agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Egzotik Meyveler (http://www.agaclar.net/forum/egzotik-meyveler/)
-   -   Carambola (Averrhoa Carambola) (http://www.agaclar.net/forum/egzotik-meyveler/21368.htm)

Romantik 05-02-2011 21:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel (Mesaj 751927)
Tohumdan yetiştirmeyi deneyenler oldu mu:confused:
Varsa lütfen burada bilgi ve tecrubelerini paylaşsınlar;)
Saygılar.

Sayın Jezebel

1 yıldan beri Karambola yetiştiriyorum. 1 Yaşında iyi bir bakımla tohumdan yetişen bir bitki 60 cm boyuna ulaşıyor. Tohumdan çıkarılan Karambolaların fazla bekletilmeden dikilmesi gerekiyor. Benim şu an sera içinde ( ısıtmasız sera ) ve iç mekanda küçük Karambolalarım mevcut geçen yıldan kalan, biraz etkilenselerde şu an durumları iyi. Papayadan çok çok daha dayanıklı bir bitki, Şu an sera içindeki papayaların hepsi öldü ve Karambolalar hala yaşıyor. Geçen yıl aşırı talepten elimizdeki büyük boy fidanları sattık ama bu yıl kendim için anaç bırakıp bu bitkinin meyve verme süresini gözetleyeceğim.

Jezebel 05-02-2011 22:22

Teşekkürler sn.Romantik.
Dilerim başarırım.
Seram olmadığı için çok boylanmasına izin vermem.Bonsailerini gördüm.
Uygun budamayla balkonda bakmayı planlıyorum.

maybach 07-04-2011 16:43

taze tohum çimlenme mantığı ney ben anlamadım açıklayın hiçbir tohum taze meyvesinden çıkar çıkmaz ekildiğinde çimlenmez çimleniyorsa ekildiği yerde oluşturduğunuz şartlarda katlama ortamı bulmuş demektir

kazanlik 09-04-2011 20:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi maybach (Mesaj 781546)
taze tohum çimlenme mantığı ney ben anlamadım açıklayın hiçbir tohum taze meyvesinden çıkar çıkmaz ekildiğinde çimlenmez çimleniyorsa ekildiği yerde oluşturduğunuz şartlarda katlama ortamı bulmuş demektir

yukaridaki yazi dogru degil. tohumlarin meyve icinde cimlendigini cok gordum. hatta 3-4 hafta once aldigim nasi armutun icinde tohumlar cimlenmisti. simdi 10cm kadar oldular. ben bircok kez farkli meyve ve sebze tohumlarini meyveden cikar cikmaz ektim tohumlari ve cimlendiler.

Bu arada Carrefour Icerenkoy magazasinda taze meyve var. 14,99TL/adet. en az 1, ortalama 5 rn fazla 20 tohum cikar.bilginize

maybach 10-04-2011 01:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kazanlik (Mesaj 782917)
yukaridaki yazi dogru degil. tohumlarin meyve icinde cimlendigini cok gordum. hatta 3-4 hafta once aldigim nasi armutun icinde tohumlar cimlenmisti. simdi 10cm kadar oldular. ben bircok kez farkli meyve ve sebze tohumlarini meyveden cikar cikmaz ektim tohumlari ve cimlendiler.

Bu arada Carrefour Icerenkoy magazasinda taze meyve var. 14,99TL/adet. en az 1, ortalama 5 rn fazla 20 tohum cikar.bilginize

meyve olgunlaştığında içerisindeki tohumda üremeye hazır anlamına geliyor ve İlahi program gereği çevresel faktörler vesilesi ile meyve daldan kopup toprağa bırakılıyor tohum meyve içinde olgunlaşıyor kendi bitkisini besleyip çıkartana kadar toprakta doğal katlanıyor sizin gözlemlerinizde eksik yok fazla var şöyle işin içine ekonomik kaygılar girdiğinde tohum olgunlaştığı halde meyvenin ekonomik değerini yitirmemesi için kullanılan kimyasallar bu döngüyü bozuyor ve tohum inatçı ise filiz veriyor yani yukarıdaki yazımın hala doğru olduğunu savunuyorum konu sebze elma armut değil malesef yıldız meyvesi orada asıl gayretim tohum meyveden çıkar çıkmaz ekmek gerekiyor yoksa ölüyorlar diye bir kaidenin olmadığı 2008de 2 aylık tohumları ektim 6 haftada çimlendi.

