agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Egzotik Meyveler (http://www.agaclar.net/forum/egzotik-meyveler/)
-   -   Pitaya Yetiştiriciliği (http://www.agaclar.net/forum/egzotik-meyveler/11550.htm)

siflera12 05-11-2019 07:17

Bende Pitaya ektim ve çoğusu çimlendi İnşAllah meyve alabiliriz ��

Melisa16 13-11-2019 08:35

1 Eklenti(ler)
Ağustos sonu çimlenen tohumların son hali.. :) Bu aşamadan sonra ne yapmalıyım?

siflera12 13-11-2019 08:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Melisa16 (Mesaj 1577568)
Ağustos sonu çimlenen tohumların son hali.. :) Bu aşamadan sonra ne yapmalıyım?

Çok güzel olmuşlar ben bir sürü ektim belki. Çimlenmezler diye ama hepsi çimlendi herbiri büyürse nereye koyacağım bilemiyorum [emoji28]

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Melisa16 13-11-2019 08:42

Ben de aynı düşünceyle ektim ve aynı sonuç çıktı tabii :) Peki bunları ayrı kaplara şaşırtma vakti gelmiş midir acaba?

siflera12 13-11-2019 08:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Melisa16 (Mesaj 1577571)
Ben de aynı düşünceyle ektim ve aynı sonuç çıktı tabii :) Peki bunları ayrı kaplara şaşırtma vakti gelmiş midir acaba?

Bence hepsini ayırabilirsin ama köklerine dikkat etmelisin kırılmasınlar [emoji4]

Melisa16 13-11-2019 08:58

Haklısınız teşekkür ederim. :)

tropikalist 13-11-2019 19:23

benimkilerden bir tane kaktüsleşme gördüm balkonda duruyorlar acaba onları kaç derecde tutmalıyım balkon kapalı acaba sakıncası olur mu

siflera12 14-11-2019 04:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tropikalist (Mesaj 1577615)
benimkilerden bir tane kaktüsleşme gördüm balkonda duruyorlar acaba onları kaç derecde tutmalıyım balkon kapalı acaba sakıncası olur mu

Balkon soğuk görmüyorsa ve aşağı yukarı 10 - 15 derecenin üzerindeyse bir sorun olmaz ancak gelişiminde yavaşlama olabilir , havalar sıcakladığı zaman hızlıca büyümeye devam ederler.

siflera12 14-11-2019 04:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tropikalist (Mesaj 1577615)

Mümkün olduğunca 15 -20 derecelerden aşağıda olmasın [emoji846]

tropikalist 14-11-2019 06:28

4 dereceye kadar düşüyor diyebiliyorum o zaman saksıyı eve alayım izin verirlerse

siflera12 14-11-2019 06:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tropikalist (Mesaj 1577646)
4 dereceye kadar düşüyor diyebiliyorum o zaman saksıyı eve alayım izin verirlerse

1-2 yaşından sonra bu dereceler zarar vermez ancak şimdi küçük oldukları için etkilenebilirler

siflera12 19-11-2019 18:15

Merhaba arkadaşlar ben mor Pitaya fidanı aldım bakalım mor ve beyaz pitayalardan meyve alabilecekmiyiz [emoji4]

Batuhan Yılmaz 01-12-2019 01:07

Forumdan çok sevdiğim bir abimizin bana hediye ettiği Pitayayı inşaat işçileri üstüne alçı döküp öldürdü meyvesini dahi yiyememiştim tohumdan yetiştirmek için meyve bakim dedim ama tek meyve 25₺ olunca kalsın dedim. İstanbulda bana Pitaya çelik veya tohum hediye edebilecek arkadaşlar varsa lütfen DM den bana ulaşırsa çok sevinirim. Sevgiyle kalın ��.

Devrekli 15-03-2020 16:55

Bitki antifirizi kullandım bu kışı kolay atlattık, marka vermeyeceğim, ancak yeniliklerden kaçmayın.

tropikalist 21-04-2020 21:48

arkadaşlar merhaba benim aldığım içi dışı kırmızı pitaya ektim ama çıkanlardan en gelişmişinin kökü kendiliğinden çürümüş diğerlerinde aynı şekilde olsun istemiyorum acaba nasıl koruyabilirim bu durumdan kapalı kaplarda duruyor

cevaplayana şimdiden teşekkürler

iyi günler

melihcevik 04-05-2020 00:18

daha önce tohumdan bende denedim ama belli bir süre sonra hepsi öldü. Malesef tohumdan çok uzun sürüyor o nedenle bu yıl yaklaşık 60 santimetre boyunda bir fidan aldım ve onunla deniyorum.

