agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Egzotik Meyveler (http://www.agaclar.net/forum/egzotik-meyveler/)
-   -   Ananas üretimi (http://www.agaclar.net/forum/egzotik-meyveler/2358.htm)

limon 17-07-2007 11:38

Hayırlı olsun :)
Benimki galiba tutmadı ,hiç bir gelişme yok.
Daha taze bir ananas bulup şu köklendirme hormonundan da alıp tekrar deniycem.

nevsune 17-07-2007 13:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi apo9816 (Mesaj 131476)
Arkadaşlar, ananasımın son halini gönderiyorum. Resmini dün çektim. Artık balkona çıkardım direk güneş ışığı alıyor. Ortadaki yapraklar yeni. Hadi hayırlısı.

Ne güzel olmuş. Artık sizin ananası paylaşırız değil mi;) Darısı başımıza.

apo9816 17-07-2007 13:16

******. :p . İnşallah bi dahaki sefere meyvesinin resmini gönderirim. :D

abk 17-07-2007 13:24

Bugün bende ananas ektim.Daha doğrusu suya koydum.Şimdilik güneş almayan ama havadar bir yerde.Bakalım ne olacak?

mirsat 17-07-2007 15:45

Diktiğim ananas 10 günde 10 cm kadar boy atmış. Ben tatildeyken çok iyi büyümüş. Diktğimde normal olması gereken kök göbek kısmı bile yoktu . Gayet iyi büyüttüm. En önemli sorun ortasını ıslatmadan köklendirmek. Ortası ıslanırsa kesin çürür.

Tüysüz Kartal 17-07-2007 16:04

Ao aynısından bende de var. Demek ananasmış bu !! Gerçi yaprakları biraz daha ince ama şekil itibariyle aynı. Bambuların ortasına dikmiştim. iyisi mi ayırayım yerini.

Teşekkürler. Sayenizde bir çiçeğimin daha ne türde olduğunu öğrendim.

nihatdurgut03 17-07-2007 17:09

*** köklendirici ilac diyorsunuz adıne nerelerden temin edebilirim saygılar

nevsune 17-07-2007 18:35

Merhaba nihatdurgut

Şu sayfaya bir bakın, Selahattin Bey'den temin edebilirsiniz.
http://www.agaclar.net/forum/showthr...?t=3605&page=6

Bu arada Türkçe yazım kurallarına uyma zorunluluğumuz var. Hatırlatayım dedim.

apo9816 19-07-2007 16:07

Arkadaşlar bu ananasın başka üretme tekniği varmı. Bilgisi olan varmı. Bizim uyguladığımız yöntem genel üretim için zor gibi. Tohumla falan oluyormu.

nevsune 04-08-2007 17:00

1 Eklenti(ler)
Benim ananası bugün artık eşeledim ve altında kök oluşumuna benzeyen şeyleri görünce kuruyan yapraklarını kesip, yeniden toprağına güzelce ektim.

Tutup tutmadığını pek anlayamadım. Bilenler vardır herhalde.

apo9816 13-08-2007 11:00

Arkadaşlar benim ananasın yaprakları hafif kızarmaya başladı. Normalmi acaba? Yeni yapraklarda çoğalıyor.

nevsune 13-08-2007 11:26

45 numaralı mesajda tutmuş bir ananasın fotografı var. Onun da yapraklarında kırmızı çizgiler var.
Hem yeni yapraklar da çıkartıyorsa, sorun yoktur herhalde?
Fotoğrafına bir baksak.
Ne zaman ekmiştiniz toprağa?

Benimki aynen duruyor. Hiç bir gelişme yok. Ne öldürüyor, ne onduruyor hesabı.

