agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Egzotik Meyveler (http://www.agaclar.net/forum/egzotik-meyveler/)
-   -   Passionfruit (http://www.agaclar.net/forum/egzotik-meyveler/2778.htm)

Ali H. ALI 26-12-2006 12:15

Passionfruit

3 Eklenti(ler)
Herkese iyi gunler, bu gun sizlere Australiada cok sevilen bir meyve sarilicisindan bahsetmek istiyorum. Aslinda bu bitkiye sizlerde yabanci deyilsiniz, bildiginiz carkifelek sarilicisi ile ayni aileden, yalniz bu cins cicek acmakla kalmiyor, cok lezettli meyveler de veriyor. Belki Turkiyede de vardir.

Passionfruit[Passiflora edulis]
Guney Amerika yerli bitkisidir, gunesli yerleri sever, her cesit toprakta yetisebilir. Tohumla, celikle ve asi ile cogaltilabilir, 5-7 yil yasar, ciceklerini actiktan sonra 8-15 hafta arasinda meyveleri olgunlasir, meyveler once yesilken, olgunlasinca koyu eflatun rengine donusur ve dalindan kopup duser.
Bir sarilici oldugu icin mutlaka sarilmak icin talvar gibi birsey yapilmasi gerekir, benim resmini cektigim, bir agaca sarilmistir.

Eklenti 6232
Passionfruit'un cicegi

Eklenti 6233
Yesil olgunlasmamis passionfruit meyveleri

Eklenti 6234
Olgunlasmis ve yenmeyi bekliyen meyveler.

sukranayalp 26-12-2006 12:22

Çelikle üretimi çok kolay olan bir sarılıcı. Ne yazık ki İstanbul dameyveli olan türünü görmedim..

Todor 26-12-2006 12:31

Kasım ayında bir arkadaşımdan 20 adet kadar passiflora çeliği aldım. Suda beklettiklerim de, saksıya diktiklerim de, hepsi tuttu.

Oldukça kolay üreyebilen bir bitki. Ama bendeki bu cins değil. Meyveleri daha küçük ve turuncu. Yaprakları 5 loplu. Çiçeği ise mavi. Türkçe'de saat çiçeği veya çarkıfelek çiçeği olarak geçiyor. Ayrıca passiflora meyvesinden aynı isimli bir teskin edici şurup yapılıyor.

Pasiflora

Todor 26-12-2006 12:36

Bendeki çeşidi;

http://www.passiflora-uk.co.uk/gfx/caerule.jpg

Ali H. ALI 26-12-2006 13:19

Todor iyi gunler, Passionfruit un bir cok cesitleri var burda, yinede sende olan gibi yani o renkte gormedim. Tadi nasil? resmini gonderdigim koyu eflatun renkli meyve cok hos bir kokusu olan ve lezetli, tatli bir meyve.

Dort, bes yil once bahcemde yetistirdigim baska bir cesit olan Banana passionfruit , Sari renkte ve uzun, Roma tomatezleri var ya onlarin seklinde, yalniz ucleri daha sivri oluyordu. Banana passionfruit' un tadi cok eksimsi idi, cicegi ise pembe renkte ve gosterisli idi.

Iyi gunler Sukranayalp, Bak Todor arkadasimizda rengi deyisik olsa bile meyve vereni varmis, Todordan celik istemelisin :)
Hepiniz sevgi ile kaliniz.

Todor 26-12-2006 13:31

Ben meyvesinin tadına arkadaştan çelik almaya gittiğimde bakmıştım. Belki biraz kurumuşlardı. Öyle belli bir tat alamadım.
Çiçeklerindeki güzelliği yeter:)

Mine Pakkaner 10-01-2007 20:17

Passionfruit üretimi ile ilgili tüm yazıları http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/2821.htm başlığına taşıdım.

Halit Togay 23-12-2007 05:16

Artık Migros'ta Satılıyor

1 Eklenti(ler)
Dün Ataşehir Migros'ta gördüm işte fotosu.Yalnız biraz pahalıca. Kilosu 60 YTL.

Halit Togay 12-01-2008 21:37

İstinye Park'ta da diğer egzotik meyvalarla birlikte satılıyor ama maalesef gene pahalı.

mahon67 13-01-2008 19:48

"Passion fruit" ismi daha çok passiflora edulis için kullanııyor. (migrosta satılan)
Aslında Türkiye şartlarına en uygunu sevgili Todor'unki; Passiflora caerulea. - 12 'C soğuğa dayanabiliyor. diğer bir tür Passiflora incarnata ise - 18 derece soğuğa ayanmasına rağmen meyve verimi çok düşük ve tadı beğenilmiyor.

