agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Egzotik Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni12Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-08-2012, 03:34   #121
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-06-2010
Red face asit

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi berduray Mesajı Göster
Kimseden ses çıkmayınca kolları sıvadım.

Ben bir tohumu deneme amaçlı biraz suda beklettim.

Ama aklımda kabuk sert, tohum çürüyor kalmıştı, tırnağımla biraz kabuğu rahatlatayım dedim.

Ben alışageldiğimiz sertlikte ve ne bileyim mesela çenek sertliği beklerken jel gibi bir şey çıktı.

Çok şaşırdım, kajuyla ilk tanışmamızdı, çıkan şeyin tadını merak ettim çünki çok güzel kokuyordu.

Dilimin ucunu biraz değdirdim acayip baharatlı bir şeydi, mesir macununun kat kat karabiberlisi gibiydi.

İnanırmısınız bir saat dilimin ucu uyuştu, yaşıyorum demek ki zehirli değil ya da doz az geldi.

Şu halde tek merak ettiğim şey acaba tohuma zarar vermiş olabilir miyim?

Çimlenme şansını kaybetti mi ?

Lütfen bilgi verir misiniz?

Çünki ikinci tohum denememe geçeceğim.

Şimdiden teşekkür ederim.
Dilinizin yanmasının sebebi kajunun asit oranının yükek olmasıdır

hunter35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2013, 21:19   #122
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-03-2013
Merhabalar. Kaju tohumunu nereden ve nasıl temin edebilirim. Türkiye'de bulunuyor mu yoksa mutlaka yurt dışından mı getirtmek gerekiyor bu tohumu? Yaşadığım şehrin iklim özelliklerine uymasa da tohumdan kaju yetiştirmek için ısrarlıyım.Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.

Ugur Anky Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2013, 21:31   #123
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ugur Anky Mesajı Göster
Merhabalar. Kaju tohumunu nereden ve nasıl temin edebilirim. Türkiye'de bulunuyor mu yoksa mutlaka yurt dışından mı getirtmek gerekiyor bu tohumu? Yaşadığım şehrin iklim özelliklerine uymasa da tohumdan kaju yetiştirmek için ısrarlıyım.Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.
TROPİK KAJU FISTIĞI- ÇOK NADİR TAZE TOHUM - Bahçe Malzemeleri sahibinden.com'da - 86674595

Virtue Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2013, 23:37   #124
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-04-2013
arkadaşlar gelişme kaydeden birileri var mı antalyadayım denemek isiyorum tohum nerden bulurum

temem_07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2015, 15:17   #125
Ağaçsever

livingdead1978's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2012
Arkadaşlar yetiştirme teknigi aşagıdaki videoda var

https://www.youtube.com/watch?v=53DzFXPkgY4

livingdead1978 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2015, 15:21   #126
Ağaçsever

livingdead1978's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2012
Kaju yetiştirmek

https://www.youtube.com/watch?v=ZEwHBoEU2ZQ

livingdead1978 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2015, 15:26   #127
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-06-2015
TEŞEKKÜRLER livingdead1978.

BU ARADA BANA GEÇEN AY 50-60 ADET KADAR KAJU TOHUMU GELDİ İLGİLENENLER OLURSA TANESİ 1,50-TL DEN VEREBİLİRİM.

BİR KISMINI KENDİM ÇİMLENDİRMEYİ DENEDİM AMA UZUN ZAMANDIR BEKLİYORUM TOMURCUKLANMA VS.YOK. SUYA KOYMAYI DENEYEYİM

POYZEK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2015, 20:25   #128
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-08-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi POYZEK Mesajı Göster
TEŞEKKÜRLER livingdead1978.

BU ARADA BANA GEÇEN AY 50-60 ADET KADAR KAJU TOHUMU GELDİ İLGİLENENLER OLURSA TANESİ 1,50-TL DEN VEREBİLİRİM.

