agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Egzotik Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni49Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-06-2011, 00:30   #1
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Gliricidia sepium - Madre de Cacao

Merhaba arkadaşlar,
Forumda kakao yetiştirmek isteyen pek çok arkadaş gördüğüm için ve ben de bu konuyla ilgili 3 haftadır araştırdığım için insanları bilgilendirmek istedim.Yıl içinde 21-32 C olması gerekiyor ve alt sınır 15 C. (Bu başka bir kakao türü için geçerli ) Benim şahsi düşüncem bol güneş alan bir odada yetiştirilebileceği;ayrıca ben de bilgilenmek açısından soruyorum evimde termal ısıyı 25 C'de tutan bir oda ve bol güneş alan bir odam var burada sera etkisi yaratılabilir mi ? (elbette ki meyve vermesini beklemiyorum, maksat süs amaçlı ) Ayrıca ebay'den çok ucuza satıldığını ve şansınızı denemeyi tavsiye ederim;ben deniyorum şu an şahsen ancak sonucu ne olur bilemeyeceğim. Benim bulduğum kişi,5 dolara tohumu satıyor,25 dolara sertifikalandırıyor ve 5 dolara da yolluyor. ( içinde 30 tohum bulunuyor,tohumlar ürün alındıktan sonra toplanıyor) Sertifikalandırılması sadece gümrükte sorunsuz geçebilmesi için,tabi şansınızı denemek istiyorsanız 15 lirayada deneyebilirsiniz.
Saygılar

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2011, 12:28   #2
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Gliricidia sepium - Madre de Cacao

Merhaba,
Ben tohumları diktim ve güneş alan bir yerde sıcaklığı 25 sabit tutan bir yerde tutmaktayım.Filiz çıktıktan sonra onun güçlülüğünü koruması için ne yöntemler izlemeliyim ?
Saygılar

Eski 31-08-2011, 12:39   #3
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Merhaba,
30 Ağustos 2011 günü ekim işini gerçekleştirdim.Araştırmalarım sonucu gliricidia sepium en çabuk büyüyen bitki türlerinden ve medikal anlamda da sıkça yararlanılmakta.Ürün sorunsuzca 40 günlük bir zaman zarfında elime ulaştı;ayrıca edindiğim bilgilere göre tohum kaybolursa yeniden yollanıyor.

Eski 01-09-2011, 00:17   #4
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Aslında yanlış zamanda dikmişsiniz zira ağaç türü olan bu bitki çimlendirğinde gelişme dönemi kış aylarına denk gelecek bu dfa onu muhafaza etmenizde size zorluk yaşatacak. Madem diktiniz o zaman kış aylarında ılık ver soğuklardan korunacağı bir yerde muhafaza eerek gelecek yaza çıkmasını sağlayınız. Aşırı sulamayınız, toprak nemli olacak şekilde olmalı, ışığı direk tepeden almasını sağlayınız gelecek yaza kadar hiç gübre vermeyiniz dondan etkilenmemesini sağlarsanız yaşatabileceğinize inanıyorum.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2011, 13:25   #5
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin Yılmaz Mesajı Göster
Aslında yanlış zamanda dikmişsiniz zira ağaç türü olan bu bitki çimlendirğinde gelişme dönemi kış aylarına denk gelecek bu dfa onu muhafaza etmenizde size zorluk yaşatacak. Madem diktiniz o zaman kış aylarında ılık ver soğuklardan korunacağı bir yerde muhafaza eerek gelecek yaza çıkmasını sağlayınız. Aşırı sulamayınız, toprak nemli olacak şekilde olmalı, ışığı direk tepeden almasını sağlayınız gelecek yaza kadar hiç gübre vermeyiniz dondan etkilenmemesini sağlarsanız yaşatabileceğinize inanıyorum.
Merhaba Selahattin bey,
Öncelikle çok teşekkür ederim yanıtladığınız için.Aslında bu tohum sıcağı seviyor diye diktim,ve şu an toprakta tohumlarımdan birini yeşillenmiş halde buldum (beyaz ve üstü de yeşil) ki bu onun gibiye benziyor.Benim size başka bir sorum daha olacaktı;bu bitki aşılanma zamanına geldiğinde neyle aşılanmalı,aşılanması gerekiyor ve de başka bir dal olmuyorsa ne gibi bir çözüm vardır?