Duru 03-06-2020 15:53

https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...7ee03defe7.jpg
Tohumdan yetiştirdiğim pitayamın son durumu :)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

tropikalist 03-06-2020 18:53

Aaa ne kadar güzel e kadar zaman diliminde bu hale geldi acaba. Benimkiler kış zamanı çıktı daha çok küçükler bir at önce yapraklarını gömdüm ama daha çürümediler nasıl başarabilirim bunu

Duru 04-06-2020 08:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Duru (Mesaj 1515433)
https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...b9be655a8d.jpg Pitayaların son halleri.Birkaç tanesi kurudu. Güneş ihtiyaçları var sanırım güneşe doğru uzuyorlar.

Sayın tropikalist, neredeyse 3 yıl olmuş. Fakat defalarca kumrular tarafından hırpalanıp yerinden söküldü. Çok fazla bakamadım o yüzden çok gelişemedi. Fotoğrafta büyük göründüğünde bakmayın boyu 1 karıştan az fazla :)

tropikalist 04-06-2020 09:01

ben kendi pithayalarımı 1 ay önce toprağa gömdüm ama yapraklarda çürüyüp dökülme yok yapraklardan nasıl kurtulabilirim kaktüsü yaprakların dibinden kesip mi ekmeliyim bilmiyorum sizin bitki yine güzel ama üç sene dayanamam herhalde en son gidip alacağım veya aşı yaparım biraz büyüsün

Melisa16 11-06-2020 12:20

3 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Melisa16 (Mesaj 1577568)
Ağustos sonu çimlenen tohumların son hali...

Bu mesajda paylaştığım pitaya fidelerimi zamanında ayırmaya cesaret edemediğim için böyle bir ormana dönüştüler :)

Jezebel 11-06-2020 20:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Melisa16 (Mesaj 1590720)
Bu mesajda paylaştığım pitaya fidelerimi zamanında ayırmaya cesaret edemediğim için böyle bir ormana dönüştüler :)

Artık ayırın, yeterli besin alamıyorlar.
Her birine ayrı pet bardak ayarlayın.

Melisa16 14-06-2020 12:55

1 Eklenti(ler)
Evet artık ayırmaya mecburdum ve dikkatlice ayırdım. İnşallah zarar vermemişimdir de firesiz tutarlar..

drfettah 28-06-2020 08:19

2 Eklenti(ler)
arkadaslar selam
benim martta aldigim fidanim yemyesildi
ama bikac gundur dis yuzeyde goruldugu uzere beyazlasma ve incelme basladi diger kisimlari fena degil hatta yeni tomurcuklarla guzel gidiyor. iyi dedigim yerlerde de beyaz cizgiler olustu.
aldigimdan beri ustune sera usulu beyaz cuvaldan ortu ortuyorum. verandada gunes goren yerde. dogrudan gunesi sevmedigini okudum. haftada bir gun puskurtme suluyorum. nemlendiriyorum. topragi torf kum karisik. bu saatten sonra ne yapmaliyim.
tesekkurler

melihcevik 01-07-2020 00:08

3 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi drfettah (Mesaj 1591853)
arkadaslar selam
benim martta aldigim fidanim yemyesildi
ama bikac gundur dis yuzeyde goruldugu uzere beyazlasma ve incelme basladi diger kisimlari fena degil hatta yeni tomurcuklarla guzel gidiyor. iyi dedigim yerlerde de beyaz cizgiler olustu.
aldigimdan beri ustune sera usulu beyaz cuvaldan ortu ortuyorum. verandada gunes goren yerde. dogrudan gunesi sevmedigini okudum. haftada bir gun puskurtme suluyorum. nemlendiriyorum. topragi torf kum karisik. bu saatten sonra ne yapmaliyim.
tesekkurler

benim pitayaları bu zamana kadar hiç püskürtme ile sulamadım. Sadece toprağı kuruduğunda suluyorum. Geçtiğimiz hafta İstanbul'da yağan yoğun yağmurlar sırasında gövdeden kökler vermeye başlamıştı ama güneşle beraber onlarda gitti ve sağlıklı büyümesine devam ediyor. Yakında taçlandıracak duruma gelecek.

Yeni yılda çelikleri paylaşabilirim.

