agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Egzotik Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni586Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-05-2019, 07:53   #121
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-08-2017
Bende 1 tane Hindistan cevizi fidanı aldım Burada nasıl olucak deneyeceğim

chuckybebek79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2019, 14:41   #122
/

Giriş Tarihi: 03-06-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Formaldehіt Mesajı Göster
Damıtılmamış ise çoğu kaya tuzunun içeriğinde zengin mineraller mevcuttur... Fakat kıyı şeridi zemini nereye kadar tuz ihtiva eder ya da deniz suyu ile kaya tuzu arasında ne tür bir mineral farklılığı var tam bilmiyorum

Sadece hindistan cevizi kökleri değil aslında tüm bitkiler mantar hastalığı sorunu yaşarlar, hindistan cevizi bu konuda çok daha hassastır. Fakat sorun sadece soğuk hava olsaydı eğer palmiye meristemi de bundan zarar görürdü

Aslında serin ve ıslak toprak mantara sebep olabilmektedir, bu bağlamda deniz suyu takviyesi ya da tuz, belki palmiye köklerini daha güçlü kılabilir, kaynağım kesin değil.

Anamur tarafının çoğu bölgesi killi ve suyu çok emmeyen bir zemin özelliğine sahiptir, dolayısı ile köklerin fazla ıslak kalmaması bu beldede hayat da kalma olasılığını artırabilir (belki)

Ya da yer altına gizlenmiş, özel modifiye edilmiş bir saksı buna bir çözüm olabilir, ama zahmetli bir yöntem olacaktır. Bir forumda araştırma yaparken bir şemaya denk geldim onu burada paylaşmak istedim

Bu, 'gizli yer altı sera saksısı' metodunun da doğru çalışıp çalışmayacağı kuşkulu, var sayalım işe yaradı; bu defa da, seri üretim veya çoğu yerde kullanılabilecek ergonomik bir uygulamaya elverişli olmadığını düşünüyorum. Peyzaj ya da üç beş koruma amaçlı deneme için belki araştırma konusu yapılabilir

Çalışma prensibi: Yağışlı havalarda, küçük gözeneklerden az miktarda su girmesi, ve giren suyun, kökleri biraz nemlendirdikten sonra saksıdan sızarak tahliye olması, üzerindeki zivtli izalasyon kaplama sayesinde ise, birkaç derece olsun kış mevsiminin soğuğundan korunması amaçlanmış sanırım

Gözden kaçan bir şey var, olası güçlü bir fırtına palmiyenin yıkılmasına sebep olabilir, yer altına nasıl sabitleneceği hususunda hiç bir fikrim yok. Belkide palmiyenin adaptasyon ve büyüme gelişme süreci için geçici olarak kullanılabilir, sürekli kullanılabilecek bir metot olmasa gerek...
Önce git tedavi ol, bırak hindistan cevizini falan, lütfen samimi olarak söylüyorum artık konuları trollemekten vazgeç.

maybe so Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2019, 19:18   #123
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-06-2019
Hindistan cevizi ADANA 'da yetişmezmi? Nar (Punica granatum)

Adana_Miami Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2019, 16:31   #124
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-06-2019
Bu zamana kadar, doktorlar dahil çoğu zaman tuz'un tüm canlılar üzerindeki olumsuz etkilerinden bahsedilirken, bu şekilde ezberletildiği için, tuz'un zararlı olduğunu benimsedik, hatta tuzlu toprağın bitkiler için stres sebebi olduğu söylendi...

Bu mevzuda bence hindistan cevizi kutlanmalı ve bu konunun üzerine giderek araştırılmalar yapılmalı.

Tüm suplementler, ilaçlar, vitaminler veya veya alternatif tıp dahil hepsini kenara iterek, kaya tuzu bir adım öne çıkıyor, sadece suda seyreltilmiş çankırı kaya tuzuyla kanser bile kısa sürede tedavi edilebiliyor.

Bence, kış mevsiminde akdenizde yağışlı havalarda, palmiye köklerinde oluşan mantar hastalığı, sulandırılmış kaya tuzu veya deniz tuzu takviyesi ile kontrol altına alınabilir ve bu sayede hindistan cevizinin ülkemize adapte edilme sürecine katkıda bulabilir...

Videoda anlatılanlara bakılırsa, tuzlu su tüketimi tüm canlılar için hayati değer taşıyor, dr. Mustafa Saltoğlu & Yücel Aydemir anlatıyor: www.youtube.com/watch?v=dajnwD2P9rE
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi coccoloba ağаcı Mesajı Göster
https://www.google.co.uk/maps/place/...!4d-80.3972626
Bukadar süren don olayı günlerinden sonra, hindistan cevizleri nasıl hayatda kalabiliyorlar, ayrıca iyi gelişmiş boy atmış hatta kaliteli meyveleri de var, tuhaf... Üstelik Ocak ayında yağışta var. Hatta, daha fazla soğuk günler mevcut, ancak, yığınla şema ile sayfayı kaplamak istemedim. Açın bi zahmet inceleyin. Bi yetişir bi yetişmez diyorsunuz, alın bakın gözünüzle görün. Siz kendi içinizde çelişiyorsunuz, kafa karıştırıyorsunuz...
https://tr.freemeteo.com/havadurumu/...-united-states

Not: Tuzlu suda yetişen bitkilerde (Halofit denilen), tuz salgılayan özel tuz hücreleri veya tuzlu suya doymalarını engelleyen jelatinli bir kaplama bulunur, evet bazı bitkiler tuz dostudur.

