agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Egzotik Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni46Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-01-2014, 15:19   #871
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Sanırım bitkileriniz havadar bir yerde değil. Ya kompost ya da hayvan gübresi küflenmeye başlamış. Bitkilerinizin tamamını dışarı çıkarın ya da bulundukları yeri sıkça havalandırmalısınız. Daha önce bir kaşık yardımıyla toprak yüzeyindeki bölümü ince tabaka halinde alıp saksıdan uzaklaştırın. Kolay gelsin...

akçabardak beğendi.
Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2014, 16:34   #872
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Teşekkür ederim sayın Lonicera,
Sanırım havasızlıktan olabilir, üşürler diye dışarı çıkarmaya korktum, odanın penceresini 5-10 dakika kadar açıyorum ama yeterli gelmiyor demek ki.

akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2015, 09:16   #873
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
bahçeye bir sıra burkalem biber bir sırada pepino diktim.aynı ilaçları ve aynı bakımı yaptım.
biberler çok süper meyvesi herkese yetiyor. pepinolar ise çok boylandılar aşırı büyüdüler ...budamaya bıktım. sürekli çiçek fakat meyve yok. saksıdaki pepino topraktakilerden daha iyi hiç değilse bir kaç meyvesi var. pepinonun meyvesinde vazgeçtik söküp attım yaprağını tavuklar bile yemiyor. kısacası hiç bir işime yaramadı. zaten tadı falanda yokmuş meyvesinin.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2015, 13:36   #874
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Pepinoyu ara ara ben de tohumdan ekip yetiştiriyorum. Kaç yıldır meyvesini bir şeye benzetebilmiş değiliz. Yediğim en lezzetsiz şey diyebilirim. Çok sıcaklarda çiçek silkmesi yaptığı gibi sık sulama ile de çiçek meyveye yatmıyor bilginize.

aydemiraydın beğendi.
Eski 06-02-2016, 17:49   #875
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-02-2016
Arkadaşlar Pepino hakkında bir sıkıntım var daha önceleri çok güzel verim aldığım Pepinodan budamasını düzenli yaptığım, suynu düzenli verdiğim halde iki yıldır verim alamıyorum çiçek açıyor meyve tutmuyor çiçeğini çırpıyor ancak eylül ayında tutmaya başlıyor ama onuda yetiştiremiyor bu durumda ne yapmam gerekir bu konuyla ilgili bigisi olan arkadaşlardan bilgilenmek istiyorum vereceğiniz bilgilerden dolayı şimdiden teşekkür ederim.Yerim Aksaray civarı

Benzer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2016, 00:40   #876
Ağaç Dostu

gurbik67's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
[QUOTE=Benzer;1438046]Arkadaşlar Pepino hakkında bir sıkıntım var

pepino fideniz geçen yıldan kalmış ise, ya cılız meyve verecektir, ya da ergenleşmeden dökülecektir.
ben 6 yıl önce tesadüfen keşfetmiştim, o günden beri şu işlemi yapıyorum.
kasım ayında hasattan sonra, pepinonun tüm yapraklarını kesip 5-6 cm lik çeliklere bölerek (her çelikte bir filiz gözü olacak şekil de) onlarca yüzlerce yapraksız çeliği direk toprak yüzeyine bırakıp, bir miktar suladıktan sonra üzerine en az 40 cm yaprak koyarak (amaç) dondan ve aşırı yağmurdan korumakve çürümesini engellemek için.

ve bulunduğunuz şehrin sıcaklığına göre mart ayı ortaları olabilir, çeliklerin hem köklenip hemde filiz gözlerinin uyandığını göreceksiniz.
bunları viyollere alın, serra ortamı yapın veya sıcak bir yerde filizlenmesini bekleyin.
asıl yere aldığınızda; tam güneşli yer ve suyu eksik etmeyin,fazlalık dalları budayın ve geniş yaprakları alın, meyveye yattıktan sonra yeni filizleri koparın atın.hayvan gübresi ve çok az kimyasal gübre kullanın..

gurbik67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2016, 18:23   #877
Ağaçsever

safaguclu's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2016
Galeri: 2
Pepino Fidesi

Dün semt pazarında alışveriş yaparken bu pepino fidesini gördüm, böyle bir planım yoktu ama aldım. Üzerinde çiçekleri de vardı. Sonra forumun bir kısmını okudum, büyük ve solgun yaprakları temizledim. Alttaki filizleri de temizledim. Son hali 3. resimdeki gibi oldu. Umarım eksik, yanlış bir şey yapmamışımdır.

Eklenen Resimler

Lonicera, Milla ve Bayram18 beğendi.
safaguclu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2016, 19:42   #878
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Lezzetsiz, tuhaf vb. bir sürü olumsuz şey söylememe rağmen yetiştirmeden de duramıyoruz ne yapalım. Tohumdan çimlendirdiğim pepinonun beslenmesini bu yıl deneme amaçlı güvercin gübresi şerbeti ile yaptım. Toplam 5 pepino vardı sadece bu kaldı. Başka deneyen var mı bilemiyorum ama güvercin gübresi şerbeti pepinoyu oldukça tatlandırmış. Çok az da olsa tohum alabildim.