Eski 02-09-2011, 13:37   #6
Ağaç Dostu

Sevgili Charlaux, çok tandığım bir tür olduğunu söylemeyem ve hatta size bir letaratür araştırması yapmanızı öneririm zira belki aşılamaya gerek bile olmayabilir ama şunu söyleyebilirim ki sizin şartlarnızda bu bitki aşılanabilse bile ve yaşarsa iki üç yılı bulur diye düşünüyorum saksıda olması bu düşüncemi kuvvetlendiriyor. Türü de iyi araştırmalı ve eğer aşılanacaksa aşılayacağınız özelliklerini gösteren türü ve yerini sizin bulmanız gerekecek.

Eski 02-09-2011, 13:45   #7
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Merhaba,
Aşılama süreci 2-3 yıl değil mi yanlış anlamadım ? Bir de bahsettiğim tohum rengi çimlenme belirtisi midir ?
Sevgiler saygılar
Not:Bu bitkiyi seçmemdeki en basit neden en kolay büyüyen ağaç türlerinden birisi olması.Uzun ve zorlu bir yolculuk olacak fakat denemeye değer

Eski 02-09-2011, 20:27   #8
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Arkadaşlar 2 Eylül'de Gliricidia Sepium çimlenmiştir. 40 günlük yolculuğuna rağmen bir gece suda bekletildiğinde sonuç ortada.Bitki hakkında ayrıntılı bilgi almak isteyenler buradan sorabilir ya da özel mesaj da atabilirsiniz.
Saygılar

Eski 02-09-2011, 21:33   #9
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Sevgili charlaux, güle güle büyütün. Bu annenin kakaosu nu ne için yetiştireceksiniz. Yani kakao agacına pek benzemiyor. Kullanım alanı nelerdir.

(Birde maymun kakaosu var(Herrania sterculiaceae-herrania pulcherrima tree).. Çiçekleri bir harika..meyveside içecek yapılıyormuş. Bende bunun tohum veya fidesini arıyorum)

Charlaux beğendi.
agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2011, 22:44   #10
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agozce Mesajı Göster
Sevgili charlaux, güle güle büyütün. Bu annenin kakaosu nu ne için yetiştireceksiniz. Yani kakao agacına pek benzemiyor. Kullanım alanı nelerdir.

(Birde maymun kakaosu var(Herrania sterculiaceae-herrania pulcherrima tree).. Çiçekleri bir harika..meyveside içecek yapılıyormuş. Bende bunun tohum veya fidesini arıyorum)
Merhabalar,
Aslında şans eseri buldum bu kakao çeşidini,ebayde kakao tohumu araştırırken karşıma ilk çıkan bu oldu.Diğer adıda madre de cacao.Kahve ve kakao ağaçlarının gölgeliği olarak kullanılırken bu çeşidin en kolay büyüyen türüymüş,ayrıca soğuğa dayanabilen bir tür (15 dereceye kadar dayanabiliyor) Bu meyve ağacı türüne çok fonskliyonlu ağaç deniliyor ve en önemli ikinci tür;yani bu türe başlamak isteyenler için en uygun tür kanımca.

Ad vermek doğru mudur bilmiyorum ancak ben iyi bir deneyim yaşadığım için size tavsiye edebileceğim bir ebay satıcısı var.Sağlık sertifikasız 15 liraya satılıyor,ben sağlık sertifikasıyla 50 liraya aldım ve 40 gün içinde elime ulaştı (ben biraz şehre uzak bir kesimde yaşıyorum,onu da göz önünde bulundurmak lazım ) Ve bu kadar uzun süreden sonra 2 günde çıkması (kontrol ettim tohumuyla bağlantısı var) beni çok mutlu etti. Herkese tavsiye edebileceğim bir tür oldu bu;hele Akdeniz ve Ege bölgesinde yaşayanlar için kaçırılmaması gereken bir tür olduğuna inanmaktayım.(kolay olması açısından ) Size özel mesaj olarak atıyorum ismini,maymun kakaosunu ona sorabilirsiniz ,istek üzerine de tohum getirtiyor Belize'den çünkü
Umarım yardımcı olabilmişimdir

Eski 02-09-2011, 23:03   #11
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Çok teşekür ederim sevgili Charlaux, bunu tohumları kakaoya benzemiyor, fasulye gibi. Yanılıyor muyum? Onun için sormuştum.

Evet, tohumlar çok taze ve olgunlaşmış meyveden alınmassa çimlenmiyormuş..Seninkiler çok kolay çimlenmiş..

Eski 02-09-2011, 23:10   #12
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Aynen,benimki biraz şansa geldi* ve aynen fasulyeye benziyor.Benim aldığım yer lokal bir yerdi,Belize'den Amerika'ya oradan da İstanbul'a geldi.Bir gece suda beklettim sadece Kendisi çok iyi baloncuklu ambalajlara sıkıca sarmış,belki o yüzden tazeliğini korumuş olabilir.

