agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Egzotik Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni49Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-08-2019, 11:18   #31
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-08-2017
Bursa'da muz yetişmez diyenlere gelsin Yıldırımdan muz

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

chuckybebek79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2019, 16:32   #32
afz
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2019
Bende Didim den muz ağacının birisinden fide getirdim büyük bir saksıya dikecegim kışın evin içine alayım yazları da terasa çıkarayım diye düşünüyorum ama benim evim çok rüzgar alıyor nasıl yapacağım bilemedim

afz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2019, 16:36   #33
afz
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2019
Bende Bursa da yetistirecegim benim için güzel bir örnek olacak eşim Bursa da yetişmez diyordu bu fotoğrafları kesin göstereceğim chuckybebek79 şimdi muzun durumu nasıl meyve verdi mi

chuckybebek79 beğendi.
afz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2019, 12:05   #34
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-08-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi afz Mesajı Göster
Bende Bursa da yetistirecegim benim için güzel bir örnek olacak eşim Bursa da yetişmez diyordu bu fotoğrafları kesin göstereceğim chuckybebek79 şimdi muzun durumu nasıl meyve verdi mi
Üzerinde küçükte olsa birsürü meyve var 🙂

siflera12 beğendi.
chuckybebek79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2019, 12:40   #35
Ağaç Dostu

Eomer07's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2018
Alanya'da açıkta muz üretimi. Bu sıralar muzların meyve gösterme zamanı. Resimdeki de Alanya'da uzun muz dediğimiz cins.

Name:  20190826_191203.jpg
Views: 484
Size:  39.1 KB

Düzenleyen Eomer07 : 06-10-2019 saat 19:11 Neden: Resimler eklendi.
Eomer07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2019, 21:21   #36
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Benim pembe muzum çok güzel oldu birde yavru verdi , oda kocaman oldu nerdeyse

siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2019, 20:11   #37
Ağaç Dostu

Eomer07's Avatar

Eşek Muzu

Name:  images (6).jpeg
Views: 475
Size:  51.4 KB

Bizim buralarda bu muza eşek muzu denir. İnsanlar bu muza neden böyle der bilmiyorum ancak yabani bir tür olmasından kaynaklanıyor olabilir. Evet, Türkiye'de muzun, kendiliğinden yetişen yabanisi de var.

Name:  20191110_182607.jpg
Views: 498
Size:  26.0 KB

Name:  20191109_183836.jpg
Views: 506
Size:  22.2 KB

Soldakiler bildiğimiz yerli muz. Sağdakiler ise eşek muzu. Yerli muz, musa acuminata türündenken eşek muzu, musa balbisiana olarak geçer.

Eşek muzu görünüş olarak bildiğimiz yerli muzdan hemen ayırt edilebilir. Yerli muzun parmakları uzun, yuvarlak hatlara sahipken bu tür kısa, kalın, köşeli yapıdadır. Tadı ise daha az şekerli ve mayhoştur. Kötü bir tadı yok aslında.

Ağacı yerli muza göre uzundur, soğuğa karşı da oldukça da dayanıklıdır. Ancak tarımı yapılmaz. Hobi olarak yetiştirenler dışında genelde dere kenarları, yol kenarlarındaki sel arkları gibi sulak yerlerde kendilinden yetişir. Bazen parklarda süs bitkisi olarak da görülebilir. Bahçede yetiştirmek ise verimli değildir. Çok su ister ancak meyvesi küçük olur. Zaten ticareti de yapılmaz. Alanya'da pazarda bile zor bulursunuz. Yine de Mersin taraflarında tarımının yapıldığını duydum.

