agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Egzotik Meyveler (http://www.agaclar.net/forum/egzotik-meyveler/)
-   -   Kahve Ağacı (http://www.agaclar.net/forum/egzotik-meyveler/11988.htm)

Dudi 01-12-2010 00:10

Teşekkür ederim :)

Sizinki de güzel gelişiyor sevgili Gülşen, kahve evde tek vazgeçemeyeceğim, üzerine en titrediğim bitkim. Geçen gün elim çarptı farketmeden, artık nasıl özür dilediysem eşim karşı koltukta kıkır kıkır gülüyordu ;) Dedim gülme bütün bitkilerimden vazgeçerim ama ondan vazgeçmem :D

gulşen 01-12-2010 00:42

teşekkür ederim sayın Dudi :).tamamiyle size katılıyorum benimde en değerli bitkim, ondan sonrada mum çiçeklerim.kahvem odanın en güzel yerinde, yanıbaşımda duruyor günde birkaç defa başına gidiyorum bi gelişme varmı diye :)heralde çok sık incelediğimden, bana hep aynı geliyor (hani annelere çocukları hiç büyümez hep bebek kalır ya o misal :) ]başına bir şey gelcek, yanlıs bakım yapıpta kaybedicem diye çok korkuyorum doğrusu .bir de siz daha yavruyken bakıp bu hale getirdiniz ne büyük mutluluk gerçekten tebrikler ...

seyyah53 11-12-2010 23:55

Selam Dostlar...

Kahve tohumu alabileceğim güvenilir yerli **** yabancı bir site varmı acaba **** bu sitelerden daha önce alış veriş yapmış olan...teşekkürler...

Mutlu Kutlu 21-12-2010 08:31

İlk kahve meyveleri

1 Eklenti(ler)
6 yaşında, 200-250 cm boydaki kahve ağacının alt dallarındaki yapraklar dökülünce ortaya çıkan meyveleri farkettim. Bu yıl meyve tutacağını umuyordum fakat meyve göremeyince ümitimi 2011 e ertelemiştim.

Diğer kardeşini sn. yeşilseven almıştı, acaba onun akibeti ne oldu merak ediyorum.

gulşen 21-12-2010 15:14

maşallah mutlu bey bnimkide meyve verme yaşında ,ama ben beceremedim meyve verdirmeyi :)nasıl bir bakım yaptınız acaba ? sıvı besin kullandınız mı? bakım için ne tavsiye edersiniz acaba ?

Mutlu Kutlu 21-12-2010 17:54

2-3 sefer bizim hazırladığımız besinden vermiştim, mutlaka bu besinden dolayı meyvelendi.
2011 de yüzlerce meyve tutturmammı şimdi ben bu kahve ağacına:)

gulşen 21-12-2010 18:34

inşallah Mutlu Bey, darısı benim kahvemin başına :) Birde benim kahve ağacımın yapraklarında kahverengileşmeler var (geldiğinde de vardı) sebebi ne olabilir acaba? gerçi bana geldikten sonra iki üç yaprakta oldu ve bikaç tane yaprağı kuruyup döküldü :) en kısa zamanda bende istiyorum o besinden :) satış linkinizde mevcuttu sanırım

Mutlu Kutlu 21-12-2010 23:01

Eski yaprakların dökülmesi normal, yapraklar çıktıktan sonra 12-18 ay üzerinde yeşil kalıyor.

Meyveler eski kartlaşmış, kahverengi odunumsu dallarda oluşuyor. Taze yapraklar koyu yeşil ve canlıysa, eski yapraklar çokta önemli değil.

koyu yesil 11-01-2011 13:35

Merhabalar,
benimde bir kahve bitkim var.
Yapraklarda sararma sorunu ile ugrasiyorum su an.
Yaprak tumuyle sariya donup dokuluyor(En kisa surede bir resim ekleyecegim).
Ve, saksi degisimi yapmayi dusunuyorum, ne tur toprak kullanmaliyim?
Yardimlariniz icin simdiden tesekkurler.

siniroluyorum 11-02-2011 20:24

Arkadaşları çekirdekleri nasıl çimlendirmeliyim?

carizma_009 11-02-2011 22:02

http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/4810.htm burayı okumada fayda var.

