agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Egzotik Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni37Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-06-2008, 21:14   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-04-2008
Cherimoya (Annona cherimola)

CHERİMOYA:

Anavatanı güney Amerika olan ve çabuk yetişerek 5-6 m. yüksekliğe erişen bir ağacın meyvesidir. Yaprakları büyük ve oval şekilde, uçları sivri, üzerleri parlak ve koyu yeşil, altları ise mat ve açık yeşildir. Çiçekleri açık yeşil renkte, büyük ve geniş yapraklıdır. Bu çiçeklerden oluşan meyvelerina ağırlığı 50-250gr. olmaktadır. dondurmalara ve soğuk şerbetlere koku vermek için kullanılır. Her türlü topraklarda yetişebilen ağacı, en çok yaş toprakları sever ve bu gibi topraklarda 9 X 9 m. aralıkla dikildiği takdirde bir sene sonra çiçek açmağa başlayarak bütün sene meyve verir.
Tat olarak az mangoya benzemekle beraber, aşırı tatlı bir meyve.

Name:  annona.jpg
Views: 12897
Size:  25.1 KB

YETİŞTİRİLMESİ:

-4 derece soğuğa dayanıklı bir ağaç, 9 metre boy atabilir, istenilen boyda taçlandırma yapılarak bodur bırakılabilir.yarım güneş ve tam güneş gören güney kesimlere dikilir. 50 litrelik saksılarda yetiştirilebilir. Kış aylarında yaprak döker.

Ayazkızı beğendi.
Kemal Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2008, 04:36   #2
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Tropiksera siz bu işin üstadı oldunuz Mutlu beyi geçtiniz 2 kardes vala

kuzen38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2008, 09:34   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-01-2008
konuyu açtığınız için teşekkürler Tropiksera,

anona ağaçları (Cherimoya, soursop, sugar apple and custard apple) hakkında biraz araştırma yapmıştım. ağacın genel olarak geçirgen (kumlu) toprak ve yağmur sevdiği, rüzgardan isse hoşlanmayan, tohumdan çimlendirme yapıldığı takdirde verim düşüşü olacağı ancak iyi bir ağaçtan aşılama yapılabileceği söyleniyordu.

tohumdan çimlendirme konusunda ilginç bir durum var, tohumları 92 derece sıcaklıkta 10-15 dk bekletilmesi belirtilmiş.

tabi yazılı bilgi bir yere kadar. anladığım kadarıyla sizin tecrübeleriniz var bu konuda. bunları da paylaşırsanız sevinirim.

Eklenen Resimler

muhikan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2008, 23:25   #4
Ağaç Dostu

Şimdi 92 derecedeki sıcaklık'da 10-15 dk bekletilmesi cok mantıksız.Aşırı ısıdan Tohum zarar görecegine %100 eminim sabit 12-14 derece sıcaklıkda tohumların filizlenmesi %60 dır buda cok iyi oran.

bilginize...

Eski 22-06-2008, 23:33   #5
Ağaç Dostu

bana da ilk başta çok mantıksız gelmişti ama sonra filizlenme için optimum sıcaklık sağlamak amacıyla yapıldığını düşündüm. sizin ağaçlarınız var mı? nasıl ürettiniz? tohumdansa verimi alabiliyor musunuz?

Eski 25-06-2008, 22:00   #6
Ağaç Dostu

biz 20 tane tohumdan 16 tane cıkardık su anda yasları 3 yasında ve meyve vericekler.
Ayva agacı cherimoya'nın gövdesine cok benziyorlar bu sene 2-3 tane yoz ayva'ya cherimoya aşılıcam.

Eski 30-07-2008, 23:14   #7
Ağaç Dostu

m ü g e's Avatar

Giriş Tarihi: 30-06-2008
Sn. TropikSera Rollinia yetiştirdiğiniz türler arasında var mı? Forumda "rollinia fruit" ile ilgili arama yaptım ama bilgiye ulaşamadım. Türkçe sitelerde şu bilgiyi buldum: "Çerimoya tüm dünya da 2200 çeşidi olan bir meyvedir. Temelde Annona ve Rollinia olmak üzere iki ayrı çeşidi bulunmaktadır. Bununla birlikte Asimina, Duguetia, Fusaea ve Porcelia da bu meyvenin en çok bilinen türlerindendir." (kaynak:http://www.verita.com.tr/cerimoya.asp) Burada genel olarak Cherimoya bilgisi mevcut. Rollinia için ayrı bir açıklama yapılmıyor.