Passion fruit (Passiflora edulis) ise 0 derecenin altındaki sıcaklıklarda yaşayamıyor.

Kaynak: http://www.b-and-t-world-seeds.com/contact.html (Latince isimlerini girerek sıcaklık zonlarını görebilirsiniz.

mahon67 26-01-2008 10:35

Hiç bu kadar çok passiflora türünü bir arada görmüş müydünüz? ( 5 sayfa)

http://www.sementes.de/shop/index.ht...en_-_samen.htm

hly 03-06-2008 10:15

geçen yıl dikmistim bu yıl baya meyvesı var

Özhan 03-06-2008 15:57

Hangi cinsleri yeniliyor? Bilen?

Kemal Kutlu 09-06-2008 20:59

Passion fruit Çelikden yapmayınız.tohumunu alıp tohumundan yetiştiriniz Neden diye sorarsınız çelikden üretilen fide'nin ömrü ve meyve verişi cok az benden tavsiye bende 50 kadar anaç üzerinde meyve ve 300 tane fidem var ben tohumdan yapıyorum.

Kemal Kutlu 09-06-2008 21:07

passi flora edulis -10 -12 dereceye kadar dayanıyor ben denedim sadece taze filizler yanıyor o kadar ondan baska hiç bitkide hiç bir zarar yok

kürşad 17-06-2008 14:04

Bitkilerin yeşil olan yaprak ve sülükler henüz odunsulaşmadığı için ve hücre duvarı sertleşmediği için hücre içindeki suyu bitki hücrelerin arasına tahliye etmiyor-edemiyor. Bir başka deyişle donmuş olan suyun hacmi küçüldüğü için ve sonrasında tekrar genleştiği için hücreler parçalanıyor. Odunsu olan kısımda ise su hücrelerin arasındaki boşluklara alınabildiği için daha az zarar görüyor. Ani donlarda ise su hücre içinde olduğundan bunlarda da donarak ölme olabiliyor. Bunun yanında hücrelerin içinde mineraller olduğundan antifrizli su misali donma odunsu aksamda birkaç derece daha aşağıda gerçekleşiyor. Örneğin su 0 santigradta donduğu halde bitki eksi bir iki santigradta donuyor.
Kışa girerken bitkilerinize fazla azotlu gübreleme yapmayınız. Çok fazla su vermekten kışın kaçınınız (toprak içindeki su da dondan etkilenerek köklerde ölmeye neden olur).
Mümkün ise gövdenin alttan 1-2 metresini soğuğu kesecek bir madde ile izole edebilirsiniz ancak kışı bu korunaklı yerde geçirebilecek zararlılara da dikkat ediniz.
11 çeşitte toplam 495 tane tohumu bende çimledim, yaklaşık 150 tanesi çimlendi ve sağlıklı olarak büyüyorlar, kimisi 5 yaprak kimisi 2 yaprak, kışı içeride geçirecek bir formül bulmam gerekecek sanırım.

Kemal Kutlu 17-06-2008 20:04

150 tane fide için 3 e 3 derma çakma sera yapın :)

kürşad 18-06-2008 10:35

Okulun serası var zaten ve kışın soğuk gecelerde soba yakıyorlar.

Özhan 18-06-2008 11:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Todor (Mesaj 62464)
Kasım ayında bir arkadaşımdan 20 adet kadar passiflora çeliği aldım. Suda beklettiklerim de, saksıya diktiklerim de, hepsi tuttu.

Oldukça kolay üreyebilen bir bitki. Ama bendeki bu cins değil. Meyveleri daha küçük ve turuncu. Yaprakları 5 loplu. Çiçeği ise mavi. Türkçe'de saat çiçeği veya çarkıfelek çiçeği olarak geçiyor. Ayrıca passiflora meyvesinden aynı isimli bir teskin edici şurup yapılıyor.

Pasiflora

Meyvesini yemeyi denedinmi. **** yeniyormu? Selamlar.

kuzen38 21-06-2008 16:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi TropikSera (Mesaj 246436)
Passion fruit Çelikden yapmayınız.tohumunu alıp tohumundan yetiştiriniz Neden diye sorarsınız çelikden üretilen fide'nin ömrü ve meyve verişi cok az benden tavsiye bende 50 kadar anaç üzerinde meyve ve 300 tane fidem var ben tohumdan yapıyorum.