BİR KISMINI KENDİM ÇİMLENDİRMEYİ DENEDİM AMA UZUN ZAMANDIR BEKLİYORUM TOMURCUKLANMA VS.YOK. SUYA KOYMAYI DENEYEYİM
merhaba sayın poyzek
acaba filizlendirme çabalarınız sonuca ulaştı mı? eğer filizlendiler ise ben de birkaç tane tohum almak isterim, kaldıysa tabi

izmocee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2015, 19:13   #129
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-08-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi izmocee Mesajı Göster
merhaba sayın poyzek
acaba filizlendirme çabalarınız sonuca ulaştı mı? eğer filizlendiler ise ben de birkaç tane tohum almak isterim, kaldıysa tabi
tekrar merhaba herkese, anladığım kadarıyla pek ilgi gören bir konu olmamış
ben sn poyzek ten 11 adet kaju tohumu aldım 6 tanesini ektim iki mesaj önceki videoda gördüğümüz şekildeve hepsi filizlendi şu an
eğer ilgilenen varsa sormak istediğm şu; uzun süre önce filizlendirebilen arkadaşların ağaçlarına neler oldu? dış ortamda yaşatabilen ya da meyve alabilen var mı?

izmocee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2016, 12:13   #130
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-04-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karinca70 Mesajı Göster
bir hafta içinde hindistan'dan kaju tohumu sipariş edeceğim. Sipariş vermek isteyenler http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=7550 konu başlığını okusunlar..
bende istiyorum kaju tohumu NASIL ULAŞABİLİRİM

ardacım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2018, 19:06   #131
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-02-2016
Kaju çimlendirme konusunda deneyimlerimi paylaştığım ufak bir video çektim .Umarım faydası olur.

Korkut Eren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2018, 12:33   #132
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Taze tohumunu nereden bulabiliriz ? Ya da Fıdanını ?

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

blackflower beğendi.
siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2018, 20:46   #133
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-07-2018
Ümidinizi kırmak istemem, yinede deneyin, fakat miami florida da falan denenmiş başarılı olunanamış. Bence, kaju; Anamur veya Alanya gibi tropikal koşullara yakın olan bölgelerde yetişebilir.

blackflower beğendi.
Μediterranean Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2018, 07:00   #134
Yeni Üye

blackflower's Avatar

Giriş Tarihi: 26-08-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Μediterranean Mesajı Göster
Ümidinizi kırmak istemem, yinede deneyin, fakat miami florida da falan denenmiş başarılı olunanamış. Bence, kaju; Anamur veya Alanya gibi tropikal koşullara yakın olan bölgelerde yetişebilir.
İklim olarak herkes Bursa' yı soğuk olarak görüyor ancak bu doğru değil buralarda ne -25 oluyor ne de -10 Keles taraflarında bile -10 nadir görülüyor mesela bir örnek vermeliyim eğer Mudanya' ya birgün uğrarsanız sokaktaki muz ağaçlarına dikkatli bakmanızı öneririm Buralardada birçok egzotik meyve yetiştirilebiliyor .
Evet belki kışlarımız Akdeniz iklimi kadar sıcak geçmiyor olabilir ama burası da birçok tropik meyve için gayet uygun birde Florida da denendiğini söylemişsiniz size şöyle açıklıyayım bir bitki için sadece oranın iklimi önemli değildir o yerin toprağı nasıl ? mesela bu çok önemli her bitki her toprağı sevmez sonuçta mesela mango kireçli toprak seviyorsa Karambola kireçsiz toprak seviyordur yani bu tür toprak vb şeyler de çok önemli bu konu için.
Fikrinizi belirttiğiniz için size teşekkür ederim iyi günler dilerim

blackflower Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2019, 02:56   #135
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-08-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Μediterranean Mesajı Göster
Hay seni okutan o hocanın başına köpekler işesin diyeceğim ayıp olacak, demiyorum. Anamura kışın git pohun donar, neresi tropikal yahu? Anamur akdeniz iklimi, hatta akdeniz iklimleri çeşit çeşit, Türkiyedeki akdeniz iklimi dünyanın en soğuk kış mevsimlerini yaşayan bir akdeniz türü bölgesidir. Ne tuhaf bir forum, senin gibi numunelikler yüzünden kafayı yedik.

