agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Egzotik Meyveler (http://www.agaclar.net/forum/egzotik-meyveler/)
-   -   Rambutan Yetiştiriciliği (http://www.agaclar.net/forum/egzotik-meyveler/24738.htm)

Charlaux 16-06-2011 14:02

Rambutan Yetiştiriciliği

Merhaba arkadaşlar,
Öncelikle rambutanı bilmeyenler için rambutanlardan bahsediyim istedim sonra da sorularıma geçerek bilgimizi geliştirmek istiyorum.Öncelikle rambutan egzotik bir bitkidir ve vakti zamanında Tayland'a götürülerek orada yetiştiriciliği yapılmıştır.Bu bitkiyi değişik kılansa kısmen şeklidir ve Avrupa ülkelerinde kolayca bulunabilen ürünlerin başındadır ancak ülkemizde satıldığını bulabilmiş değilim.Ağacın boyutuna gelince çok uzun olabiliyor bu ağaç türleri ve ben de yurtdışında yediğim zaman meyve çekirdeklerini saklayıp yetiştirmeye başladım.Şu an filizlenmiş bir durumda fakat daha gövdesi gözükmüyor;sadece iki yaprağı ortaya çıktı;fakat gayet kalın ve bir ot olmadığı kesin fakat 1,5 ay içinde tohumundan çıktı.Benim sorum onu korumak için ne yapmalıyım,belli bir sulama tekniği ya da ilaç türü önerir misiniz ? Ayrıca sizce gövdesini ne kadar sürede göstermeye başlar ? (yaklaşık olarak 5 gün önce yaprakları çıktı diyebilirim ;) ) Ayrıca isteyenler için resmini çekip yükleyebilirim ve uygun şartlar sonrasında ağaç meyvelerini verdiğinde de isteyenlere yollayabilirim.Rambutan için açılmış bir başlık görmedim,açılmışsa da özür dilerim.Umarım birbirimize yardımcı olabiliriz.

Hhatice 16-06-2011 15:43

Rambutan çok güzel bir meyva ama iklim isteklerini karşılamak imkansız gibi görünüyor.Kaç tane çimlendi?

Charlaux 16-06-2011 17:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Hhatice (Mesaj 823473)
Rambutan çok güzel bir meyva ama iklim isteklerini karşılamak imkansız gibi görünüyor.Kaç tane çimlendi?

Maalesef şu ana kadar sadece 1 tanesi çimlenebildi.Ben bir kez daha denemiştim uzun zaman önce ancak üstüne çok fazla su gelmesinden dolayı ölmüştü.Bu deneyimden edindiğimse rambutanların çok zor çıktıkları; fakat ortalama koşullarda kolayca yetiştirilebilen bir bitki olduğuna inanıyorum iyi bir bahçıvanın eline geçtiğinde.Bu arada yazın dışarıda,kışınsa yarı camlı odada bakmayı düşünüyorum;bu da arkadaşlarımız için bir alternatif olabilir diye düşünüyorum.:D:D

Virtue 16-06-2011 18:13

Rambutan kolay çimlenmiyor.Vermikulitte bile çürüdü.Bıcık bıcık bir hal alıyor tohumlar.

Charlaux 16-06-2011 18:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Virtue (Mesaj 823530)
Rambutan kolay çimlenmiyor.Vermikulitte bile çürüdü.Bıcık bıcık bir hal alıyor tohumlar.

Merhaba,
Rambutanı çimlendirmeyi başarmış biri olarak birkaç tavsiye vermek istiyorum;bakarsınız filizlenir.;) Benim oturduğum arazi ormanlık bir yerde ve bu yüzden de kahverengi orman toprağı yani halk diliyle evimin yakındaki toprağı kullandım.Rambutan çekirdeklerinden yaklaşık 6 tane yerleştirdim ve 1,5 ay kadar bekledim,zaten araştırmalarıma göre min 1 hafta maksimum da 1 ayda tamamlanması gerekiyor çimlenme işlemi.2 sefer denedim bu işlemi,kış ayında içeride denemiştim ve kaloriferin yanında tutup hep sıcak su bezlerini yanına koyarak 1 hafta da başarılı bir şekilde çıkartmıştım fakat yanlışlıkla üstüne su döktüğümden hassaslaşmıştı.Fakat Nisan ayında ektimlerim hep dışarıda kaldı ve yaklaşık 1 ay,1 aydan biraz daha uzun bir sürede çıktı.Hani bunun rambutan olduğuna emin misiniz diye soracak olursanız gövde ve yaprakları kalın :eek: Umarım size yardımcı olabilmişimdir.:p:p

bay_tropikal 22-08-2011 12:28

rambutan

21.08.2011 tarihi itibari ile rambutan tohumundan ekim yapılmıştır.sonucu merakla bekliyorum.