Muda, celalamca ve siflera12 beğendi.
Eski 14-11-2019, 04:45   #38
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Pembe muzum 2-3 aya yakın bir zamanda yavru verdi İnşAllah meyvelerinide görürüz

Eski 14-11-2019, 06:24   #39
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2019
Arkadaşlar duyduğum kadarıyla pembe muz tohumdan yetişiyormuş doğru mu

tropikalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2019, 06:29   #40
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tropikalist Mesajı Göster
Arkadaşlar duyduğum kadarıyla pembe muz tohumdan yetişiyormuş doğru mu
Her muz tohumdan yetişebiliyor zaten

Eski 14-11-2019, 17:48   #41
Ağaç Dostu

Eomer07's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi siflera12 Mesajı Göster
Her muz tohumdan yetişebiliyor zaten

Her muz çekirdekten yetişemiyor. Kültüre alınmış türler çoğunlukla mutasyon sonucu çekirdeklerini kaybetmiş türlerdir. Bunlar yalnız dip sürgünlerinden yetiştirilebilir. Pazardan aldığınız muzlar musa acuminata cavendish grubudur ve çekirdeksizdir. Doğal tabi, karpuz çekirdeğine tahammül edemezken kim çekirdekli muz yesin ki? Yine de o çekirdekler önemli. Geçmişte dünya muz piyasası gros michel üzerine kuruluydu. 1950'li yıllarda bir mantar hastalığı bu türü yok etti. Muz da tohumdan yetiştirilmediğinden mantara dayanıklı hale gelemedi ve yerini cavendishe bıraktı. İlerde cavendish de yok olursa, işte o zaman o tohumları kullanarak yeni türler geliştirebileceğiz.

Tropikal iklim kuşağındaki ülkelerde çekirdekli türlerin de tarımı yapılabiliyor ancak muhtemelen onlar da dip sürgünlerini tercih ediyorlardır. Muz çimlenecek, 4-5 m boya ulaşacak, ondan sonra meyve verecek. Bunun yerine 1-1,5 m'lik bir fidan dikmek daha verimli olur. Ben de yeni bahçe dikimi yapılırken şunun tohumu olsa da böyle fidan taşımakla uğraşmasak diyorum ama olmuyor işte.

Eski 14-11-2019, 17:59   #42
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eomer07 Mesajı Göster
Her muz çekirdekten yetişemiyor. Kültüre alınmış türler çoğunlukla mutasyon sonucu çekirdeklerini kaybetmiş türlerdir. Bunlar yalnız dip sürgünlerinden yetiştirilebilir. Pazardan aldığınız muzlar musa acuminata cavendish grubudur ve çekirdeksizdir. Doğal tabi, karpuz çekirdeğine tahammül edemezken kim çekirdekli muz yesin ki? Yine de o çekirdekler önemli. Geçmişte dünya muz piyasası gros michel üzerine kuruluydu. 1950'li yıllarda bir mantar hastalığı bu türü yok etti. Muz da tohumdan yetiştirilmediğinden mantara dayanıklı hale gelemedi ve yerini cavendishe bıraktı. İlerde cavendish de yok olursa, işte o zaman o tohumları kullanarak yeni türler geliştirebileceğiz.

Tropikal iklim kuşağındaki ülkelerde çekirdekli türlerin de tarımı yapılabiliyor ancak muhtemelen onlar da dip sürgünlerini tercih ediyorlardır. Muz çimlenecek, 4-5 m boya ulaşacak, ondan sonra meyve verecek. Bunun yerine 1-1,5 m'lik bir fidan dikmek daha verimli olur. Ben de yeni bahçe dikimi yapılırken şunun tohumu olsa da böyle fidan taşımakla uğraşmasak diyorum ama olmuyor işte.
Muzun kültür olması farketmez tohum verebilir ve bundan üretebiliriz , ayrıca dünyada envai çeşit yabani muz türü bulunuyor ve bunların da hepsi tohumla ürüyor ama muz üretiminin tohumla yapılmamasının sebebi insanların , muzu kolay bir şekilde üretmek istemesi bu satıcılar için gayet normal birşey , yavrudan üretmek varken tohumla kimse uğraşmaz , birde yabani muzlara kimse dönüp bakmıyor bile çünkü kültür muzları büyük ve çok para kazandırıyor

