agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Egzotik Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni55Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-06-2008, 20:38   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-04-2008
Ananas

ANANAS

Kökeni Orta Amerika ve Karaipler'e uzanan ananasın adı, Orta Amerika yerlileri tarafından, parfüm anlamına gelen nanaödan türetilmiş. Ananas, parfümlerin parfümü anlamına geliyor. Kendine has güzel bir kokusu olan bu sulu meyve aynı zamanda, konukseverliğin de simgesiymiş. Christophe Colomb,te gemileri Guadalup kıyılarına yanaştırdığında, yerliler tarafından bu meyveyle karşılanmış. Notlarına Guadalup yerlilerinin, adını bilmediği bu meyvenin suyundan şarap yaptıklarını da yazmış.

Name:  Ananas.jpg
Views: 43325
Size:  58.7 KB

Geçmişten bugüne, tropik bölgelerde yetişen bu meyvenin pek çok iyileştirici özelliğinden faydalanılmış. Sert kabuğu nedeniyle rahatlıkla ithal edilebilmesi de, 15. yüzyıldan sonra Avrupa'dan Uzakdoğu'ya uzanan bir yolculuk yapmasını sağlamış. Ananas, özellikle Polinezya mutfağında bolca kullanılıyor.

Antiseptik (mikrop öldürücü) ve iltihap kurutucu özelliği olduğu bilinen meyvenin içerdiği bromelin adı verilen madde de kas ağrılarını gideriyor. Yapılan araştırmalar özellikle atletizm sporlarıyla uğraşanların kaslarında meydana gelen ağrılarda ve iltihaplanmalarda ananasın iyileştirici bir etki yarattığını ortaya koymuş.

Ananas aynı zamanda selülite karşı da etkili bir meyve. Hazmı kolaylaştırıyor ve yine içerdiği bromelin sayesinde etten alınan proteinlerin vücutta kullanılabilir hale gelmesini sağlıyor. Beslenme uzmanları, patates, ekmek, et gibi yiyecekleri sindirmekte güçlük çekenlerin, bu yiyecekleri pişirirken yemeklerine bir bardak taze ananas suyu eklemelerini tavsiye ediyorlar. Ananas aynı zamanda mide yanmasına karşı da etkili. İdrar söktürücü, bağırsak yumuşatıcı, kan temizleyici özellikleri de unutulmamalı. 100 gram ananasın besin değerleri şöyle: 100 mg bromelin, 0.4 g yağ, 0.4 g protein, 50-52 kalori. Aynı zamanda kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor ve potasyum, A, B, C ve E vitaminlerinden yana da zengin.

Ananas satın aldıktan sonra, ortam ısısında olgunlaşıncaya kadar bekletebilirsiniz. Ancak olgun bir ananası fazla bekletmeden tüketmek gerekiyor. Olgunlaşıp olgunlaşmadığını anlamak için meyveye parmağınızı hafifçe bastırın. Hafifçe içe gömülüyorsa ve özgün kokusu algılanabiliyorsa olgunlaşmış demektir. Meyvenin kabuklarının çabuk soyulması da bir başka göstergedir. Ananas etli yemeklerle uyum sağlıyor. Yemeklerin jelatinlenmesini önleyici etkisi var. Salata ve yoğurtla karıştırılarak tüketilebilir. Çiğ ya da ızgara olarak yenebilir. Dünyanın çeşitli bölgelerinde beyaz etle ve baharatlarla karıştırılarak yapılan ananas yemeklerine rastlamak mümkün.

YETİŞTİRİLMESİ:

Güneşli veya yarım güneş gören -4 dercenin altına düşmeyen bahçelerde, 17 litrelik saksılarda ev içlerinde güneş gören pencere önlerinde yetiştirilir, saksıda bitki sıkışması olmaması için, 20 cm boyuna gelmiş yavrularının başka saksılara kökten ayrılması gereklidir.

