agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Egzotik Meyveler (http://www.agaclar.net/forum/egzotik-meyveler/)
-   -   Ananas üretimi (http://www.agaclar.net/forum/egzotik-meyveler/2358.htm)

Nariel 13-04-2009 18:37

Benimki tüm kış dışarda durdu ılıman iklimde, dış yaprakları biraz zarar görse de gelişimine devam ediyor. Yakında gübreleme yapmayı düşünüyorum (saksısını büyütmekle beraber).

tolgahann 13-04-2009 19:22

Ben de ananastan vazgeçtim son denememde tam köksaldı derken çürüdü.Nariel'inkine bakıp avucumuzu yalarız arık.:(

Mevlüt36 14-04-2009 13:57

Çürüyen bölgeleri bıçakla iyice temizleyin, çürükler ilk etapta lokal olur..Bu aşamayı geçmemişse şansınızı deneyin..

maho525 08-06-2009 12:32

arkadaşlar ben yeni katıldım yanlış bişey yazarsam kızmayın.bende denedim bu ananası ama olmadı 1 haftada kökü çıktı mam uzamadı. suda bekletince de çürüdü. ne yapmam gerekir

maho525 08-06-2009 12:33

bir de ricam var kökleri gösteren foto yollarsanız sevinirim

hexus 08-06-2009 18:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi turco (Mesaj 367821)
Dün akşam Kipa'dan meyveleri kesilmiş imha edilmek üzere bekleyen 3 ananası almayı başardım ama sorun şu bu havalarda bunları nasıl köklendireceğim.
Ayrıca sevgili Lonicera'nın sorduğu tohumdan yetiştiren varmı sorusuna pek cevap geleceğini sanmıyorum.
Meyveden yetiştirmek bukadar zahmetliyse kimbilir tohumdan nasıldır, deneyen varsa buradan deneyimlerini aktarsınlar lütfen.

evet dostum ben meyveden de yetiştirdim tohumdan da. Bence tohumdan çimlendirilmesi daha kolay. yaklaşık olarak 19-25 gün arasında uygun koşullarda çimleniyor. Ben torf kullanmıştım. Ve sürekli nemli idi. Çünkü türkiyede satılan ananasların büyük çoğunluğu soguk hava depolarında bekliyor. Eğer bulabilirseniz yerli ananas alın daha başarılı olursunuz yerli ananasta. Ama şunu eklemem gerekli Türkiyede yetiştireceğiniz ananas meyvesi fazla şeker ihtiva etmeyecektir. Asit oranı yüksek olacaktır. Benim şu an 2 tane yetişmiş ananas var bir tanesi bahçede kış soguklarından korumam oldukça zor oluyor diğeri ise saksıda ekili. Tohumdan yetiştirdiğim ananası yanlışlıkla toprak değişimi sırasında öldürdüm. Bu yıl tekrar deneyeceğim elimde 8-10 tane tohum var. Tohumdan deneyecek arkadaşlara tavsiyem tohumları çıkardıktan sonra limon sulu suda bekletin tohumlar iyice temizlensin.

hexus 08-06-2009 18:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Amazonn (Mesaj 398959)
Benimde 1 ananasım var ama meyva vermiyor neden acaba,

resmini ekliyorum..

Ananasın meyve vermesi güçtür. Meyve vermeye zorlaman gerekli. Etilen gazı veya Elma muz kabuklarını öz kısmına yerleştirip poşete sarmalısın 1 hafta bu şekilde bekletmelisin. Ama hangi mevsimde yapıldığını bilmiyorum.

YeşilSeven 15-06-2009 10:31

Benim tohumdan yetiştirdiğim ananaslar da bunlar. 1 aydan fazla nemli kilitli poşet içerisinde güneş gören yerde beklettim. Daha sonra uçlanma başlayınca ıslak kağıt havlu üzerinde bir hafta kadar beklettikten sonra viyole aldım. Şimdi mini mini yapraklanmaya başladılar.
http://www.agaclar.net/forum/attachm...4&d=1244708924

isolet 15-06-2009 22:52

İyi geceler herkese. Ben bu konuyu ilk defa okudum. Avakado yetiştiriliciğine bakarken böle bir olayın varlığını fark ettim. Bende aşırı çok istiyordum ananasımın olmasını. Çünkü çok sevdiğim ve beğendiğim bir meyvedir kendileri. Arkadaşlar benim sormak istediğim şey deneyimlerinizden yaralanarak acaba suda mı köklendirmek daha verimli yoksa direk toprağa ekmek mi. İnşallah yarın bir taze ananas bulurum ümiti ile bütün marketleri gezicem. Bu konu hakkında engin bilgileriniz ve deneyimleriniz ile beni aydınlatırsanız çok müteşekkir olucam.

isolet 26-06-2009 19:20

2 Eklenti(ler)
Dün geziyordum bide ne göreyim tazeden bile taze bir ananas hemen kaptım. Bende ektim sonunda ananası ama ben araştırdığım bi sitede direk toprağa ekin diyordu. Bende o bilgiyi uyguladım. Çelikleme yaptım yani inşallah tutar. Kök kısmı görünene kadar kestim ve alt yapraklarını ayıkladım gelişmeleri yazmaya devam edicem. Bir kaç resim çektim şimdi onları gösteriyorum size.