Geçen biriyle tartışıyorum, evde kakao yetiştirmek istiyorum diyorum, evde olmaz bir süre sonra dışarı almak gerekir diyor, ozaman iskenderunda bir arkadaşımın kahve ağaçları var bahçesinde onların yanına göndereyim hediye edeyim diyorum, yok olmaz kakao kahve gibi değil dışarıda yaşamaz ölür diyor. Sonra aynı şizofrenik zaatı muhterem ısrarla diyorki sana kakao tohumu yollayayım hediyem olsun diyor, tam bir handikap yemin ederim.

Şimdi kajuyla ilgili bir şeyler yazsam mutlaka kakao faciasına benzer bir tartışma ortamı oluşcak, kimseyede saygısızlık etmek istemiyorum ama doldum.

Yahu evde olmaz diyorsunuz, eee neden ozaman uzuuun uzuuun ekvotoral ağaçların nasıl yetiştirileceği ile ilgili teferruatlı boşa vakitler harcattıyorsunuz insanlara?

Sözüm herkese değil, bir yanlış meşgale ve insanları anlamsız bir uğraşın içinde bocalatma telaşı olanların tezatlığını dile getirmek istedim, umarım ne anlatmak istediğimi tam olarak ifade edebilmişimdir.

Yahut birileri bana sahiden bunun amacını açıklarsa sevinirim. Örneğin bir kaju ağacını evde yetiştirdik ee, ne olacak, seraya bile sığmayan bir dev ağacı nereye konumlandırmalıyız? Zaten erişkin olmayınca meyvede alamıyoruz, buradaki mahiyet maksat her nedir? Adaptasyon desek, araştırma desek, mevzuyu tamda buraya getirsek aman aman aman olmaz burası akdeniz tu kaka ağzımıza lafı tıkarlar... aman neyse vs. vs

Biliyorum o zatı muhterem hazretleri başka profesyonel bir nick ile gelir, işi kitabına uydurmaya çalışır, bu defada derki; yok yaa sen kafayı yemişsin biz süs amaçlı hobi mahiyetli yetiştiriyoruz amma abarttın mevzuyu der!

Şimdiden dönebilecek her dolabı yazayımki sağlam bir bahaneyle gelsin hemi?!

Zambakgiller Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2019, 23:20   #136
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-08-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zambakgiller Mesajı Göster
Hay seni okutan o hocanın başına köpekler işesin diyeceğim ayıp olacak, demiyorum. Anamura kışın git pohun donar, neresi tropikal yahu? Anamur akdeniz iklimi, hatta akdeniz iklimleri çeşit çeşit, Türkiyedeki akdeniz iklimi dünyanın en soğuk kış mevsimlerini yaşayan bir akdeniz türü bölgesidir. Ne tuhaf bir forum, senin gibi numunelikler yüzünden kafayı yedik.

Geçen biriyle tartışıyorum, evde kakao yetiştirmek istiyorum diyorum, evde olmaz bir süre sonra dışarı almak gerekir diyor, ozaman iskenderunda bir arkadaşımın kahve ağaçları var bahçesinde onların yanına göndereyim hediye edeyim diyorum, yok olmaz kakao kahve gibi değil dışarıda yaşamaz ölür diyor. Sonra aynı şizofrenik zaatı muhterem ısrarla diyorki sana kakao tohumu yollayayım hediyem olsun diyor, tam bir handikap yemin ederim.

Şimdi kajuyla ilgili bir şeyler yazsam mutlaka kakao faciasına benzer bir tartışma ortamı oluşcak, kimseyede saygısızlık etmek istemiyorum ama doldum.

Yahu evde olmaz diyorsunuz, eee neden ozaman uzuuun uzuuun ekvotoral ağaçların nasıl yetiştirileceği ile ilgili teferruatlı boşa vakitler harcattıyorsunuz insanlara?