tugo 14-08-2007 00:36

Arkadaşlar,merhaba.
Sizlerin çalışmalarını okuyunca ben de en kısa zamanda denemeye karar verdim.Bu arada netten okuduğum çeşitli bilgilerden sizlere de yararlı olacağını zannettiklerimi kısaca yazıyorum:
-Ticari üreticiler bile,tohumdan değil,sizlerin anlattığı gibi kesme usulü köklendirme yaparlarmış.
-Marketten alırken,yine sizlerin belirttiği yaprak çekme işlemine ilave olarak,ortada taç yapraklarının olup olmadığına bakın diyorlar.Bazı üreticiler,tekrar üretimde kullanılmasın diye bu taç yapraklarını çıkarırlarmış.
-Keserek köklendirme yapanlar olduğu gibi,bu yolla kesik kısımda kalacak meyva artıklarının aşırı köklenmeye yöneleceği nedeniyle,yaprakları elle tutarak ve burarak,meyvadan daha temiz bir gövde kısmı ile çıkaranlar var.
-Eski yaprakların ölmesi gayet normalmiş.Yeni çıkan yapraklar başarı işaretidir derler.
-Yapraklarda kırmızılık olmasını aradım.Bulabildiğim 2 kırmızı olayı var.1) Eski kuru dalların altında kırmızı örümcek olabilirmiş ki,olsa görürsünüz.2) Yaprakların göbek kısmında,botanik bilgim olmadığı için,çiçek içinde çiçek açma olayı olurmuş (inflorescence) ki bu normal bir şeymiş.
-Sıcak havalarda dışarıda tutmak hızlı gelişme için gerekliymiş.
-Ana gövdeden meyva alındıktan sonra bir veya iki meyva daha alma ihtimali varmış.
-Ana gövdeden çıkan sürgün de bulunduğu yerde bir meyva verirmiş.Sonra kesilip köklendirilebilirmiş.
-Ancak tek bir gövdeden 2-3 meyva almak çok şans işidir deniyor.

Geçerliliklerini bilmiyorum,ben de sizler gibi deneyip,gelişmeleri buraya yazacağım.
Kolay gelsin

nevsune 14-08-2007 04:30

[QUOTE=tugo;141783]-Keserek köklendirme yapanlar olduğu gibi,bu yolla kesik kısımda kalacak meyva artıklarının aşırı köklenmeye yöneleceği nedeniyle,yaprakları elle tutarak ve burarak,meyvadan daha temiz bir gövde kısmı ile çıkaranlar var.
[/QUOTe

Hoşgeldiniz Tugo

Yazdığınız aydınlatıcı bilgiler için teşekkürler. Bir dahaki sefere bu usulü denemek isterim. Yalnız bu günlerde ortalarda hiç ananas görmüyorum ben. Bir ara bütün marketlerde vardı. Hazır sıcaklar varken bir kez daha denemeli.

apo9816 15-08-2007 09:55

Arkadaşlar ben ananası dikeli 3 ayı geçti. Büyüme yavaş gibi geldi bana ama belki normaldir. Şimdi büyük saksıya koydum ve köye götürdüm. Gübre vermiştim belkide yaprakları o yüzden kızıl olmuştur. Haftasonu köye gittiğimde fotoğrafını çekerim.

apo9816 20-08-2007 09:04

1 Eklenti(ler)
Arkadaşlar ananasın fotoğrafını gönderiyorum.

nevsune 20-08-2007 16:38

Oooh köy gübresi ne güzel yaramış. Bu yerde mi duruyor?

Benimki hala aynı durumda; ne ölüyor, ne gelişiyor. Ben de koyun gübresinden şerbet yapıp vermiştim. Alt yaprakları sudan ıslandıkça sararıyor. Zaten orta yapraklarını ıslattığım için dökülmüşlerdi. Şimdi inatla bekliyorum.

limon 20-08-2007 21:01

Ben öncekini attım. İki haftadır suda bekleyen dev yapraklı bi ananasım var. :)
Her akşam yarın ekicem diyorum ama her seferinde unutuyorum. Unuta unuta iki hafta oldu çürüyecek dibi. Hiç bir köklenme belirtisi yok ayrıca. Apo, geç büyüyor gibi gerçekten ama olsun sen başardın, tebrikler ;) Bizler de başarırız inşallah :)

apo9816 23-08-2007 09:06

Teşekkür ederim. Benimki saksıda arkadaşlar ve koyun gübresi verdim. Ama verdikten sonrada korktum, gübre yakabilir diye. Neyseki korktuğum olmadı. Yetiştirmeyi deneyen arkadaşlara başarılar.

nevsune 23-08-2007 09:50

Koyun gübresi gerçekten mucize gibiymiş. Ben de koyun gübresi verdikten sonra, bitkilerim canlandı.