Eklenti 89669

Eklenti 89670

isolet 08-07-2009 14:13

Selam arkadaşlar benim ektiğim ananas tuttu galiba. Ortasından bir yaprak verdi. Ben kendi deneyimimi paylaşmak istiyorum sizlerle arkadaşlar. Ben sitede anlatıldığı gibi önce suda bekletip, sonra toprağa ekmedim. Direk çelikleme yöntemi ile toprağa daldırdım. Bu toprağa daldırma işleminden önce yaptıklarımı size anlatıyorum şimdi.
Daldırma işleminden önce başka bir sitede okuduğum gibi;
1-1 parmak aşağıdan etli tarafından kestim.
2-Geri kalan etli kısmını kestim.
3-Biraz alt yapraklarını kopardım.
4-Alt kısmından çok yavaş yavaş yukarı yapraklara doğru kestim.
5-Yukarı doğru gittikçe dikkat edeceksiniz ve kök oluşumları gibi uzantılı kısımları göreceksiniz.
6-Tam oraya geldiğinizde kesme işleminizi bırakın ve yarım gün suda beklettim.
7-Toprağa ektim onu.
3 gündür dikkat ediyorum. Yaprakları solması durdu ve orta yaparaklar çıktı.

isolet 29-07-2009 22:53

Ananaslar rüzgarda kalsa bir sorun teşkil eder mi? Devamlı sıcak ortam mı gerekli acaba?

isolet 11-08-2009 14:34

Ben ananaslarımı yanlış yerde bakıyormuşum. Güneş olmayan yerde forumu dikkatlice taradım güneş gören yer seçmek gerekiyormuş.

isolet 15-08-2009 13:03

Güneş alan yere taşıdım sanki güneş yanıkları oluştu. Bende tekrar güneş olmayan ama aydınlık köşeme taşıdım.

zemlek 26-08-2009 23:10

3 Eklenti(ler)
Değerli arkadaşlar uzun bi uğraştan sonra 3,5 ve nihayet 6ncı ile başarabildim..

merakli 27-08-2009 10:11

Vallahi bravo!

Ben artık tepesini keserek denemeyi bıraktım. Geçen ay aldığımın içinden 3 tane tohum buldum ve onları ektim bakalım bekliyorum.

Ali İnan 30-08-2009 21:35

Ben ananası önce küçük bir saksıya ektim, kökleri uzadı ve saksının altındaki deliklerden çıktı. Aldım, büyük saksıya geçireyim derken toprağı dağıldı, kokleri olduğu gibi açığa çıktı. Köklüdür, bir şey olmaz diye yine ektim ama yaprakları sararmaya başladı. Ne oluyor diye dibini eşeledim ve baktım ki kökler oldukça sağlıklı. Sizce bu bitkicağıza ne oluyor?

Ali İnan 30-08-2009 21:41

Saksıdaki ananasa bir şeyler oluyor!..

Ben ananas filizini meyveli kısımdan ayırdım, önce küçük bir saksıya ektim, kökleri uzadı ve saksının altındaki deliklerden çıktı. Aldım, büyük saksıya geçireyim derken toprağı dağıldı, kökleri olduğu gibi açığa çıktı. Köklüdür, bir şey olmaz diye yine ektim ama yaprakları sararmaya başladı. Ne oluyor diye dibini eşeledim ve baktım ki kökler oldukça sağlıklı. Sizce bu bitkicağıza ne oluyor?

sancaktarizmir 01-10-2009 15:18

3 Eklenti(ler)
Merhaba arkadaşlar bende uzun zamandır ananas yetiştirmeye uğraşıyorum banada yardımcı olursanız sevinirim.benim ananası 3 gündür suda bekletiyorum kenarlarından filizlenmeye başladı acaba şimdi bunu toprağa eksem olurmu
İKİNCİ RESİMDE KENARDAKİ FİLİZLER DAHA ÇOK BELLİ OLUYOR

isolet 01-10-2009 21:22

Sayın sancaktarizmir ben hiç suda bekletmedem ektim ve başarılı oldum. Şu an 6 ay oluyor nerde ise ve hala sağlıklı bir şekilde yaşamaya devam ediyor. Bence ekebilirsiniz bir sakınca olmaz. Sizde gördüğüm kadarı ile meyveli kısmını da bırakmışsınız. Ben oralarını tamamen kesmiştim. Kök uçları başlangıç yerleri gözükene kadar. Bir yerde öle okumuştum.

