agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Egzotik Meyveler (http://www.agaclar.net/forum/egzotik-meyveler/)
-   -   Çin Çilek Ağacı (Myrica Rubra) Yumberry (http://www.agaclar.net/forum/egzotik-meyveler/22504.htm)

Romantik 03-11-2010 16:21

Çin Çilek Ağacı (Myrica Rubra) Yumberry

Çin Çileği (Myrica Rubra) kışın yapraklarını dökmeyen, 10 – 20 metre yüksekliğe ulaşabilen bir ağaçtır. Anavatanı güney Asya, özellikle güney Çin bölgesidir. Meyve iriliği, rengi ve olgunlaşma süreci farklı olan birkaç cinsi vardır. Meyvesi Çin ve çevresinde binlerce yıldır oldukça fazla sevilir ve çok para getirdiği için ticari değeri yüksektir. Meyvesi önemli olmayan Myrica Rubra cinsleri parkların bahçelerin süslenmesinde kullanılır.

“Dioecious” bitkilerdendir yani ağaçlar ya erkek ya dişidir. Erkek ağaçlardaki çiçeklerin polenleri dişi ağaçların çiçeklerine genellikle rüzgârla ulaşır.

Meyvesinin kalitesi ve sağlığa faydaları: Avrupa’da “Yumberry” adı ile Çin çileğinin meyve suyu satılır. Çin çileği meyvelerinde doğal olarak çok şeker ve çeşitli doğal meyve asitleri bulunduğu için çok güzel lezzettedir. Vitaminlerce ve minerallerce zengindir. En çok C vitamini içerir. Lezzetli meyveleri çiğ olarak yenebildiği gibi meyve suyu, reçel, şekerlemeler ve alkollü içki yapımında da kullanılır.
Yüksek tansiyona, kalbe, mide rahatsızlıklarına, kolesterole iyidir. Görmeyi keskinleştirir katarakt oluşmasını önler. Daha birçok faydaları anlatılıyor.

Yetişeceği bölge özellikleri:
Yarı tropikal iklimlerin bitkisi olan Çin çileği nemli hava ve asitli toprak istiyor (pH 4-5). Az asitli toprakları da tolere edebilir (pH 6 – 6,5). Kışın en fazla sıfırın altında on (-10) soğuğa dayanabilir. Yazın 35 dereceden fazla sıcağa dayanamaz. Dikileceği toprak humusça zengin değilse torf karıştırılması daha iyi olur.
Yıllık yağış miktarı ve aylara göre yağışların dağılımı meyve kalitesinde ve verimliliğinde önemlidir. Yıllık ortalama 1300-1700 mm civarlarında yağış yeterlidir; ilkbahar aylarında (mart, nisan) ise ayda 160 mm’den az olmamalıdır yoksa meyvelerde kalite ve verim düşer.
Havanın yüksek nemliliği de büyük önem taşıyor zira düşük nemli hava bu bitkinin çiçeklerinin polenleşmesinde elverişli olamıyor.

Yurdumuzda Çin Çileği üretimi: Yukarda anlattığım bütün bu gereksinimlerine göre, Doğu Karadeniz bölgemiz için oldukça uygun bir bitkidir. Zaten Türkiye’de ticari maksatla Çin Çileği yetiştiriciliğine başlandı. Orta Karadeniz bölgesinde Tosya’ya dışarıdan getirilen Myrica Rubra fidanları dikildi. Önümüzdeki yıl meyve vermeleri bekleniyor. Tosya’nın iklimi iyi bir verimlilik sağlayacak mı, başarı oranı ne olacak, önümüzdeki yıllarda göreceğiz. Bence Trabzon ve Rize’ye daha uygundur. Çay üretiminde son yıllarda düşük gelir karşısında zor duruma düşen Rizelilerin bazıları Kivi üretimine geçmişti, geçen yıl başarı oranı çok yüksekti. Trabzon, Giresun, Rize meyve üreticileri Çin çileğini de denemeliler.

Budanması: Meyveler bir yaşındaki dallarda olduğu için budamada dikkatli olunmalıdır. Uzayıp gitmesine izin verilmezse fındık gibi çalı şeklinde yetiştirilebilir. Bu tür budama ceviz ağaçlarında da yapılıyor, böylece devleşmeyen ağaçlardan ürün toplamak kolaylaşıyor.

