agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Egzotik Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni57Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-11-2011, 09:15   #271
Ağaç Dostu

fkopar's Avatar

Giriş Tarihi: 11-05-2011
Yaklaşık 4 ay önce ektiğim passiflora edulis. 15 cm civarında, ancak forumda aynı tür bitkinin 5 ayda 1 metreden fazla boya eriştiğini görmüştüm. Nerede hata yaptığımı anlayamadım.

mrduran beğendi.
fkopar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2011, 10:41   #272
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-06-2010
baslangicda 15-20 cm olan passionlari 12 litre su sisesine aldigimda P.caerulea yaz ayinda 3metre boy yapti ve cicek acti. edulis dahada hizli buyudu ,bol miktarda yan surgunlerde verdi ama ciceklenmedi. sonbaharin gelmesiyle su anda saksili olarak bodruma aldim, yapay isik veriyorum, %60-%70 dolayinda da budama yaptim, baharda dogrudan topraga ekecegim, seneye meyve alabilecegimi dusunuyorum, herhangi bir gubre takviyesi yapmadim, sanirim genis bir saksi , yeterli isik ve sicaklik saksida ciceklenmesine yeterli olacaktir,

kazanlik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2012, 18:48   #273
Ağaç Dostu

bluemercan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2011
Merhabalar ben tesadüf praktiker den passiflora caerulea tohumu almıştım gecen yaz çiçek diye aldım ama araştırmalarımdan gördüğüm bunun meyvesinin de oldugu bu türünün meyvesi var mı yoksa bu sadece çiçek açan türü müdür. Elinde fidesi olan var mı ekme zamanı geliyor yavaş yavaş ben tohumdan ektim bir türlü çıkarmayı beceremedim...

bluemercan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2012, 14:30   #274
Ağaç Dostu

fkopar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bluemercan Mesajı Göster
Merhabalar ben tesadüf praktiker den passiflora caerulea tohumu almıştım gecen yaz çiçek diye aldım ama araştırmalarımdan gördüğüm bunun meyvesinin de oldugu bu türünün meyvesi var mı yoksa bu sadece çiçek açan türü müdür. Elinde fidesi olan var mı ekme zamanı geliyor yavaş yavaş ben tohumdan ektim bir türlü çıkarmayı beceremedim...
passiflora caerulea zor çimlenen türlerden biridir. Ayrıca soğuğa en dayanıklı türlerden biri diyebiliriz. Bildiğim kadarıyla ekimden itibaren ikinci yılında meyve veriyor. Çiçekleri de çok güzel oluyor

Eski 22-02-2012, 23:17   #275
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-06-2010
Çelikler aylar sonra köklendi.Fotoğraflar çok büyük boyutta olmuş paylaşamıyorum malesef.
Edit;Facebook sayfamdan kopyalayınca ufak boyutta oldu

Virtue Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2012, 12:29   #276
Ağaç Dostu

Selçuk Boz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2006
Sayın Vitue,
Fidanın kökündeki topak şeklindeki oluşum pek hayra alamet değil.
Ziraat mühendisleri arkadaşlar daha iyi bilirler ama, bence topak şeklindeki oluşum temizlenmeli. Muhtemelen, hafifçe zorladığınızda zaten kendisi dökülüyordur.

Kolay gelsin.

Selçuk Boz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2012, 15:00   #277
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selcukboz Mesajı Göster
Sayın Vitue,
Fidanın kökündeki topak şeklindeki oluşum pek hayra alamet değil.
Ziraat mühendisleri arkadaşlar daha iyi bilirler ama, bence topak şeklindeki oluşum temizlenmeli. Muhtemelen, hafifçe zorladığınızda zaten kendisi dökülüyordur.

Kolay gelsin.
2 tane çelik aldım.İkisi de önce öyle topaklanıp sonrasında kök veriyor.Denedim öyle düşmüyor,parçası olmuş gibi.Kök de o oluşumun üstünden çıkmış bitkiden değil.Sanırım olması gerek onun.

Eski 25-02-2012, 10:35   #278
Ağaç Dostu

Selçuk Boz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2006
Sayın Virtue,
Kök Kanseri Hastalığı ve kök ur nematodu hastalığını incelemenizi tavsiye ederim.

Selçuk Boz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2012, 11:48   #279
Ağaç Dostu

Dediğinizi yaptım; ektiğim yerden çıkarıp o kısmı budama makası ile temizledim.Tabi kökün çıktığı az bir kısmı kaldı.Tekrardan ektim.O görüntü benim de hoşuma gitmemişti.

Eski 10-10-2012, 16:56   #280
Ağaçsever

Can Dostum's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2010
Thumbs down

iki yıldır dör gözle çiçek açmasını beklediğim passionfruitum nihayet çiçeklendi fakat çiçekleri meyve tutmadan dökülüyor ne yapmalıyım

Can Dostum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2012, 15:35   #281
Ağaç Dostu

fkopar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Can Dostum Mesajı Göster
iki yıldır dör gözle çiçek açmasını beklediğim passionfruitum nihayet çiçeklendi fakat çiçekleri meyve tutmadan dökülüyor ne yapmalıyım
En azından çiçeğini görme şansınız olmuş hocam. Ben çiçek bile görmedim daha. Ama ektiğimden beri o kadar zaman geçmedi. Şu anda yaklaşık 2m boyunda.