Sözüm herkese değil, bir yanlış meşgale ve insanları anlamsız bir uğraşın içinde bocalatma telaşı olanların tezatlığını dile getirmek istedim, umarım ne anlatmak istediğimi tam olarak ifade edebilmişimdir.

Yahut birileri bana sahiden bunun amacını açıklarsa sevinirim. Örneğin bir kaju ağacını evde yetiştirdik ee, ne olacak, seraya bile sığmayan bir dev ağacı nereye konumlandırmalıyız? Zaten erişkin olmayınca meyvede alamıyoruz, buradaki mahiyet maksat her nedir? Adaptasyon desek, araştırma desek, mevzuyu tamda buraya getirsek aman aman aman olmaz burası akdeniz tu kaka ağzımıza lafı tıkarlar... aman neyse vs. vs

Biliyorum o zatı muhterem hazretleri başka profesyonel bir nick ile gelir, işi kitabına uydurmaya çalışır, bu defada derki; yok yaa sen kafayı yemişsin biz süs amaçlı hobi mahiyetli yetiştiriyoruz amma abarttın mevzuyu der!

Şimdiden dönebilecek her dolabı yazayımki sağlam bir bahaneyle gelsin hemi?!
Gerçekten haklı olabilirsiniz, ama, inanın yazdığınız şu metnin bütünlüğünü, en az 4. kez okuduktan sonra kısmen anlayabildim. Cümle nerede bitiyor, nerede başlıyor belli değil, sanki sanayide araba tamir ettirmişsiniz de, orada eski bir dostunuza denk gelmişsiniz gibi, laf salatası vari kelimeler kullanmışsınız. 'Eee, sonuç ne? Otur, bir bardakta çay söyleyelim de iç' diyen olmadımı, diyesim geldi.

Kimse, burada size; 'akdeniz ülkesinde ekvatorik bir ağaç sakın yetiştirme aman bu olmaz, bu ucubeliktir' falan diyemez. Çünkü aynı hataya bende düştüm ve yanıldığımı fark ettim. Yetişmez diyen varsa da, o, onun ayıbıdır, burada genelleme yapmanız çok saygısızca. Kaldı ki, akdeniz ülkesinde yetişmez denilipte yetiştirilen kayda geçmiş çok sayıda ekvatoral bitki başarıyla yetiştirilmiştir.

Sabır gerektiren test aşamaları var, egzotik bitkilerin çoğu, eğer akdeniz koşullarına uyarlanabilirse, inanın tropikal iklimlere kıyasla, daha lezzetli aroması ve şekeri yüksek kalitede meyveler verebiliyorlar. Tabi, sadece iklim değil, aslında anadolu topraklarının bir özelliğidir bu.

Mesela, tropikal çöl, akdeniz, ekvatoral gibi sıcak iklimler içersinde bitki çeşitliliği bakımından en zengin flora akdeniz iklimlerinde yaygındır.

Akdeniz aslında çok yağış alan bir iklim tipi olmasada, flora zengindir. Adaptasyon çalışmalarında, tropikal bitkiler genellikle akdeniz ikliminden hoşlanırlar, fakat atıyorum bir akdeniz türü bitkisini, ekvator veya o kuşağa yakın koşullara adapte etmeniz imkansıza yakındır.

Örneğin, zeytin ağacını Hawaii adalarına adapte etmeyi denediler, fakat başarılı olamadılar.

Akdeniz ikliminin bu avantajı ile anadolu topraklarının niteliği bir araya gelince, egzotik çiftçilik için ideal bir ülke olduğumuz anlaşılıyor.

Demem o ki, siz kakao veya kaju için umudunuzu yitirmeyin, çünkü iskenderun bu iş için belkide en uygun yerlerden biridir.

Şaka ile karışık argo kokan cümleriniz için sizi kınıyorum, yazık. O yüzden forumu kirletmemek adına tartışma yaratacak sözler sarf etmek istemiyorum. Son olarak; Anamur ve Alanya'yı küçümsemeyin, o bölge halkı hakikaten oraları ülkemizin ekvatoru olarak tanımlıyorlar.