Charlaux 02-09-2011 23:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bay_tropikal (Mesaj 851177)
21.08.2011 tarihi itibari ile rambutan tohumundan ekim yapılmıştır.sonucu merakla bekliyorum.

Merhabalar,
Öncelikle başarılar dilerim,tohumu nereden buldunuz acaba,bende ne zamandır araştırıyorum çünkü.Benim çimlenen rambutan maalesef öldü,sizinkinin de ölmemesi için birkaç bilgi vereyim istedim;çok çabuk çürüyorlar.Benim ilk denememde kış ayında ev ortamında çıkartmış ancak sulama hatasıyla yok etmiştim.Saksının yanına sıcak su torbası koyarsanız süreci hızlandırır ve kolaylaştırırsınız.Bir de kışın evde kaloriferin yanına koymakta fayda var ;) Umarım sizinki başarılı olur ve umarım azda olsa yardımcı olabilmişimdir :)

toprak5552 06-01-2012 21:38

rambutan meyvesini metro gros markette gördüm 15 tl fiyatla satıyorlar

gkalayci 07-09-2012 19:25

Rambutanlarınız çimlendi mi? yetişti mi? ben Muğla'da yaşıyorum, evimin kocaman bahçesi var ve iklimide tahminen bu meyve için baya elverişli, gerekirse evde de yerim var odayı bile bunu çimlenme olayı için ayırabilirim, ördek ve tavuklarımız da var ki gübre açısından da sorunum yok, yalnız baya bi arandım ama çekirdeğini **** tohumunu bulamadım, yetiştiren arkadaşlar başarılı oldu mu? oldu ise sizlerden tohum ya da çekirdek almak istesem olur mu?=)

mugeorcan 07-03-2018 13:05

Rambutan Yetiştiriciliği Hakkında Yardım Lütfen...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux (Mesaj 823418)
Merhaba arkadaşlar,
Öncelikle rambutanı bilmeyenler için rambutanlardan bahsediyim istedim sonra da sorularıma geçerek bilgimizi geliştirmek istiyorum.Öncelikle rambutan egzotik bir bitkidir ve vakti zamanında Tayland'a götürülerek orada yetiştiriciliği yapılmıştır.Bu bitkiyi değişik kılansa kısmen şeklidir ve Avrupa ülkelerinde kolayca bulunabilen ürünlerin başındadır ancak ülkemizde satıldığını bulabilmiş değilim.Ağacın boyutuna gelince çok uzun olabiliyor bu ağaç türleri ve ben de yurtdışında yediğim zaman meyve çekirdeklerini saklayıp yetiştirmeye başladım.Şu an filizlenmiş bir durumda fakat daha gövdesi gözükmüyor;sadece iki yaprağı ortaya çıktı;fakat gayet kalın ve bir ot olmadığı kesin fakat 1,5 ay içinde tohumundan çıktı.Benim sorum onu korumak için ne yapmalıyım,belli bir sulama tekniği ya da ilaç türü önerir misiniz ? Ayrıca sizce gövdesini ne kadar sürede göstermeye başlar ? (yaklaşık olarak 5 gün önce yaprakları çıktı diyebilirim ;) ) Ayrıca isteyenler için resmini çekip yükleyebilirim ve uygun şartlar sonrasında ağaç meyvelerini verdiğinde de isteyenlere yollayabilirim.Rambutan için açılmış bir başlık görmedim,açılmışsa da özür dilerim.Umarım birbirimize yardımcı olabiliriz.