gözlemlediğiniz armutta genetik bir bozukluk var veya kuvvetle muhtemel ki ben bu kanaatteyim koruyucu madde içeriyor geçmiş olsun

bu arada ticari meyvelerinde karı maksimize etmek için tohum yapmayıp sadece etlenmesini sağlamak üzere bitkiye müdahale ediliyor maalesef yüksek ihtimal marketteki meyveler genelde bu sebepten tohumsuz veya zayıf tohumlu oluyor

yakın zamanda tohum getirticem isteyen olursa ortak sipariş verebiliriz veya kendi organizasyonu olan varsa ben katılırım

Virtue 10-04-2011 11:22

Bende 3 adet carambola tohumu mevcut.Kendimce elimde fazla olan tohumlardan bir paket hazırladım :) Ayrıca Longan,Tamarind,Titty Fruit ... vs birçok ilan açtım.İlginizi çekenler olabilir ;
http://www.sahibinden.com/ilan/alisv...46122225/detay

maybach 10-04-2011 19:29

ürünlerin ilgi çekici fakat fiyatların yüksek

Romantik 12-05-2011 22:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi maybach (Mesaj 783054)
sebze elma armut değil malesef yıldız meyvesi orada asıl gayretim tohum meyveden çıkar çıkmaz ekmek gerekiyor yoksa ölüyorlar diye bir kaidenin olmadığı 2008de 2 aylık tohumları ektim 6 haftada çimlendi.

Bütün yabancı sitelerde Yıldız Meyvesinin tohumu için aşağıdaki uyarı veriyor. Ben sizin için çevirdim.
( Çekirdekleri meyveden çıktıktan birkaç gün sonra yaşanabilirliğini kaybeder..)

Sizin 2 aylık tohumlar 6 haftada çimlendi diye bütün yıldız meyveleri tohumları 2 ay bekledikten sonra dikilip sonra çimlenecek diye kesin bir sonuç yok. Başkası 2 ay tohumu bekletip diktiğinde çimlenmeyebilirde.

Romantik 12-05-2011 22:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi maybach (Mesaj 781546)

Her bitki çimlenmede aynı özelliği taşımaz. Bazı bitkilerin meyvesinden ayrılınca belli bir zaman dilimi içinde ekilmesi gerekir. Bunların arasında Liçi, Rambutan, Karambola gibi tropikal meyveleri saybiliriz. Bildiğimiz ürünlerden turunçgiller Mandalina, portakal, limon ve ailenin diğer üyelerini sayabiliriz.

Virtue 13-05-2011 16:53

Benim çimlenen carambolam.2 ayda çimleniyor.Ben salaklığıma bekleyemeyip atmıştım.Bir tek bunu üzerini streç filme sarıp bi kenara koymuştum.Geçenlerde başka birşey ekmek için kap ararken,bunun kabını gördüm.Tam atacaktım ki içindekileri bana süpriz yapmış :)
http://oi51.tinypic.com/2e5tqhw.jpg
Bu arada fazla olan tohumlardan kendime göre bir paket hazırladım.GG'ye ilan açtım ilgilenen bakabilir.Çimlendirdiğim carambola tohumlarından da var ;
http://urun.gittigidiyor.com/CARAMBO...QQidZZ39548873

Virtue 24-05-2011 15:30

Yeni çimlenen carambola yapraklarını döktü ve öldü :( Nedenini anlamış değilim.

AgacSevdalisi 07-09-2011 15:25

1 Eklenti(ler)
karambola fidanımın son hali. inşallah yapraklarını döküpte ölmezler.Benim fidanımın da sanki alttan bir kaç yaprağı kurumaya başladı gibi.

lokmanbahçe 13-09-2011 17:27

ben de tohumdan çimlendirdim 3-4 yıldır kovanın içinde ama yaprakları çok küçük. sera içinde tutmadım. sadece betonarme evin alt kısmında sadece üstü kapalı bir ortam sağı solu açık. yaşıyor hala. bu yıl bahçeye alıcam. diktikten sonra sadece üzerini örtüp dibini samanla örtücem. ancak yine de bahçeye aldıktan sonra bile meyve verip vermeyeceği konusunda şüpheliyim.

