agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Egzotik Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni31Beğeniler
  • 7 Gönderen Üçcin
  • 3 Gönderen Üçcin
  • 5 Gönderen Üçcin
  • 7 Gönderen Üçcin
  • 2 Gönderen malina
  • 2 Gönderen melihcevik
  • 4 Gönderen melihcevik
  • 1 Gönderen melihcevik

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-12-2019, 22:01   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-11-2019
Ejder Meyvesi (Pitaya)

Bu kısımda adım adım size ejder fidesinin tohumdan meyve verene kadarki aşamalarının bakımını resimlerle anlatmak istedim.Konunun bir bütün halinde yer alabilmesi ve bulunmasının kolay olabilmesi açısından ayrı bir başlık açtım.

1- Minik pitayalar aktarılmaya karşı diğer bitkilerden daha hasas oldukları için ayrı kaplara ekilmelidir.

2- Pitaya özellikle küçükken sulamaya karşı çok hasas olduğundan; bir süre tohum muamelesi yapılarak spreyle sulamaya devam edilebilir.
Özellikle küçükken; toprak ASLA UZUN SÜRE ISLAK OLMAMALI ve KURUMADAN SULANMAMALIDIR!

Eklenen Resimler

Üçcin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2019, 22:02   #2
Yeni Üye

3- Büyümesini hızlandırmak için güneş ışınlarının kaktüsün ortasına dik gelmesi çok önemlidir.Bu belki 5 misli hızlı ve dolgun büyümesine sebeb olur.(Diğer kaktüs tohumlarındada benzer durum geçerlidir)[ aşağıdaki resimdeki gibi]

Küçükken yakıcı güneşten koruyunuz.Fakat bol ve direk güneş alan (aydınlık olması yeterli değil)fazla sıcak ya da soğuk olmayan(tahmini olarak 35°C ideal olabilir)yere koyunuz.

Eğer fideniz yetişkin boya gelmeye başlamışsa daha sıcak bir yere koyulabilir.(hiç bir zaman klimalı odadan ani sıcağa çıkarmayınız)

4- Dikenleri iyice belirginleşmiş ve kaktüs kısmı 1-2cm olmuşsa yetişkinlere verilmesi önerilen dozun 10 da birini (sıvı gübre ise) verebilirsiniz.(Daha önce verilmesi tuzluluk vb. yapabilir)

5- Yanlış aklımda kalmadıysa; 6 ay kadar tahmini olarak 15 cm e gelmesi normaldir.Bu süreçte çok yavaş bir büyüme gözlemlenebilir.15 cm den sonra ve yaz mevsimi içerisinde büyümenin hızlanmaya başlaması beklenebilir.

Eklenen Resimler

Mesut Temiz, sernur ve viyol beğendi.

Düzenleyen Üçcin : 21-12-2019 saat 22:54
Eski 21-12-2019, 22:03   #3
Yeni Üye

6- Bir desteğe bağlanabilecek boya gelmiş ise minik bir destek çubuğuna bağlayınız.Bunu yapmazsanız zamanla güneşe meyil ederek sarkabilir ve gövde sertleştiği için eski haline getiremeyebilirsiniz!(Bunu resimdeki boya gelmesini beklemeden yapınız )

7- Minik fideler 0°C ın üzerindeki hafif soğuklara bile dayanamayabilirler.Bu sebeble ilk yıl kışı (gövdesi iyice sertleşip kalınlaşmadıkça) evin içerisinde geçirmesi gerekebilir.

