agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Egzotik Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni139Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-09-2010, 16:37   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-01-2009
Sn nariçi seranın boyu yetmeyecek gibi görünüyor. Ne yeapmayı düşünüyorsunuz, maşallah almış başını gitmişler.

YeşilSeven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2010, 19:23   #62
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
75 cm daha uzama imkanları var. Ya onlar başlarını tavana uydurur. **** tepelerini keseriz.
Papaya üreticilerini öneri söylemeye davet ediyoruz.
Evet akdenizli üreticiler. Size rakip değiliz, sadece amatör hobi merakımız var.
Bu durumda ne yapmalıyız.?

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2010, 17:02   #63
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Sera sıcaklığı 10 C nin henüz altına düşmedi en düşük 15 C' lerde seyrediyor. Gündüzleri 25 dereceye kadar çıkıyor. Papayaların yaprakları alttan başlayarak sararmaya başladılar. Tepede üç-beş yaprak ancak var ama onlarında sararması devam edeceğe benziyor.! 2,5 metreye ulaşan papayalar kurtarılabilir mi?

Düzenleyen nariçi : 16-10-2010 saat 20:17
Eski 18-10-2010, 20:50   #64
Yeni Üye

botanica's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Arkadaslar merhaba yazılanları okudum harika bilgiler veriyorsunuz... ayrıca bana birkaç tohum yollayabilcek arkadaslar var mı? kıbrıs'ta yasıyorum... tesekkürler...

botanica Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2010, 13:43   #65
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nariçi Mesajı Göster
75 cm daha uzama imkanları var. Ya onlar başlarını tavana uydurur. **** tepelerini keseriz.
Papaya üreticilerini öneri söylemeye davet ediyoruz.
Evet akdenizli üreticiler. Size rakip değiliz, sadece amatör hobi merakımız var.
Bu durumda ne yapmalıyız.?
Papayalar üstten çiçek açıp meyve verdikleri için üstten tepe kesimi gibi bir uygulama çok mantıklı olmaz. En iyisi o boyda koyabileceğiniz bir yer bulmaya bakınız. Ayrıca 5 C derecenin altında pek fazla yaşayabileceklerini sanmıyorum.

Eski 23-10-2010, 18:37   #66
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Yaprak sararması iki günden beri durdu. Sulama yaptım, onun için mi bilmiyorum. Serada sulama ihtiyaçları topraklarından belli olmuyor. Nemli ıslak gibi gözüküyor ama tabandan susuz kalmış olabiliyor. Toprağın yaş gözükmesi insanı yanıltıyor.

Eski 25-10-2010, 14:15   #67
Ağaç Dostu

Meyveye başlayan papaya.

Eklenen Resimler

mrduran ve sinbas beğendi.
Eski 25-10-2010, 15:04   #68
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Yasın yeşilseven, sizinkiler İstanbulda olduğuna göre bende ümitlenmeliyim.

Yaprak sararmasının nedenini yoğun gübre suyuna yorumluyorum.

Eski 26-10-2010, 09:19   #69
Ağaç Dostu

Alıntı:
Yasın yeşilseven, sizinkiler İstanbulda olduğuna göre bende ümitlenmeliyim.

Yaprak sararmasının nedenini yoğun gübre suyuna yorumluyorum.
İstanbul'da değil Aydın'da sera. Burda serayı kim kaybetmiş te biz bulalım

Eski 26-10-2010, 11:04   #70
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Aydında ise çok normal, ben İzmirde okudum, Denizlide yıllarca çalıştım. İklimini yakından biliyorum.

Sizin papayaların kaçar yaprakları var?

Eski 26-10-2010, 13:33   #71
Ağaç Dostu

Alıntı:
Aydında ise çok normal, ben İzmirde okudum, Denizlide yıllarca çalıştım. İklimini yakından biliyorum.

Sizin papayaların kaçar yaprakları var?
Sayamadım ama herhalde 20-30 arası vardır.

