agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Egzotik Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni19Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-09-2018, 08:56   #31
Ağaç Dostu

celalamca's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nariçi Mesajı Göster
Zereshk güzel ve bereketli bir bitkiymiş. Bunu hemen temin etmeli, tedarik eden olursa ben bir çeliğine-fidanına talibim.

https://www.esfloraonline.com/urun/z...errima-bidaneh

zereşk fidanını siteden temin edebilirsiniz .

celalamca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2019, 00:06   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ngunduz71 Mesajı Göster
iran' dan getirdiğim fideler epey büyüdü.
Bu Zereshk mi?

muammerbiskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2020, 08:58   #33
Ağaç Dostu

esflora's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2016
Zereşk çok su sevmeyen bir bitki. Ayrıca fidanı, aynı Türkiye'deki hünnap fidanları gibi, yavrulardan kök sökümü yapılarak ayrılıyor. Bu nedenle ilk yıl fidana iyi bakmak gerekiyor.

Bu yıl başarabilirsek 3 yaşlı fidan getirmeye çalışıyoruz.

celalamca beğendi.
esflora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2020, 11:40   #34
Ağaç Dostu

celalamca's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esflora Mesajı Göster
Zereşk çok su sevmeyen bir bitki. Ayrıca fidanı, aynı Türkiye'deki hünnap fidanları gibi, yavrulardan kök sökümü yapılarak ayrılıyor. Bu nedenle ilk yıl fidana iyi bakmak gerekiyor.

Bu yıl başarabilirsek 3 yaşlı fidan getirmeye çalışıyoruz.
Geçen senelerde 1 yaşında satmıştınız.sizden aldığım fidanlar maalesef kurudu.3 yaşda kök gelişimi tam oturmuş olur.1 yaşındakilerin kökleri iyi değildi.yine de şansımı denedim ama hayal kırıklığı oldu.
ama 3 yaş gelince yine alırım.

aydemiraydın beğendi.
Eski 24-02-2020, 22:05   #35
Ağaç Dostu

esflora's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi celalamca Mesajı Göster
Geçen senelerde 1 yaşında satmıştınız.sizden aldığım fidanlar maalesef kurudu.3 yaşda kök gelişimi tam oturmuş olur.1 yaşındakilerin kökleri iyi değildi.yine de şansımı denedim ama hayal kırıklığı oldu.
Geçen yılkiler içerisinden en fazla kök olanları müşterilerimize gönderdik. Kendimize kalanlar hep 1-2 veya 3 köklüydü. Sonuçta topraktan kök ayrılarak çıkarılan fidanlar, çok dikkat etmek gerekiyor.

Maalesef fidanlar koronavirüs sebebiyle dün sınırdan geri döndü. Muhtemelen bu yıl getiremeyeceğiz. Sadece kendimize ayırdığımız 4-5 fidanımız kaldı.

İlginç bir bilgiyi de paylaşayım, zereşk fidanı şu ana kadar ne çelikle ne de doku kültürü ile çoğaltılamamış. Bilimsel çalışmalarda bunun muhtemel gerekçesi olarak aykırı bir berberis çeşidi olması gösteriliyor. Yani tek yol kök ayırma ve bunun için de uzun yıllar gerekiyor.

Eski 25-02-2020, 07:28   #36
Ağaç Dostu

celalamca's Avatar

sizdekilerden kök ayırma olur artık

esflora beğendi.
Eski 25-02-2020, 17:44   #37
Ağaç Dostu

esflora's Avatar

Bunun için en az 4-5 yıl gerekiyor. Aynı hünnap gibi düşünün, ancak yetişkin bir hünnaptan yavru kök ayırma oluyor. Seneye tekrar getirmeye çalışırız.

Alıntı:
sizdekilerden kök ayırma olur artık

celalamca beğendi.
Eski 13-04-2021, 08:44   #38
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Sayın @esflora; Sizden Zereşk fidanı almak istiyorum fakat ürünün fiyatı sürekli yükseliyor. Yanılmıyorsam 2 defa sepete ekledim, çeşitli sebeplerle alamadım sonradan girdiğimde fiyatı yükselmiş oldu.