kazanlik 15-07-2012 21:11

benim karambol fidelerim 30cm oldular, ruzgardan ve dogrudan gunes isigindan koruyun. hatta golgede kalsa daha iyi. Yapraklarina dokununca kapaniyor,, Bendekiler nedense cok yavas buyuyor,,

seyirr 26-02-2013 14:17

selam
karambola türlerinde yaygın yöntem aşı ile çoğaltma dır . Tohumdan üretimde 5-6 yıl gibi asgari bir zamanda meyve verimi olmaktadır bağzı türlerde tek bitki tozlaşmadığından çiçek açmasına rağmen meyve vermemektedir. Carambola (aşılı) saksıda rahatlıkla meyve almak mümkündür serada saksıda aşılı carambolada meyve aldık resimleri en kısa zamanda paylaşacağım
botanikmeyveler.com

seyirr 26-02-2013 16:52

carambola

1 Eklenti(ler)
saksıda carambola
botanikmeyveler.com

seyirr 01-05-2013 19:49

star fruit

2 Eklenti(ler)
meyveler olgunlaştılar

arifyusuf 08-05-2013 20:58

merhaba elimde karambola agaçı var geçen sene almıştım nasıl aşı yapabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim

bluemercan 18-07-2014 09:31

Cengiz Bey den Mayıs ayında aldığım Carambola 8-10 yaş. Şu an çiçekte umarım meyvesini görürüm.

http://www.hizliresimyukle.com/image...2080b70.md.jpg

http://www.hizliresimyukle.com/image..._121825.md.jpg

In God We Trust 17-05-2015 09:37

Merhaba izmirde açık alanda mı ağacınız kışın seraya mı alıyorsunuz? İstanbulda dış mekanda yetiştiren var mı?

athena -asena 19-05-2015 22:58

Benim bi ağacım kalmıştı o da kurumuş. Elimdeki son tropikal ağacımda kurumuş oldu bundan sonra tropikal meyvelerle uğraşmak yok.

In God We Trust 07-06-2015 14:05

1 adet carambola çimlendirdim tohumdan bakalım ne olacak büyürse 2-3 sene sonra istanbulda dış mekanda deneyeceğim.

In God We Trust 22-06-2015 13:25

2 Eklenti(ler)
Bunlar da benim carambolalar :D Kışı cambalkonda geçirecekler inşallah eğer seneye bahara kadar biraz gövde yaapbilirlerse bir tanesinin baharda bahçeye az rüzgar bol güneş alan bir noktaya geçirmeyi düşünüyorum ancak aşısız olarak meyve alabilir miyim emin değilim neyse bunlar hele bir büyüsün de dışarıda yaşatabilirsek aşı kalemi de buluruz

ngunduz71 10-07-2015 10:54

1 Eklenti(ler)
merhaba

bluemercan 19-02-2016 15:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ngunduz71 (Mesaj 1394884)
merhaba

Merhabalar sizin fidanınız mı ? Nerde yetiştiriyorsunuz aşılı mı ?

bluemercan 19-02-2016 15:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi seyirr (Mesaj 1109526)
saksıda carambola
botanikmeyveler.com

Ben de yetiştirmek istiyorum aşılı Carambola nerden bulabilirim ?

In God We Trust 22-04-2016 00:51

Arkadaşlar bu fotoğraflarını attığım carambolalardan 2 tanesi hala yaşıyor küçücük saksıda iyice büyüdüler birini bahçeye birini dev saksıya alacağım ve saksı cam balkonda kalacak ancak sormak istediğim şu ki istanbulda açık alanda yaşar mı?

Ali İnan 13-08-2017 03:56

Herkese merhabalar... Tohumdan karambola yetiştirip meyve alabilen birisi var mı acaba? Yoksa meyve alabilmek için aşılamak şart mı?

siflera12 22-08-2017 11:31

Bu meyvenin fidanını nerden bulabilirim ???

GT-S7390 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

akmans_85 13-10-2017 23:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi siflera12 (Mesaj 1516135)
Bu meyvenin fidanını nerden bulabilirim ???

GT-S7390 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

https://urun.gittigidiyor.com/ev-bah...etim-304872515

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024