Eski 15-11-2019, 07:59   #43
Ağaç Dostu

Eomer07's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi siflera12 Mesajı Göster
Muzun kültür olması farketmez tohum verebilir ve bundan üretebiliriz , ayrıca dünyada envai çeşit yabani muz türü bulunuyor ve bunların da hepsi tohumla ürüyor ama muz üretiminin tohumla yapılmamasının sebebi insanların , muzu kolay bir şekilde üretmek istemesi bu satıcılar için gayet normal birşey , yavrudan üretmek varken tohumla kimse uğraşmaz , birde yabani muzlara kimse dönüp bakmıyor bile çünkü kültür muzları büyük ve çok para kazandırıyor

Muzun kültür olması şöyle fark eder. Çekirdeksiz muzlar genetik değişikliğe uğramışlardır. Tohum üretme özelliklerini kaybetmişlerdir. Tarımı yapılan muzlar da çoğunlukla çekirdeksiz türlerden seçilir. Tarımı yapılan çekirdekli muzlar ise oldukça sınırlıdır. Bu yüzden tohumdan ancak yabani muz türlerini üretebilirsiniz.

Eski 15-11-2019, 08:03   #44
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Alıntı:
Muzun kültür olması şöyle fark eder. Çekirdeksiz muzlar genetik değişikliğe uğramışlardır. Tohum üretme özelliklerini kaybetmişlerdir. Tarımı yapılan muzlar da çoğunlukla çekirdeksiz türlerden seçilir. Tarımı yapılan çekirdekli muzlar ise oldukça sınırlıdır. Bu yüzden tohumdan ancak yabani muz türlerini üretebilirsiniz.
Muzun genetik değişiklikle tohum verme özelliğini kaybettiğini biliyorum ancak benim anlatmak istediğim şey muzun genetiğini değiştirseler bile muz tohum verebiliyor ayrıca zaten yabani muzlarıda kimse çekirdekli yemiyor muzları tohum bağlamadan hasat ediyorlar zaten

Eski 15-11-2019, 15:40   #45
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Yani evdeki muz çimlenir mi 😂

Eski 15-11-2019, 15:46   #46
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Alıntı:
Yani evdeki muz çimlenir mi
Tohum olgunsa evet çimlenme ihtimali yüksek

Eski 15-11-2019, 17:12   #47
Ağaç Dostu

Eomer07's Avatar

Alıntı:
Yani evdeki muz çimlenir mi 😂
Evdeki muzdan kastınız manavdan alınan muzsa çimlenmez. Çimlenirse de o muz değildir.

Eski 15-11-2019, 17:15   #48
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Alıntı:
Evdeki muzdan kastınız manavdan alınan muzsa çimlenmez. Çimlenirse de o muz değildir.
Pembe muz genelde tohumla üretiliyor o yüzden çimlenme ihtimali yüksek ama tabi tohum bağladıysa , erken hasat ettilerse zaten tohum olmaz içinde

Eski 17-11-2019, 20:20   #49
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

tamam teşekkürler

Eski 26-08-2020, 21:05   #50
Ağaç Dostu

Eomer07's Avatar

Tayland Muzu

Bu da Tayland muzu.

Bizim yerli muza göre oldukça uzun bir boya sahip. Meyve yerden 3-4 m yukarıda duruyor. Yapraklarıyla boyu rahatlıkla 5 m'nin üzerinde. Bakalım bu uzun boylu ağaç Akdeniz'in fırtınalarıyla başa çıkabilecek mi?

Ağacı büyük, büyük olmasına da meyvesi küçük. Normalde açıkta bu boyda bir yerli muzdan 40-45 kg meyve alınabilirken Tayland muzunun meyvesi ise 15 kg'ı geçmeyecek gibi duruyor. Tayland'da yerden 5-6 m yukarıda duran 15 kg'lık meyveler de görmüştüm. Onların muz anlayışı böyle. Taylar 5-6 m'lik ağaçlarda 15-20 kg'lık meyveyle tatmin olurken biz 2-3 m'lik ağaçlarda 30-35 kg meyve almaya çalışıyoruz.

Tayland muzunun parmakları yerli muza göre daha kısa. Biraz köşeli. Biçim olarak bizim eşek muzu dediğimiz türü andırıyor ama ondan da farklı.