Eklenen Resimler

m ü g e Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2008, 11:57   #8
Ağaç Dostu

Cherimoya (Annona cherimola )

Anlıyorum Sayın müge Bizim Türlerimiz Cherimoya (Annona cherimola ) türüdür.Sadece Bu Tür Tercih ediliyor.Resimlerinide Atıyorum Saglıcakla..

Eklenen Resimler

Eski 31-07-2008, 13:57   #9
Ağaç Dostu

m ü g e's Avatar

Giriş Tarihi: 30-06-2008
Rollinia fruit tropik meyveler arasında en lezzetli olanlardan biri diye okumuştum, onun için size sormak istedim. Teşekkürler.

m ü g e Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2008, 16:22   #10
Ağaç Dostu

tropiksera tohumların çimlenmesi için ne kadar süre gerekiyor acaba? ben tohumları ekeli 3 hafta kadar oldu hala hareket yok, açıp bakmak da istemiyorum.

Eski 12-08-2008, 21:19   #11
Ağaç Dostu

2-3 ay sürebilir. Bilginize..

Eski 16-08-2008, 15:45   #12
Ağaç Dostu

hexus's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muhikan Mesajı Göster
konuyu açtığınız için teşekkürler Tropiksera,

anona ağaçları (Cherimoya, soursop, sugar apple and custard apple) hakkında biraz araştırma yapmıştım. ağacın genel olarak geçirgen (kumlu) toprak ve yağmur sevdiği, rüzgardan isse hoşlanmayan, tohumdan çimlendirme yapıldığı takdirde verim düşüşü olacağı ancak iyi bir ağaçtan aşılama yapılabileceği söyleniyordu.

tohumdan çimlendirme konusunda ilginç bir durum var, tohumları 92 derece sıcaklıkta 10-15 dk bekletilmesi belirtilmiş.

tabi yazılı bilgi bir yere kadar. anladığım kadarıyla sizin tecrübeleriniz var bu konuda. bunları da paylaşırsanız sevinirim.

92 C Derece banada biraz mantıksız geldi , tahminimce 92 F olabilir. O da 33 C dereceye tekabül etmektedir.

hexus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2008, 20:08   #13
Ağaç Dostu

92 c

46 sayfalık Annano başlığıyla hazırlanmış bir belge. ingilizce olduğu için tam olarak içeriğini anlayamadım ama 92 C yazan sayfanın resmini ekliyorum. hem tam metni hem de alıntı yaptığım site;
http://www.icuc-iwmi.org/files/Publi...ona_Manual.pdf

Eklenen Resimler

Eski 24-08-2008, 17:00   #14
Ağaç Dostu

tohumlardan biri kendisini gösterdi..

Eklenen Resimler

Eski 14-09-2008, 12:37   #15
Ağaçsever

Cohn's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2008
Sn Tropiksera,
ben yeni uye oldum. Ben tropik ve subtropik meyvelerle cok ilgileniyorum - ben ve esim yeni Tayland'dan donduk ve orada 5 sene kaldik.

Cok arastridim ve ben de Cherimoya sectim en uygun turkiyenin iklim icin. Custard apple, soursop filan tabii daha cok zor olur.

Tohum **** fidan almak istiyorum ve DAtcada ekecegim bahcede.

Tohum en iyi yer den almak nereden acaba. Birde kucuk fidan yurt disindan getirtmek mumkun mu - yoksa yasak mi acaba?

