agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Egzotik Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni257Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-05-2016, 14:52   #691
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Tohumdan yetişmiş olduğuna kanaat getirdiğim bitkim 5 yaşını geçti. Bu yıl da üzeri epey çiçekli ama aşısız olduğu için çok küçük meyve veriyor. Aşılı çeşitlerden edinmek lazım.

Eklenen Resimler

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2016, 12:08   #692
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2013
Benimkiler 1 haftaya anca açar ilk defa çiçek açacakları için tecrübesizler

In God We Trust Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2016, 16:33   #693
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Tohumdan yetişmiş olduğuna kanaat getirdiğim bitkim 5 yaşını geçti. Bu yıl da üzeri epey çiçekli ama aşısız olduğu için çok küçük meyve veriyor. Aşılı çeşitlerden edinmek lazım.

sn. Lonicera, kaymak ağacınız tekmi? meyveleri küçükte olsa lezzetlimi?
bende 2 adet var. biri yapraklarını döktü budadım. bilmiyorum verdiğim ilaç veya gübremi dokundu. 1 tanesi iyi durumda duruma göre bi kaç tane daha alacağım. hangi çeşidi tavsiye edersiniz.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2016, 18:31   #694
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
2 adet var yan yana. Meyve tozlaması için elle de yardımcı oluyorum. Meyveler çok küçük ama bana göre oldukça lezzetli bir tadı var. Çeşit olarak herhangi bir önerim yok. İnşallah ellerinde aşılı çeşit olan arkadaşlar bu sayfaya uğrayıp öneride bulunurlar da biz de edinmeye çalışırız. Ama yabancı kaynaklarda Triumph, Sicilya, Mammoth, Apollo, türlerinin öne çıktığını söyleyebilirim.

vehbi beğendi.
Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2016, 01:20   #695
Ağaç Dostu

defender77's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2015
feijoanın çelikle üretiminde kullanılacak iba (indol buturik asit) dozları üzerine yapılan bir araştırma sonucu

Kaynak : Türkiye_Orman_Fidanlıklarında_Yetiştirilen_Süs_Bit kilerinin_Üretim_Teknikleri_Esra_Nurten_Yer_Sezgin _Ayan_Kastamonu_Üniversitesi_Orman_Fakültesi_Orman _Mühendisliği_Bölümü_37200_Kastamonu_esranurtenyer _at_gmail

defender77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2016, 02:33   #696
Ağaç Dostu

defender77's Avatar

Bizim guguççuklara da öğretmek lazım bu işi.

Lonicera beğendi.
Eski 15-07-2016, 00:58   #697
Ağaç Dostu

defender77's Avatar

Elinizde tadını, iriliğini, şeklini beğendiğiniz bir feijoa ağacınız varsa tohumdan ürettiğiniz fidana aşağıdaki fotoğrafta gösterildiği gibi aşı yapabilirsiniz. Son resim (F) yaklaşık 1 ay sonraki durumu. Bu kadar hızlı sürgün verdiğine göre ilkbahar aylarında yapıldığı düşünüyorum. (linkteki kaynak portekizce, google çeviri pek sağlıklı çalışmıyor o nedenle zamanı konusunda kesin bir şey diyemiyorum.)

Kaynak: Grafting technique for the propagation of feijoa plants (Acca sellowiana (Berg) Burret) | Souza | Revista de Ciências Agroveterinárias (Journal of Agroveterinary Sciences)

Eklenen Resimler

aydemiraydın beğendi.
Eski 15-07-2016, 08:59   #698
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

anladığım kadarıyla aşıdan sonra naylonla muhafaza edilecek.

Eski 15-07-2016, 10:32   #699
Ağaç Dostu

defender77's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın Mesajı Göster
anladığım kadarıyla aşıdan sonra naylonla muhafaza edilecek.
evet naylon poşet geçirilip, ambalaj lastikleri ile sabitlenmiş.

Eski 22-08-2016, 16:25   #700
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

kaymak ağacı mantar hastalıklarına çok dirençsiz. ilk aldığım fidanlar kurudu. daha sonra aldığım fidanlarda yaprak hastalıkları başladı. propinebli ,bakırlı ilaçları yapraktan ve kökten uyguladım şimdi iyileşme sürecine girdiler.