Eklenen Resimler

Eski 22-09-2016, 19:49   #879
Ağaçsever

safaguclu's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2016
Galeri: 2
Saksıda pepino

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi safaguclu Mesajı Göster
Dün semt pazarında alışveriş yaparken bu pepino fidesini gördüm, böyle bir planım yoktu ama aldım. Üzerinde çiçekleri de vardı. Sonra forumun bir kısmını okudum, büyük ve solgun yaprakları temizledim. Alttaki filizleri de temizledim. Son hali 3. resimdeki gibi oldu. Umarım eksik, yanlış bir şey yapmamışımdır.
Uzun bekleyişten sonra 5 tane meyvası olgunlaşmaya başladı. Hasat zamanı geldiğini nasıl anlıyoruz?

Eklenen Resimler

safaguclu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2016, 14:36   #880
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Mor çizgiler belirginleşmiş, yeşil doku rengi de yerini sarı-krem renge çevirdiğinde işlem tamamdır.

Eski 24-07-2017, 16:19   #881
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

3 pepinodan biri mor çizgi oluşumunu tamamlayıp dış renk değişimine yani hasat olgunluğuna gelmek üzre. Şimdi de koparılıp oda sıcaklığında 3/4 hafta bekletilebilir. Ancak tüketmeden önce 1/2 gün buzdolabında soğutulup ondan sonra tüketilirse daha iyi oluyor. Sağ tarafta hafif krem rengi almış olanı yaklaşık 2 hafta sonra koparacağım. Bu yıl sözde turşusunu deneyecektik ama yer sıkıntısından fazlaca yetiştiremedik.

Eklenen Resimler

Eski 22-08-2017, 12:35   #882
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Pepinomun cicekleri tutmuyor dökülüyor neden olabilir ?

GT-S7390 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2017, 00:53   #883
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi siflera12 Mesajı Göster
Pepinomun cicekleri tutmuyor dökülüyor neden olabilir ?

çok sulamayın ve aşırı güneşte kalmasın bir de yapraklarının resimini atarsanız mineral eksigi fazlalıgı var mı bakalım

latif.07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2017, 09:41   #884
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi latif.07 Mesajı Göster
çok sulamayın ve aşırı güneşte kalmasın bir de yapraklarının resimini atarsanız mineral eksigi fazlalıgı var mı bakalım
Teşekkür ederim

Düzenleyen siflera12 : 28-10-2017 saat 20:45
Eski 26-10-2017, 12:49   #885
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2017
Pepino fidemi soğuklar başlayınca içeri almıştım uç yaprakları kurumaya başladı. Yerini sevmedi belliki. Tekrar balkona alıcam. Kışı orda geçirecek mecbur. Karadenizin kışına dayanırmıki? Kış iyice bastırınca üstünü örtsem?

bergenia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2017, 16:18   #886
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
3 pepinodan biri mor çizgi oluşumunu tamamlayıp dış renk değişimine yani hasat olgunluğuna gelmek üzre. Şimdi de koparılıp oda sıcaklığında 3/4 hafta bekletilebilir. Ancak tüketmeden önce 1/2 gün buzdolabında soğutulup ondan sonra tüketilirse daha iyi oluyor. Sağ tarafta hafif krem rengi almış olanı yaklaşık 2 hafta sonra koparacağım. Bu yıl sözde turşusunu deneyecektik ama yer sıkıntısından fazlaca yetiştiremedik.
Sn. Lonicera;

Bu yıl damlama boruların geçtiği yere biraz pepino dikmiştim. Sonradan çok güzel oldu. Bir tanesini bir kişiye verdim. Bir başkasına da bir tane vereceğim. Kalanları soğuklar başlamadan saksı içine alıp içeriye almam lazım. Beş kadar meyve hasadı yapıp iyi kötü yedik. İlk olan içlerinde en güzel olandı. Çok tatlı olmasa da biraz kavuna benzer tadı vardı. Şimdi kalanları olgunlaşmayanları sizin turşusunu denemeniz gibi denesek olur mu? Şimdiye kadar hiç pepino turşusu duymamıştım. Üzeri pürüzsüz olunca turşuda sıkıntı olur mu? Siz bu konuyu araştırmışsınızdır.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2017, 16:40   #887
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Sn Muda;

Bu yıl bizim burada mevsim iyice şaşırıp hava sıcaklığı hala 20 derece ve üstü seyir halinde olduğu için hasat sonrası da ürün almaya devam ettik. Cevizden az büyük yeşil pepinoların yaklaşık 6-7 tanesini yeni kurmuş olduğumuz hıyar turşusunun içine koyduk. Tabii az miktarda olduğu için unuttuk bile. Geçenlerde bidondan turşu çıkarırken tesadüfen elime geldi. Tadına baktık hevesle. Ama ben beğendiğimi söyleyemeyeceğim. İlk olarak çekirdek yuvası boş olduğu için taneyi ısırarak tüketirken içine aldığı suyu fışkırtarak dilimlenerek yenmesi gerektiğini öğrenmiş olduk. Tabii bu bir sorun değil. Tadı farklı, aroması farklı. Ayrıca yerken şambrel lastiği çiğniyormuş gibi ses çıkarmasını da yabana atmamak lazım.
Özel olarak pepino turşusu kurar mıyım? Hayır...
Başka turşunun içine çeşit olsun diye koyar mıyım? Hayır...
Bir başkasına denemesi için ön ayak olur muyum? Buna da hayır...