Fiyatta indirim yapılmayacak mı? Sürekli alım yaptığımı biliyorsunuz.

Ayrıca meyvelerin büyüklüğünü görmek adına 1 TL yanında resim çekebilir misiniz tabi mevcutsa? Honeyberrylerde öyle çekmişsiniz bir fikir ediniyor insan.

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2021, 21:40   #39
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Bu siteden aldığımız Zereşk fidanı tam bir fiyasko ile sonuçlandı. Artık kimseye tavsiyede bulunmam.
Bana bu fidan için farklı bir satın alma adresi verebilecek var mı acaba? Veya elinde fidanı olup satmak isteyen varsa özelden yazınız lütfen

Eski 25-05-2021, 03:41   #40
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Alıntı:
Benim aldığım fidan 1 ay olmadan kurudu. Ne gariptir ki 170 TL ödeme yaptığımız fidanı firma garanti ile değişim yapmıyor. Yarı gölge yere dikilmeli ve hemen her gün sulanmali imiş. Daha garibi ise bu bilgiyi, fidan kuruduktan sonra söylemeleri...

Ticari politika mi acaba diye insan düşünüyor... O kadar da alım yapmistik ve onlarca kişiyi yönlendirmiştim. Demekki ağzımız yanana kadarmış

Eski 26-05-2021, 12:51   #41
Ağaç Dostu

celalamca's Avatar

yukarı yazmıştım.benimki de kurumuştu.alıp da kurumayan var mı ben de merak ettim.es flora bence kuruyanları telafi etmeli..

AkisSoftware beğendi.
Eski 28-05-2021, 16:08   #42
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Alıntı:
yukarı yazmıştım.benimki de kurumuştu.alıp da kurumayan var mı ben de merak ettim.es flora bence kuruyanları telafi etmeli..
Konu hakkında firma yetkilisi ile görüştüm. Geçen sene de başka bir fidan kurumuştu. Hadi onu unuttuk sorun değil ama ben satın aldığım tarih 15/04/2021 irtibata geçtiğim tarih 1 ayı biraz geçti. Yani bir firma hiç mi garanti vermez?

Bugüne kadar o kadar fidan aldık ama hiç bir önemi yokmuş demek ki.
Garip olan ise Zereşk fidanı için "Yarı gölge bir ortam ve 2 güne bir sulamak" gerekiyormuş. Madem bu bitkiye böyle bakmak gerekiyor da neden sayfasında yazmıyor bunu anlamış değilim....

170 TL para ödedim ve fidan 1,5 ay anca dayandı... Bu konuda kaybımın karşılanmasını talep ediyorum.

Eski 29-05-2021, 16:28   #43
Ağaç Dostu

esflora's Avatar

Zereşkleri açık köklü olarak çok zorlu ve uzun bir yolculuktan sonra 100TL birim maliyet ile fidanlığımıza getirdik. Geldiği an %10 u zarar görmüştü ve attık. En güçlülerini 120TL'den satmaya başladık. Bu bir risk paylaşımı aslında. Bitkilerle uğraşmak her zaman risktir. Fidanlar yapraklanmaya başladığında %10 daha yapraklanmayan oldu ve yapraklanmış fidanı 150TL'den satmaya başladık. Sonra geliştikçe 170 ve 200'den. Yabancı bir müşteriye 22€'dan yapraklı olarak toptan sattık. 40cm boyu geçenleri de yakında 250TL olacak. Zaten çok az kaldı. Bu bizim satış sistemimiz.

Her gün bitkileri gözlemlemek, ilk yıllarında dikkatli bakmak, sulamasına dikkat etmek, çok sıcak ve çok soğuklardan korumak gerekir. Bu bütün fidanlar için geçerlidir. Biz kargoyu sağlam teslim etmekle sorumluyuz. Ayrıca müşteri herhangi bir sebeple istemediğinde 15 gün içerisinde bizim gönderdiğimiz şekilde özenli bir şekilde geri gönderildiğinde para iadesi yapıyoruz. Normalde yasal olarak canlı bitki için bunu yapmak zorunda değiliz.

