agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Egzotik Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni57Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-02-2014, 11:06   #301
Ağaç Dostu

vehbi's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2009
Galeri: 9
Resim boyutları şu anda büyük yüklemeye çalışacağım,yükleyemezsem,bilgisayarıma pragram yükleyince yüklerim.

vehbi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2014, 10:51   #302
Ağaç Dostu

vehbi's Avatar

pasiflora edülis çiçeği ve meyvesi sanırım üç yıl önce yetiştirdiğim.

Eklenen Resimler

Muda ve Milla beğendi.
Eski 22-02-2014, 11:38   #303
Ağaç Dostu

vehbi's Avatar

passiflora mollisima eylül ekim gibi çimlendirmeye çalıştığım tohumlardan,geçen hafta çimlendi.

Eklenen Resimler

Eski 22-02-2014, 11:39   #304
Ağaç Dostu

vehbi's Avatar

Bunlarda ekim de çimlenenler.

Eklenen Resimler

Eski 22-02-2014, 11:45   #305
Ağaç Dostu

vehbi's Avatar

Saksıda soğuklardan korumaya çalıştıklarım.

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
Eski 18-03-2014, 21:55   #306
Ağaç Dostu

NaciG's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2007
Geçen yaz Bauhaus'tan iki adet passiflora almıştım. İkisini aynı zannederken sonradan birinin 3 birinin 5 yapraklı olduğunu farkettim. Çiçekleri de farklıydı. Onları saksılarda büyütüyorum ve bu yaz ağacın biri meyve de verdi. Ancak içi boş çıktı. Bu kışı dışarıda geçirdiler. Hiçbir şey olmadı.

Eklenen Resimler

NaciG Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2014, 21:56   #307
Ağaç Dostu

NaciG's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2007
Bunlar da çiçekler...

Eklenen Resimler

NaciG Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2014, 20:10   #308
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi NaciG Mesajı Göster
Geçen yaz Bauhaus'tan iki adet passiflora almıştım. İkisini aynı zannederken sonradan birinin 3 birinin 5 yapraklı olduğunu farkettim. Çiçekleri de farklıydı. Onları saksılarda büyütüyorum ve bu yaz ağacın biri meyve de verdi. Ancak içi boş çıktı. Bu kışı dışarıda geçirdiler. Hiçbir şey olmadı.
Bu 3 yaprakli 'bos meyveli' olan bildigimiz passiflora edulis. Meyve yenmiyor, ama cicekler cok guzel ve soguga dayanikli.
Digerini en az bir kac tane celik ile cogaltmya calisin, meyve vermesi icin en az 2 bitki laazim.

istcallst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2014, 03:08   #309
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-05-2014
Passiflora meyve vermesi icin 2 bitki lazim yazilmis. Disisi erkegi mi var??

Gucchy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2014, 00:15   #310
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-09-2013
Merhaba arkadaslar, doğayı çok sevmeme rağmen bitkilerle ilgili pek bilgim yok. Burdaki resimlerle karsilastirdigimda sanirim benim saksıma ektiğim edulis pasiflorasi. (Saksı 1metre derinliginde, yaklaşık 50cm çapında bir saksı.)
Ben bitkiyi aldığımda yaklaşık 2metre civarındaydı. Her sabah güneş doğmadan onu suluyorum (Hergün sulamak doğru mu?). Sarmaşık olsun diye almıştım ve yanlarda attığı dallarla balkon korkuluklarına sarıldı. Sonra 5-6 çiçek açtı fakat karıncalardan dolayı meyve görme imkanım olmadı. Bitkiyi aldığım yere karıncalardan nasıl kurtulabilirim diye sordum, bana sinek ilacı sıkabilirsin dedi. Ben de sinek ilacı sıktım. Şimdi hem karıncalardan kurtulamadım hem de bitkimin yaprakları sarardı ve buruştu. Meyve olmasa da olur ama en azından bitkiyi kurtarmak istiyorum ne yapabilirim?

pariltiferahi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2015, 16:20   #311
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2013
fassiflora

benim merak ettiğim bir konu var. her pasiflora türünün meyveleri aynı olmadığına göre meyvenin şekline göre türleri tespit etmemiz mümkün mü? aşağıda meyvelerin resmini yüklemeye çalıştım. başka bir yerden alınmış bir resim ama meyveler aynen böyleydi. internette biraz araştırdım passiflora edulis olarak genelde çıktı ama emin olamadım fikri olan varmı?