Sadece merak giderilsin diye , ham pepinoları atmayalım da ne yapalım diye düşünenlere belki bir meşgale olarak önerilebilir bence. Tabii bu benim fikrim, damak tadıma uymadı anlayacağınız.

Size bir tiyo...Pepinoya biraz kavun muamelesi yapın. Renk dönüşümünden sonra sulamayı kesin ve renklenme başlamadan önce 2 haftada bir güvercin gübresi şerbeti verin, farkı görün....

Zekoş ve akçabardak beğendi.
Eski 18-12-2017, 16:08   #888
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Bursada çok rahat bir şekilde yetişiyor (-5°C ye kadar dayanabiliyor )( bizim burda -3 e bile nadiren düşüyor )

blackflower beğendi.
Eski 18-12-2017, 18:08   #889
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Bizim burada ilk soğuklarda gittiler. Eksi beş altına muhtemelen düşmeden öldüler. Bir tanesini tanıdığıma vermiştim. Onun yeri Afyonkarahisar seviyesinde aşağılarda olduğu ve ev de destek çıktığı için sanırım bir tek o yaşıyordu.

siflera12 beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2017, 09:04   #890
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Benim pepinolarım ( yerde olanlar daha güzel oldu )

Muda ve blackflower beğendi.
Eski 17-02-2019, 06:53   #891
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Benim pepinolar meyve vermiyor bende sadece 2 tanesini kendime bırakıp diğerlerini de tanıdıklarıma verdim

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Eski 17-02-2019, 14:57   #892
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Sn siflera12, duzenli budama yaptiniz mi hic? Yaprak koltugundaki surgunleri surekli almak lazim yoksa meyve zor alinir. Ayrica saksiniz biraz kucuk , buyukce bir saksiya gecirip duzenli surgun alin. Mutlaka meyvesini gorursunuz.

Eski 17-02-2019, 15:37   #893
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Alıntı:
Sn siflera12, duzenli budama yaptiniz mi hic? Yaprak koltugundaki surgunleri surekli almak lazim yoksa meyve zor alinir. Ayrica saksiniz biraz kucuk , buyukce bir saksiya gecirip duzenli surgun alin. Mutlaka meyvesini gorursunuz.
Kocaman saksıda duruyor , budamasını herşeyini yapsamda çiçek açıp meyve tutmuyor

Eski 17-02-2019, 15:39   #894
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Peki bitki çok gelisiyor muydu?

Eski 17-02-2019, 15:40   #895
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Alıntı:
Peki bitki çok gelisiyor muydu?
Normal şekilde gelişiyor bürsürü çiçek açıp döküyor

Eski 17-02-2019, 15:45   #896
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

O zaman çiçeklenme zamani geldiginde el ile tozlamayi deneyin. Çok ilginç, mutlak meyve görmeniz gerekirdi. Acaba saksı icinde kadi lokmasi veya tel kurdu falan mi var? Baska da bir sey gelmiyor aklima.

Zekoş beğendi.
Eski 17-02-2019, 18:57   #897
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Galeri: 4
Sn.Şiflera bende merak ettim neden olmadığını..Acaba fidelerinizi tohumdan mi yetistirdiniz?

Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2019, 04:39   #898
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zekoş Mesajı Göster
Sn.Şiflera bende merak ettim neden olmadığını..Acaba fidelerinizi tohumdan mi yetistirdiniz?
Hayır satın aldım , aldığımda üstünde 2,3 meyve vardı şimdiyse hiç vermiyor

Zekoş beğendi.
Eski 18-02-2019, 08:27   #899
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Galeri: 4
Bende evvelki sene 10 adet fide almıstim..bakımıyla ilgili tecrübem yoktu ******..ve o sene 3 kasa meyvesi olmustu.Donlardan dolayi erken toplamak zorunda kaldım.Ama nerdeyse 2 ay boyunca olgunlasan meyveleri yedik.Bu sene patates böcegi yüzünden gelisimi iyi olmadi..birkac meyve ancak oldu.

siflera12 beğendi.
Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2019, 08:36   #900
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Eğer bu bitkinin soğuklardan etkilenmeyen (-15C gibi) bir türü olsa tam da yetiştirilebilir bir bitki diyeceğim Ama soğuk gördümü dağılıyor.

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024