Dudi 06-03-2011 21:48

Benimkinin yeni evi :) Çok mutlu oldu :)

http://www.agaclar.net/forum/attachm...1&d=1299411686

Romantik 06-03-2011 22:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Dudi (Mesaj 764436)
Benimkinin yeni evi :) Çok mutlu oldu :)

http://www.agaclar.net/forum/attachm...1&d=1299411686

Tek kelime ile maşallah.

Bizim Kahve fidanlarımızın sizlerde bu duruma gelmesi inanın bizi çok sevindirdi.

Dudi 06-03-2011 22:34

Çok seviyorum iyiki almışım sizden bu kahveyi :)

kurt80 02-04-2011 20:22

Sevgili Dudi,

Sizin kahvenizin fotosuna her baktığımda içim geçiyor MAŞALLAH çok şahane.
İnşallah bizlerde çimlendirme konusunda başarılı oluruz,
Sağlıklı ve gayet formlu duruyor.

tofita 22-04-2011 15:41

Yetişmekte olan kahvelerinizi görünce içim gitti :)
Arkadaşlar tohum temin edebileceğim bir adres verebilir misiniz? Bir kaç yerde gördüm ancak güvenemedim. Bir de yetişkin olarak saksıda kahve satan yerler var mı? Belki bunu da değerlendirebilirim.

gulşen 22-04-2011 18:00

sayın tofida,sayın romantikte kahvenın ve bır çok çeşitin yetişkinlerini bulabilirsiniz.Sevgiler

tofita 24-04-2011 10:18

romantik çok yardımcı oldu bu konuda. Bir tane 5 yaşında ağacım olacak yakında :)

gulşen 24-04-2011 16:00

adınıza çok sevindim :). en kısa zamanda çiçeklerini de görürsünüz inşallah.Bu arada benim kahve ağacımın yaprakları kuruyup dökülüyor nedenini anlayamadım inşallah kendini toparlar

tofita 30-04-2011 21:22

Ağacım geldi ancak malesef ortadan kırılmış, toprağı kutu içine dağılmış, geriye kahve fidesine benzer bir şey kalmamış biçimde. O kadar da heveslenmiştim.Oysa ki özel biçimde kutulanacağı söylenmişti. Kutuda bitki olduğu yazılmazsa kargo nereden bilecek tabi... Ciddi biçimde moralim bozuldu. Belli bir para da verdik bakalım nasıl çözeceğiz );

Romantik 01-05-2011 09:35

Sayın tofita,

Daha önceki mailimdede belirtiğimiz gibi stoklarımızda Kahve fidanı kalmadı, sizin hevesinizi kırmamak amacıyla başka bir fidancı arkadaştan size Kahve fidanı gönderttik.
Botanikmarket olarak hiç yaptığımız bir uygulama değil bu aslında.
kahve fidanını hazırlayan arkadaş gelişigüzel bir koli yapıp fidanı sabitlememiş, bu da fidanınızın kargoda kırılmasına sebeb olmuş. Kargocularda bu konuda zaten duyarsız.
Gönderdiğimiz ürünler ( Canlı Bitki ) kavramına girdikleri için kargoda sigorta kapsamına girmiyorlar. Bu tür durumlarda biz botanikmarket olarak müşterilerimizi mağdur etmemek için size ücretsiz yeni fidan gönderiyoruz veya sizlerin isteği doğrultusunda parasını iade ediyoruz.
Bu konuda gönlünüz rahat olabilir.

Sağlıcakla.

Dudi 01-05-2011 11:22

Benim kahve ağacımda bir haftadır hissettiğim bir durum var. Baharla birlikte yeni çıkan yapraklarından sanki kahve kokusu yayıyor. Koltuğun yanındaki sehpada duruyor. Koltuğa oturunca burnuma kahve kokusu geliyor. Ki bizim evde hiç kahve pişmez :D

tofita 02-05-2011 08:50

Sevgili Romantik;
Konunun sizinle ilgili olmadığı halde mecburen sizinle iletişime geçmek zorunda kaldım kusura bakmayın. Mağduriyetimin giderilecek olması beni sevindirdi. Fidan gönderirseniz daha iyi olur...Çok teşekkür ediyorum.