Düzenleyen Kermes : 14-06-2019 saat 16:47 Neden: Halofit
Kermes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2019, 21:41   #125
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-06-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kermes Mesajı Göster
Bu zamana kadar, doktorlar dahil çoğu zaman tuz'un tüm canlılar üzerindeki olumsuz etkilerinden bahsedilirken, bu şekilde ezberletildiği için, tuz'un zararlı olduğunu benimsedik, hatta tuzlu toprağın bitkiler için stres sebebi olduğu söylendi...

Bu mevzuda bence hindistan cevizi kutlanmalı ve bu konunun üzerine giderek araştırılmalar yapılmalı.

Tüm suplementler, ilaçlar, vitaminler veya veya alternatif tıp dahil hepsini kenara iterek, kaya tuzu bir adım öne çıkıyor, sadece suda seyreltilmiş çankırı kaya tuzuyla kanser bile kısa sürede tedavi edilebiliyor.

Bence, kış mevsiminde akdenizde yağışlı havalarda, palmiye köklerinde oluşan mantar hastalığı, sulandırılmış kaya tuzu veya deniz tuzu takviyesi ile kontrol altına alınabilir ve bu sayede hindistan cevizinin ülkemize adapte edilme sürecine katkıda bulabilir...

Videoda anlatılanlara bakılırsa, tuzlu su tüketimi tüm canlılar için hayati değer taşıyor, dr. Mustafa Saltoğlu & Yücel Aydemir anlatıyor: www.youtube.com/watch?v=dajnwD2P9rE
Bahsettiğiniz tuz, halit tuz türüymüş, halit tuz ile cocos nuciferanın ne bağlantısı var hala anlayabilmiş değilim. Ayrıca paylaştığınız linki de izledim, peki videodaki şahısların güvenilir olup olmadığı hakkında net bilginiz var mı? Halit tuzun ticaretini mi yapıyorsunuz, ya da reklam mahiyetli mi bu paylaşımı yaptınız hala anlayabilmiş değilim... İyi bir niyetle paylaşmış olsanız dahi, dolaylı olsa bile, bu hakkında net bilginiz olmayan şeyler ile insanları yanlış yönlendirmeye sebep olabileceğinizi, dolayısı ile sağlıklarıyla oynayıp vebale girebileceğinizi de umarım hesaba katmışsınızdır? Videoda anlatıldığına göre, yüksek tansiyon hastası olanlara bile, tuzlu su içirerek tedavi yapılıyormuş!

Τаpatalk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2019, 14:59   #126
Ağaç Dostu

Eomer07's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kermes Mesajı Göster

Bahçede nasıl Hindistan cevizi yetiştiririm diye bakınırken kansere karşı Çankırı kaya tuzu tüketmem gerektiğini öğrenmem ilginç oldu açıkçası.

Tuz, tuzdur. Kaya tuzu, deniz tuzu, Himalaya tuzu, sofra tuzu, Çankırı tuzu bunların hepsi sodyum klorürdür. Hepsi %99 oranında sodyum klorür içerir. Kalan %1'lik kesimdeki farklı mineral oranları tuzun aromasını, rengini değiştirebilir ancak vücudda etkileri aynıdır. Sofra tuzu kanseri iyileştirmiyorsa Çankırı tuzu da iyileştirmez. Sofra tuzu tansiyonunuzu yükseltiyorsa Himalaya tuzu da yükseltir. Sadece Himalaya tuzu pembe ve pahalıdır. İçinde demir oksit yani bildiğimiz pas vardır. O yüzden pembedir. Neden pahalı orasını ben de bilmiyorum. İnternette her gördüğünüze inanıp da paranızdan ve sağlığınızdan olmayın.

Asıl konuya dönecek olursak, Hindistan cevizi tuzlu sahillerde yetişebiliyor ancak yetişmek için tuza gereksinim duymaz. İstinaî bir durum olarak Hindistan cevizinin bu özelliğini kullanıp mantar ilaçları yerine tuz kullanırsak belki mantara karşı koruma sağlayabiliriz ama o bahçede ondan sonra başka bir bitki yetişir mi bilmem. Çünkü tuzlu toprak bitkiler için stres sebebidir diye kim söylemişse doğru söylemiş.