Eski 12-11-2010, 09:28   #72
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Merhabalar, bende evin içinde saksıda yetiştirmek istiyorum. Çok değişik bir bitki. İlk başlarda Konya şartlarında yetişmeyeceğini düşünmüştüm ve pek ilgilenmemiştim. Ama ortam sıcaklığını evin içinde rahatlıkla sağlayabilirim. Fazla tohumu olupta gönderebilecek arkadaş var mı?

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2010, 21:51   #73
Ağaç Dostu

AgacSevdalisi's Avatar

Giriş Tarihi: 12-11-2008
merhabalar,arkadaşlar yazılarını merak ve ilgiyle takip ediyorum.Acaba Adana'da dış ortamda yetişirmi? Adana'da sıcaklık kışın en soğuk 0 dereceye düşüyor.

AgacSevdalisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2010, 23:07   #74
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AgacSevdalisi Mesajı Göster
merhabalar,arkadaşlar yazılarını merak ve ilgiyle takip ediyorum.Acaba Adana'da dış ortamda yetişirmi? Adana'da sıcaklık kışın en soğuk 0 dereceye düşüyor.
Dış ortamda 10 C altında tehlike başlar. 5 C'de ölür zaten. Bir de rüzgardan korunması gerekli.

Eski 23-12-2010, 12:27   #75
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Tropiksera'dan papaya.

Meyve üretimine geçen 2 yaşındaki papaya. Yanındaki üretim sorumlumuz Oğuzhan Kutlu.

Eklenen Resimler

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2011, 08:18   #76
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-07-2010
dün 2010 son gününde groseri marketde tanei 4,5 lira papayaları görünce hemen 2 tane alınca mutlu oldum tohumlarını ne zaman ekmemi öneriyorsunuz?papayalar biri yarı sarı yeşil digeri yemyeşil..olgunlaşmadan çekirdekleri ekilirmi?

dünyam1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2011, 09:13   #77
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Seranın ısısı 8 dereceden aşağı henüz düşmemesine rağmen papayalarda yapraklar neredeyse hiç kalmayacak. Hepside dökülmek üzere.

Gövdeleri kalırsa yeni den yaprak açar mı bilmiyorum!

Eski 02-01-2011, 13:55   #78
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mutlu Kutlu Mesajı Göster
Meyve üretimine geçen 2 yaşındaki papaya. Yanındaki üretim sorumlumuz Oğuzhan Kutlu.
Maşallah ...Bu saksıda mı ?
Çok güzel.Adaşım iyi bakmış.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2011, 16:46   #79
Ağaç Dostu.

Yok, havuzun başında toprakta dikili. Adaşının işi ve mesleği bu, olacak o kadar
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Oğuzhan Mesajı Göster
Maşallah ...Bu saksıda mı ?
Çok güzel.Adaşım iyi bakmış.

Eski 06-02-2011, 20:29   #80
Ağaç Dostu

papaya fidanı aldım hazır toprak alıp kum karıştırmalımıyım?ilk kez papaya yetiştirecegim için çok sevinçliyim..

Eski 12-02-2011, 00:57   #81
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-01-2011
sadece tek bir papaya türü ve varyasyonları eksi ısıları kaldırabilir ama nedense bizim tohum ithalatçılarının bu türü ithal etmek aklına gelmez.
İşte baylar,bayanlar en dayanıklı papaya türü "mountain papaya" (carica pubens) izmir,antalya,mersin,iskenderun,muğlanın fethiye gibi kıyı ilçelerinde dışarıda yetiştirilebilir (20 fahrenheit=-6,6 dereceye kadar) soğuğa dayandığı söylenmektedir.zira bu tür ant dağlarında yetişir,ama ****** çok su ister. Buyrun linki,
http://www.tradewindsfruit.com/mountain_papaya.htm

agozce beğendi.
cagatayc78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2011, 10:15   #82
Ağaç Dostu.