Eski 31-10-2012, 11:55   #282
Ağaç Dostu

ben granadilla tohumundan yetistirdigim cicegimi buyuk boy saksiya aldim. 2 kez derin budama yaptim. budadigim dallari suda koklendirdim simdide tomurcuklandi. 2haftaya kadar cicek gorurum sanirim, benim saksi 12litre sanirim, arada bir de sivi gubre takviyesi yapiyorum,

sari ve mor renkli, uzerinde cicekleriyle gorunce dayanamadim , onlardan da aldim, ciceklenmeleri denk dusurebilirsem birbiriyle tozlamayi deneyecegim, baska bitkilerde meyve tutumu icin farkli cesitler daha iyi verim veriyor. bakalim passionda da oyle mi?

Düzenleyen kazanlik : 01-11-2012 saat 12:21 Neden: ekleme
Eski 04-12-2012, 11:23   #283
Ağaç Dostu

maalesef cicek gormek nasip olmadi, cicekler olgunlasamadan sararip dustu.
Granadilla ,celuera gibi degil. cok hizli buyuyor, sanirim cicek gormek ancak topraga ekilirse mumkun olabilecek.

yedigim en guzel meyve granadilla meyvesi, bu kadar pahali olmasa her gun alip yerim, bal gibi,,
daldan koklendirdiklerimi topraga almanin zamani geldi, anac olan bitkiyide topraga dikecegim, yeterince fidem var, meyve alabilmek icin gerekirse sirf bu bitki icin sera yapacagim,

Düzenleyen kazanlik : 24-03-2013 saat 19:41 Neden: ekleme
Eski 12-05-2013, 18:29   #284
Ağaç Dostu.

Romantik's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Anaç Passiflora fidanlarımız çiçek açmaya başladılar,

Eklenen Resimler

arifyusuf beğendi.
Romantik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2013, 22:02   #285
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-07-2012
bndede passion fruit var ama daha açmadı tahmini nezaman acar

arifyusuf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2013, 07:58   #286
Ağaç Dostu.

Romantik's Avatar

Bitkinizin bakımına ve büyümesine göre çiçek açma süresi değişmektedir.

Eski 13-05-2013, 18:52   #287
Yeni Üye

anladım bide elimde tohumlarından var tahmini nekadar sürede cimlenir

Eski 13-05-2013, 20:37   #288
Ağaç Dostu.

Romantik's Avatar

tazeliği ve bayatlığı çimlenmede en önemli faktörlerdir, taze tohumlar uygun sıcaklıkta ve bakımda 20. gününden itibaren çimlenmeye başlayacaktır.

Eski 13-05-2013, 21:09   #289
Yeni Üye

zengarden almıştım geçen hafta tahminime göre taze degildir

Eski 22-05-2013, 13:54   #290
Ağaç Dostu

bari's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2008
Galeri: 4
Meyve suyu olarak çıkmış. Ama şu anda sadece eskişehirde galiba.

Eklenen Resimler

Gardenias beğendi.
bari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2013, 23:48   #291
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-04-2013
Arkadaşlar bana bu passafloranın tohumunu gönderebilecek varmı nisan (2013) ayında 2 çeşit oalarak zengarden den aldım fakat çimlendiremedim hala umudum var gibi hergun bakıyorum fakat yok Ben Nazillide bana birkaç tohum gonderebilirseniz sevinirim

burki043 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2013, 14:37   #292
Ağaç Dostu.

Romantik's Avatar

Seramız içinde Olgunlaşmakta olan Passiflora Edulis meyveleri,

2. resimdeki çiçek tomurcuğu çıkartan Passiflora şurubununda yapıldığı en fazla soğuklara dayanıklı Passifloralardan biri olan Passiflora İncarnata,

3. resim passiflora incarnatanın çiçekleri,

Eklenen Resimler

Eski 22-07-2013, 15:08   #293
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bari Mesajı Göster
Meyve suyu olarak çıkmış. Ama şu anda sadece eskişehirde galiba.
Tadı nasıl acaba?

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2013, 16:57   #294
Ağaç Dostu

vehbi's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2009
Galeri: 9
Geçen sene edülis meyve vermişti, soğuklara dayanamadı kurudu yavrusu gelişiyor,incarnata meyve tuttu,bakalım nasıl gelişecek,üçünçü resim edülis,ün yavrusu,bir ve ikinci resimler incarnata.

Eklenen Resimler

vehbi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2013, 17:15   #295
Ağaç Dostu

vehbi's Avatar

İncarnatanın meyvelerinden bir tanesi oval,diğeri yuvarlak gibi büyüyor büyüyünce bakalım değişecekmi.

Eklenen Resimler

Eski 22-07-2013, 17:34   #296
Ağaç Dostu.