Türkiye'de, Hindistan cevizi yetişip yetişmeyeceği meçhul. Haliyle denemek için iyi bir tarla seçilmeli. Böyle iyi bir tarlayı bir çok mantar ilacı varken işe yarayacağı şüpheli bir yöntemle tuzlayıp çoraklaştıracaksınız. Üzerine bir de Hindistan cevizini yetiştiremezseniz ki yetiştireni duymadım. Yani uzaktan bakınca mantıklı görünmedi.

Bu arada bunlar benimkiler. Şubattan beri dışarıda tüpteydi, bir aydır da bahçede. Şimdiye kadar iyi gitti. Sadece birisinde biraz kuruma oldu o da düzeliyor gibi. Aralığa kadar ölürlerse benim ayıbım. Aralıktan sonrası Allah büyük.

Name:  20190605_073835.jpg
Views: 360
Size:  37.0 KB

Name:  20190605_073856.jpg
Views: 359
Size:  44.4 KB

Düzenleyen Eomer07 : 06-10-2019 saat 20:03 Neden: Resimler eklendi.
Eomer07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2019, 18:11   #127
/

Giriş Tarihi: 15-06-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eomer07 Mesajı Göster
Bahçede nasıl Hindistan cevizi yetiştiririm diye bakınırken kansere karşı Çankırı kaya tuzu tüketmem gerektiğini öğrenmem ilginç oldu açıkçası.

Tuz, tuzdur. Kaya tuzu, deniz tuzu, Himalaya tuzu, sofra tuzu, Çankırı tuzu bunların hepsi sodyum klorürdür. Hepsi %99 oranında sodyum klorür içerir. Kalan %1'lik kesimdeki farklı mineral oranları tuzun aromasını, rengini değiştirebilir ancak vücudda etkileri aynıdır. Sofra tuzu kanseri iyileştirmiyorsa Çankırı tuzu da iyileştirmez. Sofra tuzu tansiyonunuzu yükseltiyorsa Himalaya tuzu da yükseltir. Sadece Himalaya tuzu pembe ve pahalıdır. İçinde demir oksit yani bildiğimiz pas vardır. O yüzden pembedir. Neden pahalı orasını ben de bilmiyorum. İnternette her gördüğünüze inanıp da paranızdan ve sağlığınızdan olmayın.

Asıl konuya dönecek olursak, Hindistan cevizi tuzlu sahillerde yetişebiliyor ancak yetişmek için tuza gereksinim duymaz. İstinaî bir durum olarak Hindistan cevizinin bu özelliğini kullanıp mantar ilaçları yerine tuz kullanırsak belki mantara karşı koruma sağlayabiliriz ama o bahçede ondan sonra başka bir bitki yetişir mi bilmem. Çünkü tuzlu toprak bitkiler için stres sebebidir diye kim söylemişse doğru söylemiş.

Türkiye'de, Hindistan cevizi yetişip yetişmeyeceği meçhul. Haliyle denemek için iyi bir tarla seçilmeli. Böyle iyi bir tarlayı bir çok mantar ilacı varken işe yarayacağı şüpheli bir yöntemle tuzlayıp çoraklaştıracaksınız. Üzerine bir de Hindistan cevizini yetiştiremezseniz ki yetiştireni duymadım. Yani uzaktan bakınca mantıklı görünmedi.

Bu arada bunlar benimkiler. Şubattan beri dışarıda tüpteydi, bir aydır da bahçede. Şimdiye kadar iyi gitti. Sadece birisinde biraz kuruma oldu o da düzeliyor gibi. Aralığa kadar ölürlerse benim ayıbım. Aralıktan sonrası Allah büyük.

Bilgilendirme için çok teşekkürler, dokunaklı dokunaklı halit tuz falan filan anlatılınca uzun uzun, bu inandırıcı geldi, uyarı için minnettarım Tuzdan uzak duracağım, ah birde şu var ki kime inanacağız, internette özellikle bilgi kirliliği çok arttı.

Öte yandan, palmiye için, dikim sahilde falan olsa, hani zaten tuzlu dersiniz geçer gider, ama tarım yapılan arazide tuz kullanımı toprağa zarar verebilir, bunu hiç düşünmemiştim, önemli bir detay.

Belki başarılı olursunuz, iyi görünüyorlar gibi, hangi şehirde yaptınız dikim işlemini umarım bulunduğunuz bölgemin hava şartları inşaAllah buna müsaade eder.

Tuzlu zeminlerde hindistan cevizi ağaçlandırması ile ilgili bir şeyler ararken bu video dikkatimi çekti, sonuçta sıcak iklim, ama oradada su kıtlığı var, hindistan cevizi de yılın her mevsimi bol yağmur isteyen bir palmiye, ama video güzel çölü yeşillendirmek için çalışıyorlar

Düzenleyen Κermes : 15-06-2019 saat 18:38 Neden: Bu yorumum da bir belgesel paylaştım.
Κermes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2019, 21:55   #128
Ağaç Dostu

Eomer07's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Κermes Mesajı Göster
Bilgilendirme için çok teşekkürler, dokunaklı dokunaklı halit tuz falan filan anlatılınca uzun uzun, bu inandırıcı geldi, uyarı için minnettarım Tuzdan uzak duracağım, ah birde şu var ki kime inanacağız, internette özellikle bilgi kirliliği çok arttı.