Çoğaltılması: Yarı olgun dallardan çelik ile yazın sıcak aylarında çoğaltılabilir. Çelikler açık havada gölgelik bir yerde köklendirilmelidir. Olgun dal çeliğinden kasım aralık aylarında, daldırma ile ilkbaharda çoğaltılabilir. Tohum ile çoğaltılmasında tohumlar sonbaharda ekilir. Kışı toprakta geçiren tohumlar ilkbaharda çimlenir. Ayrıca köklenmiş kök sürgünleri (piçleri) kışın bitkinin uyku döneminde ayrılmakla çoğaltılabilir.

Kaynak http://www.bitkivecicek.com/cin-cile...rubra-yumberry

kopshtar 05-11-2010 12:11

1 Eklenti(ler)
Bizim kocayemiş'e(Arbutus Unedo) ne kadar benziyor.

sarge 05-11-2010 14:11

liçi meyvesi değilmi bu bende iki fidan var tohumdan yetiştirdim ama galiba aşıya ihtiyacı var

Romantik 05-11-2010 18:34

Meyvesi bizim Kocayemişe çok benzemekle birlikte yaprakları çok çok farklıdır.

Çin Çilek Ağacının yaprakları Manolya fidanlarının yapraklarına çok benzemektedir.

Yarın müsait olursam kendi fidanlarımın fotoğrafını çekip eklerim.

Selahattin Yılmaz 05-11-2010 22:50

Bu türün yabanisi Antalya Manavgat ve Gazipaşada dağlarda dolu. Alev çalısına benziyor meyveside hoş.

dlk 05-11-2010 23:28

Tadı güzelmidir.

Jezebel 06-11-2010 07:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Romantik (Mesaj 712907)

Çin Çilek Ağacının yaprakları Manolya fidanlarının yapraklarına çok benzemektedir.

Sayın Romantik ,
Bizim kocayemiş meyvesinin içinde birtakım sert olşumlar mevcut , kum misali ...
Acaba bu meyvenin tadı ve yapısı konusunda bize bilgi verirmisiniz :confused:

Romantik 06-11-2010 15:25

Sayın jezebel,

Meyvesini tatma şanşım olmadı ama okuduklarıma göre meyve aromasının hoş olduğu ve ekşiden-tatlıya değişebileceği şeklinde.

Selim-i Ahir 08-11-2010 17:48

Bu meyvenin fidanlarından nasıl temin edebiliriz. Benim arazim için ideal görünüyor.

Selahattin Yılmaz 08-11-2010 18:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dlk (Mesaj 713037)
Tadı güzelmidir.

Benim yediğim normal ahududu tadı aldım ben ancak içindeki çekirdekleri rahatsız ediyor ama irisini bulursanız katlanacak bir lezzet mevcut.

Romantik 16-11-2010 09:30

Nette bazı varyetlerinin kendine verimli olduğu söyleniyor.

bari 02-04-2013 19:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi toprak5552 (Mesaj 1131286)
Buda benım çin çilek ağacım.Gelişimi hızlı ama meyve verirmi bilmem.:p Yer ordu-çaybaşı.

Bİr ara birileri sattı bunu çin çilek ağacı diye, yaprak yapısı pek benzemiyor, bende almıştım ama şüpheliyim. Bir tanesi çiçekleniyor, çiçeklerde alakasız.

bari 02-04-2013 19:47

1 Eklenti(ler)
Myrica rubranın yaprakları ince uzun..

toprak5552 10-04-2013 08:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bari (Mesaj 1131716)
Bİr ara birileri sattı bunu çin çilek ağacı diye, yaprak yapısı pek benzemiyor, bende almıştım ama şüpheliyim. Bir tanesi çiçekleniyor, çiçeklerde alakasız.

sayın bari; sizinkide benimkidenmi? kaç yaşında çiçek açtı? çiçeği aşağıda koyduğunuz resim gibi değilse aldandıkmı acaba? e-fidancımdan almıştım.:eek:

bari 10-04-2013 19:21

Çiçekler kesinlikle böyle değil.. Sizinkine benziyor. Ben bunun çin çilek olduğuna inanmıyorum.

toprak5552 10-04-2013 21:21

Bekleyelim bakalım.Eğer çilek ağacı değilse e-fidancım'a sormak lazım.

toprak5552 10-04-2013 21:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bari (Mesaj 1136233)
Çiçekler kesinlikle böyle değil.. Sizinkine benziyor. Ben bunun çin çilek olduğuna inanmıyorum.

