum

ifteri 04-10-2010 11:06

Sayın Yeşilseven ve Ali İnan Beyler
Her ikinizde yöntemlerinizi biraz daha ayrıntılı anlatabilirmisiniz acaba?
3 adet tohum buldum önceki gün ve Yalova Kipaya bende uğrayabilirim:)
Ananası seviyorum birde yetiştirebilirsem değmeyin keyfime.

the_mc 23-10-2010 16:18

perlitte deneyin birde. fazla sudan dolayı çürüme olamz sanırım köklerde.

the_mc 13-11-2010 12:24

iki defa denedim sonuç sıfır :D

simal 19-02-2011 17:15

20 kasımda 2 adet ananas aldım ve suda köklendirdim köklenme 1 ay kadar sürdü sonra toprağa ektim yeni yapraklar verdi ve bir tanesinin yanındada yeni bir ananas çıktı sırasıyla resimledim.

simal 19-02-2011 17:39

ananaslarım

5 Eklenti(ler)
[attach][attach][attach][attach]Eklenti 193363[/attach][/attach][/attach][/attach]

simal 19-02-2011 17:43

1. resim en sonda olacaktı.

simal 22-03-2011 17:44

2 Eklenti(ler)
[ATTACH]Eklenti 198017[/ATTACH]

annasların son durumu

Samsunlu55 22-03-2011 18:06

Kökten çıkan kuvvetli gelişmiş, gayet sağlıklı görünüyor.

ayax 18-04-2011 12:47

arkadaslar ben ne yaptıysam olmadı. ananasları suya koyduğumda çürümeye duruyor ve kokmaya başlıyor nasıl köklendirmeliyim?

mavikartal5 01-05-2011 22:40

eşimle birlikte ananas yetiştirmeye karar verdik. sapına yakın kısmından kestik, kabuklarını soyarak içini bir güzel yedik. kavuna benziyor. yapraklarını biraz azaltarak sapını su bardağına koydum. bekliyoruz.
ama, kabuklarından bir krem yapılıyormuş? bilen var mıdır?
saygılar

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024