Bu meyvenin iç rengi açık sarı, mutlaka şeker ve aroması çok düşüktür. Papaya iç rengi koyulaştıkça şeker ve aroması yükseliyor. Bu meyve daha çok kızartma ve yemeklerde kullanılan bir tür, bu yüzden getirip yetiştirmeye değmez diye düşünülmüştür.

Carrica papaya cinsi zaten akdeniz sahil kesiminde çoğu yerde dışarıda yaşayabiliyor, iç kesimlerde sera içerisinde üretim yapılabiliyor. Bizim papayalarımızda caarica cinsi, meyve içi kırmızıya bakan sarı. Tat ve aroması çok yüksek, meyve satışımızda zorluk çekmiyoruz.

Her meyve fidanı üretilir, ticari getirisi ve albenisi yüksek olanlar daha fazla üretilir. Albenisi olmayan meyve fidanları zevk için bakılabilir, ama sıkılınca onlarda yok edilir.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cagatayc78 Mesajı Göster
sadece tek bir papaya türü ve varyasyonları eksi ısıları kaldırabilir ama nedense bizim tohum ithalatçılarının bu türü ithal etmek aklına gelmez.
İşte baylar,bayanlar en dayanıklı papaya türü "mountain papaya" (carica pubens) izmir,antalya,mersin,iskenderun,muğlanın fethiye gibi kıyı ilçelerinde dışarıda yetiştirilebilir (20 fahrenheit=-6,6 dereceye kadar) soğuğa dayandığı söylenmektedir.zira bu tür ant dağlarında yetişir,ama ****** çok su ister. Buyrun linki,
http://www.tradewindsfruit.com/mountain_papaya.htm

mrduran beğendi.
Eski 12-02-2011, 23:47   #83
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-01-2011
Mutlu bey,
Carica papaya, ile carica pubens arasında fark var ikisi aynı tür değil. papayanın carica papaya ailesi Strawberry Papaya,Waimanalo Papaya,Solo Papaya,Maridol Papaya,Dwarf Papaya ve Florida Jack Papaya,thai papaya diya alt türlere ayrılmış bunlardan florida jack papaya ve thai carica papaya en dayanıklılardan onlarda az bir -1 dereceyi kaldırabiliyor ama daha fazlasını kaldıramaz.
oysaki şili kökenli carica pubens bu carica papaya sülalesinden ayrı bir tür ve en dayanıklı papaya türü olarak kabul ediliyor. carica papayayı ile bu yerlerin hangisinde dışarıda yetiştirebilirsiniz.Aydın merkez tarihindeki en düşük sıcaklık -5,2; carica papaya en dayanıklı türü ile -1derece ölür yani yaşama şansı dışarıda yok ama carica rusbensin var, izmir tarihindeki en düşük sıcaklık -5 carica papaya dışarıda ölür ama carica rusbens can çekişerekte olsa yaşar,antalya -4 carica papaya dışarıda bu ısıyla ölür ama carica rusbens yaşar, muğla -9,9 hiç bir papaya türü yaşayamaz (çünkü muğla platoya kuruldur) ancak fethiye gibi yerlerin gece ısısı muğla merkezle 5 derece gibi bir fark olduğundan -4,9 derecede carica papaya ölür,carica pubens yaşar,adana -6,4 dışarıda carica papaya böyle tarihi bir ısı yaşansa yaşayamaz. işte diğer link http://en.wikipedia.org/wiki/Mountain_papaya ant dağlarında 1.500 ile 3.000 metre yüksekte yaşayabilen tek papaya türü bu tür. "http://en.wikipedia.org/wiki/Carica_pubescens"
olmazsa ilk fırsatta kendim ısmarlayıp getireceğim bakalım dışarıda muğla fethiyede ekeceğim inşallah hep birlikte 1 sene sonra görürüz. birde şuna bakın bu meyvenin adıda babaco papaya mountain papaya ile diğer bir papaya türünün hibriti ve kaliforniya,ingilterenin bazı bölgelerinde bile yaşayabildiği söyleniyor. http://en.wikipedia.org/wiki/Babaco
Mountain papayanın tadı ile ilgili bir yazı:
http://www.thenibble.com/reviews/mai...ean-carica.asp
saygılarımla.

agozce beğendi.