Romantik's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vehbi Mesajı Göster
İncarnatanın meyvelerinden bir tanesi oval,diğeri yuvarlak gibi büyüyor büyüyünce bakalım değişecekmi.
İncarnata Türkiyede pek bilinmeyen hem soğuklara dayanıklılığı hemde meyvesinin makbul oluşu ( Guava gibi bir tatıdının olduğundan bahsediliyor ) gelecek için hobicilerin gözdesi olacağına inanıyorum,

Bu arada ilk meyevlerden birini sizin tatma şanşınız olacak,

vehbi beğendi.
Eski 22-07-2013, 17:52   #297
Ağaç Dostu

vehbi's Avatar

İncarnata Türkiyede pek bilinmeyen hem soğuklara dayanıklılığı hemde meyvesinin makbul oluşu ( Guava gibi bir tatıdının olduğundan bahsediliyor ) gelecek için hobicilerin gözdesi olacağına inanıyorum,

Dileğiniz için teşekkür ederim kısmet gelişmeleri gayet sağlıklı,üç sene önce passiflora edülis ve incarnata almıştım,edülis altı yedi tane meyve vermişti,tadına baktım hoşuma gitti çok farklı bir aroması vardı limonataya karıştırmıştım,evvelki sene kışın sert geçince yeterince korumaya almamıştım,edülis,incanata ve mollisima kışı atlatamadı,şu anda meyve vermeye başlayanları geçen kış korumaya almıştım,bu sene kısmet olursa bir tanesini dışarıda bırakacağım,çiçeklerinin kokusunuda çok beğeniyorum,caurelladan farklı.

Eski 22-07-2013, 19:33   #298
Ağaç Dostu.

Romantik's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vehbi Mesajı Göster

Dileğiniz için teşekkür ederim kısmet gelişmeleri gayet sağlıklı,üç sene önce passiflora edülis ve incarnata almıştım,edülis altı yedi tane meyve vermişti,tadına baktım hoşuma gitti çok farklı bir aroması vardı limonataya karıştırmıştım,evvelki sene kışın sert geçince yeterince korumaya almamıştım,edülis,incanata ve mollisima kışı atlatamadı,şu anda meyve vermeye başlayanları geçen kış korumaya almıştım,bu sene kısmet olursa bir tanesini dışarıda bırakacağım,çiçeklerinin kokusunuda çok beğeniyorum,caurelladan farklı.
Bu 3 ünü de sahipseniz demekki bu bitkileri büyük bir ihtimalle bizden aldınız, çünkü bu türleri fidan olarak bizden başka satan firma mevcut değil.

Mollisima -2 derecenin altında zarar görüyor.

Eski 19-02-2014, 00:22   #299
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-08-2013
Merhaba, bende pasiflora incarnata ve alata tohumları vardı. Bir çok arkadaş tohumdan çimlendirdim demiş ama nasıl bir işlem uyguladıklarını yazmamışlar. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Gerçi dün 24 saat suda beklettikten sonra diktim onları. Torfu da 24 saat öncesinde dumanlama yapılmış suyla sulamıştım. Faydası olur belki. Kapların üstlerini streç ile kapatıp kaloriferin üzerine yerleştirdim. Güneş gören bir pencerenin yanındalar. Çimlenmeyi sağlamak için herhangi bir tavsiyeniz var mı acaba? Ne de olsa çimlendirme konusunda tecrübeli arkadaşlar var aramızda. Nasıl bir yöntem izlediniz? Bilgi verirseniz memnun olurum.
Bir de çimlenme süreleri en az ve en fazla ne kadar?

turkanatalay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2014, 09:46   #300
Ağaç Dostu

vehbi's Avatar

Bu 3 ünü de sahipseniz demekki bu bitkileri büyük bir ihtimalle bizden aldınız, çünkü bu türleri fidan olarak bizden başka satan firma mevcut değil.

Mollisima -2 derecenin altında zarar görüyor.

Passifloraları tohumdan yetiştirdim,edülis lilikoi,edülis pandora,edülis panama red,edülis black,mollisima,recomosa red,feidota,alata,incarnatanın iki çeşiti ve çiçeğini henüz açmayan tohumlarını karıştırdığım üç tane bir yaşında boyları iki metreye ulaşan passifloram var,meyve veren edülis panama ve incarnatanın iki çeşidi diğerleri çiçek açtı fakat meyve vermedi,incarnatalardan iki tanesini dışarıya bahçeye diktim şu anda henüz yaşıyorlar kış çok sert geçmediği için olabilir,çimlenmeleri bazılarını portakal suyunda bir gün beklettim,bazılarını direk torfa ektim,sıcaklık yirmi derecenin altına düşmesse daha hızlı çimleniyorlar,eylülde tohumlardan torfa ekmiştim,çıkanlar oldu bazıları çıkmadı geçen hafta baktım bir tane mollisimma tohumu yeni çimlendi,yaklaşık dört aydan fazla oldu,havalar sıcak gidince ısıdan olsa gerek,tohumları aşırı sulamadan bir kaç günde bir fısfıs veya küçük pet şişelerin kapaklarını toplu iğne ile birkaç yerinden delerek az su verirsek,tohumlarımızda taze olursa normalde yirmi güne kadar çimleniyorlar,altı ay sonra çimlenenlerde oldu.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024