Limon, önümüzde iyi bir örnek var. Demek ki vazgeçmek yok:mad:

copur 09 23-08-2007 20:34

Ananas sürgünü

1 Eklenti(ler)
Geçen kış ananas köklendirmeye çalışmıştım. Saksıya aldıktan bir süre sonra bitkinin ortası çürümüştü ancak yan yaprakların yarısı yeşil olduğundan beklemeyi tercih ettim. 2 - 3 hafta kadar önce yanından sürgün verdi.

limon 23-08-2007 23:32

Copur 09 çok şirinmiş :) Güle güle büyüsün ;)

limon 20-09-2007 19:32

Ne alemde ananaslarınız?

Benim en son ektiğim sanırım tuttu. Orta yaprakları biraz büyüyünce fotoğraflarım.

abk 21-09-2007 09:17

Benim ananas tutmamış.Gelecek yıl tekrar deneyeceğim.

nevsune 21-09-2007 11:08

Benimki 86 numaralı mesajdaki gibi, hala aynı vaziyette duruyor. Hani çürüse öldü diyeceğim, o da yok. Bekleyelim bakalım, ne zaman gönlü olacaksa.

Oğuzhan 26-09-2007 17:11

BEnde yaprakları yeşil bir ananas aldım.Şu an suda 2 hafta oldu daha köklenme yok.Bekliyorum.

nevsune 09-10-2007 16:23

1 Eklenti(ler)
Ananasımın içinden yeni sürgünlerin çıktığını farkettim.. Çok uzun zaman görünürde bir şey yoktu. İki hafta kadar önce oldukça iyi güneş alan bir pencerenin önüne alıp, üstünü delikler deldiğim pet şişeyle kapatmıştım. Bir kaç gün önce peti de kaldırdım o günden beri bakmıyordum. Bu arada ilk zamanlar günlük tutmuşum. Yararı olursa diye onu da ekliyorum.

29.06.2007 ananasın meyvasının iki parmak kadar altından kesip, gübre şerbeti ile ıslattığım toprağa, köklenmesi için diktim.
30.06.2007 yapraklar solmaya başladı.
07.07.2007 ilk fotoğrafını çektim. Ojeyle işaret koyduğum yaprakla beraber göbekte 4 yaprak yeşil olarak duruyor. Bir tane de belli belirsiz çok küçük bir yaprak var gibi ama emin değilim.
12.07.2007 3 gün arayla hümik asit ve gübre şerbeti verdim.
13.07.2007 bir terslik oldu, sanırım orta yapraklarına hümik asit girmiş, ortadaki 4 yaprak çıktı.
15.07.2007 çürüdü sandığım ananasın diğer büyük yaprakları sağlam ve yeşilliğini sürdürüyor. Beklemede kalacağım.

Ashba 11-10-2007 19:21

Bende bugün bir tane hazırlayıp direk suya koydum.
Evde üretebileceklerim dışında ilaç kullanmıyorum. Doğal doğal yaşasın veya doğal doğal çürüsün :D

SelimYalcin 01-11-2007 11:12

Arkadaslar bu aralar ananaslar hazır koklu cıkıyor. Yanlış söylemiyorum yaprakları soyunca altından kokler cıkıyor. YAlnız bunlar suda iki gün bekleyince orta yaprakları çürüyüp kopuyor. GAliba bunları suya ıslamadan direk toprağa ekmek lazım. Bu arada ortası çürüyenleri çok geçmeden toprağa ektim. 1 ay kadar oldu, ortasından yeni sürgünler vermeye basladılar.Yani bu köklüler mutlaka yeşeriyor. Arkadaslar ananasta bir tek yeşil yaprak kalsa bile sabredin, genelde yeşeriyor bir şekilde...

Oğuzhan 01-11-2007 11:20

Benimki suda çürüdü.Bende atmıştım.:(

SelimYalcin 01-11-2007 12:29

Bir ornek vermek gerekirse benim son yeserenin sadece 5 tane(yarim) yesil yapragi kalmisti. Ama dedigim gibi kokluler suda bekletmeye gelmiyor.