*üşündüm de belki de pytosanitary (yanlış yazmış olabilirim) sertifikasında sağlık kontrollerinden geçiriyorlar belki de o yüzden bunlar gelmiştir

Eski 02-09-2011, 23:17   #13
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Yani o fasulyeler cacao muymuş?. Tadına baktın mı?...))

Kusura bakma döne döne soruyorum. Daha önce hiç görmemiştim.

Düzenleyen agozce : 06-09-2011 saat 22:13
Eski 03-09-2011, 06:04   #14
Ağaç Dostu

Bahsettiğiniz çimlenmeye ait buraya fotoğraf koysanız?

Eski 03-09-2011, 16:44   #15
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agozce Mesajı Göster
ani o fasulyeler cacao muymuş?. Tadına baktın mı?...))

Kusura bakma döne döne soruyorum. Daha önce hiç görmemiştim.
Benim bildiğim bir kakao türü (anne kakao türkçeye geçince ) Tam olarak kabak çekirdeğine benziyor Umarım yardımcı olabilmişimdir,sağsalim büyüsün kakaolar sana da tohum yollarım istersen
Not: Başta yanlış anlaşılmam kaynaklıdır.Kakao ağacı değildir 11.başlıkta belirtilmiş olsa da burada da değiştirmediğim için özür dilerim.

Düzenleyen Charlaux : 11-12-2011 saat 09:29 Neden: yanlış bilgilendirme
Eski 03-09-2011, 18:04   #16
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Merhaba,
Bugün çimlendiği kesinleşti (gördüğümüz gövdenin bir kısmıymış) Teşekkür ederim.

Eski 03-09-2011, 21:35   #17
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Ayrıca sizce gliricidia sepium'u aşılamak zorunda mıyız ya da hangi bitki yapabilir miyiz? Yardımcı olan herkese şimdiden teşekkürler

Eski 06-09-2011, 21:00   #18
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Gliricidia Sepium - Madre de Cacao ( sevgili arkadaşım agozce'nin eşsiz bilgileriyle)

Gliricidia sepium fabacae familyasına mensup olan bir egzotik meyve ağacıdır.Anne kakao anlamına gelen Gliricidia sepium - madre de cacao 15-25 C arası sıcaklığı sever.Kolayca yetişen ve büyüyen gliricidia sepium gerek dayanıklılığı gerekse sıcaklık gereksinimleri bakımından Türkiye'de yetiştirilebilir.Gliricidia sepium kahve ve kakao ağaçlarını koruyarak bir gölge ağacı görevini üstlenir ayrıca meyvesi medikal anlamda önemlidir.Gliricidia sepium dünyanın 2. en önemli multifonksiyonel bitkisidir.Bu yüzden bahçede kahve ve kakao tohumu yetiştiriyorsanız gliricidia sepium'u gölge ağaç olarak kullanabilir;büyük saksıda ya da küçük alanda kahve ya da kakao tohumu yetiştiriyorsanız arkadaş bitki (sorun yaratmayan bitki) görevini üstlenir.

Tohum
Gliricidia sepium'un tohumu kabak çekirdeğini andırır.Başarılı bir çimlendirme için gliricidia sepium'un meyve çekirdekleri taze ve tam anlamıyla olgunlaşmışken alınmalıdır.Tohumları dayanıklı olduğundan uzak yerlerden güvenle sipariş edebilirsiniz;ancak tohumları bir gece suda bekletmeyi ihmal etmeyiniz.Tohumun ölü olup olmadığını anlamak için tohumu ortadan ikiye bölün,içi siyahsa bu tohumun ölü olduğu anlamına gelir.Bu durumu en aza indirmek için satıcınızdan pytosanitary sertifikası istemeyi unutmayın;bu bitkilerin sağlıklı ve taze olmasını güvence altına alır.(sertifika paralıdır,ücretleri değişir;Belize 45 tl ister ) Ayrıca tohumları iyi bir şekilde paketlemesi gerektiğini söylemeyi unutmayın.Tohumu gübreli bir toprakta yetiştirmek istiyorsanız toprağı bir gün boş bırakmakta fayda var;ancak sonradan gübre koymayın çünkü bu bitkiye zarar verir.Bitki büyüyünce agozce'nin önerdiği gibi muz enzimi kullanılabilir.Diyelim ki çok fazla tohum aldınız ve bir kısmını saklamak istiyorsunuz,saklamak istediklerinizi buzdolabına koyabilirsiniz.(buzluk olmaz)

Çimlendirme
Tohumları bir gece suda bekletiniz;bu hem uzun yolculuktan gelen tohumları normal haline geri döndürür hem de süreci hızlandırır.Hava 20 c civarındaysa 1-2 gün içinde çimlenme işleminin başlaması gerekir.Önce tohum yemyeşildir,sonra çatlar ve aşağı doğru bir kol çıkar.Sonrasında çatlayan kısmı baş olacaktır ve bildiğimiz bitki şekline 5-6 günde gelecektir.Her gün 1 parmak eninde su konulabilir.4 veya 5 yaprak çıkarmadan sakın yerinden kaldırmayın, bundan sonra güçlenir. Gerekirse, yani kökler çok yüzeydeyse üzerine toprak doldurun.