8- Yandan lob vermeye başlamış ise bu loblar budanarak ana gövdenin güçlenmesi hedeflenir.(fideler çok minik olup budanmaya dayanamayacak incelikdeyse ozaman budama ertelenebilir)

9- Fideler gübreye dayanabilecek kadar olgunlaşmışlarsa ve yetişkin hale gelmeye başlamışlarsa(bu süreçte gübre dozu belki yavaş yavaş kademeli olarak artırılabilir ama hiç gübre vermesenizde büyüyebilir)inek gübresi tek başına kullanılabilir.Fakat çiçeklenmenin hemen öncesinde ve meyve döneminde azot gübresi içeren gübrelerden sakınmakda fayda olabilir.illa verileceksede çok düşük dozda verilebilir.Bu çok önemlidir.
(Değişik gübre uygulamalarıda mevcuttur fakat ben burada teferruata girmek istemedim,zira bu uygulama yeterli olabilmekdedir)

Eklenen Resimler

Eski 21-12-2019, 22:05   #4
Yeni Üye

10- Pitaya gövdesinden çıkabilen köke benzer uzantılarla ağaçlara tırmanarak büyümeye yatkın bir türdür.Diğer sarmaşıklardaki gibi destek çubuklarına kendisi sarılamaz.Bu sebeble yapay ağaç tahta vb.pürüzlü yüzeyler kullanabilirsiniz.

11- Belli bir boya gelmişse, en üstteki loblar budanmayıp serbest bırakılarak sarkıtma işlemi sağlanmalıdır.(Alt loblar budanmaya devam edilmeli)

BU İŞLEM YAPILMAZSA MEYVE ALINAMAYABİLİR.

RESIMLER ALINTIDIR

NOT: Yetişkin fidelerinde yağmura karşı korunaklı alanlara dikilmesi iyi olabilir.
-3 derecenin altındaki soğuklara yetişkin fidelerde dayanamayabilir.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Üçcin : 17-11-2021 saat 15:33
Eski 22-12-2019, 08:48   #5
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Üçcin Mesajı Göster
Konu hakkında sorunuz olursa özelimden sorabilirsiniz.

Buraya yazarsanız göremeyebilirim.
Şöyle düzeltsek daha iyi olur:

Konu hakkında sorunuz olursa buraya yazabilirsiniz ama ayrıca özelimden de haber verirseniz sevinirim.

Buraya yazarsanız göremeyebilirim.

Sorularınız, başkalarının da merak edebileceği şeyler olacağından cevaplarının da burada olması iyi olacaktır. Ben de özelden sorulmuş benzer sorulara aynı cevabı verip durmak zorunda kalmam...

Mesut Temiz ve Ahmet beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2020, 15:48   #6
Ağaçsever

viyol's Avatar

Giriş Tarihi: 27-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Üçcin Mesajı Göster
10- Pitaya gövdesinden çıkabilen köke benzer uzantılarla ağaçlara tırmanarak büyümeye yatkın bir türdür.Diğer sarmaşıklardaki gibi destek çubuklarına kendisi sarılamaz.Bu sebeble yapay ağaç tahta vb.pürüzlü yüzeyler kullanabilirsiniz.

11- Belli bir boya gelmişse, en üstteki loblar budanmayıp serbest bırakılarak sarkıtma işlemi sağlanmalıdır.(Alt loblar budanmaya devam edilmeli)

BU İŞLEM YAPILMAZSA MEYVE ALINAMAYABİLİR.

NOT: Yetişkin fidelerinde yağmura karşı korunaklı alanlara dikilmesi iyi olabilir.
-3 derecenin altındaki soğuklara yetişkin fidelerde dayanamayabilir.
Tohumdan üretildiğinde mevye veriyormu yoksa aşılamakmı gerekiyor??

viyol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2020, 16:31   #7
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2019
normalde meyve verir ama çok uzun bir süreçtir (5-7 yıl) ama aşılanırsa veya çelik yoluyla çoğaltılırsa saksıda ilk senesinde meyve verebilmektedir

tropikalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2020, 15:28   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-08-2020
merhaba. birkaç yıl önce çekirdekten yetiştirdiğim ancak bakımına dikkat etmediğim pitayalarım bugün bu haldeler, ne yapmalıyım?

Eklenen Resimler

marstan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2020, 00:18   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi marstan Mesajı Göster
merhaba. birkaç yıl önce çekirdekten yetiştirdiğim ancak bakımına dikkat etmediğim pitayalarım bugün bu haldeler, ne yapmalıyım?
Biraz zayıf kalmışlar sanki, bol güneş ışığı ihtiyaçları var. Bendekilerin kalınlıkları tek elle kavranamayacak boyutta ve 6 ayda 1 metre kadar boylandılar.