Acaba fidan 1.5 ay neye dayandı bunu incelemek gerekir.

Bizim tüm ürünlerde özellikle de ön siparişli ürünlerde önce alım yaparak farklı ürünü ülkeye getirme denemelerimize erken katılanlara hemen hemen hiç kar marjı uygulamamak şeklindedir.

Bu forumda mümkün olduğu kadar kimsenin bilmediği veya paylaşmadığı kritik teknik bilgi paylaşımı yaptım ama telefonla polemiğini yaşadığımız kişilerin polemiği buraya kaydırmalarıyla uğraşamam. Bizim siteyi kimseye önermeyin lütfen. Herkese bitkilerle uğraşılarında başarılar dilerim.

Eski 29-05-2021, 17:27   #44
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Demek ki telefonda başkalarıyla polemik yaşadınız. Ben email ile polemik yaşamıştım sizinle. Polemik değil ama mağduriyetimi iletmeye çalışmıştım...

Biz pahalı fiyata satıyorsunuz demiyoruz. Nasıl yetistirilecegini sonradan söylediğiniz yani bitki öldükten sonra öğrenmemiz bize bir fayda sağlamıyor. Bu kadar derdimizi anlattıktan sonra bizim sitemizi kimseye onermeyin demeniz de anlaşılır değil... Sizin tek sorumluluğunuz bitkiyi canlı olarak bize ulaştırmak mi?

Prensip olarak benim mutlu olmadığım bir firmayı başkalarına önermem. Siz böyle devam edin lütfen bakın bakalım sonuç ne olacak?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esflora Mesajı Göster
Zereşkleri açık köklü olarak çok zorlu ve uzun bir yolculuktan sonra 100TL birim maliyet ile fidanlığımıza getirdik. Geldiği an %10 u zarar görmüştü ve attık. En güçlülerini 120TL'den satmaya başladık. Bu bir risk paylaşımı aslında. Bitkilerle uğraşmak her zaman risktir. Fidanlar yapraklanmaya başladığında %10 daha yapraklanmayan oldu ve yapraklanmış fidanı 150TL'den satmaya başladık. Sonra geliştikçe 170 ve 200'den. Yabancı bir müşteriye 22€'dan yapraklı olarak toptan sattık. 40cm boyu geçenleri de yakında 250TL olacak. Zaten çok az kaldı. Bu bizim satış sistemimiz.

Her gün bitkileri gözlemlemek, ilk yıllarında dikkatli bakmak, sulamasına dikkat etmek, çok sıcak ve çok soğuklardan korumak gerekir. Bu bütün fidanlar için geçerlidir. Biz kargoyu sağlam teslim etmekle sorumluyuz. Ayrıca müşteri herhangi bir sebeple istemediğinde 15 gün içerisinde bizim gönderdiğimiz şekilde özenli bir şekilde geri gönderildiğinde para iadesi yapıyoruz. Normalde yasal olarak canlı bitki için bunu yapmak zorunda değiliz.

Acaba fidan 1.5 ay neye dayandı bunu incelemek gerekir.

Bizim tüm ürünlerde özellikle de ön siparişli ürünlerde önce alım yaparak farklı ürünü ülkeye getirme denemelerimize erken katılanlara hemen hemen hiç kar marjı uygulamamak şeklindedir.

Bu forumda mümkün olduğu kadar kimsenin bilmediği veya paylaşmadığı kritik teknik bilgi paylaşımı yaptım ama telefonla polemiğini yaşadığımız kişilerin polemiği buraya kaydırmalarıyla uğraşamam. Bizim siteyi kimseye önermeyin lütfen. Herkese bitkilerle uğraşılarında başarılar dilerim.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024