Kemal Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2008, 21:02   #2
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Tropiksera ananasların yapragına, özellikle birkinin ortadaki boşluk kısmına su gelmemeli deniyor. Gelirse cürüme oluşuyormuş, peki anans tarlarına yagmur yagınca ne oluyor? baska bir deyişle saksıda büyütmeye çalışan arkadaslar saksıyı bahcelerine aldı ve üzerine yagmur yagdı, o aman ne olacak?

dalya35 beğendi.
kuzen38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2008, 22:28   #3
Ağaç Dostu

Yagmur çürütmez Gökhan abi Önemli Olan Don vurmamasıdır o resimler Dısarı ortamda çekildi.Ve cok güzel Kemerde 3 anac ananas Verdik birisine Ve meyve Tuttu En kısa zamanda Atıcam resimleri

Bilge Kerem beğendi.
Eski 23-08-2008, 19:58   #4
Ağaç Dostu

Ananasda Meyve Tutumu

Kemer'de Bir Müşteriye 3 adet 3 yaşında Fidan Satmıstım ve Meyve Tutmuşlar.Meyveler Bu senenin Belkide Sahibi Afiyetle Yedi

Eklenen Resimler

Eski 11-06-2009, 10:29   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-01-2009
Tohumdan üreyenler

Meyvenin üst kısmındaki taze sürgünden çoğaltmayı bir türlü başaramadım ancak meyvelerin içinden çıkan tohumları yaklaşık 2 ay kilitli poşet içinde nemli olarak beklettikten çimlendirebildim. Biraz tekerleğin icadı gibi oldu ancak bunlar da benim ananascıklarım

Eklenen Resimler

YeşilSeven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2009, 10:39   #6
Ağaç Dostu

tolgahann's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2008
Galeri: 5
Sevgili YeşilSeven hayırlı olsun.Güle güle büyütün.Bende hep ananasın içindki tohumlardan ananas üretip üretemeyeceğimizi düşünüyordum.Bu çok iyi bir yanıt oldu.Ne yaptıysam ananasın sap kısmından üretemedim.Hep çürüdü.Umarım meyve verdiğini görürsünüz.

Bilge Kerem beğendi.
tolgahann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2009, 11:15   #7
Ağaç Dostu

Sayın tolgahan umarım görürüz, şu anda bahçede 42 tür meyve var bakalım bu yaz sonuna kada kaç çeşit daha fide ekleyebileceğiz görücez?

Eski 25-06-2009, 17:13   #8
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-06-2009
Ben yaklaşık 6 ay boyunca meyvedeki filizden üretmeye çalıştım. Ama hepsinin ortasına ben almadan önce su kaçmiş ki hepsi çürüdü. Büyük bir şans eseri, yeni açılan Yalova Kipa' da çok taze, filizi çok sağlıklı ve yeşil, meyvesi olgunlaşmış, yani anlayacağınız mühteşem ve süper bir ananas buldum, anında satın aldım. Filizini hemen toprağa ektim. Bir haftada köklendi ve şimdi de çok sağlıklı. Devamlı büyüyor. En yakın zamanda resimlerini aktarıcam.
NOT: Geçen sene bir tane tutturmuştum. Ama azcıkta olsa soğuğu ve cereyanı hiç sevmediğini anladığımda çok geçtı.

Ali İnan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2009, 18:25   #9
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2009
Benim ananasım da büyüyor. Ortası kök olmayınca çürüyor ıslanırsa. Benim ki ilk ektiğimde çürüdü ama ben o yaprakları dipten keserek diğer yaprakların çürümesini engelledim. Başarılı oldum. O kestiklerim alttan tekrar büyüyor şuan.

dalya35 beğendi.
isolet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2009, 08:55   #10
Ağaçsever

Lun@tiC's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2008
marketten aldığımız ananaslarda tohum mu var içinde ?

Lun@tiC Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2009, 17:01   #11
Ağaçsever

obay's Avatar

Giriş Tarihi: 27-08-2009
üstünü keserek köklendirildiğini okumuştum. şimdi de tohum olduğunu öğrendim.
nerede bulunuyor ananasın tohumları.
(yiyip attığımız onca ananası düşündükçe içim sızlıyor. )

obay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2009, 09:59   #12
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Ben anasın içerisinde tohum olacağını düşünmüyorum, sonuçta tohum oluşabilmesi için erkek ve dişi organların gelişip tozlamanın gerçekleşmesi gerekirdi. Oysa ananas çiçek açmaz, tepede meyve geliştirir.