Öte yandan, palmiye için, dikim sahilde falan olsa, hani zaten tuzlu dersiniz geçer gider, ama tarım yapılan arazide tuz kullanımı toprağa zarar verebilir, bunu hiç düşünmemiştim, önemli bir detay.

Belki başarılı olursunuz, iyi görünüyorlar gibi, hangi şehirde yaptınız dikim işlemini umarım bulunduğunuz bölgemin hava şartları inşaAllah buna müsaade eder.

Tuzlu zeminlerde hindistan cevizi ağaçlandırması ile ilgili bir şeyler ararken bu video dikkatimi çekti, sonuçta sıcak iklim, ama oradada su kıtlığı var, hindistan cevizi de yılın her mevsimi bol yağmur isteyen bir palmiye, ama video güzel çölü yeşillendirmek için çalışıyorlar
https://www.youtube.com/watch?v=GvRi8PfjNLY
Alanya'da deniyorum. Denize bakan bir yamaçta, denize sıfır konumda bir yer. Muz bahçesi aynı zamanda ve komşu bahçeleri kötü etkileyen donların burayı etkilediğini hiç görmedim. Toprağın geçirimi de uygun. Olsa olsa burada olur dedim. Belki oluverir.

Eomer07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2019, 22:20   #129
/

Giriş Tarihi: 15-06-2019
Bir kaç yıldır hindistan cevizine aşırı merak saldım, gerçekten sizin yapmakta olduğunuzu ben de yapmayı çok düşündüm, böyle bir imkanım yoktu, nasip ve kısmet. Eğer gerçekse yaptığınız, umarımki başarılı olursunuz. Sizin gibi benzeri olarak çeşitli, tahminimce kayda geçmemiş başarılı, nice bitkiler vardır mutlaka, ama keşfedilmeyi bekliyor.

Κermes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2019, 19:55   #130
/

Giriş Tarihi: 23-06-2019
Türkiye'de asla yetişmez, adaptasyonu imkansız.

Мalta еriği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2019, 17:39   #131
/

Giriş Tarihi: 27-06-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Мalta еriği Mesajı Göster
Türkiye'de asla yetişmez, adaptasyonu imkansız.
Bu sonuca nereden varıldı ki? Türkiye de denenmiş somut bir örneğe tanık olmadım ben açıkçası.

Dünyada, çeşitli bir kaç akdeniz ülkesinde hindistan cevizi ağacı yetiştirilme deneyleri yapılmış, ancak sağlıklı sonuçlar alınamamış. Mesela fotoğrafını paylaştığım hindistan cevizi, kaliforniya da denenmiş ve birkaç yıl hayatta kaldıktan sonra ölmüş olan örneklerden biridir.

Eğer bu istatistik gerekçesi ile, Türkiye'de de yetişmez sonucuna vardıysak, bu çok sığ bir referans ölçütü olacaktır, çünkü her şey hava şartları benzerliği ile ele alınmaz, çünkü ülkemizin toprağında benzeri akdeniz ülkelerinden farklı olarak, üstün nitelikler bulunmaktadır.

Eklenen Resimler

Düzenleyen evet sıradakі : 28-06-2019 saat 18:19
evet sıradakі Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2019, 16:41   #132
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-07-2019
Bende kısa süredir hindistan cevizine meraklandım, lakin fidan yok, aslında sınırlı sayıda var fakat çok pahalı, 200 ila 350 tl arası bir fiyat aralığında satılıyor. Yabancı ülkelerde ise yaklaşık 20 dolar civarı.

Eklenen Resimler

e-posta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2019, 23:56   #133
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-07-2019
Neredeyse forumlarda genel olarak aynı tutum var, birileri yapıcak bizler uzaktan taktir edip sevineceğiz... Bulun bir fidan dikin, bunu da filme çekin, topluma bir örnek teşkil edersiniz. Öyle ya, sen dikte hayatta kalmazsa o da hindistan cevizinin ayıbı olsun ) Bakın linkini veriyorum, mesela Suluada da muhteşem hindistan cevizi yetişir, egzotik bir ada yaratılabilir burada. Suluada da yetişmez diyenin alnını karışlarım ))
https://www.google.com/maps/place/Su...1!4d30.4716667

Eklenen Resimler

Ardıç Katranı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2019, 00:14   #134
/