Merhabalar,
Konu üzerinden baya zaman geçmiş ancak yeni konu açmak istemedim.
2 ay kadar önce bir arkadaşım Tayland'dan yememiz için rambutan da dahil birkaç meyve getirdi. Rambutani çok sevdiğim için çimlenirdim ve ektim çok çabuk büyüyor. Ancak yaprakları buruşuk gibi. Nette kalsiyum ya da vb eksikliği olabilir diyordu. Tavsiyelerinizi ve görüşlerinizi bekliyorum. Teşekkürler.
https://imagizer.imageshack.com/v2/6...922/SS5ATL.jpg

siflera12 24-03-2019 05:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mugeorcan (Mesaj 1532940)
Merhabalar,
Konu üzerinden baya zaman geçmiş ancak yeni konu açmak istemedim.
2 ay kadar önce bir arkadaşım Tayland'dan yememiz için rambutan da dahil birkaç meyve getirdi. Rambutani çok sevdiğim için çimlenirdim ve ektim çok çabuk büyüyor. Ancak yaprakları buruşuk gibi. Nette kalsiyum ya da vb eksikliği olabilir diyordu. Tavsiyelerinizi ve görüşlerinizi bekliyorum. Teşekkürler.
https://imagizer.imageshack.com/v2/6...922/SS5ATL.jpg

Rambutanınız ne halde büyütebildinizmi [emoji4]

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Eomer07 11-09-2019 12:28

1 Eklenti(ler)
Rambutan ve salak fideleri.

Eklenti 699369

siflera12 17-10-2019 21:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Eomer07 (Mesaj 1574571)
Rambutan ve salak fideleri.

Eklenti 699369

Salak meyveleriniz çok güzel olmuş MaaşAllah [emoji846]

Eomer07 21-10-2019 21:35

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi siflera12 (Mesaj 1576219)
Salak meyveleriniz çok güzel olmuş MaaşAllah [emoji846]

Teşekkürler, son durumları aşağıdaki gibi. Rambutanlar, galiba aşırı sulamadan dolayı mantar yaptı. Mantar ilacı kullandım. Salaklar ise sağlıklı görünüyor. İkinci yapraklarını vermek üzereler.

Eklenti 699928

efidan 30-10-2019 22:14

Rambutan çok nazlı bir ağaçtır. Tropik iklimde bile her yerde meyve vermiyor. Çekirdekten çok zor ancak belki aşılı bir fidan şansınızı daha çok artırabilir.

https://www.facebook.com/efidan.efidan.5

siflera12 13-11-2019 08:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Eomer07 (Mesaj 1576402)
Teşekkürler, son durumları aşağıdaki gibi. Rambutanlar, galiba aşırı sulamadan dolayı mantar yaptı. Mantar ilacı kullandım. Salaklar ise sağlıklı görünüyor. İkinci yapraklarını vermek üzereler.

Eklenti 699928

Rambutanlar ne halde düzeldiler mi [emoji848]

Eomer07 14-11-2019 18:25

5 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi siflera12 (Mesaj 1577563)
Rambutanlar ne halde düzeldiler mi [emoji848]

Pek düzelmediler. Son halleri resimdekiler gibi. Sorunun neden kaynaklandığını bilmiyorum. Kimisi yapraklarda bakteri olabilir dedi, kimisi havalar serinlediğindendir dedi. Rambutanı bilen yok ki hastalığını bilsin. Bana en mantıklı gelen kök mantarı oldu. Ben de mantar ilacı kullanıp beklemeye başladım.

Eklenti 700822

Hasta rambutan bitkileri

Daha önce benzer sorunla liçide de karşılaşmıştım. Hatta longanda bile oldu. Longan çok dayanıklı bir bitki oysa. Liçilere de mantar ilacı vermiştim. Sonuçta biraz düzelir gibi oldular. Hatta yeni yaprak verdiler.

Eklenti 700823

Hasta liçiler

Eklenti 700824

Longanlar

Eklenti 700826

İlaç kullandıktan sonra liçi bitkisi

Eklenti 700825

İlaç kullandıktan sonra rambutan bitkisi

Rambutanlar da yeni sürgün gösterdiler bakalım yaprağa dönüşecek mi?

Dediğim gibi sorunun kaynağını tam bilmiyorum. Sadece viyolden tüpe aldıktan sonra aşırı suladığımı düşünüp mantardan şüphelendim. Bilen arkadaşlar varsa, bildiklerini burada paylaşırlarsa sevinirim.

sanpedro 21-04-2020 11:03

1-2 yaş F1 Rambutan fidesi aramaktayım

Lahmacun1500 06-08-2020 11:03

Rambutan ankarada yetişir mi?
Teşekkürler

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024