Düzenleyen Medіterranean : 27-08-2019 saat 00:38
Medіterranean Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2019, 12:47   #137
/

Giriş Tarihi: 12-12-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Medіterranean Mesajı Göster
Gerçekten haklı olabilirsiniz, ama, inanın yazdığınız şu metnin bütünlüğünü, en az 4. kez okuduktan sonra kısmen anlayabildim. Cümle nerede bitiyor, nerede başlıyor belli değil, sanki sanayide araba tamir ettirmişsiniz de, orada eski bir dostunuza denk gelmişsiniz gibi, laf salatası vari kelimeler kullanmışsınız. 'Eee, sonuç ne? Otur, bir bardakta çay söyleyelim de iç' diyen olmadımı, diyesim geldi.

Kimse, burada size; 'akdeniz ülkesinde ekvatorik bir ağaç sakın yetiştirme aman bu olmaz, bu ucubeliktir' falan diyemez. Çünkü aynı hataya bende düştüm ve yanıldığımı fark ettim. Yetişmez diyen varsa da, o, onun ayıbıdır, burada genelleme yapmanız çok saygısızca. Kaldı ki, akdeniz ülkesinde yetişmez denilipte yetiştirilen kayda geçmiş çok sayıda ekvatoral bitki başarıyla yetiştirilmiştir.

Sabır gerektiren test aşamaları var, egzotik bitkilerin çoğu, eğer akdeniz koşullarına uyarlanabilirse, inanın tropikal iklimlere kıyasla, daha lezzetli aroması ve şekeri yüksek kalitede meyveler verebiliyorlar. Tabi, sadece iklim değil, aslında anadolu topraklarının bir özelliğidir bu.

Mesela, tropikal çöl, akdeniz, ekvatoral gibi sıcak iklimler içersinde bitki çeşitliliği bakımından en zengin flora akdeniz iklimlerinde yaygındır.

Akdeniz aslında çok yağış alan bir iklim tipi olmasada, flora zengindir. Adaptasyon çalışmalarında, tropikal bitkiler genellikle akdeniz ikliminden hoşlanırlar, fakat atıyorum bir akdeniz türü bitkisini, ekvator veya o kuşağa yakın koşullara adapte etmeniz imkansıza yakındır.

Örneğin, zeytin ağacını Hawaii adalarına adapte etmeyi denediler, fakat başarılı olamadılar.

Akdeniz ikliminin bu avantajı ile anadolu topraklarının niteliği bir araya gelince, egzotik çiftçilik için ideal bir ülke olduğumuz anlaşılıyor.

Demem o ki, siz kakao veya kaju için umudunuzu yitirmeyin, çünkü iskenderun bu iş için belkide en uygun yerlerden biridir.

Şaka ile karışık argo kokan cümleriniz için sizi kınıyorum, yazık. O yüzden forumu kirletmemek adına tartışma yaratacak sözler sarf etmek istemiyorum. Son olarak; Anamur ve Alanya'yı küçümsemeyin, o bölge halkı hakikaten oraları ülkemizin ekvatoru olarak tanımlıyorlar.
https://www.youtube.com/watch?v=HfpkMLeF5zg
Videodaki şalvarlı emmiyi görünce, ibrahim tatlıse sin Fadime nin düğününde halay çekelim klibini paylaştınız sanmıştım ))

Sıfır bіr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2023, 21:24   #138
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2023, 19:59   #139
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-04-2023
Mersin sahilinde örtüsüz yetişir mi?

Dolaşık işler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2023, 14:17   #140
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-05-2023
Mersini bilmiyorum, ancak fas akdeniz kıyılarına yakın sahil şeridinde yetiştirildiğini duydum. Sakız ağacı gillerden, olmadı bıttım ağacına, magoya olmadı antep fıstığına aşılanabilir.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dolaşık işler Mesajı Göster
Mersin sahilinde örtüsüz yetişir mi?

Koşul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2023, 11:20   #141
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-09-2023
Türkiye de örtüsüz olarak bir adaptasyon çalışması örneği mevcut mu?

Tropix Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024