Giriş Tarihi: 22-07-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ardıç Katranı Mesajı Göster
Neredeyse forumlarda genel olarak aynı tutum var, birileri yapıcak bizler uzaktan taktir edip sevineceğiz... Bulun bir fidan dikin, bunu da filme çekin, topluma bir örnek teşkil edersiniz. Öyle ya, sen dikte hayatta kalmazsa o da hindistan cevizinin ayıbı olsun ) Bakın linkini veriyorum, mesela Suluada da muhteşem hindistan cevizi yetişir, egzotik bir ada yaratılabilir burada. Suluada da yetişmez diyenin alnını karışlarım ))
https://www.google.com/maps/place/Su...1!4d30.4716667
Artık bu işi zorlamasanız iyi olur, avrupa akdeniz civarında hindistan cevizi yetişmez, ancak genetiği modifiye edilirse belki... İnsanlara gelip akıl vereceğinize madem öyle siz yetiştirin, bu ne tezatlık? Mesela, karasal iklimde yaşayan bir insan nereden fidan tedarik etsin ve akdenize gidip dikme imkanı bulsun? Kaldıki ülkemizde yazlar çöl iklimi olarak geçiyor, ağacı dikmek mesele değilki, sürekli bakım sulama gerekli, rize dışında yaz mevsiminde doğru dürüst yağış alabilen şehir yok, zaten rizede kışın çok soğuk! Bu ağaç 365 gün yağış ve sıcak hava ister, Türkiyede tam tersine serin ve kuraktır. Var sayalım suluada kış mevsiminde elverişli olsun, peki ağacı yaz mevsiminde kim sulayacak, akdeniz avrupa coğrafyasında sadece kanarya adalarında yetişebilir, orası bile akdeniz değil okyanus havasından etkileniyor. Mesela bize en yakın olan, kızıl deniz civarında cidde kıyılarında göreve gittiğimde orada hindistan cevizleri gördüm, ama kuraklıktan ağaçlar artık gri renge dönüşmüş, meyve bile vermiyorlar. Dolayısıyla avrupada yahut ortadoğuda hindistan cevizi yetiştirme merakını rafa kaldırmalısınız saygılar

Mesela, kızıldeniz batı Arabistan hindistan cevizi palmiyeleri: https://www.google.co.uk/maps/place/...3!4d38.1884766

Eklenen Resimler

Düzenleyen Mаlta eriği : 22-07-2019 saat 00:37 Neden: Şema
Mаlta eriği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2019, 00:50   #135
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mаlta eriği Mesajı Göster
Artık bu işi zorlamasanız iyi olur, avrupa akdeniz civarında hindistan cevizi yetişmez, ancak genetiği modifiye edilirse belki... İnsanlara gelip akıl vereceğinize madem öyle siz yetiştirin, bu ne tezatlık? Mesela, karasal iklimde yaşayan bir insan nereden fidan tedarik etsin ve akdenize gidip dikme imkanı bulsun? Kaldıki ülkemizde yazlar çöl iklimi olarak geçiyor, ağacı dikmek mesele değilki, sürekli bakım sulama gerekli, rize dışında yaz mevsiminde doğru dürüst yağış alabilen şehir yok, zaten rizede kışın çok soğuk! Bu ağaç 365 gün yağış ve sıcak hava ister, Türkiyede tam tersine serin ve kuraktır. Var sayalım suluada kış mevsiminde elverişli olsun, peki ağacı yaz mevsiminde kim sulayacak, akdeniz avrupa coğrafyasında sadece kanarya adalarında yetişebilir, orası bile akdeniz değil okyanus havasından etkileniyor. Mesela bize en yakın olan, kızıl deniz civarında cidde kıyılarında göreve gittiğimde orada hindistan cevizleri gördüm, ama kuraklıktan ağaçlar artık gri renge dönüşmüş, meyve bile vermiyorlar. Dolayısıyla avrupada yahut ortadoğuda hindistan cevizi yetiştirme merakını rafa kaldırmalısınız saygılar

Mesela, kızıldeniz batı Arabistan hindistan cevizi palmiyeleri: https://www.google.co.uk/maps/place/...3!4d38.1884766
İnce detaylar var gözünüzden kaçan, bağıl nem akdeniz kıyılarımızda yaz ve kış arap yarım adası sahillerine oranla çok yüksektir. Tropik birçok belde ile benzer aynı bağıl nem özelliklerini taşıyan güney sahillerimiz mevcut, hindistan cevizi halofit özellikli bir bitkidir, yaz mevsiminde denize yakın olan yerlerdeki tuzlu bağıl nem onu besleyecektir, kökler tuzlu su ile beslenir. Hindistan cevizi tuz dostudur, deniz suyu başka bitki ve topraklar için çok büyük felaket olsa da; mangrov , coccoloba uvifera ve cocos nucifera için hayat iksiridir, 365 gün deniz suyu versenizde ağaç zarar görmez aksine dahada verim artar, üstelik bu saydığım üç bitki istilacı değildir, ayrıca çöle dönmüş çoğu kıyı ve adacık için bu bitkiler bir avantaj olabilir, çoğu hayvan için barınak olabilir. Yeniliğe nekadar çok alerjiniz var anlam veremiyorum, denemeden bilemezsiniz? Bu arada tezat falan gibi ithamlarda bulunmuşsunuz, denemediğimi nereden çıkardınız?