pearll 03-05-2011 21:08

merhaba,
benimde kahve ağacım var tam 4 yaşına geldi ama son 2 senedir büyümesi neredeyse durdu diyebilirim. Saksısını değiştirdik toprağını değiştirdik ek besinler takviye ettik, kışın bile 21 derecenin altına inmeyen bir odada bulundu. İlk başta alt yapraklardan başlayan kahverengi çürümeler zamanla üst yapraklara hatta yeni çıkanlara bile bulaştı. Bir çok çiçekçiye sordum fakat bu ağaç hakkında kimse birşey bilmiyor. Yapraklarına bol su sıkın dediler. Pekte faydası olmadı. Baharın gelmesiyle yeni yapraklar vermeye başladı fakat onlar bile daha çıkmadan kahverengi olmaya başlamış.
Ağacım benden ne istiyor, onu nasıl mutlu edebilirim, dökülen yaprakları içime dert oluyor, bu konuda profesyonel bilgisi olup yardımcı olabilecek varsa minnettar kalacağım. Resimlerini ekliyorum benim nazlı ağacımın.
Sevgilerle.

pearll 03-05-2011 21:16

http://i1105.hizliresim.com/2011/5/3/12735.jpg

http://i1105.hizliresim.com/2011/5/3/12792.jpg

Dudi 04-05-2011 13:07

Başka yere fotoğraf yükleyip link eklenize gerek yok sevgili pearll, foruma fotoğraf yükleyebilirsiniz.

Bitkinizinde yapraklarında yanma olmuş sanırım. Ama neden olduğunu bilemiyorum. Benim alt yapraklarda ilk zamanlarda soğuktan olmuştu. O yaprakları temizledim, şu anda sağlıklı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Sizin epey bir ilerlemiş. Besini fazlamı veriyorsunuz acaba?

pearll 04-05-2011 18:08

yeni olduğum için fotoğraf nereden yükleniyor bulamadım.

besini son bir aydır 15 gün arayla iki kez verdim, ama zaten besinden öncede bu durumdaydı. Sanırım zamana bırakmaktan başka bir çözüm bulamayacağım.

Siz ağacınız için gübre kullanıyormusunuz? Geçen sene saksıyı büyüterek toprağını değiştirmiştim. Ağacın hiç kökü yoktu :( Bu senede toprak değiştirmeme gerek var mı ?
İlginize teşekkürler.

Dudi 04-05-2011 18:19

Sıvı bitki besini kullanıyorum. Uyku döneminde besin vermiyorum. Baharda itibaren 15 günde bir veya ayda bir sıvı bitki besini veriyorum. Geçen sene değiştirdiyseniz bu sene ellemeyin saksısını; ben iki sene sonra saksı değiştirdim. Çok fazlada üzerine düşmeyin bence kendi halin bırakın, sağlıksız yaprakları üzerinden alın ama çokda kel kalmasın. Gördüğüm kadarıyla yeni taze yapraklarda veriyor. Gübreyi çok sık aralıklarla vermeyin. 15 gün veya yda bir yeter, uykuya geçince besin vermeyin.

tofita 06-05-2011 19:36

Teşekkürler Romantik fidanı aldım. Gayet iyi durumda :)

Şimdi buradaki tecrübeli arkadaşlara asıl sormam gerekenler; (4-5 yaşında bir fidan için) doğrudan güneş alan bir yere mi koymalıyım, gölgeye mi yoksa başka bir yere mi? Sulama ne sıklıkla yapmalıyım? Şu anda bilemediğim yapmam gereken şeyler var mı?

Ekleme: Benim ağacım hangi tür romantik?

Romantik 09-05-2011 21:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tofita (Mesaj 799442)
Teşekkürler Romantik fidanı aldım. Gayet iyi durumda :)

Şimdi buradaki tecrübeli arkadaşlara asıl sormam gerekenler; (4-5 yaşında bir fidan için) doğrudan güneş alan bir yere mi koymalıyım, gölgeye mi yoksa başka bir yere mi? Sulama ne sıklıkla yapmalıyım? Şu anda bilemediğim yapmam gereken şeyler var mı?

Ekleme: Benim ağacım hangi tür romantik?

Merhabalar,

Sayın tofita, Size gönderdiğimiz Kahve fidanı ( Coffea Arabica )

Toprağı kurudukça az miktarda, toprağını fazla çamur etmeden sulayın.

Doğrudan direk güneş alan yerde değil, yarı gölge bir alanda muhafaza edin.

Şu an saksısını değiştirmeyin. 1-2 Yıl bu saksı içinde kalabilir.

Kimyasal hiçbirşey önermiyorum. Bitkiyi zorlamanın anlamı yok.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024