Sabah resimlerini çekip paylaşırım. Bu arada soğuk ve rüzgara maruz kalmamaları da önemli. Her soğuk havada hatta yağmur öncesi saksıyı kucaklayıp güneş görebileceği iç ortama taşıyorum.

Uğraştırıyor ama bu gelişimi görmek çok zevkli.

melihcevik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2020, 09:57   #10
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi melihcevik Mesajı Göster
Biraz zayıf kalmışlar sanki, bol güneş ışığı ihtiyaçları var. Bendekilerin kalınlıkları tek elle kavranamayacak boyutta ve 6 ayda 1 metre kadar boylandılar.

Sabah resimlerini çekip paylaşırım. Bu arada soğuk ve rüzgara maruz kalmamaları da önemli. Her soğuk havada hatta yağmur öncesi saksıyı kucaklayıp güneş görebileceği iç ortama taşıyorum.

Uğraştırıyor ama bu gelişimi görmek çok zevkli.

Nasıl bu kadar büyümüş olabilir inanmıyorum benimkiler neredeyse 1 yılını dolduracak daha 10 santimler Ama ben hiç dediğiniz gibi taşıma yok tam kaktüs olma zamanında soğukta kaldılar 3 ay gelişmediler bir parazit bitkiyi rahat bırakmadı siz besin kullanıyor musunuz acaba ben hiç öyle bir şey yapmıyorum

Ben beni uğraştırmasana razıyım

Lütfen bilgilerinizi paylaşın

İyi günler

tropikalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2020, 22:29   #11
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tropikalist Mesajı Göster
Nasıl bu kadar büyümüş olabilir inanmıyorum benimkiler neredeyse 1 yılını dolduracak daha 10 santimler Ama ben hiç dediğiniz gibi taşıma yok tam kaktüs olma zamanında soğukta kaldılar 3 ay gelişmediler bir parazit bitkiyi rahat bırakmadı siz besin kullanıyor musunuz acaba ben hiç öyle bir şey yapmıyorum

Ben beni uğraştırmasana razıyım

Lütfen bilgilerinizi paylaşın

İyi günler
Sabah işlerden resim paylaşamadım.

Mevcut durumu resimlerdeki gibi.

Toprak ve torf karışımına sadece yanmış koyun gübresi ekledim. En büyük etken sabah gün doğumundan batana kadar güneş alıyordu. Son zamanlarda rüzgar fazla olduğu için terasta duvarın yanına indirdim. Daha önce yazdığım gibi hava durumuna göre paşamı gezdiriyorum Yağmur varsa içeri alıyorum güneşli olacaksa teras duvarının üzerine kaldırıyorum. yaklaşık 35 litrelik saksıda ve bu hafta desteklerini değiştirip sağlama almayı planlıyorum. Mevcut destekler artık taşımıyor.

Komple gövde uzunluğu 130 cm ye ulaştı. Yeni çıkanlardan ayırıp çeliklendirip isteyenlerle paylaşabilirim. Daha önce çıkanları gelişime engel olmaması için kesmiştim.

Eklenen Resimler

Eski 19-10-2020, 23:15   #12
Yeni Üye

Kış geldi ve 20cm ile başlayan pitaya resimdeki hali ile kapalı alandaki yerini aldı. Gelecek yaza artık meyveler bekleniyor.

Eklenen Resimler

Eski 27-04-2021, 14:43   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-04-2021
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ejder İnciri Mesajı Göster
İçi beyaz olan daha lezzetli gibi sanki, yanılıyor muyum?
Kime göre neye göre, kırmızı olan ejder inciri daha şifalı hadi buyur bakalım

Zihin kontrolü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2021, 16:48   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-08-2021
Kırmızı olan ejder incirini satın aldım merakdan yedim, ancak bildiğin şekersiz kiviyi andırıyor resmen. Beyazını hiç denemedim, daha lezzetliymiş.

Yalan Dolan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024