Belli başlı bilgileri Agozce'den öğrendim bu konudan ötürü ona teşekkürlerimi iletirim.Ayrıca yetiştirmeye yeni başladığımdan edindiğim bilgiler bunlar;süreç içinde daha fazla bilgi vereceğim.

Eski 18-10-2011, 18:50   #19
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Ekeli yaklaşık 1 aydan fazla oldu ve 1 hafta 10 gündür de içeride bir odada.Filizler artık yavru ağaç şeklini aldılar fakat hala yeşiller ve odada yaşamaktan da gayet memnunlar gibi.Anladığım kadarıyla sıcaklıktan onlar için en önemlisi.

Eski 07-11-2011, 22:55   #20
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Kasım ayı - Zannedersem yaprakların rengi koyulaşmaya başladı,bu iyiye alamet midir zaman gösterecek

Eski 12-11-2011, 10:44   #21
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Merhaba arkadaşlar,
Çok güzel 2 link buldum http://agroforestry.net/tti/Gliricidia-gliricidia.pdf ve Factsheet - Gliricidia sepium Bunları türkçeye çevirmeyi düşünüyorum ancak bana yardımcı lazım böyle bir kaynak hazırlamak konsunda;bu sayede el birliğiyle gliricidia sepium kaynağı hazılrayabiliriz

Bu bitkinin sevdiğim tarafı multifonksiyonel bir ağaç,en az hastalığa yakalanan bitki türü ve rüzgara da dayanıyor,tam bir yeni başlayanlar için egzotik bitki.

Eski 10-12-2011, 22:46   #22
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Çevirmeye ayın 23ünde başlıyorum arkadaşlar.Onun dışında gliricidia sepium filizlerinden belki* bir tanesini nisan ayında vereceğim.İlgilenen arkadaşlar varsa buradan mesaj atabilirler.

*: bir iki tanesinin sağlam durması durumunda

Eski 11-12-2011, 00:28   #23
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Çiçekleri çok güzel. Fazla ise bir tanesini ben alabilirim...)

Peki bu tohumlar yeniyor mu hala anlamadım.

Eski 11-12-2011, 06:52   #24
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Sn.Charlaux çimlenme oranı hakında bilgi verirmisiniz
eBay'da 3 dolara 5 tohum satıyorlar.
Çimlenme yüzdesi iyi ise 5 tohum da getirtilir.
Bu arada Kakao ağacıyla uzaktan yakından akrabalığı yok.
Madre de Cacao denmesinin sebebi Kakao ağaçlarına gölge yapmak için kullanılması- onları bir anne gibi koruyor manasında.
Diğer adı da Meksika leylağı.
Saygılar.

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2011, 09:34   #25
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Sn.Charlaux çimlenme oranı hakında bilgi verirmisiniz
eBay'da 3 dolara 5 tohum satıyorlar.
Çimlenme yüzdesi iyi ise 5 tohum da getirtilir.
Bu arada Kakao ağacıyla uzaktan yakından akrabalığı yok.
Madre de Cacao denmesinin sebebi Kakao ağaçlarına gölge yapmak için kullanılması- onları bir anne gibi koruyor manasında.
Diğer adı da Meksika leylağı.
Saygılar.
Merhaba Jezebel hanım,
Öncelikle özür dilerim,ben de onu sonradan farkedim kakaoyu koruyucu nitelikte olduğunu yazsam da (11.başlıkta) diğerlerini düzeltmediğim için suçlu sayılırım Ben e*species adlı kişiden aldım ve cidden 10 tohum ektim 6sı çıktı,şu an bir odada korunuyor olsalarda gayet iyi yaşıyorlar ve bu zamana kadar pek bir sorun çıkartmadılar bana.3.ayları olsa da boyları pek uzun değil ki bu doğal mıdır bilemiyorum çünkü ingilizce de dahil hiçbir kaynak yok ancak 1 gün suda dinlendirdikten sonra 3.günde filizlendi.Size aldığım kişinin linkini daha ayrıntılı olarak verebilirim,ben 60 tanesini 50 liraya almıştım ( tarım sertifikası ) ile,bu bitkinin burada da gelişmesini ve insanların bilgilenmesini umuyorum.