Jezebel 13-08-2020 19:29

Tadlarına bakan herkes kıyas dahi olamıyacağını bilir.
Pitaya ve Dikenli incir tamamen farklı.
Pitayayı kötüleme çabasını anlamadım, tutmadı demek için kilolarca sunulmasına rağmen satılmıyor olması gerekmez mi:confused:
Hani nerede:confused:

melihcevik 26-08-2020 22:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Derece (Mesaj 1594082)
Öyle diyorsan

Dikenli incir ülkemizde doğada yetişebilen ve bakıma ihtiyaç duymayan bir tür. Dolayısı ile pitaya ile kıyaslamak çok doğru değil.

Bunun yanında bugün bir süper markette gördüğüm dikenli incir kg fiyatı 14 TL den satılıyor. Pitaya ise adet olarak 35 TL. Bu bile aradaki farkı açıklamaya yeter.

Eomer07 26-08-2020 23:21

1 Eklenti(ler)
Pitayayı kötüleme çabasını anlamadım, tutmadı demek için kilolarca sunulmasına rağmen satılmıyor olması gerekmez mi:confused:

Bazen kilolarca sunulmasına rağmen satılmadığı da oluyor ancak bu tutmadığı anlamına gelmiyor. Pitaya yetiştiren çiftçiler gerçekten iyi paralar kazanıyor.

Nedense bu Ejder inciri pek tutulmadı sanırım, ilk zamanlar biraz görünümü ve reklamıyla dikkat çekse de istenilen rağbeti göremedi.
Ancak Dikenli incir gibi bir meyve var ki, bunun kıymeti göz ardı ediliyor; cilt için enerji için önemli, dahası bir çok getirisi var. Hatta dünyanın çoğu bölgesinde yaygın enerji içeceğine muadil bir düzeyde üretimi ve satışının olması söz konusu, sporcuların olmazsa olmaz içeceği. Neden bizde bunun üzerine bir çalışma yok pek anlamış değilim.

Dikenli incir ile pitayanın kıyaslanması, salatalık ile kavunun kıyaslanması gibi saçma bir iddia olur. Pitaya, bilindiği gibi serada yetiştirilir. Açıkta dolu nedeniyle zarar görür ve verim düşer. Dikenli incir ise verimsiz kurak yerlerde kolaylıkla yetişir. Ne lezzet ne de yetiştirildiği yer olarak birbirlerinin rakibi değillerdir. Çiftçimiz ikisini de yetiştiriyor merakta kalmayın.

Eklenti 712350

Bazen böyle tezgahta kaldığı da oluyor.

Jezebel 27-08-2020 04:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Eomer07 (Mesaj 1594475)

Bazen kilolarca sunulmasına rağmen satılmadığı da oluyor ancak bu tutmadığı anlamına gelmiyor. Pitaya yetiştiren çiftçiler gerçekten iyi paralar kazanıyor.

Nedense bu Ejder inciri pek tutulmadı sanırım, ilk zamanlar biraz görünümü ve reklamıyla dikkat çekse de istenilen rağbeti göremedi.
Ancak Dikenli incir gibi bir meyve var ki, bunun kıymeti göz ardı ediliyor; cilt için enerji için önemli, dahası bir çok getirisi var. Hatta dünyanın çoğu bölgesinde yaygın enerji içeceğine muadil bir düzeyde üretimi ve satışının olması söz konusu, sporcuların olmazsa olmaz içeceği. Neden bizde bunun üzerine bir çalışma yok pek anlamış değilim.

Dikenli incir ile pitayanın kıyaslanması, salatalık ile kavunun kıyaslanması gibi saçma bir iddia olur. Pitaya, bilindiği gibi serada yetiştirilir. Açıkta dolu nedeniyle zarar görür ve verim düşer. Dikenli incir ise verimsiz kurak yerlerde kolaylıkla yetişir. Ne lezzet ne de yetiştirildiği yer olarak birbirlerinin rakibi değillerdir. Çiftçimiz ikisini de yetiştiriyor merakta kalmayın.

Eklenti 712350

Bazen böyle tezgahta kaldığı da oluyor.

İzmirde oturuyorum , hiç pazarda görmedim.
Macrocenter gibi marketlerde afaki fiyatla tane tane satılıyor .
Gelmeye devam ettiğine göre alıcısı var.
Boş muhabbet çene yorar misali, boş yazmak göz yorar ve hayatımızın kıymetli dakikalarını çalar. Kısa ve öz yazın ki okurken daralmayalım.
Selametle.

oftalmolog35 07-09-2020 09:46

Sert karasal iklimde pitaya yetişir mi acaba?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024