Eski 22-07-2019, 01:16   #136
Yeni Üye

Halofit falan, çok teknik konulara girmişsiniz, aman haa deniz suyunu sahilden uzak iç kesimlerde denemeyin, eğer deniz suyunu fazla verirseniz bahçenizde tuz oranı artması hiç iyi sonuçlar doğurmaz, artık o toprağa bin yıl ne ekseniz yetişmez. Sahil zemininde bildiğim kadarıyla denize 30 metre mesafeye kadar zaten tuz ihtiva edeceği için deniz suyunu sahile yakın kesimlerde denemelisiniz, iç kesimlerde kullanılıyormu veya kullanım oranı nedir, bilmeden bu işe kalkışmayın.

Köklere tuz verilmesi ile alakalı bir link:

Halofit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2019, 01:37   #137
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halofit Mesajı Göster
Halofit falan, çok teknik konulara girmişsiniz, aman haa deniz suyunu sahilden uzak iç kesimlerde denemeyin, eğer deniz suyunu fazla verirseniz bahçenizde tuz oranı artması hiç iyi sonuçlar doğurmaz, artık o toprağa bin yıl ne ekseniz yetişmez. Sahil zemininde bildiğim kadarıyla denize 30 metre mesafeye kadar zaten tuz ihtiva edeceği için deniz suyunu sahile yakın kesimlerde denemelisiniz, iç kesimlerde kullanılıyormu veya kullanım oranı nedir, bilmeden bu işe kalkışmayın.

Köklere tuz verilmesi ile alakalı bir link: https://www.youtube.com/watch?v=xm3cE_gbXRI
Uzman olmaya gerek yok, eğer tuzlu su zararlıysa, dolayısı ile deniz kenarında sürekli kökleri deniz suyu ile ıslanan çam ağaçları neden zarar görmüyor acep? Evimizdeki tuz ile deniz suyu tuzu arasında fark varmı artık orasını uzmanlar bilir.
https://www.google.co.uk/maps/place/...07!4d29.140454

Eklenen Resimler

Eski 22-07-2019, 01:47   #138
/

Belki çam ağacıda halofit bir hücre yapısına sahiptir!! Tuzlu toprakta, maydonoz, domates yetiştirinde göreyim, imkansız )
Lütfen, gözünüzden kaçan şeyler var, farkında olmadan insanları yanıltmayın, tuzcul bitkiler az sayıdadır, çoğu bitki tuzlu zeminden veya deniz suyundan nefret eder.

Mаlta eriği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2019, 14:04   #139
Yeni Üye

Değerli hindistan cevizi severler , bu konular defalarca tartışıldı , bir önceki sayfalara göz atarsanız sorularınızın yanıtını detaylıca bulabilirsiniz

Türkiye' de kış mevsimi , hindistan cevizinin tek yetişmeme sebebidir. Lütfen dönüp dolaşıp , yorumları okumadan konuyu kirletmeyiniz

Tekrar ediyorum , sorunun ana nedeni soğuk kış aylarıdır , imkansız demiyorum lakin imkansıza yakın bir tahminle vurgulamak isterimki , Türkiye' de hindistan cevizi yetişme olanağı , hamsinin kavağa çıkma olanağıyla ölümüne yarışır

Bir neden daha var ki , Türkiye' de hindistan cevizine meraklı olan insan pek yok gibi , üzerine çalışma yapan kayda geçen elimizde veri yoktur , elbette deneme yanılma şart

Elimizdeki veriler , akdeniz ikliminde hindistan cevizinin yetişmeyeceğine dair örnekler dış ülke referanslarıyla sabittir. Dünyada akdeniz koşullarında denenmiş bir tane başarılı istatik verisi bulunmamaktadır

İllaki denemek istiyorsanız bu size kalmış , fidan temin edebiliyorsanız denemekten zarar gelmez , tuz veya deniz suyu denemek istiyorsanız bu da size kalmış ...