Tohum olarak satılan tohumlarda ananas değil, ananasa benzeyen fakat çiçek açan bir türden elde edilen tohumlar olmalı.

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2009, 16:54   #13
Ağaç Dostu

Mutlu abi meyvenin üstündeki gözler içeriye doğru boşluk oluşturuyor, dikkatli incelenirse tohum oluşumu için gerekli olan çiçek yapısına benzer (dişicik borusu ve polen oluşturan yapılar gibi organeller) yapı rahatlıkla görünüyor. Benim satın aldığım ananasların 10 tanesinden sadece 2 tane meyvede 60 kadar tohum çıktı diyebilirim. Üstelik bu tohumlar 30-60 gün gibi sürede çimlendiler. Profesyonel şekilde ilgilenmediğimiz için fidecikleri yaşatamadık malesef. Bu arada tohumlar susam tanesi büyüklüğünde.

Eklenen Resimler

dalya35 ve Bilge Kerem beğendi.
Eski 13-11-2009, 17:35   #14
Ağaç Dostu.

Ben hiç dikkat etmemiştim doğrusu. Onca bitki türü içerisinde tepesinde çiçek, polen felan bakmışım demekki.

Sayenizde birşey daha öğrenmiş oldum. Teşekkür ederim.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeşilSeven Mesajı Göster
Mutlu abi meyvenin üstündeki gözler içeriye doğru boşluk oluşturuyor, dikkatli incelenirse tohum oluşumu için gerekli olan çiçek yapısına benzer (dişicik borusu ve polen oluşturan yapılar gibi organeller) yapı rahatlıkla görünüyor. Benim satın aldığım ananasların 10 tanesinden sadece 2 tane meyvede 60 kadar tohum çıktı diyebilirim. Üstelik bu tohumlar 30-60 gün gibi sürede çimlendiler. Profesyonel şekilde ilgilenmediğimiz için fidecikleri yaşatamadık malesef. Bu arada tohumlar susam tanesi büyüklüğünde.

Eski 26-11-2009, 18:03   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2009
Bugün bende BİM mağazasından üretmek üzere ananas almak istedim, fakat tepesindeki yaprakların ortasını oymuşlar. Her halde tekrar üretilmesini önlemek için. meyvenin üst kısmından 3 Cm. kadar aşağıdan kesip meyvesi oyulup yaprakları ile beraber 3 Cm kadar suya oturtulunca çimleniyormuş Sizinle paylaşmak istedim.Selamlar

Not:Acaba bu şekilde çimlenirmi

amatör hobici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2009, 16:24   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-07-2008
ananas hakkında

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kemal Kutlu Mesajı Göster
Kemer'de Bir Müşteriye 3 adet 3 yaşında Fidan Satmıstım ve Meyve Tutmuşlar.Meyveler Bu senenin Belkide Sahibi Afiyetle Yedi
fethiye den selamlar.ananas hakkında fazla bilgim yok.ancak buranın iklimine uygun zannediyorum,bende böyle şeylerle uğraşmaktan çok keyif alıyorum.fidan için 3 yaşında demişsiniz.bu meyveyi ben enginar türüne benzetiğim için hemen bir yılda gelişip meyve verir sanıyordum.bir açıklama yazarsanız sevinirim,ayrıca fidanı nerden ve kaça temin edebilirim.iletişim kurarsak antalyada yeğenlerim var.onlarla görüşürüm veya ben gelirim.küçük bahçemde ananas olmasını çok isterim.saygılar

ercan48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2009, 00:57   #17
Ağaç Dostu.

Sn. ercan48,

Aşağıdaki satış ilanı linkinden sipariş verebilir, iletişim kurabilirizsiniz. Antalya'ya geldiğinizde seramızada bekleriz, bir çok çeşitimizi yakından görüp yeni fikirler edinebilirsiniz.