Tropiksera bana gönderdigin fide soguga ne kadar dayanıklı? bunun meyvasından aldıgım çekirdeklerden verim alabilirmiyim direk topraga atarsam? Mutlu bey bunu salkım gibi yetiştirmemi tavsiye etmişti.

kuzen38 22-06-2008 03:44

1 Eklenti(ler)
Buda bizim beyzade

muhikan 22-06-2008 06:38

sizin beyzade yakışıklı görünüyor;)
boyu ne kadar uzuyor acaba?

kuzen38 22-06-2008 16:56

Sarmaşık cinsi bir bitki oldugu söyleniyor, sanirim daha epey uzayacak su an 120 cm falandır sanırım.

Kemal Kutlu 22-06-2008 22:30

Evet epey bi uzayacak şimdi Gökhan Abi bizim dısarıdaki Passion Fruitleri Görddün hepsindede meyve var daha da olucakdı ama tozlamadım neyse -12 derece 3-4 defa don gördüler ama ufak tefek filizler yandı ama baharda baya bi şahlandılar ama sen yinede evin balkonunda yap balkonun tavanına ip çek passion furit'in kollarını gerdiğin ipe sardır.Bence cok iyi olur . benden tavsiye

Kemal Kutlu 22-06-2008 22:32

Meyvenin Aroması Cok Egzotik tadı Her çeşit meyveye benziyor.Sakinleştirici etkisi olup afrodizyak etkisi yarattıgı bilinmektedir.2 den fazla meyvesi kimse tavsiye etmez gerisi biliyorsunuz :)))

bilginize....

kuzen38 23-06-2008 01:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi TropikSera (Mesaj 251866)
Evet epey bi uzayacak şimdi Gökhan Abi bizim dısarıdaki Passion Fruitleri Görddün hepsindede meyve var daha da olucakdı ama tozlamadım neyse -12 derece 3-4 defa don gördüler ama ufak tefek filizler yandı ama baharda baya bi şahlandılar ama sen yinede evin balkonunda yap balkonun tavanına ip çek passion furit'in kollarını gerdiğin ipe sardır.Bence cok iyi olur . benden tavsiye

Yahu siz Antalyada eksi 12 dereceyi nerden buluyorsunuz ailecek bunu bir anlasam:D

Oğuzhan 23-06-2008 09:24

Benimki tomurcuklandı.İki si açtı .Çiçek üztünde 2 gün kalıyor soluyor.Çiçek kokusu biraz iğdeye benziyor.
Çiçekten meyveye dönüşen olmadı.Cam önünde tüm gün güneş görüyor.

Sevgili Tropiksera ,meyve tutması için tozlama işini nasıl yapıyorsun.Paylaşırmısın.

Sevgili kuzen38, çok güzel ve sağlıklı görünüyor.Nasıl ortamda duruyor.Ev içindemi meyve oluştu.

Kemal Kutlu 24-06-2008 21:04

Oguzhan seninki Passi Flora mı Yoksa Passion Fruit mu Seninki Bence Passi flora Kokusu var dedin Passi Flora Cok güzel Kokar ama meyve vermez.Passion Fruit'i ben Erkek Organlarındaki Tozları alıp 3 tane dişiye Kulak cubugu ile Tozluyorum.Nedenini sorarsanız Arıı gelmiyo çicege Çünkü Kokusu yok :))

Bilginize. ....

Özhan 24-06-2008 21:35

Kafam karıştı .Passiflora ile passion fruit eş anlamlı isimler değilmi? Çiçeklerinin meyveye dönüşeni edulis mesela aynı zamanda passion fruit değilmi?

kuzen38 24-06-2008 22:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi TropikSera (Mesaj 252579)
Oguzhan seninki Passi Flora mı Yoksa Passion Fruit mu Seninki Bence Passi flora Kokusu var dedin Passi Flora Cok güzel Kokar ama meyve vermez.Passion Fruit'i ben Erkek Organlarındaki Tozları alıp 3 tane dişiye Kulak cubugu ile Tozluyorum.Nedenini sorarsanız Arıı gelmiyo çicege Çünkü Kokusu yok :))

Bilginize. ....

Bende mi öyle tozluycam yani?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024