Tohumdan ektiniz cherimoya meyve verdi mi bu sene - varsa, meyvesi guzel mi - cunku tabii tohumdan yetistirdiniz icin belki iyi bir sey cikmayacak.

cok tessekurler

Cohn

Cohn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2008, 20:50   #16
Ağaç Dostu

Merhaba sayın Cohn,
şu an elimde saksıda 3-4 yaşlarında, bu sene çiçek açtı ama meyve tutumu olmadı.Benim tahminim sıcaklardan dolayısıyla olabileceğini sanıyorum,lakin Antalya şehir merkezinde BATEM'e ait oldukça yaşlı bir ağaçları mevcut her sene yüksek derece meyve verimi elde ediyorlar.

Sağlıcakla kalın saygılarımla.

Eski 15-09-2008, 18:24   #17
Ağaç Dostu

hexus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TropikSera Mesajı Göster
Merhaba sayın Cohn,
şu an elimde saksıda 3-4 yaşlarında, bu sene çiçek açtı ama meyve tutumu olmadı.Benim tahminim sıcaklardan dolayısıyla olabileceğini sanıyorum,lakin Antalya şehir merkezinde BATEM'e ait oldukça yaşlı bir ağaçları mevcut her sene yüksek derece meyve verimi elde ediyorlar.

Sağlıcakla kalın saygılarımla.
Annona Cherimola ( Cherimoya ) veya Custard Apple da denmektedir. 18 - 26 C derece yaz sıcaklığı , 5-18 C kış sıcaklığı ve ayrıca 0-12 C derece arasında toplam 100 saat soğuklama isteği vardır. Cherimoya serin yaz gecelerini sevdiğinden dolayı kıyı bölgelerinden daha ziyade biraz daha içsel bölgelerde yetiştirilmesi daha makuldür. Antalyadan daha ziyade Burdur , Isparta daha elverişlidir.

Düzenleyen hexus : 16-09-2008 saat 00:20
Eski 15-09-2008, 18:32   #18
Ağaç Dostu

hexus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muhikan Mesajı Göster
46 sayfalık Annano başlığıyla hazırlanmış bir belge. ingilizce olduğu için tam olarak içeriğini anlayamadım ama 92 C yazan sayfanın resmini ekliyorum. hem tam metni hem de alıntı yaptığım site;
http://www.icuc-iwmi.org/files/Publi...ona_Manual.pdf
Evet şimdi anladım F değil C imiş. Bu uygulamanın ismi İngilizcede ''Hot Water Treatment'' olarak nitelendiriliyor. Bazı tropik meyve tohumlarına uygulanıyor. Örnek olarak Liçi tohumunda 48 C sabit sıcaklıkta 28 dakika bekletildikten sonra ekimi çimlenme şansını arttıracaktır.

Düzenleyen hexus : 16-09-2008 saat 00:23 Neden: imla
Eski 16-09-2008, 00:42   #19
Ağaç Dostu

sinaninci1's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2007
Galeri: 1
Anladıgım kadarıylan, ekmeden önce 48'len 72 saat arası suda bekletin, veya 92 C 'sıcaklıktaki suda 10--15 dakika kaynatın diyor.

sinaninci1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2008, 00:47   #20
Ağaç Dostu

hexus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sinaninci1 Mesajı Göster
Anladıgım kadarıylan, ekmeden önce 48'len 72 saat arası suda bekletin, veya 92 C 'sıcaklıktaki suda 10--15 dakika kaynatın diyor.

Kaynatırsanız Embriyo zarar göreceğinden dolayı çimlenme yeteneğini kaybedecektir. 92 C derece sıcaklık sabit tutulmalıdır. Termometre ile kontrol edilmelidir.
Aslında tropik bitkilerin çimlendirilmesi için en iyi yöntem '' Bottom Heat'' yöntemidir. Yani alttan ısıtmalı toprak kullanılmalı. Cherimoya 21 C derece sabit sıcaklıkda 25-30 gün içersinde çimlenebilmektedir. Çimlendikten sonraki şartlar ise normal şartlar olmalıdır.

Eski 16-09-2008, 08:52   #21
Ağaç Dostu

Resimlerimdeki Cherimoya birgün suda bekletilmesinin ardından bir ay sonra çimlendi. Gerçi şaşırtmadan sonra köke yakın kısmından boğum vererek öldü o ayrı konu Çekirdeği oldukça ilginç. Sanki içerisinde labirent varmış gibi. Normal çekirdekler gibi ortadan ayrılmadan içinden yapraklar kendini sıyırmaya çalıştı. Yaprakları bırakmadığı için kibarca ben ayırmak zorunda kaldım. 92 derece abartı gelebilir ama çekirdeğin yapısının embriyoyu koruyabileceğini düşünüyorum.