Eski 11-12-2011, 10:28   #26
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Sn.Charlaux suçlamak gibi bir maksadım yok, sadece hatayı düzelttim.
Benim gösterdiğim kaynak fransız, %100 güvenilir.
Bitkinin yararları ve Türkiye iklimine uyum sağlaması konusunda bilgi verebilirseniz sevinirim.

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2011, 11:16   #27
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Sn.Charlaux suçlamak gibi bir maksadım yok, sadece hatayı düzelttim.
Benim gösterdiğim kaynak fransız, %100 güvenilir.
Bitkinin yararları ve Türkiye iklimine uyum sağlaması konusunda bilgi verebilirseniz sevinirim.
Biliyorum,zaten burada suçlama olmaz yanlış bilgiyi düzelmek olur Edindiğim bilgiler çerçevesinde multifonksiyonel bir bitkiymiş.Ayrıca pek çok hastalık tedavisinde kullanıldığı da söyleniliyor.Minimum 15 c sıcaklık istiyor ve hastalıklara da dayanıklı;bu yüzden bir başlangıç bitkisi olarak kullanılabilir begonvil gibi bitkilerin yetiştiği her yerde de kullanılabilir.Ben gliricidia sepium'umu kışın içeride yazın dışarıda bırakmayı planlıyorum.Denenmediği için kendi görüşüm bu bitkinin burada yetiştirelebileceğidir,en azından diğer egzotik bitkilere göre daha kolay yetiştirelebilir olduğu kanaatindeyim.

Bu arada benim aldığım kişi Gliricidia sepium -Tropical 'Madre de Cacao' 100 Seeds | eBay . Buradan tohumlar 30 gün içinde taze bir şekilde geldiler,hiçbir sorun yaşamadım kendileriyle.Türkiye'ye girerken de hiç bir sorun yaşamadı ancak bu pytosanitary sertifikasından dolayı mıdır bilmiyorum ( türkçesini bilmiyorum özür dilerim ancak tohumların sağlıklı olduğunu kanıtlıyor) bu sertifikayı istiyorsanız 45 liraya kendi ürünlerinde satılıyor.
Umarım yardımcı olabilmişimdir,umarım geliştirebiliriz bu konuda kendimizi

Bu arada isterseniz birkaç tohumum buzlukta saklı,yollayabilirim adresinizi ö.mesaj olarak yollayabilirsiniz.Ancak buzlukta olduğu için ne kadar kullanılabilir şansı ne kadardır bilemiyorum.

Eski 11-12-2011, 15:29   #28
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Sevgili agozce,
Şu an için bitkilerin yaşayabilme durumunu kestiremedeğimden verme konusunda beklemedeyim ancak dilersen mart nisan ayında şu anki bitki sayısı sağsa yollayabilirim.Ya da istersen buzluktaki tohumlardan da yollayabilirim 2 tane

Eski 11-12-2011, 15:37   #29
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Bu arada arkadaşlar,benim bir sorum olacak 2 Eylülde çimlenen bitkilerim şu an http://agroforestry.net/tti/Gliricidia-gliricidia.pdf sayfa 8 de ikinci resimdeki küçükler durumunda,şekli şemali aynı ancak bir kaç tanesi bir arada duruyor.Sizce bunu güçlendirmek için ne vermeli ? Rhibozium diyor da bunu Türkiye de bulabilir miyim ?Bir de biraz yamuk duruyorlar ancak bitkiler gayet sağlıklı en azından 5 tanesinden 3 tanesi gayet iyi gelişmiş 7-8 yaprağı vardır herhalde. Yardımcı olursanız sevinirim.

Eski 11-12-2011, 15:59   #30
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Yararlarına gelince
Gliricidia sepium yaprakları ve çiçekleri kızartılarak yenilebiliyormuş
Bal üretimine katkıda bulunuyor,arıları bölgeye çekiyormuş
Tıpta lapa olarak kullanımı gerçekleşiyormuş.Meksika'da bir antihistaminik,ateş düşürücü,idrar sökücü,balgam sökücü olarak kullanılırmış.Gliricidia sepium özünde yüksek anti mantar özelliği bulunurmuş.
Ayrıca hayvan yemi olarak kullanılırmış

Tek kötü tarafı donlara dayanıklı değil,ancak zannediyorum ki buradaki kişiler rahatlıkla bu bitkiyi yetiştirebilir

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024