Eski 24-08-2016, 23:09   #701
Ağaç Dostu

defender77's Avatar

Çelikten köklendirdiğim feijoa fidanları. Küçük olan fidan 1,5 aylık, büyük olan 2,5 aylık (daha uzundu tepesini vurdum). Küçük olanın en alttaki iri yaprakları dalda iken üzerinde olan yapraklar, yapraklı şekilde köklendirdim ve şu ana kadar ki köklendirdiğim tüm çeliklerden (3 - 4 tane saksıya geçirdikten sonra yaşatamadım) daha kısa sürede daha bol saçaklı bir kök yaptı. Daha kalın dallardan denediğim çeliklerin hiç birini tutturamadım. Sanırım köklenme için dalın uç kısmına yakın ama odunsulaşmış kısımlar köklendirme için en uygun kısım.

Eklenen Resimler

Eski 04-01-2017, 08:23   #702
Ağaçsever

enuma elish's Avatar

Giriş Tarihi: 20-10-2016
Sokaklarda zeytin agaclari olduguna gore bana da bir kaymak agaci lazim sanirim ^.^

Benim merak ettigim konu asi ile ilgili.. herkes en az iki agac olmasini onermis.. acaba tek bedende iki túr deneyen var mi? Adini bilmiyorum uygulamanin ama "Y" seklinde demek istiyorum.. Illa ki birbirinden uzak mi olmali agaclar (eski sayfalarda oyle de demisler)..
Birkac asilama da sadece tepeden yapilmis.. bu asilama cesidinin capraz tozlasmaya ne faydasi oldugunu da anlayamadim.. sanirim ozel turler capraz tozlasmaya ihtiyac duymuyor anlamina geliyor bu..

Not: 24 sayfanin hepsini okudum.. lutfen "bu sorular daha once cevaplandi" yorumu yapmayin.. tesekkurler..

enuma elish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2017, 11:09   #703
Ağaç Dostu

defender77's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi enuma elish Mesajı Göster
Sokaklarda zeytin agaclari olduguna gore bana da bir kaymak agaci lazim sanirim ^.^

Benim merak ettigim konu asi ile ilgili.. herkes en az iki agac olmasini onermis.. acaba tek bedende iki túr deneyen var mi? Adini bilmiyorum uygulamanin ama "Y" seklinde demek istiyorum.. Illa ki birbirinden uzak mi olmali agaclar (eski sayfalarda oyle de demisler)..
Birkac asilama da sadece tepeden yapilmis.. bu asilama cesidinin capraz tozlasmaya ne faydasi oldugunu da anlayamadim.. sanirim ozel turler capraz tozlasmaya ihtiyac duymuyor anlamina geliyor bu..

Not: 24 sayfanin hepsini okudum.. lutfen "bu sorular daha once cevaplandi" yorumu yapmayin.. tesekkurler..
Aynı bedende iki farklı çeşit olabilir. Tozlaşmaya da faydası olacaktır. Resimlerde gösterilen tepeden aşılama çapraz tozlaşma amacıyla değil, tohumdan yetişmiş veya kalitesini beğenmediğiniz ağacı daha iyi bir çeşide çevirmek amacıyla gösterilmiştir. Fakat aynı yöntem aynı ağaçta 2 - 3 veya daha fazla çeşit oluşturmak içinde gayet uygundur. Sadece aşı yapacağınız fidanın tepesini vurarak önce dallanmasını ( muhtemelen 1 yıl sürer bu evre) sağlayın, dallanan fidanın bir veya birkaç dalına istediğiniz diğer çeşit veya çeşitleri aşılayın. Kolay gelsin.

Eski 05-01-2017, 02:23   #704
Ağaçsever

enuma elish's Avatar

Giriş Tarihi: 20-10-2016
Anladim sagolun..
Ilginiz icin tesekkurler..
Ben de oyle dusunmustum fakat bazilari agaclarin birbirinden 2-2.5m uzakta olmasini soyledikleri icin biraz kafam karismisti.. ama o da sanirim topraga dikilen agaclar zamanla buyuyecegi icin soylenmis olmali..