sancaktarizmir 02-10-2009 21:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi isolet (Mesaj 504668)
Sayın sancaktarizmir ben hiç suda bekletmedem ektim ve başarılı oldum. Şu an 6 ay oluyor nerde ise ve hala sağlıklı bir şekilde yaşamaya devam ediyor. Bence ekebilirsiniz bir sakınca olmaz. Sizde gördüğüm kadarı ile meyveli kısmını da bırakmışsınız. Ben oralarını tamamen kesmiştim. Kök uçları başlangıç yerleri gözükene kadar. Bir yerde öle okumuştum.

Tavsiyeniz için teşekkür ederim ben bunu torf ve dere topragı karışımı bir saksıya dikmeyi düşünüyorum İNŞAALLAH tutar

kızıl_karanfil 05-10-2009 15:46

Benim tam 16 aylık ananasım var size resminide paylaşım bir ara hepsi sitrese girmişti fotoğrafta sinir krizi geçirmiş bitkileri göreceksiniz ama şimdi daha iyiler.:)

http://img270.yukle.tc/thumbs/9893DSC00257.JPG

sancaktarizmir 06-10-2009 09:21

bu mevsimde ananasları seraya alsam olurmu 1 hafta oldu suda bekleteli

kızıl_karanfil 06-10-2009 12:54

Yoğ sen izmirdesin Yani akdeniz iklimi.Seraya alsan elbetteki iyi olur ama gerekmez sadece rüzgardan ve çok yağmurdan koruman yeterli olur.1 hafta olduysa da bir an önce ek artık :)

Ali İnan 22-10-2009 19:31

Bence en garantisi sağlıklı bir filizin meyveli kısımlarını temizledikten ve en alttaki bir iki yaprağını kopardıktan sonra normal bahçe toprağına ekmek. Ben öyle yaptım, 20 nisan 2009'da ektim, 1 haftada kök verdi ve şu anda da oldukça sağlıklı. Ağustosta saksısını değiştirirken kökleri açığa çıktı, bende yeniden ektim(yani şaşırtmış oldum). Büyümesi yaklaşık 1 ay durdu ama şimdi tekrar büyümeye devam ediyor. Suda köklendirme gibi birçok yöntem denedim ama hepsinde çürüdü. Yeni başlayanlara benim tavsiyem kesinlikle bahçe toprağıdır.
Ayrıca ananas, soğuk havayı ve ev ortamındayken cereyanı hiç sevmiyor, hemen çürüyor. Bilgilerinize...

isolet 28-10-2009 17:36

2 Eklenti(ler)
Ananasımın son hali ben tek denemede başarılı oldum. Su ile uğraşmadım yabancı bir siteden aldığım bilgi ile yukarıda da yazmıştım direk toprağa dikerek yaşatabildim. Ama orta dallarını çürüdüğü için kesmek zorunda kaldım yoksa bir birlerini çürüterek bitkim elden gidecekti. Kestim ortası açık dururken ne zaman ne zaman büyüyecek derken bir sabah beni şaşırttı. Tam ortasından taze filiz verdi. İşte resimleri çok ilginç bir görünüm aldı. Büyüyünce bakalım nasıl görünecekler.

Eklenti 111938

Eklenti 111939

Ali İnan 29-10-2009 15:20

Çok güzell, tebrikler İsolet.

zemlek 29-10-2009 20:57

Güzel olmuş o filizin yanından daha başka da sürebilir.Yalnız saksıyı degismelisin biraz daha büyüt.Ben filiz uzadıkça büyütüyorum.Kökleri her defasında tabanı sarmış oluyo.Yaz aylarında ki gibi de büyümüyo

isolet 31-10-2009 10:35

Başka içinden filizlerde sürebilir öle mi. Çok ilginçmiş. Şimdi değiştirmeye korkuyorum ya bişe olursa diye. Biraz daha vakit geçsin öle mi değiştireyim saksımı. Altına daha çıkmadı görünmyor yani kökler.

mylasoslu 14-11-2009 20:42

Arkadaşlar bugün bir ananas aldım,kesip yedik.Kestikten sonra yapraklı kısmı çöpe atmıştım.Ananas nerede yetişir nasıl yetişir konuları hakkında konuşurken aklıma geldi siteyi araştırınca.Benim aklıma gelen şeyin 2 yıl önce sizlerin aklına geldiğini,denediğinizi ve tecrübelerinizi paylaştığınızı gördüm.
Çöpe attığım ananasın yapraklı kısmını suya ıslattım.Aranıza katılmaya karar verdim.şimdiye kadar evde çiçek yetiştiriyordum.Nasipse ananası da yetiştirmeye çalışacağım.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024