abk 01-11-2007 12:50

Bir kaç gün suda beklettikten sonra toprağa ektiğim ananasımın tutmadığı sonucuna varmıştım . Ama hala saksıda beklemeye devam ediyor . Ondan yaklaşık 2-3 hafta sonra başka bir ananası suya koymuştum . Aylardır suda bekliyordu . Bir kaç gün önce artık tamamen çürümüştür diye beklerken , ortasından minicik yeşil yapraklar verdiğini gördüm . Ama o kadar küçükler ki ilk anda yanıldığımı bile düşündüm . Şu anda hala suda bekliyor . Yapraklar biraz büyürse toprağa geçireceğim .

nevsune 01-11-2007 16:56

abk, bence beklemeden artık toprağa geçirin. Ne olur, ne olmaz çürüyüverirler.

abk 02-11-2007 08:12

Haklısın Nevsune , bu hafta sonu yazlığa gidip toprağa geçirsem iyi olacak . Ama yazlığa sık gidemediğim için kurumasından endişeleniyorum . Bu olay tam bir sürpriz oldu benim için . Umudumu kesip , kendiği haline bıraktığım bir bitkiydi . Bitkileri hepimiz seviyoruz . Ama işin sabır kısmını unutuyoruz galiba . Ananasımı atmayı unuttum . Atmış olsaydım bu sonucu göremeyecektim . Oysa biraz sabırla doğa kendi işini olması gerektiği gibi hallediyor zaten .

nazlı06 05-11-2007 18:54

Bende yaprakları yeşil bir ananas aldım.Şu an suda 1 hafta oldu daha köklenme yok. Biraz sarardı. sabah güneşi alan pencerenin önüne koymuştum. Sizce yaşama şansı nedir?

seren 06-11-2007 15:47

Merhaba arkadaşlar;

Ben bu işi epey fazla sayıda denedim.
Sizlere izlenimlerimi ve uygulama şekillerimi anlatayım.
Öncelikle ananasın yaprakları en yeşil ve taze olanını alacaksınız.
Keserken yaprağın başladığı yerden bir parmak aşağıdan (meyveli olarak) kesin.
Bıçakla meyveli kısmı döndürerek kesin.
Yani alt tarafı konik olacak.
Alttaki kısmıda yapraklara yakın yerden kesin(yapraktan sonra yaklaşık 1 cm etli kısım kalsın)
En dıştakı yaprakların 5-6 tanesini koparın.(kesilen yerdeki yapraklar)
Konserve kavanozu benzeri bir kavanoz veya kabın içine ağzına yakın yerine kadar su koyun. İçine yerleştirince etli kısım ve yapraklı kısım yaklaşık en fazla 3-4 cm suyun içinde kalsın. Kesinlikle ortasına su kaçırmayın çürür. Su olursada enjektörle çıkarın(ben öyle yapıyorum). En önemliside güneş görmesin. Karanlıkta bir haftada kök çıkarmaya başlıyor.
Kökler 1-2 cm olunca dikin ve aşırı sulamayın ama toprak nemli olsun. Bu aşamada güneşe ve dışarı çıkarabilirsiniz. Tropik meyve olduğu için soğuğu sevmez evede koyabilirsiniz.
İnşallah bilgiler yardımcı olmuştur.

nazlı06 06-11-2007 18:33

Seren hanım verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. bende çabuk köklensin diye camın önüne koymuştum. Şimdi karanlık yere geçirdim. Bakalım sonuç ne olacak?

Ashba 06-11-2007 18:53

Acil değişiklik: Karanlık bölgeye geçiyoruz :)

seren 07-11-2007 07:45

Öncelikle bir yanlış anlamayı düzelteyim.
Rumuzum seren yani Süleyman Eren'in kısaltması.
Bu gidişle rumuzu değiştireceğim galiba.
Herkes bayan sanıyor.
Neyse.

Ben karanlıkta ikitane çimlendirdim ve diktim ikiside yaklaşık 3 aylık oldu ve büyüyorlar. Eşe dostada çimlendirip dikerek verdiklerim oldu.
Resimlerini yakında yayınlarım.

abk 07-11-2007 08:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi seren (Mesaj 170312)
Öncelikle bir yanlış anlamayı düzelteyim.
Rumuzum seren yani Süleyman Eren'in kısaltması.
Bu gidişle rumuzu değiştireceğim galiba.
Herkes bayan sanıyor.

Seren rumuzu gerçekten bayanı çağrıştırıyor . S.eren olsa diyorum . Tabii karar sizin . Amacım ukalalık etmek değil .

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024