Düzenleyen cagatayc78 : 15-02-2011 saat 22:00
cagatayc78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2011, 16:29   #84
Yeni Üye

kenan210's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2011
Arkadaşlar elinde fazladan papaya tohumu olun varsa bende denemek istiyorum. Şimdiden teşekkürler.

kenan210 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2011, 20:28   #85
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2011
fotoğrafdan gördüğüm kadarıyla pepinolarda var serada merak ettim satışınız var mı ? avakadonun yetiştiği yerde yetişirmi?

skaranfil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2011, 15:28   #86
Ağaç Dostu

AgacSevdalisi's Avatar

Dağ papayası

Dağ paya fidanım son hali. 7 numara saksıda bakalım seneye meyvelerini görebilecekmiyim. Boyu 1 metreye yaklaştı. tohumunu bu sene dikmiştim.

Eklenen Resimler

Eski 08-09-2011, 10:12   #87
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-04-2010
Sayın Ağaç Sevdalısı

Bende carica papaya var ve boyu aşağı yukarı sizin fide ebadında , yeni yeni çicek tomurcuğu başladı. Muhtemelen sizin fide gelecek seneyi beklemeden eğer uygun ortam olursa -ki adana' da bu sorun değil , sanırım bu sene de çicek ve meyve oluşumu olur kanaatindeyim. En uçtaki yaprak saplarının gövdeye birleştiği yere bakın eğer sivri yukarıdaki mesajlarda da fotoları gözüktüğü gibi açmamış bamya çiceğine benzer tomurcuk oluşumu varsa çiceklenme başlıyor demek. Yalnız hergün bol sulamak gerekiyor yapraklar güneş görünce hemen pörsüyor. Bu ebata getirebildiğinize göre iyi bakıyorsunuz.
Kolay gelsin

e.gultekin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2011, 14:39   #88
Ağaç Dostu

benim papayalar bir metreyi geçti,yapraklar harika yemek tabagından daha da büyük.çiçekleri daha görünmüyor beklemekteyim

Eski 08-09-2011, 14:42   #89
Ağaç Dostu

papayalarım güneşi çok seviyor güneşde daha canlı parlak koyu yeşil,gölgede kalanlar daha cılız sarı gibi..benim görüşümü söyleyim dedim

Eski 08-09-2011, 14:46   #90
Ağaç Dostu

AgacSevdalisi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi e.gultekin Mesajı Göster
Sayın Ağaç Sevdalısı

Bende carica papaya var ve boyu aşağı yukarı sizin fide ebadında , yeni yeni çicek tomurcuğu başladı. Muhtemelen sizin fide gelecek seneyi beklemeden eğer uygun ortam olursa -ki adana' da bu sorun değil , sanırım bu sene de çicek ve meyve oluşumu olur kanaatindeyim. En uçtaki yaprak saplarının gövdeye birleştiği yere bakın eğer sivri yukarıdaki mesajlarda da fotoları gözüktüğü gibi açmamış bamya çiceğine benzer tomurcuk oluşumu varsa çiceklenme başlıyor demek. Yalnız hergün bol sulamak gerekiyor yapraklar güneş görünce hemen pörsüyor. Bu ebata getirebildiğinize göre iyi bakıyorsunuz.
Kolay gelsin
sayın gultekin; papaya fidanları ilk sene meyve vermesine rağmen dağ papaya soğuklara -6,6 dereceye kadar dayanıklı olduğundan mıdır bilmiyorum ancak ikinci sene meyve vermeye başlıyor. ben bu sene dış ortamda soğuk aldırmazsam seneye inşallah meyvelerini görürüm diye düşünüyorum. 2 günde bir suluyorum bakımını iyi yaptığım söylenebilir.Henüz ben daha yapraklarını pörsütmedim.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024