Bu aralar "asure agaci"na kafayi taktim biraz aslinda.. keske tropik meyvelerde de bunu deneyenler olsa.. gerci diyeceksiniz, tropik turleri yetistirmeyi hakettik de asuresi kaldi
Hayaller iste.. galiba once yerli turleri halletmek gerek

defender77 beğendi.
enuma elish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2017, 15:39   #705
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

iki farklı firmadan aldığım kaymak ağacı fidanları kışı atlatamadı. şimdi elen peyzajdan fidan getirttim. sözüm ona soğuklara dayanıklıymış. umarım bizim soğuklara dayanır.

Eski 03-05-2017, 13:46   #706
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-04-2017
Alıntı:
iki farklı firmadan aldığım kaymak ağacı fidanları kışı atlatamadı. şimdi elen peyzajdan fidan getirttim. sözüm ona soğuklara dayanıklıymış. umarım bizim soğuklara dayanır.
sanırım daha yaşlı ağaçlar için geçerli -16 c derece genç fidanların uzun süreli soğuklara dayanması her halükarda zor her bitki için geçerli bu..

aydemiraydın beğendi.
egzotikolik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2017, 15:04   #707
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi egzotikolik Mesajı Göster
sanırım daha yaşlı ağaçlar için geçerli -16 c derece genç fidanların uzun süreli soğuklara dayanması her halükarda zor her bitki için geçerli bu..

kaymak ağacını 5 yaşında aldım . şimdilik sıkıntı yok. gençler soğuktan kurudu.

Eski 10-05-2017, 15:28   #708
Ağaç Dostu

defender77's Avatar

Alıntı:
kaymak ağacını 5 yaşında aldım . şimdilik sıkıntı yok. gençler soğuktan kurudu.
bahçeye diktiğim yaklaşık 2 3 yaşında ki fidan soğuklardan etkilenmeden kışı çıkardı. fakat çelik alıp köklendirdiğim balkonumda tuttuğum bir yıllık fidan soğuk nedeniyle üst kısımdan kuruma yaptı. gövdenin alt kısımların küçük surgunler vermeye çalışıyor şu an, kökler hasar almamış.

aydemiraydın beğendi.
Eski 13-05-2017, 03:00   #709
Ağaç Dostu

Muhsin Hanif's Avatar

Giriş Tarihi: 02-06-2012
Galeri: 5
Bu mesajdaki ağacım geçen sene daha çok meyve verdi.
Tek ağaç, tozlayıcı yok sayılır. 30 mt ileride komşunun aynı tür ağacı var, aynı yıl diktik, onun ki daha çok büyüdü fakat çok az meyve veriyor.

Bu yabancı sitede türlerin fotoğraflı açıklmaları var. Bizimkisi "unique" olabilir çünkü kendine verimli olduğunu yazıyor.

Eklenen Resimler

defender77 ve nilufers beğendi.

Düzenleyen Muhsin Hanif : 15-05-2017 saat 02:39 Neden: Fotoğraf ekleme
Muhsin Hanif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2017, 11:09   #710
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Bu bitkide el ile çiçek nasıl döllenir ve meyve temin edilir, tarif görmedim. Yaptığını yazan olmuş ama metod göremedim. Polen'ler ince çubuk gibi kırmızı saplarda olduğunu varsayarsak stamen nerde dir?

Bir de sanırım Sn. Muhsin Hanif'in verdiği link'ten anladığım kadarı ile bazı türler farklı bir ağaç gerektiriyor meyve vermek için, bazıları ise "self-fertile".

hobiciakvarist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2017, 14:56   #711
Ağaç Dostu

NaciG's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2007
Büyük olanı internetten fide olarak almıştım. Her defasında yüzlerce çiçek açtı. Yüzlerce meyve yaptı ve hepsi döküldü. Küçük olanları ise tohumdan yetiştirdim. Olacağı yok ama insan bekliyor işte

Eklenen Resimler

NaciG Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2017, 12:36   #712
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi NaciG Mesajı Göster
Büyük olanı internetten fide olarak almıştım. Her defasında yüzlerce çiçek açtı. Yüzlerce meyve yaptı ve hepsi döküldü. Küçük olanları ise tohumdan yetiştirdim. Olacağı yok ama insan bekliyor işte
Nerden aldınız ?