Kısa bir not paylaşmak istiyorum , konuyu deşip dallanıp budaklandırmak istemiyorum ama , bağıl nem , adana körfezi ve adana civarında en yüksek seviyededir. Öte yandan , bir çok ülke gezdim , adana kadar insanı bunaltan kavuran bir yere rastlamadım , Türkiye' de en sıcak birinci sırada Adana gelmektedir , abartmıyorum hatta dünyadada öyle , umre yaptığımda ağustos ayında mekke de bulundum inanın orası bile bir adana değildir , açık ve net

Cocos Nucifera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2019, 14:30   #140
/

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cocos Nucifera Mesajı Göster
Değerli hindistan cevizi severler , bu konular defalarca tartışıldı , bir önceki sayfalara göz atarsanız sorularınızın yanıtını detaylıca bulabilirsiniz

Türkiye' de kış mevsimi , hindistan cevizinin tek yetişmeme sebebidir. Lütfen dönüp dolaşıp , yorumları okumadan konuyu kirletmeyiniz

Tekrar ediyorum , sorunun ana nedeni soğuk kış aylarıdır , imkansız demiyorum lakin imkansıza yakın bir tahminle vurgulamak isterimki , Türkiye' de hindistan cevizi yetişme olanağı , hamsinin kavağa çıkma olanağıyla ölümüne yarışır

Bir neden daha var ki , Türkiye' de hindistan cevizine meraklı olan insan pek yok gibi , üzerine çalışma yapan kayda geçen elimizde veri yoktur , elbette deneme yanılma şart

Elimizdeki veriler , akdeniz ikliminde hindistan cevizinin yetişmeyeceğine dair örnekler dış ülke referanslarıyla sabittir. Dünyada akdeniz koşullarında denenmiş bir tane başarılı istatik verisi bulunmamaktadır

İllaki denemek istiyorsanız bu size kalmış , fidan temin edebiliyorsanız denemekten zarar gelmez , tuz veya deniz suyu denemek istiyorsanız bu da size kalmış ...

Kısa bir not paylaşmak istiyorum , konuyu deşip dallanıp budaklandırmak istemiyorum ama , bağıl nem , adana körfezi ve adana civarında en yüksek seviyededir. Öte yandan , bir çok ülke gezdim , adana kadar insanı bunaltan kavuran bir yere rastlamadım , Türkiye' de en sıcak birinci sırada Adana gelmektedir , abartmıyorum hatta dünyadada öyle , umre yaptığımda ağustos ayında mekke de bulundum inanın orası bile bir adana değildir , açık ve net
Neredesye bir tek adanada yetişir demediğin kalmış, bu ne ima bu ne karnından konuşmadır)
Adanada hindisan cevizi ağacı yetişme ihtimali varmı yani

Mаlta eriğі Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2019, 09:50   #141
Ağaç Dostu

bari's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2008
Galeri: 4
Antalyada tanıdığım birisinde var , ama seranın içinde şimdilik.. 2 yaşında oldu..

bari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2019, 11:13   #142
Ağaçsever

Benim Hindistan cevizimde büyümeye devam ediyor.

Eski 04-08-2019, 17:19   #143
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-08-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chuckybebek79 Mesajı Göster
Benim Hindistan cevizimde büyümeye devam ediyor.
Bir kere denedim, ceviz çürüdü olmadı.

Simbiyotik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2019, 17:24   #144
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Simbiyotik Mesajı Göster
Bir kere denedim, ceviz çürüdü olmadı.
Ben fidan aldım , tohumdan denemedim daha doğrusu tohumdan birsürü kez denedim ama taze olmadıkları için çürüyorlar.

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Eski 06-08-2019, 17:21   #145
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-08-2019
Bakın demedi demeyin bu bölge 10B bölgesi, burada hindistan cevizleri yetiştirilebilir; sayın başkan buraları hindistan cevizi palmiyeleri ile donatırsa şaşırmayın Bir atasözü aklıma geldi, zenginin horozu bile yumurtlarmış. Yani mi? Yani, diyeceğim o ki; artık hayaller hawaii değil, muğla olacak
https://www.google.co.uk/maps/place/...57!4d28.363266

Eklenen Resimler

Düzenleyen Coconut Palm : 06-08-2019 saat 17:49 Neden:
Coconut Palm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2019, 12:52   #146
/

Giriş Tarihi: 07-08-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Coconut Palm Mesajı Göster
Bakın demedi demeyin bu bölge 10B bölgesi, burada hindistan cevizleri yetiştirilebilir; sayın başkan buraları hindistan cevizi palmiyeleri ile donatırsa şaşırmayın. Bir atasözü aklıma geldi, zenginin horozu bile yumurtlarmış. Yani mi? Yani, diyeceğim o ki; artık hayaller hawaii değil, muğla olacak.
https://www.google.co.uk/maps/place/...57!4d28.363266
Akdeniz bölgesinde daha sıcak mikro iklim bölgelerde mevcuttur. Kastettiğiniz bu bölge, kışın soğuk olacağından, cocos nucifera için hayatta kalma olanağı imkansız gibi görünüyor, maalesef para her şeye çare değildir. Bir takım ilaçlar verilirse, yahut ısıtıcılı sistemler ile desteklenirse palmiyeler belki hayatta kalabilir.

Yalnız, burada amaçlanan nedir o önemli, süs bitkisi mahiyeti ile mi ağaçlandırma yapılacak, yoksa amaç meyve alabilmek ise, işte o zaman işler dahada zorlaşıyor demektir.