Sayın bari; bu linki bir inceleyin.http://rbjello.wordpress.com/2012/06...ing-in-ningbo/

toprak5552 05-05-2013 21:32

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Romantik (Mesaj 712907)

Sayın Romantik üç sene önce aldığım çin çilek ağacı çiçek tomurcukları var.Gerçek çin çilek ağacı mı? yoksa başka bir ağaçmı çıkacak.

bari 05-05-2013 22:20

Dün bir fidancıda rastladım, ithal kartopu diye satıyorlar bu bitkiyi.

toprak5552 06-05-2013 10:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bari (Mesaj 1149699)
Dün bir fidancıda rastladım, ithal kartopu diye satıyorlar bu bitkiyi.

Sayın bari dediğinz gibi ithal kartopu diye araştırdım.Öyle gözüküyor.Dünya para veriyorsun sonra çiçek çıksın.E-fidancımla görüşeceğim.

Virtue 06-05-2013 18:05

Bana sa surinam cherry diye avustralya fırça kirazı satmışlar.3 sene meyvesini bekledim sonu hüsran çıktı ):

bari 08-05-2013 22:24

1 Eklenti(ler)
Myrica rubra çimlenme fotosu, 30 tohumdan 1 tane çıktı şimdilik.

toprak5552 09-05-2013 22:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bari (Mesaj 1151509)
Myrica rubra çimlenme fotosu, 30 tohumdan 1 tane çıktı şimdilik.

Sayın bari; tohumunu nerden buldunuz.Bu gerçekmi bari:p

bari 10-05-2013 07:09

Tohumu satılıyor, ebayden alabilirsin.

woltran25 15-12-2013 22:51

Hadi bakalım benimde bir kartopu çiçeğim oldu. Çin çileği beklerken pek hoş bir sürpriz olmadı. Çiçeğini henüz görmesem de yaprakları kızardı

carizma_009 31-12-2013 19:21

Aynı sıkıntıyla bende karşılaştım dolandırıldık diyebilirim.Yolda giderken adam resimlerini koymuş satıyordu kartopunu çin çilek ağacı ,çit bitkisini de feijoa diye.Adama dedim bunlar feijoa değilki bunlar rus cinsi demesin müşterinin birine sattı.Bende 3tl den 10adet kadar çin çileği aldığımı sandım sonra nette araştırmalar sonucu gerçeği öğrendim canımız saolsun.Çin çileği satışını Sayın Romantik yapıyordu resimlerini görmüştüm fidanların kartopuydu zaten o da gerçeği anlamış olmalı ki satışını kaldırmış o zamanlar.

bari 19-01-2014 16:45

1 Eklenti(ler)
Yukarıdaki çimlenme fotosu üzümmüş. Ama bir tane gerçekten çimlendi, buda çimlenme fotosu, ümidi kesmiştim, ama çimlenme sıcaklığı 10 derece.. İkinci kışında.

karayemiş 22-01-2014 19:20

kardeşim bizide aldattı o haysiyetsiz adamlar geçmiş olsun diyeyim

aydemiraydın 24-04-2015 17:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi carizma_009 (Mesaj 1237524)
Aynı sıkıntıyla bende karşılaştım dolandırıldık diyebilirim.Yolda giderken adam resimlerini koymuş satıyordu kartopunu çin çilek ağacı ,çit bitkisini de feijoa diye.Adama dedim bunlar feijoa değilki bunlar rus cinsi demesin müşterinin birine sattı.Bende 3tl den 10adet kadar çin çileği aldığımı sandım sonra nette araştırmalar sonucu gerçeği öğrendim canımız saolsun.Çin çileği satışını Sayın Romantik yapıyordu resimlerini görmüştüm fidanların kartopuydu zaten o da gerçeği anlamış olmalı ki satışını kaldırmış o zamanlar.

bu adam bütün ülkeye satmış bunları sanırım. bizim buradada bi kamyon sattı. bu dişi bu erkek deyip. bendekiler kurudu. komşumunkilerde meyve falan yok.

ngunduz71 10-07-2015 10:12

Merhaba,
yurtdışından tohum istediğinizde tohum benzerliği olan bir tür gönderiyorlar.
aldığım bilgi doğruysa alt anaç olarak kullanılan bir tür. çin' den aldığım meyveleri yemek suretiyle epey bir tohum yaptım. şu sıralar soğuk katlamada.
fidelerde' de 1 tanesinde alt anaç çıktık ama dört türünden edindim.
(beyaz, siyah, pembe, kırmızı )

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024