Eski 16-09-2008, 14:07   #22
Ağaçsever

Cohn's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2008
Merhaba tropiksera
cok tessekurler - keske antalya mekerzindeki agacin resmini gorebilsem :-)
acaba siz o agacdan kesip fidan mi yetistirdin yoksa meyvesinden mi yetistirdiniz?
pardon bazen turkcem yetirli degil - Batem bir kisi mu acaba **** bir kurum vs.?

siz **** baska biri bu forumda custard apple, sugar apple vs. basarli ektiniz mu turkiyede?

hepinize kolay gelsin

tessekurler

John

Cohn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2008, 21:31   #23
Ağaç Dostu

Anlıyorum sevgili Cohn, bizim sadece ürettiğimiz annano cinsidir.Batem (BATI AKDENİZ TARIMSAL ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ) oranın ağacını bu sene keşfettim, yakında ordan alacağım tohumları taze taze ağacın resimleri yakında konuya eklerim.

Saygılar..

Eski 22-04-2009, 11:09   #24
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-01-2009
Anon Çeşitlerim

6 çeşit annona tohumlarım geldi ancak istanbulda havalar yine soğudu neyse mayısta havalar iyice ısınınca denemeye başlayacağım. Yüksek sıcaklıkta tohumları uyandırmak hakkaten insana tuhaf geliyor ancak bazı tropikaller için çimlendirmede şans arttırıcı olduğu kesin. Örneğin baobap tohumlarını çimlendirmek için kaynar suda 10 saniye bekletip diktiğinizde 10 günde topraktan çıkıyor ve % 100 başarı oranıyla.

Annona Cherimola CHERIMOYA
Annona Glabra POND APPLE
Annona Muricata SOURSOP - GUANABANA
Annona Purpurea SANCOYA
Annona Reticulata CORAZON - BULLOCK - HEART - RED CUSTARD APPLE - TRUE CUSTARD APPLE
Annona Squamosa ANON - SUGAR APPLE

Düzenleyen YeşilSeven : 15-03-2011 saat 15:03
YeşilSeven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2009, 11:16   #25
Ağaç Dostu

Cherimoya

Bahçedeki cherimoya fidanım mart başında seradan gelmişti ancak biraz soğuktan etkilenince yapraklarını dökmüştü. Şimdi yeniden yeşillendi cherimoya dalları

Eklenen Resimler

Eski 11-06-2009, 11:44   #26
Ağaç Dostu

tolgahann's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2008
Galeri: 5
Yaprakları kiraz ağacına benziyor.

tolgahann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2009, 12:16   #27
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tolgahann Mesajı Göster
Yaprakları kiraz ağacına benziyor.
Yaprakları normalde cevize çok benziyor, yalnız bu yapraklar yeni çıktığı için daha tam büyümediklerinden küçük ve üzerleri elma yaprağı gibi küllü görünüyorlar.

Eski 19-06-2010, 13:00   #28
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-05-2009
bunlar da benim anona squamosalar.

Eklenen Resimler

istcallst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2011, 08:41   #29
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-03-2010
Eşim avrupadan 4 meyve getirdi. Öncelikle tadı nefis çok tatlı kavun ve armut arası bir tat bence.Zevkle yenilecek bir meyve olduğu için fide yetiştirebilirsem ,meyvesini üretmek isterdim.Taze tohumları hemen yarın ekeceğim umarım başarılı bir çimlendirmeyle başlarım.

Atalya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2011, 16:53   #30
Ağaçsever

elifsirin's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2010
Merhaba

çerinoyayı ben ilk defa Mısır da yedim ve çok hoşuma gitti.Çekirdeklerini getirdim ve 1 adet ektim denemek için 3 aydır daha yeni çıkmaya başlamış

elimde tohum var isteyen olursa verebilirim

aykol ve kkarinca beğendi.
elifsirin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024