Ülkemizde kayısı ağaçları endemik değildir, kayısı ağaçları için bile donma riski vardır, mesela kayısı ağaçları için, Malatya,da bulunan bir öğrenci gurubu limitör sistemli, soğuğu algılayınca çalışan bir ısıtma cihazı geliştirmişler.

Dolayısı ile sensörlü bu sistem, kayısı ağaçlarını soğuktan koruyor. Aynen bu sistem, hindistan cevizi palmiyeleri için kullanılabilir, o halde; sadece akdeniz ikliminde değil, ege ve karadenizde dahi hindistan cevizleri yetiştirilebilir.

Hatta sera içinde korunmakta olan, muz ve farklı ekvatoral tip bitkilere bile bu sistem uyarlanabilir:
İkinci bir yöntem ise, bitkileri soğuktan koruyucu olarak geliştirilmiş bu antifiriz türüdür:
Muğla,daki o bölge için iklim verileri şeması:

Eklenen Resimler

Düzenleyen evet sιradaki : 07-08-2019 saat 13:27 Neden: şema eklentisi
evet sιradaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2019, 17:23   #147
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-08-2019
Yıllarca kahve için yetişmez denildi, ama yetişmiş.

Eklenen Resimler

Antifiriz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2019, 18:30   #148
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-08-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eomer07 Mesajı Göster

Videodaki dayının anlattıklarına bakılırsa, tuz zarar yerine fayda sağlayabiliyor. Çünkü, gans , tuz ihtiva etmektedir. Hassas adaptayson sürecinde bitkiye start vermek mahiyetiyle gansla destekleyebilirsiniz, hindistan cevizinin erişkinliğe ulaşma dönemine katkı sağlayabilir...

Eklenen Resimler

Düzenleyen malûmat : 14-08-2019 saat 18:36 Neden: gans
malûmat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2019, 21:33   #149
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-08-2019
Gans mans fazla maceraya ve israfa gerek yok, rekor gelişim hakkında daha önce paylaşım yaptmıştım, isteyen bakabilir: Hindistan Cevizi
Bu toprak düzenleyici kök mantarlarını da engelliyormuş. Kivi ağacının kökleride çok ılsak toprağı sevmiyomuş. Hem kurumakta olan ağacı hayata döndürüyor, hemde ıslak toprağın köklere olumsuz etkilerini minimalize ediyormuş, çok yönlü bir ürün sanırım.

Ηopeless Life Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2019, 04:11   #150
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-08-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Antifiriz Mesajı Göster
Yıllarca kahve için yetişmez denildi, ama yetişmiş.
https://www.youtube.com/watch?v=Cjy4Q29RHK8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malûmat Mesajı Göster
Videodaki dayının anlattıklarına bakılırsa, tuz zarar yerine fayda sağlayabiliyor. Çünkü, gans , tuz ihtiva etmektedir. Hassas adaptayson sürecinde bitkiye start vermek mahiyetiyle gansla destekleyebilirsiniz, hindistan cevizinin erişkinliğe ulaşma dönemine katkı sağlayabilir...
https://www.youtube.com/watch?v=uemzXfFc1_8
Gans değil , ağacın dibine , ormus veya manna bile dökseniz yinede bu ülkenin hiç bir yerinde hindistan cevizi yetişmeyecek net, nokta

Kışın ısıtıcı veya örtü dışında hiçbir çözümü yok , örtü altına almanız bile yetmez beraberinde ısıtıcı da şart , çünkü muz'a nazaran cocos nucifera soğuğa daha da dirençsizdir , bu forumda bazıları onu kahveyle falan kıyaslasada, kahve mesela soğuğa muzdan daha fazla dayanıklıdır , ilk denenmiş olması hiç bir şey değiştirmez(!)

Ki, ilk olup olmadığı hakkında net bir bilgi dahi yok , çünkü osmanlı döneminde ufak çaplıda olsa , tropik bir çok bitkinin başarı ile yetiştirildiği kayıtlarda var , sadece zamanla teşvik ve çoğaltma olmayınca her şey taa en başa döner ve unutulabilir.

Mesela gün gelir muz tarımı ithalat nedeni ile üretim tamamen durursa ve farz-ı misal bu süreçte bir kaç asır daha sırf ithalat devam ederse , o uzun dönemden sonra da birileri tekrar muz çiftçiliğine geri dönerse , 'bakın ilk defa muz yetiştirildi' denilirse , aynen bunun gibi bişeyler işte.. gibi gibi....

Kaldıki , kahve ekvotral bölgelerin serin ve yüksek yerlerinde yetiştirilir , mesela atıyorum , ekvatorun yüksek yerlerinde asla hindistan cevizi yetişmiyor , hindistan cevizi için deniz seviyesi ova bölgeler şart.

Her söylenene inanmayın , üstelik bitkilere gans verilmez

Düzenleyen Bharatpur : 15-08-2019 saat 04:31 Neden: kayıt
Bharatpur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024