Eklenen Resimler

Muda ve Milla beğendi.
aydindeniz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2015, 16:46   #312
Ağaç Dostu

vehbi's Avatar

Bence passiflora edulis.

Eski 13-04-2016, 15:04   #313
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Ne kadar sert budarsam o kadar gelişiyor bu çiçek. Yaşı 6 veya 7 oldu sanırım. Tüm çiti sarmış durumda.

Eklenen Resimler

vehbi, Muda, Milla ve 1 kişi beğendi.
Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2016, 08:03   #314
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Ne kadar sert budarsam o kadar gelişiyor bu çiçek. Yaşı 6 veya 7 oldu sanırım. Tüm çiti sarmış durumda.
Sicak iklimi seviyor , Ben 5 veya 6 sene once Mutlu Beyden almistim , hatta meyvasinida yemistim. Fakat topraga diktigimden kisin koruyamadim . ( o kadar da koklerini at gubresi ile malclamama ragmen ) bu sefer tohumdan yetistirirsem 25 litrelik saksida bol gunes alan bir yerde incir agacini sarsin bakalim diyecegim.Kisa budanir iceri alinir..
Passiflore bitkisi kisa daha dayanikli.. Ya da burdakiler iklime adapte olmuslar.

vehbi beğendi.
sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2016, 13:40   #315
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Aynen dediğiniz gibi Sn sındırgılı. En güzeli büyük saksıda yetiştirmek. Varsın saksıda bahçedekinden daha az çiçeklensin. Hiç olmazsa bitkileri kaybedip üzülmeyiz.

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2016, 17:59   #316
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-06-2016
merhabalar

forumda passiflora için parça parça bir çok yazı okudum.tohumdan yetiştirmek isteyenler için sürecini kendi tecrübelerime dayanarak yazmak istedim.
öncelikle tohumları zengarden den aldım.edülis ve incartana tohumları.sebebi ise edülis en iyi yenen meyveli olanı, incartana ise bitki çayına uygun ve soğuklara dayanıklı olmalarıydı.incartana yı soğuk katlama yaptım.2 ay toprak içinde buzdolabında kaldı.sonrasında direk toprağa ektim ve 1 haftada çimlendiler.edülis i 2 toğumu topraga ektim bir toğumuda nemlı peçete arasına koydum.ortalama 1-2 hafta içinde çimlendiler.tümünü saksılara ektim.tümü yarı gölge terasta bakıyorum.incartana ilk yıl çiçek açtı.edülisler bol sürgün verdi ama çiçek açmadı.eksiye düşen soğuklarda terastan içeriye aldım.edülis sonrasında yoğun yaprak dökümü yaptı.(sanırım ortam değişiminden) kışı bu şekilde atlattılar.incartanalardan birini evin önündeki bahçeye ektim ve kışı orda geçirdi.diğeri saksıda geçirdi.saksıda olanın gövdesi baharda tamamen kurudu.öldüğünü düşünürken topraktan yeni filizler verdi ve sonrasında coştu.bahçede olanın yaprakları döküldü ama gövde yeşildi.baharda gövdenin büyük bölümü kurudu.toprağa yakın herinden filiz verdi ve bu da coştu.edülis ikinci yazında yine büyüyor ama çiçek yok.forumdan okuduğuma göre ilk yıllar çiçek ve mevye vermiyormuş.önümüzdeki yaza sonuç bekliyorum.incartana nın çiçeklerini boya fırçası ile tozlaştırdım.şimdilik 1 tane meyve tuttu ve daha fazla tutacak gibi.saksılardakilere gübresini eksik etmiyorum.

yetiştirecek arkadaşlara umarın bir kılavuz olur.

enuma elish beğendi.
askcocugu20 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2016, 23:28   #317
Ağaç Dostu

vehbi's Avatar

Passiflora alata

Eklenen Resimler

Muda ve Milla beğendi.
Eski 28-09-2016, 23:30   #318
Ağaç Dostu

vehbi's Avatar

Passiflora incarnata

Eklenen Resimler

Muda, Milla ve safaguclu beğendi.
Eski 18-07-2017, 17:48   #319
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2017
Merhabalar uzun zamandır yazan olamamış ama belki yeniden hareketlenir burası. Elimde oldukça pasiflora tohumları var ve ben bu yaz çimlendirme şansım oldu . Elinde farklı tohum olan arkadaşlarla takas yapabiliriz . En kısa zamanda fotografta paylaşırım.