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=16683

Saygılar
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ercan48 Mesajı Göster
fethiye den selamlar.ananas hakkında fazla bilgim yok.ancak buranın iklimine uygun zannediyorum,bende böyle şeylerle uğraşmaktan çok keyif alıyorum.fidan için 3 yaşında demişsiniz.bu meyveyi ben enginar türüne benzetiğim için hemen bir yılda gelişip meyve verir sanıyordum.bir açıklama yazarsanız sevinirim,ayrıca fidanı nerden ve kaça temin edebilirim.iletişim kurarsak antalyada yeğenlerim var.onlarla görüşürüm veya ben gelirim.küçük bahçemde ananas olmasını çok isterim.saygılar

Eski 11-12-2009, 08:13   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-07-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mutlu Kutlu Mesajı Göster
Sn. ercan48,

Aşağıdaki satış ilanı linkinden sipariş verebilir, iletişim kurabilirizsiniz. Antalya'ya geldiğinizde seramızada bekleriz, bir çok çeşitimizi yakından görüp yeni fikirler edinebilirsiniz.

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=16683

Saygılar
mutlu bey ilginize teşekkür ederim.en kısa zamanda görüşmek dileğiyle saygılar.

ercan48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2010, 00:42   #19
/

Giriş Tarihi: 20-03-2010
En kısa zamanda temin etmeyi planlıyorum. Umarım satışlar hala devam ediyordur.

MagicLife Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2010, 00:13   #20
Ağaçsever

simal's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2010
internetten tohum getirtip ektim ama henüz çimlenmedi. meyvedende denemek istiyorum inşeallah başarılı olurum

simal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2010, 11:06   #21
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-12-2007
Sayın Yeşilseven ve Ali İnan Beyler
Her ikinizde yöntemlerinizi biraz daha ayrıntılı anlatabilirmisiniz acaba?
3 adet tohum buldum önceki gün ve Yalova Kipaya bende uğrayabilirim
Ananası seviyorum birde yetiştirebilirsem değmeyin keyfime.

ifteri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2010, 16:18   #22
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
perlitte deneyin birde. fazla sudan dolayı çürüme olamz sanırım köklerde.

Düzenleyen the_mc : 13-11-2010 saat 12:24
the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2010, 12:24   #23
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
iki defa denedim sonuç sıfır

the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2011, 17:15   #24
Ağaçsever

simal's Avatar

20 kasımda 2 adet ananas aldım ve suda köklendirdim köklenme 1 ay kadar sürdü sonra toprağa ektim yeni yapraklar verdi ve bir tanesinin yanındada yeni bir ananas çıktı sırasıyla resimledim.

dalya35 beğendi.
Eski 19-02-2011, 17:39   #25
Ağaçsever

simal's Avatar

ananaslarım

[attach][attach][attach][attach]Name:  CIMG6349 (800x600).jpg
Views: 11119
Size:  37.2 KB[/attach][/attach][/attach][/attach]

Eklenen Resimler

dalya35 ve Bilge Kerem beğendi.
Eski 19-02-2011, 17:43   #26
Ağaçsever

simal's Avatar

1. resim en sonda olacaktı.

Eski 22-03-2011, 17:44   #27
Ağaçsever

simal's Avatar

[ATTACH]Name:  CIMG6435 (800x600).jpg
Views: 10981
Size:  62.7 KB[/ATTACH]

annasların son durumu

Eklenen Resimler

Eski 22-03-2011, 18:06   #28
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Galeri: 1
Kökten çıkan kuvvetli gelişmiş, gayet sağlıklı görünüyor.

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2011, 12:47   #29
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Galeri: 2
arkadaslar ben ne yaptıysam olmadı. ananasları suya koyduğumda çürümeye duruyor ve kokmaya başlıyor nasıl köklendirmeliyim?

ayax Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2011, 22:40   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-11-2010
eşimle birlikte ananas yetiştirmeye karar verdik. sapına yakın kısmından kestik, kabuklarını soyarak içini bir güzel yedik. kavuna benziyor. yapraklarını biraz azaltarak sapını su bardağına koydum. bekliyoruz.
ama, kabuklarından bir krem yapılıyormuş? bilen var mıdır?
saygılar

mavikartal5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024