GT-S7390 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

chuckybebek79 beğendi.
siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2017, 08:20   #713
Ağaç Dostu

NaciG's Avatar

Kaymak Ağacımda 30 a yakın meyve oldu. 50 kuruş büyüklüğünde...
Ancak soğuklardan mıdır nedir her akşam bir iki tanesini yerde buluyorum...

Eklenen Resimler

kamil35 beğendi.
Eski 14-11-2017, 07:28   #714
Ağaç Dostu

NaciG's Avatar

Kısa günün karı, üç yılda saksıda yetişen Kaymak Ağacından elde ettiklerim

Eklenen Resimler

Eski 07-12-2017, 19:03   #715
Ağaç Dostu

kaknus's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2012
Benim kaymak ağacım bu yıl 3 yaşında ve 5-6 tane meyve verdi. Meyveler armut şeklinde ve 5-6 cm uzunluğunda. Ayrıca aralık ayının ortası gelmesine ve üzerlerine az bir kar yağmasın rağmen, dalında gayet mutlu duruyorlar. 2 tanesi şu ana kadar kendiliğinden düştü. Hafif ekşi-tatlı hoş bir tadı var.
Name:  feoja.jpg
Views: 941
Size:  8.4 KB
Meyvelerin bu vakte kadar kalmaları cinsiyle mi alakalı bir durum? Ayrıca küçük olmaları normal mi?İlerki yıllarda daha büyük olur mu? Yoksa çapraz tozlaşma için bir fidan daha mı dikmeliyim?

kaknus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2017, 08:58   #716
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kaknus Mesajı Göster
Benim kaymak ağacım bu yıl 3 yaşında ve 5-6 tane meyve verdi. Meyveler armut şeklinde ve 5-6 cm uzunluğunda. Ayrıca aralık ayının ortası gelmesine ve üzerlerine az bir kar yağmasın rağmen, dalında gayet mutlu duruyorlar. 2 tanesi şu ana kadar kendiliğinden düştü. Hafif ekşi-tatlı hoş bir tadı var.
Eklenti 662241
Meyvelerin bu vakte kadar kalmaları cinsiyle mi alakalı bir durum? Ayrıca küçük olmaları normal mi?İlerki yıllarda daha büyük olur mu? Yoksa çapraz tozlaşma için bir fidan daha mı dikmeliyim?
meyvelerin iriliği normal. pfaf.org sitesinde meyve uzunluğu en fazla 7.5 cm. dediğine göre sizin kaymak ağacının meyveleri gayet iyi. ağaç yaşını aldıkça hem verim artar hemde meyveler dolgunlaşır.

Eski 22-01-2018, 19:36   #717
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2018
Selamlar arkadaşlar..Hepinizi gayretlerinden dolayı kutluyorum.Biz de kurduğumuz bir ekiple Belki de Türkiye'deki ilk Feijoa bahçelerini kuracaz inşAllâh.Facebook sayfamızdan da bahçe kurulumu ve Çevre düzenlemesi meyveler ve ağaçları da günü geldikçe paylaşacağız. Takip edebilirsiniz. https://m.facebook.com/?_rdr#!/feijoaaccasellowiana/

Feijoa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2018, 11:22   #718
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-02-2018
ev ödevim olarak araştırma yaparken buldum ... görüntüsü kivi yi andırıyor sanki..
emeği geçenlere teşekkürler...

sevda aytan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2018, 13:40   #719
Ağaç Dostu

NaciG's Avatar

Kaymak Ağacım yüzlerce çiçek açtı. Onun tohumlarından ürettiğim iki ağaç da çiçek açıyor.

Eklenen Resimler

vehbi, Muda, efeege ve 4 kişi beğendi.
Eski 27-05-2018, 12:30   #720
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi NaciG Mesajı Göster
Kaymak Ağacım yüzlerce çiçek açtı. Onun tohumlarından ürettiğim iki ağaç da çiçek açıyor.
Çok şanslısınız umarım bir sürü meyveleriniz olur Bende fidanını sipariş etmiştim ( tanıdığım birinden ) ama hala bulamadı

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

blackflower beğendi.
siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024