tubi00 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2017, 12:38   #320
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tubi00 Mesajı Göster
Merhabalar uzun zamandır yazan olamamış ama belki yeniden hareketlenir burası. Elimde oldukça pasiflora tohumları var ve ben bu yaz çimlendirme şansım oldu . Elinde farklı tohum olan arkadaşlarla takas yapabiliriz . En kısa zamanda fotografta paylaşırım.
Nasıl çimlendirdiniz benimkiler çimlenmiyor ?

GT-S7390 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2017, 18:14   #321
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2017
İki üç gece suda beklettim daha sonra topraga ektim ve her gün düzenli sulama yaptım. Bol aydınlık ve güneş gören yerde neredeyse hepsi çıktı . Sulamaya püskürtme şekline yapıyorum

siflera12 ve Duru beğendi.
tubi00 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2017, 15:00   #322
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-03-2016
Bu bitkinin adı nedir acaba

Merhaba ağaç dostları. Mayıs ayında bir arkadaşımdan passiflora tohumu diye bir kaç tohum aldım. Arkadaşım kendisi çimlendiremedi ama ben çimlendirdim ve bitkinin boyu şu anda 1 metreye yaklaştı. Üzerinde 1 adet büyük meyve ile pek çok sayıda minik meyve var. epeyce araştırdım ama bunun ne bitkisi olduğunu bulamadım. Sanki passifloraya benzemiyor. Teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

siflera12 beğendi.
DrMaster Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2018, 10:36   #323
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi DrMaster Mesajı Göster
Merhaba ağaç dostları. Mayıs ayında bir arkadaşımdan passiflora tohumu diye bir kaç tohum aldım. Arkadaşım kendisi çimlendiremedi ama ben çimlendirdim ve bitkinin boyu şu anda 1 metreye yaklaştı. Üzerinde 1 adet büyük meyve ile pek çok sayıda minik meyve var. epeyce araştırdım ama bunun ne bitkisi olduğunu bulamadım. Sanki passifloraya benzemiyor. Teşekkür ederim.
Ne olduğunu bilmiyorum ama Çarkıfelek değil

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2018, 11:46   #324
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halit Togay Mesajı Göster
Dün Ataşehir Migros'ta gördüm işte fotosu.Yalnız biraz pahalıca. Kilosu 60 YTL.
Kesinlikle o para verilipte yenlecek kadar abartılı bir meyve değil. Ekşimsi ve tatlımsı türünü bizzat tropikal bölgede yedim. Kilosu 3 dolar civarıydıki, 1 kiloda en az 30 40 meyve var, kurumuş haliyle. Neye ne kadar faydası var bana göre tartışılır. Mesela BAL ın etkisini görürsünüz hissedersiniz. Ama bunda böyle bir şansınız yok. Bana göre tamamen efsane.
Mesela Mango da da görürsünüz etkisni, kabızlık için mükemmel etkilidir. Avakado hafif limonlayıp yediğinizde tadı hoştur her gün 1 tane yemek istersiniz(tercihen ben yemek isterim). Ancak,
passion fruite u Bir kere yersiniz sonrasında çokta aranacak bir meyve değil. Bir çoğunuz belki yemezsiniz bile akıcılığından dolayı aklınıza m..i yi getirir.

siflera12 beğendi.
chelik26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2018, 11:49   #325
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi DrMaster Mesajı Göster
Çöl ikliminde yetişen kabak kavun karışımı bir meyve yemiştim. Adını bilmiyorum. Tadı hem kabağa hem kavuna benziyor. İçi olgunlaşınca kırmızımsı renk alıyor. O meyveye çok benziyor.

siflera12 beğendi.
chelik26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2021, 18:27   #326
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-01-2014
Merhaba resimdeki tohum passiflora mıdır,
Düzeltme :kapariymiş teşekkür ederim

Eklenen Resimler

Düzenleyen remus2 : 15-11-2021 saat 09:51
remus2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024