Tadı yerli muza göre biraz da az şekerli, hafif ekşimsi. Orada muzu sadece soyup yemiyorlar. Balla soslayıp mangalda pişiriyorlar. Kurutup çikolata ya da balla kaplayarak satışa sunuyorlar. Patates gibi kızartıp cips yapıyorlar. Birçok farklı tüketimi var. Bizim yerli muzlar bu işler için pek uygun değil. Çok sulu. Tayland muzu o kadar sulu değil ve bu yüzden daha farklı tüketim olanakları da var.

Diğer bir ilginç tüketim yolu ise yapraklarının da yemeklerde kullanılması. Yapraklar yenmiyor ancak yemek yapımında yardımcı oluyor. Örneğin pirinç, kırmızı fasulye, Hindistan cevizi sütü kullanarak yaptıkları bir tatlıları var. Bunu muz yaprağına sarıp pişiriyorlar. Muz yaprağına sarılmış tatlı bir pirinç topu düşünebilirsiniz. Yerli muzun yaprakları kalın ve gevrek ve bu iş için uygun değil. Tayland muzunun yaprakları ise ince ve yumuşak. Bunun dışında bazı yemeklerin servisinde de kullanılıyor. Yemek tabağının içine, yemeğin altına yerleştiriliyor.

Tayland muzunun çiçeklerinin de tüketildiğini belirteyim. Çiçektem kastım, meyvenin ucundaki kırmızı topuzu. Yerli muzun çiçeklerinin tüketilmesi zor. Çünkü kötü bir tadı var ve kolay kolay yemek istemezsiniz. Tayland muzunun çiçekleri ise pişirilip kolaylıkla tüketilebiliyor. Özellikle hamile kadınlar sık tüketiyor.

Her ne kadar Tayland dışında pek meşhur olmasa da değerli bir tür olduğunu düşünüyorum. Bahçede birkaç tane bulunmasında yarar var.

Name:  20200809_194554.jpg
Views: 352
Size:  24.0 KB

Daha önce görmeyenler için muz meyvesi yukarıda görüldüğü gibi en son açan yaprakların arasından koni biçiminde çıkıyor. Daha sonra bu koni aşağı doğru sarkıp açılarak muzun parmaklarını ortaya çıkarıyor. Aslında bu durum muzun çiçek açması olsa da doğuma çok benzediğinden "muzun doğurması" olarak adlandırılır. "Muzlar çiçeklendi mi?" yerine "Muzlar doğurdu mu?" denir.

Name:  20200826_092638.jpg
Views: 347
Size:  27.5 KB

Name:  20200826_092257.jpg
Views: 337
Size:  31.7 KB

Name:  20200826_092514.jpg
Views: 361
Size:  29.0 KB

Eski 26-06-2022, 20:11   #51
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2018
Ben bunun iri ve güzel yapraklarına bayıldım. Acaba nasıl bir fide satın almak lazım evde bakmak için. Harika bir salon bitkisi olur.

acemi25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2022, 10:46   #52
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Batuhan Yılmaz Mesajı Göster
Arkadaşlar muzun tohumu varmıdır nerde bulunur muz ağacı yetiştirmek istiyorum marketten aldıklarımızdan çıkarmı bana birşeyler söyleyin lütfen.
tohumundan yetiştirmek çok zor ben direkt bitki yi aldım.size de tavsiye ederim.

evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2022, 23:41   #53
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-07-2020
Bahçemde açık alandaki muzlar, yazın başında meyve veren bir tane vardı, meyve tutacak kadar olgunlaştığını düşünmediğim için kestim, yerine çıkan yenisi neredeyse 4,5 metre uzunluğa ulaştı ve eylül ayında meyve vermeye başladı. Altında oluşan sürgün muzlar da bitmek bilmiyor, halbuki bu yaz yoğunluktan dolayı doğru düzgün sulamamıştım bile. kültüre alınmış bir muz türü diye biliyorum ama cinsi nedir, nasıl anlayabilirim?

Aynı bahçede başka cins muzlarım da var ama onlar bunun kadar hızlı uzamıyor belki cinsle ilgili değil de konumdan dolayıdır.

Eklenen Resimler

Mihael Nasr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024